Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Satori
Posts: 647
Joined: 05/06/2016 21:46

#18726 Re: Zeničani

Post by Satori »

asMir11 wrote:
avenija wrote:Masakr civila u Zenici od strane HVO.

19.04.1993.-19.04.2017.
Da se ne zaboravi i ne ponovi :sad:

Vezano za tu temu, da li se neko sjeća bombardovanja Zenice avio bombama? Mislim da je meta bila Željezara, datum 29. ili 30. septembar, godina vjerovatno 1992. Nigdje na internetu nisam uspio naći podatke o ovome, a bilo je civilnih žrtava i tad u Novoj Zenici.

Ako neko ima više informacija o tome, volio bih da pročitam. Hvala!
Sjecam se ja, ali bila sam dijete tad, pa mi ne treba vjerovati 100% :) Sjecam se aviona koji su nadlijetali prilicno nisko Zenicu. Zeljezara je tad bila i pogodjena, mislim da se radilo o Aglomeraciji - znam jer je stari tamo radio, pa smo se brinuli. Da li su stradali i drugi pogoni, nemam pojma.

Kolege s bivseg posla su tvrdile da su bombe (kasetne) padale i po Peharama, oko petlje i Kalen benzinske pumpe.

Pitaj Mirsada Đulbića :mrgreen:
sorted
Posts: 580
Joined: 05/03/2012 11:56

#18727 Re: Zeničani

Post by sorted »

asMir11 wrote:
avenija wrote:Masakr civila u Zenici od strane HVO.

19.04.1993.-19.04.2017.
Da se ne zaboravi i ne ponovi :sad:

Vezano za tu temu, da li se neko sjeća bombardovanja Zenice avio bombama? Mislim da je meta bila Željezara, datum 29. ili 30. septembar, godina vjerovatno 1992. Nigdje na internetu nisam uspio naći podatke o ovome, a bilo je civilnih žrtava i tad u Novoj Zenici.

Ako neko ima više informacija o tome, volio bih da pročitam. Hvala!
Gledao s balkona zgrade interspeda u blatusi. :shock: Osjecaj i emocije tog momenta rijecima ne mogu opisat...definitivno jedan od najtuznijih dana u zivotu. Mislim da su gadjali kovacnicu, ali da na srecu nije bilo poginulih radnika, ne znam ima li zvanican podatak. U to vrijeme pricalo se da je PVO sa smetova skinula jednog e sad jel istina ne znam.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#18728 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Mislim da je napad bio tamo negdje krajem avgusta, a ne septembra. Znam samo da je bio lijep, suncan dan.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#18729 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

sorted wrote:U to vrijeme pricalo se da je PVO sa smetova skinula jednog e sad jel istina ne znam.
Oborio ga Srbin jedan :)
Poslije rata bio policajac u PS Centar.
Penzionisan odnedavno.

Naravno, ako je istinito i ovo sto sam ja cuo.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#18730 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Ko je oborio ne znam ali znam da je Nijagara davala vrecu kafe ko dovede pilota 8-)
User avatar
N.N.
Posts: 3554
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#18731 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Ali je prije svega toga valjalo "zauzeti" Smetove. Sumar Mlađo koji se proglasio Vojvodom i njegovi iz Svica su prvo gore bili a onda oslobadjanje je predvodio jedan danasnji vijecnik :D Koji prica "hrvatskim" jezikom :-D
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#18732 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

Necu da vas razocaram ali obaranja aviona su manje vise samo urbani mit nastao na ratnoj propagandi.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#18733 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Freamon Lester wrote:Necu da vas razocaram ali obaranja aviona su manje vise samo urbani mit nastao na ratnoj propagandi.
Haj ti ba u Švedsku, nemaš ti pojma. :razz:
N.N. wrote:Ali je prije svega toga valjalo "zauzeti" Smetove. Sumar Mlađo koji se proglasio Vojvodom i njegovi iz Svica su prvo gore bili a onda oslobadjanje je predvodio jedan danasnji vijecnik :D Koji prica "hrvatskim" jezikom :-D
Keleštura? :D
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#18734 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

Jimmy McNulty wrote:
Freamon Lester wrote:Necu da vas razocaram ali obaranja aviona su manje vise samo urbani mit nastao na ratnoj propagandi.
Haj ti ba u Švedsku, nemaš ti pojma. :razz:
N.N. wrote:Ali je prije svega toga valjalo "zauzeti" Smetove. Sumar Mlađo koji se proglasio Vojvodom i njegovi iz Svica su prvo gore bili a onda oslobadjanje je predvodio jedan danasnji vijecnik :D Koji prica "hrvatskim" jezikom :-D
Keleštura? :D
Hladno gore. A vidim Fudo otvara radna mjesta. :D
User avatar
N.N.
Posts: 3554
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#18735 Re: Zeničani

Post by N.N. »

N.N. wrote:Ali je prije svega toga valjalo "zauzeti" Smetove. Sumar Mlađo koji se proglasio Vojvodom i njegovi iz Svica su prvo gore bili a onda oslobadjanje je predvodio jedan danasnji vijecnik :D Koji prica "hrvatskim" jezikom :-D
Keleštura? :D[/quote]
Normalno :D :)
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#18736 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ma znalo bi se da je avion oboren, valjdan bi negdje bila olupina? :-?

Mene interesuje jedan urbani mit, je li istina da je nekada prije rata sa Kamberovic mosta sletio nekakv Land Rover i da nikada nije nadjen? Ta mi prica ostala ko malome u sjecanju, a posto nismo rodjeni zenicani :mrgreen: nema mi ko potvrditi to u porodici, a to me uvijek interesovalo.

Kolika je dubina Bosne kod Kamberovic mosta i da li je istina da imaju te nekakve stijene pod koje voda uvuce? Jesu li to one stijene kao sto se vide u Lasvi kad je nizak vodostaj?
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#18737 Re: Zeničani

Post by drastic »

clio_dci120 wrote:Ma znalo bi se da je avion oboren, valjdan bi negdje bila olupina? :-?

Mene interesuje jedan urbani mit, je li istina da je nekada prije rata sa Kamberovic mosta sletio nekakv Land Rover i da nikada nije nadjen? Ta mi prica ostala ko malome u sjecanju, a posto nismo rodjeni zenicani :mrgreen: nema mi ko potvrditi to u porodici, a to me uvijek interesovalo.

Kolika je dubina Bosne kod Kamberovic mosta i da li je istina da imaju te nekakve stijene pod koje voda uvuce? Jesu li to one stijene kao sto se vide u Lasvi kad je nizak vodostaj?
nije sa mosta nego kod intera na bulevaru, ja mislim da je isplivao negdje poslije rata
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#18738 Re: Zeničani

Post by Norm »

N.N. wrote:Ali je prije svega toga valjalo "zauzeti" Smetove. Sumar Mlađo koji se proglasio Vojvodom i njegovi iz Svica su prvo gore bili a onda oslobadjanje je predvodio jedan danasnji vijecnik :D Koji prica "hrvatskim" jezikom :-D
...kakav avion kakvi bakraci...na Smetovima je bila neka jedinica tad, ne mogu se vise sjetiti, entuzijasti, nakon raketiranja Smetova jedan momak je poginuo i tek tada se kao ozbiljno pristupilo formiranju protivzracne odbrane i ukopavanja...
I tada se svako mogao proglasiti komadantom... :|
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#18739 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

clio_dci120 wrote:Ma znalo bi se da je avion oboren, valjdan bi negdje bila olupina? :-?

Mene interesuje jedan urbani mit, je li istina da je nekada prije rata sa Kamberovic mosta sletio nekakv Land Rover i da nikada nije nadjen? Ta mi prica ostala ko malome u sjecanju, a posto nismo rodjeni zenicani :mrgreen: nema mi ko potvrditi to u porodici, a to me uvijek interesovalo.

Kolika je dubina Bosne kod Kamberovic mosta i da li je istina da imaju te nekakve stijene pod koje voda uvuce? Jesu li to one stijene kao sto se vide u Lasvi kad je nizak vodostaj?
Ne sjećam se tačno godine ali se sjećam da je auto uletio u Bosnu kod Intera.
Ljudi su sjedili u Interu i pili i kad su krenuli uletili u Bosnu.
Spasio se samo Fadil Šeherija a koliko se sjećam tri osobe su se utopile.
Navodno tu kod Intera postoje ploče koje formiraju podvodne pećine koje idu pod Bulevar.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4111
Joined: 28/01/2012 11:38

#18740 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Fudo pita Kelešturu kao je moguće da se svim krivičnim prijavama protiv njega bavi jedan advokat, a Keleštura ga nazvao konjovodcem iz Donjem Brabonjišta. :D
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#18741 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Kakav cirkus :roll:
Satori
Posts: 647
Joined: 05/06/2016 21:46

#18742 Re: Zeničani

Post by Satori »

clio_dci120 wrote:Ma znalo bi se da je avion oboren, valjdan bi negdje bila olupina? :-?

Mene interesuje jedan urbani mit, je li istina da je nekada prije rata sa Kamberovic mosta sletio nekakv Land Rover i da nikada nije nadjen? Ta mi prica ostala ko malome u sjecanju, a posto nismo rodjeni zenicani :mrgreen: nema mi ko potvrditi to u porodici, a to me uvijek interesovalo.

Kolika je dubina Bosne kod Kamberovic mosta i da li je istina da imaju te nekakve stijene pod koje voda uvuce? Jesu li to one stijene kao sto se vide u Lasvi kad je nizak vodostaj?
Te priče se potegnu svaki put kad se neko utopi. Svako zna nekog ko je sjedio u bašti Intera kad se to sa tim autom desilo, svako zna nekog ronioca koji se zgrozio nad tim čega sve nema u rijeci Bosni kad su tražili utopljenike (ali nikad nismo saznali šta tačno baulja po tom dnu), i svako zna nekog ko je vidio svojim očima onog soma kod Metalurga kojem je oko prečnika pola metra, a koji je izronio iz Bosne 70-tih,80-tih i više nikad.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8609
Joined: 11/02/2009 15:21

#18743 Re: Zeničani

Post by Ajatolah_ »

Satori wrote:i svako zna nekog ko je vidio svojim očima onog soma kod Metalurga kojem je oko prečnika pola metra, a koji je izronio iz Bosne 70-tih,80-tih i više nikad.
:lol:
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#18744 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Ajatolah_ wrote:
Satori wrote:i svako zna nekog ko je vidio svojim očima onog soma kod Metalurga kojem je oko prečnika pola metra, a koji je izronio iz Bosne 70-tih,80-tih i više nikad.
:lol:
Tako priča moj komšija Mulajem kako je on nekad davno zaronio na Bosni i roni,.. roni,...roni,....i roni,... i izronio on,.. a mase naroda skandiraju: " Viva Mulajeme " ! :run: :run: :run: :run:
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4111
Joined: 28/01/2012 11:38

#18745 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Dobro, na stranu urbane legende...ali u Bosni ima velikih somova bez sumnje. Dovoljno je duboka, muljevita i spora te ima dovoljno ribljeg fonda da somovi dostignu pozamašne kilaže.
User avatar
Amagon
Posts: 392
Joined: 12/07/2007 16:10
Location: Zenica-Sarajevo

#18746 Re: Zeničani

Post by Amagon »

Image

đavolji som :evil:
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#18747 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Zabrana je od Kamberovića mosta do Željezničkog mosta. :skoljka:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#18748 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

I šta bi sa Land Roverom? Je li se to desilo ili nije?

Da je @kdn kakav čoj'k provjerio bi sa starijim kolegama iz MUP-a :P
Shmeker
Posts: 254
Joined: 17/09/2011 15:39

#18749 Re: Zeničani

Post by Shmeker »

Kad je pitanje nedoumica oko aviona samo da vam je otklonim. Istina pogodjen je jedan avion iznad Ze i to negdje iznad Smetova. Niko mi nije pricao, vidio vlastitim ocima i jos uvijek se sjecam odusevljenja :D

Negdje na podrucju izmedju Vepra i Smetova, bar tako je izgledalo s moje tacke posmatranja. Inace PVO je bila na Smetovima, Hecama , deponiji Raca u Gradiscu...
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#18750 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Jimmy McNulty wrote:I šta bi sa Land Roverom? Je li se to desilo ili nije?

Da je @kdn kakav čoj'k provjerio bi sa starijim kolegama iz MUP-a :P
Nije bio land rover nego lada niva
i nije je pojeo som...nego romovi iz blatuse...kad je isplivala :mrgreen:
Post Reply