Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1801 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Plava karta tek od 42 tisuce bruto godisnje....n7sta ispod
hnum1
Posts: 28
Joined: 19/02/2018 14:44
Location: HH

#1802 Re: Viza za Njemacku

Post by hnum1 »

slavemaster wrote:
hnum1 wrote:Pozdrav svima...dobro bi mi dosao neki savjet ili pomoc. Moje iskustvo:

Zavrsio saobracajni fax nedavno, bacim se na net i trazim poslodavca u Deu. Ubrzo dobar kontakt u Kelnu, dogovorim da dodjem gore i nakon razgovora i rada sa jednim njihovim inzenjerom sef mi kaze da je upoznat sa plavom kartom i to kako sve ide ali mi kao pocetniku ne zeli dati tu placu (40560Eur). Ja kazem ok sta nudite...u pitanju je ugovor da radim kao Verkehrsprogramer (saob. programer) 1 godinu za 30000Eur brutto godisnje. Ok, ja bi prihvatio to naravno kao pocetnik ali mislim da ne mogu dobit ulaznu vizu na taj nacin. Vasa misljenja, sta mi je ciniti?

trazi dalje posao...a u ambasadi vidi jel moguce dobit vizu pod tim uslovima...
Pisao mail ambasadi pojasnio sve...odgovorili mi samo da je za mene termin grupa visokokv. kadar a to je zapravo plava karta. U prevodu, kako ja shvatam, dodji predaj a mi ne znamo hoces li dobiti vizu ili ne.
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1978
Joined: 13/07/2016 11:10

#1803 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

Sa 30.000 neces sigurno. Svake godine se po 1000 pomjeri granica, tako da 42-43 minimalno traži.
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#1804 Re: Viza za Njemacku

Post by bedakb »

vjesticanametli wrote:Plava karta tek od 42 tisuce bruto godisnje....n7sta ispod
Da li je moguce dobiti Blue card bez diplome ? Plata 48k bruto.
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#1805 Re: Viza za Njemacku

Post by bosnianidiot »

bedakb wrote:
vjesticanametli wrote:Plava karta tek od 42 tisuce bruto godisnje....n7sta ispod
Da li je moguce dobiti Blue card bez diplome ? Plata 48k bruto.
Nazalost kod nas jos uvijek nije.
Iako bi po pravilima plavu kartu mogao moci dobiti i neko sa visegodisnjim iskustvom a bez fakultetske diplome, to nasa Ambasada nazalost ne priznaje.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1806 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

bedakb wrote:
vjesticanametli wrote:Plava karta tek od 42 tisuce bruto godisnje....n7sta ispod
Da li je moguce dobiti Blue card bez diplome ? Plata 48k bruto.
koliko ja znam nije
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1807 Re: Viza za Njemacku

Post by endlessss »

Za plavu kartu je dovoljno 40.560€ brutto ukoliko se radi o MINT profesiji tako da ne znam zasto spominjete te vece cifre. Naravno da je bolje ukoliko ugovorimo vecu platu.

Medjutim, buduci da sam u par navrata razgovarao sa uposlenicima Ureda za strance u Bayernu, rekli su mi da ukoliko se ne ispuni taj prag plate za Plavu kartu, ipak se moze dobiti drugi Aufenthaltstitel s kojim takodjer mozete normalno raditi. Naravno da mora biti ispunjena neka minimalna satnica za visoku strucnu spremu.

"Auch wenn die Mindestgehälter nicht erreicht werden, kann Drittstaatsangehörigen mit einem anerkannten
oder vergleichbaren ausländischen Hochschulabschluss der Aufenthalt zur Ausübung einer ihrer Qualifikation
entsprechenden Beschäftigung erteilt werden (§ 18 Abs. 4 AufenthG i. V. m. § 2 Abs. 3 BeschV). Sie erhalten
dann jedoch keine Blue Card."

Savjet za one koji traze posao sa visokom strucnom spremom je da ukoliko i ne ispunjavaju uslov za Plavu kartu, da ipak zakazu termin za Zaposljavanje na osnovu diplome o visokoj strucnoj spremi (Plava karta i slicno) i da pokusaju.

Link za one koji poznaju njemacki jezik: http://www.zuwanderung.sachsen.de/downl ... uendig.pdf
hnum1
Posts: 28
Joined: 19/02/2018 14:44
Location: HH

#1808 Re: Viza za Njemacku

Post by hnum1 »

endlessss wrote:Za plavu kartu je dovoljno 40.560€ brutto ukoliko se radi o MINT profesiji tako da ne znam zasto spominjete te vece cifre. Naravno da je bolje ukoliko ugovorimo vecu platu.

Medjutim, buduci da sam u par navrata razgovarao sa uposlenicima Ureda za strance u Bayernu, rekli su mi da ukoliko se ne ispuni taj prag plate za Plavu kartu, ipak se moze dobiti drugi Aufenthaltstitel s kojim takodjer mozete normalno raditi. Naravno da mora biti ispunjena neka minimalna satnica za visoku strucnu spremu.

"Auch wenn die Mindestgehälter nicht erreicht werden, kann Drittstaatsangehörigen mit einem anerkannten
oder vergleichbaren ausländischen Hochschulabschluss der Aufenthalt zur Ausübung einer ihrer Qualifikation
entsprechenden Beschäftigung erteilt werden (§ 18 Abs. 4 AufenthG i. V. m. § 2 Abs. 3 BeschV). Sie erhalten
dann jedoch keine Blue Card."

Savjet za one koji traze posao sa visokom strucnom spremom je da ukoliko i ne ispunjavaju uslov za Plavu kartu, da ipak zakazu termin za Zaposljavanje na osnovu diplome o visokoj strucnoj spremi (Plava karta i slicno) i da pokusaju.

Link za one koji poznaju njemacki jezik: http://www.zuwanderung.sachsen.de/downl ... uendig.pdf
Da, platna granica je i dalje 40.560 za MINT profesije. Mada znam iskustva gdje je Plava karta dodijeljena i za nesto nizu platu. Sve zavisi od pokrajine, grada... na kraju krajeva i sluzbenika na kojeg naletis. Uganjati inzenjerski ugovor i bez brige :)
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1809 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

Kakva je razlika izmedju Blue Card i ovih novih viza za zapadni Balkan :?
Sta je bolje ili ima veca prava, kako vidim ljudi sa vizama za zapadni Balkan imaju pravo na rad, spajanje porodice odmah takoreci.
Koja je svrha Blue Card ?
User avatar
mousstapha
Posts: 4183
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1810 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Plava karta je u prednosti. Prvu vizu dobijas na 2-3 godine i imas mogucnost produziti na neogranicenu nakon 21 mjeseca. Supruznik prilikom spajanja porodice ima haman iste pogodnosti i plus ima pravo raditi sta hoce. Procedura je isto tako dosta brza.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1811 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

Pa i Balkan viza je nakon 2 god neogranicena ili ?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1812 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

mousstapha wrote:Plava karta je u prednosti. Prvu vizu dobijas na 2-3 godine i imas mogucnost produziti na neogranicenu nakon 21 mjeseca. Supruznik prilikom spajanja porodice ima haman iste pogodnosti i plus ima pravo raditi sta hoce. Procedura je isto tako dosta brza.
Kod muza nije plava kartavi svi smo dobili 3 god. Ja i mali mozemo radit sta hocemo a muz 2 god vezan za firmu...ev isticu u sept. U c3mu je razlika
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#1813 Re: Viza za Njemacku

Post by Bascarsija1 »

mousstapha wrote:Plava karta je u prednosti. Prvu vizu dobijas na 2-3 godine i imas mogucnost produziti na neogranicenu nakon 21 mjeseca. Supruznik prilikom spajanja porodice ima haman iste pogodnosti i plus ima pravo raditi sta hoce. Procedura je isto tako dosta brza.
Supruznik prilikom spajanja porodice ima haman iste pogodnosti i plus ima pravo raditi sta hoce. Kinky!!! :razz: :kiss:
User avatar
mousstapha
Posts: 4183
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1814 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

vjesticanametli wrote:
mousstapha wrote:Plava karta je u prednosti. Prvu vizu dobijas na 2-3 godine i imas mogucnost produziti na neogranicenu nakon 21 mjeseca. Supruznik prilikom spajanja porodice ima haman iste pogodnosti i plus ima pravo raditi sta hoce. Procedura je isto tako dosta brza.
Kod muza nije plava kartavi svi smo dobili 3 god. Ja i mali mozemo radit sta hocemo a muz 2 god vezan za firmu...ev isticu u sept. U c3mu je razlika
Ja sam kontao da vazi maksimalno godinu i da se produzava. U tom slucaju je onda jednaka, jedino ne znam koji su uslovi dobijanja neogranicene dozvole.
Inace, za plavu kartu onda ostaje samo prednost brzeg dobijanja termina. Ne znam koliko traje proces odobravanja.
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1815 Re: Viza za Njemacku

Post by endlessss »

Najbitnije je dobiti bilo kakvu radnu i boravisnu dozvolu :D
Naravno da postoje razlike izmedju Plave karte i Aufenthatserlaubnis (Zapadnobalkanska oderdba) samo sto treba uzeti zakon i procitati (koga zanima naravno) :-D sad da li ce neko te prednosti koristiti ili ne, to je drugo pitanje.
Osnovna razlika je sto je Plava karta namijenjena iskljucivo visokoobrazovanim osobama.
Ja sam npr. dobio Plavu kartu maksimalnog trajanja od 4 godine (Aufenthatserlaubnis je vecinom na kraci period ogranicena) - opet sve zavisi od trajanja ugovora o radu.
Niederlassungserlaubnis (neogranicen boravak) se kod Plave karte moze vec nakon 21 mjesec dobiti ukoliko se dokaze poznavanje njemackog jezika dok kod Aufenthatserlaubnis taj rok uobicajeno iznosi 5 godina.
Clanovi porodice kod vlasnika Plave karte ne moraju dokazati poznavanje njemackog jezika prilikom preseljenja u Njemacku.
Vlasnici Plave karte vec nakon 18 mjeseci mogu traziti zaposlenje u drugim drzavama EU.
Sa Plavom kartom se moze bezvizno putovati u zemlje Sengena.
I najbitnije, termin u njemackoj ambasadi za Plavu kartu se dobije jako brzo, tako da za 20ak dana od rezervacije termina mozete krenuti raditi u Njemackoj).

U sustini je bitno sacuvati radno mjesto prve dvije godine jer je za svaku promjenu radnog mjesta potrebna saglasnost Ureda za strance.
terhaf
Posts: 21
Joined: 14/10/2016 16:08

#1816 Re: Viza za Njemacku

Post by terhaf »

Koliko se čeka termin za Plavu kartu?
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1817 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

endlessss wrote:Najbitnije je dobiti bilo kakvu radnu i boravisnu dozvolu :D
Naravno da postoje razlike izmedju Plave karte i Aufenthatserlaubnis (Zapadnobalkanska oderdba) samo sto treba uzeti zakon i procitati (koga zanima naravno) :-D sad da li ce neko te prednosti koristiti ili ne, to je drugo pitanje.
Osnovna razlika je sto je Plava karta namijenjena iskljucivo visokoobrazovanim osobama.
Ja sam npr. dobio Plavu kartu maksimalnog trajanja od 4 godine (Aufenthatserlaubnis je vecinom na kraci period ogranicena) - opet sve zavisi od trajanja ugovora o radu.
Niederlassungserlaubnis (neogranicen boravak) se kod Plave karte moze vec nakon 21 mjesec dobiti ukoliko se dokaze poznavanje njemackog jezika dok kod Aufenthatserlaubnis taj rok uobicajeno iznosi 5 godina.
Clanovi porodice kod vlasnika Plave karte ne moraju dokazati poznavanje njemackog jezika prilikom preseljenja u Njemacku.
Vlasnici Plave karte vec nakon 18 mjeseci mogu traziti zaposlenje u drugim drzavama EU.
Sa Plavom kartom se moze bezvizno putovati u zemlje Sengena.
I najbitnije, termin u njemackoj ambasadi za Plavu kartu se dobije jako brzo, tako da za 20ak dana od rezervacije termina mozete krenuti raditi u Njemackoj).

U sustini je bitno sacuvati radno mjesto prve dvije godine jer je za svaku promjenu radnog mjesta potrebna saglasnost Ureda za strance.
To majsta :bih: :thumbup: :thumbup:
velijaa
Posts: 25
Joined: 29/05/2018 21:31

#1818 Re: Viza za Njemacku

Post by velijaa »

pozz,

imam sad novo nastalu situaciju. posto sam se prijavio na vise mjesta u DHL-u nakon par mjeseci dobio sam jos jedan odgovor iz druge poslovnice DHL-a.

izmedju ostalog zahvaljuju se na interesovanju itd...

e ovo me malo zbunjuje gdje stoji:

Da Sie aktuell nicht in Deutschland Leben, möchten wir Ihnen helfen so schnell wie möglich ein Visum für Deutschland zu erhalten.

Um das Visum schneller beantragen zu können brauchen wir eine schriftliche Einverständniserklärung um Ihre Daten weiter zuleiten.

Posto trenutno ne zivite u Njemackoj, zelimo vam pomoci da sto prije moguce dobijete vizu za Njemacku.

Da bi se sto brze ( prije ) mogao predati zahtjev za vizu potrebna nam je vasa pismena saglasnost za prosledivanje vasih podataka.

?

Znaci li to da oni mogu ubrzati proces oko vize ili da mojom saglasnosti oni mogu podatke sto prije u kadrovskoj DHL-a obraditi.. ?

LP
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1819 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ma ne mogu ba ali svakako daj im podatke :lol: neka pokusaju mozda upali :-D ja znam samo jedan slucaj urgiranja ali to je bilo baaas visokooooorangirano i odmah je zavrseno 8) :D
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1820 Re: Viza za Njemacku

Post by Kejn »

Ja mislim da se to odnosi da ti ubrzaju vizu... i ja sam čuo za par slučajeva gdje je ubrzano...
User avatar
Bluemore
Posts: 4336
Joined: 18/06/2010 21:18

#1821 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

velijaa wrote:pozz,

imam sad novo nastalu situaciju. posto sam se prijavio na vise mjesta u DHL-u nakon par mjeseci dobio sam jos jedan odgovor iz druge poslovnice DHL-a.

izmedju ostalog zahvaljuju se na interesovanju itd...

e ovo me malo zbunjuje gdje stoji:

Da Sie aktuell nicht in Deutschland Leben, möchten wir Ihnen helfen so schnell wie möglich ein Visum für Deutschland zu erhalten.

Um das Visum schneller beantragen zu können brauchen wir eine schriftliche Einverständniserklärung um Ihre Daten weiter zuleiten.

Posto trenutno ne zivite u Njemackoj, zelimo vam pomoci da sto prije moguce dobijete vizu za Njemacku.

Da bi se sto brze ( prije ) mogao predati zahtjev za vizu potrebna nam je vasa pismena saglasnost za prosledivanje vasih podataka.

?

Znaci li to da oni mogu ubrzati proces oko vize ili da mojom saglasnosti oni mogu podatke sto prije u kadrovskoj DHL-a obraditi.. ?

LP
Nemas sta izgubiti
Vrijedi pokusati
electriq
Posts: 142
Joined: 10/06/2014 13:04

#1822 Re: Viza za Njemacku

Post by electriq »

Bluemore wrote:
velijaa wrote:pozz,

imam sad novo nastalu situaciju. posto sam se prijavio na vise mjesta u DHL-u nakon par mjeseci dobio sam jos jedan odgovor iz druge poslovnice DHL-a.

izmedju ostalog zahvaljuju se na interesovanju itd...

e ovo me malo zbunjuje gdje stoji:

Da Sie aktuell nicht in Deutschland Leben, möchten wir Ihnen helfen so schnell wie möglich ein Visum für Deutschland zu erhalten.

Um das Visum schneller beantragen zu können brauchen wir eine schriftliche Einverständniserklärung um Ihre Daten weiter zuleiten.

Posto trenutno ne zivite u Njemackoj, zelimo vam pomoci da sto prije moguce dobijete vizu za Njemacku.

Da bi se sto brze ( prije ) mogao predati zahtjev za vizu potrebna nam je vasa pismena saglasnost za prosledivanje vasih podataka.

?

Znaci li to da oni mogu ubrzati proces oko vize ili da mojom saglasnosti oni mogu podatke sto prije u kadrovskoj DHL-a obraditi.. ?

LP
Nemas sta izgubiti
Vrijedi pokusati
isti slucaj kao kod jarana
poslodavac prosljedio papire, nije se nista culo od njega jedno vrijeme
jaran zvao ambasadu da provjeri da li je poslodavac prosljedio papire i urgirao za dobijanje vize
odgovor je bio kako se ti termini cuvaju samo za hitne slucajeve a da se u tom slucaju radi o klasicnom zaposljavanju, nazalost ne mogu nista ubrzati etc...
uglavnom jedan od 50 prode na taj nacin, mozda si bas ti sretni dobitnik
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1823 Re: Viza za Njemacku

Post by Kejn »

Jel ovo Zvizdić nešto Merkeli govori oko viza na Al-jazzeri? U smislu da se ubrza?
bedakb
Posts: 124
Joined: 23/07/2018 12:24

#1824 Re: Viza za Njemacku

Post by bedakb »

Ambasada trazi putovnicu koja vazi najmanje jos 10 mjeseci, medjutim kako cekam ko budala preko godinu dana probio sam taj limit i sad mi treba nova putovnica - sutra idem izvaditi novu.

E sada na termin sam se prijavio sa trenutnom putovnicom, a morati cu priloziti novu.Koja je procedura, hoce li biti nekih problema ?
hnum1
Posts: 28
Joined: 19/02/2018 14:44
Location: HH

#1825 Re: Viza za Njemacku

Post by hnum1 »

bedakb wrote:Ambasada trazi putovnicu koja vazi najmanje jos 10 mjeseci, medjutim kako cekam ko budala preko godinu dana probio sam taj limit i sad mi treba nova putovnica - sutra idem izvaditi novu.

E sada na termin sam se prijavio sa trenutnom putovnicom, a morati cu priloziti novu.Koja je procedura, hoce li biti nekih problema ?
Nije problem koliko ja znam, ponesi i staru i novu putovnicu na termin
Post Reply