Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1826 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by detroit-mercy »

heckler wrote:
Alfons Kauders wrote:
Pompezna najava Radivojevića

Naredne godine počinje izgradnja 150 km koridora 5C

Zamjenik federalnog premijera, ministar prostornog uređenja Desnica Radivojević izjavio je danas u Sarajevu da je za narednu godinu planiran početak izgradnje oko 150 kilometara autoceste na koridoru 5C.
U izjavi novinarima na javnoj raspravi organizranoj o temi "Nacrt Prostornog plana područja posebnih obilježja od značaja za Federaciju BiH - Autocesta na koridoru 5-C", on je naveo da bi od tih 150 kilometara autoputa, izgradnju 45 kilometara finansirala Vlada FBiH, za što su osigurana sredstva, a ostalih više od 110 kilometara će biti ponuđeno stranim investitorima koji su zainteresirani.
PAZNJA PAZNJA

u vladu stigla tura svjezih tripova

u toku su pregovori s bozom ljubicem da se zbavi koja kila trave od podmlatka stranke... i sa radoncicem da se uzme pedesetak grama horsa od njegovih zemljaka...

Jel im ovo Dodo pisao vijesti. Smrdi mi na preCednikov model :lol: :lol: :lol:
Bem ga da su rekli 50km pa da covjek nekako i proguta ali 150km :mrgreen: . Stvarno trebas biti Mile Dodik pa izvaliti tako nesto :skoljka: .
supervizor
Posts: 243
Joined: 18/05/2010 12:19

#1827 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by supervizor »

Pa sa obzirom da je gospodin Jerlagic u prvom polugodistu ostvario minus od 16 miliona, sve manje od tog gubitka se treba posmatrati kao pozitivno.


Naravno da će EPBIH poslovati pozitivno nakon poskupljenja struje za 15 posto.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1828 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Pise da pocinje izgradnja 150 km a ne pise da ce sljedece godine zavrsiti 150. Onaj sjeverni dio kod Orasja ce zavrsiti za godinu dana i par dijelova u srednjoj Bosni i na jugu ce uraditi trecinu mozda i malo vise. Znaci negdje izmedju 45-55km.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1829 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

ReD aka Socijalista wrote:Pise da pocinje izgradnja 150 km a ne pise da ce sljedece godine zavrsiti 150. Onaj sjeverni dio kod Orasja ce zavrsiti za godinu dana i par dijelova u srednjoj Bosni i na jugu ce uraditi trecinu mozda i malo vise. Znaci negdje izmedju 45-55km.
Ne mozes poceti graditi nesto za sta ne postoje svi projekti i dokumentacija. Da ih danas pocnu praviti svim kapacitetima ne bi ih zavrsili za par godina za tih 100ak kilometara viska. Ali eto nek me demantuju konkretnom akcijom i ja cu biti sretan da se javno izvinem i poljubim ih u guzicu. Ja bih bio sretan da dogodine pokrenu i sve dionice za koju imaju dokumentaciju i financiranje obezbjedjeno a kamoli nesto vise.


Ovo ti je vise manje sadasnje stanje (bilo je nekih promjena od kada je ovo nacrtano)

http://www.jpautoceste.ba/images/aktuel ... -2000c.jpg
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1830 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Ta ce federalna vlada :oops: Cekam vjecitog...

Investicije
Karić: Do 2014. u koridor 5c bit će uloženo 500 miliona eura
Planirani novac za izgradnju ovih dionica je oko 500 miliona eura, što je tri puta veća investicija nego u svim dosadašnjim radovima.

Predviđeni novac za eksproprijaciju, koju će finansirati preduzeće Autoceste, deset do 15 puta je veći nego što je uloženo dosad za te namjene.

To je izjavio direktor Javnog preduzeća Autoceste Federacije BiH d.o.o Mostar Ensad Karić na današnjoj pres-konferenciji u sjedištu Federalne vlade u Sarajevu.

Prethodno je prezentirao novinarima dosadašnje, trenutne i buduće aktivnosti preduzeća vezane za koridor i brze ceste te za ostale planirane projekte čija se realizacija očekuje od 2011. do 2014. godine.

Prvi od četiri ključna preduvjeta za realizaciju plana do 2014. je neophodna izmjena Zakona o eksproprijaciji da bi bio riješen problem nelegalne gradnje na planiranim trasama, naveo je.

Po Karićevim riječima, kao i navodima federalnog ministra prometa i komunikacija Envera Bijedića, koji se također obratio na pres-konferenciji, planirano je obeštećenje nelegalnim graditeljima u omjeru uložene građevinske vrijednosti njihovih objekata.

Takav način rješavanja nelegalne gradnje zastupali su i međunarodni kreditori, a ministar Bijedić rekao je da je ovaj metod human naročito što ima dosta stambenih jedinica (područje oko Vlakova i na Sarajevskoj zaobilaznici) u kojima žive ljudi što su bili primorani napustiti ranije domove.

Drugi preduvjet za realizaciju plana do 2014. je osiguranje, odnosno završetak kredita od 166 miliona eura Evropske investicijske banke.

Preduvjeti su i usvajanje prostornog plana posebnog obilježja od značaja za FBiH: autocesta na koridoru 5c, koji je u nacrtu, te usvajanje novog federalnog zakona o korišćenju zemljišta radi izgradnje autoceste, kojim treba ubrzati procedure pribavljanja građevinskih dozvola, pripremnih radova i eksproprijaciju.

Trenutno je u toku izgradnja četiriju dionica dugih 21 km ukupne vrijednosti 150 miliona eura; u procesu tenderske procedure izbora izvođača radova su četiri dodatne dionice očekivane vrijednosti izgradnje oko 250 miliona eura. Početak radova planiran je za početak iduće godine.

U toku su projekti: Kakanj - Drivuša u dužini 16 km, u kojem je i tunel Vijenac, zatim Bijača - Zvirovići u dužini od 10 km, dok su aktuelni tenderi za dionicu Vlakovo - Tarčin (20 km), a u pripremi projekti Svilaj - Odžak (10 km) i Zenička zaobilaznica (Drivuša - Banlozi) od 11 km, na kojoj je u toku eksproprijacija u dužini od 2,5 km.

Što se tiče Sarajevskog by passa (Butile - Vlakovo u dužini od četiri km), uz saglasnost Federalne vlade, nadležnost je preuzelo preduzeće Autoceste i tu se očekuje kompleksna eksproprijacija zbog nelegalno izgrađenih objekata te treba osigurati dodatni novac za izgradnju. Eksproprijacija će početi do kraja godine, rekao je direktor Karić.

Na pres-konferenciji je također govorio o dosadašnjoj iskorišćenosti kredita izraženoj u eurima te naveo da je Evropska banka za obnovu i razvoj odobrila od 2009. godine 180 miliona. Međutim, pola grace perioda je potrošeno i opterećenje u tom smislu iznosi oko dva miliona, ali ovaj iznos će se ipak uspjeti pokriti.

Do opterećenja je došlo pošto, nakon što je kreditor tražio formiranje preduzeća Autoceste, prethodne vlasti nisu mogle da se dogovore ni o tome gdje će biti njegovo sjedište.

Od 2009. godine je također potpisano za iznos od 75 miliona Evropske investicione banke; potpisivanje novih 166 miliona nije opterećeno nekorišćenjem grace perioda.

"Od 35 miliona eura, koliko je dosad potrošeno, mi (nova uprava Autocesta) od maja ove godine utrošili smo 20 miliona", izjavio je Karić.

Ministar Bijedić je dodao na pres-konferenciji da je nova uprava preduzeća agilna jer se "ne slika za javnost samo kad treba položiti neki temeljac, a poslije ne uradi ništa", već se angažira, planira naredne aktivnosti i traži načine za finansiranje.

Direktor Karić je, osim navedenih podataka, kazao i da je u toku projektovanje za dionice Lašva - Travnik (brza cesta) u dužini od 24 km, Tuzla - Brčko - Orašje (autoput) u dužini 67 km, Žepče - Tuzla (autoput, 60 km), Tarčin - Konjic (autoput, koridor 5c, 20 km) te zeničke zaobilaznice (autoput, koridor 5c) od 11 km.

U idejnom projektu su trase Tarčin - Međugorje i Zenica - Doboj, ukupne dužine 180 km.

U opisu projekta koridor 5c, Karić je, kao u dijelu mreže koridora transevropskih zemalja i spajanju Budimpešte u Mađarskoj s obalom Jadranskog mora, naveo ukupnu dužinu koridora od 330 km, od čega kroz Federaciju treba da prođe oko 285 km.
Image

Ovaj Karic sljedeci James Bond :thumbup: :D
adore
Posts: 193
Joined: 04/05/2007 12:44

#1831 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by adore »

Odlična vijest u sivilu u kojem živimo. Poslije godina plaćanja penala za pare koji nismo bili u stanju koristiti počelo se raditi. I napokon sposobni ljudi koji imaju manje od 60 godina. Mi imamo kapacitete ali ne možeš isjerati ublehaše koji nas vode već 20 godina.
K1ng30
Posts: 30
Joined: 16/11/2011 22:15

#1832 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by K1ng30 »

da li neko zna kako je prosla tuzba za dug prema RVI i članovima šehidskih porodica , kojim se teretila Vlada F BiH kako je zavrsila presuda ?? i kad bi trebala poceti isplata ??
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1833 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

ReD aka Socijalista wrote:Potpisivanje memoranduma sa Shell Exploration Company B.V.

U sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu sutra će biti potpisan memorandum o razumijevanju sa Shell Exploration Company B.V.- preduzećem osnovanim u Holandiji sa registrovanim sjedištem u Hagu.
Memorandum će potpisati premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i federalni ministar energije, rudarstva i industrije
Erdal Trhulj u ime Vlade FBiH i potpredsjednik Portfelja za istraživanje i Strategije Marcus Antonini, te direktor za nova istraživanja, investicije i isporuku Michael Foley, u ime Shella.

Realizacija ovog memoranduma o razumijevanju treba da pruži sliku o stvarnim zalihama nafte i plina na teritoriji Federacije BiH i osigura osnovne pretpostavke za početak istraživanja i eksploatacije u funkciji razvoja FBiH, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade Federacije BiH.
heckler wrote: Ja i dalje trazim da vidim tekst tog memoranduma za koji je receno da je javno objavljen. Ako ko ima link molim da ga i postavi
Da li je Vlada ikad objavila tekst ovog Shell-Memoranduma?
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1834 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Sve odluke sa današnje sjednice Vlade FBiH
Vlada Federacije BiH danas je na sjednici u Sarajevu utvrdila i u parlamentarnu proceduru uputila Nacrt novog zakona o igrama na sreću, jer bi izmjene i dopune obuhvatile više od polovine postojećeg zakona.Propisana je obaveza priređivača igara na sreću da moraju imati centralni računarski ...

... sistem (server) za on-line nadzor povezan sa serverom Uprave za igre na sreću (odnosno Porezne uprave do formiranja navedene uprave), čime se uspostavlja sistem nadzora i kontrole cjelokupnog ostvarenog prometa i stvaraju uslovi za povećanje prihoda koji će se ubirati po osnovu naknada od priređivanja igara na sreću.

Propisan je, također, drugačiji način plaćanja fiksnih naknada od strane priređivača, s tim što je ustanovljena obaveza uplate mjesečne naknade u iznosu pet posto od ukupnog prometa kazina, kladionica i automat klubova.

To znači da će priređivači biti obavezni u Budžet FBiH izdvojiti pet posto od svake uplate igrača za učestvovanje u bilo kojoj od igara na sreću.

Predviđen je drugačiji način oporezivanja dobitaka u klasičnim igrama na sreću i kladioničkim igrama, preciznije su definisani pojedini pojmovi iz oblasti igara na sreću i detaljno uređena cjelokupna procedura za izdavanje odobrenja za priređivanje svake pojedine igre na sreću, uz strožije uslove koji moraju biti ispunjeni da bi se dobilo odobrenje.

Pored preciziranja uslova za organizovanje nagradnih igara i zabranjenih aktivnosti, uspostavaljen je sistem mjesečne i godišnje kontrole prihoda u Budžet Federacije BiH, te predviđeno formiranje Federalne uprave za igre na sreću u sastavu Ministarstva, što ima za cilj obezbjeđenje potpune kontrole poslovanja u ovoj oblasti.

Uprava će štititi igrače, kao i priredivače igara od nelojalne konkurencije, suzbijati pojavu nezakonitog priređivanja igara na crnom tržištu, te ostvarivati i druge interese FBiH.

UTVRĐEN PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PREKRŠAJIMA FBiH

Razlozi za donošenje izmjena i dopuna Zakona o prekršajima FBiH, koje je Vlada FBiH utvrdila i u formi Prijedloga uputila Parlamentarnu FBiH po hitnom postupku, jeste poboljšanje zakonskih rješenja u cilju otklanjanja nedostataka uočenih tokom dosadašnje primjene.

Izmjene i dopune su, također, i rezultat provođenja Projekta regulatorne reforme u Federaciji BiH koji ima za cilj poboljšanje svih zakonskih tekstova i procedura na nivou Federacije BiH.

Između ostalog, u Registar novčanih kazni unose se i podaci koji se odnose na zaštitne mjere, kaznene poene, kao i podaci o uslovnim kaznama, a dodavanjem izraza drugih prekršajnih sankcija, pravnom normom obuhvaćeno je ono što u praktičnom radu već ima primjenu.

Pored preciziranja pojedinih pojmova, u Zakon su uvrštene i neke cjeline iz Krivičnog zakona FBiH i Zakona o krivičnom postupku FBiH koje se primjenjuju u prekršajnom postupku, kao što je poglavlje koje se odnosi na odgovornost pravnih osoba za krivična djela, čime se popunjava dosadašnja pravna praznina.

Također je određen i novi okvir za propisivanje kazni s tendencijom povećanja donje i gornje granice u propisivanju novčanih kazni. Na ovaj način stvara se pravni osnov za izmjene i dopune odgovarajućih propisa koji sadrže kaznene odredbe iz oblasti prekršaja u pravcu povećanja iznosa propisanih novčanih kazni, posebno u oblasti poreza, carina i oblasti finansija uopće.

USKLAĐIVANJE ZAKONA: O BANKAMA, O AGENCIJI ZA BANKARSTVO FBiH I O MIKROKREDITNIM ORGANIZACIJAMA

Vlada FBiH je utvrdila i u parlamentarnu proceduru uputila prijedloge zakona o izmjenama i dopunama zakona: o bankama, o Agenciji za bankarstvo FBiH i o mikrokreditnim organizacijama, nakon što je Federalno ministarstvo finansija uskladilo predložene tekstove s prijedlozima i sugestijama iz prethodno obavljene rasprave na sjednici Federalne vlade.

Predložene izmjene i dopune su rezultat potrebe dodatnog implementiranja, usklađivanja i pojašnjenja ili redefiniranja pojedinih pravnih instituta u postojećim zakonima, kao i nužnosti njihovog usklađivanja sa Zakonom o sprječavanju pranja novca i finansiranju terorističkih aktivnosti iz 2009. godine, kao i obaveza iz Strategije i Akcionog plana za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti u BiH za period od 2009. do 2013. godine.

Uz propisivanje zaštite potrošača finansijskih usluga, istovremeno se ovi zakoni usklađuju s pravnim tekovinama Evropske unije, koje sve više pažnje poklanjaju zaštiti potrošača u ovoj oblasti uz naglašenu obavezu njihovog informisanja, a naročito u vrijeme izbijanja svjetske finansijske krize.

Zato je u postojeći Zakon o bankama uneseno novo poglavlje "Zaštita prava i interesa korisnika bankarskih usluga", u kojem se ova zaštita propisuje preko općih uslova poslovanja banaka, informisanja potrošača u predugovornoj fazi propisivanjem sadržaja informacionog lista, načina zaključivanja ugovora o pružanju usluge, kao i propisivanjem obaveznih elemenata takvih ugovora.

U dopunama ovog zakona posebno je razrađena zaštita potrošača, u pogledu njihovih prava i obaveza iz ugovora o kreditu i ugovora o ostalim uslugama, kao što su revolving kredit, ugovor o bankarskom tekućem računu i ugovor o novčanom depozitu, a na osnovu preporuka ombudsmena za zaštitu potrošača u BiH u sektoru potrošačkih kredita.

U sastavu Agencije za bankarstvo FBiH uspostavlja se samostalna organizaciona jedinica unutar koje djeluju jedan ili više ombudsmena za bankarski sistem, u cilju promoviranja i zaštite prava i interesa potrošača, tj. fizičkih osoba kao korisnika finansijskih usluga.

Kao jedan od nosilaca zaštite prava potrošača u Federaciji BiH, ombudsmen omogućava da se nastale nesuglasice i sporovi između institucija bankarskog sistema i korisnika finansijskih usluga mogu pravično i brzo riješiti od strane nezavisnih osoba, s minimumom formalnosti putem usaglašavanja, posredovanja ili na drugi miran način.

Ombudsmen je nezavisan u obavljanju svojih zadataka i odgovara za njihovo izvršavanje, a sprovođenjem svojih funkcija ne djeluje kao zastupnik Agencije.

Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o mikrokreditnim organizacijama su, uz ostalo, precizirana ograničenja davanja kredita osobama povezanim s mikrokreditnim organizacijama u cilju zaštite imovine MKO i data mogućnost da Agencija podzakonskim aktima dodatno reguliše ovu materiju.

Prvi put se MKO identifikuju kao obveznici postupka sprječavanja pranja novca i reguliše njihovo poslovanje, izvještavanje, postupanje s klijentima i preduzimanje drugih radnji u skladu sa Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

MJERE ZA OSTVARENJE PRORAČUNSKIH UŠTEDA

Vlada FBiH je izmijenila i dopunila Uredbu o naknadama troškova za službena putovanja kojim se utvrđuje da visina dnevnica za službena putovanja u zemlji od 1.12.2011. godine bude 25 konvertibilnih maraka.

Ovo je u skladu sa stavom Fiskalnog vijeća BiH o potrebi dodatnih mjera štednje na na svim nivoima vlasti u BiH.

Uredba je na tragu je već poduzetih mjera od strane Vlade FBiH na smanjenju troškova na svim budžetskim pozicijama.

Uz ovo, a s ciljem uspostave likvidnosti i ravnoteže Proračuna FBiH za 2011. godinu, Vlada FBiH donijela je danas Odluku o obustavi izvršavanja pojedinih proračunskih izdataka.

Ovom odlukom obustavlja se, na razdoblje od 45 dana, izvršavanje izdataka u Proračunu FBiH za 2011. godinu na poziciji izdataka za nabavku stalnih sredstava, osim uz suglasnost Vlade FBiH.

IZVJEŠTAJ O UTROŠKU SREDSTAVA POTICAJA

Vlada FBiH usvojila je danas Izvještaj Komisije za praćenje utroška sredstava Tekućih grantova “Podsticaj proizvodnji i prestruktuiranje industrije i rudarstva” u 2010. godini Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.

Radi se o sredstvima u iznosu od 6,05 miliona konvertibilnih maraka odobrenih za 58 kandidovanih programa.

U izvještaju se navodi da je od 58 privrednih društava koja su prošle godine dobila podsticajna sredstva, njih 47 dostavilo izvještaje o utrošku do 30.9.2011.godine, odnosno do roka koji je propisan ugovorom.

Od toga su 43 privredna društva dostavila konačane, a četiri privredna društva nepotpune izvještaje.

Stoga je Vlada FBiH zadužila Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije da obavijesti korisnike sredstava da u ostavljenom roku ispune ugovorom preuzete obaveze, a u protivnom aktivira klauzulu ugovora prema kojoj se, u slučaju neispunjenja ili neurednog ispunjenja obaveza iz ugovora, sredstva vraćaju na Jedinstveni račun Trezora FBiH.

POMOĆ DOBITNIKU "ZLATNOG LJILJANA"

Vlada FBiH danas je zaključila da će parcitipirati u troškovima liječenja Salke Hajdarevića, dobitnika "Zlatnog lilljana".

Konačna odluka o visini sredstava bit će donesena nakon što budu poznati svi podaci o liječenju, uključujući bolnicu i potreban novčani iznos. Inače, riječ je o ratnom komandantnu, dobitniku najvećeg ratnog priznanja, sedamdeset postotnom ratnom vojnom invalidu.

ODLUKE O SREDSTVIMA ZA FINANSIRANJE KULTURNIH DRUŠTAVA

Federalna vlada je, polazeći od raspoloživih budžetskih sredstava i potrebe ušteda na svim stavkama, danas donijela četiri odluke o finansiranju kulturnih društava u ovoj godini kojima su smanjena Budžetom FBiH za 2011. godinu utvrđena sredstva za ove namjene.

Tako je za "Preporod" odobreno 110 hiljada konvertibilnih maraka, za "Napredak" 85 hiljada KM, za "Prosvjetu" 55 hiljada KM, a za "Benevolenciju" 30 hiljada KM.

O GAŠENJU SIGNALA FTV-a S ODAŠILJAČA NA BIOKOVU

Federalno ministarstvo prometa i komunikacija upoznalo je danas Vladu FBiH s Informacijom o prekidu signala Federalne televizije s odašiljača Biokovo (Republika Hrvatska) u noći s 22. na 23.11.2011. godine.

Kao posljedica ovoga, bez signala FTV-a ostala je gotovo cijela Hercegovina (šira područja Ljubuškog, Širokog Brijega, Čapljine, Stoca...).

Hrvatski "Odašiljači i veze" (OIV), koji su i vlasnik objekta na Biokovu, obavještenje o isključenju dostavili su samo desetak sati prije samog isključenja. Hrvatska agencija za komunikacije (HAKOM) je, dan ranije, obavijestila OIV da, u sljedeća 24 sata, prekine emitiranje signala FTV-a s Biokova jer su, prema njihovim saznanjima, "utvrdili" da ne postoje dozvole RAK-a BiH ni HAKOM-a.

Iako je FTV iste noći faksom i e-mailom dostavila i OIV-u i HAKOM-u a sve potrebne i tražene dozvole koje je izdao RAK BiH, signal je ipak isključen.

Vlada FBiH danas je zaključila da će od Vijeća ministara BiH i RAK-a tražiti da hitno reagiraju kod nadležnih institucija Republike Hrvatske.

Ukoliko to ne učine, Vlada FBiH će se direktno obratiti tim hrvatskim institucijama.

Vlada FBiH zadužila je Federalno ministarstvo prometa i komunikacija da analizira ugovor koji se odnosi na korištenje usluga odašiljača na Biokovu.

KADROVSKA PITANJA

Vlada FBiH je danas dala saglasnost Nadzornom odboru Privrednog društva "Šume Herceg-Bosne" d.o.o. Mostar da se Mile Šerić razriješi dužnosti direktora, a da se za vršioca ove dužnosti, na period do šest mjeseci, imenuje Zdravko Palavra.

Prethodna saglasnost data je i Nadzornom odboru privrednog društva "Unis Pretis" d.o.o. Sarajevo-Vogošća da se za izvršnog direktora proizvodnje imenuje Zaim Hadžić, a za izvršnog direktora komercijalno-tehničkih poslova Almin Mališević.

Vlada FBiH je dala prethodnu saglasnost da se na upražnjene pozicije za pet članova Nadzornog odbora "BH-GAS" d.o.o. Sarajevo imenuju: Edin Dilberović, Goran Žagovec, Mehmed Koldžo, Alija Kusur i Enes Softić.

Saglasnost je data i za imenovanje Rizaha Kuluglića na upražnjenu poziciju člana Nadzornog odbora "Tehničko-remontni zavod Hadžići" d.d. Hadžići, a Reufa Jahića i Dragana Međovića na upražnjene pozicije članova Nadzornog odbora "Agrokomerc" d.d. Velika Kladuša.

Prethodnu saglasnost Vlade FBiH dobio je i Nadzorni odbor JP BH POŠTA d.o.o. Sarajevo za donošenje odluka o imenovanju Muje Butkovića za generalnog direktora, Elme Piknjać-Jaganjac za izvršnog direktora za razvoj i informacioni sistem, Seada Mušinbegovića za izvršnog direktora za ekonomsko-finansijske poslove i Mirsada Mujića za izvršnog direktora za poštanski promet.

Nadzorni odbor JP Međunarodni aerodrom "Sarajevo" d.o.o. Sarajevo dobio je prethodnu saglasnost Vlade FBiH za donošenje Odluke o imenovanju Ivana Veličana za direktora ove kompanije.

Vlada FBiH je danas donijela Rješenje kojim je imenovala članove stalne delegacije BiH u Domu regiona Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti pri Vijeću Evrope iz Federacije BiH.

Imenovani su za šefa delegacije Svetozar Pudarić, za sekretara Mirsad Kebo i za zamjenika člana Karolina Pavlović.

Za članove Nadzornog odbora JP Hrvatske telekomunikacije d.d. Mostar danas su predloženi za nominaciju Ante Krešić, Zoran Zekić, Ivan Tabak, Sejad Čolak, Ante Penavić i Dragi Žujo.

Spomenko Jukić, Suvad Murta i Fahrudin Džafić danas su imenovani u Komisiju za razmjenu podataka o vojnim stanovima s republikama Srbijom i Crnom Gorom.

Vlada je dala prethodnu saglasnost Nadzornom odboru JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar za imenovanje Milana Lovrića za vršioca dužnosti izvršnog direktora za razvoj - člana Uprave JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar na period do šest mjeseci, odnosno do okončanja postupka izbora na osnovu javnog konkursa.

U Komisiju za utvrđivanje činjeničnog stanja o ispunjavanju uslova za penziju komandanta Specijalne jedinice Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova Dragana Vikića i još četiri policijska službenika danas su imenovani Dušan Grbić, Šukreta Bijelić, Edita Kalajdžić, Ernevaza Hrustanović i Srđan Mikić, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.
Image
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1835 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Vijesti iz BiH
FBiH: Ministarstvo priprema novi zakon o radu
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike priprema novi zakon o radu kojim je predloženo da se na precizniji i jasniji način reguliraju pojedina pitanja, te uvođenje novih instituta kao što su utvrđivanje reprezentativnosti sindikata i poslodavaca, kao i pitanja inspekcijskog nadzora.
Također, predložena su i ostala, ali ne manje važna rješenja koja se odnose na zabranu svake vrste diskriminacije i uvođenje novih osnova diskriminacije kao što su mobing, uznemiravanje, kao i diskriminacija u vezi sa sindikalnim aktivnostima kod poslodavca.

Prednacrt zakona o radu razmatralo je Ekonomsko-socijalno vijeće (ESV) za teritoriju Federacije BiH na sjednici krajem oktobra i zaključkom podržalo donošenje zakona.

Udruženje poslodavaca FBiH i Savez samostalnih sindikata BiH uglavnom su se usaglasili oko većine spornih pitanja vezanih za Prednacrt, ali je, prema mišljenju Udruženja poslodavaca ostalo 17 primjedbi, prijedloga i sugestija za koje traže da se ugrade u tekst zakona ili da obrađivač, ukoliko ocjeni da su neprihvatljive, ponudi odgovarajuće obrazloženje za njegovo neprihvatanje.

"Postupajući sukladno zaključcima ESV, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, kao obrađivač Prednacrta zakona, razmatra dostavljene prijedloge Udruženja poslodavaca i priprema konačni tekst prednacrta koji će ponovo uputiti Vladi Federacije radi utvrđivanja nacrta zakona o radu i upućivanja u parlamentarnu proceduru“, naveo je za Agenciju Fena federalni ministar rada i socijalne politike Vjekoslav Čamber pojašnjavajući proceduru donošenja ovog najvažnijeg zakona u oblasti radnog prava.

Naime, kako je važeći Zakon o radu iz 1999. godine znatnije i mijenjan i dopunjavan 2000. i 2003. godine, odlučeno je da se pristupi izradi sasvim novog integralnog teksta. U Ministarstvu rada ističu da su odredbe novog zakona o radu usklađene sa konvencijama MOR-a i direktivama Evropske unije.

Odredbe kojima se uređuje pitanje kolektivnih ugovora i kolektivnog pregovaranja su preciznije definirane, odnosno usklađene su sa poglavljem u zakonu koje se odnosi na utvrđivanje reprezentativnosti sindikata i udruženja poslodavaca.

U cilju efikasnijeg nadzora nad primjenom zakona, na potpuniji način se uređuje pitanje inspekcijskog nadzora, odnosno nadležnost federalne i kantonalne inspekcije rada.

Na tekst Prednacrta zakona pribavljana su mišljenja kantona koja su na odgovarajući način ugrađena u to zakonsko rješenje.

"Prema planskim dokumentima o radu ovog ministarstva, kao i Vlade Federacije BiH, donošenje zakona o radu može se očekivati u prvom tromjesečju naredne godine“, naveo je ministar Čamber.
Image
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1836 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Intervju Niksica Dnevnom Listu


http://dnevni-list.ba/index.php?option= ... &Itemid=11


Izvadio sam meni najinteresnantiji dio
- Prilikom preuzimanja mandata najavili ste brojne razvojne projekte. Koliko njih ste uspjeli započeti ili realizirati i kakva je mogućnost, s obzirom na lošu financijsku situaciju, da se u 2012. nastavi s razvojnim projektima?

Borba za svako radno mjesto i privlačenje investicija osnovni je cilj Vlade FBiH. Do sada smo ovo naše opredjeljenje pokazali na više primjera. Provođenjem regulatorne reforme uštedjeli smo gospodarstvu u FBiH nekih 100 milijuna maraka na godišnjoj razini, a očekujemo da pune učinke ove reforme gospodarstvo osjeti upravo u tijeku iduće godine. Također, Vlada FBiH odlučna je u iduće tri godine izgraditi više kilometara autoceste nego što je urađeno u proteklih 15 godina. Za tu svrhu želimo kreirati ambijent i omogućiti JP “Autoceste FBiH” da uz našu potporu investira milijardu maraka u autoceste. U idućoj godini očekujemo radove na svim dionicama autoceste na koridoru Vc za koje imamo urađene projekte. To nije sve. Pripremamo set zakonskih rješenja koja će nam omogućiti pojednostavljivanje procedure za dodatne investicije u izgradnji autoceste. Nemojte mi zamjeriti što neću dalje elaborirati, jer se ne želim zalijetati i davati preuranjena obećanja, ali vjerujte da se radi o ozbiljnim investitorima. Svakako da će Parlament FBiH, ali i javnost o tome biti na vrijeme informirani. Do tada ćemo raditi bez puno pompe na otklanjanju administrativnih prepreka. U idućoj godini očekujemo i da preko Razvojne banke FBiH značajnije podržimo razvojne projekte u poljoprivrednom, te sektoru malih i srednjih poduzeća, a nastavit ćemo i već započete aktivnosti u sektoru namjenske industrije, koje već daju određene rezultate, jer je proizvodnja u prvih devet mjeseci ove godine povećana za 20 posto.

Dvije Stvari. Vec sam na nekim mjestima nacuo da se nesto sprema oko Autocesta u vidu javnog/privatnog partnerstva, ali svi sute i odbijaju bilo sta unaprijed da kazu. Ta "tajnovitost" mi daje nadu da ce nesto konkretno biti iako sam standardno skeptican prema vlasti i zlobnik u meni kaze da to samo tempiraju pred opstinske izbore. Nada zadnja umire.

Drugo, ako je neko konacno ozbiljno poceo da gleda na namjesku industriju imaju moju 100% fanaticnu podrsku u tome. Namjenska industrija mora biti u top 5 ako ne i top 3 drzavna prioriteta! Pakistanski Ministar Odbrane uskoro dolazi Niksicu u posjetu u vezi nekih namjenskih projekata pa se iskreno nadam konkretnom poboljanju po ovom pitanju.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1837 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

heckler wrote:Intervju Niksica Dnevnom Listu


http://dnevni-list.ba/index.php?option= ... &Itemid=11


Izvadio sam meni najinteresnantiji dio
- Prilikom preuzimanja mandata najavili ste brojne razvojne projekte. Koliko njih ste uspjeli započeti ili realizirati i kakva je mogućnost, s obzirom na lošu financijsku situaciju, da se u 2012. nastavi s razvojnim projektima?

Borba za svako radno mjesto i privlačenje investicija osnovni je cilj Vlade FBiH. Do sada smo ovo naše opredjeljenje pokazali na više primjera. Provođenjem regulatorne reforme uštedjeli smo gospodarstvu u FBiH nekih 100 milijuna maraka na godišnjoj razini, a očekujemo da pune učinke ove reforme gospodarstvo osjeti upravo u tijeku iduće godine. Također, Vlada FBiH odlučna je u iduće tri godine izgraditi više kilometara autoceste nego što je urađeno u proteklih 15 godina. Za tu svrhu želimo kreirati ambijent i omogućiti JP “Autoceste FBiH” da uz našu potporu investira milijardu maraka u autoceste. U idućoj godini očekujemo radove na svim dionicama autoceste na koridoru Vc za koje imamo urađene projekte. To nije sve. Pripremamo set zakonskih rješenja koja će nam omogućiti pojednostavljivanje procedure za dodatne investicije u izgradnji autoceste. Nemojte mi zamjeriti što neću dalje elaborirati, jer se ne želim zalijetati i davati preuranjena obećanja, ali vjerujte da se radi o ozbiljnim investitorima. Svakako da će Parlament FBiH, ali i javnost o tome biti na vrijeme informirani. Do tada ćemo raditi bez puno pompe na otklanjanju administrativnih prepreka. U idućoj godini očekujemo i da preko Razvojne banke FBiH značajnije podržimo razvojne projekte u poljoprivrednom, te sektoru malih i srednjih poduzeća, a nastavit ćemo i već započete aktivnosti u sektoru namjenske industrije, koje već daju određene rezultate, jer je proizvodnja u prvih devet mjeseci ove godine povećana za 20 posto.

Dvije Stvari. Vec sam na nekim mjestima nacuo da se nesto sprema oko Autocesta u vidu javnog/privatnog partnerstva, ali svi sute i odbijaju bilo sta unaprijed da kazu. Ta "tajnovitost" mi daje nadu da ce nesto konkretno biti iako sam standardno skeptican prema vlasti i zlobnik u meni kaze da to samo tempiraju pred opstinske izbore. Nada zadnja umire.

Drugo, ako je neko konacno ozbiljno poceo da gleda na namjesku industriju imaju moju 100% fanaticnu podrsku u tome. Namjenska industrija mora biti u top 5 ako ne i top 3 drzavna prioriteta! Pakistanski Ministar Odbrane uskoro dolazi Niksicu u posjetu u vezi nekih namjenskih projekata pa se iskreno nadam konkretnom poboljanju po ovom pitanju.
Kako nece da kazu nista, bemu... :D
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1838 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Ko se misli baviti vinom, deder.

01. 12. 2011.
Novi federalni zakon: Vino se ne može proizvoditi od uvoznog grožđa
Na današnoj sjednici Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na prijedlog dopremijer Federacije Bosne i Hercegovine i federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Jerko Ivankovića-Lijanovića, usvojila je Prijedlog Zakona o vinu, čime su proizvođači vina u Federaciji Bosne i Hercegovine dobili novi Zakon o vinu, petnaest godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, čime je stvorena osnova za kvalitetniju proizvodnju vina.

Glavni cilj novog Zakona o vinu jeste da osigura povoljniji zakonodavno–pravni ambijent za održivi razvoj vinarsko-vinogradarskog sektora, time što će se uspostaviti i održavati jedinstveno i uređeno tržište vina u skladu s EU standardima.

Novi federalni Zakon o vinu definira proizvodnju, preradu, kvalitet i promet grožđa vinskih sorti; proizvodnju, preradu, kvalitet i promet vina; razvrstavanje vina i norme kvaliteta; zaštitu geografskoga porijekla vina; uspostavu i vođenje registara proizvođača grožđa i vina; podjelu nadležnosti između federalne, kantonalne i općinske razine vlasti u Federaciji BiH; uspostavu efikasnoga i djelotvornog sustava inspekcijske kontrole i nadzora u sektoru vinogradarstva i vinarstva.

Važno je istaći da novi federalni Zakon o vinu propisuje da se vino ne može proizvoditi od uvoznog grožđa.
Image
bihac-x
Posts: 224
Joined: 05/04/2004 11:35

#1839 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by bihac-x »

U 21. vijeku kada je litra goriva 2.40 KM oni smanjili dnevnicu na 25 KM!? Bila je 48 KM ako neko ne zna.
I sad treba neko iz Bihaca drndati se citav dan do Sarajeva i nazad dzaba!? Ovo je najnenormalnije sto je uradjeno do sada.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1840 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Hemel »

bihac-x wrote:U 21. vijeku kada je litra goriva 2.40 KM oni smanjili dnevnicu na 25 KM!? Bila je 48 KM ako neko ne zna.
I sad treba neko iz Bihaca drndati se citav dan do Sarajeva i nazad dzaba!? Ovo je najnenormalnije sto je uradjeno do sada.
trebalo bi u privredi traziti sponzore da se to poboljsa. :oops:
User avatar
Better Man
Posts: 18741
Joined: 01/10/2006 20:10

#1841 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Better Man »

bihac-x wrote:U 21. vijeku kada je litra goriva 2.40 KM oni smanjili dnevnicu na 25 KM!? Bila je 48 KM ako neko ne zna.
I sad treba neko iz Bihaca drndati se citav dan do Sarajeva i nazad dzaba!? Ovo je najnenormalnije sto je uradjeno do sada.
Vezano za smanjenje dnevnica se odnosi na budzetske korisnike, tj. drzavne sluzbenike i namjestenike kojima je Vlada poslodavac, odnosno Vlade kantona itd.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1842 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Better Man wrote:
bihac-x wrote:U 21. vijeku kada je litra goriva 2.40 KM oni smanjili dnevnicu na 25 KM!? Bila je 48 KM ako neko ne zna.
I sad treba neko iz Bihaca drndati se citav dan do Sarajeva i nazad dzaba!? Ovo je najnenormalnije sto je uradjeno do sada.
Vezano za smanjenje dnevnica se odnosi na budzetske korisnike, tj. drzavne sluzbenike i namjestenike kojima je Vlada poslodavac, odnosno Vlade kantona itd.
Znaci da bi bilo bolje da nemaju nikakve dnevnice.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1843 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

heble vas dnevnice, pausali, topli obroci, naknade za transport, odvojeno zivljenje, sluzbena auta, vozaci, sluzbeni mobilni telefoni, komisijske naknade i sve ostale bezobrazne beneficije kojima ubijate ovu drzavu. U prosjeku "rade" 5 sati sedmicno, a i kad su na "poslu" u parlamentu citaju novine i nikad se ne javljaju za rijec a kamoli materijal da prostudiraju. Zasto bi, ionako se glasa stranackom linijom.

Sisteme nakande za drzavne sluzbenike treba radikalno i naglavacke okrenuti
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1844 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

02. 12. 2011.
FBiH: Zakon o klasifikaciji djelatnosti sljedećeg tjedna stupa na snagu
Zakon o izmjenama i dopunama zakona o klasifikaciji djelatnosti Federacije trebao bi na snagu stupiti već sljedeći tjedan. Iz Zavoda za statistiku Federacije su nam prethodno kazali da se na njegovo donošenje čekalo više od godinu dana.

Inače, cilj ovog zakona je osiguranje usporedivosti i kompatibilnosti statističkih standarda Federacije s Europskom unijom, što je doprinos razvoju jedinstvenog ekonomskog prostora u BiH kao jednog od preduvjeta za približavanje naše zemlje europskim integracijama.

Iz tog razloga i u Federaciji, ali i RS-u je na snazi odluka od promjeni klasifikacije djelatnosti koja je usklađena sa onom u EU. Inače, u čitavoj BiH je od 1.1.2011. godine u primjeni nova klasifikacija djelatnosti – tzv. KDBiH koja bi trebala biti završena do kraja ove godine.
Image
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1845 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Hemel »

heckler wrote:heble vas dnevnice, pausali, topli obroci, naknade za transport, odvojeno zivljenje, sluzbena auta, vozaci, sluzbeni mobilni telefoni, komisijske naknade i sve ostale bezobrazne beneficije kojima ubijate ovu drzavu. U prosjeku "rade" 5 sati sedmicno, a i kad su na "poslu" u parlamentu citaju novine i nikad se ne javljaju za rijec a kamoli materijal da prostudiraju. Zasto bi, ionako se glasa stranackom linijom.

Sisteme nakande za drzavne sluzbenike treba radikalno i naglavacke okrenuti
:thumbup:
User avatar
Better Man
Posts: 18741
Joined: 01/10/2006 20:10

#1846 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Better Man »

ReD aka Socijalista wrote:
Better Man wrote:
bihac-x wrote:U 21. vijeku kada je litra goriva 2.40 KM oni smanjili dnevnicu na 25 KM!? Bila je 48 KM ako neko ne zna.
I sad treba neko iz Bihaca drndati se citav dan do Sarajeva i nazad dzaba!? Ovo je najnenormalnije sto je uradjeno do sada.
Vezano za smanjenje dnevnica se odnosi na budzetske korisnike, tj. drzavne sluzbenike i namjestenike kojima je Vlada poslodavac, odnosno Vlade kantona itd.
Znaci da bi bilo bolje da nemaju nikakve dnevnice.
Da, jer imaju platu, topli i troskove prevoza koji se neumanjuju ako prime dnevnicu za sluzbeni put. Zna se da se fiktivnim sluzbenim putovanjima i sl. pare nauzimase na dnevnicama i ja bi ih ukinuo. Odvucete sluzbeno auto na put i jos dobijes pored plate toplog i troskova prevoza i dnevnicu za sluzbeni put. Zar to nije bezobrazno? I da dodam da treba ukinuti naknade za odvojeni zivot, pausale poslanicima, placanje komisija i fiktivni prekovremeni rad. Javna tajna je da se u organima drzavne sluzbe pare i pare klepaju na prekovremeni rad kojeg uopce nema, jer niko ne ostaje poslije 4 sata na poslu,a da ne govorim o sekretaricama koje primaju punu platu, a rade dvokratno, tj. 4 sata dnevno i uz to naplacuju prekovremeni rad kojeg nema.
Last edited by Better Man on 02/12/2011 20:12, edited 1 time in total.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1847 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Kad ce rekonstrukcija...? Red bi bio, cova vec ima prave ljude za prava mjesta... Ajmo bivsi sdp, lagano pojedite i to govance, nema smisla da se oteze... Sjetite se Djindjica i zaba... :roll:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1848 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

nosara wrote:Kad ce rekonstrukcija...? Red bi bio, cova vec ima prave ljude za prava mjesta... Ajmo bivsi sdp, lagano pojedite i to govance, nema smisla da se oteze... Sjetite se Djindjica i zaba... :roll:
o cemu ti ?
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1849 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

heckler wrote:
nosara wrote:Kad ce rekonstrukcija...? Red bi bio, cova vec ima prave ljude za prava mjesta... Ajmo bivsi sdp, lagano pojedite i to govance, nema smisla da se oteze... Sjetite se Djindjica i zaba... :roll:
o cemu ti ?
Pa u paketu su VM i federalna vlada... Navodno, covic nece previse zatezat oko broja ministarstava, moze i pro forme rekonstrukcija, ali da se oformi cvrsta koalicija svih federalnih klero-nacionalista, i crvenih i crnih i zelenih...

Strpljenja... 8-)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1850 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

sto se tice javnog sektora...

U Srbiji se u državnim preduzećima u administraciji efektivno radi tri sata i 45 minuta dnevno, a na terenu 25 minuta duže. Istovremeno se kod privatnika radi sedam sati i 18 minuta, dakle skoro četiri sata duže, pokazuju analize Centra za istraživanje u privredi. Produktivnost je, na nivou republike, 42 odsto evropskog proseka.
kod nas moze biti samo gore, nikako bolje... :D
Post Reply