Da, to je u teoriji moguce i logicno. Ali, da li je moguce doci da te faze rastegnuca u praksi ili ce prije tolikog rastegnuca doci do havarije?Throttle wrote:Pa ako se nategne lanac trebali bi lancanici bregastih kasnit za radilicom, onako laicki
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
preludezalude
- Posts: 7006
- Joined: 07/03/2012 00:09
#17801 Re: Pitamo Mehanicare ?
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17802 Re: Pitamo Mehanicare ?
naravno da je moguce,moderni auti koji imaju senzor radilice i senzor bregaste odmah upale ćek enđin i odu u safe modepreludezalude wrote:Bitango, jedno pitanje za tebe...
Kad se vec prica o lancu...da li je moguce da zbog rastegnutog lanca motor ne bude u fazi?
havarija prvo bude s podmazivanjem,sve sto lanac namelje oko sebe(aluminijum)zavrsi u uljnoj pumpi.vodena pumpa i kanali su vrlo blizu skoro uvijek,ako se uljna pumpa ne zacepi od aluminijuma,eto ti permanta u karter i nastaje opstenarodno veselje.bas treba biti jako popusten da preskoci,ali ako ode natezac i to se desava .fabije 1.2 htp su imale taj problem...
-
preludezalude
- Posts: 7006
- Joined: 07/03/2012 00:09
#17803 Re: Pitamo Mehanicare ?
Hvala na objasnjenju. Ja sam totalno ispustio iz vida da bi senzori bregaste i radilice okinuli gresku.bitanga_sa_otesa wrote:naravno da je moguce,moderni auti koji imaju senzor radilice i senzor bregaste odmah upale ćek enđin i odu u safe modepreludezalude wrote:Bitango, jedno pitanje za tebe...
Kad se vec prica o lancu...da li je moguce da zbog rastegnutog lanca motor ne bude u fazi?
havarija prvo bude s podmazivanjem,sve sto lanac namelje oko sebe(aluminijum)zavrsi u uljnoj pumpi.vodena pumpa i kanali su vrlo blizu skoro uvijek,ako se uljna pumpa ne zacepi od aluminijuma,eto ti permanta u karter i nastaje opstenarodno veselje.bas treba biti jako popusten da preskoci,ali ako ode natezac i to se desava .fabije 1.2 htp su imale taj problem...
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#17804 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na Peugeotu 1,6 THP treba tacno 700 km poslije reseta greske da ode u safe mode jer motor nije u fazi zbog istegnutog lanca.preludezalude wrote:Bitango, jedno pitanje za tebe...
Kad se vec prica o lancu...da li je moguce da zbog rastegnutog lanca motor ne bude u fazi?
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17805 Re: Pitamo Mehanicare ?
na 2 sam mijenjao lance,ode u safe mode cim izadjes na autoput ili cim ga potjeras preko 100,peglanjem po gradu treba malo duze,ali za 2-3 dana se upali greska.
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#17806 Re: Pitamo Mehanicare ?
To bi trebalo zavisit od materijala. Ne znam da li se desava, jel iko ispitivao na kidalici koliko je duzno istezanje 
EDIT:Ne procitah bitangine postove, eto znaci moze
EDIT:Ne procitah bitangine postove, eto znaci moze
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17807 Re: Pitamo Mehanicare ?
kad sam uporedio novi i stari lanac od tog pezoa tacno za jednu kariku se istegao,krivo mi sto ne slikah...
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#17808 Re: Pitamo Mehanicare ?
ja ti jos slikao i sliku okaciocondy wrote:
Kod mene je lanac odnosno četri lanca idu,

-
sale07
- Posts: 1378
- Joined: 18/05/2018 12:28
#17809 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ford fiesta 1.3 benzin, lanac
Sipam u njega 5w30 ulje, zamjenu radim uglavnom svako 13-15 000. Povremeno cujemo da bi trebao sipati neko drugo ulje jer je motor vec presao 170 000, kao trebala bi ici gusca smjesa jer se motor razradio i...?
Sto se tice potrosnje ulja nikad jos nisam imao problem. Po mojoj nekoj logoci barem dok mi motor ne pocne trositi ulje ne bi trebao nista dirati. Mozel savjet nekog ko se razumije u tematiku
Sipam u njega 5w30 ulje, zamjenu radim uglavnom svako 13-15 000. Povremeno cujemo da bi trebao sipati neko drugo ulje jer je motor vec presao 170 000, kao trebala bi ici gusca smjesa jer se motor razradio i...?
Sto se tice potrosnje ulja nikad jos nisam imao problem. Po mojoj nekoj logoci barem dok mi motor ne pocne trositi ulje ne bi trebao nista dirati. Mozel savjet nekog ko se razumije u tematiku
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#17810 Re: Pitamo Mehanicare ?
Samo sipati ulje po specifikaciji proizvođača... sve ostalo je nepravilno...
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#17811 Re: Pitamo Mehanicare ?
E to ti kazem. Lanac se mijenja na smecu, na pravim autima nikad. Tako s vremena na vrijeme vidim jedan Patrol 4.2 sa preko pola miliona. Nikad nista oko lanca i motora barnuto nije. Al to je pravo auto, kako vec rekoh, nije smece.bitanga_sa_otesa wrote:kad sam uporedio novi i stari lanac od tog pezoa tacno za jednu kariku se istegao,krivo mi sto ne slikah...
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17812 Re: Pitamo Mehanicare ?
tako jesale07 wrote: Po mojoj nekoj logoci barem dok mi motor ne pocne trositi ulje ne bi trebao nista dirati. Mozel savjet nekog ko se razumije u tematiku
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17813 Re: Pitamo Mehanicare ?
smece je sirok pojam,vecina novih auta spada u tu kategoriju,pa i tvoja kiaNediM17 wrote:
E to ti kazem. Lanac se mijenja na smecu, na pravim autima nikad. Tako s vremena na vrijeme vidim jedan Patrol 4.2 sa preko pola miliona. Nikad nista oko lanca i motora barnuto nije. Al to je pravo auto, kako vec rekoh, nije smece.
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#17814 Re: Pitamo Mehanicare ?
Tako je. Isto kao i ta tvoja Mazdabitanga_sa_otesa wrote:smece je sirok pojam,vecina novih auta spada u tu kategoriju,pa i tvoja kiaNediM17 wrote:
E to ti kazem. Lanac se mijenja na smecu, na pravim autima nikad. Tako s vremena na vrijeme vidim jedan Patrol 4.2 sa preko pola miliona. Nikad nista oko lanca i motora barnuto nije. Al to je pravo auto, kako vec rekoh, nije smece.
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#17815 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pričao mi je jedan majstor dok je radio u DE,kako je
mijenjao lanac na Mercedesu S klase, zvani slon, V12 motor. Valjda je i tu nekvalitet u pitanju. Ali sta zna glupi svabo, bezveze to u DE rade, samo ljudima da uzmu pare.
Jos kako on objašnjava, donesoše mi lanac, ima u njemu 2m, kuku majko
mijenjao lanac na Mercedesu S klase, zvani slon, V12 motor. Valjda je i tu nekvalitet u pitanju. Ali sta zna glupi svabo, bezveze to u DE rade, samo ljudima da uzmu pare.
Jos kako on objašnjava, donesoše mi lanac, ima u njemu 2m, kuku majko
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17816 Re: Pitamo Mehanicare ?
upravo,samo je moja odrzavana kako treba,nije se cigancilo,niti su se produzavali intervali servisa...NediM17 wrote:
Tako je. Isto kao i ta tvoja Mazda
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#17817 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zajeb je uvijek moguc kod svakog proizvodkaca, pa tako i kod Mercedesa. Pitaj tog majstoa u De koliko ih je promije io na Sprinterima i na kpjoj kilometrazi.mali_milojica wrote:Pričao mi je jedan majstor dok je radio u DE,kako je
mijenjao lanac na Mercedesu S klase, zvani slon, V12 motor. Valjda je i tu nekvalitet u pitanju. Ali sta zna glupi svabo, bezveze to u DE rade, samo ljudima da uzmu pare.
Jos kako on objašnjava, donesoše mi lanac, ima u njemu 2m, kuku majko
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#17818 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa sta ce moja Kija bit odrzavana i neodrzavana, auto nema ni punu godinu, na satu 8 hiljada?!bitanga_sa_otesa wrote:upravo,samo je moja odrzavana kako treba,nije se cigancilo,niti su se produzavali intervali servisa...NediM17 wrote:
Tako je. Isto kao i ta tvoja Mazda
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17819 Re: Pitamo Mehanicare ?
polako...leti vrijeme ... poyyyNediM17 wrote:
Pa sta ce moja Kija bit odrzavana i neodrzavana, auto nema ni punu godinu, na satu 8 hiljada?!
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#17820 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sedam godina u ovl. Servisu... onda aBd zivota i zdravlja nova iz salona , a ovoj ako hoce nek mijenjaju lanac, presuju je, ne dotice me.bitanga_sa_otesa wrote:polako...leti vrijeme ... poyyyNediM17 wrote:
Pa sta ce moja Kija bit odrzavana i neodrzavana, auto nema ni punu godinu, na satu 8 hiljada?!
-
tarikBA
- Posts: 1117
- Joined: 29/05/2012 13:35
#17821 Re: Pitamo Mehanicare ?
pitanje
zasto se toliko bjezi od motora 2.0 tdi (2 bregaste)
zasto se toliko bjezi od motora 2.0 tdi (2 bregaste)
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#17822 Re: Pitamo Mehanicare ?
16v PD nije dobar motor 
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#17823 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dva sam lanca imo, nikad problema sa njima; generalno su dizajnirani za života samog aura; u oba slučaja preko 350k km i nikad problema sa lancima;
Po meni ključ je pravovremeno mijenjane ulja i koristenje odgovarajućeg, tj. savjet ne uzmicati na ulju...
Po meni ključ je pravovremeno mijenjane ulja i koristenje odgovarajućeg, tj. savjet ne uzmicati na ulju...
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17824 Re: Pitamo Mehanicare ?
ne laziBakir1 wrote:16v PD nije dobar motor
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#17825 Re: Pitamo Mehanicare ?
corolla02 wrote:Dva sam lanca imo, nikad problema sa njima; generalno su dizajnirani za života samog aura; u oba slučaja preko 350k km i nikad problema sa lancima;
Po meni ključ je pravovremeno mijenjane ulja i koristenje odgovarajućeg, tj. savjet ne uzmicati na ulju...
Koliko ti je presla 6 km,i ona je 2.3,motor koji se najvise pljuje na mazda forumima i grupama,ko i auto mjenjaci
