Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1901 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Novi Zakon o pravima boraca
Helez: Demobilisani borci će biti tamo gdje im je mjesto
Ministar Helez kazao je novinarima, nakon radno-konsultativnog sastanka u zgradi Federalne vlade, da će se tim novim zakonom, bez stvaranja novih finansijskih obaveza, raditi na poboljšanju položaja demobiliziranih boraca.

"Može se dosta toga uraditi da demobilisanog borca vratimo tamo gdje mu je i mjesto, da ga stavimo u prvi plan. Da to ne bude samo deklarativna, nego prava zakonska podrška i da uvedemo kaznene mjere za one koji se toga ne budu pridržavali", kazao je.

Predsjednik Koordinacije Omer Helda istaknuo je da je raniji zakon o pravima demobiliziranih boraca, ukinut nakon protesta te populacije, toj kategoriji uskratio prava.

Precizirao je da je, na sastanku s ministrom, istaknuto da je ta populacija svjesna situacije u koje se nalazi naša država, te da traže samo to da se u zakon uvedu osnovna prava kao što je pravo na zdravstvenu zaštitu i školovanje njihove djece - pravo na zaštitu borca.

"Želimo u zakon ugraditi pravo koje će zaštititi demobilisanog borca, da bude dostojanstven kakav je bio kad je branio ovu državu“, kazao je.

Po njegovim riječima, dogovoreno je da za deset dana bude formirana komisija za izradu spomenutog zakona u kojoj će, uz predstavnike Ministarstva, biti i predstavnici Koordinacije Saveza demobiliziranih boraca FBiH.

Novinarima je danas rečeno i to da Koordinacija u potpunosti podržava ministra Heleza u procesu započete revizije zakonitosti korištenja prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite.

"Nemamo razloga da se stidimo niti da krijemo identitet. Svi smo časni pripadnici Armije RBiH. Želimo zaštititi prave borce, pripadnike Armije i u tom smislu podržavamo ministra Heleza u nastojanju da iz prava iziđu oni koji su to ostvarili nezakonito ili na drugi način", kaže on.

Ministar Helez precizirao je da je dosad, po različitim osnovama, iz prava izvedeno 2.055 osoba. To je, kaže proces koji teče, te je svakim danom sve veći broj onih koji su izvedeni iz prava kao lažni korisnici po bilo kom osnovu. Na taj način ušteđeno je u ovoj godini četiri do pet miliona KM.

On je kazao da je početku današnjeg sastanka prisustvovao federalni premijer Nermin Nikšić, koji je predstavnike Koordinacije Saveza demobiliziranih boraca FBiH informirao o stanju u budžetu i problemima s tim u vezi.
Image
User avatar
sinuhe
Posts: 12587
Joined: 03/06/2011 11:33

#1902 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sinuhe »

Kakva prava mogu imati demobilisani borci rata zavrsenog prije 16 godina?
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1903 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

sinuhe wrote:Kakva prava mogu imati demobilisani borci rata zavrsenog prije 16 godina?
PRAVI borci (pogotovo linijasi) odredjena prava u skladu sa mogucnostima i svjetskim standardima i iskustvima trebaju i moraju imati. To ne ukljucuje stabske babe i lazno prijavljene. To takodjer ne ukljucuje opterecenje drzavnog proracuna i zrtvovanje progresa i razvoja na konto socijalnih programa.

Ali u skladu sa mogucnostima pravim borcima se trebaju odredjene beneficije (ne samo monetarne) moraju dati da ti ljudi znaju da im dug nije zaboravljne. Mora se znati razlika izmedju linijasa i smrdljivih podrumasa.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#1904 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Liberalism »

A mozda bi bilo najbolje da ti odlucujes ko je ko.
User avatar
sinuhe
Posts: 12587
Joined: 03/06/2011 11:33

#1905 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sinuhe »

A dobro zar to nije vec rijeseno.
Zna li se u Bosni voditi evidencija o bilo cemu?
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1906 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Liberalism wrote:A mozda bi bilo najbolje da ti odlucujes ko je ko.
Nema se tu sta "odlucivati". Sve se zna. Nije ovo arheoloski problem pa da se nagadja. Jos pamcenje sluzi savrseno. Tacno se zna svacija zasluga. Do milimetra. Samo ako postoji mrva dobre volje da se pravedna stvar i napravi. :wink:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1907 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

sinuhe wrote:A dobro zar to nije vec rijeseno.
Zna li se u Bosni voditi evidencija o bilo cemu?
Rijeseno je tako da se iznebuha stvorilo pola miliona boraca sa prve linije. Da smo tu silnu armiju imali do Moskve nas ne bi zaustavili.
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 3028
Joined: 28/08/2010 11:17

#1908 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by novi.dan.nova.nafaka »

heckler wrote:
Liberalism wrote:A mozda bi bilo najbolje da ti odlucujes ko je ko.
Nema se tu sta "odlucivati". Sve se zna. Nije ovo arheoloski problem pa da se nagadja. Jos pamcenje sluzi savrseno. Tacno se zna svacija zasluga. Do milimetra. Samo ako postoji mrva dobre volje da se pravedna stvar i napravi. :wink:
Ma iskreno, volio bih da si u pravu. Ne znam, mislim da Helezu nije nimalo lahko. Kakvi su naši ljudi pohlepni, naći će se 100 svjedoka ako treba za svakoga da je bio u toj i toj jedinici. Dobro, baš svaki od 536 000 (nadam se da sam potrefio trenutno službenu cifru) to baš i ne može, ali opet ostaje jako veliki broj onih koji to teoretski mogu. Zamisli recimo čovjeka koji je ostao bez posla nakon rata, i sve što ima od primanja je to nešto malo crkavice. Ima 50+ godina, i 25 godina radnog staža. Nit' je dospio za penzije, nit' ga bilo koji privatnik hoće zaposliti. A na granici je negdje da ima zasluge koje ne zaslužuje. Ko iz sažaljenja ne bi svjedočio za nj. slučaj.
Iskreno, meni je krivo zbog mnogo onih koji su penzionisani jako mladi, sa <45 godina - ti ljudi su narednih 40 godina na grbači državi, sa poprilično velikim primanjima. Sa druge strane, eno recimo gledam, u opštini Novi Grad, referent sa kopiranje i umnožavanje, momak može međedu rep isčupati. Vazda smrknut, neuslužno djeluje skroz - zar nije bilo preče na nj. mjesto invalida zaposliti. A stotine je takvih primjera. Invalid će makar koliko-toliko pokrivati zahtjeve tog radnog mjesta i opravdavati svoja primanja, a ovako, narednih 40 godina je čisto na grbači državi...
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#1909 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Liberalism »

heckler wrote:
Liberalism wrote:A mozda bi bilo najbolje da ti odlucujes ko je ko.
Nema se tu sta "odlucivati". Sve se zna. Nije ovo arheoloski problem pa da se nagadja. Jos pamcenje sluzi savrseno. Tacno se zna svacija zasluga. Do milimetra. Samo ako postoji mrva dobre volje da se pravedna stvar i napravi. :wink:
Pa eto ako se zna, mozes ovde napisati adresu, internetsku ili postansku svejedno, kome da se obrati pa da dobije taj kamen mudraca koji zna u dusu ko je ko u ARBiH.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1910 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

prolaz456 wrote:
sinuhe wrote:Kakva prava mogu imati demobilisani borci rata zavrsenog prije 16 godina?
Zamislite kako bi prosao na izborima politicar koji bi rekao sljedece:

1. Mi smo siromasna i slabo razvijena zemlja.
2. Iz proracuna se mogu isplacivati sredstva po osnovu rada, trajne nesposobnosti za rad (invalidi ali bas nesposobni za obavljanje bilo kakvog posla), te dio uplata u MIO-PIO za odrzavanje minimalnih mirovina. Naravno i za djecu bez roditelja jer zakonski oni ne mogu zaradjivati za sebe.
3. Ostale naknade i pogodnosti tipa "pare za ordene", invalidnine tipa okrzuo ga metak i demobilisani borci ne dolaze u obzir jer se javna potrosnja mora smanjiti da bismo rasteretili gospodarstvo i imali novca za razvoj, obrazovanje, poljoprivredne poticaje, industrijsku politiku, infrastrukturu sto ce nam u sljedecih deset godina donijeti prosperitet i gdp per capita na razini srednje razvijenih zemalje EU.
4. Place u javnim poduzecima i javno financiranim institucijama i javnoj upravi idu na prosjek placa u gospodarstvu.
5. Sve preko ovoga su puste zelje i tako mora biti
6. Zivot generacija koje zive danas ce biti skroman. Zahvalite to svojim ocevima koji su nakon sto im je TITO 40 godina troao americke dolare u guzicu odlucili sve razbit i zapaliti
7. Ovo je jedini nacin da svojoj djeci osigurate normalnu buducnost ili cete ih dovesti u situaciju da zive gore od vas

I da tvoj HDZ nije ilegalno izmajoriziran iz vlasti sad bi to odmah usvojio :lol: :lol: :lol: Ali avaj, desi se majorizacija legitimnih i autenticnih :sad:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1911 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

sinuhe wrote:Kakva prava mogu imati demobilisani borci rata zavrsenog prije 16 godina?

Pravo pitanje treba da glasi: "Zašto bi demobilisani borci u FBiH imali ikakva posebna prava i beneficije"?


U pravnom prometu FBiH pod demobilisanim borcem smatra se pripadnik Armije RBiH, HVO i policije koji je, nakon učešća u odbrani RBiH, demobiliziran rješenjem nadležnog vojnog organa. Svi ostali borci, koji su u vojnoj obavezi ostajali i do marta '96. ne smatraju se demobiliziranim borcima.

Početkom rata, dobrovoljnim učešćem, kasnije i obaveznim, obzirom na naredbu zbog ratne opasnosti, niti jedan pripadnik oružanih snaga BiH nije ni pomislio da bi mogao zasnovati radni odnos u Armiji. Ko je '96. godine donio odluku o profesionalnom angažmanu hiljada i hiljada zatečenih vojnika u Armiji RBiH?
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1912 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Ne znam jeste li vec stavili, ali evo memoranduma izmedju vlade i Shell-a :)
Jel ono Heckler ili hemel ovo trazio?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1913 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

ReD aka Socijalista wrote:Ne znam jeste li vec stavili, ali evo memoranduma izmedju vlade i Shell-a :)

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/iz ... LL_bos.pdf

Zašto ovaj memorandum ima klauzulu "povjerljivo", možda zbog ovog člana:
Na osnovu prakticne procjene sprovedene od strane Shell-a, u skladu sa Članom 1.2. Strane, ill umjesto Shell-a njegovo ovlašteno Povezano lice, će po principu preferencije i ekskluzivnosti, savjesno i u skladu sa Clanom 7, pregovarati o jednoj ill vise koncesija, licenci ill sporazuma o podjeli dobiti, a na osnovu kojih bi Shell ili njegova Povezana lica imala ekskluzivna prava na istrazivanja, procjenu i po mogućnosti komercijalni razvoj i
proizvudnju hidrokarbonata na Podrucju istrazivanja
. ...Cilj pregovora je izdavanje Naftne licence Shell-u (ili njegovom oviastenom Povezanon) licu), odnosno zakljucivanje konačnog sporazuma izmedju Strana (ili umjesto Shell-a njegovog ovlastenog Povezanog lica) a roku od dvadeseticetiri (24) mjeseca od Datuma stupanja na snagu MOR-a.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1914 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

poznanik wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Ne znam jeste li vec stavili, ali evo memoranduma izmedju vlade i Shell-a :)

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/iz ... LL_bos.pdf

Zašto ovaj memorandum ima klauzulu "povjerljivo", možda zbog ovog člana:
Na osnovu prakticne procjene sprovedene od strane Shell-a, u skladu sa Članom 1.2. Strane, ill umjesto Shell-a njegovo ovlašteno Povezano lice, će po principu preferencije i ekskluzivnosti, savjesno i u skladu sa Clanom 7, pregovarati o jednoj ill vise koncesija, licenci ill sporazuma o podjeli dobiti, a na osnovu kojih bi Shell ili njegova Povezana lica imala ekskluzivna prava na istrazivanja, procjenu i po mogućnosti komercijalni razvoj i
proizvudnju hidrokarbonata na Podrucju istrazivanja
. ...Cilj pregovora je izdavanje Naftne licence Shell-u (ili njegovom oviastenom Povezanon) licu), odnosno zakljucivanje konačnog sporazuma izmedju Strana (ili umjesto Shell-a njegovog ovlastenog Povezanog lica) a roku od dvadeseticetiri (24) mjeseca od Datuma stupanja na snagu MOR-a.
Nemam ja pojma, nisam pravnik niti ekonomist, pa ti ne mogu to kazati.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1915 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Shell ulaze nista, a izvuci ce sve... Bravo, sdp... :lol:

Koliko je to kostalo, u torbama...? :?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1916 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

poznanik wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Ne znam jeste li vec stavili, ali evo memoranduma izmedju vlade i Shell-a :)

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/iz ... LL_bos.pdf

Zašto ovaj memorandum ima klauzulu "povjerljivo", možda zbog ovog člana:
Na osnovu prakticne procjene sprovedene od strane Shell-a, u skladu sa Članom 1.2. Strane, ill umjesto Shell-a njegovo ovlašteno Povezano lice, će po principu preferencije i ekskluzivnosti, savjesno i u skladu sa Clanom 7, pregovarati o jednoj ill vise koncesija, licenci ill sporazuma o podjeli dobiti, a na osnovu kojih bi Shell ili njegova Povezana lica imala ekskluzivna prava na istrazivanja, procjenu i po mogućnosti komercijalni razvoj i
proizvudnju hidrokarbonata na Podrucju istrazivanja
. ...Cilj pregovora je izdavanje Naftne licence Shell-u (ili njegovom oviastenom Povezanon) licu), odnosno zakljucivanje konačnog sporazuma izmedju Strana (ili umjesto Shell-a njegovog ovlastenog Povezanog lica) a roku od dvadeseticetiri (24) mjeseca od Datuma stupanja na snagu MOR-a.
Koliko vidim, ovo je završeno. Čestitke. :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1917 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Kako ne ulaze nista, nosi sav rizik za istrazivanje. :roll:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1918 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

nosara wrote:Shell ulaze nista, a izvuci ce sve... Bravo, sdp... :lol:

Koliko je to kostalo, u torbama...? :?
Markirana trenerka, Pariz, Lisabon, možda Poljska i Ukrajina. I kapak :oops:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1919 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by KatarinaKosaca »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sve rizikuje, sve kocka jadni Shell. Jel ima ko vjeruje fakat? :lol: :lol:
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1920 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Dobro odradjeno, mislim da se bolje nije moglo postici. Bitno je da rizik nije na FBiH i da ce se ici postepeno s koncesijama u odredjenim lokalitetima u slucaju da ima cega isplativog.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1921 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

KatarinaKosaca wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sve rizikuje, sve kocka jadni Shell. Jel ima ko vjeruje fakat? :lol: :lol:
Ja citam. Probaj i ti. :D
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1922 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

madner wrote:
KatarinaKosaca wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sve rizikuje, sve kocka jadni Shell. Jel ima ko vjeruje fakat? :lol: :lol:
Ja citam. Probaj i ti. :D
Sto bi citala? Kad nikad ne cita. Znas, navike su bitne :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1923 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

madner wrote:Kako ne ulaze nista, nosi sav rizik za istrazivanje. :roll:
Istraživanja su davno završena,


Podsjetimo se

BUŠI! HA, HA, HA…

Naftna platforma za čovjeka

GOSPODARI NAFTE STIŽU U BIH


“Slobodna Bosna” analizirala je slavodobitne najave o blagostanju&rahatluku koje je svojim građanima vlada FBiH sa resornim ministrom donijela potpisujući memorandum sa svjetskim naftnim gigantom Shellom. Sam Shell u svemu nije toliko sporan, koliko pokušaji prisvajanja zasluga Vlade i zablude koje su nam oko svega servirane, uz prešućivanje činjenice da im je već poklonjeno više miliona maraka vrijedno istraživanje te da niko nije ni spomenuo elemenat zaštite okoliša. Ako Shell zaključi da ima dovoljno nafte za njih, oni će biti ti koji će sve i izvući jer im se jednostavno niko drugi neće smjeti suprotstaviti

Nakon potpisivanja Memoranduma o razumijevanju s međunarodnim naftnim i gasnim preduzećem Shell Exploration Company B.V. iz Vlade FBiH uvjeravaju nas u nekoliko stvari: da građane BiH istraživanja koja će biti provedena u skladu s potpisanim neće koštati ni feninga, da eventualan pronalazak nafte ne garantuje Shellu da će biti kompanija koja će je i eksploatisati, da su Vlada i Ministarstvo energetike zaslužni za dovođenje investitora, te da je memorandum transparentan i javno objavljen. Sve navedeno bi bilo lijepo da je ujedno i istinito i da, kako smo saznali istražujući sve aspekte saradnje sa Shellom, jedan od njenih glavnih ciljeva nije medijska promocija Vlade FBiH koja u moru neurađenih stvari i neriješenih problema, te u momentu kada ruske kompanije obavljaju istraživanja u Republici Srpskoj, želi pokazati kako nešto radi.

Krenimo od najveće obmane vezane uz obaveze Vlade FBiH prema naftnom gigantu Royal Dutch Shellu:

“Naša je obaveza da samo dokumentaciju iz Energoinvesta, Zavoda za geologiju, i kako se sada pokazuje nekih rudnika, prikupimo i dostavimo Shellu da se uradi njena digitalizacija koju smo trebali uraditi već davno”, kazao je u slavodobitnom intervjuu za Federalnu televiziju Erdal Trhulj, federalni ministar energije, rudarstva i industrije.

Kako “Slobodna Bosna” saznaje, Trhuljevo “samo da dostavimo dokumentaciju” teško je najmanje 20 do 30 miliona dolara, koliko je u periodu od prije 30 godina već uloženo u izradu dokumentacije koja će ovim memorandumom biti poklonjena “Shellu”.

“Energoinvest je na tome godinama radio s kompanijom Amoco, i da nije bilo rata, Energoinvest bi tu naftu već eskploatisao.

Ne znam koji su im tačno motivi i koliko će to dobrog donijeti, ali vidim da je toliko miliona vrijedna dokumentacija tek tako predata naftašima koji vrlo dobro znaju zbog čega nešto rade i koji su daleko od humanitarne organizacije”, kazao nam je jedan od prijeratnih inžinjera “Energoinvesta” koji nije direktno bio uključen u poslove s naftom, ali je u njih prilično upućen.

Nije dakle posve tačna izjava prema kojoj FBiH nema nikakve troškove vezane za istraživanje naftnih nalazišta, jer je jasno da je Shellu već poklonjena 30-ak miliona vrijedna dokumentacija. Ministar dalje, ubjeđujući narod kako Shell istraživanja obavlja iz čisto filantropskih razloga, govori kako ne zna koliko će njih istraživanja koja će u naredne dvije godine obaviti koštati.

“U ovoj fazi nema nikakvih bušenja već se radi sa dokumentacijom koju posjedujemo iz perioda 1960.-1990. Znam, da mi to radimo kao FBiH, to bi predstavljalo ogroman trošak, ali onom kome je to djelatnost i ko je u tome sigurno prvi ili drugi u svijetu vjerovatno će predstavljati mnogo manji trošak.”, kaže najprije Trhulj, a u nastavku ipak spominje i cifre:

“Da mi radimo ovakav posao, nas bi to koštalo nekih 20 do 30 miliona maraka, možda i više. Kada govorimo o kompaniji kao što je Shell koja je u trećem kvartalu ove godine iskazala dobit od 7,6 milijardi eura, vidjećete da su to samo mrvice, a način na koji smo im predstavili značaj ispitivanja u BiH ih je privukao da investiraju”, zaključio je Trhulj. Uzmemo li u obzir podatak da su istraživanja čije je Shell rezultate dobio besplatno koštala otprilike isto koliko Trhulj navodi da bi ih mogla koštati istraživanja, onda je rizik za njih upola umanjen.

Druga obmana jesu tvrdnje da to što će Royall Dutch Shell istraživati tačne količine nafte koje se kriju ispod tla BiH, njima ne garantuje da će biti i kompanija koja će naftu u slučaju njenog pronalaska eksploatisati ukoliko im se to pokaže isplativim.

“Zakon o istraživanju nafte koji ide pred Parlament će kazati koji će biti načini daljnjeg istraživanja i eksploatacije. Ako Parlament odobri da se može direktno pregovarati - može, ako Parlament kaže da ne može onda će se ići sa tenderom i Shell će moći ravnopravno učestvovati kao svi ostali”, kaže u spomenutom intervjuu Trhulj, ipak navodeći mogućnost da se zakonom koji još nije donesen definira i mogućnost direktnog odabira što bi u ovom slučaju prirodno bio Shell. Ako kojim slučajem, što je mogućnost jednaka plasiranju “Željezničara” u Ligu prvaka o čemu je Trhulj također govorio u pomenutom intervjuu, dođe do tendera, tu sam Shell preuzima stvari u svoje ruke.

“Vidim da mnogi govore o tome kako je Royall Dutch Shell u samom vrhu naftne industrije, ali čini mi se da nisu svjesni o kakvoj se moći radi i s kakvim gigantima imaju posla. Oni su u biznis svijetu prozvani Oil Masters - Gospodari Nafte, s prihodima, budžetima i profitima većim od 75 posto samostalnih zemalja - članica UN-a. Ako Shell otkrije da ispod BiH ima nafte čije je izvlačenje njima isplativo, čak i ako bude tendera, nema te kompanije koja bi se osim njih na taj tender usudila prijaviti”, tvrdi naš izvor upućen u svjetsko tržište nafte. Na upit šta je sa kompanijama kao što su Exxon ili British Petroleum, naš sagovornik kaže kako se u slučaju da Shell “zapika” BiH, oni jednostavno neće prijaviti.

“Nije stvar da ih se boje, već najveće, supermajor kompanije među kojima su Shell, British Petroleum, Exxon, Chevron i Total S.A. koje drže skoro svo svjetsko tržište naftom, imaju neku vrstu trusta i jedni drugima se ne miješaju u poslove. Prije velikih udruživanja zvali su ih Seven Sisters. Ostali, manji proizvođači koji i sami zavise od Gospodara nafte, sumnjam da bi se smjeli suprotstaviti Shellu u tom slučaju”, tvrdi naš sagovornik koji je veći dio radnog vijeka proveo na svjetskom tržištu nafte. Sama ceremonija potpisivanja Memoranduma pokazala je pak kako će se Vlada FBiH odnositi prema Shellu.

Treća obmana sastoji se u tome da nas premijer Nermin Nikšić i ministar Trhulj pokušavaju ubijediti da su upravo oni, Vlada FBiH i Ministarstvo energetike, zaslužni za dolazak giganta kakav je Shell. Kako saznaje Slobodna Bosna, za angažman Shella najzaslužniji je sada već bivši direktor “Energoinvesta” Džemail Vlahovljak.

“Kolege iz RS-a su bili zatečeni ovakvim potezom Federacije, jer sigurno je da nije lako dovesti ovako veliku kompaniju. Složili smo se da je to kao da Željezničar uđe u Ligu prvaka, pa i ako tamo izgubi sve utakmice to je opet uspjeh”, pojasnio je Trhulj.

Dolazak BiH u naftnu ligu prvaka po svemu sudeći nije u tolikoj vezi sa umijećem nove vlasti, koliko sa kontaktima bivšeg direktora “Energoinvesta”, naprasno smijenjenog Vlahovljaka. Vlahovljak je preko privatnih kontakata došao do stručnjaka bh. porijekla zaposlenog u Shellu, te je uz Vlahovljakovo posredovanje dogovoren sastanak predstavnika naftnog giganta sa predstavnicima Vlade i Ministarstva. Nakon što je postignut načelni dogovor o angažmanu Shella, Vlahovljak je naprasno smijenjen sa pozicije direktora “Energoinvesta”, a na njegovo mjesto je postavljen Enes Čengić koji u toj kompaniji nije proveo ni dana.

Ostaje četvrta, možda manje važna, ali ne i posve nebitna zabluda:

“Vlada FBiH prema Shellu nema nikakvih finansijskih obaveza a Memorandum koji je potpisan sa ovom holandskom kompanijom, transparentno je objavljen”, kazao je premijer Nermin Nikšić. Memorandum ni momenta završetka ovog teksta nije objavljen (izjava iz oktobra) iako je dokument koji bi u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama trebao biti dostupan svima, ali memorandum kao da je izgubljen.

“Ne možete memorandum tražiti od nas, pošto je premijer potpisnik, trebate vidjeti u njegovom kabinetu. Najbolje vam je da kontaktirate direktora premijerovog ureda Ramiza Mehakovića”, rečeno nam je u Press uredu Vlade FBiH kada smo im se obratili sa zahtjevom za dostavljanje memoranduma. Kontaktirali smo i Mehakovića koji nas je dočekao “na nož”:

“Ko vam je rekao da to od mene tražite?! Dajte mi imena! To nije u uredu premijera, mi nismo radili na pripremi! Tražite to kod ministra Trhulja, to je u njegovom ministarstvu koje je za to nadležno!”, odbrusio nam je Mehaković.

Odmah smo se pismeno obratili i uredu ministra Trhulja, koji smo nakon pet dana uljudnog čekanja i kontaktirali telefonom gdje nam je kratko rečeno:

“Ministar vam je poručio da se obratite uredu premijera, kod nas taj dokument nije”, ljubazno nam je saopćeno.


Cvijeće, priroda, nafta
TIM CLANCY: “NE MOGU ZAMISLITI NAFTNU PLATFORMU USRED NACIONALNOPG PARKA”


Dok se govorilo o svim blagodatima koje nas čekaju, uz najavu da se u slučaju pozitivnih nalaza, prve istraživačke bušotine u FBiH mogu očekivati u 2013. godini, a eksploatacija početkom 2015. godine, niko nije ni spomenuo momenat zaštite okoliša. Posebno ako se uzme u vidu da se prema ranijim nalazima, o kojima je “Slobodna Bosna” pisala još 2008. godine, veliki dio nafte vjerovatno nalazi ispod Hercegovine, i to na užem lokalitetu Drežnice, koji spada u zaštićeni park prirode i budući nacionalni park Prenj, Čvrsnica i Čabulja. Među rijetkima koji je na to u svom tekstu “Tri razloga protiv Shella” reagirao bio je Tim Clancy, ekološki aktivist, konsultant za održivi razvoj i putopisac.

“Niko ne govori šta bi se moglo desiti sa zaštićenim lokalitetom Drežnice. BiH je najveće kraško polje na svijetu, i ispod nje se nalazi pitka i čista voda. Znamo da jedan litar motornog ulja na tlu može zagaditi milion litara vode ispod tla, tako da nije teško zaključiti kako bi čak i najmanji propust u slučaju ekploatacije značio i ekološku katastrofu. Na kraju, pitanje za vlasti je da li bi se eksploatacijom u Drežnici odustalo od ideje nacionalnog parka, jer jednostavno ne mogu zamisliti naftnu platformu usred nacionalnog parka”, kaže za “Slobodnu Bosnu” Clancy. Ako pak do istraživanja i eksploatacije dođe, Clancy tvrdi da bi to moralo biti rađeno maksimalno transparentno i u skladu sa svim propisima.

“To je minimum, ali ne i rješenje problema. Ako do toga na koncu dođe, treba raditi po norveškom sistemu – nafta je vlasništvo naroda i većina prihoda ostaje državi. Zbog toga je Norveška jedna od najbogatijih zemalja svijeta”, kaže Clancy. Dodaje kako bi mu ipak bilo draže da se npr. istražuje solarni potencijal Hercegovine:

“Garatujem da samo između Stoca i Ljubinja ima dovoljno prostora za postavljanje solarnih farmi koje mogu strujom snabdijevati cijelu Hercegovinu, s izuzetkom velikih postrojenja kakav je ‘Aluminij’”, kaže Clancy.


Umjesto kantona - emirati
NAFTE NAJVIŠE ISPOD TUZLE, POSAVINE I DINARIDA


Na temelju svih prethodnih istraživanja, uključujući i ona provedena davno, u razdoblju austrougarske uprave, te suvremenih istraživanja INE, ECL-a i AMOCA, na prostoru Federacije BiH nalazi se pet potencijalnih nalazišta nafte o kojima je “Slobodna Bosna” pisala u maju 2008. godine. Kako je tada za SB kazao doktor Hazim Hrvatović, direktor Geološkog instituta BiH i profesor na Tuzlanskom univerzitetu, najperspektivnija nalazišta smještena su na području Posavskog i Tuzlanskog kantona, koja su najtemeljitije do sada istražena. Zanimljiv je i prostor Ze-do kontona s “epicentrom” u Kaknju, gdje postoji “pozitivna” bušotina stara preko 30 godina. Također, među perspektivna područja ubraja se i područje Dinarida, na potezu od Drežnice do Neuma. “Ako igdje pronađemo naftu u dovoljnim količinama za komercijalnu eksploataciju, pronaći ćemo je upravo na području Orašja i Tuzle. Što se tiče prostora Dinarida, ne bi nas iznenadilo da umjesto nafte pronađemo plin.”

Na rubu znanosti
MIŠAK: “NEMA BESPLATNOG RUČKA NI USLUGA, SAMO INTERES KORPORACIJA”


Novinar HRT-a i urednik emisije “Na rubu znanosti” Krešimir Mišak 2005. godine intervjuirao je prof. Siegfrieda Tischlera koji je tada govorio kako u BiH postoje velike količine nafte, te spominjao istraživanja kompanije Amoco koja je skupa s “Energoinvestom” došla do podataka o ogromnim količinama nafte. Svi podaci bili su mu previše nevjerovatni, pa intervju tada nije ni objavio, ali je bio frapiran vijestima iz 2008. u kojima se spominjalo upravo to istraživanje.

“Tieschler je rekao i objasnio da je Amco 1992. godine u Bosni i Hercegovini pronašao znatne količine nafte, no to u medijima nije objavljeno. Rekao je da ima podatke da je Amoco izbušio rupe u blizini Drežnice i kod Tuzle u BiH i da je nađeno dvije i pol milijarde barela nafte, što je nekoliko postotaka od ukupne količine nafte koju je čovječanstvo ikada proizvelo te da bi s tom naftom Jugoslavija dobila autonomiju za sljedećih stotinu godina”, kaže Mišak za “Slobodnu Bosnu”.

“To mi je stvarno zvučalo prefantastično dok se nije pojavila ona vijest iz 2008. u kojoj se baš spominjao Amco, a i British Petroleum. Zaključio sam da je prof. Tischler ili vidovit, pa je znao što će se dogoditi, ili je doista u njegovim riječima bilo istine. Sve to se nekako uklapa u dolazak Shella. Premalo sam upućen u planove Shella, ali iz obrazaca prošlih sličnih događaja, u kojima korporacije, potpomognute legislativom nadnacionalnih tijela pljačkaju narode, mislim da iz tih potpisavanja za BiH neće ostati puno”, tvrdi Mišak dodajući kako je „nedavna povijest bez iznimke svaki put pokazala da kompanije poput Shella ne daju ništa, a uzimaju sve“:

„Tu nema besplatnog ručka niti "usluga", samo njihov interes. Netko bi mogao zaklučiti da su jako zainteresirani za tu dokumentaciju“.


User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1924 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Ne budalite... Od prije rata je postojala procjena o nafti u BiH... Eno ljudima izvire oko kuca...

Cista lova za Shell, prljava muljaza od strane federalne vlasti... Mogu komotno koristit Energoinvestov projekat...
ENERGOINVEST TRAŽI NAFTU U BIH

Prvi litri bosanskohercegovačke nafte mogli bi poteći 2017. godine ako istražno-pripremni radovi krenu u skladu sa planovima sarajevskog Energoinvesta.

Ova kompanija podnijela je zahtjev Komisiji za koncesije Federacije Bosne i Hercegovini (FBiH) za izdavanje koncesije za istraživanje nalazišta nafte i plina u FBiH.
Ibrahim Bosto, pomoćnik direktora Energo

investa, kaže da ova firma već sada ima odobrenje Ministarstva energetike, industrije i rudarstva FBiH za ove poslove, ali za ozbiljnija istraživanja neophodna je koncesija, čije odobravanje u Energoinvestu uskoro očekuju.
Bosto kaže da je predat zahtjev za koncesiju koja se odnosi na istraživanje četiri regiona - Posavskog, Tuzlanskog, Sarajevsko-zeničkog, te regiona Dinarida, koji obuhvaća područje Livanjskog polja, Drežnice te Neuma. Procjenjuje se da svaki od ovih lokaliteta krije između 50 i 100 miliona barela nafte.

Već se, kaže Bosto, pripremaju i razgovori sa potencijalnim strateškim partnerima koji bi finansirali istraživanja jer Energoinvest i njegov većinski vlasnik Vlada FBiH, nemaju novca. A da će za ova istraživanja biti potrebno dosta sredstava, potvrđuje i podatak da samo jedna bušotina je duboka između četiri i pet kilometara . Procjene su, kaže naš sagovornik, da na području Drežnice od 2008. do 2017. godine treba uložili oko 30 miliona evra, kako bi se došlo do bušotine iz koje bi se crpila nafta. Ukupno se procjenjuje da je u narednih desetak godina potrebno investirati oko 130 miliona evea samo za istraživanja.

Hazim Hrvatović, direktor Federalnog zavoda za geologiju, smatra da zalihe koje se kriju ispod BiH nisu zanemarive i da predviđena ulaganja nisu velika, s obzirom na moguću zaradu. On smatra i da istraživanja treba nas taviti, jer bi ona bila isplativa i da je cijena nafte ostala na nivou od 50 dolara po barelu. '
Slaže se ipak da je glavni problem novac i da ga BiH sama teško može osigurati. Istraživanja nafte i plina su skupa i rizična: može se uložiti 100 miliona dolara, a da sve propadne. Ko bi onda odgovarao za taj novac? Stoga nam treba partner koji će to finansirati - kaže Hrvatović.
Rizik 0... Profit do neba... Transparentnost, sta je to...? :?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1925 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

polako ljudi

ovdje se pominju eventualni pregovori ako sta nadju... nista se nikome ne daje, niti se moze dati memorandumom o razumijevanju...

ljudi nisu budale da rade dvije godine istrazivanje i da svu dokumentaciju poslije ponude nekom konkurentu koji bi uletio... dakle po memorandumu se garantuje povlasteni polozaj u pregovorima na konto tog gratis istrazivanja - u slucaju da shell ne bude zainteresovan, ili da ne ponude najbolje uslove, ulijece neko drugi... s tim da bi onda koncesionar ili vlada bezbeli morali obestetiti shell za troskove istrazivanja

uostalom u biti ovo je cini mi se niksic i rekao kada je shell bio u sarajevu, pa ne vidim zasto je bilo ko iznenadjen, osim ako nije pratio vijesti
Post Reply