Pa nemoj tako oni su eksperti za takve stvari, Dodo je gradio kompliciranu dionicu punu oštrih okuka na 90°, to sigurno košta više po kilometru nego mostići od 600m i 500m, ili neke slične sitnice.
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#18076 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
- Logovan
- Posts: 102820
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#18077 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Haman pa džaba.sefket_ramadani wrote: ↑28/05/2020 18:25 tarcin - Ivan, duzina 4,9 km, cijena 115 miliona
23 miliona jedan kilometar autoputa
pa jebote
- Haris.ba
- Posts: 35296
- Joined: 08/09/2005 20:08
#18078 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
A tunel? Znam da je tunel poseban, ali nece valjda cekati ovu dionicu pa tunel?
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
-
edin_the
- Posts: 301
- Joined: 26/08/2014 16:14
#18080 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Kad se saberu sva tri kredita koje je je EBRD dala za autoput Banja Luka-Doboj dođe se do cifre od 335 miliona eura odnosno po kilometru 335/70=4,78 miliona eura, ali eto zaokruži na 5 miliona € i dobiješ duplo manju cifru
- sefket_ramadani
- Posts: 563
- Joined: 07/03/2018 18:22
#18082 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
pa dobro strucnjak, de nam onda specifikaciju i ubijedi nas u to sto pises.tec wrote: ↑28/05/2020 19:12Maraka ne €urasefket_ramadani wrote: ↑28/05/2020 18:25 tarcin - Ivan, duzina 4,9 km, cijena 115 miliona
23 miliona jedan kilometar autoputa
pa jebote
Sve ravno jeliKakvi ekspertni komentari stvarno su jedinstveni događaj.
![]()
12 miliona € po kilometru za dionicu na kojoj se nalazi dva most 609m i 511m i promjena visine od 200m od početka do kraja dionice i cijela dionica u usjecima i na nasipima. E ne za bošnju je to previše.
U cijelom svijetu su dionice podijeljene na lotove jedina razlika koliko se lotova radi istovremeno, a to nikakva način ne utječe na cijenu. Ali to je glavno seoskim ekspertima pričati.
Jedini skandal je da je sadašnja vlada izgubila 4 godine u neradu jer sve sadašnje dionice su trebale već prije dvije godine otvarati a još 70 km je od tada trebalo biti u izgradnji. Ali zato puste svoje botove da urlaju i ismijavaju dužine i cijene dionica da se ne bi slučajno se pričalo o izgubljenom vremenu i ne radu..![]()
garant radis u autocestama, pa vezi konja gdje ti gazda kaze
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38006
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#18083 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma skup je ovo biznis...ko je u gradjevinarstvu zna cijene iskopa, odvoza,najama dizalica,najama bagera, mašina, betona, armature, projekata...a bukvalno se cijela brda prekopavaju...jedan kubik zemlje iskop pa odvoz uzmite cijenu pa pomnozite ...brrrrr...to su hiljade i hiljade kubika, dodjite na lice mjesta pa se uvjerite.
-
archi_a
- Posts: 11873
- Joined: 11/12/2011 18:11
#18084 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ja uopšte ne postavljam pitanje da li treba ili ne treba autoput!!!! Mislim da je gradnja koridora pitanje svih pitanja, generacijski projekat, historijski projekat za našu zemlju! Samo me interesuje kako, kada se došlo od početne projekcije o cijeni izgradnje od 3-4 milijarde, na, kako vidim 8 do 10 milijardi? Da li "mikrodionice" i stotine lotova ustvari uveliko pomažu rastu konačne cijene izgradnje koridora? Volio bih da "struĆnjaci" objasne nama laicima prije nego sa visine počnu pisati komentar.
- Porodice Foht
- Posts: 3718
- Joined: 14/01/2019 04:56
#18085 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Jeko najam? Pa bar ovi nasi EA, Stankovic, Hering imaju najvecim dijelom sve pobrojano u vlasnistvu, osim mozda one najvece dizalice. Da je skup jeste, ali te desetine lotova do sada umjesto mozda 5-6 su sigurno drasticno poskupili gradnju Vc.Bobi wrote: ↑29/05/2020 18:21 Ma skup je ovo biznis...ko je u gradjevinarstvu zna cijene iskopa, odvoza,najama dizalica,najama bagera, mašina, betona, armature, projekata...a bukvalno se cijela brda prekopavaju...jedan kubik zemlje iskop pa odvoz uzmite cijenu pa pomnozite ...brrrrr...to su hiljade i hiljade kubika, dodjite na lice mjesta pa se uvjerite.
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38006
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#18086 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa imaju nešto ali ne dovoljno, evo ovdje oko Zenice sto rade,rece mi jedan lokalac sa bagerima i kamionima,kad god nema posla ide na auto put da radi za izvodjaca...bukvalno samo dovuci bager naci ce ti posao.One auto dizalice...nema odakle ih nema..svaka druga ima natpis neke druge firme...pa samo na nadvoznjaku gore nakon babine rijeke 5-6 auto dizalica je parkirano i radi.Porodice Foht wrote: ↑29/05/2020 18:59 Jeko najam? Pa bar ovi nasi EA, Stankovic, Hering imaju najvecim dijelom sve pobrojano u vlasnistvu, osim mozda one najvece dizalice. Da je skup jeste, ali te desetine lotova do sada umjesto mozda 5-6 su sigurno drasticno poskupili gradnju Vc.
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38006
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#18087 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Neki dan izadje spisak firmi iz federacije sa najvecom dobiti...prva ona iz hercegovine sto dila gradjevinske mašine Lager..što li
, oni pored sto prodaju i iznajmljuju.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18088 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nedavno je izašla najava da će autoput između petlji Ovčari i Mostar Jug koštati 1,2 milijarde eura, a autoput između petlji Poprikuše i Medakovo bi trebao koštati 360 miliona eura.
To znači da je poznata cijena koštanja izgradnje autoputa A1 / koridora Vc kroz FBiH, osim dijela između tunela Ivan i petlje Ovčari.
@ww87 sa Skyscrapercity foruma je izračunao da cijena koridora Vc kroz FBiH bez dionice Ivan - Ovčari i bez troškova nadzora i eksproprijacije bi trebala iznositi 3 milijarde i 47 miliona eura.
Realno nije puno, za ono što bi trebalo da donese ovoj državi. Za sve stručnjake koje misle da je preskupo, malo nek uzmu saberu troškove i obiđu gradilišta, i područja budućih gradilišta i sve će im se samo reći.
Tako je jednom na forumu, neko se žalio kako to da farbanje jednog reflektora na stadionu Grbavica košta 20000 maraka, i duboko je ubijeđen da je to jeftinije, na šta je dobio odgovor, da nađe jeftiniju soluciju i ode u upravu FK Željezničar te se prijavi za posao.
Naravno u slučaju autoputa to baš i nije moguće, ima tu ugradnje zasigurno, pa jesmo li u BiH ili nismo, ali uz projekte autoputa se dodaju i rekonstrukcije i izgradnje servisnih cesta, mostova, priključaka, pa recimo u Zenici se grade dva mosta preko rijeke Bosne kao veza grada i dvije petlje, te gradska saobraćajnica pored Željezare, u Hercegovini ide rekonstrukcija regionalne ceste Buna - Domanovići, kao i rekonstrukcija regionalne ceste Zvirovići - Tromeđa.
To znači da je poznata cijena koštanja izgradnje autoputa A1 / koridora Vc kroz FBiH, osim dijela između tunela Ivan i petlje Ovčari.
@ww87 sa Skyscrapercity foruma je izračunao da cijena koridora Vc kroz FBiH bez dionice Ivan - Ovčari i bez troškova nadzora i eksproprijacije bi trebala iznositi 3 milijarde i 47 miliona eura.
Realno nije puno, za ono što bi trebalo da donese ovoj državi. Za sve stručnjake koje misle da je preskupo, malo nek uzmu saberu troškove i obiđu gradilišta, i područja budućih gradilišta i sve će im se samo reći.
Tako je jednom na forumu, neko se žalio kako to da farbanje jednog reflektora na stadionu Grbavica košta 20000 maraka, i duboko je ubijeđen da je to jeftinije, na šta je dobio odgovor, da nađe jeftiniju soluciju i ode u upravu FK Željezničar te se prijavi za posao.
Naravno u slučaju autoputa to baš i nije moguće, ima tu ugradnje zasigurno, pa jesmo li u BiH ili nismo, ali uz projekte autoputa se dodaju i rekonstrukcije i izgradnje servisnih cesta, mostova, priključaka, pa recimo u Zenici se grade dva mosta preko rijeke Bosne kao veza grada i dvije petlje, te gradska saobraćajnica pored Željezare, u Hercegovini ide rekonstrukcija regionalne ceste Buna - Domanovići, kao i rekonstrukcija regionalne ceste Zvirovići - Tromeđa.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18089 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Evo jutros je objavljeno da u sklopu dionice Karuše - Medakovo, biće i rekonstruisana lokalna cesta Medakovo - Tešanjka:
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#18090 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Niko ne računa gubitak državi kojem ova spora gradnja po mikrodionicama donosi. 30 godina je prošlo od rata, nemamo 300 km autoceste...
-
saimidin
- Posts: 3254
- Joined: 20/05/2011 17:53
#18091 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
manji je problem koja je cijena, od toga da li nama treba autoputarchi_a wrote: ↑29/05/2020 18:37 Ja uopšte ne postavljam pitanje da li treba ili ne treba autoput!!!! Mislim da je gradnja koridora pitanje svih pitanja, generacijski projekat, historijski projekat za našu zemlju! Samo me interesuje kako, kada se došlo od početne projekcije o cijeni izgradnje od 3-4 milijarde, na, kako vidim 8 do 10 milijardi? Da li "mikrodionice" i stotine lotova ustvari uveliko pomažu rastu konačne cijene izgradnje koridora? Volio bih da "struĆnjaci" objasne nama laicima prije nego sa visine počnu pisati komentar.
nemamo mi saobracaja da to bude isplativo
bolje i jeftinije bi prosli da smo napravili nove magistrale, malo ih ispravili i na mjestima prosirili na 3-4 trake
za cijenu skontaj samo koliko je porasla cijena jednog radnika od 2000-2020, da ne govorimo sto su kinezi jedva nasli za pocitelj, plus sve ostalo
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
#18092 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa ne pravi se autoput samo zbog "nas", očekujemo i tranzit saobracaja sa sjevera iz Mađarske i ostalih zemalja na hrvatsko primorje. Ni hrvati niti slovenci nemaju saobraćaja od "svojih" građana da bi im bilo isplativo, već im najveći profit prave putnici u tranzitu, dijaspora i sl.saimidin wrote: ↑29/05/2020 21:24manji je problem koja je cijena, od toga da li nama treba autoputarchi_a wrote: ↑29/05/2020 18:37 Ja uopšte ne postavljam pitanje da li treba ili ne treba autoput!!!! Mislim da je gradnja koridora pitanje svih pitanja, generacijski projekat, historijski projekat za našu zemlju! Samo me interesuje kako, kada se došlo od početne projekcije o cijeni izgradnje od 3-4 milijarde, na, kako vidim 8 do 10 milijardi? Da li "mikrodionice" i stotine lotova ustvari uveliko pomažu rastu konačne cijene izgradnje koridora? Volio bih da "struĆnjaci" objasne nama laicima prije nego sa visine počnu pisati komentar.
nemamo mi saobracaja da to bude isplativo
bolje i jeftinije bi prosli da smo napravili nove magistrale, malo ih ispravili i na mjestima prosirili na 3-4 trake
za cijenu skontaj samo koliko je porasla cijena jednog radnika od 2000-2020, da ne govorimo sto su kinezi jedva nasli za pocitelj, plus sve ostalo
-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
#18093 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
To je tako planirano ali...
https://www.klix.ba/amp/180212072
-
konan17
- Posts: 4
- Joined: 10/06/2017 15:42
#18094 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nije ni toliko kao sa tog linka, a nije ni 335 jer je dodatnim ugovorima kod EIB i EBRD povećano kod prvih na 195, a drugih na 207. Tako da je za izgradnju 72 kilometara utrošeno i isplaćeno izvođačima 402 miliona €.neki wrote: ↑29/05/2020 21:39To je tako planirano ali...
https://www.klix.ba/amp/180212072
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#18095 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ko nema saobracaja?saimidin wrote: ↑29/05/2020 21:24manji je problem koja je cijena, od toga da li nama treba autoputarchi_a wrote: ↑29/05/2020 18:37 Ja uopšte ne postavljam pitanje da li treba ili ne treba autoput!!!! Mislim da je gradnja koridora pitanje svih pitanja, generacijski projekat, historijski projekat za našu zemlju! Samo me interesuje kako, kada se došlo od početne projekcije o cijeni izgradnje od 3-4 milijarde, na, kako vidim 8 do 10 milijardi? Da li "mikrodionice" i stotine lotova ustvari uveliko pomažu rastu konačne cijene izgradnje koridora? Volio bih da "struĆnjaci" objasne nama laicima prije nego sa visine počnu pisati komentar.
nemamo mi saobracaja da to bude isplativo
bolje i jeftinije bi prosli da smo napravili nove magistrale, malo ih ispravili i na mjestima prosirili na 3-4 trake
za cijenu skontaj samo koliko je porasla cijena jednog radnika od 2000-2020, da ne govorimo sto su kinezi jedva nasli za pocitelj, plus sve ostalo
Kreni malo Sa - Travnik
Tuzla Lukavac Doboj
Tuzla Orašje, Srebrenik Gradacac
Posušje Široki Mostar
Sarajevo Mostar
Sarajevo Tuzla
Sarajevo Bos. Brod
Itd... na svakoj od ovih dionica treba autocesta ili brza cesta...
Sjedni u Energopetrol u Lukavcu pored ceste i broji kamione...
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
#18096 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
ma stipu njega, po takvima nama ništa moderno ne treba nego nazad u srednji vijek. vozi po makadamu, igraj lopte po gudurama, živi u kućama od ćerpića, radi u barakama itd......
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38006
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#18097 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma dobro je ovo, samo nek se radi
.
-
allem_77
- Posts: 3422
- Joined: 17/09/2015 15:46
#18098 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Zna li neko ugrubo koliko će me koštati godišnja putarina? Približno 85 kilometara u oba pravca, s posla i na posao?
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
#18099 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa trenutno je otprilike 10-11 km 1 KM, što znači da bi ti moglo biti dnevno oko 8 KM. Pomnoži to sa brojem dana i imat ćeš neku okvirnu cifru. Sa tag uređajem imaš 20% popusta na uplatu što se itekako isplati ako se cesto koristi autoput, plus što nema zaustavljanja na naplatnim kucicama.
-
allem_77
- Posts: 3422
- Joined: 17/09/2015 15:46
#18100 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Znači, mjesečno oko 400 km gorivo + 184 km putarina + amortizacija = ne isplati se!toooka wrote: ↑30/05/2020 20:16Pa trenutno je otprilike 10-11 km 1 KM, što znači da bi ti moglo biti dnevno oko 8 KM. Pomnoži to sa brojem dana i imat ćeš neku okvirnu cifru. Sa tag uređajem imaš 20% popusta na uplatu što se itekako isplati ako se cesto koristi autoput, plus što nema zaustavljanja na naplatnim kucicama.
