Blokada puteva

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1851 Re: Blokada puteva

Post by JThomas »

jebiga oni su svog kralja giljotinirali, a mi i u 21. vijeku čeznemo za jednim...
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1852 Re: Blokada puteva

Post by General War »

Nurudin wrote:O ovome ja govorim , OVAJ MENTALITET druže

:thumbup:
kljucaj temu
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1853 Re: Blokada puteva

Post by triconja »

JThomas wrote:jebiga oni su svog kralja giljotinirali, a mi i u 21. vijeku čeznemo za jednim...
Ljudi ponosni, osvojili boga oca, imali kolonija kolko hoš pa opet protestuju :izet:
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2450
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#1854 Re: Blokada puteva

Post by ZyzzSar »

Je li realno da ova SDA proteste nastale nakon mjeseci izrazavanog nezadovoljstva prebacuje drugima(SBB il HDZ il kome vec), a da nece nista raditi na procesu rjesavanja?
I je li realno da im ljudi jos vjeruju u njihove nebuloze?
Ko vise glasa za SDA, ja ne znam, treba da ode da snimi glavu da vidi je li uredu sve sa njim.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#1855 Re: Blokada puteva

Post by dustaban »

Nisam pravnik ali sam jucer pozelio da "udjem u tu materiju" nebil naso pravno uporiste u onome sto kao covjek (i neko ko je jucer sprijecen u obavljanju posla) osjecam a to je da su ovakvi strajkovi - TERORIZAM!

Dakle terorizam je svako ugrozavanje tudjih zivota a ovakvi strajkovi to jesu.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1856 Re: Blokada puteva

Post by madner »

Hoce i hoce.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10074
Joined: 24/04/2006 21:33

#1857 Re: Blokada puteva

Post by vatrogasac »

U toku je vanredna sjednica Vlade FBiH. Traže se privremena rješenja koja bi amortizirala problem do donošenja Zakona koji bi obuhvatio zahtjeve boraca koji su jučer i danas blokirali saobraćajnice u FBiH. Nakon što su se jutros nakon pregovora s policijom borci okupljeni na saobraćajnicama u Sarajevu, Zenici i prijevoju Ivan razišli, kažu da se nadaju pregovorima s vlastima, ali da neće doći u zgradu Vlade FBiH da pregovraju, već traže od predstavnika Vlade da krenu zajedno do Šićke petlje u Tuzlu kako bi u pregovore bili uključeni i borci koji još uvijek blokiranim drže ovaj dio puta u Tuzli. Kazali su i da ne odustaju od svojih zahtjeva.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#1858 Re: Blokada puteva

Post by GeeTnT »

It_is_a_Leclerc wrote:I gdje su ti silni građani koji su podržali ovo nasilje, a koje su sinoć ovdje najavljivali oni koji ga podržavaju? Gdje su kolone koje idu da brane "svoje borce" od policije? Još jedan u nizu puzajućih državnih udara Fahrudina Fahre Radončića se pokazao kao totalni neuspjeh. Niti je šta izgorilo, niti se ko pomlatio s policijom...
Image
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#1859 Re: Blokada puteva

Post by It_is_a_Leclerc »

ZyzzSar wrote:Je li realno da ova SDA proteste nastale nakon mjeseci izrazavanog nezadovoljstva prebacuje drugima(SBB il HDZ il kome vec), a da nece nista raditi na procesu rjesavanja?
I je li realno da im ljudi jos vjeruju u njihove nebuloze?
Ko vise glasa za SDA, ja ne znam, treba da ode da snimi glavu da vidi je li uredu sve sa njim.
SDA je elegantno pobijedila u ovoj situaciji stavljajući se na stranu 90% stanovnika FBiH koji u ovom vide maltretiranje nedužnih građana. Plus, nijedan ministar nije morao izdati naređenje da ih se natambura, pa je politička šteta minimalna. A zakuhali su sve ovo i krivi su za razloge protesta.

To ti je ono da ovaj narod ima vlast kakvu zaslužuje. Nimanje ni više.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#1860 Re: Blokada puteva

Post by Nurudin »

General War wrote:
Nurudin wrote:O ovome ja govorim , OVAJ MENTALITET druže

:thumbup:
kljucaj temu
ja sam se dobrovoljno borio, hoću sad zato pare!
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1861 Re: Blokada puteva

Post by General War »

Nurudin wrote:
General War wrote:
Nurudin wrote:O ovome ja govorim , OVAJ MENTALITET druže

:thumbup:
kljucaj temu
ja sam se dobrovoljno borio, hoću sad zato pare!
...tacno to je taj mentalitet kad sam ih sinoc slusao.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1862 Re: Blokada puteva

Post by General War »

vatrogasac wrote:
U toku je vanredna sjednica Vlade FBiH. Traže se privremena rješenja koja bi amortizirala problem do donošenja Zakona koji bi obuhvatio zahtjeve boraca koji su jučer i danas blokirali saobraćajnice u FBiH. Nakon što su se jutros nakon pregovora s policijom borci okupljeni na saobraćajnicama u Sarajevu, Zenici i prijevoju Ivan razišli, kažu da se nadaju pregovorima s vlastima, ali da neće doći u zgradu Vlade FBiH da pregovraju, već traže od predstavnika Vlade da krenu zajedno do Šićke petlje u Tuzlu kako bi u pregovore bili uključeni i borci koji još uvijek blokiranim drže ovaj dio puta u Tuzli. Kazali su i da ne odustaju od svojih zahtjeva.
A eno i pilota Ajanovica vidjeh u kadru. :D Ovaj uporno drvi o tuzlacima, a nigdje boraca tuzlaka. :-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1863 Re: Blokada puteva

Post by insomnia78 »

General War wrote:
vatrogasac wrote:
U toku je vanredna sjednica Vlade FBiH. Traže se privremena rješenja koja bi amortizirala problem do donošenja Zakona koji bi obuhvatio zahtjeve boraca koji su jučer i danas blokirali saobraćajnice u FBiH. Nakon što su se jutros nakon pregovora s policijom borci okupljeni na saobraćajnicama u Sarajevu, Zenici i prijevoju Ivan razišli, kažu da se nadaju pregovorima s vlastima, ali da neće doći u zgradu Vlade FBiH da pregovraju, već traže od predstavnika Vlade da krenu zajedno do Šićke petlje u Tuzlu kako bi u pregovore bili uključeni i borci koji još uvijek blokiranim drže ovaj dio puta u Tuzli. Kazali su i da ne odustaju od svojih zahtjeva.
A eno i pilota Ajanovica vidjeh u kadru. :D Ovaj uporno drvi o tuzlacima, a nigdje boraca tuzlaka. :-)
Ima i njih kolko hoces
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1864 Re: Blokada puteva

Post by General War »

insomnia78 wrote: Ima i njih kolko hoces
Sta ba koliko hocu, nema ih ni hiljadu kad ih sve saberes...sto ne pitaju Ajanovica, on je bio u komisiji za ljudska prava godinama
costacurta
Posts: 3642
Joined: 05/05/2005 08:25

#1865 Re: Blokada puteva

Post by costacurta »

Kae, udruge HVO organizirali ovo sve, izašli na ulice i onda se oni povukli samo ovi "naši" ostali. Hah tipično za AVeO, ništa se od rata nisu promijenili :D
Šćepo kaže nema on veze sa ovim, Keljmendija mu 8)
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#1866 Re: Blokada puteva

Post by Nurudin »

vatrogasac wrote:
Nurudin wrote:Pa to je taj smećarski mentalitet, on je i patriJota i da mu se plOoti
Mnogi su svoj patriotizam naplatili višestruko pa čak i kvislinzi koji su se borili protiv ove države i rušili je, a da oni ne dobiju ništa? Ako je tako u redu onda OK.
nije u redu, svima takvima oduzeti i ćao
zašto bih ja ili bilo ko, preko poreza finansirao nekome primanja, zato što je (navodno) , branio svoju kuću i porodicu od
četnika . Pa valjda si to radio zbog toga, a ne zbog para
Benjo34
Posts: 2208
Joined: 21/01/2018 00:49

#1867 Re: Blokada puteva

Post by Benjo34 »

dustaban wrote:Nisam pravnik ali sam jucer pozelio da "udjem u tu materiju" nebil naso pravno uporiste u onome sto kao covjek (i neko ko je jucer sprijecen u obavljanju posla) osjecam a to je da su ovakvi strajkovi - TERORIZAM!

Dakle terorizam je svako ugrozavanje tudjih zivota a ovakvi strajkovi to jesu.
NIJE TERORIZAM. PRVO NAUCI STA JE TERORIZAM PA ONDA BORCE KOJI SU I TVOJE DUPE BRANILI NAZOVI PRAVIM IMENOM.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#1868 Re: Blokada puteva

Post by It_is_a_Leclerc »

Benjo34 wrote:
dustaban wrote:Nisam pravnik ali sam jucer pozelio da "udjem u tu materiju" nebil naso pravno uporiste u onome sto kao covjek (i neko ko je jucer sprijecen u obavljanju posla) osjecam a to je da su ovakvi strajkovi - TERORIZAM!

Dakle terorizam je svako ugrozavanje tudjih zivota a ovakvi strajkovi to jesu.
NIJE TERORIZAM. PRVO NAUCI STA JE TERORIZAM PA ONDA BORCE KOJI SU I TVOJE DUPE BRANILI NAZOVI PRAVIM IMENOM.
Otmičari.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10074
Joined: 24/04/2006 21:33

#1869 Re: Blokada puteva

Post by vatrogasac »

Nurudin wrote:
vatrogasac wrote:
Nurudin wrote:Pa to je taj smećarski mentalitet, on je i patriJota i da mu se plOoti
Mnogi su svoj patriotizam naplatili višestruko pa čak i kvislinzi koji su se borili protiv ove države i rušili je, a da oni ne dobiju ništa? Ako je tako u redu onda OK.
nije u redu, svima takvima oduzeti i ćao
zašto bih ja ili bilo ko, preko poreza finansirao nekome primanja, zato što je (navodno) , branio svoju kuću i porodicu od
četnika . Pa valjda si to radio zbog toga, a ne zbog para
Jel' Tito partizanima davao borački dodatak? I oni su se borili za ideale.

Dalja dešavanja na Šićkom...
Uprkos temperaturama koje su tokom protekle noći bile i preko -15 stepeni Celzijusa, te snijegu koji pada, borci su uporni i ne žele otići sa petlje.

Podršku im je, između ostalog pružio Jusuf Šećerbegović, bivši komandant Prve tuzlanske brigade, koji smatra da se problem registra boraca može riješiti za nekoliko mjeseci.

"Zna se ko je zadužen za boračke organizacije i ne može ih biti hiljadu. Vlada FBiH to mora riješiti i isto tako raščistiti spisak boraca, a ne da privilegije imaju oni koji su došli pred kraj rata", smatra Šećerbegović.

Saobraćaj je i dalje blokiran na petlji, ali nema gužvi jer vozači koriste alternativne pravce od jučer, od 10 sati kada je magistrala blokirana.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#1870 Re: Blokada puteva

Post by GeeTnT »

Benjo34 wrote:
dustaban wrote:Nisam pravnik ali sam jucer pozelio da "udjem u tu materiju" nebil naso pravno uporiste u onome sto kao covjek (i neko ko je jucer sprijecen u obavljanju posla) osjecam a to je da su ovakvi strajkovi - TERORIZAM!

Dakle terorizam je svako ugrozavanje tudjih zivota a ovakvi strajkovi to jesu.
NIJE TERORIZAM. PRVO NAUCI STA JE TERORIZAM PA ONDA BORCE KOJI SU I TVOJE DUPE BRANILI NAZOVI PRAVIM IMENOM.
RavniTaban se odaziva na Dalibor, a specijalnost mu je bacanje kasikara gdje god ima malo ili jos bolje nikako srpskog zivlja...
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1871 Re: Blokada puteva

Post by General War »

Saopćenje / SDP: Borcima bez zaposlenja osigurati mjesečnu naknadu
Socijaldemokratska partija BiH podržava opravdane zahtjeve boraca za bezuslovnu i hitnu objavu registra boraca sa podacima na osnovu kojih će se znati kako je stečen taj status.

SDP podržava i zahtjev da se okonča finansiranje ogromnog broja boračkih udruženja iz budžeta, a od čega je mali broj boraca imao koristi.

U saopćenju SDP-a navodi se da "podržavaju i zahtjev da se borcima bez zaposlenja ili drugog vida primanja osigura adekvatna mjesečna naknada u skladu sa objektivnim mogućnostima i prema dužini ratnog staža".

"SDP ne podržava blokadu saobraćajnica kao sredstvo borbe, ali smatramo da je revolt boraca opravdan zbog ignorantskog odnosa vlasti prema boračkim zahtjevima i višemjesečnim protestima", kažu iz SDP-a i dodaju:

"Vladajuće nacionalne stranke SDA i HDZ su godinama dodavali ratne zasluge svojim članovima ili pristalicama. Dopisivanje na spisak zaslužnih je nerijetko i način kupovine političke naklonosti na štetu istinskih boraca. Teško je i pretpostaviti koliko novca odlazi na različite privilegije, dodatke ili klix vidove pomoći koje rijetko dolaze tamo gdje su najpotrebnije – najugroženijim boračkim porodicama."

SDP poziva Vladu Federacije BiH da hitno pristupi objavi kompletnog boračkog registra i da obustavi neefikasno rasipničko finansiranje boračkih organizacija, te da izvrši temeljitu analizu objektivnih mogućnosti dodjele boračkih dodataka demobilisanim borcima, koji nemaju drugog vida materijalnih primanja.

SDP BiH neće borcima davati nerealna obećanja, a jasno je da većina boraca koji protestuju razumiju stanje u društvu i da očekuju minimum zahvalnosti koju zaslužuju. Izbacivanjem onih koji nezasluženo uživaju privilegije i smanjenjem rastrošnosti boračkih organizacija, stvorit će se preduslovi za kvalitetniju materijalnu podršku boračkoj populaciji.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59302
Joined: 15/12/2008 16:53

#1872 Re: Blokada puteva

Post by ultima_palabra »

Pa imali su priliku da im je daju...
Benjo34
Posts: 2208
Joined: 21/01/2018 00:49

#1873 Re: Blokada puteva

Post by Benjo34 »

It_is_a_Leclerc wrote:
Benjo34 wrote:
dustaban wrote:Nisam pravnik ali sam jucer pozelio da "udjem u tu materiju" nebil naso pravno uporiste u onome sto kao covjek (i neko ko je jucer sprijecen u obavljanju posla) osjecam a to je da su ovakvi strajkovi - TERORIZAM!

Dakle terorizam je svako ugrozavanje tudjih zivota a ovakvi strajkovi to jesu.
NIJE TERORIZAM. PRVO NAUCI STA JE TERORIZAM PA ONDA BORCE KOJI SU I TVOJE DUPE BRANILI NAZOVI PRAVIM IMENOM.
Otmičari.
Nisu ni otmičari. Ljudi su se mogli vratiti ili otić pješke bilo gdje. Ja znam da je tebi posao kao uhljebu da braniš vlast al shvati sa braniš ono što se odbranit ne može
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1874 Re: Blokada puteva

Post by General War »

Zvonimir Nikolić / Protesti bivših ratnika: Kome uopšte vjerovati?

jerujem da ne postoji ništa gore nego kad se u tebi samom počnu miješati osjećaji. Kao kada se raduješ pobjedi naše reprezentacije, a mi se ipak nismo kvalifikovali tamo gdje smo željeli ili trebali.

Piše: Zvonimir Nikolić, Al Jazeera

Pa čitavo veče gledam vijesti i ove jadne i smrznute borce koje je teška muka natjerala da izađu na -15 i da u svom očaju blokiraju raskrsnice i saobraćajnice. I kao borac Armije BiH, srcem sam uz svakog čovjeka koji traži svoja prava čak i na ulici i na ovom minusu.

Ali ne mogu nikako da se otmem utisku i da se pitam – šta se čekalo 25 godina?

Po nekakvim registrima u BiH ima 550.000 boraca i 1.600 boračkih udruženja.

Je li moguće da smo uopšte imali toliko boraca i je li moguće da 1.600 udruženja prima novac da bi zastupalo interese svojih boraca, a ljudi su na ulicama?

Sjećam se protesta boraca iz 2009-te godine ispred zgrade Vlade Federacije. Izašao sam sa posla da se pridružim saborcima.

Bila je rana jesen, lijepo vrijeme, a opet se skupilo svega nekoliko hiljada nezadovoljnih ljudi koji su samo tražili svoja prava.

I je li i tada bilo moguće da je samo par hiljada nezadovoljnih od pola miliona registrovanih?

Masa koja podržava borce
Naravno, i tada su bili puni kafići, neki su se čak smijali levatima koji idu na proteste, a uz te ljude su bili i članovi Dubioza kolektiva koji su došli da podrže protest.

Ali nisu ga podržali ostali borci.

I šta se to sa nama uopšte dešava? I sinoć je masa ljudi podržavala borce, a veliki broj ljudi čije su porodice blokirane u automobilima, autobusima i drugim prevoznim sredstvima im psuje majku i kune njihove proteste.

A opet, kako blokirati bilo šta u gradu kada će vlast koja je „master mind“ kriznih situacija i svih mogućih vrsta laži i propagande, izmisliti priču o 25 kilograma droge kao što je plasirano onog jednog februara. I ko to još ide na proteste sa kantama benzina koje će poslije poslužiti da izgori dobar dio Arhiva BiH.

Pa je na kraju bilo da su na ulicama bili samo huligani i niko više.

Iako sam na protestima bio i ja a nisam huligan. I nisam ništa razbijao.

Kako organizovati uopšte proteste a da se dobar dio ljudi ne pita ko stoji iza toga, ko ih pomaže, ko manipuliše sa njima i ko će izvući korist od svega toga. Kod nas je sve ispolitizirano.

Politika je ušla u svaku poru našeg društva i kako uopšte nekome vjerovati?

I jedno najobičnije pitanje? Ko plaća i zašto 1.600 udruženja? Ko su ti ljudi koji vode ta udruženja? Ko je iz tih udruženja stao uz svoje borce?

Dobro plaćeni sindikalisti
Ista stvar kao što se ponekad pitam kako je moguće da očekujemo od Sindikata da povedu i organizuju neke proteste kada predsjednik Sindikata BiH prima zagarantovanu platu od 3.500 KM. Kako očekujemo da on nešto mijenja ili da se solidariše sa radnikom koji živi od 350 KM?

Kako?

Šta god da se dogodi nakon ovih protesta, za koje sam nekako ubijeđen da će završiti kao i svi dosadašnji, što jutro već pokazuje, opet će u svemu tome profitirati vlast i još više učvrstiti poziciju.

A znamo da su obećanja ludom radovanja.

I ne mogu da se ne pitam kome već godinama daju svoj glas i ovi koji su se smrzavali na -15?

Više pročitajte na ovom linku.

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... ati/292582

:thumbup:
mishic
Posts: 8406
Joined: 28/04/2011 16:29

#1875 Re: Blokada puteva

Post by mishic »

Gospodo, opet brkamo loncice i bavimo se marginalijama!!!
Odsustvo pravne države a njega iniuguriraju najviši organi ove države ne poštujući i ne provodeći odluke Ustavnog suda dovelo nas je u anarhiju
Anarhija je jako opasna jer se manipulira pojedinim grupama i kategorijama stanovništva usljed čega objektivni problemi postaju samo paravan za pojedine parcijalne političke, nacionalne, stranačke, lokalne i druge interese koji samo još dalje upropaštavaju ovo društvo.
Ni jedni protesti bilo koje kategorije stanovništva nisu riješili ni njihove probleme ni bilo koji problem u ovoj državi nego su samo uticali na odnos snaga unutar centara moći i namakli privilegije onima koji manipuliraju građanima.
Mnogo je firmi koje bi se mogle uzeti za primjer ali mi se čini da su borci i boračka udruženja i organizacije najbolji primjer za sve to.
Još u ratu su pojedinci počeli manipulisati "boračkim stažom", formirali i cijepali udruženja te na taj način formirali i n t e r e s n e grupe koje su njima i krugu ljudi oko njih donijeli ogromne privilegije, prava, prihode, kredite, funkcije...
A ni dan danas nemamo jedinstven spisak boraca ?!! Ta udruženja su omogučila privilegije i status "borca" onome ko rata nije ni omirisao. A na drugoj strani hiljade istinskih boraca, čak i ranjenika nije ostvarilo ni jednu jedinu, ponavljam, ni jednu jedinu boračku privilegiju.
A borce "vode" i boračka udruženja predstavljaju veoma bogati, privilegirani i na boračkim funkcijama dobro situirani i osigurani pojedinci.
Oni borce izvode na blokadu puteva, na "logorovanja pred vladom" i druge budalaštine, nakon kojih samo ONI i eventualno mala grupica oko njih profitira. I tako je i sa firmama, strankama, lokalnim zajednicama i dr. Ogromne štete društvu i državi, svima nama, nanose male grupe manipulatora koji će profitirati na istinskoj muci pojedinih kategorija građana koje muka tjera da postanu podesni za manipulaciju.
Locked