Nije ovo ba modernizam._BataZiv_0809 wrote:Beogradjanka je izraz jednog arhitetkonskog stila koji je tad bio popularan.
Grad obiluje tim brutalisticko-modernistickim gradjevinama (Pozoriste, Internacional, Direkcija Zeljezare, Zgrada Gradske uprave, Prostor, RMK...)
Bolje receno skoro sav je u tom fazonu. Tako da ne kontam sta je mogao nagrditi? Da li je taj arhitektonski izraz nekom privlacan ili ne, to je druga stvar...
Zeničani
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#18626 Re: Zeničani
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83491
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#18627 Re: Zeničani
Brutalizam uglavnom. A on je forma modernizmaExNihilo wrote:
Nije ovo ba modernizam.Iako se slažem da većinu nabrojanih građevina veže isti stil.
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#18628 Re: Zeničani
Beograđanka da, Inter i pozorište mi više bacaju na neki socijalističku postmodernu._BataZiv_0809 wrote:Brutalizam uglavnom. A on je forma modernizmaExNihilo wrote:
Nije ovo ba modernizam.Iako se slažem da većinu nabrojanih građevina veže isti stil.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83491
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#18629 Re: Zeničani
To sam i ja mislioExNihilo wrote:
Beograđanka da, Inter i pozorište mi više bacaju na neki socijalističku postmodernu.
Ali u razgovoru sa arhitektima prvu sam packu dobio zbog pripisivanja ideoloske pripadnosti arhitektonskom pravcu. To ne postoji
Inter i Pozoriste su miks stilova. S tim da je ona izdvojena terasa u Interu kao iz enciklopedije brutalizma.
Ako hos mozemo koji pp razmijeniti na temu, ovdje smaramo narod
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#18630 Re: Zeničani
Pa ne bih se baš složio. Šta je bio socrealizam nego ideološki pravac? Pa samim tim i staljinistička arhitektura kojom je posijan Istočni blok.
Naravno, u pitanju je mix pravaca i na pozorištu, i Interu, i... Ali to nije potrebno naročito isticati jer je malo građevina u svijetu koje su arhitektonski "čiste".
Poslao bih ti PP, ali nemam više prostora u inboxu.
Naravno, u pitanju je mix pravaca i na pozorištu, i Interu, i... Ali to nije potrebno naročito isticati jer je malo građevina u svijetu koje su arhitektonski "čiste".
Poslao bih ti PP, ali nemam više prostora u inboxu.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83491
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#18631 Re: Zeničani
Jesu to forumasisce slale seksi selfije pa ti zao obrisat
Socrealizam je nesto drugo. Kod nas ga svakako nema jos od razlaza sa Sovjetima i Krlezinog referata "O slobodi umjetnosti".
Elem imao sam finu prepisku sa @breuerom, pa sam ti mislio proslijetiti
Socrealizam je nesto drugo. Kod nas ga svakako nema jos od razlaza sa Sovjetima i Krlezinog referata "O slobodi umjetnosti".
Elem imao sam finu prepisku sa @breuerom, pa sam ti mislio proslijetiti
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#18633 Re: Zeničani
Čuvam određene poruke kao dokaz._BataZiv_0809 wrote:Jesu to forumasisce slale seksi selfije pa ti zao obrisat![]()
Socrealizam je nesto drugo. Kod nas ga svakako nema jos od razlaza sa Sovjetima i Krlezinog referata "O slobodi umjetnosti".
Elem imao sam finu prepisku sa @breuerom, pa sam ti mislio proslijetiti
Ma dobro, nije bitno ima li ga kod nas ili ne, već je značajan kao primjer kauzalne veze ideologije i umjetnosti.
Pošalji, obrisat ću nešto, jebaji ga.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83491
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#18634 Re: Zeničani
Moracu malo preroviti svoje ćitabe, davno smo on i ja pisali. U sustini povod je bila instagram stranica "socialist modernism" gdje se kace slike zanimljive arhitekture Istocnog bloka. Na to je drug breuer, inace arhitekta po esnafu, rekao da je naziv potpuno promasen i tako je krenulo. Socrealizam se veze uz slikarstvo, vajarstvo, knjizevnost, a uz arhitekturu zgrada i ne bas. Mislim kako da zgrada slavi Staljina i Partiju? Jedino ako joj fiknes socrealisticki mozaik na ulazni portal, a to je opet vitrazExNihilo wrote:
Čuvam određene poruke kao dokaz.![]()
Ma dobro, nije bitno ima li ga kod nas ili ne, već je značajan kao primjer kauzalne veze ideologije i umjetnosti.
Pošalji, obrisat ću nešto, jebaji ga.
Ja mu poslao slike pozorišća i intera i veli frajko da tu postoje elementi cak i nekog japanskog stila
Uglavnom potrazicu.
- kamberovica polje
- Posts: 4105
- Joined: 28/01/2012 11:38
#18635 Re: Zeničani
Pa po onome što sam vidio na toj instagram stranici i Lamela bi pala u tu kategoriju. 
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83491
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#18636 Re: Zeničani
Lamela je klasik Yu brutalizma
Uz Zapadna vrata Beograda i nesto sto ti vjerovatno cesto vidjas-Rihterove nebodere ilitiga zgrade Rakete u Trnju na Slavonskoj aveniji u Zg
Uz Zapadna vrata Beograda i nesto sto ti vjerovatno cesto vidjas-Rihterove nebodere ilitiga zgrade Rakete u Trnju na Slavonskoj aveniji u Zg
- kamberovica polje
- Posts: 4105
- Joined: 28/01/2012 11:38
#18637 Re: Zeničani
O da za njih znam da pripadaju tom pravcu, iako Zagrebu općenito ne manjka takvih građevina. Mamutica npr. kao i one zagrade na Savicama uz Aveniju, ne znam kako se tačno zovu._BataZiv_0809 wrote:Lamela je klasik Yu brutalizma![]()
Uz Zapadna vrata Beograda i nesto sto ti vjerovatno cesto vidjas-Rihterove nebodere ilitiga zgrade Rakete u Trnju na Slavonskoj aveniji u Zg
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#18638 Re: Zeničani
Vidi, pored toga što postoje umjetnički pravci, koji ne samo da su influencirani ideologijom, nego se definiraju kroz istu, kao što je već spomenuti socrealizam, pa je samim tim faktualno netačno da se umjetničkom pravcu ne može pripisati ideološka komponenta, u širem smislu bi se dalo reći da svaka umjetnost, s obzirom da inherentno posjeduje didaktičku i vrijednosnu komponentnu, ima izvjesnu korelaciju s ovom ili onom ideologijom. Na kraju krajeva, baš taj problem "zagađivanja" umjetnosti ideologijom kroz njenu didaktiku i jeste izrodio l'art pour l'art._BataZiv_0809 wrote:Moracu malo preroviti svoje ćitabe, davno smo on i ja pisali. U sustini povod je bila instagram stranica "socialist modernism" gdje se kace slike zanimljive arhitekture Istocnog bloka. Na to je drug breuer, inace arhitekta po esnafu, rekao da je naziv potpuno promasen i tako je krenulo.ExNihilo wrote:
Čuvam određene poruke kao dokaz.![]()
Ma dobro, nije bitno ima li ga kod nas ili ne, već je značajan kao primjer kauzalne veze ideologije i umjetnosti.
Pošalji, obrisat ću nešto, jebaji ga.
Možda je važnije reći to da, kada koristimo sintagme tipa "socijalistička moderna", u većini slučajeva zapravo ne želimo reći da se radi o zasebnom pravcu, pa čak ni varijaciji pravca s ideološkom "nadogradnjom", već se prosto upućuje na inkarnaciju pravca u zemljama socijalizma. Nešto slično kao da kažeš "jugoslovenska moderna". Naravno da ne impliciraš da postoji zaseban pravac koji je na ovaj ili onaj način redefiniran u Jugoslaviji već upućuješ na praksu istog u Jugoslaviji. Ili, u nešto širem smislu, često spominjana sintagma "bosanskog islama", kojom se misli na običaje i interpretaciju islama u praksi bosanskih muslimana, a ne zasebnu "verziju" islama.
Zbog svega spomenutog pravo mi je glupo (i fah-limitirano) spočitavati slične termine.
Socrealizam je itekako imao svoju personifikaciju u arhitekturi, a jedna od emanacija je baš staljinistička arhitektura. Tvoja pitanje kako da zgrada slavi Staljina se svodi na pitanje da li arhitektura ima vrijednosnu komponentnu. Odgovor je nedvosmisleno da. Ne slave li bogomolje svojom arhitekturom svog boga? Čak bih se usudio reći da, kroz historiju, nijedna umjetnost nije tako konzistentno služila vrijednosno-ideološkom markiranju kao arhitektura._BataZiv_0809 wrote: Socrealizam se veze uz slikarstvo, vajarstvo, knjizevnost, a uz arhitekturu zgrada i ne bas. Mislim kako da zgrada slavi Staljina i Partiju? Jedino ako joj fiknes socrealisticki mozaik na ulazni portal, a to je opet vitraz![]()
Ja mu poslao slike pozorišća i intera i veli frajko da tu postoje elementi cak i nekog japanskog stila![]()
Uglavnom potrazicu.
- Zaitsev
- Posts: 1998
- Joined: 08/10/2011 14:31
- Location: Zenica
- Contact:
#18639 Re: Zeničani
Nemoguće da nema tema na forumu o ovome... 
- kamberovica polje
- Posts: 4105
- Joined: 28/01/2012 11:38
#18640 Re: Zeničani
Bogami, Fudo se bacio u mutne vode.
http://sportsport.ba/bh_fudbal/gradonac ... bih/233095
P.S.
Sretan Uskrs i Vaskrs svim mojim zeničanima koji slave,a oni koje ne slave nek se najedu kod komšija.
http://sportsport.ba/bh_fudbal/gradonac ... bih/233095
P.S.
Sretan Uskrs i Vaskrs svim mojim zeničanima koji slave,a oni koje ne slave nek se najedu kod komšija.
- Zaitsev
- Posts: 1998
- Joined: 08/10/2011 14:31
- Location: Zenica
- Contact:
#18641 Re: Zeničani
Ima respect za ovo. Gledao sam utakmicu Široki - Jajce i fakat je ono smiješno i ofirno da ne može više...kamberovica polje wrote:Bogami, Fudo se bacio u mutne vode.
http://sportsport.ba/bh_fudbal/gradonac ... bih/233095
P.S.
Sretan Uskrs i Vaskrs svim mojim zeničanima koji slave,a oni koje ne slave nek se najedu kod komšija.
- kamberovica polje
- Posts: 4105
- Joined: 28/01/2012 11:38
#18642 Re: Zeničani
Pravo da ti kažem, meni je sumnjiviji rezultat Jajca protiv Zrinjskog nego ovo sinoć. Ne bi se ni ja trudio na njihovom mjestu kad znam da za tri, četiri dana imam kup a da mi je u ligi isti kurac izgubio ili dobio.Zaitsev wrote:Ima respect za ovo. Gledao sam utakmicu Široki - Jajce i fakat je ono smiješno i ofirno da ne može više...kamberovica polje wrote:Bogami, Fudo se bacio u mutne vode.
http://sportsport.ba/bh_fudbal/gradonac ... bih/233095
P.S.
Sretan Uskrs i Vaskrs svim mojim zeničanima koji slave,a oni koje ne slave nek se najedu kod komšija.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83491
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#18643 Re: Zeničani
@Nihilo, ili se nismo razumjeli u sta sumnjam. Ili si ti isuvise prosirio inicijalnu pricu, u sta vjerujem. To sto si napisao je sve manje vise tacno, ali je inicijalna postavka bila da li se neki arhitektonski stil moze zvati po ideoloskom predznaku ili ne. Dakle iskljucivo se radi o nazivu, ne o sustini i vrijednosnom spektru kojeg stil promovise. Bar sam ja tako razumio drugove arhitekte. Prepiska sa breuerom mi je izgleda na drugom laptopu, saljem svakako cim nadjem.
P.S. Sretan Uskrs i Vaskrs
P.S. Sretan Uskrs i Vaskrs
- commendatore
- Posts: 6044
- Joined: 26/03/2016 10:24
- Location: Niodaklevačka VukojeBIHа
#18644 Re: Zeničani
Dje u zenici uraditi hidzamu za zene povoljno jigijenski profesionalno kvalitetnio i efektivno
Hvala
Hvala
- phillie
- Posts: 9493
- Joined: 01/05/2008 15:32
- Location: vrijeme, prostor - zdra'o
#18645 Re: Zeničani
http://merak.ba/prvi-put-u-zenici-profe ... a-hidzama/
cini mi se da i za zene rade, ima broj pa projeri
cini mi se da i za zene rade, ima broj pa projeri
- commendatore
- Posts: 6044
- Joined: 26/03/2016 10:24
- Location: Niodaklevačka VukojeBIHа
#18646 Re: Zeničani
Ma dobro izguglo sam i ja al opet reko mozda je nedje neko biophillie wrote:http://merak.ba/prvi-put-u-zenici-profe ... a-hidzama/
cini mi se da i za zene rade, ima broj pa projeri
- Distortion
- Posts: 3209
- Joined: 08/09/2007 19:56
#18647 Re: Zeničani
I Zrinjski i Siroki su dali bodove Jajcu. Nazalost ali tako je. Treba znat kako ih "docekat" u Zenici.kamberovica polje wrote:Pravo da ti kažem, meni je sumnjiviji rezultat Jajca protiv Zrinjskog nego ovo sinoć. Ne bi se ni ja trudio na njihovom mjestu kad znam da za tri, četiri dana imam kup a da mi je u ligi isti kurac izgubio ili dobio.Zaitsev wrote:Ima respect za ovo. Gledao sam utakmicu Široki - Jajce i fakat je ono smiješno i ofirno da ne može više...kamberovica polje wrote:Bogami, Fudo se bacio u mutne vode.
http://sportsport.ba/bh_fudbal/gradonac ... bih/233095
P.S.
Sretan Uskrs i Vaskrs svim mojim zeničanima koji slave,a oni koje ne slave nek se najedu kod komšija.
-
clio_dci120
- Posts: 3147
- Joined: 17/07/2012 09:25
#18648 Re: Zeničani
Neka vrate Sekija i proci ce Celik! 
- kamberovica polje
- Posts: 4105
- Joined: 28/01/2012 11:38
#18649 Re: Zeničani
Treba ih dočekat gospodski i gospodski ispratit s golovima u njihovoj mreži i s tri boda na kontu. Mi moramo držat određen nivo, nismo više SDA prčija za pranje para.Distortion wrote:
I Zrinjski i Siroki su dali bodove Jajcu. Nazalost ali tako je. Treba znat kako ih "docekat" u Zenici.
-
smartXL
- Posts: 2082
- Joined: 06/07/2013 23:05
#18650 Re: Zeničani
Ne znam ko proda pricu o hidzami, al brate odete u transfuzijski centar i darujete krv, skoro pa isto samo je ovo veci sevap. Ovo prvo je besplatno a od drugog su biznis napravili.

