Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
preludezalude
Posts: 7006
Joined: 07/03/2012 00:09

#17801 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Throttle wrote:Pa ako se nategne lanac trebali bi lancanici bregastih kasnit za radilicom, onako laicki
Da, to je u teoriji moguce i logicno. Ali, da li je moguce doci da te faze rastegnuca u praksi ili ce prije tolikog rastegnuca doci do havarije?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17802 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

preludezalude wrote:Bitango, jedno pitanje za tebe...
Kad se vec prica o lancu...da li je moguce da zbog rastegnutog lanca motor ne bude u fazi?
naravno da je moguce,moderni auti koji imaju senzor radilice i senzor bregaste odmah upale ćek enđin i odu u safe mode
havarija prvo bude s podmazivanjem,sve sto lanac namelje oko sebe(aluminijum)zavrsi u uljnoj pumpi.vodena pumpa i kanali su vrlo blizu skoro uvijek,ako se uljna pumpa ne zacepi od aluminijuma,eto ti permanta u karter i nastaje opstenarodno veselje.bas treba biti jako popusten da preskoci,ali ako ode natezac i to se desava .fabije 1.2 htp su imale taj problem...
preludezalude
Posts: 7006
Joined: 07/03/2012 00:09

#17803 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

bitanga_sa_otesa wrote:
preludezalude wrote:Bitango, jedno pitanje za tebe...
Kad se vec prica o lancu...da li je moguce da zbog rastegnutog lanca motor ne bude u fazi?
naravno da je moguce,moderni auti koji imaju senzor radilice i senzor bregaste odmah upale ćek enđin i odu u safe mode
havarija prvo bude s podmazivanjem,sve sto lanac namelje oko sebe(aluminijum)zavrsi u uljnoj pumpi.vodena pumpa i kanali su vrlo blizu skoro uvijek,ako se uljna pumpa ne zacepi od aluminijuma,eto ti permanta u karter i nastaje opstenarodno veselje.bas treba biti jako popusten da preskoci,ali ako ode natezac i to se desava .fabije 1.2 htp su imale taj problem...
Hvala na objasnjenju. Ja sam totalno ispustio iz vida da bi senzori bregaste i radilice okinuli gresku.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#17804 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

preludezalude wrote:Bitango, jedno pitanje za tebe...
Kad se vec prica o lancu...da li je moguce da zbog rastegnutog lanca motor ne bude u fazi?
Na Peugeotu 1,6 THP treba tacno 700 km poslije reseta greske da ode u safe mode jer motor nije u fazi zbog istegnutog lanca.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17805 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

na 2 sam mijenjao lance,ode u safe mode cim izadjes na autoput ili cim ga potjeras preko 100,peglanjem po gradu treba malo duze,ali za 2-3 dana se upali greska.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#17806 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

To bi trebalo zavisit od materijala. Ne znam da li se desava, jel iko ispitivao na kidalici koliko je duzno istezanje :mrgreen:
EDIT:Ne procitah bitangine postove, eto znaci moze
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17807 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

kad sam uporedio novi i stari lanac od tog pezoa tacno za jednu kariku se istegao,krivo mi sto ne slikah...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17808 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

condy wrote:
Kod mene je lanac odnosno četri lanca idu,
ja ti jos slikao i sliku okacio
Image
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#17809 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sale07 »

Ford fiesta 1.3 benzin, lanac :D
Sipam u njega 5w30 ulje, zamjenu radim uglavnom svako 13-15 000. Povremeno cujemo da bi trebao sipati neko drugo ulje jer je motor vec presao 170 000, kao trebala bi ici gusca smjesa jer se motor razradio i...?
Sto se tice potrosnje ulja nikad jos nisam imao problem. Po mojoj nekoj logoci barem dok mi motor ne pocne trositi ulje ne bi trebao nista dirati. Mozel savjet nekog ko se razumije u tematiku :)
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#17810 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Travnički Noćni Šetač »

Samo sipati ulje po specifikaciji proizvođača... sve ostalo je nepravilno...
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#17811 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

bitanga_sa_otesa wrote:kad sam uporedio novi i stari lanac od tog pezoa tacno za jednu kariku se istegao,krivo mi sto ne slikah...
E to ti kazem. Lanac se mijenja na smecu, na pravim autima nikad. Tako s vremena na vrijeme vidim jedan Patrol 4.2 sa preko pola miliona. Nikad nista oko lanca i motora barnuto nije. Al to je pravo auto, kako vec rekoh, nije smece.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17812 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

sale07 wrote: Po mojoj nekoj logoci barem dok mi motor ne pocne trositi ulje ne bi trebao nista dirati. Mozel savjet nekog ko se razumije u tematiku :)
tako je
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17813 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote:
E to ti kazem. Lanac se mijenja na smecu, na pravim autima nikad. Tako s vremena na vrijeme vidim jedan Patrol 4.2 sa preko pola miliona. Nikad nista oko lanca i motora barnuto nije. Al to je pravo auto, kako vec rekoh, nije smece.
smece je sirok pojam,vecina novih auta spada u tu kategoriju,pa i tvoja kia :lol:
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#17814 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

bitanga_sa_otesa wrote:
NediM17 wrote:
E to ti kazem. Lanac se mijenja na smecu, na pravim autima nikad. Tako s vremena na vrijeme vidim jedan Patrol 4.2 sa preko pola miliona. Nikad nista oko lanca i motora barnuto nije. Al to je pravo auto, kako vec rekoh, nije smece.
smece je sirok pojam,vecina novih auta spada u tu kategoriju,pa i tvoja kia :lol:
Tako je. Isto kao i ta tvoja Mazda
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#17815 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mali_milojica »

Pričao mi je jedan majstor dok je radio u DE,kako je
mijenjao lanac na Mercedesu S klase, zvani slon, V12 motor. Valjda je i tu nekvalitet u pitanju. Ali sta zna glupi svabo, bezveze to u DE rade, samo ljudima da uzmu pare.
Jos kako on objašnjava, donesoše mi lanac, ima u njemu 2m, kuku majko :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17816 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote:
Tako je. Isto kao i ta tvoja Mazda
upravo,samo je moja odrzavana kako treba,nije se cigancilo,niti su se produzavali intervali servisa...
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#17817 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

mali_milojica wrote:Pričao mi je jedan majstor dok je radio u DE,kako je
mijenjao lanac na Mercedesu S klase, zvani slon, V12 motor. Valjda je i tu nekvalitet u pitanju. Ali sta zna glupi svabo, bezveze to u DE rade, samo ljudima da uzmu pare.
Jos kako on objašnjava, donesoše mi lanac, ima u njemu 2m, kuku majko :lol:
Zajeb je uvijek moguc kod svakog proizvodkaca, pa tako i kod Mercedesa. Pitaj tog majstoa u De koliko ih je promije io na Sprinterima i na kpjoj kilometrazi.
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#17818 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

bitanga_sa_otesa wrote:
NediM17 wrote:
Tako je. Isto kao i ta tvoja Mazda
upravo,samo je moja odrzavana kako treba,nije se cigancilo,niti su se produzavali intervali servisa...
Pa sta ce moja Kija bit odrzavana i neodrzavana, auto nema ni punu godinu, na satu 8 hiljada?!
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17819 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote:
Pa sta ce moja Kija bit odrzavana i neodrzavana, auto nema ni punu godinu, na satu 8 hiljada?!
polako...leti vrijeme ... poyyy
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#17820 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

bitanga_sa_otesa wrote:
NediM17 wrote:
Pa sta ce moja Kija bit odrzavana i neodrzavana, auto nema ni punu godinu, na satu 8 hiljada?!
polako...leti vrijeme ... poyyy
Sedam godina u ovl. Servisu... onda aBd zivota i zdravlja nova iz salona , a ovoj ako hoce nek mijenjaju lanac, presuju je, ne dotice me.
tarikBA
Posts: 1117
Joined: 29/05/2012 13:35

#17821 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tarikBA »

pitanje

zasto se toliko bjezi od motora 2.0 tdi (2 bregaste)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17822 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

16v PD nije dobar motor ;-)
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#17823 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corolla02 »

Dva sam lanca imo, nikad problema sa njima; generalno su dizajnirani za života samog aura; u oba slučaja preko 350k km i nikad problema sa lancima;
Po meni ključ je pravovremeno mijenjane ulja i koristenje odgovarajućeg, tj. savjet ne uzmicati na ulju...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17824 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Bakir1 wrote:16v PD nije dobar motor ;-)
ne lazi
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17825 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

corolla02 wrote:Dva sam lanca imo, nikad problema sa njima; generalno su dizajnirani za života samog aura; u oba slučaja preko 350k km i nikad problema sa lancima;
Po meni ključ je pravovremeno mijenjane ulja i koristenje odgovarajućeg, tj. savjet ne uzmicati na ulju...
:thumbup:

Koliko ti je presla 6 km,i ona je 2.3,motor koji se najvise pljuje na mazda forumima i grupama,ko i auto mjenjaci :D
Post Reply