jbg, zapad je obecana zemlja, iz perspektive nekog ko zavrsi fakultet, kao jako dobar student i pritom ne mislim samo na ocjene, nego na steceno obrazovanje i kulturu, sa stotinama procitanih knjiga koje si morao procitat, sa hiljadama procitanih knjiga iz hobija jer ih gutas i uzivas u svakoj stranici. a nemas posla i znas da ga vjerovatno nikad nac u struci, nego ces sljakat kod nekog privatnika. mozda ako imas 5-10-15k maraka, dobijes posao za koji si se skolovao.
nemas stan i znas da ga vjerovatno nikad neces ni imat, osim ako ti ne umre nena il tetka pa nekim cudom tebi ostavi stan. neces nikad moc ic na zimovanja il ljetovanja na majorku, maldive, aspen..., neces nikad obic svjetske metropole, osim ako ne dobijes na bingu. dobacit ces do makarske, mozda do albanije il crne gore. ako imas kakve dijaspore familije, mozda i vidis malo svijeta. u suprotnom ti je odlazak u provod u sarajevu-vrhunac zabave, mozda par puta godisnje. ako si pak malo imucniji, odnosno ako su ti roditelji, mozda dobacis do exita, zrceta il ultre u splitu.
u suprotnom imas lunar il gotivu na smetovima. i to mozda ako imas kakvog jarana s autom.
ako si za imalo extremnije sportove, gledaj gdje se vedri. nedobog da si za operu il balet. ...
zivimo u gradu gdje je vredniji zivot jebenog sceneta na ulici nego djeteta. u drzavi gdje se broje krvna zrnca, stupit u brak s drugom vjerom se smatra izdajom svojih i svoga. kumstvo s drugom vjerom se osudjuje. djeca nam idu u politicki napravljene skole. u skolama se djeci brane pjesmice i ono kako smo svi ucili engleski peter i marry u tim skolama su to hasan i rabija

u skolama djeca govore da muslimane raspoznaju po boji kože... u drzavi gdje ljudi jedu hranu iz kontejnera, gdje postoje ljudi koji nikad nisu vidjeli more uzivo, itd itd
moze se ovako do sutra nabrajat i onda plakat za zapadom. a onda vidimo ove nase sto su otisli gore. i jest, vjerovatno ce njihova djeca imat super buducnost, ali da je njima sve kako mi mislimo, ne bih rekla. mislim da im zavidimo na nasoj iluziji o zapadu. a oni...svaki slobodan vikend il praznik, eto ih vamo, preko tuzlanskog aerodroma, karta 16 eura. zive oni dobro, imaju lidl, kaufland, muller

ali opet gledaju kako ce ustedit i doc u bosnu. zive da bi se nalazili po nekim dijasporkim sijelima, il preputuju pola njemacke jer je tamo neki lik iz zenice, pa da popiju kafu, a nisu je pili ni u zenici

broje svaki euro. flase se ne bacaju nego se vracaju. rentaju auta pa u bosni govore da su njihova. zive za onaj godisnji da dodju u bosnu pa jos sedmicu u makarsku, eventualno tucepe. a ima i onih koji nama govore da rade neke fine poslove, a ustvari ciste i peru ulaze, kancelarije, hale ...
ne moze covjek bit pametan. niko nije do kraja u pravu