Povorka ponosa u Sarajevu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1876 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by MarlboroGold »

Idemedosumom wrote: Ima ih sigurno, vjerovatno i na forumu. Ali mi nije jasno, da se čak ni pod plaštom forumske anonimnosti ne usuđuju otvoreno razgovarati o ovim temama. Sreća pa imaju svoje forumske advokate, u obliku čistokrvnih heteraša, ;)

Btw, da sam ja usporedio lgbt s incestom i zlostavljanjem, Bloo i Sara bi mi uletjele klizeći, s obje noge :-D
Jer smo mi društvo u kojem i dalje vladaju teški taboo-i (mnogi nepotrebni) koji su skoro svugdje na zapadu davno prevaziđeni.
Eno ti lj&s PF... ko god otvori neku škakljivu temu možda 5% ljudi otvoreno i bez srama govori o tome da to nešto praktikuju ili su praktikovali (a taj procenat je daleko veći...), 20% se šprda a ostali se neće ni javiti jer smatraju da je to stvar intime ili ih strah od toga da će se ostali s njima šprdati bez obzira što su ovdje anonimni (neki se poznaju) - primjer je analni sex. Sad to preslikaj na LGBT osobe i dobiješ identičnu situaciju... ustvari dosta dosta goru, jer bi neki vršili i inkviziciju nad LGBT osobama.

Što se tiče poređenja LGBT sa incestom i zlostavljanjem Bloo bi na tebe bacila pancetu :mrgreen:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1877 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by hAZNADAR »

Idemedosumom wrote:
piupiu wrote: Šta se imaju javljati na forum? Ja od djetinjstva poznajem nekoliko sarajevskih homoseksualaca, u mojoj porodici to nije bio nikakav tabu oliti zabranjena tema. Neki su bili stariji ljudi i u medjuvremenu su umrli. Neki više ne žive u Sa. Zapravo, više njih više ne živi tu. Imali smo u srednjoj školi dva druga u generaciji koji su bili gay. Nije im bilo lako. Da ne pričamo o tome koliko na Balkanu ima pretvaranja i mimikrije, da bi se preživjelo... mislim, porodičnih ljudi, situacija, tajnih veza. To je isto kao kad kažu - kod nas nema incesta i zlostavljanja u porodici. How yes no! Ono, izbriši iz svijesti sve ono što ti se ne svidja i pretvaraj se da je svijet oko tebe ono što si ti zamislio u svojoj glavi.
Ima ih sigurno, vjerovatno i na forumu. Ali mi nije jasno, da se čak ni pod plaštom forumske anonimnosti ne usuđuju otvoreno razgovarati o ovim temama. Sreća pa imaju svoje forumske advokate, u obliku čistokrvnih heteraša, ;)

Btw, da sam ja usporedio lgbt s incestom i zlostavljanjem, Bloo i Sara bi mi uletjele klizeći, s obje noge :-D
Ovo pitanje se tice svih nas a ne samo njih. A pitanje nije definisanje ove ili one seksualnosti vec tolerancije u nasem drustvu, demokratije i opce sigurnosti na ulicama. Jucer frajeri isaketali dvije cure u po bijela dana pred svima - i to sad kao treba da je samo homo problem - kao ocekujemo da se oni ocituju oko toga?

Naravno da nije samo njihov problem vec opci problem koji se tice svih nas i totalno je nebitno ko je hetero, homo, bi,...

Parada je idealan nacin da se konacno stane u kraj divljastvu na ulici ili da se pomirimo sa tim da nasilnici mogu saketati i kamenovati sve sto im vrijedjaju "vjerska osjecanja". Vec se podsjecam desavalo i ranije da su napadani parovi po parkovima, kraci minjaci, pive u ruci,... sve je to u istom kosu.

Ponavljam po ko zna koji put da se nepotrebno prica o seksualnosti i koliko je sta normalno,.... ovo je problem svih nas jer svako od nas je po necemu drugaciji i nekome mrzak zbog toga. Pa i mi čistokrvni heteraši kao vecina koja odlucuje hoce li Sarajevo biti grad tolerancije ili grad gdje svaka budala moze šaketati.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18758
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1878 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by problemnatravunu »

hAZNADAR wrote:
Idemedosumom wrote:
piupiu wrote: Šta se imaju javljati na forum? Ja od djetinjstva poznajem nekoliko sarajevskih homoseksualaca, u mojoj porodici to nije bio nikakav tabu oliti zabranjena tema. Neki su bili stariji ljudi i u medjuvremenu su umrli. Neki više ne žive u Sa. Zapravo, više njih više ne živi tu. Imali smo u srednjoj školi dva druga u generaciji koji su bili gay. Nije im bilo lako. Da ne pričamo o tome koliko na Balkanu ima pretvaranja i mimikrije, da bi se preživjelo... mislim, porodičnih ljudi, situacija, tajnih veza. To je isto kao kad kažu - kod nas nema incesta i zlostavljanja u porodici. How yes no! Ono, izbriši iz svijesti sve ono što ti se ne svidja i pretvaraj se da je svijet oko tebe ono što si ti zamislio u svojoj glavi.
Ima ih sigurno, vjerovatno i na forumu. Ali mi nije jasno, da se čak ni pod plaštom forumske anonimnosti ne usuđuju otvoreno razgovarati o ovim temama. Sreća pa imaju svoje forumske advokate, u obliku čistokrvnih heteraša, ;)

Btw, da sam ja usporedio lgbt s incestom i zlostavljanjem, Bloo i Sara bi mi uletjele klizeći, s obje noge :-D
Ovo pitanje se tice svih nas a ne samo njih. A pitanje nije definisanje ove ili one seksualnosti vec tolerancije u nasem drustvu, demokratije i opce sigurnosti na ulicama. Jucer frajeri isaketali dvije cure u po bijela dana pred svima - i to sad kao treba da je samo homo problem - kao ocekujemo da se oni ocituju oko toga?

Naravno da nije samo njihov problem vec opci problem koji se tice svih nas i totalno je nebitno ko je hetero, homo, bi,...

Parada je idealan nacin da se konacno stane u kraj divljastvu na ulici ili da se pomirimo sa tim da nasilnici mogu saketati i kamenovati sve sto im vrijedjaju "vjerska osjecanja". Vec se podsjecam desavalo i ranije da su napadani parovi po parkovima, kraci minjaci, pive u ruci,... sve je to u istom kosu.

Ponavljam po ko zna koji put da se nepotrebno prica o seksualnosti i koliko je sta normalno,.... ovo je problem svih nas jer svako od nas je po necemu drugaciji i nekome mrzak zbog toga. Pa i mi čistokrvni heteraši kao vecina koja odlucuje hoce li Sarajevo biti grad tolerancije ili grad gdje svaka budala moze šaketati.
Da, otkud toj dvojici "pički" pravo da oni nekoga ocjenjuju, osuđuju i onda izvršavaju tu njihovu presudu primitivnim šaketanjem slabijih od njih!

Ako se ta dvojica ( očito latentnih homosa) ne uhapse i drakonski ne kazne (po zakonu), to je pravo loš primjer, sutra će druga dvojica psihopata i praznoglavaca prebiti nekoga jer im se nije sviđala nečija jakna ili cipele, da banaliziram do kraja...

I dobro kažeš, većina ovih što svim silama upiru kontra te populacije i najavljene parade stalno stavljaju taj neki seksualni kontekst u prvi plan, izgleda da očekuju da za vrijeme parade vide homoseksualne spolne činove i to ih baš nervira! :lol: :shock:

Glupi su i primitivni ko ona stvar...
Last edited by problemnatravunu on 06/04/2019 08:38, edited 1 time in total.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#1879 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Diwan »

MarlboroGold wrote:
Idemedosumom wrote: Ima ih sigurno, vjerovatno i na forumu. Ali mi nije jasno, da se čak ni pod plaštom forumske anonimnosti ne usuđuju otvoreno razgovarati o ovim temama. Sreća pa imaju svoje forumske advokate, u obliku čistokrvnih heteraša, ;)

Btw, da sam ja usporedio lgbt s incestom i zlostavljanjem, Bloo i Sara bi mi uletjele klizeći, s obje noge :-D
Jer smo mi društvo u kojem i dalje vladaju teški taboo-i (mnogi nepotrebni) koji su skoro svugdje na zapadu davno prevaziđeni.
Eno ti lj&s PF... ko god otvori neku škakljivu temu možda 5% ljudi otvoreno i bez srama govori o tome da to nešto praktikuju ili su praktikovali (a taj procenat je daleko veći...), 20% se šprda a ostali se neće ni javiti jer smatraju da je to stvar intime ili ih strah od toga da će se ostali s njima šprdati bez obzira što su ovdje anonimni (neki se poznaju) - primjer je analni sex. Sad to preslikaj na LGBT osobe i dobiješ identičnu situaciju... ustvari dosta dosta goru, jer bi neki vršili i inkviziciju nad LGBT osobama.

Što se tiče poređenja LGBT sa incestom i zlostavljanjem Bloo bi na tebe bacila pancetu :mrgreen:
Ne mora značiti da ako je nešto prisutno da je normalno i da se treba upražnjavati po defaultu. Šta sad svi trebamo da promjenimo spol/pol, ako postoje takve pojave. I šta znači da ako upražnjavaš nešto što večina ne upražnjava - da si bolji, pametniji, mudriji, tolerantniji, sretniji ...
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 5162
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1880 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by ¤ jelena ¤ »

Koji sistem organa proizvodi ovakve zaključke... šta je ovo? :roll:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#1881 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Diwan »

¤ jelena ¤ wrote:Koji sistem organa proizvodi ovakve zaključke... šta je ovo? :roll:
Misliš na ovo o analnom seksu? Jest vala, i meni je to disgusting
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18758
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1882 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by problemnatravunu »


:mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1883 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote:
piupiu wrote: Šta se imaju javljati na forum? Ja od djetinjstva poznajem nekoliko sarajevskih homoseksualaca, u mojoj porodici to nije bio nikakav tabu oliti zabranjena tema. Neki su bili stariji ljudi i u medjuvremenu su umrli. Neki više ne žive u Sa. Zapravo, više njih više ne živi tu. Imali smo u srednjoj školi dva druga u generaciji koji su bili gay. Nije im bilo lako. Da ne pričamo o tome koliko na Balkanu ima pretvaranja i mimikrije, da bi se preživjelo... mislim, porodičnih ljudi, situacija, tajnih veza. To je isto kao kad kažu - kod nas nema incesta i zlostavljanja u porodici. How yes no! Ono, izbriši iz svijesti sve ono što ti se ne svidja i pretvaraj se da je svijet oko tebe ono što si ti zamislio u svojoj glavi.
Ima ih sigurno, vjerovatno i na forumu. Ali mi nije jasno, da se čak ni pod plaštom forumske anonimnosti ne usuđuju otvoreno razgovarati o ovim temama. Sreća pa imaju svoje forumske advokate, u obliku čistokrvnih heteraša, ;)

Btw, da sam ja usporedio lgbt s incestom i zlostavljanjem, Bloo i Sara bi mi uletjele klizeći, s obje noge :-D
Slušaj ti mali.... :twisted:
Bez obzira na naše neslaganje kada dođe do nekih tema, ja poštujem tebe, tvoje mišljenje, tvoj stav, tebe kao forumaša, vjerovatno sasvim korektno ljudsko biće irl, vrijednog i poštenog čovjeka. Meme boya. :mrgreen:

Ima tema na forumu na kojima čak ni ja ne iznosim svoj stav. Čak ni pod plaštom anonimnosti. Iz više razloga. Živimo u selendri od zemlje. Anonimnost je krhki privid. Dalje, aktivnih forumaša zapravo i nema puno ovdje i izražavanje mišljenja o nekoj osjetljivoj temi (ne samo LGBTQAI+itd) bi ti zalijepila etiketu do kraja forumskog života i određene spodobe bi je koristile u svakoj mogućoj prilici i na svim mogućim temama (čak i o 3D renderovanju) da to istaknu i pokušaju te diskreditirati kao sagovornika. I to na već predvidljiv način - pusti njega prima ga u pakaš. Pusti nju, nije penisa vidjela doći će tobe...et cetera et cetera. Ja sam na primjer salonska četnikuša ili ustaša povremeno. Seksualno neiživljena *insert red sočnih momenata* - i to za stavove koji su pomirljivi, zdravorazumski...
S toga, razumijem pripadnike bilo kojih manjina koje se teško diskriminišu u javnom i realnom prostoru što ne žele da učestvuju.
Riječi bole, a djela još više. Pogotovo ako su nasilna.
Zaboli i mene kada u pokušaju komunikacije na nama omiljenom PF-u umjesto neke intelektualno izazovne diskusije ja dobijem prijetnje džehenemom i raspadanjem i vječnim mukama, a moj stav nije baš bio u rangu Nelsona iz Simpsonsa tipa Nema Boga, ha ha!

Ja ne volim etikete. U okviru cisrodnosti ja ne želim da se identificiram kao žena. Ja sam po spolu žena. Imam mliječne žlijezde i vaginu. Po rodu...ne želim da izvršavam rodnu ulogu koju društvo smatra prikladnom za dat pol. Ali ja nisam transrodna. :) Ja jednostavno želim da budem ljudsko biće sa svim karakteristikama koje imam. I ne želim da mi se govori - nemoj to to ne rade žene, to žene ne mogu (i da, ja ne mogu ponijeti trosjed niti ću pokušavati jer sam fizički slaba jedinka - da ne ulazimo u bespuća rasprava o biološkim razlikama).
Ali to sam ja.
Ljudi koji žele da se identifikuju kao cis muškarci/žene - fine with me. :)
Što se tiče seksualnosti - preferiram odrasla ljudska bića. Po mogućnosti muškarce.
I sve ove izraze koje gore navodim nisu ništa novo. Otkad je ljudske civilizacije bilo je raznih rodnih i seksualnih uloga. Sada nas je toliko (ljudskog roda) da je njihov broj znatno veći. Čak i u našem komšiluku ima fenomen društveno uvjetovane promjene rodne uloge - virdžine/tobelije- područja sjeverne Crne Gore, Kosova i sjeverne Albanije.
Ljudsko društvo, kada ga sagledaš iz antropološke perspektive, je veoma fluidno kada dođe do rodnih i spolnih uloga. I iznimno je fascinantno. Svaka kultura, a i vrijeme, imaju svoju definiciju normalnog. Ali moramo pripaziti kako koristimo taj pojam promatrajući iz vlastite vizure jer to može dovesti do stigmatizacije osoba, a jednom označeni kao neprihvatljivi, pojedinci mogu snositi različite nezaslužene posljedice.

Ne znam zašto me vidiš kao "advokata" za LGBTQIA zajednicu. Pripadnici te grupacije su ljudska bića i imaju sva prava zagarantovana Ustavom i svim poveljama. Razlog što se javljam na ovim temama je što kao i piupiu imam veliki doticaj sa tom grupacijom i reagujem na generalizacije koje se iznose.
To su obični ljudi koji rade, trude se, slušaju istu muziku, oblače se isto kao i mi "normalni". Neki imaju porodice i brinu se o djeci.
Neki su bračnim zajednicama i svim radostima koja ista donosi. Imaju političke stavove koji se ne slažu sa mojim stavovima. Neki su vjernici. Neki su ateisti. Neki imaju dobre poslove, neki rade na kasama u tržnim centrima za male plate.
Sasvim obični ljudi koji ne paradiraju okolo obučeni u tange i mašu ručicama ili hodaju okolo ko ženske motorističke bande.
Ništa divlje i dekadentno. Obični Bosanci i Hercegovci. Skoro pa dosadni. Ne hodaju okolo i govore ja sam gay, ja sam aseksualan, ja sam lezbejka, ja sam trans....
Neki od njih se isto zgražavaju na slike golih ćuna na onoj nudističkoj paradi koje je insomnia postavljao. Neki odobravaju one sado-mazo likove sa slike, neki ne. Neki žele potomstvo jer taj darvinistički momenat u homo sapiensu ne izumire u odnosu na seksualnu orijentaciju. Neki ne. Neki žele brak - kao vezu dvoje odraslih ljudi koji su odlučili da provedu život zajedno uz neki besmisleni papir.
Ali, nisam srela pripadnika te populacije (što ne kažem da ih nema, isto kao što imaš pripadnika hetero grupacije) koji odobrava parafilije odnosno prakticiranje parafiličkih sklonosti koje predstavlja kazneno djelo - zoofilija, nekrofilija, pedofilija, froterizam. S obzirom da su odrasli kao ja i ti u društvu koje to osuđuje kao nenormalno, to im je ugrađeno u moralni kod. To što je neko spoznao (a ne odlučio!) da voli žene, ne znači da je automatski postao odobravatelj pedofilije. To što ti osjećaš seksualno privlačnost prema ženama, ne znači da osjećaš isto prema djevojčicama ili penzionerkama (gerontofilija). Mada gerontofilija nije zabranjena - dvoje odraslih punoljetnih ljudi koji svjesno ulaze u vezu. Samo društvo na to ne gleda previše blagonaklono. S tim da i tu imaju varijacije. Dobro stariji muškarac i djevojka versus Dobro starija žena i mladić. Opet se vraćamo na ono - Svaka kultura, a i vrijeme, imaju svoju definiciju normalnog. Ali normalno se može definisati i kao ono što rade dvije ODRASLE, SVJESNE osobe uz pristanak obje strane.

Smatram da je nefer pokušati dovesti u istu ravan gay populaciju i pedofiliju, jer kako bi se ti osjećao kada bi jedan gay izvukao statističke podatke da su većina muškaraca pedofila koji zlostavljaju djecu heteroseksualni? Onda mora da i ti imaš zatomljene te porive.
Pedofilija kao parafilija je složena tema i smatram da ljudi trebaju više čitati o tome da ne bi padali u ovakve zamke. Gay ljudi prakticiraju analni seks - pedofili muškarci koji zlostavljaju dječake prakticiraju analni seks - mora da su svi gay ljudi pedofili ili odobravaju pedofiliju.

Ljudska (ali i životinjska) seksualnost je kompleksna tema. Fascinantna i kompleksna. I treba čitati i saznavati nove stvari kroz studije, druženja i komunikaciju. Kroz ljudski pristup.


Parada ponosa je istovremeno i parada prkosa ljudi koji su tu među nama stoljećima :). Običnih i neobičnih ljudi koji žele da budu i već jesu dio zajednice. Ljudi koji mogu otići da posjete bolesnog partnera u bolnici a da mu se ne negira pravo posjete. Ljudi koji žele da imaju onaj glupi papir o bračnoj zajednici. Ljudi koji žele da promijene prezime kada stupe u zajednicu sa nekim (npr. meni je to besmisleno iz više razloga i u "heteroseksualnim" brakovima). Da naslijede penziju od preminulog partnera. Da se drže za ruke kada šetaju ulicom jer tu osobu vole kao što ti voliš svoju ženu.

Oni predaju tvojoj djeci, naplaćuju ti artikle na kasama, to su tvoji liječnici, profesori, nastavnici, tete sa šaltera, TV voditelji, pizza majstori....

Pretpostavljam da tvoj vjerski svjetonazor tebi diktira stav prema određenim pojavama u društvu i prirodi, ali isto tako ti ljudsko biće obdareno razumom i slobodnom voljom. Iako nevoljko uvlačim religiju (versus vjera) u sve ovo, smatram da rečenica:...čitaj, u ime Gospodara tvoga koji je sve stvorio je zdravorazumska. Čitaj, edukuj se o bićima koje je i Gospodar stvorio.

Ja kao ljudsko biće i "advokat LGBTQIA zajednice" ću isto reagovati i kada tebe neko muslimana svrsta u pedofile (znaš već zbog koje besmislene diskusije), zatucane krvnike (zbog određenih političkih sistema ili pojedinaca ili grupacija).....jer svi muslimani su isti. Isto kao što imaš kršćane koji ne odobravaju abortuse i koji odobravaju.
Imaš ateiste nacionaliste i fašiste i neo naciste. Nisu ni svi ateisti isti :) niti svi kršćani, budisti ili bilo koji drugi pripadnici neke religije, pokreta, grupacije. Nisu ni svi punkeri isti :mrgreen:

Svaku sebi nađe grupu i/ili nišu koja odgovara njegovoj prirodi. Ali smatram da se treba voditi jednom univerzalnom maksimom - budimo dobri jedni prema drugima. Jer više je zlih ljudi i zla i nepravde u svijetu nego dobrote. I zašto oduzeti jednoj Ameli mogućnost da prošeta držeći se za ruke sa svojom voljenom ako nam to ne nanosi fizičku bol, ako nas to faktički ne ugrožava.

A djeca? Šta će djeca reći? Djeca bolje i iskrenije shvataju ovaj svijet dok ih mi odrasli ne iskvarimo našim zlom.
Image
Last edited by Bloo on 06/04/2019 09:48, edited 2 times in total.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1884 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by choxnox »

hAZNADAR wrote:
choxnox wrote:
hAZNADAR wrote:Zasto se toliko prica o homseksualizmu, seksualnoj orjentaciji, ispravnosti ili neispravnosti,... toga?

U pitanju je jedna parada koja nikoga ne ugrozava.

Ispada da si peder, bolestan, neprirodan, promoviras homoseksualizam u skolstvu i opcim standardima,..... samo ako nemas protiv parade.

Nasi ljudi ne mogu bez krajnosti.

Zasto je tako tesko reci da to ne smatras necim dobrim, korisnim,..... ali nemas nista protiv parade.


Sva problematika parade se svodi samo na sigurnost na ulicama tokom parade.
Mozda zato sto ipak imamo nesto protiv parade?

Ti bi sjedio na dvije stolice - neka ih neka paradiraju, ali daleko im kuca od moje. Takvi su najgori jer najvise smutnje siju - citaj licemjeri. Da ti tvoj sin sutra dovede sebi momka ti bi ga rastavio na proste faktore. Ne trebas ti ni meni ni nikome to javno priznati. Sa ove dvije kako ti kazes krajnosti si barem nacisto za sta se zalazu - potpuno odobriti ili potpuno zabraniti.

Inace zivo me interesuje razmisljanje i logika ovih "naprednjaka" ovdje. Po vama:
- homoseksualnost je urodjena i covjek ne moze da bira svoju seksualnu orijentaciju - ok
- homoseksualcima treba dozvoliti usvajanje djece iako ta djeca sve do svog punoljetstva nisu u stanju da rezonuju sta je za njih dobro, a sta ne - ok

Posljedicno tome se moze zakljuciti:
- pedofilija je urodjena i covjek ne moze da bira na koju starosnu dob se njegovi hormoni aktiviraju
- pedofilima treba dozvoliti stupanje u kontakt sa djecom iako ta djeca sve do svog punoljetstva nisu u stanju da rezonuju sta je za njih dobro, a sta ne

Kazu treba dozvoliti paradu. Pa tako se na mala vrata pocinje u drustvo uvoditi nesto sto je nenormalno i predstavljati se kao da je to normalno. Prije 50 godina bilo je nezamislivo da se jedna ovakva parada odrzava javno, a danas se to smatra nesto sasvim OK. Posto se granice nenormalnog pomijeraju kako vrijeme odmice, a civilizacija "napreduje", onda je realno za ocekivati da cemo tamo za 50 godina imati javno parade ponosa pedofila ili zoofila i to ce se tada smatrati normalnim.
Sve drzave koje su dale homoseksualcima prava na taj nacin funkcionisu. Skroz zdrave zajednice gdje je velika vecina hetero, velika vecina roditelja strahuje da im djeca krenu tim putem, velika vecina ima iste stavove kao mi po tom pitanju,.... ali su im dali prava jer svako gleda svoja posla a ne tudja. Nije u pitanju seksualnost vec demokratija i tolerancija i to vole i cijene i najveci homofobi. Tebi je to licemjerje zato sto si jednostavno zaguljen i ne mozes drugacije nego u krajnosti.

Parada nije promovoranje homoseksualizma kao neceg pozeljnog vec samo poruka samih homoseksualaca da se ne stide toga i da se ne smatraju manje vrijednim. Znaci njihova stvar za njih,... a ne da bi nekog zaguljenog choxnoxa ubijedili kako je to cool. Briga njih i za tebe i mene,.. briga i mene i za njih za tebe,... a ti bi ocigledno jedini nesto svoje naturao i zabadao nos. Pa i da dobiju recimo pravo da se vjencaju - sta to na tebe utice, sta to u tvom zivotu mjenja?

Svega mi, svi vi sto se bojite pedera izgleda da niste sami nacisto sa svojom seksualnoscu. Ja znam sta sam a sta nisam od malih nogu i ne moze me paradiranje svaki dan pod mojim prozorom i bilo kakva zakonska ravnopravnost promijeniti. Pitanje parade je pitanje demokratije i tolerancije necega sto nikoga nije do sada ugrozilo. Moja i tvoja licna stvar je sta je nama normalno ili nenormalno ali to ne mozemo naturiti drugima. Mozda si i ti nekome nenormalan i nepriridan - pa ima li pravo da te diskriminise ili baci kamen na ulici na tebe?

Ako nasi ljudi u RS dobiju pravo da imaju bosanski jezik u skolama - to je samo pravo za njih a ne naturanje bosanskog jezika Srbima jer Srbi sami biraju koji jezik pricaju. Ista stvar i ovdje - pederi pokazuju svoj stav kojeg ne mogu naturiti tebi. Osim ako kako rekoh nisi sam stabilan za sebe po tom pitanju.
Puno pricas, a malo sta kazes.

Drago mi je da ste i ti i ostali "naprednjaci" lukavo i presutno zaobisli po meni najvazniji dio u cijeloj ovoj prici oko parade. Posto se niko od "naprednjaka" nije usudio replicirati na taj dio, evo da opet postavim svoje pitanje:
choxnox wrote: Inace zivo me interesuje razmisljanje i logika ovih "naprednjaka" ovdje. Po vama:
- homoseksualnost je urodjena i covjek ne moze da bira svoju seksualnu orijentaciju - ok
- homoseksualcima treba dozvoliti usvajanje djece iako ta djeca sve do svog punoljetstva nisu u stanju da rezonuju sta je za njih dobro, a sta ne - ok

Posljedicno tome se moze zakljuciti:
- pedofilija je urodjena i covjek ne moze da bira na koju starosnu dob se njegovi hormoni aktiviraju
- pedofilima treba dozvoliti stupanje u kontakt sa djecom iako ta djeca sve do svog punoljetstva nisu u stanju da rezonuju sta je za njih dobro, a sta ne

Kazu treba dozvoliti paradu. Pa tako se na mala vrata pocinje u drustvo uvoditi nesto sto je nenormalno i predstavljati se kao da je to normalno. Prije 50 godina bilo je nezamislivo da se jedna ovakva parada odrzava javno, a danas se to smatra nesto sasvim OK. Posto se granice nenormalnog pomijeraju kako vrijeme odmice, a civilizacija "napreduje", onda je realno za ocekivati da cemo tamo za 50 godina imati javno parade ponosa pedofila ili zoofila i to ce se tada smatrati normalnim.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1885 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by choxnox »

mirza_15 wrote:
Kikibombona wrote:
A zasto paradiraju oboljeli od karcinoma ili autizma?

To i jeste stvar. Najzesci homofobi su latentni pederi. Njihov otpor je refleksna reakcija na potisnutu zelju za istim spolom.

Ja toliko volim zene i muskarci su mi toliko neprivlacni da se ne osjecam nimalo ugrozeno radi parade.
Još jedna pravo logična konstatacija ponovljena hiljadu puta u vidu kao nekog šuka. Znači ako si protiv četnika onda si latentni četnik, ako napišeš nešto protiv ustaša latentni si ustaša, ako napadaš fašiste latentni si fašista? Ovo neka vrsta dječije igre?

Nisam problem ja sa 40+ godina. Problem je dijete od 13-14 godina kome neko počne pričati kako je to sve ok i treba da probaju malo dječak sa dječakom, djevojčica sa djevojčicom. Pa kada se desi nekom nešto takvo u tom dijelu razvoja ličnosti ostanu trajne traume i frustracije. Dakle, šta god odrasli ljudi odluče da rade sa svojim životom neka rade. Neka se drogiraju, ali neka mom djetetu ne promovišu drogu kao vrijednost. Neka stavljaju jedan drugom, ali neka mom djetetu to ne propagiraju kao vrijednost.
Ma to ti je nas Kiki, nezvanicna maskota foruma.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1886 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by choxnox »

exampLe. wrote:
Kikibombona wrote:
exampLe. wrote:Primam ga u goozu!
Ne sumnjam u to. Svi homofobi su latentni pederi.

Radi se o tome da mrznjom i agresivnim reakcijama potiskujete zelju za istim spolom. A podsvjesno mastate... :D :D

Ja volim zene i boli me racq za pedere. Ne osjecam se ugrozeno radi njih. Ali mi je drago sto paradiraju radi latentnih pedera. Volio bih da ih dodje 10 000 iz cijelog svijeta. 8-)
Uh jesi mi ga sukno...mislim figurativno naravno.

Pederi nama cine uslugu, vise treba ostane nama i jos povedu sa sobom i frajera. :D
Vidis da lik u svakom postu mora naglasiti "ja volim zene". Podsjeti me na:

Image
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1887 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by MarlboroGold »

Diwan wrote:
MarlboroGold wrote:
Idemedosumom wrote: Ima ih sigurno, vjerovatno i na forumu. Ali mi nije jasno, da se čak ni pod plaštom forumske anonimnosti ne usuđuju otvoreno razgovarati o ovim temama. Sreća pa imaju svoje forumske advokate, u obliku čistokrvnih heteraša, ;)

Btw, da sam ja usporedio lgbt s incestom i zlostavljanjem, Bloo i Sara bi mi uletjele klizeći, s obje noge :-D
Jer smo mi društvo u kojem i dalje vladaju teški taboo-i (mnogi nepotrebni) koji su skoro svugdje na zapadu davno prevaziđeni.
Eno ti lj&s PF... ko god otvori neku škakljivu temu možda 5% ljudi otvoreno i bez srama govori o tome da to nešto praktikuju ili su praktikovali (a taj procenat je daleko veći...), 20% se šprda a ostali se neće ni javiti jer smatraju da je to stvar intime ili ih strah od toga da će se ostali s njima šprdati bez obzira što su ovdje anonimni (neki se poznaju) - primjer je analni sex. Sad to preslikaj na LGBT osobe i dobiješ identičnu situaciju... ustvari dosta dosta goru, jer bi neki vršili i inkviziciju nad LGBT osobama.

Što se tiče poređenja LGBT sa incestom i zlostavljanjem Bloo bi na tebe bacila pancetu :mrgreen:
Ne mora značiti da ako je nešto prisutno da je normalno i da se treba upražnjavati po defaultu. Šta sad svi trebamo da promjenimo spol/pol, ako postoje takve pojave. I šta znači da ako upražnjavaš nešto što večina ne upražnjava - da si bolji, pametniji, mudriji, tolerantniji, sretniji ...
Nevjerovatno je kako si takav zaključak mogao izvući...
User avatar
mali Ninja
Posts: 2144
Joined: 22/09/2007 21:10

#1888 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by mali Ninja »

choxnox wrote:
Vidis da lik u svakom postu mora naglasiti "ja volim zene". Podsjeti me na:

Image
Mozda je "on" žena...
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1889 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by choxnox »

mali Ninja wrote:
choxnox wrote:
Vidis da lik u svakom postu mora naglasiti "ja volim zene". Podsjeti me na:

Image
Mozda je "on" žena...
Prije ce biti da je "on" - "ono" :lol:
L u c i f e r
Posts: 12480
Joined: 30/11/2013 14:50

#1890 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by L u c i f e r »

Svakom svoje

Problem rijesen
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#1891 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by uglavnomja »

choxnox wrote:
choxnox wrote: Inace zivo me interesuje razmisljanje i logika ovih "naprednjaka" ovdje. Po vama:
- homoseksualnost je urodjena i covjek ne moze da bira svoju seksualnu orijentaciju - ok
- homoseksualcima treba dozvoliti usvajanje djece iako ta djeca sve do svog punoljetstva nisu u stanju da rezonuju sta je za njih dobro, a sta ne - ok

Posljedicno tome se moze zakljuciti:
- pedofilija je urodjena i covjek ne moze da bira na koju starosnu dob se njegovi hormoni aktiviraju
- pedofilima treba dozvoliti stupanje u kontakt sa djecom iako ta djeca sve do svog punoljetstva nisu u stanju da rezonuju sta je za njih dobro, a sta ne

Kazu treba dozvoliti paradu. Pa tako se na mala vrata pocinje u drustvo uvoditi nesto sto je nenormalno i predstavljati se kao da je to normalno. Prije 50 godina bilo je nezamislivo da se jedna ovakva parada odrzava javno, a danas se to smatra nesto sasvim OK. Posto se granice nenormalnog pomijeraju kako vrijeme odmice, a civilizacija "napreduje", onda je realno za ocekivati da cemo tamo za 50 godina imati javno parade ponosa pedofila ili zoofila i to ce se tada smatrati normalnim.



1. pedofilija je nasilje, silovanje, gdje odrasla osoba, jaca fizicki i psihicki i koja cesto ima autoritet ... siluje dijete


2. homoseksualna veza je dobrovoljna veza dvije odrasle osobe
User avatar
plain vanilla
Posts: 70304
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1892 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by plain vanilla »

Bloo wrote: Slušaj ti mali.... :twisted:
Bez obzira na naše neslaganje kada dođe do nekih tema, ja poštujem tebe, tvoje mišljenje, tvoj stav, tebe kao forumaša, vjerovatno sasvim korektno ljudsko biće irl, vrijednog i poštenog čovjeka. Meme boya. :mrgreen:

Ima tema na forumu na kojima čak ni ja ne iznosim svoj stav. Čak ni pod plaštom anonimnosti. Iz više razloga. Živimo u selendri od zemlje. Anonimnost je krhki privid. Dalje, aktivnih forumaša zapravo i nema puno ovdje i izražavanje mišljenja o nekoj osjetljivoj temi (ne samo LGBTQAI+itd) bi ti zalijepila etiketu do kraja forumskog života i određene spodobe bi je koristile u svakoj mogućoj prilici i na svim mogućim temama (čak i o 3D renderovanju) da to istaknu i pokušaju te diskreditirati kao sagovornika. I to na već predvidljiv način - pusti njega prima ga u pakaš. Pusti nju, nije penisa vidjela doći će tobe...et cetera et cetera. Ja sam na primjer salonska četnikuša ili ustaša povremeno. Seksualno neiživljena *insert red sočnih momenata* - i to za stavove koji su pomirljivi, zdravorazumski...
S toga, razumijem pripadnike bilo kojih manjina koje se teško diskriminišu u javnom i realnom prostoru što ne žele da učestvuju.
Riječi bole, a djela još više. Pogotovo ako su nasilna.
Zaboli i mene kada u pokušaju komunikacije na nama omiljenom PF-u umjesto neke intelektualno izazovne diskusije ja dobijem prijetnje džehenemom i raspadanjem i vječnim mukama, a moj stav nije baš bio u rangu Nelsona iz Simpsonsa tipa Nema Boga, ha ha!

Ja ne volim etikete. U okviru cisrodnosti ja ne želim da se identificiram kao žena. Ja sam po spolu žena. Imam mliječne žlijezde i vaginu. Po rodu...ne želim da izvršavam rodnu ulogu koju društvo smatra prikladnom za dat pol. Ali ja nisam transrodna. :) Ja jednostavno želim da budem ljudsko biće sa svim karakteristikama koje imam. I ne želim da mi se govori - nemoj to to ne rade žene, to žene ne mogu (i da, ja ne mogu ponijeti trosjed niti ću pokušavati jer sam fizički slaba jedinka - da ne ulazimo u bespuća rasprava o biološkim razlikama).
Ali to sam ja.
Ljudi koji žele da se identifikuju kao cis muškarci/žene - fine with me. :)
Što se tiče seksualnosti - preferiram odrasla ljudska bića. Po mogućnosti muškarce.
I sve ove izraze koje gore navodim nisu ništa novo. Otkad je ljudske civilizacije bilo je raznih rodnih i seksualnih uloga. Sada nas je toliko (ljudskog roda) da je njihov broj znatno veći. Čak i u našem komšiluku ima fenomen društveno uvjetovane promjene rodne uloge - virdžine/tobelije- područja sjeverne Crne Gore, Kosova i sjeverne Albanije.
Ljudsko društvo, kada ga sagledaš iz antropološke perspektive, je veoma fluidno kada dođe do rodnih i spolnih uloga. I iznimno je fascinantno. Svaka kultura, a i vrijeme, imaju svoju definiciju normalnog. Ali moramo pripaziti kako koristimo taj pojam promatrajući iz vlastite vizure jer to može dovesti do stigmatizacije osoba, a jednom označeni kao neprihvatljivi, pojedinci mogu snositi različite nezaslužene posljedice.

Ne znam zašto me vidiš kao "advokata" za LGBTQIA zajednicu. Pripadnici te grupacije su ljudska bića i imaju sva prava zagarantovana Ustavom i svim poveljama. Razlog što se javljam na ovim temama je što kao i piupiu imam veliki doticaj sa tom grupacijom i reagujem na generalizacije koje se iznose.
To su obični ljudi koji rade, trude se, slušaju istu muziku, oblače se isto kao i mi "normalni". Neki imaju porodice i brinu se o djeci.
Neki su bračnim zajednicama i svim radostima koja ista donosi. Imaju političke stavove koji se ne slažu sa mojim stavovima. Neki su vjernici. Neki su ateisti. Neki imaju dobre poslove, neki rade na kasama u tržnim centrima za male plate.
Sasvim obični ljudi koji ne paradiraju okolo obučeni u tange i mašu ručicama ili hodaju okolo ko ženske motorističke bande.
Ništa divlje i dekadentno. Obični Bosanci i Hercegovci. Skoro pa dosadni. Ne hodaju okolo i govore ja sam gay, ja sam aseksualan, ja sam lezbejka, ja sam trans....
Neki od njih se isto zgražavaju na slike golih ćuna na onoj nudističkoj paradi koje je insomnia postavljao. Neki odobravaju one sado-mazo likove sa slike, neki ne. Neki žele potomstvo jer taj darvinistički momenat u homo sapiensu ne izumire u odnosu na seksualnu orijentaciju. Neki ne. Neki žele brak - kao vezu dvoje odraslih ljudi koji su odlučili da provedu život zajedno uz neki besmisleni papir.
Ali, nisam srela pripadnika te populacije (što ne kažem da ih nema, isto kao što imaš pripadnika hetero grupacije) koji odobrava parafilije odnosno prakticiranje parafiličkih sklonosti koje predstavlja kazneno djelo - zoofilija, nekrofilija, pedofilija, froterizam. S obzirom da su odrasli kao ja i ti u društvu koje to osuđuje kao nenormalno, to im je ugrađeno u moralni kod. To što je neko spoznao (a ne odlučio!) da voli žene, ne znači da je automatski postao odobravatelj pedofilije. To što ti osjećaš seksualno privlačnost prema ženama, ne znači da osjećaš isto prema djevojčicama ili penzionerkama (gerontofilija). Mada gerontofilija nije zabranjena - dvoje odraslih punoljetnih ljudi koji svjesno ulaze u vezu. Samo društvo na to ne gleda previše blagonaklono. S tim da i tu imaju varijacije. Dobro stariji muškarac i djevojka versus Dobro starija žena i mladić. Opet se vraćamo na ono - Svaka kultura, a i vrijeme, imaju svoju definiciju normalnog. Ali normalno se može definisati i kao ono što rade dvije ODRASLE, SVJESNE osobe uz pristanak obje strane.

Smatram da je nefer pokušati dovesti u istu ravan gay populaciju i pedofiliju, jer kako bi se ti osjećao kada bi jedan gay izvukao statističke podatke da su većina muškaraca pedofila koji zlostavljaju djecu heteroseksualni? Onda mora da i ti imaš zatomljene te porive.
Pedofilija kao parafilija je složena tema i smatram da ljudi trebaju više čitati o tome da ne bi padali u ovakve zamke. Gay ljudi prakticiraju analni seks - pedofili muškarci koji zlostavljaju dječake prakticiraju analni seks - mora da su svi gay ljudi pedofili ili odobravaju pedofiliju.

Ljudska (ali i životinjska) seksualnost je kompleksna tema. Fascinantna i kompleksna. I treba čitati i saznavati nove stvari kroz studije, druženja i komunikaciju. Kroz ljudski pristup.


Parada ponosa je istovremeno i parada prkosa ljudi koji su tu među nama stoljećima :). Običnih i neobičnih ljudi koji žele da budu i već jesu dio zajednice. Ljudi koji mogu otići da posjete bolesnog partnera u bolnici a da mu se ne negira pravo posjete. Ljudi koji žele da imaju onaj glupi papir o bračnoj zajednici. Ljudi koji žele da promijene prezime kada stupe u zajednicu sa nekim (npr. meni je to besmisleno iz više razloga i u "heteroseksualnim" brakovima). Da naslijede penziju od preminulog partnera. Da se drže za ruke kada šetaju ulicom jer tu osobu vole kao što ti voliš svoju ženu.

Oni predaju tvojoj djeci, naplaćuju ti artikle na kasama, to su tvoji liječnici, profesori, nastavnici, tete sa šaltera, TV voditelji, pizza majstori....

Pretpostavljam da tvoj vjerski svjetonazor tebi diktira stav prema određenim pojavama u društvu i prirodi, ali isto tako ti ljudsko biće obdareno razumom i slobodnom voljom. Iako nevoljko uvlačim religiju (versus vjera) u sve ovo, smatram da rečenica:...čitaj, u ime Gospodara tvoga koji je sve stvorio je zdravorazumska. Čitaj, edukuj se o bićima koje je i Gospodar stvorio.

Ja kao ljudsko biće i "advokat LGBTQIA zajednice" ću isto reagovati i kada tebe neko muslimana svrsta u pedofile (znaš već zbog koje besmislene diskusije), zatucane krvnike (zbog određenih političkih sistema ili pojedinaca ili grupacija).....jer svi muslimani su isti. Isto kao što imaš kršćane koji ne odobravaju abortuse i koji odobravaju.
Imaš ateiste nacionaliste i fašiste i neo naciste. Nisu ni svi ateisti isti :) niti svi kršćani, budisti ili bilo koji drugi pripadnici neke religije, pokreta, grupacije. Nisu ni svi punkeri isti :mrgreen:

Svaku sebi nađe grupu i/ili nišu koja odgovara njegovoj prirodi. Ali smatram da se treba voditi jednom univerzalnom maksimom - budimo dobri jedni prema drugima. Jer više je zlih ljudi i zla i nepravde u svijetu nego dobrote. I zašto oduzeti jednoj Ameli mogućnost da prošeta držeći se za ruke sa svojom voljenom ako nam to ne nanosi fizičku bol, ako nas to faktički ne ugrožava.

A djeca? Šta će djeca reći? Djeca bolje i iskrenije shvataju ovaj svijet dok ih mi odrasli ne iskvarimo našim zlom.
Image
Bravo za post. :thumbup:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1893 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by hAZNADAR »

choxnox wrote:
Puno pricas, a malo sta kazes.
Drago mi je da ste i ti i ostali "naprednjaci" lukavo i presutno zaobisli po meni najvazniji dio u cijeloj ovoj prici oko parade. Posto se niko od "naprednjaka" nije usudio replicirati na taj dio, evo da opet postavim svoje pitanje:
Nikakvog zaobilazenja ovdje nema,... taj vjeciti adut o nametanju niko nije mogao objasniti pa ni ti. Sta to homo mogu nametnuti tebi i opcenito u drustvu? Povorka jednom u godini od par sati i evt pravo za sebe u opcini oko vjencavanja sto apsolutno nista tebi ne mjenja?

I ova rasprava ce se vremenom i vrtiti najvise oko te glupe teze. A samim tim sto stavljase etikete "naprednjaka" i sl. pokazuje svu pamet protivnika parade. Ako je tebi napredno i foliranje borba protiv nasilnistva na ulici - onda smo prije mi "napredjaci" ustvari normalni a vi protivnici zaguljeni. Pricas o pomjeranju granica zadnih decenija sta je bilo normalno nekad i sad,... a zaboravljas prastari zakon za sva vremena koji glasi ne diram te - ne diraj me. Nema tog opravdanja saketati ili kamenovati drugacije od sebe koji te ne diraju.

I to je sva poenta ovoga. Seksualnost je ovdje najmanje bitna u prici,... ovo je borba protiv primitivizma, diskriminacije i nasilja. Gdje ne mozes reci da si bezbjedan kao hetero - imas i ti neke navike, opredjeljenja,... koji su nekim drugima razlog za diskriminaciju i nasilje.

Dakle - jos jednom - sta to LGBT moze tebi nametnuti i drustvu opcenito? Par stotina u vrh glave preplasenih pedera postali opasnost? :lol:
Sta je to toliko opasno od njih po okolinu?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1894 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote: Slušaj ti mali.... :twisted:
Ma bolje panceta... džaba si ovo napisala :D

:thumbup: za post
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#1895 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Vipera berus »

Bravo! :thumbup:
Bloo wrote:...

Ima tema na forumu na kojima čak ni ja ne iznosim svoj stav. Čak ni pod plaštom anonimnosti. Iz više razloga. Živimo u selendri od zemlje. Anonimnost je krhki privid. Dalje, aktivnih forumaša zapravo i nema puno ovdje i izražavanje mišljenja o nekoj osjetljivoj temi (ne samo LGBTQAI+itd) bi ti zalijepila etiketu do kraja forumskog života i određene spodobe bi je koristile u svakoj mogućoj prilici i na svim mogućim temama (čak i o 3D renderovanju) da to istaknu i pokušaju te diskreditirati kao sagovornika. I to na već predvidljiv način - pusti njega prima ga u pakaš. Pusti nju, nije penisa vidjela doći će tobe...et cetera et cetera. Ja sam na primjer salonska četnikuša ili ustaša povremeno. Seksualno neiživljena *insert red sočnih momenata* - i to za stavove koji su pomirljivi, zdravorazumski...
S toga, razumijem pripadnike bilo kojih manjina koje se teško diskriminišu u javnom i realnom prostoru što ne žele da učestvuju.
Riječi bole, a djela još više. Pogotovo ako su nasilna.
Zaboli i mene kada u pokušaju komunikacije na nama omiljenom PF-u umjesto neke intelektualno izazovne diskusije ja dobijem prijetnje džehenemom i raspadanjem i vječnim mukama, a moj stav nije baš bio u rangu Nelsona iz Simpsonsa tipa Nema Boga, ha ha!

Ja ne volim etikete. U okviru cisrodnosti ja ne želim da se identificiram kao žena. Ja sam po spolu žena. Imam mliječne žlijezde i vaginu. Po rodu...ne želim da izvršavam rodnu ulogu koju društvo smatra prikladnom za dat pol. Ali ja nisam transrodna. :) Ja jednostavno želim da budem ljudsko biće sa svim karakteristikama koje imam. I ne želim da mi se govori - nemoj to to ne rade žene, to žene ne mogu (i da, ja ne mogu ponijeti trosjed niti ću pokušavati jer sam fizički slaba jedinka - da ne ulazimo u bespuća rasprava o biološkim razlikama).
Ali to sam ja.
Ljudi koji žele da se identifikuju kao cis muškarci/žene - fine with me. :)
Što se tiče seksualnosti - preferiram odrasla ljudska bića. Po mogućnosti muškarce.
I sve ove izraze koje gore navodim nisu ništa novo. Otkad je ljudske civilizacije bilo je raznih rodnih i seksualnih uloga. Sada nas je toliko (ljudskog roda) da je njihov broj znatno veći. Čak i u našem komšiluku ima fenomen društveno uvjetovane promjene rodne uloge - virdžine/tobelije- područja sjeverne Crne Gore, Kosova i sjeverne Albanije.
Ljudsko društvo, kada ga sagledaš iz antropološke perspektive, je veoma fluidno kada dođe do rodnih i spolnih uloga. I iznimno je fascinantno. Svaka kultura, a i vrijeme, imaju svoju definiciju normalnog. Ali moramo pripaziti kako koristimo taj pojam promatrajući iz vlastite vizure jer to može dovesti do stigmatizacije osoba, a jednom označeni kao neprihvatljivi, pojedinci mogu snositi različite nezaslužene posljedice.

Ne znam zašto me vidiš kao "advokata" za LGBTQIA zajednicu. Pripadnici te grupacije su ljudska bića i imaju sva prava zagarantovana Ustavom i svim poveljama. Razlog što se javljam na ovim temama je što kao i piupiu imam veliki doticaj sa tom grupacijom i reagujem na generalizacije koje se iznose.
To su obični ljudi koji rade, trude se, slušaju istu muziku, oblače se isto kao i mi "normalni". Neki imaju porodice i brinu se o djeci.
Neki su bračnim zajednicama i svim radostima koja ista donosi. Imaju političke stavove koji se ne slažu sa mojim stavovima. Neki su vjernici. Neki su ateisti. Neki imaju dobre poslove, neki rade na kasama u tržnim centrima za male plate.
Sasvim obični ljudi koji ne paradiraju okolo obučeni u tange i mašu ručicama ili hodaju okolo ko ženske motorističke bande.
Ništa divlje i dekadentno. Obični Bosanci i Hercegovci. Skoro pa dosadni. Ne hodaju okolo i govore ja sam gay, ja sam aseksualan, ja sam lezbejka, ja sam trans....
Neki od njih se isto zgražavaju na slike golih ćuna na onoj nudističkoj paradi koje je insomnia postavljao. Neki odobravaju one sado-mazo likove sa slike, neki ne. Neki žele potomstvo jer taj darvinistički momenat u homo sapiensu ne izumire u odnosu na seksualnu orijentaciju. Neki ne. Neki žele brak - kao vezu dvoje odraslih ljudi koji su odlučili da provedu život zajedno uz neki besmisleni papir.
Ali, nisam srela pripadnika te populacije (što ne kažem da ih nema, isto kao što imaš pripadnika hetero grupacije) koji odobrava parafilije odnosno prakticiranje parafiličkih sklonosti koje predstavlja kazneno djelo - zoofilija, nekrofilija, pedofilija, froterizam. S obzirom da su odrasli kao ja i ti u društvu koje to osuđuje kao nenormalno, to im je ugrađeno u moralni kod. To što je neko spoznao (a ne odlučio!) da voli žene, ne znači da je automatski postao odobravatelj pedofilije. To što ti osjećaš seksualno privlačnost prema ženama, ne znači da osjećaš isto prema djevojčicama ili penzionerkama (gerontofilija). Mada gerontofilija nije zabranjena - dvoje odraslih punoljetnih ljudi koji svjesno ulaze u vezu. Samo društvo na to ne gleda previše blagonaklono. S tim da i tu imaju varijacije. Dobro stariji muškarac i djevojka versus Dobro starija žena i mladić. Opet se vraćamo na ono - Svaka kultura, a i vrijeme, imaju svoju definiciju normalnog. Ali normalno se može definisati i kao ono što rade dvije ODRASLE, SVJESNE osobe uz pristanak obje strane.

Smatram da je nefer pokušati dovesti u istu ravan gay populaciju i pedofiliju, jer kako bi se ti osjećao kada bi jedan gay izvukao statističke podatke da su većina muškaraca pedofila koji zlostavljaju djecu heteroseksualni? Onda mora da i ti imaš zatomljene te porive.
Pedofilija kao parafilija je složena tema i smatram da ljudi trebaju više čitati o tome da ne bi padali u ovakve zamke. Gay ljudi prakticiraju analni seks - pedofili muškarci koji zlostavljaju dječake prakticiraju analni seks - mora da su svi gay ljudi pedofili ili odobravaju pedofiliju.

Ljudska (ali i životinjska) seksualnost je kompleksna tema. Fascinantna i kompleksna. I treba čitati i saznavati nove stvari kroz studije, druženja i komunikaciju. Kroz ljudski pristup.


Parada ponosa je istovremeno i parada prkosa ljudi koji su tu među nama stoljećima :). Običnih i neobičnih ljudi koji žele da budu i već jesu dio zajednice. Ljudi koji mogu otići da posjete bolesnog partnera u bolnici a da mu se ne negira pravo posjete. Ljudi koji žele da imaju onaj glupi papir o bračnoj zajednici. Ljudi koji žele da promijene prezime kada stupe u zajednicu sa nekim (npr. meni je to besmisleno iz više razloga i u "heteroseksualnim" brakovima). Da naslijede penziju od preminulog partnera. Da se drže za ruke kada šetaju ulicom jer tu osobu vole kao što ti voliš svoju ženu.

Oni predaju tvojoj djeci, naplaćuju ti artikle na kasama, to su tvoji liječnici, profesori, nastavnici, tete sa šaltera, TV voditelji, pizza majstori....

Pretpostavljam da tvoj vjerski svjetonazor tebi diktira stav prema određenim pojavama u društvu i prirodi, ali isto tako ti ljudsko biće obdareno razumom i slobodnom voljom. Iako nevoljko uvlačim religiju (versus vjera) u sve ovo, smatram da rečenica:...čitaj, u ime Gospodara tvoga koji je sve stvorio je zdravorazumska. Čitaj, edukuj se o bićima koje je i Gospodar stvorio.

Ja kao ljudsko biće i "advokat LGBTQIA zajednice" ću isto reagovati i kada tebe neko muslimana svrsta u pedofile (znaš već zbog koje besmislene diskusije), zatucane krvnike (zbog određenih političkih sistema ili pojedinaca ili grupacija).....jer svi muslimani su isti. Isto kao što imaš kršćane koji ne odobravaju abortuse i koji odobravaju.
Imaš ateiste nacionaliste i fašiste i neo naciste. Nisu ni svi ateisti isti :) niti svi kršćani, budisti ili bilo koji drugi pripadnici neke religije, pokreta, grupacije. Nisu ni svi punkeri isti :mrgreen:

Svaku sebi nađe grupu i/ili nišu koja odgovara njegovoj prirodi. Ali smatram da se treba voditi jednom univerzalnom maksimom - budimo dobri jedni prema drugima. Jer više je zlih ljudi i zla i nepravde u svijetu nego dobrote. I zašto oduzeti jednoj Ameli mogućnost da prošeta držeći se za ruke sa svojom voljenom ako nam to ne nanosi fizičku bol, ako nas to faktički ne ugrožava.

A djeca? Šta će djeca reći? Djeca bolje i iskrenije shvataju ovaj svijet dok ih mi odrasli ne iskvarimo našim zlom.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8318
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1896 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Idemedosumom »

Bloo wrote:
Draga moja Blooja, uživao sam čitajući :thumbup:

Zar ne mogu pripadnici lgbt-a (teoretski govoreći) napraviti po drugi account na kojem će isključivo govoriti o lgbt-u, kako ne bi bili maltretirani na ovim "pravim" accountima, preko kojih diskutuju o svim ostalim temama?

Tebe i piupiu ne smatram ovom vrstom advokata. Aludirao sam na ove padobrance, što im upisi uglavnom ovako izgledaju:
...ja sam apsolutno za paradu ponosa... ali samo da napomenem, ja sam čisti hetero... vi ostali koji ste protiv (ne ulazim u razloge) ste ustvari latentni pederi... parada će se održati, a vi crknite... :evil:

Vjerujem da među pripadnicima lgbt-a ima dobrih osoba. To je nešto s čime se osoba rodi, ne mora nužno uticati na dobrotu te osobe.

Nažalost, mnogi vjernici su zaboravili na ikre, pa su došli do zaključka da imaju pravo ubijati :(
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1897 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote:
Bloo wrote:
Draga moja Blooja, uživao sam čitajući :thumbup:

Zar ne mogu pripadnici lgbt-a (teoretski govoreći) napraviti po drugi account na kojem će isključivo govoriti o lgbt-u, kako ne bi bili maltretirani na ovim "pravim" accountima, preko kojih diskutuju o svim ostalim temama?

Tebe i piupiu ne smatram ovom vrstom advokata. Aludirao sam na ove padobrance, što im upisi uglavnom ovako izgledaju:
...ja sam apsolutno za paradu ponosa... ali samo da napomenem, ja sam čisti hetero... vi ostali koji ste protiv (ne ulazim u razloge) ste ustvari latentni pederi... parada će se održati, a vi crknite... :evil:

Vjerujem da među pripadnicima lgbt-a ima dobrih osoba. To je nešto s čime se osoba rodi, ne mora nužno uticati na dobrotu te osobe.

Nažalost, mnogi vjernici su zaboravili na ikre, pa su došli do zaključka da imaju pravo ubijati :(
Misliš da kreiraju alter korisnika kao što su neki bili prisiljeni ili su i sada prisiljeni da izigravaju društveno prihvaćene rodne/seksualne uloge irl?

Jbg, iskreno...s kim da diskutuju?
S likovima kojima je krajnji domet diskusije...ha,ha primaš ga u šupak pederčino? Čmarni kolutiću šta ti znaš? Bog (kako god da ga nazivaš) će te kazniti devijacijo...ad nauseam.
Ja se ne bih spuštala na taj nivo diskusije da sam pripadnik te grupacije. Zbog mentalnog zdravlja i pritiska.

Jako je malo forumaša sa kojima možeš imati diskusiju o bilo kojoj temi, a da se to ne razvije u vrijeđanje i generalno nonsens.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1898 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by choxnox »

uglavnomja wrote:
choxnox wrote:
choxnox wrote: Inace zivo me interesuje razmisljanje i logika ovih "naprednjaka" ovdje. Po vama:
- homoseksualnost je urodjena i covjek ne moze da bira svoju seksualnu orijentaciju - ok
- homoseksualcima treba dozvoliti usvajanje djece iako ta djeca sve do svog punoljetstva nisu u stanju da rezonuju sta je za njih dobro, a sta ne - ok

Posljedicno tome se moze zakljuciti:
- pedofilija je urodjena i covjek ne moze da bira na koju starosnu dob se njegovi hormoni aktiviraju
- pedofilima treba dozvoliti stupanje u kontakt sa djecom iako ta djeca sve do svog punoljetstva nisu u stanju da rezonuju sta je za njih dobro, a sta ne

Kazu treba dozvoliti paradu. Pa tako se na mala vrata pocinje u drustvo uvoditi nesto sto je nenormalno i predstavljati se kao da je to normalno. Prije 50 godina bilo je nezamislivo da se jedna ovakva parada odrzava javno, a danas se to smatra nesto sasvim OK. Posto se granice nenormalnog pomijeraju kako vrijeme odmice, a civilizacija "napreduje", onda je realno za ocekivati da cemo tamo za 50 godina imati javno parade ponosa pedofila ili zoofila i to ce se tada smatrati normalnim.
1. pedofilija je nasilje, silovanje, gdje odrasla osoba, jaca fizicki i psihicki i koja cesto ima autoritet ... siluje dijete

2. homoseksualna veza je dobrovoljna veza dvije odrasle osobe
Mijesas kruske i jabuke.

Pedofilija ne mora nuzno dovesti do nasilja, silovanja ili neceg slicnog. Pedofilija nije samo seksualni cin kao sto to nije ni homoseksualnost. I jedno i drugo se prije svega zasnivaju na seksualnoj privlacnosti.

Zasto se nisi referencirao/la/lo (da budemo u duhu teme) na dio koji se tice djece? Npr. da dva homoseksualca usvoje dijete i da kao nekome maloljetnom propagiraju svoje ideje. Zar to nije u istom nivou moralno-etickih normi kao i omoguciti pedofilima pristup djeci? Ko moze garantovati da homoseksualni par nece iskoristiti dijete na isti nacin na koji to rade pedofili?
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1899 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by choxnox »

hAZNADAR wrote:
choxnox wrote:
Puno pricas, a malo sta kazes.
Drago mi je da ste i ti i ostali "naprednjaci" lukavo i presutno zaobisli po meni najvazniji dio u cijeloj ovoj prici oko parade. Posto se niko od "naprednjaka" nije usudio replicirati na taj dio, evo da opet postavim svoje pitanje:
Nikakvog zaobilazenja ovdje nema,... taj vjeciti adut o nametanju niko nije mogao objasniti pa ni ti. Sta to homo mogu nametnuti tebi i opcenito u drustvu? Povorka jednom u godini od par sati i evt pravo za sebe u opcini oko vjencavanja sto apsolutno nista tebi ne mjenja?

I ova rasprava ce se vremenom i vrtiti najvise oko te glupe teze. A samim tim sto stavljase etikete "naprednjaka" i sl. pokazuje svu pamet protivnika parade. Ako je tebi napredno i foliranje borba protiv nasilnistva na ulici - onda smo prije mi "napredjaci" ustvari normalni a vi protivnici zaguljeni. Pricas o pomjeranju granica zadnih decenija sta je bilo normalno nekad i sad,... a zaboravljas prastari zakon za sva vremena koji glasi ne diram te - ne diraj me. Nema tog opravdanja saketati ili kamenovati drugacije od sebe koji te ne diraju.

I to je sva poenta ovoga. Seksualnost je ovdje najmanje bitna u prici,... ovo je borba protiv primitivizma, diskriminacije i nasilja. Gdje ne mozes reci da si bezbjedan kao hetero - imas i ti neke navike, opredjeljenja,... koji su nekim drugima razlog za diskriminaciju i nasilje.

Dakle - jos jednom - sta to LGBT moze tebi nametnuti i drustvu opcenito? Par stotina u vrh glave preplasenih pedera postali opasnost? :lol:
Sta je to toliko opasno od njih po okolinu?
I opet suplje bla, bla da bi se izbjegao odgovor na postavljeno pitanje. Mozda nisi vidio pa cu da ti ponovim:
choxnox wrote: Inace zivo me interesuje razmisljanje i logika ovih "naprednjaka" ovdje. Po vama:
- homoseksualnost je urodjena i covjek ne moze da bira svoju seksualnu orijentaciju - ok
- homoseksualcima treba dozvoliti usvajanje djece iako ta djeca sve do svog punoljetstva nisu u stanju da rezonuju sta je za njih dobro, a sta ne - ok

Posljedicno tome se moze zakljuciti:
- pedofilija je urodjena i covjek ne moze da bira na koju starosnu dob se njegovi hormoni aktiviraju
- pedofilima treba dozvoliti stupanje u kontakt sa djecom iako ta djeca sve do svog punoljetstva nisu u stanju da rezonuju sta je za njih dobro, a sta ne

Kazu treba dozvoliti paradu. Pa tako se na mala vrata pocinje u drustvo uvoditi nesto sto je nenormalno i predstavljati se kao da je to normalno. Prije 50 godina bilo je nezamislivo da se jedna ovakva parada odrzava javno, a danas se to smatra nesto sasvim OK. Posto se granice nenormalnog pomijeraju kako vrijeme odmice, a civilizacija "napreduje", onda je realno za ocekivati da cemo tamo za 50 godina imati javno parade ponosa pedofila ili zoofila i to ce se tada smatrati normalnim.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8318
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1900 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Idemedosumom »

Bloo wrote:
Bilo bi nezgodno, provokacije zagarantovane, ali bi se sigurno našla tu i tamo koja normalna osoba, a bilo bi ovih advokata, ateista da ih brane.

Džaba je, i meni braća vohabije prijete Džehenemom, dok me većina ateista ismijava, šprdajući se s mojim svetinjama, valja nekad' trpiti.
Locked