Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17776 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

moj Nedime ima ih koliko hoces.znaci ovo,ja bi ga zapalio :lol:




:sax:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17777 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote:
Sta je sporno s cuvenom? Gdje je lanac napravljen kako treba traje kao i sam auto, i ti to dobro znas.

To sto VW ne umije napravit razvodni lanac pa se mijenja uz mali servis, ne znaci da je na svakom autu tako, i ono Pezo THP smece isto tako, ima ih jos...

Lanac nema predvidjeni interval zamjene. Mijenja se kad prozvecka. Samo sto je to na Mercedesu na milion, kad su komplet kola za gvozdja, a na VW-u na 10 hiljada.
sve je sporno....da znas neke stvari,kao sto ne znas, ne bi lupetao ...kad prozvecka tad je gotovo,ako prozvecka na autoputu na obrtajima,neces to cuti,a poderace kuciste,uci u vodu ....ostade ti bez podmazivanja,jer permant ne podmazuje,vec stvori majonezu u motoru...
svaki auto ima po tvornickim uputstvima chain inspection every 100.000 miles(primjer),znaci rastavis,izmjeris istrosenost klizaca,lanca,stanje natezaca...ali to se placa ,a posto vozaci premiJuma ne vole placat...ne vole ulje mijenjat,jer zaboga trosak je...a to je jedan od glavnih razloga zatajenja lanca.
pametnom je i isaret dosta... :run:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17778 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

amar1994 wrote:moj Nedime ima ih koliko hoces.znaci ovo,ja bi ga zapalio :lol:




:sax:
sto ces palit ?kako se na mojoj nije nista culo ? redovne zamjene ulja i filtera ,svakih 10.000.poslije 50.000 ti auti trose ulje i treba preci na 5w40 umjesto 5w30,potrosnja se drasticno smanji.na 2 takve sam mijenjao te varijabilne remenice i lance,na obje su neredovni intervali zamjene i ostale bez ulja... tesko isprljat rukice,teleci pogledi,kako se nije upalila lampica :? :shock: kmeeee 2500 maraka,nemam para...skupo kmeeee,da si pogledao ulje jednom mjesecno,ne bi bilo skupo....
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17779 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

bitanga_sa_otesa wrote: sto ces palit ?kako se na mojoj nije nista culo ? redovne zamjene ulja i filtera ,svakih 10.000.poslije 50.000 ti auti trose ulje i treba preci na 5w40 umjesto 5w30,potrosnja se drasticno smanji.na 2 takve sam mijenjao te varijabilne remenice i lance,na obje su neredovni intervali zamjene i tesko isprljat rukice,teleci pogledi,kako se nije upalila lampica :? :shock: kmeeee 2500 maraka,nemam para...skupo kmeeee,da si pogledao ulje jednom mjesecno,ne bi bilo skupo....
Ma bas komplikovano za zamijenit pa zato,ne znam koliko je tebi trebalo.

Ma to je skupo svakih 10 hiljada,bjezi,ima long lajf moze i 40,a neki su culi i lovacke da japanski motori mogu bez odrzavanja :lol: :evil:

Ma ja :thumbup: ,zeznuli su na karikama nesto skupa sa fordom,i ja sam cuo da to rijesi problem i zamjena svakih 10 hiljada.

Pricao si mi,veselo bude pravo :D


PS.jedan mi se poznanik zalio,otisao transfer case na CX,kad si reko zamijenio ulje ili provjerio,to se ne mijenja nikad :lol:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#17780 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

Nakon koliko kilometara ili godina treba lanac planirati zamijeniti ? Šta su glavni simptomi istrošenog i istegnutog lanca ? Zvukovi jesu li prisutni samo kod paljenja ili stalno...

Kod mene je lanac odnosno četri lanca idu, redovno mijenjam ulje, po nekim pričama koje su rekla kazala treba ga mijenjati nakon 300 kkm ako se auto redovno servisira odnosno ako se mijenja ulje u motoru dosta prije onog long life perioda. U servisnoj knjižici nema ništa po tom pitanju. Servis na to pitanje obično kaže nema potrebe za tim...zamjena je paprena, tako da treba znati kad je vrijeme to zamijeniti. Preventivno mijenjati iskreno to teško da će neko uraditi na nekoj dosta manjoj kilometraži od ove gore.

Ne vjerujem u bajke kao @nedim da su jedni savršeni i da imaju nepoderiv zatezač lanca po tom pitanju a drugi ko eto nemaju pojma, pa da vidim iskustva mehaničara sa tim sistemom pogonskim lancom.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17781 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

amar1994 wrote:[
Ma bas komplikovano za zamijenit pa zato,ne znam koliko je tebi trebalo.
par sati mi treba,a za te transfer case i mjenjace kad cujem da se ne mijenja ulje :zid: ko da je to tegla ulja staklena zatvorena u vakuumu,a ne 20 zupcanika koji se vrte i podlozni su trosenju...pogotovo onim sto saltaju s gumenim kvacilom.... :run:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17782 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

condy wrote:Nakon koliko kilometara ili godina treba lanac planirati zamijeniti ?
napisao sam sve u postu ranije,zar je tesko procitati?
mora pisati u manualu na koliko je inspekcija lanca ,obavlja je servis koji ima mjere i podatke kolike smiju biti tolerancije.
obicno se klizaci mogu vidjeti okom,jer su plasticni i zategnutost lanca na ugasenom autu provjeris prstom ako mlatara mijenjaj....
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#17783 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

bitanga_sa_otesa wrote:
condy wrote:Nakon koliko kilometara ili godina treba lanac planirati zamijeniti ?
napisao sam sve u postu ranije,zar je tesko procitati?
mora pisati u manualu na koliko je inspekcija lanca ,obavlja je servis koji ima mjere i podatke kolike smiju biti tolerancije.
obicno se klizaci mogu vidjeti okom,jer su plasticni i zategnutost lanca na ugasenom autu provjeris prstom ako mlatara mijenjaj....
Vidio sam da si napisao. Ti si već napisao dok sam ja ovo gore pisao, pa zato nisam odmah vidio.

Hvala na pojašnjenju, provjerit ću ovo. :thumbup:
Last edited by condy on 25/10/2018 23:34, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17784 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

bitanga_sa_otesa wrote:
amar1994 wrote:[
Ma bas komplikovano za zamijenit pa zato,ne znam koliko je tebi trebalo.
par sati mi treba,a za te transfer case i mjenjace kad cujem da se ne mijenja ulje :zid: ko da je to tegla ulja staklena zatvorena u vakuumu,a ne 20 zupcanika koji se vrte i podlozni su trosenju...pogotovo onim sto saltaju s gumenim kvacilom.... :run:
:thumbup:

:lol: :lol: nije zvaka za seljaka..
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#17785 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

Đeš to mijenjat, zar ne vidiš da je "LANAC" anagram za "NEMA VELIKOG SERVISA" . Pretumbaj slova i jasno se vidi :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17786 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

condy wrote:
Hvala na pojašnjenju, provjerit ću ovo. :thumbup:
samo da znas da treba rastaviti dosta stvari da se dodje do lanca i provjeri stanje. vjerovatno je to skupo svima i zato malo ljudi to radi....
zbog toga pametni ljudi u razvijenim zemljama voze auto 3 god i zamjene za novo...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17787 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

liaar wrote:Đeš to mijenjat, zar ne vidiš da je "LANAC" anagram za "NEMA VELIKOG SERVISA" . Pretumbaj slova i jasno se vidi :D
i ovaj se u transfer case ne mijenja dok ne pukne :lol:

Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17788 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

to se mijenja tek kad lanac izadje napolje
Image
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17789 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

:D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17790 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

znaci da sumiramo,lanac se ne mijenja ,kad pukne kupis nov motor na otpadu,zamijenis i to je to :D
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#17791 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

bitanga_sa_otesa wrote:znaci da sumiramo,lanac se ne mijenja ,kad pukne kupis nov motor na otpadu,zamijenis i to je to :D
Na pravim autima se ne mijenja i nikada se nije mijenjalo. Na danasnjoj konfekciji sve je moguce.
Koliko sam na brzinu pogledao knjigu od Suzukija, nije predvidjeno da se radi, gleda i mijenja bilo sta oko lanca.
Valja mi opet detaljno poruciti servisne knjige, kako Suzukija, tako i Kije, jer imaju lanac oba.

I takodjer ne vjerujem u pricu da lanac krene zveckat, i poslije 5 minuta havarija. Ipak sam stava, sve i da se desi da prozvecka, vlasnik mora ignorisati problem danima ili mjesecima da nastupi sranje.
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#17792 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

Tako je, inače su vlasnici auta najpametniji, a mehaničari budale koje ih farbaju ne bil im uzeli 200 KM za ruke.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#17793 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

ma nije ovdje bas to rekao. I ja sam slusao da lanac ima redovne inspekcije i kad se malo pocne cuti ide servis, sad jel dotezanje ili zamjena, to ne znam.
Bitanga sigurno zna bolje, ali mi je novo ovo sto on govori.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17794 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:znaci da sumiramo,lanac se ne mijenja ,kad pukne kupis nov motor na otpadu,zamijenis i to je to :D
Na pravim autima se ne mijenja i nikada se nije mijenjalo. Na danasnjoj konfekciji sve je moguce.
Koliko sam na brzinu pogledao knjigu od Suzukija, nije predvidjeno da se radi, gleda i mijenja bilo sta oko lanca.
Valja mi opet detaljno poruciti servisne knjige, kako Suzukija, tako i Kije, jer imaju lanac oba.

I takodjer ne vjerujem u pricu da lanac krene zveckat, i poslije 5 minuta havarija. Ipak sam stava, sve i da se desi da prozvecka, vlasnik mora ignorisati problem danima ili mjesecima da nastupi sranje.
takoe ,fabrika je glupa sto preporuci nesto,samo sipaj i vozi,zato mudolozi forumski mjere buku guma,odredjuju boju dima iz auspuha i slicno.
ne znam samo gledate li boju govneta kad se poserete ?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#17795 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote:ma nije ovdje bas to rekao. I ja sam slusao da lanac ima redovne inspekcije i kad se malo pocne cuti ide servis, sad jel dotezanje ili zamjena, to ne znam.
Bitanga sigurno zna bolje, ali mi je novo ovo sto on govori.
nije to lada 1200 da se doteze,novi auti svi imaju hidraulicni natezac sa nepovratnim ventilom ,koji radi na pritisak ulja u motoru,najcesce on bude u kvaru.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#17796 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

bitanga_sa_otesa wrote:
condy wrote:
Hvala na pojašnjenju, provjerit ću ovo. :thumbup:
samo da znas da treba rastaviti dosta stvari da se dodje do lanca i provjeri stanje. vjerovatno je to skupo svima i zato malo ljudi to radi....
zbog toga pametni ljudi u razvijenim zemljama voze auto 3 god i zamjene za novo...
Moram to provjeriti već me neko vrijeme to peče nisam to nikad provjeravao a auto vozim već šesta godina. Auto već ide prema malo većoj kilometraži prešao je neki dan 200 kkm :-D pa ću to planirati na proljeće da provjerim, neki malo veći ozbiljniji servis i pregled da mu se odradi. Najbolje je to vozi dok je u garanaciji i onda mijenjaj. Ali ne mogu tako jbg... :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17797 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

drug_profi wrote:ma nije ovdje bas to rekao. I ja sam slusao da lanac ima redovne inspekcije i kad se malo pocne cuti ide servis, sad jel dotezanje ili zamjena, to ne znam.
a tek stelanje ventila :shock: ,mislim da to rijetko ko radi dok ne pocne da lupa a svaki proizvodjac navede kada treba,ako nisu hidraulicni :D,a i oni stradaju ako se neredovno mijenja ulje,samo LL A5 B5 i vozas se..
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#17798 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hemel »

Pocelo nesto lupkati i majstor kaze, zamjena lanca sa svim ostalim. 300 eura i vozi misko.
preludezalude
Posts: 7006
Joined: 07/03/2012 00:09

#17799 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Bitango, jedno pitanje za tebe...
Kad se vec prica o lancu...da li je moguce da zbog rastegnutog lanca motor ne bude u fazi?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#17800 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Pa ako se nategne lanac trebali bi lancanici bregastih kasnit za radilicom, onako laicki
Post Reply