Citroen All About

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#1876 Re: Citroen All About

Post by Haris.ba »

citroen xm wrote:Realno ako ti nije bitno da li je Krosover/SUV ili običan kompakt onda nema poštenije ponude od običnog C4 dizela sa finom opremom za 28000 KM.

Sa druge strane imaš Kaktusa koji je šminka i stvarno veliko osvježenje na tržištu. Meni se veoma sviđa.

Vitara je solidan automobil koji me je na prvu privukao cijenom i solidnom opremom. Međutim što je više gledam uživo sve mi je bezveznija i bezveznija. Ako gledamo samo dizajn, meni je Daster tri klase iznad Vitare i mnogih razvikanijih modela. Jednostavno je dizajn pogođen, muški, nabijen. Mehanika je takođe odlična. Plastika unutra nije nešto, ali i Vitara je tu loša.
Kupljen novi citroen c4 prije 3 godine na akciji za oko 27000 (dizelaš). Auto je odlično. Mislim da nije bila povoljnija kupovina godinama. I auto je odlično. Ali, i naviklo se na vožnju visokog dastera i stepveja. Zato i gledam Kaktusa. Kao neki kompromis.
Lolobrigida wrote:Harise, siguran sam da mi nećeš zamjeriti kada ti ovo kažem: ako ne naprđuješ bezveze već ozbiljno kupuješ auto, prestani teoretisat već izvuci dupe napolje i obiđi koji salon!
Ma kakvi zamjeriti. :mrgreen: Ma biće i to - hodanja po salonima. Mada. Kupilo se mnogo auta. Možda nisam sposoban. Ali, nisam nikada dobio nikakav popust. Pa ni džaba patosnice. Kupilo se auta na akcijama. Ali, to su više one "trajne akcije".
Lolobrigida wrote:ebi na stranici Citroena piše da dizelski C4 Cactus sa 100 KS starta od 33.000, a auto se u realnosti prodaje u prosjeku za cca 27k KM. Imali su izložbe ispred SCC-a, stajali lijepo opremljeni dizelski Cactusi sa cijenom od nekih 26.5k - 28k...tu negdje. Znači u realnosti koštaju kao kataloški 1.2 benzinac...A za koliko se tek onda 1.2 VTi dobija?
To mi je promaklo.
Lolobrigida wrote:Vitara kataloški kreće od 26k KM, imaš oglašenu akciju u Berlijeti/Betaniji u kojoj osnovni model dobijaš za 22.9k KM:
Bio sam samo u salonu na Alipašinom. I ono što me je na prvu odbilo jeste što je rezervna guma doplata. Vidjećemo. Zadovoljan sam francuzima. Peugeot/Citroen.
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1877 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

Jesi li ti siguran da je cactus nesto odignut od tla, u poredjenju sa C4???? Ja bih se zakleo, da nema nikakve razlike, takodjer i peugeot 2008, koji je po meni isti, ili cak nizi?!

poslano sa Sonija Ze
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1878 Re: Citroen All About

Post by 530i »

Sad je moda doplata za rezervnu gumu, valjda da iskamče par stoja još. Jeftinije dođe odgovarajuća felga kupljena polovna+guma, ali je malo zezanje tražiti odgovarajuću felgu, posebno za auta na kojima se raspon šarafa i ostale osobine felge mijenjaju...(u odnosu na dosadašnje modele).
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#1879 Re: Citroen All About

Post by The BEN10 »

.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1880 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

konektovan wrote:Jesi li ti siguran da je cactus nesto odignut od tla, u poredjenju sa C4???? Ja bih se zakleo, da nema nikakve razlike, takodjer i peugeot 2008, koji je po meni isti, ili cak nizi?!

poslano sa Sonija Ze
nema puno razlike, kao ni cx3 mazda u odnosu na mazdu 2 :D
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#1881 Re: Citroen All About

Post by mad_max_ba »

530i wrote:Sad je moda doplata za rezervnu gumu, valjda da iskamče par stoja još. Jeftinije dođe odgovarajuća felga kupljena polovna+guma, ali je malo zezanje tražiti odgovarajuću felgu, posebno za auta na kojima se raspon šarafa i ostale osobine felge mijenjaju...(u odnosu na dosadašnje modele).
greška,
Molim te reci mi jesi ikad vidio rezervnu gumu 17" igdje ikad, originalnu od bilo kojeg proizvođača.
Sada se problem u autima pojavljuje da su felge na vozilima sve veče i veče, a sa druge strane pristup ljudi na EU tržištu jeste takav da više vole imati dodatnog prostora u onoj tuti za rezervnu gumu, čime se dobija još cca 50-ak litara. Normalno na uređenim cestama EU onaj set za popravak je sasvim dovoljan, ali kod nas......
I da. Pa skuplji je onaj kompresorčič i tekučina več rez. guma sa felgom u maloprodaji.(odnosi se na regularnu dimenziju 14"15"16")

I još jedna stvar je ta da i rezervne gume zbog dimenzija guma na autu, moraju biti one nazovi Šepave koje nisu punih dimenzija kao na autu, upravo zbog prostora, tj tute u gepeku.
Nije felga toliko ni skupa, koliko je ta Šepava guma skupa, mislim da sam jedini čojk na planeti kojem je u 1,5 h pukla i originalna i ta šepava
sjooooooooooo
Hajde što ja tu hebenu dimenziju jedva nađoh za rezervnu, al što je koštala ko i solidan jugo, 700 Maraka!, ja konto zajebaju se sa mnom :lol: :lol: :lol:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1882 Re: Citroen All About

Post by 530i »

Viđao sam i veće gume, bez brige, ali to jeste problem. Napravi se gepek bez mjesta za gumu, ubace neki sprej i kompresorčić. Kad je rasječeš tipa 10 cm džaba sve. Za ova manja auta tipa Cactus ili C4 može se naći odgovarajuća rezervna guma, naravno ona mini verzija, ne puni točak.

Kod nekih auta čak i ta mini verzija ne odgovara na prednju osovinu, nego moraš zadnji točak prebaciti naprijed...
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#1883 Re: Citroen All About

Post by mad_max_ba »

pa mislim da i u C4 i Cactusu imaju opciju koja košta mislim oko 200 KM sa rezervnim točkom pune veličine, tj 16", kada se vozilo poručuje u proizvodnji.
A gdje si viđao na normalnim autima veću rezervnu od 17" fakat me zanima
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1884 Re: Citroen All About

Post by 530i »

Bude po velikim i teškim autima, SUV i slično...doduše ispuhana, pa je nakon zamjene još i pumpaš :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#1885 Re: Citroen All About

Post by Haris.ba »

Kod Suzuki Vitare izgubiš dobro prostora ako hoćeš normalnu rezervnu gumu. Felga ima neki ludi japanski promjer šarafa, pa da je kupiš poslije dođe ti ga na isto, a ako u paketu imaš senzore pritiska u gumama, moraš doplatiti taj senzor za rezervnu gumu, i to je ukupno negdje oko 1000 maraka. I to me odbija. Ja neću nikakve kitove, ljepljenja i pjene. Hoću rezervnu gumu.

Napisao sam već jednom da mi se Kaktus sviđa, i zato ga gledam. Ali, i da nisam na njihovoj stranici mogao naći kolika je visina od tla.

Možda izgleda kao usporedba kruški i jabuka, ali ja gledam cjenovno. Ako je auto dovoljno visoko, bolje mi je uzeti krosover nego suv samo sa prednjim pogonom. Hem je guma jeftinija, hem je lakše auto. Fazon je što sam znao dobiti dobrih savjeta na forumu. Iako, poslije odem i sam se uvjerim. Ali, bolje znati na šta udariti.

A nekada neke modele ne možeš ni testirati.

Na Dasteru dođe rezervna guma normalne veličine.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1886 Re: Citroen All About

Post by mali_milojica »

Cactus je odmaknut od tla 15 cm,odnosno samo je 1cm visociji od obicnog C4,mada negdje pise i 13cm.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#1887 Re: Citroen All About

Post by Me_again »

Haris.ba wrote:Kod Suzuki Vitare izgubiš dobro prostora ako hoćeš normalnu rezervnu gumu. Felga ima neki ludi japanski promjer šarafa, pa da je kupiš poslije dođe ti ga na isto, a ako u paketu imaš senzore pritiska u gumama, moraš doplatiti taj senzor za rezervnu gumu, i to je ukupno negdje oko 1000 maraka. I to me odbija. Ja neću nikakve kitove, ljepljenja i pjene. Hoću rezervnu gumu.

Napisao sam već jednom da mi se Kaktus sviđa, i zato ga gledam. Ali, i da nisam na njihovoj stranici mogao naći kolika je visina od tla.

Možda izgleda kao usporedba kruški i jabuka, ali ja gledam cjenovno. Ako je auto dovoljno visoko, bolje mi je uzeti krosover nego suv samo sa prednjim pogonom. Hem je guma jeftinija, hem je lakše auto. Fazon je što sam znao dobiti dobrih savjeta na forumu. Iako, poslije odem i sam se uvjerim. Ali, bolje znati na šta udariti.

A nekada neke modele ne možeš ni testirati.

Na Dasteru dođe rezervna guma normalne veličine.
Harise,

Da se razumijemo, Cactus nema nikakve veze sa SUV-ovima a po meni nije čak ni crossover. U njemu se sjedi malo podignuto, ali mu je ukupna visina manja nego kod C4. Razmisli gdje ti je glava u toj koncepciji, vrlo blizu krova. To ukupno meni ne umanjuje pozitivan dojam koji sam stekao o tom autu, o kojem mislim da je prilično hajmo reči genijalan. Veoma je ugodan za voziti, samo bježi od automatika.
User avatar
Almir_93
Posts: 231
Joined: 02/02/2013 21:47

#1888 Re: Citroen All About

Post by Almir_93 »

CItroen C4, 2009, 80KW, 1.6HDI

Koliko se kreće cijena malog servisa ?
Dobio sam predračun u jednom servisu, 180 KM
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1889 Re: RE: Re: Citroen All About

Post by konektovan »

Almir_93 wrote:CItroen C4, 2009, 80KW, 1.6HDI

Koliko se kreće cijena malog servisa ?
Dobio sam predračun u jednom servisu, 180 KM
Pa to ti je to. Ja sam prije par stranica pisao detaljno o cijeni servisa u unitradeu, mozda je bilo malo nize od toga. Ako su svi filteri ukljuceni, to je do 180 KM.

Sent from my C6603 using Tapatalk
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#1890 Re: Citroen All About

Post by direstraits0078 »

Almir_93 wrote:CItroen C4, 2009, 80KW, 1.6HDI

Koliko se kreće cijena malog servisa ?
Dobio sam predračun u jednom servisu, 180 KM
Potrebno je napisati sta je sve ukljuceno u "mali servis". Neko tu podrazumijeva ulje i filter ulja. Neko jos mijenja i filter zraka. Neko i filter kabine. Neko i filter goriva. Ako se radi samo o ulju i filteru ulja, onda je to previse, jer ulje je QUARTZ INEO ECS 5W-30 i ide nekih 4-5L max, sto ne kosta 100 KM, a filter ulja kosta 10-15 KM (Bosch, Mann, Mahle, Purflux). Sad skontaj koliko placas rad.

Filter kabine je mozda 20 KM, toliko i filter zraka. Filter goriva mozda 50 KM.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1891 Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

to je ta cijena , vrti se oko 200KM :thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1892 Re: RE: Re: Citroen All About

Post by konektovan »

direstraits0078 wrote:
Almir_93 wrote:CItroen C4, 2009, 80KW, 1.6HDI

Koliko se kreće cijena malog servisa ?
Dobio sam predračun u jednom servisu, 180 KM
Potrebno je napisati sta je sve ukljuceno u "mali servis". Neko tu podrazumijeva ulje i filter ulja. Neko jos mijenja i filter zraka. Neko i filter kabine. Neko i filter goriva. Ako se radi samo o ulju i filteru ulja, onda je to previse, jer ulje je QUARTZ INEO ECS 5W-30 i ide nekih 4-5L max, sto ne kosta 100 KM, a filter ulja kosta 10-15 KM (Bosch, Mann, Mahle, Purflux). Sad skontaj koliko placas rad.

Filter kabine je mozda 20 KM, toliko i filter zraka. Filter goriva mozda 50 KM.
Napisao sam mu vec, da je to ok cijena za servis sa svim filterima. Mene je taj kosta tacno 178 KM u unitrade servisu.

Sent from my C6603 using Tapatalk
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#1893 Re: RE: Re: Citroen All About

Post by direstraits0078 »

konektovan wrote: Napisao sam mu vec, da je to ok cijena za servis sa svim filterima. Mene je taj kosta tacno 178 KM u unitrade servisu.

Sent from my C6603 using Tapatalk
Za isti motor? Koje ulje je koristeno?
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1894 Re: RE: Re: RE: Re: Citroen All About

Post by konektovan »

direstraits0078 wrote:
konektovan wrote: Napisao sam mu vec, da je to ok cijena za servis sa svim filterima. Mene je taj kosta tacno 178 KM u unitrade servisu.

Sent from my C6603 using Tapatalk
Za isti motor? Koje ulje je koristeno?
66 kw 1.6 hdi, 5W40 total quartz

Sent from my C6603 using Tapatalk
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#1895 Re: Citroen All About

Post by direstraits0078 »

Nemojte se zezati s tim uljima u 1.6 HDi. Ako nema ACEA C3 i nije 5w30, dobit cete probleme s motorom i FAP-om na dulje staze.
Quartz Ineo MC3 5W-40 je vec ok, jer je ACEA C3.
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1896 Re: RE: Re: Citroen All About

Post by konektovan »

direstraits0078 wrote:Nemojte se zezati s tim uljima u 1.6 HDi. Ako nema ACEA C3 i nije 5w30, dobit cete probleme s motorom i FAP-om na dulje staze.
Quartz Ineo MC3 5W-40 je vec ok, jer je ACEA C3.
Ja vec 7 godina sipam 5w40, ne bih rekao da je lose.

Sent from my C6603 using Tapatalk
User avatar
ElRe
Posts: 16916
Joined: 12/12/2011 11:28

#1897 Re: Citroen All About

Post by ElRe »

GUMA M, cijena servisa

http://www.cijenaservisa.ba/servis
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1898 Re: RE: Re: Citroen All About

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
direstraits0078 wrote:Nemojte se zezati s tim uljima u 1.6 HDi. Ako nema ACEA C3 i nije 5w30, dobit cete probleme s motorom i FAP-om na dulje staze.
Quartz Ineo MC3 5W-40 je vec ok, jer je ACEA C3.
Ja vec 7 godina sipam 5w40, ne bih rekao da je lose.

Sent from my C6603 using Tapatalk
ja sam presao sa C3 na C1 , jos manje tog pepela ima :)
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1899 Re: RE: Re: Citroen All About

Post by konektovan »

ElRe wrote:GUMA M, cijena servisa

http://www.cijenaservisa.ba/servis
Po ovome, za moj auto dodje 50 KM jeftinije od unitrade servisa, al' nije navedena vrsta ulja.

Sent from my C6603 using Tapatalk
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1900 Re: Citroen All About

Post by konektovan »

direstraits0078 wrote:Nemojte se zezati s tim uljima u 1.6 HDi. Ako nema ACEA C3 i nije 5w30, dobit cete probleme s motorom i FAP-om na dulje staze.
Quartz Ineo MC3 5W-40 je vec ok, jer je ACEA C3.
Evo sta moze, oficijelno.

Image
Post Reply