Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#18651 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

smartXL wrote:Ne znam ko proda pricu o hidzami, al brate odete u transfuzijski centar i darujete krv, skoro pa isto samo je ovo veci sevap. Ovo prvo je besplatno a od drugog su biznis napravili.
Ja prosto ne mogu vjerovat da ljudi u 21. vijeku idu na hidžame i te pichke materine. :-)
cvijet s reverom
Posts: 202
Joined: 05/04/2017 15:08

#18652 Re: Zeničani

Post by cvijet s reverom »

Jimmy McNulty wrote:
smartXL wrote:Ne znam ko proda pricu o hidzami, al brate odete u transfuzijski centar i darujete krv, skoro pa isto samo je ovo veci sevap. Ovo prvo je besplatno a od drugog su biznis napravili.
Ja prosto ne mogu vjerovat da ljudi u 21. vijeku idu na hidžame i te pichke materine. :-)
Ne znam baš
https://www.google.ba/search?q=cupping+ ... sb6ZMCbQDM:
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#18653 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Nije tesko nekom prodat muda pod bubrege...

Ja cvrsto stojim iza ovoga, bolje otic do transfuzijskog centra nego placat ove budalastine.

U prvom slucaju pomazes one kojima je krv potrebna a u drugom obicne biznismene koji obicno rade na nelegalan nacin a pravdaju se u ime Allaha (neobrazovani na to padaju)
cvijet s reverom
Posts: 202
Joined: 05/04/2017 15:08

#18654 Re: Zeničani

Post by cvijet s reverom »

smartXL wrote:Nije tesko nekom prodat muda pod bubrege...

Ja cvrsto stojim iza ovoga, bolje otic do transfuzijskog centra nego placat ove budalastine.

U prvom slucaju pomazes one kojima je krv potrebna a u drugom obicne biznismene koji obicno rade na nelegalan nacin a pravdaju se u ime Allaha (neobrazovani na to padaju)
Najboljem američkom olimpijcu i najboljem olimpijskom timu ne mozes prodati ništa a kamoli muda pod bubrege :wink:
Možeš imati predrasudu ali ako imaš priliku da o nečemu nešto naučiš a ne želiš,onda imaš drugi problem
Inače hidžama i transfuzija jesu slične i korisne ali nisu ni izbliza isto
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#18655 Re: Zeničani

Post by smartXL »

cvijet s reverom wrote: Najboljem američkom olimpijcu i najboljem olimpijskom timu ne mozes prodati ništa a kamoli muda pod bubrege :wink:
Možeš imati predrasudu ali ako imaš priliku da o nečemu nešto naučiš a ne želiš,onda imaš drugi problem
Inače hidžama i transfuzija jesu slične i korisne ali nisu ni izbliza isto
Ako je olimpijac istreniro kondiciju i tehniku, ne mora znacit da je i mozak.

Sa zadnjom recenicom se slazem 100%, transfuzija je daleko korisnija i veci sevap jer direktno pomazes unesrecenom.

Nisu nikakve predrasude u pitanju nego cisto neko osnovno predznanje a ne slijepo vjerovanje nekome ko je tu samo da vam uzme lovu a sve to pravdajuci da je u ime Allaha.

Nek svako radi ono sto misli sa je dobro za njega, al eto treba pokusat nekom ukazat na nesto, ako vec saam ne spoznaje neke stvari.

Hidzama je biznis, transfuzija je humano djelo. Bujrum neka svako bira.
cvijet s reverom
Posts: 202
Joined: 05/04/2017 15:08

#18656 Re: Zeničani

Post by cvijet s reverom »

Hocu da kažem da najboljem američkom olimpijcu ikad i citavom olimpijskom timu ne možeš reći " dobar dan" bez da to analizira ekipa najboljih doktora,inžinjera i naučnika.
A kamoli da ga nešto režu,bodu i bockaju.
Na kraju zanemari da se proces zove hidžama,googlaj je kao Cuping therapy pa ćeš me bolje razumjeti
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#18657 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Vidi onaj...kako da ti objaanim, al nisi ti u tom olimpijskom timu, nisi kontaktiro njih...pa nemoj u njihovo ime pricat, jer si neupucen kao i ja. A samo si se njega dovezao.

Gledaj sad drugu stranu. Ti isti sto prodaju hidzamu (namjerno govorim prodaju) vam sole pamet da se hidzamom izvlaci necista krv iz organizma. Sad za nepismene to je plafon, ne razumije se al ipak vjeruje da je to moguce. Druze krv cirkulise kroz organizam, i kakva je u noznom prstu, takva je i u ostatku organizma. Tom nekom nazovi metodom se izvlaci obicna krv isto kao i na transfuziji.

Al ljudi slijepo vjeruju, i padaju na price kad se zloupotrebljava Gospodarevo ime. Zasto? Pa zato sto slijepo vjeruju...

I opet za kraj: hidzama je biznis, transfuzija je humanost!
cvijet s reverom
Posts: 202
Joined: 05/04/2017 15:08

#18658 Re: Zeničani

Post by cvijet s reverom »

Ako ti tako kažeš onda mora da je tako :-)
Šta ce M.Phelps i američka olimpijska reprezentacija
See ya
breuer
Posts: 7882
Joined: 06/07/2009 15:44

#18659 Re: Zeničani

Post by breuer »

ExNihilo wrote:Pa ne bih se baš složio. Šta je bio socrealizam nego ideološki pravac? Pa samim tim i staljinistička arhitektura kojom je posijan Istočni blok.

Naravno, u pitanju je mix pravaca i na pozorištu, i Interu, i... Ali to nije potrebno naročito isticati jer je malo građevina u svijetu koje su arhitektonski "čiste". :D

Poslao bih ti PP, ali nemam više prostora u inboxu. :lol:
Socerealizam nije bio nikakav ideološki pravac već izražaj u umjetnosti u periodu kad je SSSR (Staljin) raskrstio sa konstruktivizmom i ostalim modernim pokretima koji su bujali u novoosnovanoj državi.

Soc realizam je ponavljam, klasični stil, najupečatljivije uočljiv na primjeru "7 moskovskih sestara", hvaljen od npr. Alda Rossia, dosta citiran i preuziman od Leona Kriera

niti jedan objekat u Jugoslaviji nije izgrađen tim stilom, osim pojedinih koji posjeduju nekakve naznake, slabe i veoma teško uočljive (Higijenski zavod u Sarajevu i sl.)

Sve izgrađeno u Jugoslaviji, a samim tim i Zenici, je plod zapadnog pogleda na arhitekturu uz naravno lokalne materijale, arhitekte i uopšte građevinski i društveni sektor, a to su rana moderna, post-ratna moderna, brutalizam, funckionalizam, ekspresionizam, eklektični modernizam, kasni modernizam, post-modernizam, lokalni i tradicionalni pogled na modernu gradnju...
User avatar
Zaitsev
Posts: 1998
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#18660 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

Dobrovoljni sam davalac krvi a uz to sam radio i hidžamu. Zanimalo me šta to i kako. Inače sam ateista. Nakon hidžame sam se osjećao nekako rasterećeno, ali nakon i davanja krvi se osjećam isto tako. Slažem se da je veći sevap dati krv nego uraditi hidžamu. Dok je meni Salih radio istu, radio je još 5 ljudi uporedo. Po 25 KM. Za 40 minuta. Drugih 6 je čekalo u redu da mi završimo. Kada sam pitao Saliha koliko sam ti dužan, kaže: "Ma 25 KM to je samo za čašice i skalpel, ja od ovog nemam ništa..." Skalpel je doduše otvorio preda mnom, čašice su (nadam se sterilizovane) bile u nekoj kutiji. Trosoban stan u Ciganskoj Ljepotici služi kao ordinacija. Moja pretpostavka je da za 4-5 sati hidžame klepi oko 1000 KM. Ja ga jebem ko potroši 1000 KM skalpela danas ili struje da prokuha čašice. Inače, taj momak je zaposlen i u Domu za staračka lica, pa mu je ovo honorarno.
wasabi
Posts: 217
Joined: 22/09/2015 22:59

#18661 Re: Zeničani

Post by wasabi »

clio_dci120 wrote:Neka vrate Sekija i proci ce Celik! :bih:
nek on ide u Rudar daleko mu kuća od Čelika
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#18662 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Bez uvrede u one koji vjeruju u tu glupost, al mene to podsjeca na onaj slucaj Torabija kad je ljudima koji slijepo vjeruju prodavao obicnu vodu za masne pare.

A to rasterecenje koje se osjeca nije vezano direktno zbog hidzame nego iskljucivo radi ispustanja odredjene doze krvi a samim tim i oslobadjanja dijela krvnog pritiska koji daje jedan "mir" organizmu. To nema nikakve veze ni sa vjerom nego jednoszavno prirodna reakcija organizma.

Ako vec ispustas krv na taj nacin, onda je bolje skoknut do transfuzije i dati dozu.

Hidzama je (nelegalni) biznis...
Bobi
Forum administrator
Posts: 38006
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#18663 Re: Zeničani

Post by Bobi »

I kad spadnu te masnice :D, da mozda nema isti efekat da po sebi nakacis jedno 100 štipaljki :? :D :? ?
Bobi
Forum administrator
Posts: 38006
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#18664 Re: Zeničani

Post by Bobi »

User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#18665 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Vala ja uradim hidzamu dvaput godisnje...krv dam isto toliko puta :mrgreen:
A opet sam glas'o za Naidina :mrgreen:
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#18666 Re: Zeničani

Post by phillie »

commendatore wrote:
phillie wrote:http://merak.ba/prvi-put-u-zenici-profe ... a-hidzama/

cini mi se da i za zene rade, ima broj pa projeri
Ma dobro izguglo sam i ja al opet reko mozda je nedje neko bio
Jbg, nisam bio (nisam zena :D ), ali cini mi se da Salihova (momak sto radi hidzamu za muskarce) sestra, radi zensku hidzamu. Ali opet kazem, nisam siguran.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#18667 Re: Zeničani

Post by commendatore »

phillie wrote:
commendatore wrote:
phillie wrote:http://merak.ba/prvi-put-u-zenici-profe ... a-hidzama/

cini mi se da i za zene rade, ima broj pa projeri
Ma dobro izguglo sam i ja al opet reko mozda je nedje neko bio
Jbg, nisam bio (nisam zena :D ), ali cini mi se da Salihova (momak sto radi hidzamu za muskarce) sestra, radi zensku hidzamu. Ali opet kazem, nisam siguran.
Fala velika ovo gore necu komentarisat. .. :-)
User avatar
Zaitsev
Posts: 1998
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#18668 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

kamen spoticanja wrote:Vala ja uradim hidzamu dvaput godisnje...krv dam isto toliko puta :mrgreen:
A opet sam glas'o za Naidina :mrgreen:
Je l' se to hvališ s tim? :D Mislim za Naidina... :D
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8609
Joined: 11/02/2009 15:21

#18669 Re: Zeničani

Post by Ajatolah_ »

Jimmy McNulty wrote:
smartXL wrote:Ne znam ko proda pricu o hidzami, al brate odete u transfuzijski centar i darujete krv, skoro pa isto samo je ovo veci sevap. Ovo prvo je besplatno a od drugog su biznis napravili.
Ja prosto ne mogu vjerovat da ljudi u 21. vijeku idu na hidžame i te pichke materine. :-)
Da ne bi famoznog Phelpsa, i danas bih mislio da je puštanje krvi zarad "pročišćavanja" zauvijek nestalo zajedno s korištenjem pijavica u istu svrhu.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#18670 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Naucni radovi napisani o hidzami (cupping-u) i beneficijama iste ali sveznali forumasi koji eto samo onako perfidno i ponizavajuce se obracaju prema onima koji je rade osvjestavaju forumsko pucanstvo o mogucnosti transfuzije kao alternative hidzami. Nista jebenije od "osvjestenog" covjeka punog jaza i malopostovanja za one koji ne dijele njegovo misljenje.
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#18671 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Transfuzija alternativa hidzami :lol:

Daj nam jedan taj naucni rad, da vidimo koje su to beneficije hidzame u odnosu na transfuziju. Ja ti objasnio reakciju organizma na ispustanje krvi, a te bez argumenata pricas.

Pogledaj onaj klip sa pretgodne strane kako se radi hidzama, na seciju legnes i lik ti odradi "senansu" ispustanja krvi gdje vatu stavlja liku na trenerku, a ta vata mora bit sterilna. Al on se u videu poziva samo na Allaha, to je mozda najbitnije. I jos o nekakvim dokazima prica :lol:

Hidzama je ilegalni biznis.

Aj sad daj imena tih strucnjaka sto su pisali naucne radove, da procitam blagodeti te hidzame u odnosu na transfuziju, samo da vidim da li se sve na vjeru pozivaju ili zaista strucno objasnjenje.

Najgore je slijepo vjerovanje...

I jos jednom transfuzija kao alternativa hidzami :lol: :thumbup:
User avatar
Zaitsev
Posts: 1998
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#18672 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

Ja_Ja wrote:Naucni radovi napisani o hidzami (cupping-u) i beneficijama iste ali sveznali forumasi koji eto samo onako perfidno i ponizavajuce se obracaju prema onima koji je rade osvjestavaju forumsko pucanstvo o mogucnosti transfuzije kao alternative hidzami. Nista jebenije od "osvjestenog" covjeka punog jaza i malopostovanja za one koji ne dijele njegovo misljenje.
Upravo si opisao veliku većinu vjernika prijatelju... :thumbup:
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#18673 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

smartXL wrote:Transfuzija alternativa hidzami :lol:

Daj nam jedan taj naucni rad, da vidimo koje su to beneficije hidzame u odnosu na transfuziju. Ja ti objasnio reakciju organizma na ispustanje krvi, a te bez argumenata pricas.

Pogledaj onaj klip sa pretgodne strane kako se radi hidzama, na seciju legnes i lik ti odradi "senansu" ispustanja krvi gdje vatu stavlja liku na trenerku, a ta vata mora bit sterilna. Al on se u videu poziva samo na Allaha, to je mozda najbitnije. I jos o nekakvim dokazima prica :lol:

Hidzama je ilegalni biznis.

Aj sad daj imena tih strucnjaka sto su pisali naucne radove, da procitam blagodeti te hidzame u odnosu na transfuziju, samo da vidim da li se sve na vjeru pozivaju ili zaista strucno objasnjenje.

Najgore je slijepo vjerovanje...

I jos jednom transfuzija kao alternativa hidzami :lol: :thumbup:
Prvo što mi je palo na pamet da bi čovjek mogao fasovati koktel bakterija iz vlastitog debelog crijeva,.. što ne bi bilo nimalo veselo. :lol: :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66014
Joined: 03/08/2010 19:04

#18674 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

kakavdanakneiskustvu wrote:
kamen spoticanja wrote:Hebo vas bega/bosanka/vf :mrgreen:
Da je pameti srusilo bi i nju i ono muftijino ruglo,i husinu tugu od trga i otvorilo staru carsiju kako Bog zapovjeda
btw ona blentovina duvnjak prijetio sanji renic( :kiss: )
Eno ga razapinju po fb

inace kako ste? :mrgreen:
sta bolan?

Supak maloprije u policiju dolazio; hoce komandiru
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#18675 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

PA on je predsjedavajući Odbora za nadzor policijskih tijela u ZDK
Post Reply