Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#1876 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

Sorry, malo je off-topic ali:
avantgarde wrote:
citro wrote:
jefferson wrote: Ipak nakon nedavnog iskustva sa Kumho ljetnim gumama (koje su dosle na autu kada sam ga kupovao kod dilera polovnog) vise ni zvakacu gumu iz Juzne Koreje necu kupiti (jer sam u isto vrijeme muku mucio i sa LG telefonom :D ).
Te Kumho su bile OK, sve do nekih 15,000km kada se vise nisu mogle balansirati.
A jesi li probao sa Samsung ili HTC telefonom :razz: Doduse i oni su Korejci :evil:
HTC=Taiwan,nix Koreja,Samsung je Koraje i nije los,bolji je od Aple ali HTC je bolji od svih :D :lol:
:izet:
Gdje me nadje, okorjeli sam HTC-ovac :) Sorry na lapsusu, HTC je naravno Taiwan a ne Korea.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#1877 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by respo »

e sad valja traziti celicne felge 16 sa rasponom rupa 4x108
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#1878 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by AS_sa »

dede merdzane wrote:Evo i ovo, iz jucerasnjih novina:

Image


*zaboravih i ovo:
Image
Sto li su ove Michelin 195/65/15 ovako jeftine... ja prosle godine Savu eskimo s3 za dimenziju 185/65/15 placao 122 KM ??
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#1879 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

pa ove 195/65 su najčešća dimeznija od 15-ki pa se mogu naći povoljno, ja sam našao UG7+ malo skuplje isto od S3, a ove 185/65 su malo rjeđa dimenzija pa možda su zato skuplje malo, ali zna biti i po 20KM razlika istih guma po prodavnicama
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2432
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica
Vozim: odlično

#1880 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by JOINT_1921 »

Ista cijena Michelina u Tz je 119KM za tu dimenziju, Bridgestone i Dunlop 109, Sava 81 KM, sa besplatnom ugradnjom...
User avatar
Filter
Posts: 8665
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#1881 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Filter »

pirmin wrote:Malo sam preletio temu i dosao do zakljucka da sam jedan od rijetkih koji ima all seasons gume.
I to 15 godina unazad.

Good Year All Seasons
ja sam ti doskora bio kolega... GY vector 4 seasons... predobre.
ali dosle sa autom nove ljetne i tako okrenuo na ljeto/zima semu... i mogu ti reci da se nisam nesta specijalno usrecio.
midho123
Posts: 7
Joined: 26/02/2013 18:26

#1882 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by midho123 »

pozdrav imam rokija trazim gumu ono da moze i za zimu ai za ljeta vulkanizer mi je preporucio dunlop grandetek at2 215/80-r15 dali je iko imao iskustva sa ovim gumama kako se ponašaju zimi hvala
Teufik
Posts: 4886
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#1883 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

midho123 wrote:pozdrav imam rokija trazim gumu ono da moze i za zimu ai za ljeta vulkanizer mi je preporucio dunlop grandetek at2 215/80-r15 dali je iko imao iskustva sa ovim gumama kako se ponašaju zimi hvala
Koje je to auto?
midho123
Posts: 7
Joined: 26/02/2013 18:26

#1884 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by midho123 »

roky daihatsu terenac
negredo
Posts: 177
Joined: 27/07/2013 18:35

#1886 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by negredo »

ja sam stavio sebi fulda kristal montero, i dosta su tihe u voznji u odnosu na ljetne michelin energy saver, logicno reklo bi se jer su zimske. eh sad me zanima ako mi mozete pomoci, posto zelim da uzmem sebi i felge aluminijske 16-ke. Znam da promjer sarafa ako je isti ne mora znaciti da odgovara na sva auta, kod mene je dimenzija 6.5 J x16 e.t. 46 fabricka preporuka, a nasao sam neke fine felge 7Jx16 e.t. 48 pa me zanima da li ce ovaj e.t. razmak i imati uticaja na udobnost tj. da li ce tresti felga? btw. felge su sa c klase.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1887 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

negredo wrote:ja sam stavio sebi fulda kristal montero, i dosta su tihe u voznji u odnosu na ljetne michelin energy saver, logicno reklo bi se jer su zimske. eh sad me zanima ako mi mozete pomoci, posto zelim da uzmem sebi i felge aluminijske 16-ke. Znam da promjer sarafa ako je isti ne mora znaciti da odgovara na sva auta, kod mene je dimenzija 6.5 J x16 e.t. 46 fabricka preporuka, a nasao sam neke fine felge 7Jx16 e.t. 48 pa me zanima da li ce ovaj e.t. razmak i imati uticaja na udobnost tj. da li ce tresti felga? btw. felge su sa c klase.
To nije logicno jer zimske gume su standardno bucnije od ljetnih zbog profila gume.
Nesto s tvojim ljetnim nije kako treba!
vnm
Posts: 1489
Joined: 08/07/2008 01:28

#1888 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vnm »

energy saver su dosta tvrde gume, a vec pri malo hladnijim uslovima postanu jos tvrdje i bucnije.
tako da nije uopste cudno da su nove zimske gume pri nekim jesenjim temperaturama gdje asfalt nije puno hladan tise.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#1889 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by marketleader »

Eh dvoumim/troumim se, šta kupiti, dimenzije 195/65 R15...
MICHELIN ALPIN A4 ili CONTINENTAL TS850 cijena je ista 119KM. Po ADAC-u su obe dobre.
Kontao sam Savine Eskimo S3+ koje su 92KM, ali sam čitao da su one baš za snijega dobre, a po kiši lošije!!?? Svakako ne vozim puno po snijegu (ne idem na put kad zapada bijelo g..... :zoka: ), tako da mi treba dobra guma za kišu i sl.
Mjenjam samo prednje gume. Planiram sa zimskim gumama preći cca 6-7.000km i u aprilu ih zamjeniti sa ljetnim.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1890 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drndalo »

2 gume ? Pa uzmi onda bilo koju od ove 2 skuplje, razlike ti je 54 KM, a kvalitetnija guma ti moze spasiti nekoliko hiljada KM stete na autu...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#1891 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

TS850 - bez razmisljanja
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#1892 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by xamp »

marketleader wrote:Eh dvoumim/troumim se, šta kupiti, dimenzije 195/65 R15...
MICHELIN ALPIN A4 ili CONTINENTAL TS850 cijena je ista 119KM. Po ADAC-u su obe dobre.
Kontao sam Savine Eskimo S3+ koje su 92KM, ali sam čitao da su one baš za snijega dobre, a po kiši lošije!!?? Svakako ne vozim puno po snijegu (ne idem na put kad zapada bijelo g..... :zoka: ), tako da mi treba dobra guma za kišu i sl.
Mjenjam samo prednje gume. Planiram sa zimskim gumama preći cca 6-7.000km i u aprilu ih zamjeniti sa ljetnim.
Mozes li mi dati link gdje si nasao te cijene? Jer ja nigdje michelin nisam nasao ispod 170KM, dimenzije 185/65/R15...
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#1893 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by marketleader »

drndalo wrote:2 gume ? Pa uzmi onda bilo koju od ove 2 skuplje, razlike ti je 54 KM, a kvalitetnija guma ti moze spasiti nekoliko hiljada KM stete na autu...
Odmah sam Savine isključio, pa se dvoumim između Michelin i Continental. Po testovima su dobre i jedne i druge.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#1894 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by marketleader »

xamp wrote:
marketleader wrote:Eh dvoumim/troumim se, šta kupiti, dimenzije 195/65 R15...
MICHELIN ALPIN A4 ili CONTINENTAL TS850 cijena je ista 119KM. Po ADAC-u su obe dobre.
Kontao sam Savine Eskimo S3+ koje su 92KM, ali sam čitao da su one baš za snijega dobre, a po kiši lošije!!?? Svakako ne vozim puno po snijegu (ne idem na put kad zapada bijelo g..... :zoka: ), tako da mi treba dobra guma za kišu i sl.
Mjenjam samo prednje gume. Planiram sa zimskim gumama preći cca 6-7.000km i u aprilu ih zamjeniti sa ljetnim.
Mozes li mi dati link gdje si nasao te cijene? Jer ja nigdje michelin nisam nasao ispod 170KM, dimenzije 185/65/R15...
Ove moje su na akciji u Guma PRO, Michelin je 119KM, a Continental je u Makbelu 119KM.
A evo za info u Makbelu je tvoja dimenzija 185/65/R15 Michelin 132KM, a Continental je 127KM.
Teufik
Posts: 4886
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#1895 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

marketleader wrote:Eh dvoumim/troumim se, šta kupiti, dimenzije 195/65 R15...
MICHELIN ALPIN A4 ili CONTINENTAL TS850 cijena je ista 119KM. Po ADAC-u su obe dobre.
Kontao sam Savine Eskimo S3+ koje su 92KM, ali sam čitao da su one baš za snijega dobre, a po kiši lošije!!?? Svakako ne vozim puno po snijegu (ne idem na put kad zapada bijelo g..... :zoka: ), tako da mi treba dobra guma za kišu i sl.
Mjenjam samo prednje gume. Planiram sa zimskim gumama preći cca 6-7.000km i u aprilu ih zamjeniti sa ljetnim.
Ja bih uzeo Conti. A kakve su ti zadnje?
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#1896 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by marketleader »

Teufik wrote:
marketleader wrote:Eh dvoumim/troumim se, šta kupiti, dimenzije 195/65 R15...
MICHELIN ALPIN A4 ili CONTINENTAL TS850 cijena je ista 119KM. Po ADAC-u su obe dobre.
Kontao sam Savine Eskimo S3+ koje su 92KM, ali sam čitao da su one baš za snijega dobre, a po kiši lošije!!?? Svakako ne vozim puno po snijegu (ne idem na put kad zapada bijelo g..... :zoka: ), tako da mi treba dobra guma za kišu i sl.
Mjenjam samo prednje gume. Planiram sa zimskim gumama preći cca 6-7.000km i u aprilu ih zamjeniti sa ljetnim.
Ja bih uzeo Conti. A kakve su ti zadnje?
Znaci Continental. Mah kontam da je to sve tu negdje....
Zadnje su engleske neke weather master cooper m+s, ima im 2-3godine, neka stoje imaju šare, necu ih mjenjati sad...
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#1897 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sabanss »

marketleader wrote:
drndalo wrote:2 gume ? Pa uzmi onda bilo koju od ove 2 skuplje, razlike ti je 54 KM, a kvalitetnija guma ti moze spasiti nekoliko hiljada KM stete na autu...
Odmah sam Savine isključio, pa se dvoumim između Michelin i Continental. Po testovima su dobre i jedne i druge.
Ja sam proslu sezonu zamijenio Micheline za Continental upravo u dimenziji koju spominjes. Iz licnog iskustva: Continental je bolja guma.
zviri
Posts: 2
Joined: 16/10/2013 21:30

#1898 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by zviri »

dali mi trebaju zimske gume? iz omisa sam. imam ljetnje ali su potrosene. 205 55 16. sad se dvojim dali kupiti ljetnje ili zimske??
unaprijed hvala svima
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#1899 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

sabanss wrote:
marketleader wrote:
drndalo wrote:2 gume ? Pa uzmi onda bilo koju od ove 2 skuplje, razlike ti je 54 KM, a kvalitetnija guma ti moze spasiti nekoliko hiljada KM stete na autu...
Odmah sam Savine isključio, pa se dvoumim između Michelin i Continental. Po testovima su dobre i jedne i druge.
Ja sam proslu sezonu zamijenio Micheline za Continental upravo u dimenziji koju spominjes. Iz licnog iskustva: Continental je bolja guma.
TS850 !!
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#1900 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citro »

zviri wrote:dali mi trebaju zimske gume? iz omisa sam. imam ljetnje ali su potrosene. 205 55 16. sad se dvojim dali kupiti ljetnje ili zimske??
unaprijed hvala svima
Hajde ga znaj...

Ako ides preko Gorskog Kotara prema Zagrebu naravno da ti trebaju.
Ako se vozas samo po Dalmaciji onda ti i ne trebaju, ali i kod vas pade dobar snijeg prije par godina.
Post Reply