peppermint5 wrote:Kao pripadnik LGBT populacije nisam nigdje primjetio da se na ovoj temi izjasnio iko da je takođe pripadnik. Samo komentarišu oni koji nisu lgbt i kojih se to i ne treba da tiče.
Registrovo sam se maksuz da podijelim svoje mišljenje, i da oni koji prate temu imaju uvid od nekoga ko je pripadnik te populacije.
Pravo na okupljanje i protest ima svaki građanin, to je zakonom dopušteno u ovoj državi bilokojoj manjini, dal to bili gejevi ili bilokoja skupina građana to je nebitno.
Fizičke napade i nasilje na bilokoga se ne smije pravdati.
Drugo, nadam se da građani razmiju da nikome nije u interesu paraditi po gradu, jer mi ovdje živimo, radimo i borimo da se uklopimo u sredinu u kojoj živimo.
Prema tome oni koji mašu sa zastavom duginih boja i žele parade i gluposti to su isključivo pripadnici nevladinih organizacija koji ganjaju svoj lični interes, dobivaju donacije ili da prikupe dovoljno pretećih poruka na svoj fb account da bi dobili pravo na azil kada se ta ista parada završi.
Činjenica je da su lgbt građani u ovoj zemlji diskriminisani - ali da se ne lažemo situacija se u zadnjih 20 godina lagano popravlja. Ono što nama treba nisu parade i uzburkavanje javnosti, već osvještavanje građana na svakodnevne probleme sa kojima se lgbt građani susreću.
To se postiže dijalogom sa prijateljima, porodicom, poznanicima i okolinom. Treba dokazati ljudima da postojimo i ne stiditi se sami sebe krijući se po mišijim rupama i živjeti lažne živote.
Velika većina gej osoba u ovoj zemlji se krije i stide se sami sebe te zbog toga nam i jeste takva situacija kakva jeste. Niko tu nije kriv osim mi sami - zakoni već postoje i štite nas od diskriminacije na radnom mjestu i u društvu, a to što se oni ne primjenjuju kako treba to je već drugi par čarapa i to je problem ne samo naš već cijele države.
Što se mene lično tiče meni parada ne treba niti ću u tome da učestvujem. Ovo nije New York niti San Francisco da se održavaju povorke ponosa, jer kod nas vlada drugačiji mentalitet i ne možemo tek tako prekopirati sve iz amerike i primjeniti na našu regiju. Takođe ne želim sebe da izlažem opasnosti a mislim i da velika većina drugih neće učestvovati u tome iz istih razloga.
Blokiranjem saobraćaja i mahanjem šarenih zastava samo će se dodatno izazvati gnjev građana. A to je zadnje što nam treba.
Mi kao i svi drugi građani ove zemlje plaćamo pdv, porez i punimo državi budžet za razliku od onih koji su razgulili u druge zemlje. Samim time privređujemo i borimo se za budućnost ove zemlje, ostavljamo novac u našoj državi. Te smo zaslužili ravnopravnost kao i ostali građani.
Na ovaj ili na onaj način, nekada se moraju riješiti problemi i lgbt građana, ne može uvjek argument biti: "jesu dosadni opet paradiraju" - za svaki pokušaj uspostavljanja bilokakvog skupa.
Podržavao bih proteste, uvođenje zakona o istospolnim brakovima, borbu protiv diskriminacije. Ali paradu za tuđe interese - Ne
Ne možemo očekivati prihvatanje i podršku okoline ako se LGBT građani ne zalažu nizašta drugo osim za svoje guzice. Ako hoćete podršku od građana BiH onda trebaju pružiti i podršku drugim građanima i žrtvama nepravednog sistema u ovoj državi.
Jedini pozitivan primjer bih ovdje mogao navesti da su se ovi "predstavnici" lgbt-a pridružili protestu za 8.mart i podržali prava žena...
Što se tiče Samre - klasičan primjer lažnog moraliste koju nažalost moramo finansirati iz našeg i vašeg džepa. Nadam se da će joj djeca biti gej pa da se zapita da li bi svoju djecu posavjetovala da se negdje "izoluju"
Možda sam previše razdužio al eto... drago mi je da ima ljudi koji razumiju problema sa kojima se naša skupina susreće u svakodnevnom životu. Peace
Činjenica da su neki likovi dvije ženske odvalili je sasvim dovoljan dokaz zašto je parada bitna. I također je dokaz da ovaj tvoj gigantski post nema nikakvu težinu. Ali imaš svoj stav i to je sasvim ok.
Mog prijatelja, gay lik, su roditelji izbacili iz kuće u Tuzli kad je imao 18 godina i ostavili ga na cesti da stopa i nekako je došao kod tetke u Sarajevo. To je bilo prije par godina. Koliko toga ima, šta misliš? Kome se takvi slučajevi mogu prijaviti u ovoj državi osim ovih par NGO koje se bave pravima lgbt osoba?? Reci.
I onda se pojaviš i predstaviš kao lgbt i kažeš da te zakoni štite. Budi frajer i reci da si gay na poslu ili kad te razvali neko na ulici jer je neko procijenio da si gay. Pa prijavi policiji koju prvo vidiš. Pa da skontaš kako gdje živiš.
I za kraj:
Evo sad se piše da parada upravo kontraprodukitivno djeluje. Ne gospodo, nego upravo najava parade konačno u medije izbacuje stvari o nasilju o kojem se ne piše. Evo danas su dvije cure dobile šamar ili šaku, a koliko toga ekipa iz lgbt populacije dobiva, a da se o tome nikad ne piše. Parada će možda to staviti u fokus pa ćete misliti da ste "napadnuti" agresijom nekakvih lezba i pedera koji rade za svoje guzove. Ne, nego ćete konačno vidjeti i čuti priče kako se ta ekipa šikanira. Pa onda imamo ovu ekipu koja kaže "imate svoja 4 zida". Napomenut ću vas da je prije par godina lgbt ekipanapravila događaj "između 4 zida" u Kriterionu pa ih je onda i unutar rulja napala i razbila im prostor. Eto šta znači 4 zida. Idući korak je da događaj naprave u podrumu nekom pa da na kraju i ne postoje.
Peace.