Ranije su završeni radovi na tunelima Ričice i Pečuj, a užurbano se radi i vijadukt Pehare, dug 420 metara, koji prelazi preko klizišta.
Uprkos pandemiji koronavirusa, na gradilištima na zaobilaznici kod Zenice radi se punim kapacitetom kako bi ovaj trenutno najveći projekt u našoj zemlji bio završen u predviđenim rokovima.
Ekipa “Avaza” posjetila je danas radilište Koridora 5C u Zenici, gdje smo zatekli vrijedne radnike kako, uz sve neophodne mjere zaštite od koronavirusa, užurbano rade na poddionici Klopče – Donja Gračanica. Uvjerili smo se da radovi sjajno napreduju, bez problema.
Dobra organizacija
Radovi su koncentrirani na vijadukt Babina rijeka, koji se nalazi na sredini poddionice Klopče – Donja Gračanica, koja je, inače, duga 5,8 kilometara. Trenutno se radi lijeva strana vijadukta.
Ranije su završeni radovi na tunelima Ričice i Pečuj, a užurbano se radi i vijadukt Pehare, dug 420 metara, koji prelazi preko klizišta.
Podsjetimo, do sada su završeni svi radovi na prvim kilometrima Zeničke zaobilaznice, odnosno na poddionici Drivuša - Klopče, a trenutno su sva energija i ljudstvo usmjereni na drugu poddionicu od Klopča do Donje Gračanice.
Prema riječima Reufa Kadrića iz "Autocesta FBiH", uprkos pandemiji, radovi za sada napreduju planiranim tokom i, ukoliko ne dođe do pogoršanja, bit će ispoštovani rokovi.
- Završeno je 60 posto cijelog posla na podidionici Klopče - Donja Gračanica tako da očekujemo završetak u planiramo roku. Svakodnevno su radnici na gradilištu, a poštuju se sve propisane mjere, nose se rukavice i maske, poštuje socijalna distanca - kaže Kadrić.
Ističe da je pandemija, za sada, utjecala samo u smislu nabavke pojedinih dijelova za strojeve, jer su oni mahom iz inozemstva.
- Za sada nema utjecaja na završetak radova, a vjerujemo da će tako i ostati - ističe Kadrić.
Podsjetimo, do sada su završeni svi radovi na prvim kilometrima Zeničke zaobilaznice, odnosno poddionici Drivuša - Klopče, a trenutno su sva energija i ljudstvo usmjereni na drugu poddionicu od Klopča do Donje Gračanice.
Radovi sjajno napreduju
Loša konfiguracija
Inače, dionicu Koridora 5C u Zenici karakteriziraju brojni problemi i izazovi koji su u najvećoj mjeri uzrokovani izuzetno lošom geološko-morfološkom konfiguracijom tla.
Radovi na Zeničkoj zaobilaznici, dugoj 11 kilometara, odnosno Zenica Jug i Zenica Sjever, trebali bi biti završeni najesen naredne godine.
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#17901 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Koridor 5C: Samo gradnja i razvoj mogu ublažiti ekonomske štete
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#17905 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Integral Inžinjering - Covid-19 i mi: Vanredne okolnosti – vanredni napori!
Hvala @BNX sa SSC foruma na kompilaciji
27.3.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

27.3.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

28.3.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

28.3.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

18.4.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

24.4.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

Hvala @BNX sa SSC foruma na kompilaciji
27.3.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

27.3.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

28.3.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

28.3.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

18.4.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

24.4.2020. – Autoput - Koridor 5C - (Rudanka-Doboj)

- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#17906 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
20.3.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

23.3.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

23.3.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

23.3.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

31.3.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

02.04.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

08.4.2020 – Autoput E661 - Most Sava kod Gradiske – pogled sa hrvatske strane


23.3.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

23.3.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

23.3.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

31.3.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

02.04.2020. - Autoput E661 – Most Sava kod Gradiške

08.4.2020 – Autoput E661 - Most Sava kod Gradiske – pogled sa hrvatske strane

- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#17907 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja dionice Zvirovići - Počitelj [Most Počitelj] - 28. 04. 2020. @ zalik (SSC)












- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#17908 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja dionice Počitelj - Buna - 30. 04. 2020.










- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
#17910 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
ima li kakav logičan razlog zašto je taj dio kroz hercegovinu ukopan? da ga niko ne vidi dok bude zjapio neiskorišten narednih godina??
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#17912 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Koridor Vc: Završena eksproprijacija zemljišta za dionicu Vranduk-Nemila
Akta
Federalna vlada donijela je Rješenje kojim dozvoljava JP Autoceste Federacije BiH d.o.o. Mostar, kao korisniku eksproprijacije, ulazak u posjed više nekretnina potpuno eksproprisanih rješenjem Službe za imovinsko-pravne, geodetske poslove i katastar nekretnina Grada Zenice od 13.3.2020. godine.
Korisnik eksproprijacije je 26.3.2020. godine podnio zahtjev za ulazak u posjedovih nekretnina u kojem se, pored ostalog, ističe da je postupak eksproprijacije vođen s ciljem izgradnje autoceste na trasi Koridora Vc, dionica Donja Gračanica - Nemila, poddionica Vranduk - Nemila na području Grada Zenice, nakon što je odlukom Vlade FBiH utvrđen javni interes.
Podnositelj zahtjeva navodi da se radi o realizaciji ciljeva od javnog interesa i investiciji velike vrijednosti koja se finansira iz međunarodnih finansijskih sredstava, putem kreditnih sporazuma za realizaciju projekta Koridor Vc, te svako kašnjenje u dogovorenoj provedbi povlači za sobom isplatu zateznih kamata i penala na neutrošena sredstva.
Navedeno je i da je riječ izgradnji trase autoceste koja je na ovoj dionici i poddionici strateški bitna za privredu Federacije BiH, te da je to izuzetno frekventan putni pravac, što nalaže hitnost u nastavku gradnje.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#17913 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Meni je ovo jedan od najljepših dijelova autoputa, daleko najlakši za izgradnju, na čvrstom tlu u nenaseljenom području, okružen ničim osim prirodom.
Ukopan je zbog visinskih razlika naravno, pa to bi valjda trebalo da je jasno.
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
#17914 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Vjerovatno si postavljao ovdje taj podatak, ali možeš li mi molim te reći koliko kilometara je još ostalo da se završi zenička obilaznica?So What! wrote: ↑01/05/2020 01:27 Terziću ni ja ne vjerujem, onako moje neko predviđanje je da bi Zenička obilaznica mogla ove godine, jer postoji neka realna šansa da se to desi.
Provedba tendera je nešto što meni dođe uvijek kao lijepo iznenađenje, jer je zaista teško predvidjeti sa sigurnošću njihovu realizaciju.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#17915 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja Zeničke obilaznice [Klopče - Donja Gračanica] - 01. 05. 2020.












- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#17917 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Izgradnja dionice Vraca - Ponirak [Tunel Zenica] - 01. 05. 2020.














- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#17918 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Zenička obilaznica je sastavljena iz tri pod-dionice: Drviuša - Klopče (2,23 km), Klopče - Donja Gračanica (5,78 km) i Donja Gračanica - Vraca (3,9 kilometara).
Iz nekog razloga petlja Donja Gračanica (Zenica Sjever) je smještena negdje na sredini posljednje pod-dionice, tako je prelama na dio A i dio B. Dio B potpada pod Zeničku obilaznicu, dok je dio A, u sastavu dionice Donja Gračanica (Zenica Sjever) - Poprikuše (Žepče Jug). Taj dio je otprilike dug neka 2 kilometra, što efektivno čini Zeničku obilaznicu dugom 10 kilometara na potezu Drivuša (Zenica Jug) - Donja Gračanica (Zenica Sjever).
Pod-dionica Drivuša - Klopče je završena, dok je nešto malo manje od 8 kilometara na preostale dvije pod-dionice ušlo u neku završnu fazu. Svi tuneli (Ričice, Pečuj, Hum) su probijeni i radi se na njihovom unutrašnjem opremanju, najveći most, Babina Rijeka je spojen, a u završnim fazama spajanja su i ostali vijadukti, dok su neki i završeni.
Mnogo je i roštiljskih konstrukcija, koje prema ovim fotografijama djeluju da su pri kraju, jedino preostaje taj cut-and-cover tunel, koji je prvobitno bio predviđen, zatim se odustalo od njega i zatim je ponovo najavljen u nedavnim izvještajima. Kakogod, postoji realna šansa da se sve završi do 25. novembra 2020. godine kada je najavljeno i otvorenje ove dionice, dakle još nekih pola godine.
-
NecuVise
- Posts: 2885
- Joined: 10/01/2020 20:02
#17919 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Most babina rijeka u jednom smjeru još uvijek nije spojen na sredini.
- parappa
- Posts: 3713
- Joined: 02/09/2014 21:43
- Grijem se na: struju
- Vozim: Lotus Esprit TurboSE
#17920 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Neko je gore već napisao... Ako bude teklo po planu 2024 imali bi autoput od Ivana (Bradine) do Žepča kao i dionicu u RSu od Doboja preko Gradiške (valjda će i most do tada biti gotov) do Hrvatske.
Znači kad idem npr. iz Sarajeva za zapad ostaje samo dio od Žepča do Doboja kao magistrala.
Ovo bi bilo sasvim prihvatljivo mada ostaje san imajući u vidu kojim tempom trenutno grade.
Na jugu bi vjerovatno mogli dobaciti do petlje Mostar Jug.
Hajmo biti pozitivni (nadam se da Muhamed Konjić nije patentirao ovu izjavu)
Znači kad idem npr. iz Sarajeva za zapad ostaje samo dio od Žepča do Doboja kao magistrala.
Ovo bi bilo sasvim prihvatljivo mada ostaje san imajući u vidu kojim tempom trenutno grade.
Na jugu bi vjerovatno mogli dobaciti do petlje Mostar Jug.
Hajmo biti pozitivni (nadam se da Muhamed Konjić nije patentirao ovu izjavu)
-
RJ57
- Posts: 5117
- Joined: 10/04/2017 15:12
#17921 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
nažalost nema šanseparappa wrote: ↑02/05/2020 10:32 Neko je gore već napisao... Ako bude teklo po planu 2024 imali bi autoput od Ivana (Bradine) do Žepča kao i dionicu u RSu od Doboja preko Gradiške (valjda će i most do tada biti gotov) do Hrvatske.
Znači kad idem npr. iz Sarajeva za zapad ostaje samo dio od Žepča do Doboja kao magistrala.
Ovo bi bilo sasvim prihvatljivo mada ostaje san imajući u vidu kojim tempom trenutno grade.
Na jugu bi vjerovatno mogli dobaciti do petlje Mostar Jug.
Hajmo biti pozitivni (nadam se da Muhamed Konjić nije patentirao ovu izjavu)![]()
tj. ima šanse, ali samo teoretske!
-
edin_the
- Posts: 301
- Joined: 26/08/2014 16:14
#17922 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ako se iz Autocesta Federacije malo dignu s guzice i požure sa papirologijom i pozivima za dionicu Putnikovo Brdo-Medakovo, AP će stići sve do Tešnja u tom periodu, jer će RS do tada završiti AP od Johovca od entitetske linije (jedan dio već u izgradnji, a za preostali je u toku tender).parappa wrote: ↑02/05/2020 10:32 Neko je gore već napisao... Ako bude teklo po planu 2024 imali bi autoput od Ivana (Bradine) do Žepča kao i dionicu u RSu od Doboja preko Gradiške (valjda će i most do tada biti gotov) do Hrvatske.
Znači kad idem npr. iz Sarajeva za zapad ostaje samo dio od Žepča do Doboja kao magistrala.
Ovo bi bilo sasvim prihvatljivo mada ostaje san imajući u vidu kojim tempom trenutno grade.
Na jugu bi vjerovatno mogli dobaciti do petlje Mostar Jug.
Hajmo biti pozitivni (nadam se da Muhamed Konjić nije patentirao ovu izjavu)![]()
-
Q_Line
- Posts: 452
- Joined: 29/04/2004 09:48
- Location: Zenica
#17923 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Mostar Jug - nažalost nema šanse! Biti će do tada mooooožda ona privremena petlja tunel Kvanj...parappa wrote: ↑02/05/2020 10:32 Neko je gore već napisao... Ako bude teklo po planu 2024 imali bi autoput od Ivana (Bradine) do Žepča kao i dionicu u RSu od Doboja preko Gradiške (valjda će i most do tada biti gotov) do Hrvatske.
Znači kad idem npr. iz Sarajeva za zapad ostaje samo dio od Žepča do Doboja kao magistrala.
Ovo bi bilo sasvim prihvatljivo mada ostaje san imajući u vidu kojim tempom trenutno grade.
Na jugu bi vjerovatno mogli dobaciti do petlje Mostar Jug.
Hajmo biti pozitivni (nadam se da Muhamed Konjić nije patentirao ovu izjavu)![]()
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#17924 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma svejedno je to kad već prođeš Mostar. Peglanje počinje od Salakovca već, Petrol pumpe... i onda ko u video igri samo iskačcu pred tebe.
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
#17925 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa Putnikovo brdo - Medakovo će značiti samo stanovnicima Tešnja jer ce tako brže stizati prema Doboju i dalje na sjever. Svima nama ostalima, od juga ko ide, iz pravca Zenice, imat ce smisla tek kad se završi dionica preko Crnog vrha, tj. od Medakova prema Ozimici.edin_the wrote: ↑02/05/2020 17:58Ako se iz Autocesta Federacije malo dignu s guzice i požure sa papirologijom i pozivima za dionicu Putnikovo Brdo-Medakovo, AP će stići sve do Tešnja u tom periodu, jer će RS do tada završiti AP od Johovca od entitetske linije (jedan dio već u izgradnji, a za preostali je u toku tender).parappa wrote: ↑02/05/2020 10:32 Neko je gore već napisao... Ako bude teklo po planu 2024 imali bi autoput od Ivana (Bradine) do Žepča kao i dionicu u RSu od Doboja preko Gradiške (valjda će i most do tada biti gotov) do Hrvatske.
Znači kad idem npr. iz Sarajeva za zapad ostaje samo dio od Žepča do Doboja kao magistrala.
Ovo bi bilo sasvim prihvatljivo mada ostaje san imajući u vidu kojim tempom trenutno grade.
Na jugu bi vjerovatno mogli dobaciti do petlje Mostar Jug.
Hajmo biti pozitivni (nadam se da Muhamed Konjić nije patentirao ovu izjavu)![]()












