Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1826 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma dobro, agresivan dizajn upucuje ne dobre karakteristike po snijegu ili bljuzgavici. Ali isto tako na vecim autima bi bile vrlo mekane po suhom. Opet kakve su po ledu? Tu je bitniji sastav gume nego dizajn?
- JOINT_1921
- Posts: 2431
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1827 Re: Dolazi zima - zimske gume
Da li neko ima preporuku kojeg prozivodjaca guma da uzmem za sve 4 nove MS gume za Golfa 5???
Last edited by JOINT_1921 on 10/10/2013 00:35, edited 1 time in total.
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#1828 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ove iznad su vjeruj bar sto se tice 13" odlicne i po snijegu i po ledu, blatu, mokrom. Nisam ih vozio ljeti pa tako da ne znam kako se ponašaju. Ja sam se iznenadio kvalitetom, al nazalost u Sarajevu ih nisam mogao nigdje naci da kupim sebi. On nekad uzeo na nekoj rasprodaji cini mi se 55 KM platio po komadu.jefferson wrote:Ma dobro, agresivan dizajn upucuje ne dobre karakteristike po snijegu ili bljuzgavici. Ali isto tako na vecim autima bi bile vrlo mekane po suhom. Opet kakve su po ledu? Tu je bitniji sastav gume nego dizajn?
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1829 Re: Dolazi zima - zimske gume
Mislio sam po suhom zimi. Ljeti nema svrhe ove gume voziti, poderao bi ih sad pa sad, a performanse bi bile ocajne.kloniran wrote:Ove iznad su vjeruj bar sto se tice 13" odlicne i po snijegu i po ledu, blatu, mokrom. Nisam ih vozio ljeti pa tako da ne znam kako se ponašaju. Ja sam se iznenadio kvalitetom, al nazalost u Sarajevu ih nisam mogao nigdje naci da kupim sebi. On nekad uzeo na nekoj rasprodaji cini mi se 55 KM platio po komadu.jefferson wrote:Ma dobro, agresivan dizajn upucuje ne dobre karakteristike po snijegu ili bljuzgavici. Ali isto tako na vecim autima bi bile vrlo mekane po suhom. Opet kakve su po ledu? Tu je bitniji sastav gume nego dizajn?
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#1830 Re: Dolazi zima - zimske gume
I po suhom su odlicne, ja sam vozio jedno 200 km s njima i nisam primjetio neke mane, doduse nije bilo nigdje preko 90 km/h jer cesta ne dozvoljava brže, ali su me iznenadile po cesti gdje nije grtalica ocistila, lanci nikad nabaceni nisu na njih.jefferson wrote:Mislio sam po suhom zimi. Ljeti nema svrhe ove gume voziti, poderao bi ih sad pa sad, a performanse bi bile ocajne.kloniran wrote:Ove iznad su vjeruj bar sto se tice 13" odlicne i po snijegu i po ledu, blatu, mokrom. Nisam ih vozio ljeti pa tako da ne znam kako se ponašaju. Ja sam se iznenadio kvalitetom, al nazalost u Sarajevu ih nisam mogao nigdje naci da kupim sebi. On nekad uzeo na nekoj rasprodaji cini mi se 55 KM platio po komadu.jefferson wrote:Ma dobro, agresivan dizajn upucuje ne dobre karakteristike po snijegu ili bljuzgavici. Ali isto tako na vecim autima bi bile vrlo mekane po suhom. Opet kakve su po ledu? Tu je bitniji sastav gume nego dizajn?
-
maxell_sarajevo
- Posts: 2303
- Joined: 08/02/2008 19:19
#1831 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ima li se jos negdje kupiti GY UG7+ u dimenziji 185/65/R14?
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#1832 Re: Dolazi zima - zimske gume
Probaj Unitarde, Robni promet, Sava, Djeem trans.maxell_sarajevo wrote:Ima li se jos negdje kupiti GY UG7+ u dimenziji 185/65/R14?
- JOINT_1921
- Posts: 2431
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1833 Re: Dolazi zima - zimske gume
?? HelpJOINT_1921 wrote:Da li neko ima preporuku kojeg prozivodjaca guma da uzmem za sve 4 nove MS gume za Golfa 5???
-
citro
- Posts: 1012
- Joined: 17/02/2013 09:46
#1834 Re: Dolazi zima - zimske gume
Moj izbor bi svakako bila dimenzija 195/65 R15, ako ti to nije originalna dimenzija na autu onda kupi celicne felge, jeftine su kao polovne. Sarafi ti pasu i sa alu felgi (ukoliko imas alu felge).JOINT_1921 wrote:?? HelpJOINT_1921 wrote:Da li neko ima preporuku kojeg prozivodjaca guma da uzmem za sve 4 nove MS gume za Golfa 5???
Gume? Citav niz, od Save S3, Barum Polaris S3, Hankook iCept, Semperit. Ako imas viska para tu su i Continental, Dunlop, Good Year. Ja sam za ovu prvu skupinu sto se tice nasih uslova voznje. Znam da se kod Maja Autogume (ako si iz Sarajeva) Hankook iCept mogu dobiti za nesto nize od 400 KM, sva cetiri komada.
Dovoljno ?
- JOINT_1921
- Posts: 2431
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1835 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hmm, hvala na odgovoru, nisu mi aluminijske felge, nego mislim da su te koje si naveo... Pare nisu problem i iskreno za te neke proizvodjace prvi put cujem... Mislio sam na neke od Michelin, Dunlop, Sava, Bridgestone, i sl. malo provjerenije, ali da mi neko kaze sa iskustvom koje su dobre za ove nase uslove, Karaula i sl.
- avantgarde
- Posts: 7938
- Joined: 01/02/2010 22:02
- Location: u masi svakojako sarenih profila..
#1836 Re: Dolazi zima - zimske gume
juce narucio nove 4 gume,Nokian 225/45,R17 u autogarazi,nadam se da ce sutra gume stici...moram reci da sam ciljano isao na neku ne tako navikanu marku kao recimo Konti,Michelin ili Dunlop posto sam sve te vec probao,jednostavno hocu isprobat da kazem neku,ne bas tako poznatu marku...javim kad budem vise znao..
-
citro
- Posts: 1012
- Joined: 17/02/2013 09:46
#1837 Re: Dolazi zima - zimske gume
JOINT_1921 wrote:Hmm, hvala na odgovoru, nisu mi aluminijske felge, nego mislim da su te koje si naveo... Pare nisu problem i iskreno za te neke proizvodjace prvi put cujem... Mislio sam na neke od Michelin, Dunlop, Sava, Bridgestone, i sl. malo provjerenije, ali da mi neko kaze sa iskustvom koje su dobre za ove nase uslove, Karaula i sl.
Dobro je da nije ona: pare nisu problem, para nema
Ako je vec takva situacija onda kupi Michelin, barem nemoras objasnjavati papcima sto si kupio bas tu gumu:)
A meni je i Sava S3 radila posao bez problema po tim putevima.
- JOINT_1921
- Posts: 2431
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1838 Re: Dolazi zima - zimske gume
Haha, dobro, hvala na sugestiji... Raspitat cu se za Savu, Michelin i mozda Good Year, pa cu vidjeti otprilike gdje su cjenovno... Javim ovdje, trebalo bi da je ovaj medju najjeftinijim u BiH, jer su gume dio kompenzacije, pa ako neko jos bude htio, mogu ga povezati...
- hopi
- Posts: 7254
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#1839 Re: Dolazi zima - zimske gume
za koliko se para mogu naći 205 55 r16, 4 komada+plaćanje kešom. Nisam dosada kupovao tu dimenziju pa ne znam
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#1840 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ovisi koja marka... od 170 pa dalje...ja sam kupovao conti za 220.
Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2
Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1841 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nokian je itekako poznat kada su zimske gume u pitanju. Tu ne mozes gresku napraviti.avantgarde wrote:juce narucio nove 4 gume,Nokian 225/45,R17 u autogarazi,nadam se da ce sutra gume stici...moram reci da sam ciljano isao na neku ne tako navikanu marku kao recimo Konti,Michelin ili Dunlop posto sam sve te vec probao,jednostavno hocu isprobat da kazem neku,ne bas tako poznatu marku...javim kad budem vise znao..
Last edited by jefferson on 10/10/2013 17:24, edited 1 time in total.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1842 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam imao Hankook zimske jednom, katastrofa ziva! Po suhom su odlicne, ali utabani snijeg i led: opsta katastrofa.JOINT_1921 wrote:Hmm, hvala na odgovoru, nisu mi aluminijske felge, nego mislim da su te koje si naveo... Pare nisu problem i iskreno za te neke proizvodjace prvi put cujem... Mislio sam na neke od Michelin, Dunlop, Sava, Bridgestone, i sl. malo provjerenije, ali da mi neko kaze sa iskustvom koje su dobre za ove nase uslove, Karaula i sl.
Sto se tice Baruma, Barum je jeftinija marka Continentala, i nikad neces dobiti ono sto dobijas sa Continentalom. Isto je sa Savom i Good Yearom i Dunlopom. Sava je jednostavno jeftina varijanta tih guma.
Nije tu samo stvar performansi po snijegu. Sava su bar poznate kao vrlo dobre gume kada zagusti. Problem je koliko celicnih slojeva u gumi ima? Koliko slojeva kevlara ima? Kevlar je jos uvijek vrlo skup, i samo vrhunske gume imaju kevlar slojeve za ojacavanje konstrukcije.
Te stvari odlucuju da li ce guma ispasti iz balansa ako udaris u neku rupu ili da li ce se pojaviti grba na gumi itd.
Ako mislis gumu imati jedno 3 sezone, ond adefinitivno idi sa skupljim gumama.
-
Teufik
- Posts: 4886
- Joined: 25/01/2010 18:51
- Location: TZ
#1843 Re: Dolazi zima - zimske gume
Fino si ubo'. Cestitam. Imaju itekako kvalitetne zimske gume.avantgarde wrote:juce narucio nove 4 gume,Nokian 225/45,R17 u autogarazi,nadam se da ce sutra gume stici...moram reci da sam ciljano isao na neku ne tako navikanu marku kao recimo Konti,Michelin ili Dunlop posto sam sve te vec probao,jednostavno hocu isprobat da kazem neku,ne bas tako poznatu marku...javim kad budem vise znao..
Samo ako nije problem kada nabavite neku gumu napisite ime tog modela.
Ovako kad napisete Nokian, Continental, Goodyear itd....nije bas najjasnije na sta se misli.
Pozz
-
citro
- Posts: 1012
- Joined: 17/02/2013 09:46
#1844 Re: Dolazi zima - zimske gume
Novi Hankook iCept je potpuno druga prica od starijih Hankooka W300 i W310. Nemam licno iskustva ali testovi pokazuju da je bolja od Save S3 a cijena je sasvim ugodna.jefferson wrote:Ja sam imao Hankook zimske jednom, katastrofa ziva! Po suhom su odlicne, ali utabani snijeg i led: opsta katastrofa.JOINT_1921 wrote:Hmm, hvala na odgovoru, nisu mi aluminijske felge, nego mislim da su te koje si naveo... Pare nisu problem i iskreno za te neke proizvodjace prvi put cujem... Mislio sam na neke od Michelin, Dunlop, Sava, Bridgestone, i sl. malo provjerenije, ali da mi neko kaze sa iskustvom koje su dobre za ove nase uslove, Karaula i sl.
Sto se tice Baruma, Barum je jeftinija marka Continentala, i nikad neces dobiti ono sto dobijas sa Continentalom. Isto je sa Savom i Good Yearom i Dunlopom. Sava je jednostavno jeftina varijanta tih guma.
Nije tu samo stvar performansi po snijegu. Sava su bar poznate kao vrlo dobre gume kada zagusti. Problem je koliko celicnih slojeva u gumi ima? Koliko slojeva kevlara ima? Kevlar je jos uvijek vrlo skup, i samo vrhunske gume imaju kevlar slojeve za ojacavanje konstrukcije.
Te stvari odlucuju da li ce guma ispasti iz balansa ako udaris u neku rupu ili da li ce se pojaviti grba na gumi itd.
Ako mislis gumu imati jedno 3 sezone, ond adefinitivno idi sa skupljim gumama.
Mislim, ja licno preferiram dobar odnos dobiveno kroz ulozeno uz procjenu za sta mi trebaju te gume. Najlakse je istresti lovu, tu nema neke mudrosti.
-
negredo
- Posts: 177
- Joined: 27/07/2013 18:35
#1845 Re: Dolazi zima - zimske gume
a je li neko imao iskustva sa fuldom kristal montero?
-
nanobo2
- Posts: 39
- Joined: 02/01/2013 22:57
#1846 Re: Dolazi zima - zimske gume
Imam je vec 3 sezone, evo ide i ova 4-ta, do sad nisam imao problema ni sa snijegom (nema brda na koje se nisam popeo, uz naravno normalnu voznju) ni na kisi, meni je odlicna. Sad mozda sto ja ne vozim mnogo godisnje 15k al eto za ove 3 sezone potrosila se za nekih 2-3 mm.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1847 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa evo po ADAC-u su na 12-tom mjestu od 15 guma, upravo te iCept (225/45 R17 doduse, manja dimenzija je malo bolja).citro wrote:Novi Hankook iCept je potpuno druga prica od starijih Hankooka W300 i W310. Nemam licno iskustva ali testovi pokazuju da je bolja od Save S3 a cijena je sasvim ugodna.jefferson wrote:Ja sam imao Hankook zimske jednom, katastrofa ziva! Po suhom su odlicne, ali utabani snijeg i led: opsta katastrofa.JOINT_1921 wrote:Hmm, hvala na odgovoru, nisu mi aluminijske felge, nego mislim da su te koje si naveo... Pare nisu problem i iskreno za te neke proizvodjace prvi put cujem... Mislio sam na neke od Michelin, Dunlop, Sava, Bridgestone, i sl. malo provjerenije, ali da mi neko kaze sa iskustvom koje su dobre za ove nase uslove, Karaula i sl.
Sto se tice Baruma, Barum je jeftinija marka Continentala, i nikad neces dobiti ono sto dobijas sa Continentalom. Isto je sa Savom i Good Yearom i Dunlopom. Sava je jednostavno jeftina varijanta tih guma.
Nije tu samo stvar performansi po snijegu. Sava su bar poznate kao vrlo dobre gume kada zagusti. Problem je koliko celicnih slojeva u gumi ima? Koliko slojeva kevlara ima? Kevlar je jos uvijek vrlo skup, i samo vrhunske gume imaju kevlar slojeve za ojacavanje konstrukcije.
Te stvari odlucuju da li ce guma ispasti iz balansa ako udaris u neku rupu ili da li ce se pojaviti grba na gumi itd.
Ako mislis gumu imati jedno 3 sezone, ond adefinitivno idi sa skupljim gumama.
Mislim, ja licno preferiram dobar odnos dobiveno kroz ulozeno uz procjenu za sta mi trebaju te gume. Najlakse je istresti lovu, tu nema neke mudrosti.
Medjutim, posluzit ce one svrsi.
Ipak nakon nedavnog iskustva sa Kumho ljetnim gumama (koje su dosle na autu kada sam ga kupovao kod dilera polovnog) vise ni zvakacu gumu iz Juzne Koreje necu kupiti (jer sam u isto vrijeme muku mucio i sa LG telefonom
Te Kumho su bile OK, sve do nekih 15,000km kada se vise nisu mogle balansirati.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1848 Re: Dolazi zima - zimske gume
Fulda je GY proizvod koji je u hijerarhiji proizvodjaca pozicioniran ispred Save.nanobo2 wrote:Imam je vec 3 sezone, evo ide i ova 4-ta, do sad nisam imao problema ni sa snijegom (nema brda na koje se nisam popeo, uz naravno normalnu voznju) ni na kisi, meni je odlicna. Sad mozda sto ja ne vozim mnogo godisnje 15k al eto za ove 3 sezone potrosila se za nekih 2-3 mm.
-
citro
- Posts: 1012
- Joined: 17/02/2013 09:46
#1849 Re: Dolazi zima - zimske gume
A jesi li probao sa Samsung ili HTC telefonomjefferson wrote: Ipak nakon nedavnog iskustva sa Kumho ljetnim gumama (koje su dosle na autu kada sam ga kupovao kod dilera polovnog) vise ni zvakacu gumu iz Juzne Koreje necu kupiti (jer sam u isto vrijeme muku mucio i sa LG telefonom).
Te Kumho su bile OK, sve do nekih 15,000km kada se vise nisu mogle balansirati.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1850 Re: Dolazi zima - zimske gume
Imam i Galaxy S3 u kuci, malo bolji od LG, ali to je to otprilike.citro wrote:A jesi li probao sa Samsung ili HTC telefonomjefferson wrote: Ipak nakon nedavnog iskustva sa Kumho ljetnim gumama (koje su dosle na autu kada sam ga kupovao kod dilera polovnog) vise ni zvakacu gumu iz Juzne Koreje necu kupiti (jer sam u isto vrijeme muku mucio i sa LG telefonom).
Te Kumho su bile OK, sve do nekih 15,000km kada se vise nisu mogle balansirati.Doduse i oni su Korejci
Imao 4S, sad 5S, i nikad vise mi ni na pamet nece pasti promjeniti iPhone ili kupiti korejske gume
