A jesi to ti otišao ono u Italiju što si govorio?_BataZiv_0809 wrote:Svaki izbor ima svoju cijenu.Norm wrote: ...laHko je tebi ti otis'o...
Mah, naravno da svako racionalizira svoju odluku. Kiselo grožđe, slatki limun, i ti fazoni.
Moderators: _BataZiv_0809, anex
A jesi to ti otišao ono u Italiju što si govorio?_BataZiv_0809 wrote:Svaki izbor ima svoju cijenu.Norm wrote: ...laHko je tebi ti otis'o...
Ko je istinski sretan i zadovoljan svojim izborom, taj ne osjeca potrebu da druge ubjedjuje u bilo sta. Sve drugo je cisto lijecenje frustracija.Ajatolah_ wrote: A jesi to ti otišao ono u Italiju što si govorio?![]()
Mah, naravno da svako racionalizira svoju odluku. Kiselo grožđe, slatki limun, i ti fazoni.I sve je to OK do ne pređe u omalovažavanje nečijeg izbora uz onaj gorki cinizam "ma šta ti znaš, nemaš ti pojma, nisi ti seljak prošao svijeta i vidio kako narod živi..." Mi eto glupi i neprosvijetljeni, treba neko da mi otvori oči, duša draga.
kamen spoticanja wrote:Al neda na mittal i daljefetic wrote:Sanel:Obecali ste napredak Zenice, imate li kakve projekte, sta radite po tom pitanju?kamen spoticanja wrote:Dofu na tv zenici uzivo
prvi put racionalno komunicira...ovakvog bi ga potpisao jos 2 mandata
Dofu:Ja sam obecao evropski grad i ja cu jahati na Otome...... hahahhaha![]()
![]()
![]()
Al dobar je,meni se svida, ako nista zraci pozitivnom energijom, eksplozivan je.Podsjeca me na onoga Purasevica
![]()
![]()
![]()
![]()
Ovako ce i on za sest mjeseci
kaze hajd da radimo na ekologiji ali da ne kritikujemo glasno
Mimo tromjescne opcije duzi ili stalni boravak imas samo preko studentske vize, legalnog poslodavca tj. radne dozvole ili braka._BataZiv_0809 wrote:Ko je istinski sretan i zadovoljan svojim izborom, taj ne osjeca potrebu da druge ubjedjuje u bilo sta. Sve drugo je cisto lijecenje frustracija.Ajatolah_ wrote: A jesi to ti otišao ono u Italiju što si govorio?![]()
Mah, naravno da svako racionalizira svoju odluku. Kiselo grožđe, slatki limun, i ti fazoni.I sve je to OK do ne pređe u omalovažavanje nečijeg izbora uz onaj gorki cinizam "ma šta ti znaš, nemaš ti pojma, nisi ti seljak prošao svijeta i vidio kako narod živi..." Mi eto glupi i neprosvijetljeni, treba neko da mi otvori oči, duša draga.
A nedavno sam se vratio otamo, bio malo u izvidnici kako sta. Sta mi treba da izganjam tzv. permesso, kakve su mi mogucnosti za posao i ostalo.
Ici cu opet krajem maja, na 3 mjeseca i tad cu znat sve definitivno.
Posto je offtopic, samo cu kratko i necu vise na ovu temu, istina je da sam poredio jabuke i kruske, ali i Vi ste isto uradili,1945 godine su svi krenuli od nule jer je cijela Evropa bila unistena a ovi koji su bolje stajali od Njemacke su sve njezine dugove ili polovicu oprostili , dok 1995 Bosna krece iz najteze moguce pozicije na Balkanu i Evropi u oporavak. Sve najbolje.ExNihilo wrote:Dopustite, mladi gospodine, da na vaše pitanje ponudim odgovor. Naime, 20 godina nakon rata Njemačka je bila najjača evropska ekonomija. Podaci preuzeti sa World Bank.avenija wrote: Prije 20 godina smo izasli iz dugog rata , ocekivati Cirih i Bern za 20 godina nije realno. Kakva je Njemacka bila 20 godina nakon rata ?
Hvala, doviđenja.
Drugim riječima, sam pobijaš tezu koju su prvobitno iznio. Zanimljivo.avenija wrote:Posto je offtopic, samo cu kratko i necu vise na ovu temu, istina je da sam poredio jabuke i kruske, ali i Vi ste isto uradili,1945 godine su svi krenuli od nule jer je cijela Evropa bila unistena a ovi koji su bolje stajali od Njemacke su sve njezine dugove ili polovicu oprostili , dok 1995 Bosna krece iz najteze moguce pozicije na Balkanu i Evropi u oporavak. Sve najbolje.ExNihilo wrote:Dopustite, mladi gospodine, da na vaše pitanje ponudim odgovor. Naime, 20 godina nakon rata Njemačka je bila najjača evropska ekonomija. Podaci preuzeti sa World Bank.avenija wrote: Prije 20 godina smo izasli iz dugog rata , ocekivati Cirih i Bern za 20 godina nije realno. Kakva je Njemacka bila 20 godina nakon rata ?
Hvala, doviđenja.
ja bih samo da kazem kako ovo nije istina jer BiH uopste nije uvrstena na ovaj grafikon. uostalom, ni Njemacka nije uvrstena 20 godina nakon rata, nego 25. a vrlo je jasno da BiH moze napraviti veliki BUM za 5 godina. i da nas Svjetska Banka ozbiljno uzme u obzir i stavi na ove grafikone...samo da nam ne zadaju da predsjednistvo treba birati boju linije na grafikonu. onda smo propali...ExNihilo wrote:Dopustite, mladi gospodine, da na vaše pitanje ponudim odgovor. Naime, 20 godina nakon rata Njemačka je bila najjača evropska ekonomija. Podaci preuzeti sa World Bank.avenija wrote: Prije 20 godina smo izasli iz dugog rata , ocekivati Cirih i Bern za 20 godina nije realno. Kakva je Njemacka bila 20 godina nakon rata ?
Hvala, doviđenja.
Fudo pred izbore: Natjeraću Mital da ne zagađuje, ne smije se ponašati ovdje drukčije nego u Evropi...Norm wrote:...cek, cek, malo, da li pricamo o istom onom Fudi koji je imao drugaciju predizbornu pricu???kamen spoticanja wrote: Al neda na mittal i dalje
kaze hajd da radimo na ekologiji ali da ne kritikujemo glasno
![]()
![]()
![]()
![]()
svako ima svoju cijenu...
Too Fuade !notsure wrote:
Fudo pred izbore: Natjeraću Mital da ne zagađuje, ne smije se ponašati ovdje drukčije nego u Evropi...
Fudo nakon izbora: Građani moraju nešto da znaju: Meni je Mital obećao da će do 2018 biti sve isto ko u Evropi. JA sam to riješio!
Fudo pred izbore: Skloniću sve pse sa ulica, ako neće u azil, pobiće ih 700 lovaca.
Fudo nakon izbora: Građani moraju nešto da znaju: Ja sam ih sve sklonio, Nema ih više na ulicama, vjerujete li meni ili svojim očima? JA sam to riješio!
Čovjek laže tako dobro da je i samog sebe ubijedio da je to istina, svaka mu rečenica počinje sa "JA", a glupi seljaci mu se samo klanjaju i skandiraju Toooo kralju! Ali nismo mi boljeg ni zaslužili, upravo je ovo pravi načelnik za ovakvu selendru.
Moj Bata, pogledaj čovjeku istoriju postova, sve će ti biti jasno._BataZiv_0809 wrote:Vrace, Naidin ili Ramo bi sigurno bili bolji.
...nije vise stvar ko bi bio bolji, sve je to isto, iz istog naroda, nego ko je manje lagao i obecavao..._BataZiv_0809 wrote:Vrace, Naidin ili Ramo bi sigurno bili bolji.
Finansijera za rješavanje lokalnog problema grijanja vide u federalnom fondu za zaštitu okoliša i Vladi FBiH. Dakle čitava FBiH snosi teret rješavanja lokalnog pitanja. Onda i Zenica s pravom može isto tako tražiti sufinansiranje onih kotlova, štaviše kod nas je to puno više pitanje okoliša nego kad je u pitanju Sarajevo.clio_dci120 wrote: http://www.avaz.ba/clanak/282066/toplov ... je-od-2020
Necemo mi, ima ko hoce...
A jos, sad ne znam da li je istina, prije 5-6 godina kada je ovo bilo aktuelno pricalo se da bi EP BiH sve platila, za razliku gdje ce ovdje dio finansiranja ici preko fondova ili na druge nacine.
Ništa ne bi platila Elektroprivreda, to sve plaćaju korisnici. Elektroprivreda je nudila da ganja kredite, da ne mora Zenica, ali mi nismo htjeli. Tj. Huso nije htio.Ajatolah_ wrote:Finansijera za rješavanje lokalnog problema grijanja vide u federalnom fondu za zaštitu okoliša i Vladi FBiH. Dakle čitava FBiH snosi teret rješavanja lokalnog pitanja. Onda i Zenica s pravom može isto tako tražiti sufinansiranje onih kotlova, štaviše kod nas je to puno više pitanje okoliša nego kad je u pitanju Sarajevo.clio_dci120 wrote: http://www.avaz.ba/clanak/282066/toplov ... je-od-2020
Necemo mi, ima ko hoce...
A jos, sad ne znam da li je istina, prije 5-6 godina kada je ovo bilo aktuelno pricalo se da bi EP BiH sve platila, za razliku gdje ce ovdje dio finansiranja ici preko fondova ili na druge nacine.
A da bilo koji ekonoomsita pogleda kalkulaciju komisije biologa i metalurga (strana 15), odvalio bi se smijati.Ukupni troškovi realizacije projekta, uključivo i troškove finansiranja, su značajni i penju se na 220 mil. KM.
Ukupna investicija iznosi 47 mil. €, u koju je uključeno i procijenjena vrijednost od 5 mil. € unešenih osnovnih sredstava "ArcelorMittal Zenica" u novu kompaniju.
Izvor sredstava:
- kreditna sredstva.................................................................................... 31,50 (67%)
- vlastita sredstva...................................................................................... 15,51 (33%)
Vlastita sredstva raspoređena prema pretpostavljenom učešću ulagača u JVC su:
- AMZ (50%).............................................7,76 (uslovno)........................... 2,76 (keš)
- partner (30%)........................................................................................... 4,65
- grad Zenica (20%).................................................................................... 3,10
Ukupno:..................................................15,51.........................................10,51 (keš)
Iz ekonomska analize "ArcelorMittal Zenica", u posmatranom periodu od 15 godina ukupni godišnji prihodi se kreću od 27,2 do 25,5 mil. €, osim u 2019.godini – tada iznose 31,5 mil. €.
Kredit se isplaćuje za 7 godina, čime dividenda raste na cca 4,16 mil. €.
Ovo upućuje na ogromnu mogućnost razvoja firme, uzimanja dobiti ili smanjenje cijene toplinske energije.
Neke od jediničnih cijena sa kojima se ušlo u ekonomske izračune su:
- cijena toplinske energije................................................................ 21,12 €/MWh
(smanjenje cijene za 1,6% u odnosu na trenutnu. Nakon otplate kredita, zavisno od politike preduzeća moguće je sniženje cijene za 15,2%).
- para 37 bar....................................................................................... 23,6 €/t
- para 37/10 bar.................................................................................. 21,7 €/t
- para 10 bar za grad......................................................................... 20,0 €/t
- koksni plin........................................................................................ 49,0 €/1.000 Nm3
- visokopećni plin................................................................................. 9,0 €/1.000 Nm3
- industrijska voda.............................................................................. 50,0 €/1.000 m3
- demi voda........................................................................................ 0,39 €/m3
- zemni plin...................................................................................... 270,0 €/1.000 Nm3
- električna energija 50,0 €/MWh
Ja sam nedavno vozio kod nakog u Peharecommendatore wrote:pozdravljam - gdje u zenici povoljno pouzdano i jako kvalitetno odraditi unutrasnje dubinsko ciscenje sjedista, neba i patosa auta? hvala

commendatore wrote:
tacno mi je zao vise sto Ratko Mladic nije smlavio ovu balijesinsku kvazidrzavu....