Republika Turska

Post Reply
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#17801 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Moram i ovdje postaviti, usko je vezano za Tursku i rat koji je izbio u Turskoj!


Evo i link za cijeli film.

https://jman.tv/film/5867/Radio+Kobani
Dokumentarac o gradu Kobaniju, koji je prezivio opsadu, u kojoj je totalno unisten. Grad se nalazi na samoj tursko-sirijskoj granici i pod kontrolom je YPG, bratske skupine turskom PKK. Na ovaj mali, seljacki, siromasni, poljoprivredni gradic, ISIL je pokrenuo najvecu ofanzivu ikada. Preko 10 000 tesko naoruzanih boraca ISILa, sa svjeze zarobljenim modernim americkim oruzjem iz Mosula, napalo je 6 000 lako naoruzanih kurdskih boraca, muskaraca i zena. Kurdski borci su se nasli u okruzenju, sa jedne strane Turska - sa druge ISIL, potpuno odvojeni od kurdskog teritorija na istoku i zapadu Sirije, mini enklava prepustena sami sebi. Da se nisu umijesali Amerikanci, ne bi imali nikakve sanse. I tako su jedva izdrzali, uz 1 000 mrtvih i 3 000 ranjenih za samo tri mjeseca borbe.

Turska vojska sa tenkovima prati bitku ISILa i YPG...

Image
Image

I tako je mali, za Siriju nebitan gradic na sjeveru, postao planetarno poznat. Prakticno je postao simbol sirijskog rata, uz najveci sirijski grad - Alep.

Erdogan je imo mali milion izjava vezanih za Kobane. Govorio je da ce grad sigurno pasti, da nema nikakve sanse da se odbrani. Makar 10-ak puta je najavio siguran pad grada, koji je zaista bio pred padom, u nekoliko navrata. Kada su kurdski borci uspostavili ravnotezu i krenuli vracati dijelove grada, Erdogan je poludio. Pitao je Amerikanci 'zasto je Kobane vazan, zasto branite taj grad a ne Alep nad kojim se sirijski rezim izivljava'. I tada je puklo izmedju Turske i Amerike.

Turkish President Erdoğan says airstrikes not enough to save Kobane
“I am telling the West – dropping bombs from the air will not provide a solution,” Erdoğan said to cheers from crowds. The terror will not be over ... unless there is cooperation for a ground operation,” Erdoğan said in a televised speech in the southeastern province of Gaziantep that was simultaneously translated into Arabic for the crowd.

“Months have passed but no results have been achieved. Kobane is about to fall,” he told an audience mainly composed of Syrian refugees in the city’s İslahiye camp.
http://www.hurriyetdailynews.com/turkis ... sCatID=510

Erdogan: 'Kobane is About to Fall'

Erdogan decries coalition's focus on Kobane
"Why Kobane? And why not other towns like Idlib, Hama or Homs, or why not even Deir al-Zor?" Erdogan said in Paris on Friday after talks with President Francois Hollande.

"Why not Iraqi territory, 40 percent of which is occupied? Why aren't we envisaging an intervention in these provinces and why are we envisaging an intervention in Kobane?

"In Kobane at the moment there is almost no one left, there are only 2,000 people. Why constantly attack the town of Kobane? It's difficult to understand that approach," Erdogan said.
http://www.aljazeera.com/news/middleeas ... 78872.html

Erdogan slams US 'impertinence' over Kobane
"Why is somebody coming to this region from 12,000km away?" Erdogan said during an address to a group of businessmen in Ankara, in a clear reference to the US.

"They looked on as the tyrant [President Bashar] al-Assad massacred 300,000 people. They remained silent in the face of Assad's barbarism and now they are now staging a 'conscience show' through Kobane," Erdogan said.
http://www.aljazeera.com/news/2014/11/e ... 71572.html

Bitka za Kobane je oznacila diplomatsku bitku na relaciji Turska - Amerika & co. Prije Kobanija necete naci nijednu tesku rijec. Tada je pocelo. Erdogan se nadao da ce Kobani pasti. U pocetku je glumio zabrinutost, jer je bio uvjeren da grad sigurno pada. Borci su bili okruzeni, nisu imali hranu i municiju. Turska je rasporedila ogromne snage kako bi zatvorili obruc oko kurdskih boraca, kako se iz pravca Turske ne bi mogli snabdjevati. Amerikanci su upropastili plan prljavog sultana tako sto su iz zraka bacali municiju i hranu borcima u gradu. Kada se Kobane odbranio, Erdogan je poludio.

Za vrijeme opsade, da se nikada ne zaboravi, turski vojnici i borci ISILa caskaju... Oruzje oboreno, vidi se da strah ne postoji... da su u najmanju ruku u dobrim odnosima, ako ne u savezu...



Kobane se odbranio!

Image

Tu naravno nije kraj. Nakon sto je grad oslobodjen, desila su se dva velika masakra, uglavnom nad civilima koji su se vratili u grad. Naime, ISIL je sa 5 kamiona i 100 do zuba naoruzanih boraca, iz grada Jarabulus, presao 50 kilometara preko turskog teritorija i sa auto bombama u nocnim satima probio ulaz na granicnom prijelazu u Kobaniju. Poslije su napravili masakr, pretezno nad civilima. Ostaje misterija kako je 100 boraca ISILa, sa pet vozila, moglo proci kroz Tursku neopazeno kada je oko Kobanija rasporedjeno stotine turskih vojnika i ko zna koliko obavjestajaca!?? I drugi put je ISIL napao sa turskog teritorija grad Kobane. Potezi ocajnika, zadnji zlocinacki trzaji. Inace, Turska i ISIL su godinama bili dobri susjedi. Nikakvih problema medju njima nije bilo. ISIL je ratovao sa svima osim sa Turcima. U rat sa ISILom Turci su se ukljucili tek onda kada su se uplasili da ce Kurdi preuzeti cijelo podrucje od ISILa na sjeveru Sirije.

Kobane je na indirektan nacin incirao rat u Turskoj. To mnogi ne znaju. Naime, volonteri iz cijelog svijeta dolaze u Kobane kako bi pomogli obnovu do temelja porusenog grada. Jedna takva ekspedicija se okupila u turskom gradu Suruc, na samoj tursko-sirijskoj granici, odakle su se trebali uputiti u Kobane, koji se nalazi u neposrednoj blizini.

Ovo je slika aktivista neposredno prije velike eksplozije u kojoj je poginulo sto mladih ljudi i jos 100 ranjeno...

Slika je napravljena neposredno prije eksplozije. (Kovrdjava djevojka je jedna od poginulih... :( nevjerovatno lici na jednu moju bivsu, skoro da su identicne... :roll: )

Image



Napad je izveo ISIL samoubica. Kurdi su za to okrivili dva turska policajca, koja su poslije ubili. I tada je nastao haos. I do tada je bilo sukoba, ali je masakr u Surucu i ubistvo policajaca oznacilo rat na istoku. Sve ostalo je manje-vise poznato...

A Kobane je inspirisao mnoge umjetnike... desetine pjesama, filmova, grafita i drugih umjetnickih radova posvecenih nepokorenom gradu...

Ova pjesma je napisana prema ovom pismu, jedne misteriozne vojnikinje YPJ. Identitet nije utvrdjen. Pismo je nadjeno u rusevinama, nije naslo put do majke.



Sadrzaj pisma

http://kurdishquestion.com/oldarticle.p ... -in-kobane

Kobane



I desetine drugih pjesama na raznim jezicima...

1. Novembra je medjunarodni dan Kobanija koji se obiljezava sirom svijeta!

I tako je mali grad Kobane postao znacajan. Za Siriju i svijet, Kobane je nebitna provincija, ali je za Kurde zila kucavica. U njemu su se rame uz rame borili Kurdi iz Sirije, Turske, Iraka i Irana, uz veliki broj dobrovoljaca iz drugih gradova. Za grad su se borili i Arapi, Asirci i drugi manjinski narodi. U Kobaniju je ISIL dozivio prvi veliki poraz. Uzalud su promijenili ime grada u Ain al-Islam, nikada ga nisu osvojili. Nakon Kobanija vise nisu imali velikih uspjeha. Kobani je razbio mit o nepobjedivosti ISILa. Kobane im je bio pocetak kraja. Radi Kobanija je doslo do neprijateljstva na relaciji Turska - zapad. Kobani je bio povod za rat na istoku Turske.

Image
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#17802 Re: Republika Turska

Post by seln »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
seln wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: A šta tebe toliko boli šta i kako Turska gradi? Fakat ne kontam tu zluradu frustriranost Turskom. :-?
A sta tebe boli za moju "zluradu frustriranost"? Pjevaj Tursku himnu, uci svako jutro po jedan dzuz za zadravlje sultana Erdogan-hana, a mene pusti da diktaturu zovem diktaturom.
Nije dobro ni po tebe ni po tvoju okolinu. Turska nije ništa manja ili veća diktatura od recimo Rusije ili manjeg nam BH entiteta pa ne vidim da se buniš protiv njih već samo protiv Turske a to mnogo govori. Na kraju Tursku će kreirati narod Turske a ne neki nadrkani i zloradi anonimu na KLIX forumu. :wink:


P.S Ne pjevam ni ovu našu "njemu" himnu pa neći ni Tursku. Ako budem zapjevao ti ćeš prvi znati. :)
Moja okolina, moj problem. Gledam da se krecem u okolini sa sto manje neoosmanlija i bosnjoturaka.
A to sto ne vidis da se bunim protiv Rusije i RS... do tebe je. Niti sam odskora na forumu, niti sam anonimus. Ko je zelio, mogao je do sada upratiti moje pisanje.
I mala ispravka: tacno je da ce Tursku kreirati narod Turske, a ne neki nadrkani i dupeljubni erdoganofil sa KLIX-a :wink:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17803 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

seln wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Nije dobro ni po tebe ni po tvoju okolinu. Turska nije ništa manja ili veća diktatura od recimo Rusije ili manjeg nam BH entiteta pa ne vidim da se buniš protiv njih već samo protiv Turske a to mnogo govori. Na kraju Tursku će kreirati narod Turske a ne neki nadrkani i zloradi anonimu na KLIX forumu. :wink:


P.S Ne pjevam ni ovu našu "njemu" himnu pa neći ni Tursku. Ako budem zapjevao ti ćeš prvi znati. :)
Moja okolina, moj problem. Gledam da se krecem u okolini sa sto manje neoosmanlija i bosnjoturaka.
A to sto ne vidis da se bunim protiv Rusije i RS... do tebe je. Niti sam odskora na forumu, niti sam anonimus. Ko je zelio, mogao je do sada upratiti moje pisanje.
I mala ispravka: tacno je da ce Tursku kreirati narod Turske, a ne neki nadrkani i dupeljubni erdoganofil sa KLIX-a :wink:
Eto neka je na hair. :mrgreen: :thumbup:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#17804 Re: Republika Turska

Post by seln »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
seln wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Nije dobro ni po tebe ni po tvoju okolinu. Turska nije ništa manja ili veća diktatura od recimo Rusije ili manjeg nam BH entiteta pa ne vidim da se buniš protiv njih već samo protiv Turske a to mnogo govori. Na kraju Tursku će kreirati narod Turske a ne neki nadrkani i zloradi anonimu na KLIX forumu. :wink:


P.S Ne pjevam ni ovu našu "njemu" himnu pa neći ni Tursku. Ako budem zapjevao ti ćeš prvi znati. :)
Moja okolina, moj problem. Gledam da se krecem u okolini sa sto manje neoosmanlija i bosnjoturaka.
A to sto ne vidis da se bunim protiv Rusije i RS... do tebe je. Niti sam odskora na forumu, niti sam anonimus. Ko je zelio, mogao je do sada upratiti moje pisanje.
I mala ispravka: tacno je da ce Tursku kreirati narod Turske, a ne neki nadrkani i dupeljubni erdoganofil sa KLIX-a :wink:
Eto neka je na hair. :mrgreen: :thumbup:
Ne hair... hayir! :thumbup:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17805 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

seln wrote:
Ne hair... hayir! :thumbup:
U našem jeziku je hair, nemamo y. :mrgreen:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17806 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Krokodajl wrote:Ima li ko iz ovog terorističkog HDP da je na slobodi ?

Sramota za pravnu državu da joj teroristi i separatisti sjede u parlamentu.
Image
najvaznije je da je zmiji odsjecena glava sto se tice DBP-a mislim da su skoro sve opstine (80ak plus nacelnici smijenjeni i/ili uhapseni) preuzete :thumbup:

Image
Na podrucju Burse lociran i uhapsen S.D. koji je putem drustvenih mreza, na najbezocnije nacine, vrijedao Predsjednika.
-Kako prenosi Anadolija identifikovanao i uhapseno 8 osoba optuzenih za vrijedanje Predsjednika u Izmiru
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#17807 Re: Republika Turska

Post by seln »

sunceKOtepsija wrote: Na podrucju Burse lociran i uhapsen S.D. koji je putem drustvenih mreza, na najbezocnije nacine, vrijedao Predsjednika.
Hebo majku, kako se usudio? :shock:
Strijeljati govno!

Image
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#17808 Re: Republika Turska

Post by JedanOdBraceMorica »

Image

Malo statistke :skoljka:
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#17809 Re: Republika Turska

Post by JThomas »

eufemistički se to kaže - nije dovoljno narodna opcija, nije znala prići običnom čovjeku... :mrgreen:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17810 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Image
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#17811 Re: Republika Turska

Post by hadzinicasa »

bice da je ovo odgovarajuca tema
https://www.klix.ba/vijesti/bih/ahmetov ... /170420064

eeend aj kvote:
Zastupnik SDA u Zastupničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine Sadik Ahmetović izjavio je da je klanjao istihare uoči izjašnjavanja o setu zakona o akcizama.
On je rekao da mu se "ukazalo" koje će građevinske firme praviti autoput te da će to biti firme bliske vladajućim strankama.
'Naci ne znam od kojeg nivoa ili ugla ili perspektive da krenem uopce.....
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#17812 Re: Republika Turska

Post by Truba »

JedanOdBraceMorica wrote:Image

Malo statistke :skoljka:

medjutim ovaj unos će ostati nezamijećen i nebitan jer Bože moj ovdje je riječ o Turskoj
User avatar
SmokingMan
Posts: 22625
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#17813 Re: Republika Turska

Post by SmokingMan »

Poslanik Ahmetović.s.a.v.s
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#17814 Re: Republika Turska

Post by hadzinicasa »

SmokingMan wrote:Poslanik Ahmetović.s.a.v.s
hoces reci, poslanik Ahmetovic....
pun....

nema je. i ona umrla.

Pa cak i ako si SDA disident
Last edited by hadzinicasa on 20/04/2017 17:56, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28466
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#17815 Re: Republika Turska

Post by Sanjarko »

Putnik ali stvarno wrote: Kurdi su zapravo direktni izvodjaci na terenu, genocida nad Jermenima, sto i sami priznaju. To su uradili za Otomansko carstvo ne za "Kurdistan".

Zato su se i zvanicno izvinili Jermenima, sada, kada se bore protiv Turske. Naravno nisu pozvali Jermene nazad da se vrate u oblasti iz kojih su ih

iskorenili.
Daj ba. Necu da se onavljam i ulazim stalno u raspravu u vezi ovoga. Koliko su god Turci i Kurdi Armenaca pobili toliko su i Armenci, Rusi, Bugari, Grci, Srbi i sva pravoslavna braca pobili Turaka, Kurda, Muslimana pa i svojih sunarodnika Armenaca, Grka itd. koji su lojalni bili Osmanlijskom carstvu i drzavi.

Koliki je bio genocid nad Armencima kao sto tvrdite toliki je bio i nad Muslimanima od strane Armenaca, Rusa i ostale pravoslavne brace.

Vidite trn u tudzem oku a brvno ne vidite u svom.

Ne kazem ja da nije bio genocid nad Armencima ali bio je i nad Muslimanima i lojalnim ne Muslimanima Osmanlijskom carstvu, saradnicima carstva i drugima koji nisu rat htjeli, i klanja i sranja sva.

I za genocid nad Armencima nemamo ni jednu presudu kao ni nad Muslimanima iz Osmanlijskog carstva itd.

Tako pustite se te licemjernosti. Nisi nikada vidio slike Armenskih horda, isti Cetnici, i nisi nikada citao sta su sve te Armenske horde radile. Ovo se ne odnosi na narod nego na vojsku i vojnike, hordu koja je vojska i vojnici, pobunjenici, hajduci itd. bili.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28466
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#17816 Re: Republika Turska

Post by Sanjarko »

Haris.ba wrote: U Evropi se evo ništa nije promjenilo 100 godina. I dalje su Turska, Njemačka, Francuska, Rusija i Velika Britanija te koje miješaju karte i igraju. Mi ostali smo tu da im donosimo šerbe, meze i igramo ko hastala.

Naravno, od svih pobrojanih Turska je najslabija. Ali, sasvim dovoljno jaka da bude za hastalom.
Ma svi su u k_rcu. Evo populacijski. Do 22 stoljeca koliko ce populacije imati po Un-u.

Turska 88, Njemacka 63, Francuska 76, Rusija 117, Britanija 82. U milionima.
Samo je itanje koliko ce stranaca ko imati u populaciji a koliko domicilnog, etnickog stanovnistva.
Jedino Francuskoj i Britaniji ce rasti populacija zbog migranata.

Nemam podatak koliko im je stranaca u udjelu stanovnistva poraslo u zadnjih deset, dvadeset godina. Koliki je udio bio stranaca prije a koliki je sada. Mrsko mi sad net cesljat, imam drugih malo obaveza, a i nisam bas raspolozen da cesljam.

Pozdrav.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17817 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Image
raskoljnikov06
Posts: 135
Joined: 29/10/2009 20:25

#17818 Re: Republika Turska

Post by raskoljnikov06 »

Vizionar 1985 wrote:
raskoljnikov06 wrote:
Vizionar 1985 wrote:
Pa sta su Turci krivi. Zar nije onda Amerika, Rusija, Britanija, Francuska, Grcka, Armenija, Italija, Japan, Srbija, itd. krive sto se sporazum nije ispostovao. Sto Kurdi ne traze da se sporazum ispostuje, sto ne tuze za krsenje sporazuma, i nepostovanje sporazuma. Zar nisu i Kurdi ili barem njihove elite, mocnici za to krivi sto se sporazum ne postuje. Sto elite, mocnici Kurda ne tuze i ne traze da se sporazum ispostuje.

Nije Turska [da ne kazem Turci] ni prvi ni zadnji koji sporazum ne postuju. Da mi je znati koja to drzava neki sporazum nije nekada prekrsila, hajde da ne kazem neki narod ili vojska, ali eto drzava.

Evo meni Bosna stalno sporazum koji je sama donijela krsi i ne postuje. Nije mi dala socijalnu pomoc ni invalidninu nikad iako po sporazumu, zakonu na to imam pravo.[/code]

Mozda narodu, koji je vjecito u nekoj borbi, ne pada na pamet sudski proces. Ko zna. Imaju protiv sebe velike igrace. Jedina nada je da Konstantinopolj proglasi nezavisnost, sto u buducnosti i nije nezamislivo. Kako god okrenes, uvijek je rijec o sekelima.

Inace ti je komentar sasvim ok.
Ma nikad ja ne kazem da sam upravu. I uvijek sam spreman promjeniti misljenje ako se pojavi nesto bolje i ako se pokaze da je nesto drugo tacno i da sam ja ukrivu.

Ali me fajat zanima i danas sam raspolozen za filozofiranje.
Sto saveznici koji su obijedili u 1 svjetskom ratu i koji su okuirali Tursku nakon toga i Irak, Iran, Siriju itd. nisu dali Kurdima drzavu ako su im sorazumom obecali da ce im dati drzavu. I zasto su Turci i Turska u vezi toga krivi. Kada su im objednici u 1 svjetskom ratu po ovome sto je napisao obecali dati drzavu.

Znaci obecela im je Amerika, Britanija, Francuska, Italija, Srbija, Grcka, Rusija, Armenija, Japan itd. Ovo itd. stavljam ako sam nekoga iz Antante zaboravio.

I sto Tursku i Turke oni nisu na ovo prislilili, kao sto su Njemacku na placanje reparacije, odstete.

I opet pitam sta je Turska i Turci u vezi ovog krivi, i opet kazem nisu ni prvi ni posljednji da krse neki sporazum, zakon. To jbt svi rade. Ne znam nikoga da iz vlasti i ko je elita, mocnik da nije to radio. Krsio sporazum koji je i kao i zakon, slican pa cak ista mozda stvar. Povezane stvari uglavnom.

PS. Nekada su mi ludi komentari pravo. Pisao sam o tome i da mi ne zamjere forumasi. Jer nekada stvarno pretjeram. Ali nikada stvarno nisam tvrdio da sam upravu. Nikada to ni ne tvrdim.

Ako se nekad i omasi u izlaganju nije za zamjeriti. Ko bi sve te silne informacije obradio. Evo, ja uvijek mislio da su Kurdi bezgresni u onim i ovim silnim ratovima, kad gore neko rece da su oni izvrsitelji pokolja nad Armenima. Doduse nisam se nikad pretjerano zanimao za taj dogadjaj al eto. Kako god, cini se, svako ceka svoju priliku. Ratovace se jos dugo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28466
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#17819 Re: Republika Turska

Post by Sanjarko »

raskoljnikov06 wrote:
Ako se nekad i omasi u izlaganju nije za zamjeriti. Ko bi sve te silne informacije obradio. Evo, ja uvijek mislio da su Kurdi bezgresni u onim i ovim silnim ratovima, kad gore neko rece da su oni izvrsitelji pokolja nad Armenima. Doduse nisam se nikad pretjerano zanimao za taj dogadjaj al eto. Kako god, cini se, svako ceka svoju priliku. Ratovace se jos dugo.
Ma nisu ni Armenci nevini. Poklali su i oni Kurda, Turaka itd. Sve koji nisu bili pravoslavne krscanske religije, koji su Muslimani bili. Veliki su sovinisti i nacionalisti Armenci cak i rasisti. Nisu nimalo nevini ni oni. Nisu ni Rusi. Sta su Rusi i Armenci samo genocida uradili to bi bilo tesko sve prebrojat, tako ni drugi isto nisu nevini. Nazalost tako je. Kako je.

Nije nista crno bijelo, nego oboje i crno i bijelo. Evo Kurde podrzavaju itd. jer eto ratuju protiv Zlih Turaka a Turci liberalniji, sekularniji itd. od Kurda.

Kurdi primjerice prema zenama nemaju bas neki odnos kako fantaziraju ovdje neki. Puno u Kurda djecijih brakova, neobrazovanosti zena itd.

Plemenski im sistem i nacin zivljenja. Aga se pita i kako kaze Aga tako mora da bude, ako se Agi usprotivis ode glava.

Mozda i nije tako ali kako sam ja sve citao i vidio, tako je. Ne mora znaciti da jest ali puno primjera toga po internetu i drugdje.

Mozda grijesim.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17820 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Vizionar 1985 wrote:
raskoljnikov06 wrote:
Ako se nekad i omasi u izlaganju nije za zamjeriti. Ko bi sve te silne informacije obradio. Evo, ja uvijek mislio da su Kurdi bezgresni u onim i ovim silnim ratovima, kad gore neko rece da su oni izvrsitelji pokolja nad Armenima. Doduse nisam se nikad pretjerano zanimao za taj dogadjaj al eto. Kako god, cini se, svako ceka svoju priliku. Ratovace se jos dugo.
Ma nisu ni Armenci nevini. Poklali su i oni Kurda, Turaka itd. Sve koji nisu bili pravoslavne krscanske religije, koji su Muslimani bili. Veliki su sovinisti i nacionalisti Armenci cak i rasisti. Nisu nimalo nevini ni oni. Nisu ni Rusi. Sta su Rusi i Armenci samo genocida uradili to bi bilo tesko sve prebrojat, tako ni drugi isto nisu nevini. Nazalost tako je. Kako je.

Nije nista crno bijelo, nego oboje i crno i bijelo. Evo Kurde podrzavaju itd. jer eto ratuju protiv Zlih Turaka a Turci liberalniji, sekularniji itd. od Kurda.

Kurdi primjerice prema zenama nemaju bas neki odnos kako fantaziraju ovdje neki. Puno u Kurda djecijih brakova, neobrazovanosti zena itd.

Plemenski im sistem i nacin zivljenja. Aga se pita i kako kaze Aga tako mora da bude, ako se Agi usprotivis ode glava.

Mozda i nije tako ali kako sam ja sve citao i vidio, tako je. Ne mora znaciti da jest ali puno primjera toga po internetu i drugdje.

Mozda grijesim.
Ja to odavno govorim na temi o Siriji a evo i ovdje. Ništa nije tako crno-bijelo pa ni naša borba u BiH ako ćemo pravo, ima tu dosta nijansi sive. Isto tako Kurdi-Turci-Armeni i sav taj odnos nije to baš tako jednostavno kako neki ovjde pokušavaju podmetnuti - kao za sve su krivi Turci. :oops:
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#17821 Re: Republika Turska

Post by aratet »

Naravno da nije, ginulo se na sve strane u to vrijeme.
Ali cinjenice su da je Ataturk nasilno asimilirao mnoge narode, ukljucujuci i nase koji su zavrsili u Turskoj.
Turskoj je valjao vise nego iko, najveci Turcin ikad, od jednog totalno zaostalog drustva napravio moderno drustvo, ali je prema ostalima bio los.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#17822 Re: Republika Turska

Post by Haris.ba »

aratet wrote:Naravno da nije, ginulo se na sve strane u to vrijeme.
Ali cinjenice su da je Ataturk nasilno asimilirao mnoge narode, ukljucujuci i nase koji su zavrsili u Turskoj.
Turskoj je valjao vise nego iko, najveci Turcin ikad, od jednog totalno zaostalog drustva napravio moderno drustvo, ali je prema ostalima bio los.
Jeste. Ali, gledajući Bošnjake - mnogi su dobrovoljno išli put Turske. Od 1878. pa nadalje. I opet, poslije obaveznog turskog jezika, i promjene prezimena, sačuvana je ta neka tradicija.

Recimo, majka Bulenta Edževita je bila Bošnjakinja.
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#17823 Re: Republika Turska

Post by aratet »

Haris.ba wrote:
aratet wrote:Naravno da nije, ginulo se na sve strane u to vrijeme.
Ali cinjenice su da je Ataturk nasilno asimilirao mnoge narode, ukljucujuci i nase koji su zavrsili u Turskoj.
Turskoj je valjao vise nego iko, najveci Turcin ikad, od jednog totalno zaostalog drustva napravio moderno drustvo, ali je prema ostalima bio los.
Jeste. Ali, gledajući Bošnjake - mnogi su dobrovoljno išli put Turske. Od 1878. pa nadalje. I opet, poslije obaveznog turskog jezika, i promjene prezimena, sačuvana je ta neka tradicija.

Recimo, majka Bulenta Edževita je bila Bošnjakinja.
Pa dobro, nije to bas dobrovoljno, vise zbog straha od novih vlasti koji vise nisu bili muslimani.
Lopez1981
Posts: 1176
Joined: 19/07/2016 22:27

#17824 Re: Republika Turska

Post by Lopez1981 »

Black swan wrote:
JedanOdBraceMorica wrote:Image

Malo statistke :skoljka:

medjutim ovaj unos će ostati nezamijećen i nebitan jer Bože moj ovdje je riječ o Turskoj
Naravno da ce ostati nezamijecen i nebitan jer bude nezamijecen i nebitan kad Erdogan i AKP na izborima uzmu i Ankaru i Istanbul. Tada cak i ne bude ovakvih statistickih podataka na forumu. A uostalom vrlo je glup podatak, razlika i u Ankari i u Istanbulu je 1-2%.
MUNAFIK
Posts: 5261
Joined: 23/03/2004 00:04

#17825 Re: Republika Turska

Post by MUNAFIK »

Baš je dobro ono kad u Istanbulu razlika između DA I NE bude 1% i onda ljudi govore ERDOGAN PORAŽEN U VELIKIM GRADOVIMA kao da je tamo 90% ljudi protiv.

Ova grafika sa knjigama i ekonomijom pokazuje da Erdogan dobro stoji u velikim gradovima ali da još bolje stoji po malim mjestima.
Post Reply