Ponavljao sam ranije, ponovicu opet. Svrha autoputa nije da se vozamo od Zenice do Mostara i nazad. Svrha autoputa je olaksavanje medjunarodnog teretnog saobracaja.Seyfo wrote: ↑30/06/2020 20:51 Takodje,obilaznica oko Zenice se ne ukrsta ni sa jednom cestom nego se prodje u cetvrtoj ili petoj brzini,a vamo je stavili u prioritet. Naravno da treba citav Vc,ali obzirom da ce on biti aBd za 10ak godina, prioritete je struka trebala posloziti da se prvo uveze kicma drzave (ili kicma Federacije):Ze-Sa-Mo,a krakovi dalje prema granici juzno i sjeverno nakon toga. Ali kakvi,dok se svaciji lobiji ispostuju,imamo komadice autoceste koji su nepovezani i nelogicni. Eno 10ak KM kod Odzaka sluzi kao jebaliste za vrane.
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- geralt
- Posts: 6445
- Joined: 14/09/2017 12:45
#18426 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#18427 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma vala da hoće otkočiti do Žepče jug. Ovo iza Žepča meščini da postoje ozbiljni planovi, ali nikako da otkoči Nemila-Poprikuše.
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
#18428 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa postoje ono ozbiljni planovi za komplet trasu osim ovo dole Ivan - Ovčari, samo što slabo idu tenderi i ugovaranje. Od Putnikovog brda do Ozimice bi moooožda moglo biti raspisano tek nekad sredinom ili krajem iduće godine.
P.S.
Da li neko zna dokle je stiglo ugovaranje Rudanka - Putnikovo brdo, već je proslo poprilično vremena od otvaranja ponuda?
- parappa
- Posts: 3706
- Joined: 02/09/2014 21:43
- Grijem se na: struju
- Vozim: Lotus Esprit TurboSE
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
#18430 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma njemu je bolje da šuti, al et.parappa wrote: ↑02/07/2020 07:21 https://www.biznisinfo.ba/terzic-za-biz ... -7-godina/
Iz šuplje u prazno![]()
![]()
![]()
Ima na ovom forumu, malondalje u arhivi, neki od kolega je sabrao sve njegove izjave o gradnji, baš se vidi dosljednost
- P308
- Posts: 5084
- Joined: 21/09/2012 23:15
#18431 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Realno, mogli bi ga zavrsiti za 6 godina ... kad bi htjeliparappa wrote: ↑02/07/2020 07:21 https://www.biznisinfo.ba/terzic-za-biz ... -7-godina/
Iz šuplje u prazno![]()
![]()
![]()
- un1ted
- Posts: 9957
- Joined: 20/10/2012 13:29
- Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676
#18432 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa naravno da nece. Pored domacih lopova kojima nije u cilju, ni okolnim zemljama nije u cilju. Dosta bi tranzita islo kroz BIH prema hrvatskom moru, kako od turista, tako i od samih hrvata.
- Better Man
- Posts: 18732
- Joined: 01/10/2006 20:10
#18433 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Najveća njegova izjava u vezi gradnje autoputa je bila dok je bio predsjedavajući Vijeća ministara. Tad je izjavio da će nam braća Šabanovići za 5 godina napraviti kompletan Autoput od Broda do granice na jugu i da će sve koštati 5 milijardi.toooka wrote: ↑02/07/2020 08:36Ma njemu je bolje da šuti, al et.parappa wrote: ↑02/07/2020 07:21 https://www.biznisinfo.ba/terzic-za-biz ... -7-godina/
Iz šuplje u prazno![]()
![]()
![]()
Ima na ovom forumu, malondalje u arhivi, neki od kolega je sabrao sve njegove izjave o gradnji, baš se vidi dosljednost![]()
-
Dr Arsla
- Posts: 2076
- Joined: 05/01/2013 16:16
#18434 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ima i ona njegova izjava kad je bio Predsjedavajući VM iz 2000 i neke kad je čvrsto obećao da će BIH 2009 godine ući u EU
Sad 2020 ne da nismo ušli nismo čak ni blizu. I opet takav ublehaš umjesto da završi na smetljištu bude nagrađen direktorskom pozicijom u jednom od najvažnijih JP u FBIH.
Sad 2020 ne da nismo ušli nismo čak ni blizu. I opet takav ublehaš umjesto da završi na smetljištu bude nagrađen direktorskom pozicijom u jednom od najvažnijih JP u FBIH.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#18435 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
misliš onom sa najviše paraDr Arsla wrote: ↑02/07/2020 13:01 Ima i ona njegova izjava kad je bio Predsjedavajući VM iz 2000 i neke kad je čvrsto obećao da će BIH 2009 godine ući u EU![]()
Sad 2020 ne da nismo ušli nismo čak ni blizu. I opet takav ublehaš umjesto da završi na smetljištu bude nagrađen direktorskom pozicijom u jednom od najvažnijih JP u FBIH.
-
RJ57
- Posts: 5114
- Joined: 10/04/2017 15:12
#18436 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Završen most Svilaj - Objekat prihvaćen na tehničkom pregledu bez primjedbi
etoga, gradili mali mostić skroro pet godina a prenj će izbušiti za šest
sad još godinu dvije da asfaltiraju dvjesto metara ceste i postave tri kontejnera pa ćemo moći u odžaku na autoput i onda gdjegodoćemo, ako nas puste!
etoga, gradili mali mostić skroro pet godina a prenj će izbušiti za šest
sad još godinu dvije da asfaltiraju dvjesto metara ceste i postave tri kontejnera pa ćemo moći u odžaku na autoput i onda gdjegodoćemo, ako nas puste!
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#18437 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa nije to baš tako. I pored svih mana, ne treba pretjerivati.
Ugovor o izgradnji za Svilaj potpisan je 15. 07. 2016.
Kamen temeljac je postavljen 14. 09. 2016.
Kamen temeljac ponovo postavljen 19. 03. 2017.
Dakle, gradnja mosta je počela haman početkom 2017. (pripremni radovi prije).
Onda je tu bilo milion problema prilikom izgradnje, razvlačenja po sudu, usporavanja (niko ne spori da neće biti ni na Prenju recimo).
Sredinom aprila 2020. gradnja mosta je završena.
Znači, za izgradnju je, uz baš razno-razne peripetije, bilo potrebno 3 godine i 4 mjeseca. Nije to baš skoro pet.
Ugovor o izgradnji za Svilaj potpisan je 15. 07. 2016.
Kamen temeljac je postavljen 14. 09. 2016.
Kamen temeljac ponovo postavljen 19. 03. 2017.
Dakle, gradnja mosta je počela haman početkom 2017. (pripremni radovi prije).
Onda je tu bilo milion problema prilikom izgradnje, razvlačenja po sudu, usporavanja (niko ne spori da neće biti ni na Prenju recimo).
Sredinom aprila 2020. gradnja mosta je završena.
Znači, za izgradnju je, uz baš razno-razne peripetije, bilo potrebno 3 godine i 4 mjeseca. Nije to baš skoro pet.
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#18438 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
tempira se prema EA, HP Inv i Heringu...
kakva želja za završetkom ceste. Dok se ne oslobode kapaciteti za javljanje na tender tih firmi, nema puštanja bilo kakvog tendera. Valjda ste to skontali u prethodnih skoro 10 godina. Ruka ruku mije.
kakva želja za završetkom ceste. Dok se ne oslobode kapaciteti za javljanje na tender tih firmi, nema puštanja bilo kakvog tendera. Valjda ste to skontali u prethodnih skoro 10 godina. Ruka ruku mije.
-
Dr Arsla
- Posts: 2076
- Joined: 05/01/2013 16:16
#18439 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Upravo na hrt emisija o tunelu Mon blan kroz Alpe koji povezuje Italiju i Francusku. Započet 1959 godine a završen 1962 god. Dnevno po 11 metara probijali još prije 50 godina a ovi iz EA se hvale sa 4 metra dnevno
-
tyrdh
- Posts: 145
- Joined: 21/01/2014 15:00
#18440 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
I? Sta je tu problem. Toliki milioni i milajrde bolje da zavrse u nasim firmama jer je to jedini nacin da zadrzimo i autoput i taj novac u drzavi. Tetri firmeplacaju poreze Bosni, i tako ukrug. Nasi radnico dobijaju place od tog novca koje trose u Bosni. Svaki taj milion koji dobijemo od EBRDa i koji slupamo u autoput placajuci nase firme ustvari zadrzavamo u Bosni.studiorum_tuzlaensis wrote: ↑06/07/2020 09:10 tempira se prema EA, HP Inv i Heringu...
kakva želja za završetkom ceste. Dok se ne oslobode kapaciteti za javljanje na tender tih firmi, nema puštanja bilo kakvog tendera. Valjda ste to skontali u prethodnih skoro 10 godina. Ruka ruku mije.
- drug_profi
- Posts: 65419
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18441 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Mislis u privatnim dzepovima odabranih?
Ja volim podrzati domaci BDP, ali jos vise bih volio da javni novac sto prije donese nove vrijednosti.
Autoput je vec mogao imati pozitivan efekt na ekonomiju da je zavrsen.
Mnogo veci nego sto je to zadrzavanje nekog buduceg ulozenog novca u BiH.
Ja volim podrzati domaci BDP, ali jos vise bih volio da javni novac sto prije donese nove vrijednosti.
Autoput je vec mogao imati pozitivan efekt na ekonomiju da je zavrsen.
Mnogo veci nego sto je to zadrzavanje nekog buduceg ulozenog novca u BiH.
-
RJ57
- Posts: 5114
- Joined: 10/04/2017 15:12
#18442 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
zajebani su svi ti tuneli preko 10km, nije to mala zajebancija, troškovi rastu eksponencijalno. osim toga nije isto napraviti tunel danas i prije 50 godina. jesi li se ikada provezao mont blanc tunelom ili arlberg tunelom? to danas ni u jednom univerzumu ne bi dobilo upotrebnu dozvolu. gorili su i jedan i drugi i onda je bio belaj. mislim da je mont blanc bio čak zatvoren par godina.
-
mijonja
- Posts: 126
- Joined: 28/10/2015 14:11
#18443 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
https://revijahak.hr/2019/04/09/godina- ... 39-zivota/
I mislim da je građen oko 5 godina od 1959 do 1964.
Negdje sam pročitao da je tunelarina u jednom smjeru 46 eura, a u oba 56
I mislim da je građen oko 5 godina od 1959 do 1964.
Negdje sam pročitao da je tunelarina u jednom smjeru 46 eura, a u oba 56
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18444 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Eksperiment sa prekomjernim zaduživanjem za autoputeve, a zatim izgradnja istog od strane stranaca je nešto što možemo vidjeti u Crnoj Gori, a imat ćemo priliku vidjeti i posljedice istog.drug_profi wrote: ↑07/07/2020 09:16 Mislis u privatnim dzepovima odabranih?
Ja volim podrzati domaci BDP, ali jos vise bih volio da javni novac sto prije donese nove vrijednosti.
Autoput je vec mogao imati pozitivan efekt na ekonomiju da je zavrsen.
Mnogo veci nego sto je to zadrzavanje nekog buduceg ulozenog novca u BiH.
Što se tiče tog davanja dionica strancima, pa evo činjenica jeste da je konkretno turski Cengiz Insaat se pokazao kao brži nego domaće građevinske firme, ali je isto tako činjenica da su Cengizove dionice primjetno lošije u odnosu na ove koje su domaće kompanije radile.
Konkretno sada oko Zenice, Cengiz Insaat je dobio projekaz po žutom FIDIC-u, to znači da možeš preprojektovati kako želiš, ako će ti biti lakše, no međutim, oni su tunel Vraca koji je trebao biti dug oko 450 metara produžili na nekih 900 metara po novom, jer eto ne mogu da grade autoput u strani dok su EA i Hering mogli.
Postoji svakako mnogo benefita, što je dobro da domaća kompanija bude izvođač radova na autoputu. A što se tiče teorije da se autoput namjerno odugovlači da bi domaće kompanije mogle dobiti poslove, sjetite se da su se konzorcijumi domaćih kompanija pojavili tek 2011. ili 2012. godine, aktivno u izgradnji, a autoput je prije toga bio već 10 godina u izgradnji, a svi se sjećamo dinamike i te izgradnje.
- kurty
- Posts: 45217
- Joined: 17/08/2008 23:29
- Location: Made in Breza
#18445 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
@sa what... Upoznat si sa analizom koliko bi jeftinije bilo da se zaronilo u Drivuši, a izronilo kod Turaka???
- kurty
- Posts: 45217
- Joined: 17/08/2008 23:29
- Location: Made in Breza
#18446 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Samo dobra volja treba. Samo to...So What! wrote: ↑07/07/2020 11:59Eksperiment sa prekomjernim zaduživanjem za autoputeve, a zatim izgradnja istog od strane stranaca je nešto što možemo vidjeti u Crnoj Gori, a imat ćemo priliku vidjeti i posljedice istog.drug_profi wrote: ↑07/07/2020 09:16 Mislis u privatnim dzepovima odabranih?
Ja volim podrzati domaci BDP, ali jos vise bih volio da javni novac sto prije donese nove vrijednosti.
Autoput je vec mogao imati pozitivan efekt na ekonomiju da je zavrsen.
Mnogo veci nego sto je to zadrzavanje nekog buduceg ulozenog novca u BiH.
Što se tiče tog davanja dionica strancima, pa evo činjenica jeste da je konkretno turski Cengiz Insaat se pokazao kao brži nego domaće građevinske firme, ali je isto tako činjenica da su Cengizove dionice primjetno lošije u odnosu na ove koje su domaće kompanije radile.
Konkretno sada oko Zenice, Cengiz Insaat je dobio projekaz po žutom FIDIC-u, to znači da možeš preprojektovati kako želiš, ako će ti biti lakše, no međutim, oni su tunel Vraca koji je trebao biti dug oko 450 metara produžili na nekih 900 metara po novom, jer eto ne mogu da grade autoput u strani dok su EA i Hering mogli.
Postoji svakako mnogo benefita, što je dobro da domaća kompanija bude izvođač radova na autoputu. A što se tiče teorije da se autoput namjerno odugovlači da bi domaće kompanije mogle dobiti poslove, sjetite se da su se konzorcijumi domaćih kompanija pojavili tek 2011. ili 2012. godine, aktivno u izgradnji, a autoput je prije toga bio već 10 godina u izgradnji, a svi se sjećamo dinamike i te izgradnje.
-
Naslovnica
- Posts: 35447
- Joined: 20/03/2013 15:38
- drug_profi
- Posts: 65419
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18448 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nije uopste rijec o prekomjernom zaduzivanju. Evo vec sad fakticki imamo novac za cijeli koridor.
A vidimo da je 150 kilometara jos uvijek u obecanjima.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18449 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nisam dovoljno nažalost
-
Dr Arsla
- Posts: 2076
- Joined: 05/01/2013 16:16
#18450 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Hoćeš da kažeš da prije 50 godina je bilo normalno kopati 11 metara dnevno a danas EA kopa 4 metra i to je OK ?RJ57 wrote: ↑07/07/2020 09:57zajebani su svi ti tuneli preko 10km, nije to mala zajebancija, troškovi rastu eksponencijalno. osim toga nije isto napraviti tunel danas i prije 50 godina. jesi li se ikada provezao mont blanc tunelom ili arlberg tunelom? to danas ni u jednom univerzumu ne bi dobilo upotrebnu dozvolu. gorili su i jedan i drugi i onda je bio belaj. mislim da je mont blanc bio čak zatvoren par godina.
Kroz Alpe tolike poteškoće bile od podzemnih rijeka do tvrdih stijena koje nije bilo moguće mašinski kopati nego samo minirati. A tragedija se može dogoditi u bilo kojem tunelu i za skoro 60 godina upotrebe tog tunela on je prilično bezbjedan, sem tog incidenta kad se zapaliio kamion pun margarina. Vidjećemo šta će biti sa 1 Martom nakon 60 godina. A tad će nekad nadam se probiti i Prenj
