Mislio sam konkretno na rekonstrukciju tunela i mostova u Vranduku koja su u toku. Izvinjavam se što nisam bio malo konkretniji.
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18052 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Za dvije godine bit će završen grandiozni tunel Zenica
AvazTrenutno se izvode radovi na iskopu sjeverne strane tunela. U lijevoj cijevi iskopano 387 metara, a u desnoj 345 metara, kaže Mušija.
U Ponirku kod Zenice, na poddionici puta Ponirak - Vraca Koridora 5C, neprekidno se radi na izgradnji tunela Zenica.
Poduzeli aktivnosti
Iako je proglašena pandemija koronavirusa, to nije utjecalo na izvođača radova, naprotiv. Prema riječima Ahmeda Mušije, koji je zadužen za radove na tunelu, odmah na početku proglašenja pandemije izvođač, investitori i nadzor poduzeli su aktivnosti da se nastave radovi shodno okolnostima.
- Napravljene su smjene, radnici se nisu “miješali” između, napravljeni su kampovi u kojima su spavali, dakle, nisu išli kućama, tako da se korona nije osjetila na našem gradilištu. Naprotiv, kako su radnici bili tu i nisu išli kući, sve vrijeme su radili, pa su rezultati bili dosta dobri i nisu padali dnevni učinci - govori Mušija.
Ekipa “Avaza” posjetila je Ponirak, gdje smo zatekli vrijedne radnike kako užurbano rade na tunelu vrijednom 60 miliona maraka, te se uvjerila da nema predaha niti poteškoća. Trenutno se izvode radovi na iskopu sjeverne strane tunela.
- U lijevoj tunelskoj cijevi je iskopano 387 metara, a u desnoj 345 metara. Ostali radovi se, također, odvijaju kvalitetno. Napredak je zadovoljavajući i ide u predviđenoj dinamici. Angažirano je oko 120 radnika - kaže Mušija.
Posebno ističe da bosanskohercegovačka kompanija “Euro-Asfalt” kvalitetno izvodi radove, što ga i ne čudi jer su taj ispit položili još na tunelu Prvi mart. Napominje da je radni naziv ovog tunela Zenica, a da će Uprava ''Autocesta'' dati konačnu riječ.
- Tunel je jedan grandiozan objekt. Prolaskom kroz njega ulazite u Zenicu i on je toponim ljudima koji dolaze iz Evrope da, kada ulaze, znaju gdje su - kaže on.
Prije roka
Na kraju govori da su radove na tunelu počeli u novembru prošle godine, a da bi završetak svih radova trebao biti u planiranom roku, čak i prije, odnosno, za dvije godine.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18053 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Mitrović: Recesija neće utjecati na gradnju autoputa
Akta
Ministar komunikacija i prometa BiH Vojin Mitrović izjavio je u intervjuu za Dnevni avaz da pandemija koronavirusa nije utjecala na dinamiku izgradnje Koridora 5C i da je trenutno u izgradnji 38,5 kilometara autoceste.
"Aktivna su sva gradilišta, a riječ je o gradilištima Vranduk - Ponirak, Ponirak - Vraća, Vraća - Donja Gračanica, Klopče - Donja Gračanica, tunel Ivan, Buna - Poćitelj i Počitelj - Zvirovići. U toku su i radovi prve faze na izgradnji brze ceste Praća - Goražde (tunel Hranjen) dužine 5,5 kilometara te radovi na rehabilitaciji regionalne ceste R425a na dionici Tromeđa - Zvirovići u dužini od 5,8 kilometara. Do novembra će biti završeno i pušteno u promet novih 11 kilometara autoputa. Radi se o dionicama Drivuša - Klopče, Klopče - Donja Gračanica i o dijelu dionice Donja Gračanica - Vraća. Time će bili kompletirana zaobilaznica oko Zenice", precizirao je Mitrović.
Istakao je da najavljena recesija neće utjecati na gradnju autoputeva u BiH jer je izgradnja dionica autoceste na Koridoru 5C nastavljena u punom obimu bez značajnih poteškoća do sada.
"Za sve dionice autoceste na Koridoru 5C koje su u izgradnji osigurani su vanjski izvori finansiranja, odnosno one se finansiraju putem kreditnog okvira zaljučenog s međunarodnim flnansijskim institucijama te bespovratnim sredstvima Evropske unije", naveo je Mitrović.
Upitan o autocesti Sarajevo - Beograd, Mitrović je kazao da će se razvoj cestovne infrastrukture u FBiH u narednom periodu će zasnivati na projektima izgradnje novih cesta visokog ranga.
"Transportna strategija FBiH navodi kako FBiH, sa stanovišta saobraćajnog i geografskog povezivanja, karakterizira izražena potreba za novim modelima i ciklusima investicija. Strateški značaj autoceste Sarajevo - Beograd za Federaciju i BiH se ogleda kroz podršku sveopćeg razvoja gravitacionog područja autoceste i cijele države, kao i razvoj prioritetnih privrednih grana, ravnomjerni regionalni razvoj, porast zaposlenosti i pozitivan utjecaj na demografski razvoj", naglasio je Mitrović.
Dodao je da će ta autocesta, također, omogućiti povezivanje BiH s evropskim saobraćajnim sistemom, ojačati tranzitnu ulogu BiH, doprinijeti uklanjanju uskih grla u saobraćajnoj infrastrukturi, omogućiti bolji protok ljudi i roba, povećati sigurnost saobraćaja, te povećati mobilnost stanovništva.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18054 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Evo jedan odličan video dionice Donja Gračanica - Vraca u izgradnji ...
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18055 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Zato što je skuplje samo po sebi, a druga stvar tunel Zenica je dionica (Ponirak - Vraca) za sebe i gradi je Euro-Asfalt, a odnosi se doslovno samo na tunel i po 100 metara trase ispred portala tunela.RJ57 wrote: ↑27/05/2020 11:52
cool, hvala, sve sam skonto. jedino mi nije jasno zašto nisu spojili tunele zenica sjever i vraca, onaj prcvoljak od par metara koji ih spaja je mogao komotno ostati pod zemljom i trasa bi se tako dodatno skratila.
a ovo što veliš sa izmještsanjem ceste, odma mi oće nešto bit kad pomsilim na to .... a i autoput drito kroz nemilu će sigurno biti highlight![]()
S druge strane Vraca - Donja Gračanica su dionica za sebe i gradi je Cengiz Insaat te gradi po žutom FIDIC-u, što bi otprilike značilo da imaju autonomiju sami da isprojektuju i grade, neovisno o prvom planu, sve dok se to poklapa sa planiranom trasom.
I Turci su evo to i uradili, produžili su tunel Vraca sve do vijadukta Hecića Do, iako to nije bilo prvobitno planirano. Dakle, ovaj usjek koji je planiran nakon tunela je eliminisan, a umjesto njega, buši se tunel sve do ovog prvog vijadukta na renderu i kojeg vidimo na slici ispod, a koji će vjerovatno biti dug oko 900 metara.


- Jedinstvo_Manchester
- Posts: 587
- Joined: 06/01/2011 19:14
#18056 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Mali Update sa petlje Johovac












- Jedinstvo_Manchester
- Posts: 587
- Joined: 06/01/2011 19:14
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
- sefket_ramadani
- Posts: 563
- Joined: 07/03/2018 18:22
#18059 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
tarcin - Ivan, duzina 4,9 km, cijena 115 miliona
23 miliona jedan kilometar autoputa
pa jebote
23 miliona jedan kilometar autoputa
pa jebote
-
elk
- Posts: 3154
- Joined: 14/08/2006 12:03
#18060 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
A duzina dionice je takodje respektabilna
sad ce siroti bosnjo da kaze daj sta das, dobro su i ovo nspravili(a nisu)....a zivot nam prodje gledajuci rendere, tendere, kurce i palce....akcize necu ni da spominjem.
Vrati makaze terzicu.
Vrati makaze terzicu.
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
#18061 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Gdje je sad Terzić da objasni onu svoju izjavu kako gradimo najjeftiniji autoput u regiji sa cijenama ispod 10 miliona KM po kilometru...sefket_ramadani wrote: ↑28/05/2020 18:25 tarcin - Ivan, duzina 4,9 km, cijena 115 miliona
23 miliona jedan kilometar autoputa
pa jebote
- Porodice Foht
- Posts: 3718
- Joined: 14/01/2019 04:56
#18062 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Da je srece da objasni ovo usitnjavanje bezbroj lotova i na 10-15 km autoceste, bruku sa Svilajem gdje ministar obeca da ce se ici s privremenim GP da most ne ceka i onda ga godinu i po nema...Da je makar to da objasni.toooka wrote: ↑28/05/2020 18:38Gdje je sad Terzić da objasni onu svoju izjavu kako gradimo najjeftiniji autoput u regiji sa cijenama ispod 10 miliona KM po kilometru...sefket_ramadani wrote: ↑28/05/2020 18:25 tarcin - Ivan, duzina 4,9 km, cijena 115 miliona
23 miliona jedan kilometar autoputa
pa jebote
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#18063 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Maraka ne €urasefket_ramadani wrote: ↑28/05/2020 18:25 tarcin - Ivan, duzina 4,9 km, cijena 115 miliona
23 miliona jedan kilometar autoputa
pa jebote
Sve ravno jeli
12 miliona € po kilometru za dionicu na kojoj se nalazi dva most 609m i 511m i promjena visine od 200m od početka do kraja dionice i cijela dionica u usjecima i na nasipima. E ne za bošnju je to previše.
U cijelom svijetu su dionice podijeljene na lotove jedina razlika koliko se lotova radi istovremeno, a to nikakva način ne utječe na cijenu. Ali to je glavno seoskim ekspertima pričati.
Jedini skandal je da je sadašnja vlada izgubila 4 godine u neradu jer sve sadašnje dionice su trebale već prije dvije godine otvarati a još 70 km je od tada trebalo biti u izgradnji. Ali zato puste svoje botove da urlaju i ismijavaju dužine i cijene dionica da se ne bi slučajno se pričalo o izgubljenom vremenu i ne radu..
- P308
- Posts: 5084
- Joined: 21/09/2012 23:15
#18064 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Kada bi dionica Tarcin-Ivan sa tunelom Ivan mogla biti gotova u najboljem slucaju?
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#18065 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
alo ba, 200 metara puta pet miliona maraka. dva metra 46000. kolko ima kvadrata u dva metra puta? 46? kvadrat autoputa 1000 maraka? pa nije od zlata jebo mu ja mater.tec wrote: ↑28/05/2020 19:12Maraka ne €urasefket_ramadani wrote: ↑28/05/2020 18:25 tarcin - Ivan, duzina 4,9 km, cijena 115 miliona
23 miliona jedan kilometar autoputa
pa jebote
Sve ravno jeliKakvi ekspertni komentari stvarno su jedinstveni događaj.
![]()
12 miliona € po kilometru za dionicu na kojoj se nalazi dva most 609m i 511m i promjena visine od 200m od početka do kraja dionice i cijela dionica u usjecima i na nasipima. E ne za bošnju je to previše.
U cijelom svijetu su dionice podijeljene na lotove jedina razlika koliko se lotova radi istovremeno, a to nikakva način ne utječe na cijenu. Ali to je glavno seoskim ekspertima pričati.
Jedini skandal je da je sadašnja vlada izgubila 4 godine u neradu jer sve sadašnje dionice su trebale već prije dvije godine otvarati a još 70 km je od tada trebalo biti u izgradnji. Ali zato puste svoje botove da urlaju i ismijavaju dužine i cijene dionica da se ne bi slučajno se pričalo o izgubljenom vremenu i ne radu..![]()
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
-
archi_a
- Posts: 11873
- Joined: 11/12/2011 18:11
#18067 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Dužina kroz BiH je oko 340 km. 60 % kroz brdsko planinske krajolike, dakle mostovi, usjeci, tuneli, nasipi. Koliko će na kraju koštati, ako je 5 km 115.000.000 ?tec wrote: ↑28/05/2020 19:12Maraka ne €urasefket_ramadani wrote: ↑28/05/2020 18:25 tarcin - Ivan, duzina 4,9 km, cijena 115 miliona
23 miliona jedan kilometar autoputa
pa jebote
Sve ravno jeliKakvi ekspertni komentari stvarno su jedinstveni događaj.
![]()
12 miliona € po kilometru za dionicu na kojoj se nalazi dva most 609m i 511m i promjena visine od 200m od početka do kraja dionice i cijela dionica u usjecima i na nasipima. E ne za bošnju je to previše.
U cijelom svijetu su dionice podijeljene na lotove jedina razlika koliko se lotova radi istovremeno, a to nikakva način ne utječe na cijenu. Ali to je glavno seoskim ekspertima pričati.
Jedini skandal je da je sadašnja vlada izgubila 4 godine u neradu jer sve sadašnje dionice su trebale već prije dvije godine otvarati a još 70 km je od tada trebalo biti u izgradnji. Ali zato puste svoje botove da urlaju i ismijavaju dužine i cijene dionica da se ne bi slučajno se pričalo o izgubljenom vremenu i ne radu..![]()
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
- animus
- Posts: 5728
- Joined: 21/06/2012 13:13
#18069 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ne znam sta se cudite sada. Autoput je skup i 20 mil. po kilometru je normalna cijena za nas teren. Valjda je to jasno. Problem je kad u ravnici kosta toliko a kod Dodika je bilo i toga. Samo neka ide i neka se gradi. Autoput bi nas na kraju trebao kostati oko 6 milijardi KM po mojoj procjeni. Nije to ni toliko puno kad skontas koliko je Juga slupala milijardi u sklonista oko Konjica ili u Željavu od cega nema niko ništa.
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#18070 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
ne treba vidjeti tempo post. treba vidjeti ko vlada ovim jadom od drzave.
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#18071 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
alo ba, hiljdadu maraka kvadrat autoputa. kakav konjic, kakva juga. skontaj samo koliko je tvrtko potrosio na bobovac od cega nema niko nista.animus wrote: ↑28/05/2020 19:50 Ne znam sta se cudite sada. Autoput je skup i 20 mil. po kilometru je normalna cijena za nas teren. Valjda je to jasno. Problem je kad u ravnici kosta toliko a kod Dodika je bilo i toga. Samo neka ide i neka se gradi. Autoput bi nas na kraju trebao kostati oko 6 milijardi KM po mojoj procjeni. Nije to ni toliko puno kad skontas koliko je Juga slupala milijardi u sklonista oko Konjica ili u Željavu od cega nema niko ništa.
-
Concord
- Posts: 956
- Joined: 14/12/2017 15:51
#18072 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Narod koji zivi u drzavi je birao one koje vladaju drzavom, tako da mozemo da se poklopimo usima i sutimo sto se toga tice.
Ono sto meni smeta je cinjenica da je ova dionica zajedno sa tunelom vec sad trebala biti pri kraju i uskoro bi sa autoputa izlazili na Bradinu. Isto bi dionica kostala i sad i prije par godina, ovako nam je samo proslo jos zivota cekajuci da se oni nakane da nesto pokrenu.
Ono sto meni smeta je cinjenica da je ova dionica zajedno sa tunelom vec sad trebala biti pri kraju i uskoro bi sa autoputa izlazili na Bradinu. Isto bi dionica kostala i sad i prije par godina, ovako nam je samo proslo jos zivota cekajuci da se oni nakane da nesto pokrenu.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18073 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Napokon jedna žalba na mjestu.Concord wrote: ↑28/05/2020 20:06 Narod koji zivi u drzavi je birao one koje vladaju drzavom, tako da mozemo da se poklopimo usima i sutimo sto se toga tice.
Ono sto meni smeta je cinjenica da je ova dionica zajedno sa tunelom vec sad trebala biti pri kraju i uskoro bi sa autoputa izlazili na Bradinu. Isto bi dionica kostala i sad i prije par godina, ovako nam je samo proslo jos zivota cekajuci da se oni nakane da nesto pokrenu.
-
high_volume
- Posts: 5916
- Joined: 09/06/2010 22:51
#18074 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Šta me briga koliko košta. Ovih dana radim na četvrtom djetetu, poslije i na petom, pa nek oni i njihova djeca vraćaju kredite, neću ja
-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
#18075 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
10 mil € po km na onakvom terenu s onakvim objektima je povoljna cijena.
Dodik je za te pare gradio autoput po ravnici
Dodik je za te pare gradio autoput po ravnici






