Znam da sam i sam nekad deo ovih rasprava/diskusija/kako god. Medjutim, moj i tvoj motiv se puno razlikuju.prenosnik wrote:da mislis i vjerujes u to sto pises, ne bi ga ni napisao...Towelie wrote: A sto mislis da bi te "odbijanje pera" bilo kome ucinilo srecnijim? Shvatas li besmisao ovih virtuelnih rasprava i mentalnih dijareja kojih si ponekad i sam deo?
Islam - pitanja i odgovori
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#1851 Re: Islam - pitanja i odgovori
-
prenosnik
- Posts: 1471
- Joined: 30/08/2014 19:38
#1852 Re: Islam - pitanja i odgovori
a ti znas sta je moj motiv? auu, bre...Towelie wrote: Znam da sam i sam nekad deo ovih rasprava/diskusija/kako god. Medjutim, moj i tvoj motiv se puno razlikuju.
btw., sta je tvoj?
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#1853 Re: Islam - pitanja i odgovori
Nema potrebe o motivima dalje. Bitno samo da se razlikuju.prenosnik wrote:a ti znas sta je moj motiv? auu, bre...Towelie wrote: Znam da sam i sam nekad deo ovih rasprava/diskusija/kako god. Medjutim, moj i tvoj motiv se puno razlikuju.
btw., sta je tvoj?
-
prenosnik
- Posts: 1471
- Joined: 30/08/2014 19:38
#1854 Re: Islam - pitanja i odgovori
da bi to mogao reci, morao bi znati sta je moj motiv...Towelie wrote: Nema potrebe o motivima dalje. Bitno samo da se razlikuju.
pokusavas nam skromno naisaretiti da si alimu-l-gajbi-l-gujub?
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#1855 Re: Islam - pitanja i odgovori
Neka ti mene. Tebe ceka drugi posao. Nece se provokatorske teme otvarati same od sebe.prenosnik wrote:da bi to mogao reci, morao bi znati sta je moj motiv...Towelie wrote: Nema potrebe o motivima dalje. Bitno samo da se razlikuju.
pokusavas nam skromno naisaretiti da si alimu-l-gajbi-l-gujub?
-
prenosnik
- Posts: 1471
- Joined: 30/08/2014 19:38
#1856 Re: Islam - pitanja i odgovori
cuj "neka ti mene"...kao da sam se ja dusebriznicki s visine tebi obratio, a ne obratno..a bezveze je kad nesto kazes, a ne mozes stati iza svojih rijeci...zar ne...o, vjernici, kako je allahu mrsko, jedno govorite, a drugo radite...Towelie wrote: Neka ti mene. Tebe ceka drugi posao. Nece se provokatorske teme otvarati same od sebe.
je li i ti mislis da je provokacija preispitivanje (cak spominjanje) sahih hadisa u kome je moralni uzor muslimana, najbolji covjek koji je ikad postojao, osmorici ljudi (od kojih je, doduse, jedan bio ubica, a ostali saucesnici ili posmatraci), tim ljudima odsjekao ruke, stopala, zivim izvadio oci, i u pustinji im, takvim izmasakriranim, uskratio zadnju zelju, zelju da se napoje vode...cak se pise o tome da su zubima od zedji grizli kamenje...
posto se isil-ovci, dok rade iste stvari, pozivaju bas na taj hadis, kao sunnet poslanika, kao nesto sto ne rade na svoju ruku, nego slijede u tome najbolje stvorenje koje hodalo zemljom...zar ne mislis da prije svega muslimani o tome trebaju razgovarati i promisljati to, umjesto da guraju pod tepih i glume uvrijedjenu mladu kad im se to spomene, kao da to nije vjerodostojan hadis...npr. arzuhal znatno polaze na nauku o hadisima, metodologiju prikupljanja i vrednovanja i moze ti potvrditi da je sahih, istinit...
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#1857 Re: Islam - pitanja i odgovori
Ova prica oko promisljanja uopste nije sporna, sporan si ti kao promoter toga.prenosnik wrote:cuj "neka ti mene"...kao da sam se ja dusebriznicki s visine tebi obratio, a ne obratno..a bezveze je kad nesto kazes, a ne mozes stati iza svojih rijeci...zar ne...o, vjernici, kako je allahu mrsko, jedno govorite, a drugo radite...Towelie wrote: Neka ti mene. Tebe ceka drugi posao. Nece se provokatorske teme otvarati same od sebe.
je li i ti mislis da je provokacija preispitivanje (cak spominjanje) sahih hadisa u kome je moralni uzor muslimana, najbolji covjek koji je ikad postojao, osmorici ljudi (od kojih je, doduse, jedan bio ubica, a ostali saucesnici ili posmatraci), tim ljudima odsjekao ruke, stopala, zivim izvadio oci, i u pustinji im, takvim izmasakriranim, uskratio zadnju zelju, zelju da se napoje vode...cak se pise o tome da su zubima od zedji grizli kamenje...
posto se isil-ovci, dok rade iste stvari, pozivaju bas na taj hadis, kao sunnet poslanika, kao nesto sto ne rade na svoju ruku, nego slijede u tome najbolje stvorenje koje hodalo zemljom...zar ne mislis da prije svega muslimani o tome trebaju razgovarati i promisljati to, umjesto da guraju pod tepih i glume uvrijedjenu mladu kad im se to spomene, kao da to nije vjerodostojan hadis...npr. arzuhal znatno polaze na nauku o hadisima, metodologiju prikupljanja i vrednovanja i moze ti potvrditi da je sahih, istinit...
Ziv bio ti meni.
-
prenosnik
- Posts: 1471
- Joined: 30/08/2014 19:38
#1858 Re: Islam - pitanja i odgovori
ma ja, ima se, moze se...izgovora za glavu u pijesak...Towelie wrote: Ova prica oko promisljanja uopste nije sporna, sporan si ti kao promoter toga.Zao mi je, ali takva ti je reputacija.
Makar kod mene.
Ziv bio ti meni.
- Towelie
- Posts: 7487
- Joined: 03/05/2013 19:29
#1859 Re: Islam - pitanja i odgovori
Jeste, to je.prenosnik wrote:ma ja, ima se, moze se...izgovora za glavu u pijesak...Towelie wrote: Ova prica oko promisljanja uopste nije sporna, sporan si ti kao promoter toga.Zao mi je, ali takva ti je reputacija.
Makar kod mene.
Ziv bio ti meni.
-
prenosnik
- Posts: 1471
- Joined: 30/08/2014 19:38
#1860 Re: Islam - pitanja i odgovori
znam...ad hominem jedini domet islamskog promisljanja na ovom forumu...Towelie wrote: Jeste, to je.
- Diwan
- Posts: 6546
- Joined: 12/11/2005 00:59
- Location: Transcendencija
#1861 Re: Islam - pitanja i odgovori
@fatamorgana
Izbrisao si tekst na koji ti repliciram:
Ne mogu balije da izađu iz okova mahale, bošnjaštva, pa i muslimanstva, da vide malo dalje od Sebilja ili Vratnika. Zatvoreni, učahureni, uplašeni i u strahu od svega i svačega, nepoznatog i stranog,drugog i drugačijeg, zarobljeni u halalu i haramu, nadmeni i oholi koje je istkalo vjersko neznanje, dogma i ideologija, pa sad kaskaju za civilizacijom u svemu.
Kad te netko slaže (vjerski učenjaci), izmanipuliše i opsihri i kaže da si najbolji, a ti povjeruješ u to, onda je to veliki problem, jer kako mogu biti najbolji ummet četnici koji svirepo ubijaju sve one koji su drugačiji od njih, koji nisu kao oni, koji ne razmišljaju kao oni.
Kada te slažu tvoje vjerske vođe i poture ti to kukavičije jaje, onda imamo oholost, nadmenost pojedinaca koje si spominjao, jer te vjerske vođe prvo ne znaju o čemu se radi, a drugo svjesno su radile i rade protiv njih i svjesno su prevarile muslimane.
Nisu svi muslimani odabrani ummet, jer je to nemoguće, več se tu radi o odabranoj skupini,grupi, već se tu radi o Poslanikovoj a.s. porodici.
Izbrisao si tekst na koji ti repliciram:
Ne mogu balije da izađu iz okova mahale, bošnjaštva, pa i muslimanstva, da vide malo dalje od Sebilja ili Vratnika. Zatvoreni, učahureni, uplašeni i u strahu od svega i svačega, nepoznatog i stranog,drugog i drugačijeg, zarobljeni u halalu i haramu, nadmeni i oholi koje je istkalo vjersko neznanje, dogma i ideologija, pa sad kaskaju za civilizacijom u svemu.
Kad te netko slaže (vjerski učenjaci), izmanipuliše i opsihri i kaže da si najbolji, a ti povjeruješ u to, onda je to veliki problem, jer kako mogu biti najbolji ummet četnici koji svirepo ubijaju sve one koji su drugačiji od njih, koji nisu kao oni, koji ne razmišljaju kao oni.
Kada te slažu tvoje vjerske vođe i poture ti to kukavičije jaje, onda imamo oholost, nadmenost pojedinaca koje si spominjao, jer te vjerske vođe prvo ne znaju o čemu se radi, a drugo svjesno su radile i rade protiv njih i svjesno su prevarile muslimane.
Nisu svi muslimani odabrani ummet, jer je to nemoguće, več se tu radi o odabranoj skupini,grupi, već se tu radi o Poslanikovoj a.s. porodici.
I opet dolazimo do vjerskih vođa kao izvora i sjemena manipulacije, laži, do onih koje vi slušate i u koje se kunete i za koje će se reći:Al Imran:
110. Najbolja ste umma (koja) se svijetu pojavila. Naređujete dobro3:110a a spriječavate nevaljalo,3:110b i vjerujete u Allaha. A kad bi vjerovali sljedbenici Knjige,3:110c sigurno bi za njih bilo bolje. (Neki) od njih su vjernici, a većina njih su grješnici.3:110d
Ahzab:
66. Na Dan kad se lica njihova budu prevrtala u vatri, govoriće: “O da smo poslušali Allaha i poslušali Poslanika!”
67. I govoriće: “Gospodaru naš! Uistinu, mi smo poslušali poglavare naše i velikane naše, pa su nas zaveli s puta.
- zagortenej
- Posts: 3903
- Joined: 22/04/2013 13:27
- Location: Arš
#1862 Re: Islam - pitanja i odgovori
Tačnije, vjerske poglavare i političke predstavnike 
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#1863 Re: Islam - pitanja i odgovori
Jos preciznije - umejevicka (i dobrim dijelom abasidska) "ulema", skutonose i njihov "islam".
- zagortenej
- Posts: 3903
- Joined: 22/04/2013 13:27
- Location: Arš
#1864 Re: Islam - pitanja i odgovori
salik79 wrote:Jos preciznije - umejevicka (i dobrim dijelom abasidska) "ulema", skutonose i njihov "islam".
- salik79
- Posts: 27013
- Joined: 16/09/2013 13:15
#1865 Re: Islam - pitanja i odgovori
Naravno, njih podrazumijevam 
- nasa
- Posts: 8023
- Joined: 25/08/2012 16:46
#1866 Re: Islam - pitanja i odgovori
Evo ostavila sam @divan tvoj odgovor, a onaj text sam izbrisala jer nije bio odgovor niti pitanje odnosno nije u skladu s temom.Nemojte trolati, vrlo je jednostavno, pitanje i odgovor-tema.
I da, oprezno s terminom balije jer moze se shvatiti kao uvreda ako dalje konkretizujes.
@ fatamorgana imas opomenu zbog upornog trolanja, pitanja za moderaciju na pp
I da, oprezno s terminom balije jer moze se shvatiti kao uvreda ako dalje konkretizujes.
@ fatamorgana imas opomenu zbog upornog trolanja, pitanja za moderaciju na pp
- nasa
- Posts: 8023
- Joined: 25/08/2012 16:46
#1867 Re: Islam - pitanja i odgovori
Jos jedno ovako glupiranje i imas ban!fatamorgana wrote:Onda konkretno pitam Arziku otkud mu mahalski izraz "budalešćine"?nasa wrote:Evo ostavila sam @divan tvoj odgovor, a onaj text sam izbrisala jer nije bio odgovor niti pitanje odnosno nije u skladu s temom.Nemojte trolati, vrlo je jednostavno, pitanje i odgovor-tema.
I da, oprezno s terminom balije jer moze se shvatiti kao uvreda ako dalje konkretizujes.
@ fato i na tebe se odnosi, konkretno pitanje i odgovor!
Ne odgvaraj na moje opomena, a njega pitaj na pp ili tokom diskusije
- Kroksica
- Posts: 3066
- Joined: 04/08/2012 03:42
- Location: Iščapljine
#1868 Re: Islam - pitanja i odgovori
Diwan wrote:I nije 'Kur'an i sunet' Arzo, već Kur'an i Ehli Bejt a.s.
Molim te objasni boldirano.
- Diwan
- Posts: 6546
- Joined: 12/11/2005 00:59
- Location: Transcendencija
#1869 Re: Islam - pitanja i odgovori
Kroksica wrote:Diwan wrote:I nije 'Kur'an i sunet' Arzo, već Kur'an i Ehli Bejt a.s.
![]()
Molim te objasni boldirano.
"Ostavio sam među vama dvije stvari koje, ako ih se budete držali, nećete nikada zalutati Allahovu knjigu i moju porodicu"
Ovdje ćemo govoriti o autentičnoj verziji hadisa, koji nosi naziv ove bilješke, kao i o neutemeljenoj (fabrikovanoj) verziji koja je ušla u naše knjige.
“Allahovu knjigu i moju porodicu (Ehlul-bejt)” je vjerodostojna verzija hadisa. Što se tiče predaje u kojoj stoji da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: “i moj sunnet” nije vjerodostojna u oba pogleda a to su: valorizirajući sam tekst hadisa (metn), kao i njegov lanac prenosilaca (sened).
Ovaj hadis bilježi Muslim u svojoj zbirci (4/1873 pod brojem 2408. u izdanju Abdul-bakija) prenoseći od hazreti Zejda ibn Erkama r.a. koji je rekao:
“Digao se jednog dana Poslanik s.a.v.s. među nama da drži govor, kod izvora zvanog Hamma između Meke i Medine, pa se zahvalio Allahu dz.š. te podsjetio prisutne na Njega i posavjetovao, a zatim je rekao: “O ljudi, ja sam zaista samo čovjek, i zaista samo što nije došlo vrijeme kada će doći izaslanik moga Gospodara pa ću mu se odazvati. A ja vam iza sebe ostavljam na breme dvije teške stvari: prva je Allahova knjiga i u njoj je uputa i svjetlo, pa uzmite Allahovu knjigu i čvrsto je se držite”. Pa je podstakao prisutne da se drže Allahove knjige a zatim je rekao: “I moja porodica (Ehlul-bejt) – Allahom vas podsjećam na moju porodicu, Allahom vas podsjećam na moju porodicu, Allahom vas podsjećam na moju porodicu”.
Ovo je Muslimova verzija ovog hadisa a također ga bilježi doslovno i Darimi u svojoj zbirci (Sunen) savjerodostojnim lancom prenosilaca jasnim kao dan.
Ovaj hadis također bilježi Tirmizi u svojoj verziji sa izrazom “i moje potomstvo, moj Ehlul-bejt”, tako stoji u Tirmizijevoj zbirci (5/663 pod brojem 3788.) da je rekao Allahov Poslanik neka je spas na njega i njegovu časnu porodicu:
Code: Select all
“Ja vam ostavljam ono čega ako se budete drzali nećete zalutati nikada, jedna od te dvije stvari je veća od druge: Allahovu knjigu, pruženo uže od nebesa do zemlje, i moje potomstvo moj Ehlul bejt, ove dvije stvari se neće razdvojiti jedna od druge sve dok mi se ne pridruže na mome izvoru na Sudnjem danu (Hawd), pa gledajte kako ċe te me zastupati među njima”.
Ovaj hadis je vjerodostojan !
Što se tiče predaje (rivajeta) u kojoj stoji da je rečeno: “I moj sunnet", nema sumnje da je krivotvorena zbog slabosti u lancu prenosilaca, kao i zbog političkih faktora u emevijskom periodu vladavine, a ovo je tekst hadisa i njegov lanac prenoslilaca:
Bilježi Hakim u Mustedreku (1/93) sa svojim senedom preko Ibn Ebu Uwejsa, a on od svoga oca, a ovaj od Sewra ibn Zejda ed-Dejlija, a on od Ikrimeta, a on od Ibn Abasa gdje stoji: “O ljudi, ja vam ostavljam ono čega ako se budete držali nećete nikada zalutati: Allahovu knjigu i sunnet Njegova Poslanika…”
U lancu prenosilaca ovog hadisa se nalazi Ibn Ebi Uwejs i njegov otac, rekao je hafiz Mizji u Tehzibu-l kemalu (3/127) u poglavlju koje govori o biografiji Ibn Ebi Uwejsa, a prenosim riječi onih koji su ga ocjenili slabim:
Rekao je Muavija ibn Salih prenoseci od Jahje ibn Meina: “Ebu Uwejs i njegov sin nisu vjerodostojni prenosioci", a od Jahje ibn Meina se također prenosi da je rekao: "Smutljivac, lažac, bezvrijedan (lejse bi šej'in)”.
Rekao je Ebu Hatem: “Istinoljubiv, u isto vrijeme bio je apatičan (mehalluhu sidk we kane mugafelen)".
Rekao je Nesai: “Slab (daif)” a na drugom mjestu kaže: “Nije pouzdan”.
Rekao je Ebu Kasim el-Lalikai: “Nesai ga je jako mnogo kritikovao, do te mjere da od njega nije bilježio…”
Rekao je Ahmed ibn Adij: “Ovaj Ibn Ebi Uwejs bilježi čudne predaje (garaib) od svoga daidže Malika, ne poklapaju se sa ničijim predajama(la jutabiuhu ehadun alejhi)”
Rekao je Ibn Hadžer u uvodu Fethu-l-barijao ovome Ibn Ebi Uwejsu: “Ne treba se pozivati na bilo šta od onoga što on bilježi, izuzev onoga što bilježi Buharija, a to zbog svega što o njemu veli Nesai i drugi…
Rekao je hafiz sejid Ahmed ibn Sidik u svom djelu Fethu-l-meliki-l-alijna str. 15 – rekao je Seleme ibn Suajb – čuo sam Ismaila ibn Uvejsa kako kaže: “Često sam izmišljao hadise stanovnicima Medine kada bi se razišli u nečemu što je između njih”.
Što se tiče oca Ibn ebi Uvejsa od kojeg on prenosi ovaj hadis, rekao je o njemu Ebu Hatem er-Razi u knjizi svoga sina zvanoj El-Džurhu we ta'dil: “Njegovi hadisi se pišu ali se nepoziva na njega, nije bio jak prenosilac”.Dakle, čovjek je ocjenjen kao lažac a hadiski stručnjaci poput Ibn Meina i drugih su ga optužili za laž na Božijeg Poslanika s.a.v.s. te hadis u kojem dolazi izraz “i moj sunnet” se ne nalazi ni u jednom od dva Sahiha.
U istom izvoru prenosi Ibn ebi Hatem er-Razi od Ibn Meina da je ovaj rekao o njemu: “Nije pouzdan”.
Lanac prenosilaca u kojem se nalaze ravije poput ove dvojice nije i ne može biti vjerodostojan i prije će debelo uže kroz iglene uši proći nego što će ova predaja biti vjerodostojna, a naročito ako još imamo na umu da je ova predaja kontradiktorna vjerodostojnoj predaji koju bilježi imam Muslim u svome Sahihu, pa razmislite Allah vam povećao uputu i znanje.
Zbog svega navedenog priznao je Hakim koji bilježi ovu predaju u Mustedreku da je ona slaba (daif), zato ju je pokušao ojačati drugom predajom (šahidom), međutim ta druga predaja je još slabija i neodrživa te nije poveċala hadisu ništa osim slabost. Zatim, vidjet ćemo da je Ibn ebi Uvejs ili njegov otac, odnosno jedan od njih dvojice, ukrao ovu slabu predaju a zatim je prenio kao da je on taj koji je bilježi, a naročito treba da imamo na umu da ih je vrhunski stručnjak u hadisu poput Ibn Meina optužio za takve stvari.
Navodi Hakim u Mustedreku 1/93 prethodnu predaju gdje kaže: “A zatim sam našao drugu predaju (šahid) koja ide u prilog ovoj a nju prenosi Ebu Hurejre”, te je je naveo lanac prenosilaca do njega preko Ed-Dabija, a ovaj od Saliha ibn Musa et-Talhija, a on od Abdulaziza ibn Refia, od Ebu Saliha, od Ebu Hurejre da je rekao Allahov Poslanik s.a.v.s: “Ostavio sam među vama dvije stvari, nećete poslije njih zalutati – Allahovu knjigu i moj sunnet, neće se ove dvije stvari razdvojiti sve dok me ne susretnu na mome izvoru (Hawdu)."
Ova predaja je takođe apokrifna, sažet ću valorizaciju ovdje samo na jednog čovjeka u lancu prenosilaca, a to je Salih ibn Musa et-Talhi, a ono što slijedi su riječi imama, velikih hafiza i stručnjaka hadiskih znanosti koji su ovog raviju ocjenili nepouzdanim kako dolazi u Tehzibu-l-kemalu13/96:
Rekao je Jahja ibn Mein: “Bezvrijedan je (lejse bi šej'in)”.
Rekao je Ebu Hatem Er-Razi: “Bilježi daif predaje, njegove predaje su veoma neobične (munkeru-l-hadisi džidden), bilježi dosta čudnih (munker) predaja od pouzdanih prenosilaca”.
Rekao je Nesai: “Ne treba se obazirati na njegove predaje (la jukteb hadisuhu)”, a na drugom mjestu veli: “Njegove predaje se izostavljaju (metrukul hadisi)”.
Navodi Hafiz Ibn Hadžer u svome dijelu Tehzibut-tehzib 4/355 da je rekao Ibn Hibban o ovom raviji: “Prenosio je od pouzdanih prenosilaca hadise koji ne sliče predajama istih, tako da ko god bi čuo ono što bilježi mogao bi zaključiti da su te predaje krivotvorene i preinačene (ma'mule wel maklube), zato se nije ispravno pozivati na njega, a rekao je Ebu Nuajm: “Njegove predaje treba napustiti,bilježi munker predaje”.
Zbog svega navedenog Hafiz Ibn Hadžer u svome djelu Et-Takrib pod brojem 2891. ocijenio je ovog raviju kategorijom metruku-l-hadis,to jest onaj čije predaje treba napustiti, a slično njemu je rekao i hafiz Ez-Zehebi u svome djelu El-Kašif pod brojem 2412. gdje stoji da ga je ocjenio slabim (wahin). Imam Zehebi je takođe u svom djelu El-Mizan 2802/302 naveo ovaj hadis u poglavlju koje govori o ovome raviji i ocijenio hadis kao jedan u nizu ravijinih munker predaja. Ovaj hadis takođe bilježi imam Malik u svojoj Muwettiali bez lanca prenosilaca (belagan), s tim da to nema neku naučnu vrijednost nakon našeg uvida u slabost seneda putem kojeg je ovaj hadis zabilježen.
I konačno hafiz Ibn Abdul-berr je zabilježio ovu apokrifnu predaju u svome djelu Et-Temhid 24/331 trećim senedom, pored dva navedena, gdje stoji: “Pričao nam je Abdu-r-Rahman ibn Jahja rekavši da mu je pričao Ahmed ibn Seid, da je njemu pričao Muhamed ibn Ibrahim Ed-Dibli, koji je rekao da mu je pričao El-Hanini od Kesira ibn Abdullaha ibn Amra ibn Awfa, a ovaj od svoga oca koji prenosi od Kesirovog djeda navedeni hadis. Sažet ćemo govor na samo jednu slabost u ovom senedu a to je da je za navedenog raviju Kesira ibn Abdullaha rekao Imam Šafija: “Bio je jedan od temelja laži”, a rekao je za njega Ebu Dawud: “Bio je jedan od lažaca”.
Rekao je Ibn Hibban: “Bilježi apokrifan prepis od svoga djeda preko oca. Nije dozvoljeno prenositi bilo što od njega pismeno ili usmeno, osim ako se to čini išćuđavanja radi”.
Rekli su Nesai i Darekutni: “Njegove predaje se ne uzimaju u obzir (metruku-l-hadisi)”.
Rekao je Imam Ahmed: “Bilježi munker predaje, bezvrijedan je”.
Kazao je Jahja ibn Mein: “Bezvrijedan je (lejse bi šej'in)".
Iz svega gore izloženog može se zaključiti da je hafiz Ibn Hadžer rahimehullah pogriješio kada se valorizirajuċi ovog raviju zadovoljio ocjenom daif(slab), rekavši zatim: “Pretjerali su oni koji su ga optužili za laž”.
Međutim, mi kažemo da tu nema nikakvog pretjerivanja nego je to njegovo stvarno stanje što se da vidjeti iz govora najvećih stručnjaka iz ove oblasti, naročito ako uzmemo u obzir da ga je Zehebi u El-Kašifu ocjenio kao veoma slabog raviju (wahin), a on je upravo takav, te se zato ovaj hadis kao apokrifan (mewdu’) ne može potkrijepiti drugim predajama i verzijama (la jasluhu lil-mutabeati weš-šewahidi), nego ga kao takvog treba zanemariti a kod Allaha je sav uspjeh.
Nakon što smo pojasnili slabost i neautentičnost ovog hadisa, možemo sa pravom kazati da je Albanijeva tvrdnja u kojoj stoji da rivajet “moje potomstvo, moj Ehlul-bejt” ide u prilog rivajetu “moj sunnet" više nego smiješna i neargumentovana.
Ko je Ehlul-bejt?
Riječi Allahova Poslanika s.a.v.s: “Moje potomstvo, moj Ehlul-bejt” obuhvataju njegove žene i potomstvo, a prije svega u najužem smislu namjeravao je time, neka je na njega a.s. i njegovu porodicu, Božija spas i milost, hazreti Fatimu, Aliju, Hasana i Husejna.
Dokaz za ovu tvrdnju je vjerodostojan hadis kojeg bilježi Muslim u svome Sahihu od hazreti Aiše radijallahu ‘anha i Tirmizi od Omera ibn Ebi Seleme, Poslanikovog s.a.v.s. posinka, kao i mnogi drugi, a ono što slijedi je Tirmizijev rivajet gdje stoji:
“Objavljen je ovaj ajet Allahovom Poslaniku s.a.v.s: “Allah želi da od vas, o porodico Poslanikova, grijehe odstrani, i da vas potpuno očisti”, u kući Ummu Seleme, na što je pozvao Allahov Poslanik s.a.v.s. Fatimu, Hasana i Husejna pa ih ogrnuo svojim ogrtačem, a Alija r.a. stajaše iza njegovih leđa, pa i njega ogrnu ogrtačem, a zatim reče: “Allahu moj, ovo je moja porodica (Ehlul-bejt), pa odstrani od njih grijehe i potpuno ih očisti”. Na to reče Ummu Seleme: “A jesam li ja sa njima Allahov Poslaniče?” On reče: “Ti uživaš u svome ugledu i ti ideš prema dobru”. (Ummu Seleme, časna supruga Allahovog Poslanika s.a.v.s je između ostalog ostala upamċena po svojim žestokim zalaganjima za prava Ehlul-bejta kada su ona bila uzurpirana u periodu vladavine emevijske dinastije.)
Zato kažemo da su napravili veliku grešku oni koji su Ehlul-bejt sveli samo na žene Poslanikove, jer time su odstupili od konsenzusa uleme (idžma’) i autentičnog potvrđenog Sunneta.
Očevidno je nakon svega navedenog da je hadis Allahovu knjigu i moju porodicu autentičan i potvrđen u Muslimovom Sahihu, a da je verzija Allahovu knjigu i moj sunnet neosnovana, a sa strane samog seneda neautentična.
Stoga bi hatibi, imami i vaizi trebali napustiti praksu citiranja ove verzije koja nije utemeljena od Poslanika s.a.v.s. i zamjeniti je potvrđenom verzijom od njega s.a.w.s. onoj koja se nalazi u Muslimovoj zbirci hadisa gdje stoji: “Allahovu knjigu i moj Ehlul-bejt” ili “Allahovu knjigu i moj itret (potomstvo)”
Savjetujem također studente i sve one koji su zainteresovani za islamske znanosti, da se posvete izučavanju hadiskih znanosti kako bi naučili razlikovati autentične predaje od neosnovanih i time služili ovoj vjeri.
/Muhadis Hasan es-Sekkaf, vrhunski stručnjak u hadiskoj i drugim tradicionalnim znanostima/
- Diwan
- Posts: 6546
- Joined: 12/11/2005 00:59
- Location: Transcendencija
#1870 Re: Islam - pitanja i odgovori
Vidimo kako samo jedan lažni hadis može napraviti revoluciju u vjerovanju, i to na negativan način, jer zahvaljujući ovom hadisu na vrata manipulacije vjerom i krivovjerjem su se uvukli brojni drugi hadisi koji su se povezivali sa praksom Poslanika a.s., pa danas imamo situaciju da maloumnici i njihovi sljedbenici zbog tih gnusnih laži povezuju Poslanika a.s., Milost svim svjetovima, sa beduinima,četnicima,zločincima,teroristima.
Kur'an se spominje u obadvije verzije, pa će netko pomisliti i reći, 'Meni je dovoljan Kur'an i samo ću to slijediti', pa se takvom može reći da bi slijedio Kur'an moraš znati njegovo tumačenje, jer nije rečeno 'Ostavljam vam Kur'an i ništa drugo', a Njegovo tumačenje je dato samo Ehli Bejtu a.s., tako da kako god okreneš ne možeš bez oporuke i slijeđenja puta Ehli Bejta a.s., jer su Kur'an i Oni nerazdvojivi.
Dakle, tumačeje Kur'ana mimo Ehli Bejta a.s. = Nula bodova (0)
Šta mi imamo danas, šta muslimani imaju danas i ne samo danas?
Imamo tefsire i tumačenje koja nisu Ehli Bejtska a.s. tumačenja, i koja shodno tome su ideološka,dogmatska, politička, netačna.
Imamo s jedne strane izmišljene hadise, a sa druge strane tumačenja Kur'ana od strane ljudi kojima to nije dato i koji to ne znaju, jer je Kur'an šifriran, i koja su u mnogo čemu zloupotrebljena i iskrivljena, i dobijemo zahvaljujući tome konačni proizvod u vehabijama i isilu.
E sad, vrlo značajan dio: Pošto je rečeno, Kur'an i Ehli Bejt a.s., i rečeno je da ako to dvoje slijedimo da nećemo zalutati, onda po logici stvari da onaj tko slijedi nešto drugo mimo toga da neće nači puta.Politika iskrivljavanja Istine, pa tako se radi sa Allahovim Poslanicima a.s. i Poslanikom Muhammedom a.s. Tako se radi sa svim nosiocima Allahovog Nura i znanja i istinskim alimima, prikazuju se na pogresan nacin, izokrecu njihove riječi, od strane ljudi koji sami sebe nazivaju njihovim ucenicima a ustvari su sljedbenici prokletnika l.a., svojih strasti i hirova...
U ideologiji bolesnog interpretiranja, sljedbenika samog Prokletnika l.a., Ibn Tejmija je zasnovao svoju ideologiju koja se od tada i dan danas sirila metodom nasilja, ubistava, pljacke, nametanja..Naravno, da takva ideologija samog Iblisa l.a. mora imati nasilne metode, neduzna proljevanja krvi...
Problem je sto takva ponasanja, sljedbenici prokletnika l.a., pripisuju najčišćim stvorenjima, Allahovim Poslanicima a.s. Mozete to naći u siri Allahovog Poslanika s.a.w.s. prm. narocito omiljenog autora vehabija Ibn Ishaka gdje je licnost Poslanika Milosti a.s. predstavljena kao masovni ubojica, kasapin, covjek niskih moralnih osobina... Primjer, masakru u Beni Kurejzi. Gdje se navodi od strane Ibn Ishaka (kojeg većina vehabistickih pisaca sire i istorije uzimaju kao glavni izvor informacija u području sire, kao prm. knjiga 'Zapečaćeni dzennetski napitak') da je u tom pohodu muceno i poginulih između 600 i 900 ljudi...
Njihov poslanik Iblis l.a. je takav kakvog su ga opisali i kako rade prema njegovim l.a. zahtjevima praveci nered na Zemlji.
Allah Uzviseni kaze:
''A tebe smo, Muhammede, samo kao milost svim svjetovima poslali.'' (El-Enbija', 107.)
Naš Poslanik a.s. je Poslanik milosti !!! Vjerujemo u Allahove riječi !!!
U historijskim zapisima nailazimo da je za vrijeme Poslanika a.s. bila najmanja stopa mortaliteta. U periodu Resulullaha a.s. u 23 godine poginulo u ukupnom broju svih ljudi 300-400. Bitke u kojima su pisana imena ljudi koji poginu (zbog malog broja, u nasem narodu kazu moze se na prste nabrojati), pa cak se zna i imena zivotinja (konja) koje su ucestvovale... (a ljudi govore kako je Islam vjera nasilja, a za 23 godine poginulo 300-400 ljudi i to u odbrambenim ratovima i to na obadvije strane. Možda je Islam nastao poslije preseljena Poslanika a.s. islam nasilja, ali nikako islam Poslanika a.s., opaska Diwan)
U Allahovoj vjeri vrijedi jasna klauzula izrečena u ajeti kerimu 256 sure al-Baqara : "Nema prisile u vjeru, Pravi put se jasno razli¬kuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u Taguta, a vjeruje u Allaha, drži se za najčvršću vezu, koja se neće prekinuti! A Allah sve čuje i zna!"
Religija Poslanika a.s. nije zasnovana na principima nasilja, svaki Poslanik a.s. je dosao da poziva na najljubazniji nacin na razmisljanja, budi srca i duse pozivom na ljepotu i ljubav, ljubaznost, praktikovanju lijepog ponasanja, zahvalnosti, dobrocinstva, da dostavi Riječi čiste koje pozivaju na zivot i djela dosljedna covjeka i praktikovanja vjerovanja u Jedinog Gospodara i predanost Njemu, zivot kojim su oni (Poslanici a.s.) kao zivi primjeri (dinna) zivjeli...
Izvor FB
Kur'an se spominje u obadvije verzije, pa će netko pomisliti i reći, 'Meni je dovoljan Kur'an i samo ću to slijediti', pa se takvom može reći da bi slijedio Kur'an moraš znati njegovo tumačenje, jer nije rečeno 'Ostavljam vam Kur'an i ništa drugo', a Njegovo tumačenje je dato samo Ehli Bejtu a.s., tako da kako god okreneš ne možeš bez oporuke i slijeđenja puta Ehli Bejta a.s., jer su Kur'an i Oni nerazdvojivi.
Dakle, tumačeje Kur'ana mimo Ehli Bejta a.s. = Nula bodova (0)
Šta mi imamo danas, šta muslimani imaju danas i ne samo danas?
Imamo tefsire i tumačenje koja nisu Ehli Bejtska a.s. tumačenja, i koja shodno tome su ideološka,dogmatska, politička, netačna.
Imamo s jedne strane izmišljene hadise, a sa druge strane tumačenja Kur'ana od strane ljudi kojima to nije dato i koji to ne znaju, jer je Kur'an šifriran, i koja su u mnogo čemu zloupotrebljena i iskrivljena, i dobijemo zahvaljujući tome konačni proizvod u vehabijama i isilu.
- Kroksica
- Posts: 3066
- Joined: 04/08/2012 03:42
- Location: Iščapljine
#1871 Re: Islam - pitanja i odgovori
U prvi mah ti htjedoh zahvaliti na iscrpnom odgovoru (kad sam vidjela duzinu posta) ali nako citanja...meh...nisi odgovorio na moje pitanje onako kako sam ocekivala. Doduse, nisam ni ja postavila precizno pitanje a to bi bilo Kako danas slijediti Ehlul Bejt? Na osnovu cega?Diwan wrote:.
Nego, kad si se vec ovoliko potrudio da kopiras ovaj veliki tekst o Oprostajnom Hadzdzu, prepostavljam da si ga i sam procitao i analizirao, jesi li u tim svojim analizama ikad nabasao na jos jedan Muslimov hadis na istu temu?
Evo dio hadisa, a citav hadis mozes procitati na linku ispod.
I have left among you the Book of Allah, and if you hold fast to it, you would never go astray. And you would be asked about me (on the Day of Resurrection), (now tell me) what would you say? They (the audience) said: We will bear witness that you have conveyed (the message), discharged (the ministry of Prophethood) and given wise (sincere) counsel.
http://sunnah.com/muslim/15/159
Kako se da vidjeti u boldiranom dijeu, Poslanik as veli da nam ostavlja samo Allahovu swt Knjigu bez ikakvih dodataka, tj. bez Poslanikova sunneta i porodice. Kad vec volis da preispitujes lance, dedera mi preispitaj ovaj i imaj na umu da i ovaj prenosi Muslim.
Muslimov hadis koji si ti postavio:
O people, I am a human being. I am about to receive a messenger (the angel of death) from my Lord and I, in response to Allah's call, (would bid good-bye to you), but I am leaving among you two weighty things: the one being the Book of Allah in which there is right guidance and light, so hold fast to the Book of Allah and adhere to it. He exhorted (us) (to hold fast) to the Book of Allah and then said: The second are the members of my household I remind you (of your duties) to the members of my family. He (Husain) said to Zaid: Who are the members of his household? Aren't his wives the members of his family? Thereupon he said: His wives are the members of his family (but here) the members of his family are those for whom acceptance of Zakat is forbidden. And he said: Who are they? Thereupon he said: 'Ali and the offspring of 'Ali, 'Aqil and the offspring of 'Aqil and the offspring of Ja'far and the offspring of 'Abbas. Husain said: These are those for whom the acceptance of Zakat is forbidden. Zaid said: Yes.
http://sunnah.com/muslim/44/55
Na osnovu gore navedenog hadisa mozmo zakljuciti da Ehlul Bejt podrazumjeva siri krug ljudi od ovog koji si ti naveo mada slazem se da su Fatima, Alija, Hasan i Husein najblizi. Nejse, opet se vracam na originalno pitanje, kako cu ja danas, nakon 1400 godina brinuti o Ehlul Bejtu? U gore navedenom hadisu Poslanik napominje brigu o svojoj porodici, govoreci o nekoj duznosti spram njih. Ja stavrno ne znam o kakvoj se duznosti radi, je li to hilafet ili jednostavno bilo kakva vrsta brige pretpostavljam da je otvoreno za interpretaciju. Ono sto mi je zanimljivo je selektivnost kod muslimana, jedni biraju buharijsku verziju koja spominje sunnet, drugi se hvataju za muslimov ehlul bejt dok umedjuvremenu zanemaruju prvu stavku, zajednicku za oba slucaja koja je povrh svega sama spomenuta u drugoj predaji tj. tri puta Kur'an spomenut kao primarna uputa a ovi dodaci ili ih nema nikako ili se razlikuju od predaje do predaje.
- Kroksica
- Posts: 3066
- Joined: 04/08/2012 03:42
- Location: Iščapljine
#1872 Re: Islam - pitanja i odgovori
Ovo je izlaganje ljudima i Uputa i pouka za bogobojazne. (3:138)Diwan wrote:
Imamo s jedne strane izmišljene hadise, a sa druge strane tumačenja Kur'ana od strane ljudi kojima to nije dato i koji to ne znaju, jer je Kur'an šifriran, i koja su u mnogo čemu zloupotrebljena i iskrivljena, i dobijemo zahvaljujući tome konačni proizvod u vehabijama i isilu.
A na Dan kad u svakom ummetu podignemo svjedoka protiv njih, između duša njihovih, i dovedemo tebe svjedokom protiv tih ... I objavili smo ti Knjigu (kao) objašnjenje za svaku stvar, i Uputu i milost, i radosnu vijest muslimanima. (16:89)
Nismo ti objavili Kur'an da se mučiš, Nego (kao) Opomenu za onog ko se boji (Allaha). (20:2,3)
Pa zar da mimo Allaha tražim suca, a On je Taj koji vam je objavio Knjigu detaljnu? A oni kojima smo dali Knjigu, znaju da je ona spuštena od Gospodara tvog s Istinom; zato ne budite nikako od sumnjivaca. (6:114)
I zaista smo olakšali Kur'an za pouku, pa ima li iko da se pouči? (54:17)
I sta kazes, sifriran?
-
prenosnik
- Posts: 1471
- Joined: 30/08/2014 19:38
#1873 Re: Islam - pitanja i odgovori
za zikr...Kroksica wrote:
I zaista smo olakšali Kur'an za pouku, pa ima li iko da se pouči? (54:17)
I sta kazes, sifriran?
- Diwan
- Posts: 6546
- Joined: 12/11/2005 00:59
- Location: Transcendencija
#1874 Re: Islam - pitanja i odgovori
Prvo, tvoje pitanje nije bilo u osnovi da zaista znaš na šta se misli, u smislu da želiš da znaš iz neobavještenosti, već iz toga da bi mogla odgovoriti kontraargumentom i da bi izložila svoj stav ili bilo čiji da je o tome.
Ali, bez obzira na to odgovorio sam, ali opet kao što sam rekao, ne radi tebe i nekih članova odranije,već radi drugih koji se mogu upoznati sa ovom 'verzijom', a ne samo onom što su im hodže prezentirale, i ovaj stav nije od juće, druga stvar je što se fabrikovani hadisi propagiraju i svjesno marketinški prezentiraju, a ovaj drugi sakriva i ne prezentira, a sve to opet u cilju koji sam naveo več nekoliko puta, očuvanja dogme, krivovjerja,manipulacije.
Ja tebe ne mogu, niti bilo koga drugoga, ubijediti u šta češ ti i na koji način vjerovati, ali isto tako, dozvoli meni i drugima da vjerujemo u ono što smatramo da je istina.
Mogu ti samo reći da se radi o jednoj velikoj prevari i zavjeri koja i dan danas imo svoj eho, i ne samo eho, več se direktno očitava i dan danas. Dovoljno je ovaj forum pa da se shvati da je to istina.
Ako koristimo logiku i razum, tu davno zaboravljenu i napuštenu stvar kod muslimana, a ne samo slijepo slijeđenje, onda i u voim stvarima možemo primjetiti da nešto ne štima sa hadisima. Ako imamo dva različita hadisa o istoj stvari (za mene je jasno koji je pravi, a koji je izmišljen), šta čovjek sa strane može pomisliti? Ili netko možda misli da Poslanik a.s. nije znao šta priča, pa jednom rekako jedno, drugi put drugo itd!?
Ali, bez obzira na to odgovorio sam, ali opet kao što sam rekao, ne radi tebe i nekih članova odranije,već radi drugih koji se mogu upoznati sa ovom 'verzijom', a ne samo onom što su im hodže prezentirale, i ovaj stav nije od juće, druga stvar je što se fabrikovani hadisi propagiraju i svjesno marketinški prezentiraju, a ovaj drugi sakriva i ne prezentira, a sve to opet u cilju koji sam naveo več nekoliko puta, očuvanja dogme, krivovjerja,manipulacije.
Ja tebe ne mogu, niti bilo koga drugoga, ubijediti u šta češ ti i na koji način vjerovati, ali isto tako, dozvoli meni i drugima da vjerujemo u ono što smatramo da je istina.
Mogu ti samo reći da se radi o jednoj velikoj prevari i zavjeri koja i dan danas imo svoj eho, i ne samo eho, več se direktno očitava i dan danas. Dovoljno je ovaj forum pa da se shvati da je to istina.
Zbog tog stavljanja glave u pijesak, muslimani 21 vijeka ispaštaju krivotvorenje i iskrivljenje vjere prošlosti.Dakle, istorija nije istorija kako neke neznalice pokušavaju da predstave, kako bi nas još više udaljile od istine, već je ona sadašnjost i itekako se manifestuje ovdje, bilo kroz teologiju,bilo kroz politiku,bilo kroz stanje na terenu (isil).
Isilovci nisu produkt današnjice, oni su produkt lažne i patvorene religije prošlosti, koja svoje pipke proteže do danas i vrlo je realna, a ne neka tamo prošlost, koja nema veze sa nama.
Ako koristimo logiku i razum, tu davno zaboravljenu i napuštenu stvar kod muslimana, a ne samo slijepo slijeđenje, onda i u voim stvarima možemo primjetiti da nešto ne štima sa hadisima. Ako imamo dva različita hadisa o istoj stvari (za mene je jasno koji je pravi, a koji je izmišljen), šta čovjek sa strane može pomisliti? Ili netko možda misli da Poslanik a.s. nije znao šta priča, pa jednom rekako jedno, drugi put drugo itd!?
Da li češ ti ili bilo ko drugi izači iz vjere i postati nevjernik ako prihvati činjenicu da postoje lažni hadisi i to mnogo, ako prihvatiš da je Poslanikova a.s. porodica Bogom opunomočena da tumači vjeru,vjerske propise i Kur'an? U čemu je problem? Hočeš li prestati vjerovati u Boga zbog toga, ili da neće Bog kojim slučajem da nestane sa scene zbog toga?
Ništa od toga, ali će se možda srušiti tvoja predstava o vjeri, a to je već nešto drugo. Predstava o bilo čemu, pa i o Bogu, i Bog, možda nisu iste stvari; kod nekoga možda jesu, ali kod mnogih možda nisu.
- Diwan
- Posts: 6546
- Joined: 12/11/2005 00:59
- Location: Transcendencija
#1875 Re: Islam - pitanja i odgovori
Nemoj trčati pred rudu, nije Kur'an ono što ti vidiš svojim očima i nema Kur'an samo taj jedan nivo, ali bez obzira:Kroksica wrote:Ovo je izlaganje ljudima i Uputa i pouka za bogobojazne. (3:138)Diwan wrote:
Imamo s jedne strane izmišljene hadise, a sa druge strane tumačenja Kur'ana od strane ljudi kojima to nije dato i koji to ne znaju, jer je Kur'an šifriran, i koja su u mnogo čemu zloupotrebljena i iskrivljena, i dobijemo zahvaljujući tome konačni proizvod u vehabijama i isilu.
A na Dan kad u svakom ummetu podignemo svjedoka protiv njih, između duša njihovih, i dovedemo tebe svjedokom protiv tih ... I objavili smo ti Knjigu (kao) objašnjenje za svaku stvar, i Uputu i milost, i radosnu vijest muslimanima. (16:89)
Nismo ti objavili Kur'an da se mučiš, Nego (kao) Opomenu za onog ko se boji (Allaha). (20:2,3)
Pa zar da mimo Allaha tražim suca, a On je Taj koji vam je objavio Knjigu detaljnu? A oni kojima smo dali Knjigu, znaju da je ona spuštena od Gospodara tvog s Istinom; zato ne budite nikako od sumnjivaca. (6:114)
I zaista smo olakšali Kur'an za pouku, pa ima li iko da se pouči? (54:17)
I sta kazes, sifriran?
Koristi malo logiku, razum, za promjenu. Veoma kvalitetna Bogom data alatka, blagoslov.He is the One who sent down to you the Scripture, from which there are firm verses; they are the essence of the Scripture; and others which are similar to each other. As for those who have disease in their hearts, they will follow what is similar from it seeking to confuse, and seeking to derive an interpretation. But none know its interpretation except God and those who are well founded in knowledge, they Say: "We believe in it, all is from our Lord." And none will remember except the people of understanding. 3:7
