Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#18201 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
puno je bolje što je autoput spušen 100mnm. Pustite ga.
- studeni76
- Posts: 6782
- Joined: 03/06/2009 14:12
#18202 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Inace se kod nas ljudi ubise od obrade zemlje! Vecina obradivih povrsina nije vidjela pluga i motike od rata, sve zaraslo al eto smeta kad prodje put preko toga
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18203 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
@@high_volume
Iznimno cijenim kvalitetne forumaše, elokventne i one koji argumentovano stoje iza svojih tvrdnji, kao što si ti u ovom slučaju, bez obzira što se s tobom ne slažem. Možda možeš da razumiješ kako je meni nekada na ovom forumu, kada je dobar dio replika koje idu na tvoje tvrdnje u fazonu "Ma ti si ba puk'o jarane".
U ovom slučaju, treba analizirati kompletnu trasu koridora Vc i tu se zaista lahko zaključi da od uzurpacije kvalitetnog poljoprivrednog zemljišta nema ništa. U ovom dijelu autoput prati trasu već "uzurpiranu" iznimno prometnom magistralom, a i prije Tarčina kao i poslije autoput vijuga brdima, više kroz brda nego preko njih.
Od Zenice do Žepča će to i dalje da bude s brda na brdo i krzo brdo, a tek negdje od Tešnja, pa između Tešnja i Doboja, te od Doboja do Odžaka, ćemo imati prolaza kroz poljoprivredno zemljište.
U ovom slučaju, naše društvo godinama radi na ovom projektu i nikako nam se ne da na olistalu granu, da uhvatimo zalet sa izgradnjom, već to ide sa stagnacijom od 4-5 godina, što nas globalno sve košta, jer gubimo i vrijeme i novac sa lošom putnom infrastrukturom. Gubitak zaista malog broja poljoprivrednog zemljišta u korist autoputa, barem za mene nije velika cijena.
Iznimno cijenim kvalitetne forumaše, elokventne i one koji argumentovano stoje iza svojih tvrdnji, kao što si ti u ovom slučaju, bez obzira što se s tobom ne slažem. Možda možeš da razumiješ kako je meni nekada na ovom forumu, kada je dobar dio replika koje idu na tvoje tvrdnje u fazonu "Ma ti si ba puk'o jarane".
U ovom slučaju, treba analizirati kompletnu trasu koridora Vc i tu se zaista lahko zaključi da od uzurpacije kvalitetnog poljoprivrednog zemljišta nema ništa. U ovom dijelu autoput prati trasu već "uzurpiranu" iznimno prometnom magistralom, a i prije Tarčina kao i poslije autoput vijuga brdima, više kroz brda nego preko njih.
Od Zenice do Žepča će to i dalje da bude s brda na brdo i krzo brdo, a tek negdje od Tešnja, pa između Tešnja i Doboja, te od Doboja do Odžaka, ćemo imati prolaza kroz poljoprivredno zemljište.
U ovom slučaju, naše društvo godinama radi na ovom projektu i nikako nam se ne da na olistalu granu, da uhvatimo zalet sa izgradnjom, već to ide sa stagnacijom od 4-5 godina, što nas globalno sve košta, jer gubimo i vrijeme i novac sa lošom putnom infrastrukturom. Gubitak zaista malog broja poljoprivrednog zemljišta u korist autoputa, barem za mene nije velika cijena.
-
Naslovnica
- Posts: 35448
- Joined: 20/03/2013 15:38
#18204 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Da je trasa do Tarčina išla "preko brda i dolova", siguran sam da bi bila skuplja minimalno 3 puta.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#18205 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
odeš od bihaća, do petrovca, pa do mrkonjića, pa do glamoča, do livna i vidiš da je pa manje od petine povrišine obrađenoSo What! wrote: ↑08/06/2020 01:50 @@high_volume
Iznimno cijenim kvalitetne forumaše, elokventne i one koji argumentovano stoje iza svojih tvrdnji, kao što si ti u ovom slučaju, bez obzira što se s tobom ne slažem. Možda možeš da razumiješ kako je meni nekada na ovom forumu, kada je dobar dio replika koje idu na tvoje tvrdnje u fazonu "Ma ti si ba puk'o jarane".
U ovom slučaju, treba analizirati kompletnu trasu koridora Vc i tu se zaista lahko zaključi da od uzurpacije kvalitetnog poljoprivrednog zemljišta nema ništa. U ovom dijelu autoput prati trasu već "uzurpiranu" iznimno prometnom magistralom, a i prije Tarčina kao i poslije autoput vijuga brdima, više kroz brda nego preko njih.
Od Zenice do Žepča će to i dalje da bude s brda na brdo i krzo brdo, a tek negdje od Tešnja, pa između Tešnja i Doboja, te od Doboja do Odžaka, ćemo imati prolaza kroz poljoprivredno zemljište.
U ovom slučaju, naše društvo godinama radi na ovom projektu i nikako nam se ne da na olistalu granu, da uhvatimo zalet sa izgradnjom, već to ide sa stagnacijom od 4-5 godina, što nas globalno sve košta, jer gubimo i vrijeme i novac sa lošom putnom infrastrukturom. Gubitak zaista malog broja poljoprivrednog zemljišta u korist autoputa, barem za mene nije velika cijena.
Sarajevo - Zenica, pisao sam već na drugoj temi, ne pamtim kad je više zasađeno bilo, do šume su dogurali... a i dalje, taj dio oko žepča, maglaja, više ljudi obrađuju zemlju a manje je ima... jednostavno, područja koja bi MORALA biti zemljoradnička su napuštena totalno, jbt od petrovca do livna nećeš sresti 10 ljudi kako treba
dobra povezanost je ključ svega, što više autoceste
-
Nadzorna_ploca
- Posts: 11043
- Joined: 05/12/2013 16:06
#18206 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa ako cemo mak na konac u ovom slucaju se i postavlja pitanje kome autoput.
Narod se prilicno iseljava, oni drugi nemaju kulture i navike voziti po autoputu a oni treci (mozda) nece imati para. Glupo je covjeka prozivati zato sto je izrazio svoje misljenje, za to i sluzi valjda ova tema i slicne.
Narod se prilicno iseljava, oni drugi nemaju kulture i navike voziti po autoputu a oni treci (mozda) nece imati para. Glupo je covjeka prozivati zato sto je izrazio svoje misljenje, za to i sluzi valjda ova tema i slicne.
-
elk
- Posts: 3153
- Joined: 14/08/2006 12:03
#18207 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Prepala se raja korone i gladi, pa zasadila svega. Vidjecemo dogodine. Tamo gdje je slabo uzorano, nema vise ni ljudi. Starcad mahom ostala.
A ko je prolazio ac po gladnom zapadu mogao je vidjeti nepregledno more obradjene zemlje, skoro do ograde sve posadjeno. Pa kad mogu oni, sto i mi necemo sigurno moci.
A ko je prolazio ac po gladnom zapadu mogao je vidjeti nepregledno more obradjene zemlje, skoro do ograde sve posadjeno. Pa kad mogu oni, sto i mi necemo sigurno moci.
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#18208 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Da kada je autoput uz poljoprivredno zemljište. A kod nas je laicima poljoprivredno zemljište svašta. Ni na zapadu se ne sije svukuda. Zna se šta je ravnica, šta je isplativo, šta je kvalitetno zemljište.elk wrote: ↑08/06/2020 08:38 Prepala se raja korone i gladi, pa zasadila svega. Vidjecemo dogodine. Tamo gdje je slabo uzorano, nema vise ni ljudi. Starcad mahom ostala.
A ko je prolazio ac po gladnom zapadu mogao je vidjeti nepregledno more obradjene zemlje, skoro do ograde sve posadjeno. Pa kad mogu oni, sto i mi necemo sigurno moci.
Puna Austrija slične topografije ko Tarčin pa ništa okolo nema posijano. Koristi se za druge stvari. A za one koji ne znaju onaj kraj, odmah tamo iza brda, istočno od petlje ima zemlje koliko hoćeš, ista ko ova što je autoput poklopio. Ima naroda, uglavnom vikendice, stočarstvo, krađa šume, malo turizam.
-
high_volume
- Posts: 5916
- Joined: 09/06/2010 22:51
#18209 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Autoput s tarčinskom petljom ne prolazi uz poljoprivredno zemljište, već tačno njegovom sredinom. Nevjerovatno je neznanje ili nesposobnost ljudi da shvate značaj poljoprivrednog zemljišta, naročito zemljišta koje nije zagađeno industrijskim otpadom, a u nas je većina takva.Haris.ba wrote: ↑08/06/2020 09:40Da kada je autoput uz poljoprivredno zemljište. A kod nas je laicima poljoprivredno zemljište svašta. Ni na zapadu se ne sije svukuda. Zna se šta je ravnica, šta je isplativo, šta je kvalitetno zemljište.elk wrote: ↑08/06/2020 08:38 Prepala se raja korone i gladi, pa zasadila svega. Vidjecemo dogodine. Tamo gdje je slabo uzorano, nema vise ni ljudi. Starcad mahom ostala.
A ko je prolazio ac po gladnom zapadu mogao je vidjeti nepregledno more obradjene zemlje, skoro do ograde sve posadjeno. Pa kad mogu oni, sto i mi necemo sigurno moci.
Puna Austrija slične topografije ko Tarčin pa ništa okolo nema posijano. Koristi se za druge stvari. A za one koji ne znaju onaj kraj, odmah tamo iza brda, istočno od petlje ima zemlje koliko hoćeš, ista ko ova što je autoput poklopio. Ima naroda, uglavnom vikendice, stočarstvo, krađa šume, malo turizam.
Koliko "laik" treba biti, ili glup, zapravo, drzak i licemjeran, da bi shvatio da se ovdje radi o poljoprivrednom zemljištu, takvom i kategorisanom u prostornim spisima


-
high_volume
- Posts: 5916
- Joined: 09/06/2010 22:51
#18210 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Konfiguracija terena BiH je takva da se autoput mora graditi s bezbroj tunela, mostova i vijadukta, i ja razumijem interes investitora da se za što manje novca izgradi autoput, i gradnjom ravnim zemljištem, pa i poljoprivrednim, da dobije na vremenu gradnje, sve s manje troškova.So What! wrote: ↑08/06/2020 01:50 @@high_volume
Iznimno cijenim kvalitetne forumaše, elokventne i one koji argumentovano stoje iza svojih tvrdnji, kao što si ti u ovom slučaju, bez obzira što se s tobom ne slažem. Možda možeš da razumiješ kako je meni nekada na ovom forumu, kada je dobar dio replika koje idu na tvoje tvrdnje u fazonu "Ma ti si ba puk'o jarane".
U ovom slučaju, treba analizirati kompletnu trasu koridora Vc i tu se zaista lahko zaključi da od uzurpacije kvalitetnog poljoprivrednog zemljišta nema ništa. U ovom dijelu autoput prati trasu već "uzurpiranu" iznimno prometnom magistralom, a i prije Tarčina kao i poslije autoput vijuga brdima, više kroz brda nego preko njih.
Od Zenice do Žepča će to i dalje da bude s brda na brdo i krzo brdo, a tek negdje od Tešnja, pa između Tešnja i Doboja, te od Doboja do Odžaka, ćemo imati prolaza kroz poljoprivredno zemljište.
U ovom slučaju, naše društvo godinama radi na ovom projektu i nikako nam se ne da na olistalu granu, da uhvatimo zalet sa izgradnjom, već to ide sa stagnacijom od 4-5 godina, što nas globalno sve košta, jer gubimo i vrijeme i novac sa lošom putnom infrastrukturom. Gubitak zaista malog broja poljoprivrednog zemljišta u korist autoputa, barem za mene nije velika cijena.
Naš strateški interes je da imamo autoputeve, mrežu atoputeva, jer je cestovna komunikacija, i željeznička, koju su "stručnjaci" uništili, resurs koji nama znači brži razvoj privrede, ekonomije i time i ostanak ljudi u zemlji.
Ja smatram da nije diskutabilno pitanje šta nam je od većeg značaja - kvalitetno poljoprivredno zemljište, ili izgrađena mreža autoputeva preko takvog pojoprivrednog zemljišta, te smatram da u svakom slučaju prioritet treba dati poljoprivrednom zemljištu, jer kad se ono jednom uništi autoputem, tu oporavka više nema. BiH svakako nema dugoročnu strategiju razvoja, niti privrede, niti društva, i sl. ali da ima, siguran sam da bi bilo ljudi koji bi prepoznali značaj hrane u naše vrijeme, i prioritet prenijeli na poljoprivredu spram cestovne infrastrukture.
Vidjet ćemo razvoj događaja i interes lokalnog stanovništva kod gradnje autoputa mostarskim vinogradima i ravnicom Ortiješa
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#18211 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Da ne bude da neko nešta ne shvati, 100% podržavam da svako ko misli protestvuje protiv izgradnje autoputa, pa i stopira ga zbog "poljoprivrednog zemljišta" koje je malo livada, malo zasijano visokoprofitabilnom kulturom, a u suštini travuljina u ravnijem dijelu oko Tarčina.
Naročito u Ortiješu. Jer tamo nema magistrale koja prolazi posred Ortiješa. Jer tamo nema aerodorma koji visi na stubovima da ne bi dirao poljoprivredno zemljište. Jer tamo nema kuća. Neće narod da pravi, čuva poljoprivredno zemljište. Sreća je da pruga prolazi sa druge strane rijeke pa ne smeta.
Gdje je ona vijest ne da narod autoput kroz Nemilu.
Naročito u Ortiješu. Jer tamo nema magistrale koja prolazi posred Ortiješa. Jer tamo nema aerodorma koji visi na stubovima da ne bi dirao poljoprivredno zemljište. Jer tamo nema kuća. Neće narod da pravi, čuva poljoprivredno zemljište. Sreća je da pruga prolazi sa druge strane rijeke pa ne smeta.
Gdje je ona vijest ne da narod autoput kroz Nemilu.
-
zippoo87
- Posts: 19660
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#18212 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
evo sada Terzic u dnevniku na hayatu
dobro se ikako ista gradi,kakav je ono debil i ko upravlja Autocestama
klasicni stranacki potrcko,ne zna ni na jedno pitanje odgovoriti konkretno
dobro se ikako ista gradi,kakav je ono debil i ko upravlja Autocestama
klasicni stranacki potrcko,ne zna ni na jedno pitanje odgovoriti konkretno
-
detroit-mercy
- Posts: 16988
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#18213 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Uze mi post iz tastature, vide na slici autoput ide kroz malo ravnice I odmah dreka, ode nam poljoprivredno zemljiste, a vamo niko nista ne obradjuje
Sta bi blesavim Svabama da one autoputeve grade kroz ravnice
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
#18214 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Proces gradnje brze ceste "Lašva - Nević Polje" ponovo obustavljen

Nakon što je 21.05 objavom tendera konačno najavljen mogući početak proces koji bi mogao rezultirati izgradnjom prvih kilometara ove brze ceste Brza cesta "Lašva – Nević Polje", isti je 05.06 obustavljen saznaje Akta.ba.
Razlog obustavljanja aukcije je kako se navodi u dokumentu Autoceste FBiH, žalba koju je uputio jedan od potencijalnih kandidata. Žalba se odnosi na tendersku dokumentaciju za fazu u prekvalifikaciji u ograničenom postupku za nabavku radova.
Kako navode o daljnjem toku postupka blagovremeno će biti obavješteni svi učesnici u postupku kao i javnost.
Podjećamo, ovaj projekat je još 2007. godine Vlada FBiH proglasila javnim interesom.
Procijenjena vrijednost radova je 53 miliona KM bez PDV-a, odnosno 62 miliona KM sa PDV-om.
Brza cesta Lašva – Nević Polje je duga 24,5 km i podijeljena je na tri poddionice a to su Lašva-Kaonik, Kaonik – Vitez i Vitez – Nević Polje.
Imat će sve karakteristike brze ceste, osim dijela koji prolazi kroz poslovnu zonu Vitez, koji će predstavljati magistralni put i njemu će se pristupati preko novoformiranih kružnih tokova na ulazu i izlazu iz poslovne zone.
Ova brza cesta će prolaziti kroz područje Zeničko-dobojskog i Srednjobosanskog kantona, odnosno na području općina Busovača, Vitez, Novi Travnik i Travnik, te grada Zenica i umnogome rasteretiti sadašnje gužve na ovoj dionici.
https://www.akta.ba/investicije/proces- ... jen/119047

Nakon što je 21.05 objavom tendera konačno najavljen mogući početak proces koji bi mogao rezultirati izgradnjom prvih kilometara ove brze ceste Brza cesta "Lašva – Nević Polje", isti je 05.06 obustavljen saznaje Akta.ba.
Razlog obustavljanja aukcije je kako se navodi u dokumentu Autoceste FBiH, žalba koju je uputio jedan od potencijalnih kandidata. Žalba se odnosi na tendersku dokumentaciju za fazu u prekvalifikaciji u ograničenom postupku za nabavku radova.
Kako navode o daljnjem toku postupka blagovremeno će biti obavješteni svi učesnici u postupku kao i javnost.
Podjećamo, ovaj projekat je još 2007. godine Vlada FBiH proglasila javnim interesom.
Procijenjena vrijednost radova je 53 miliona KM bez PDV-a, odnosno 62 miliona KM sa PDV-om.
Brza cesta Lašva – Nević Polje je duga 24,5 km i podijeljena je na tri poddionice a to su Lašva-Kaonik, Kaonik – Vitez i Vitez – Nević Polje.
Imat će sve karakteristike brze ceste, osim dijela koji prolazi kroz poslovnu zonu Vitez, koji će predstavljati magistralni put i njemu će se pristupati preko novoformiranih kružnih tokova na ulazu i izlazu iz poslovne zone.
Ova brza cesta će prolaziti kroz područje Zeničko-dobojskog i Srednjobosanskog kantona, odnosno na području općina Busovača, Vitez, Novi Travnik i Travnik, te grada Zenica i umnogome rasteretiti sadašnje gužve na ovoj dionici.
https://www.akta.ba/investicije/proces- ... jen/119047
- Slo Burner
- Posts: 5899
- Joined: 09/03/2012 14:20
- Location: Apsurdistan
- Grijem se na: Pelet
- Vozim: Bembaru
#18215 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Neki dan na dionici od Zenice do Doboja sam naisao na tri teske saobracaajne nesrece, da predjem tu dionicu trebalo mi je vise od tri sata i puno sreće.
Ovdje sva prica o isplativosti autoputa zavrsava
Ovdje sva prica o isplativosti autoputa zavrsava
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18216 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja Zeničke obilaznice [Klopče - Donja Gračanica] - 03. 06. 2020. @ smogovac (SSC)










- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18217 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
11,8 miliona eura bespovratnih sredstava za poddionicu Tarčin – ulaz u tunel Ivan
AvazPoddionica je duga 4,9 kilometara i od značajnijih objekata gradit se most Raštelica 1 dužine 518 metara i most Raštelica 2 dužine 609 metara.
Poddionica je duga 4,9 kilometara
Izgradnja poddionice Tarčin – ulaz u tunel Ivan, čime će se znatno smanjiti vrijeme putovanja između Sarajeva i Mostara, finasirat će se bespovratnim sredstva Europske unije u visini od 11,8 miliona eura i 50 miliona eura osiguranih kod Evropske investicijske banke (EIB).
Prijedlogom sporazuma o bespovratnim sredstvima EU između Bosne i Hercegovine i Europske investicijske banke (EIB) za poddionicu Tarčin – ulaz u tunel Ivan nastavljeno je sufinanciranje projekta izgradnje autoceste na Koridoru Vc u sklopu Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (Western Balkans investment Framework – WBIF).
U toku je evaluacija ponuda za izbor najpovoljnijeg izvođača
U toku je evaluacija ponuda za izbor najpovoljnijeg izvođača na poddionici Tarčin – ulaz u tunel Ivan. Poddionica je duga 4,9 kilometara i od značajnijih objekata gradit se most Raštelica 1 dužine 518 metara i most Raštelica 2 dužine 609 metara, te dva odmorišta.
"JP Autoceste FBiH" kao krajnji korisnik sredstava osiguranih putem europskih banaka (EBRD i EIB) za izgradnju autoceste na Koridoru Vc u mogućnosti je aplicirati za bespovratna sredstva EU koja se realiziralu putem Investicijskog okvira za Zapadni Balkan, i zajedno sa zajmove EIB-a i EBRD-a pomažu u finansiranju investicija čija ukupna vrijednost prelazi 1,1 milijardu eura.
Do sada je odobreno ukupno 12 grant aplikacija, što iznosi 153.943.153 eura.
Građevinski radovi na izgradnji Koridora Vc nisu stali čak ni u vrijeme pandemije koronavirusa. Zaštitne mjere primijenjene na svim gradilištima pozitivan su primjer, jer znače zadržavanje radnih mjesta u teškim vremenima. Veliki javni investicioni programi otvaraju nova radna mjesta, što je izuzetno važno, a nastavak izgradnje je potreban više nego ikad kako bi se ublažili negativni utjecaji pandemije.
-
detroit-mercy
- Posts: 16988
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#18218 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ako se sjecas koliko je samo bilo saobracajki na potezu od Zenice do Kaknja prije autoputa, pa skoro svaki dan ili bi ko zalijepio ili bio tesko povrijedjenSlo Burner wrote: ↑09/06/2020 09:07 Neki dan na dionici od Zenice do Doboja sam naisao na tri teske saobracaajne nesrece, da predjem tu dionicu trebalo mi je vise od tri sata i puno sreće.
Ovdje sva prica o isplativosti autoputa zavrsava
-
RJ57
- Posts: 5115
- Joined: 10/04/2017 15:12
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18220 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja dionice Počitelj - Buna [nadvožnjak Kevčić] - 03. 06. 2020.














-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18222 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja dionice Vranduk - Ponirak [Most Vranduk 2] - 04. 06. 2020.








- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18223 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja dionice Vranduk - Ponirak [Most Vranduk 2] - 05. 06. 2020.






- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18224 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pandemija neće spriječiti spajanje obala
Glas Srpske
Na gradnju mosta preko rijeke Save kod Gradiške nije uticala ni pandemija virusa korona, kako sa strane Bosne i Hercegovine, tako i Hrvatske, a na gradilište je stigla i čelična konstrukcija mosta.
U “Autoputevima RS” ističu da realizacija velikih infrastrukturnih projekata u RS nije stala.
- Izvođači radova imali su određenih poteškoća, jer je isporuka materijala na gradilištima, posebno iz inostranstva, bila otežana, kako zbog transporta u izmijenjenom režimu saobraćaja, tako i zbog ograničenja prilikom prelaska granice, a bila je obustavljena i proizvodnja i isporuka kamenog materijala iz kamenoloma. Redovan proces rada donekle su usporavale i mjere zaštite, kao i logistika i organizacija posla u vanrednim okolnostima - naveli su u “Autoputevima”.
Na gradilištu mosta preko rijeke Save kod Gradiške bilo je živo i tokom proteklih mjeseci, a izvođač radova, koji čine konzorcijum firmi “Integral inženjering” Laktaši, te “Đuro Đaković Montaža” Slavonski Brod i “Zagreb Montaža” Zagreb, nije obustavljao rad.
- Ovih dana na strani Bosne i Hercegovine intenzivno se radi na gradnji mosta na Savi. Armiranobetonski objekti, propust i potputnjak na odbrambenom nasipu su gotovo završeni, kao i nasip na dionici autoputa od završene dionice autoputa Gradiška - Banjaluka do odbrambenog nasipa uz rijeku Savu - istakli su u “Autoputevima”.
Zajedno sa hrvatskim podizvođačem, odnosno firmom “GK Grupa” iz Varaždina, čiji su ljudi cijelo vrijeme od kada su zatvorene granice ostali na toj strani rijeke Save, završeni su šljunčani šipovi za stub “S3” mosta.
- Krajem aprila počela je isporuka segmenata čelične konstrukcije mosta, za šta je pripremljen i odgovarajući plato na gradilištu. Isporuka je nastavljena i tokom maja - navode u “Autoputevima”.
Na hrvatskoj strani završeni su pripremni radovi, ali i skidanje humusa i izrada pristupnog puta, te postavljanje čeličnih talpi za stub “S2”, a u toku su i geotehnički radovi.
- Takođe, nadzor nad radovima odvija se nesmetano, uprkos ograničenjima u pogledu prelaska granice - dodali su u “Autoputevima”.
Procijenjena vrijednost gradnje mosta na rijeci Savi iznosi 19,54 miliona evra, a za ovaj projekat odobren je i grant Evropske komisije putem Investicionog okvira za zapadni Balkan (WBIF) u iznosu od 6,8 miliona evra.
Izgradnja mosta preko Save počela je u oktobru prošle godine, a rok za završetak ovog projekta je 30 mjeseci.
Koridor 5C
Preduzeće “Autoputevi RS” nastavljaju i realizaciju drugih projekta, a jedan od njih je i nastavak gradnje koridora 5C, i to na pravcu od petlje Rudanka/Kostajnica ka jugu, odnosno entitetskoj liniji sa FBiH.
- Za ovaj projekat već je obezbijeđen i kredit Evropske banke za obnovu i razvoj, te je raspisan i elektronski tender za dostavu pretkvalifikacione dokumentacije, koji je zatvoren 18. maja. Na taj javni poziv pristiglo je 10 prijava. Svi ponuđači koji budu zadovoljili pretkvalifikacione kriterijume biće pozvani da dostave svoje ponude. Potpisivanje ugovora sa izvođačem za ovaj projekat očekuje se u trećem kvartalu ove godine - navode u “Autoputevima”.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18225 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Italijanska kompanija dobila posao nadzora na dionici autoputa Poprikuše - Nemila
Akta
Italijanska kompanija IRD Engineering dobila je još jedan posao u BiH. Radi se o nadzoru izgradnje dionica-autoputa na Koridoru Vc, Poprikuše-Nemila, saznaje poslovni portal Akta.ba.
Ova kompanija je prošle godine dobila i posao nadzora izgradnje Tunela Ivan, Koridor Vc: dionica Tarčin-Konjic, pododjeljak Tarčin-Ivan (dužina= 6,8 km) i Tunel Ivan (dužina= 2 km).
Kako smo ranije pisali ukupna vrijednost investicije za izgradnju ove dvije dionice iznosi 235 miliona eura, od čega je kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) osigurano 120 miliona eura a kod Evropske investicijske banke (EIB) 90 miliona eura. Ostatak sredstava je osiguran putem granta kojeg je odobrio Investicioni fond za Zapadni Balkan.
Dionica Poprikuše – Nemila počinje sa petljom Poprikuše, prelazi preko postojeće magistralne ceste M17 i lokalne saobraćajnice vijaduktom dužine 168 m. Poslije trasa ulazi u tunel Golubinja (dužine 3.500 m). Dionica prelazi mostom dužine 218 m preko magistralne ceste i rijeke Bosne, prelazi preko željezničke pruge vijaduktom dužine 108 m. Nakon vijadukta poddionica se završava uklapanjem u slijedeću poddionicu Nemila – Vranduk.
Tunel Ivan pripada dionici između Tarčina i Konjica i nastavak je planirane dionice autoceste koji se završava sa mostom M2. Tunel je dvocijevni tunel sa dvije prometne trake i proći će kroz planinski prijelaz Ivan Sedlo. Po izlasku iz tunela trasa autoceste se privremenom saobraćajnicom spaja sa magistralnom cestom M17, koja označava kraj ove dionice.



