Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
zviri
- Posts: 2
- Joined: 16/10/2013 21:30
#1901 Re: Dolazi zima - zimske gume
hm...bas tako...velika dvojba. ponekad znam u hercegovinu... mislim da cu uzeti zimske. dali preporucujes koje?
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1902 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa sad gdje ides u Hercegovinu? Ako ides do Mostara i ne vise sjeverno, onda ajro i ne trebaju. Jbg, u dalmaciji i kad padne snijeg nikad se ne zdrzi dugo. S druge strane, ako putujes cesto onda uzmi, ali obavezno uzmi ljetne na proljece inace nista od zimskih nece ostat ako ih budes koristio ljeti.zviri wrote:dali mi trebaju zimske gume? iz omisa sam. imam ljetnje ali su potrosene. 205 55 16. sad se dvojim dali kupiti ljetnje ili zimske??
unaprijed hvala svima
-
citro
- Posts: 1012
- Joined: 17/02/2013 09:46
#1903 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kompromis:zviri wrote:hm...bas tako...velika dvojba. ponekad znam u hercegovinu... mislim da cu uzeti zimske. dali preporucujes koje?
Uzmes ljetnje i normalno ih koristis. Jos uzmes dvije zimske (uzmi neke vrlo jeftine) dodatno i montiraj ih na posebne celicne felge. Te zimske cuvaj na nekom propisnom i hladnom mjestu pa ih po potrebi stavi, ako bas zatreba.
Na taj nacin mozes u roku od pola sata imati zimske gume bar na prednjoj osovini ako zagusti. Nikada se ne zna, pade one godine gadan snijeg i u Mostaru, jedva sam se probio iz Sarajeva (srecom vozio sam Rav4). Klima se gadno promijenila.
Za nuzdu mozes ta dva tocka i u gepek staviti (jedan umjesto rezervnog) ako krenes na put i imas sumnju da bi moglo zapadati. A propasti ti nece, mozes ih drzati i 5 godina ako ih pravilno lagerujes na hladnom i mracnom mjestu.
Ja bih tako da sam na tvom mjestu. Nisu celicne felge skupe, barem kao polovne pa ti to ne bi trebala biti velika investicija a miran si nekoliko godina. Sta mislis ?
-
citro
- Posts: 1012
- Joined: 17/02/2013 09:46
#1904 Re: Dolazi zima - zimske gume
I ovo sto ti Jefferson rece, ako uzmes samo zimske nakon jednog ljeta nece nista vrijediti, bacio si novac.
-
dede merdzane
- Posts: 515
- Joined: 21/03/2013 10:11
#1905 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zimske imaju efekta samo na temperaturama ispod 7 stepeni. Ne znam kolika temperatura bude na jadranu zimi, valjda nije toliko hladno. Dakle ljetne gume su bolji izbor, ako pazis kad i gdje ides.
- agent_zero
- Posts: 10478
- Joined: 27/01/2010 23:58
- Location: tamni vilajet SDA zlotvora!
#1906 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dajte mi preporuku za zimske gume, šta se najbolje može uzeti za najnižu cijenu (i gdje)?
- Zvek
- Posts: 1494
- Joined: 16/10/2010 19:58
#1907 Re: Dolazi zima - zimske gume
Continental je pomeo konkurenciju zadnjih par godine. Niko ne moze da napravi tako kvalitetne gume i ko moze da ih plati bez razmisljanja bi trebao da ide na Conti.
Ipak Njemci su to
Ipak Njemci su to
- JOINT_1921
- Posts: 2432
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1908 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zasto Continental ima prednost u odnosu na Michelin? I koja je bolja za ove nase planinske prevoje? Isto su para...
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#1909 Re: Dolazi zima - zimske gume
ma gdje se vi to vozite i kojim brzinama da Vam trebaju neke gume ultra zvucnih imena?
mene je hankok provozao citavom bosnom uzduz i poprijeko prosle godine kada je bilo padanja u februaru.
svaka guma, nova, sa dovoljnom dubinom sare je za zimu dobra, finese koje ocjenjuju magazini su totalno nevazne za obicne korisnike
mene je hankok provozao citavom bosnom uzduz i poprijeko prosle godine kada je bilo padanja u februaru.
svaka guma, nova, sa dovoljnom dubinom sare je za zimu dobra, finese koje ocjenjuju magazini su totalno nevazne za obicne korisnike
- Zvek
- Posts: 1494
- Joined: 16/10/2010 19:58
#1910 Re: Dolazi zima - zimske gume
U svim specijaliziranim testovima vec 3 godine uzastopno Conti je ubjedljivo na 1. mjestu. Oni valjda ne grijese toliko.JOINT_1921 wrote:Zasto Continental ima prednost u odnosu na Michelin? I koja je bolja za ove nase planinske prevoje? Isto su para...
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1911 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ali, ima jedno veliko ali.Zvek wrote:Continental je pomeo konkurenciju zadnjih par godine. Niko ne moze da napravi tako kvalitetne gume i ko moze da ih plati bez razmisljanja bi trebao da ide na Conti.
Ipak Njemci su to
Na dosta trzista Contonental se pokazao kao nepouzdan kada je u pitanju kvaliteta bocnih zidova.
Ja licno imam TS850 na Skodi, ali sam vidio i previse Continentala sa balonima na bocnim stranama gume.
Mislim da Michelin ima bolju unutrasnju konstrukciju gume jer koriste dosta naprednije materijale.
Test je novih guma, na ADAC testovima iako gume predju veliki broj km, to ne moze nadomjestiti prakticnu upotrebu guma.
Licno ja nisam do sada nikakvih problema imao sa TS850, ali hocu da kazem da test nije sva prica.
S druge strane, na drugum autu imam ljetne Michelin Pilot Super Sport, i te gume nakon 17,000km od svih slicnih guma koje sam imao, nekako se nakon te kilometraze cine najblizim onom osjecaju nove gume.
-
sabanss
- Posts: 4768
- Joined: 13/08/2006 11:20
#1912 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ono jeste da uz normalnu voznju i Hankok odradi posao ali u mojoj dimenziji je prosle godine razlika izmedju Save i Continentala bila okruglo 13 KM po gumi tako da se nisam puno dvoumioBakir1 wrote:ma gdje se vi to vozite i kojim brzinama da Vam trebaju neke gume ultra zvucnih imena?
mene je hankok provozao citavom bosnom uzduz i poprijeko prosle godine kada je bilo padanja u februaru.
svaka guma, nova, sa dovoljnom dubinom sare je za zimu dobra, finese koje ocjenjuju magazini su totalno nevazne za obicne korisnike
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1913 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nije u pitanju samo kako gume funkcionisu dok su nove. U pitanju je kako ce funkcionisati nakon 3 zime.Bakir1 wrote:ma gdje se vi to vozite i kojim brzinama da Vam trebaju neke gume ultra zvucnih imena?
mene je hankok provozao citavom bosnom uzduz i poprijeko prosle godine kada je bilo padanja u februaru.
svaka guma, nova, sa dovoljnom dubinom sare je za zimu dobra, finese koje ocjenjuju magazini su totalno nevazne za obicne korisnike
Ja sam imao Hankook, nove OK, druga zima nikom ne pozeljeti!
U pitanju je kvaliteta unutrasnjeg bloka. Koliko su jake na bocnim stranama kako bi izdrzale bosanske rupe, itd, itd. Mnogi ljudi putuju vani. Eto utakmica je bila u Litvaniji, koliko je ljudi otislo autima. Druge su brzine na auto putevima, itd, itd.
Ja auto koje sad vozam sam dobio sa novim Kumho gumama. Prvih 5000km sve OK, onda je kocnica pocela polako postajati meksa, pa su postale bucne, i na nekih 12-13000km su se "bacile," pa se nisu 3 od 4 mogle balansirati vise.
Last edited by jefferson on 17/10/2013 21:35, edited 1 time in total.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#1914 Re: Dolazi zima - zimske gume
to ti je ono, nisam bogat da kupujem jeftine stvari .jefferson wrote: Nije u pitanju samo kako gume funkcionisu dok su nove. U pitanju je kako ce funkcionisati nakon 3 zime.
Ja sam imao Hankook, nove OK, druga zima nikom ne pozeljeti!
- pirmin
- Posts: 11199
- Joined: 18/02/2006 23:50
- Location: Ciganluk
#1915 Re: Dolazi zima - zimske gume
To je to!jefferson wrote: Nije u pitanju samo kako gume funkcionisu dok su nove. U pitanju je kako ce funkcionisati nakon 3 zime.
Ja prvi put poslije 15 godina ulazim u zimu sa zimskim gumama.
Michelin Alpin A4
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#1916 Re: Dolazi zima - zimske gume
Iz licnog iskustva na gradskom autu i karavan limuzini srednje klase, dajem prednost Michelinu. Na gradskom autu sam dobio zimske Conti koje su se vidno pocele trositi nakon samo 10.000 km, a radilo se pretezno o voznji autocestom, u zimskim uslovima, na niskim temperaturama i sa snijegom na cesti. Kod gradske voznje se primijeti i potrosnja s vanjske strane, gdje dubina profila nije uradjena jednako kvalitetno na citavom pneumatiku. S Michelinom ni nakon 50.000 km nema nikakvih problema, dubina profila je preko 5 mm preko citavog profila gume. Dakle, iskljuceno je da su gume prepumpane ili da je trap/spura neispravna. Da se razumijemo, ja godisnje prelazim oko 50.000 km po vozilu (nekad i 40.000 samo u ljetnjoj sezoni) i Continental nema sta tu da trazi jer je nakon 50.000 km Continental guma za baciti na smece, ako se vec prije toga na njoj ne pojavi balon na bocnici.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#1917 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa ne postoji samo jedna vrsta Conti gume ... postoje Conti koje su bolje daleko od nekih Michelin... I obratno naravno .
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#1918 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kod mene se konkretno radilo o novim Continental WinterContact TS800 u dimenziji 185/60 R16, Michelin Alpin A4 u istoj dimenziji.
Druge dimenzije koje sam poredio su Michelin Alpin A4 195/60 R16, Continental WinterContact TS850 u istoj dimenziji.
Ista ili slicna iskustva sam imao i s dimenzijama 215/50 R17, 205/60 R16, 205/55 R16 itd. Michelin ima daleko najjacu gumu sto se tice potrosnje i izdrzljivosti, i gaznog sloja i bocnice pneumatika.
Druge dimenzije koje sam poredio su Michelin Alpin A4 195/60 R16, Continental WinterContact TS850 u istoj dimenziji.
Ista ili slicna iskustva sam imao i s dimenzijama 215/50 R17, 205/60 R16, 205/55 R16 itd. Michelin ima daleko najjacu gumu sto se tice potrosnje i izdrzljivosti, i gaznog sloja i bocnice pneumatika.
Last edited by direstraits0078 on 17/10/2013 21:39, edited 1 time in total.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#1919 Re: Dolazi zima - zimske gume
Doduse, ja trenutno imam Michelin PA 3 .... jedna zima, mogu jos 2 sigurno 
- animals
- Posts: 21612
- Joined: 19/04/2013 22:13
#1920 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kakve su gume Firestone..jel ko upoznat..
- respo
- Posts: 12675
- Joined: 15/08/2009 05:26
- Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-
#1921 Re: Dolazi zima - zimske gume
to je bridgestone za americko trziste
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1922 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jeftinija verzija Bridgestonea. Nesto kao FGY i Fulda ili Sava.animals wrote:Kakve su gume Firestone..jel ko upoznat..
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1923 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nije tacno, Bridgestone imas kao premijer gumu, a Firestone je jeftinija opcija.respo wrote:to je bridgestone za americko trziste
- JOINT_1921
- Posts: 2432
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1924 Re: Dolazi zima - zimske gume
Na kraju sam uzeo i ja Michelin Alpin A4, skripe ko nove...
Kada sam skinuo stare gume, 2 su bile potpuno potrosene, odmah za smece, a 2 sam ostavio da budu pomoc novim ljetnim pogonskim...
Jedna od 2 gume koje su bacene je potpuno izlizana sa jedne strane po obimu a s druge (unutrasnje) strane gume i nije... Jel to onda mozda do spure, ili? Odem i uradim spuru guma, jel to tako ide?
Kada sam skinuo stare gume, 2 su bile potpuno potrosene, odmah za smece, a 2 sam ostavio da budu pomoc novim ljetnim pogonskim...
Jedna od 2 gume koje su bacene je potpuno izlizana sa jedne strane po obimu a s druge (unutrasnje) strane gume i nije... Jel to onda mozda do spure, ili? Odem i uradim spuru guma, jel to tako ide?
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#1925 Re: Dolazi zima - zimske gume
To je do spureJOINT_1921 wrote:Na kraju sam uzeo i ja Michelin Alpin A4, skripe ko nove...![]()
Kada sam skinuo stare gume, 2 su bile potpuno potrosene, odmah za smece, a 2 sam ostavio da budu pomoc novim ljetnim pogonskim...
Jedna od 2 gume koje su bacene je potpuno izlizana sa jedne strane po obimu a s druge (unutrasnje) strane gume i nije... Jel to onda mozda do spure, ili? Odem i uradim spuru guma, jel to tako ide?
