Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#17776 Re: Pitamo Mehanicare ?
moj Nedime ima ih koliko hoces.znaci ovo,ja bi ga zapalio

- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17777 Re: Pitamo Mehanicare ?
sve je sporno....da znas neke stvari,kao sto ne znas, ne bi lupetao ...kad prozvecka tad je gotovo,ako prozvecka na autoputu na obrtajima,neces to cuti,a poderace kuciste,uci u vodu ....ostade ti bez podmazivanja,jer permant ne podmazuje,vec stvori majonezu u motoru...NediM17 wrote:
Sta je sporno s cuvenom? Gdje je lanac napravljen kako treba traje kao i sam auto, i ti to dobro znas.
To sto VW ne umije napravit razvodni lanac pa se mijenja uz mali servis, ne znaci da je na svakom autu tako, i ono Pezo THP smece isto tako, ima ih jos...
Lanac nema predvidjeni interval zamjene. Mijenja se kad prozvecka. Samo sto je to na Mercedesu na milion, kad su komplet kola za gvozdja, a na VW-u na 10 hiljada.
svaki auto ima po tvornickim uputstvima chain inspection every 100.000 miles(primjer),znaci rastavis,izmjeris istrosenost klizaca,lanca,stanje natezaca...ali to se placa ,a posto vozaci premiJuma ne vole placat...ne vole ulje mijenjat,jer zaboga trosak je...a to je jedan od glavnih razloga zatajenja lanca.
pametnom je i isaret dosta...
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17778 Re: Pitamo Mehanicare ?
sto ces palit ?kako se na mojoj nije nista culo ? redovne zamjene ulja i filtera ,svakih 10.000.poslije 50.000 ti auti trose ulje i treba preci na 5w40 umjesto 5w30,potrosnja se drasticno smanji.na 2 takve sam mijenjao te varijabilne remenice i lance,na obje su neredovni intervali zamjene i ostale bez ulja... tesko isprljat rukice,teleci pogledi,kako se nije upalila lampicaamar1994 wrote:moj Nedime ima ih koliko hoces.znaci ovo,ja bi ga zapalio![]()
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#17779 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma bas komplikovano za zamijenit pa zato,ne znam koliko je tebi trebalo.bitanga_sa_otesa wrote: sto ces palit ?kako se na mojoj nije nista culo ? redovne zamjene ulja i filtera ,svakih 10.000.poslije 50.000 ti auti trose ulje i treba preci na 5w40 umjesto 5w30,potrosnja se drasticno smanji.na 2 takve sam mijenjao te varijabilne remenice i lance,na obje su neredovni intervali zamjene i tesko isprljat rukice,teleci pogledi,kako se nije upalila lampica![]()
kmeeee 2500 maraka,nemam para...skupo kmeeee,da si pogledao ulje jednom mjesecno,ne bi bilo skupo....
Ma to je skupo svakih 10 hiljada,bjezi,ima long lajf moze i 40,a neki su culi i lovacke da japanski motori mogu bez odrzavanja
Ma ja
Pricao si mi,veselo bude pravo
PS.jedan mi se poznanik zalio,otisao transfer case na CX,kad si reko zamijenio ulje ili provjerio,to se ne mijenja nikad
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#17780 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nakon koliko kilometara ili godina treba lanac planirati zamijeniti ? Šta su glavni simptomi istrošenog i istegnutog lanca ? Zvukovi jesu li prisutni samo kod paljenja ili stalno...
Kod mene je lanac odnosno četri lanca idu, redovno mijenjam ulje, po nekim pričama koje su rekla kazala treba ga mijenjati nakon 300 kkm ako se auto redovno servisira odnosno ako se mijenja ulje u motoru dosta prije onog long life perioda. U servisnoj knjižici nema ništa po tom pitanju. Servis na to pitanje obično kaže nema potrebe za tim...zamjena je paprena, tako da treba znati kad je vrijeme to zamijeniti. Preventivno mijenjati iskreno to teško da će neko uraditi na nekoj dosta manjoj kilometraži od ove gore.
Ne vjerujem u bajke kao @nedim da su jedni savršeni i da imaju nepoderiv zatezač lanca po tom pitanju a drugi ko eto nemaju pojma, pa da vidim iskustva mehaničara sa tim sistemom pogonskim lancom.
Kod mene je lanac odnosno četri lanca idu, redovno mijenjam ulje, po nekim pričama koje su rekla kazala treba ga mijenjati nakon 300 kkm ako se auto redovno servisira odnosno ako se mijenja ulje u motoru dosta prije onog long life perioda. U servisnoj knjižici nema ništa po tom pitanju. Servis na to pitanje obično kaže nema potrebe za tim...zamjena je paprena, tako da treba znati kad je vrijeme to zamijeniti. Preventivno mijenjati iskreno to teško da će neko uraditi na nekoj dosta manjoj kilometraži od ove gore.
Ne vjerujem u bajke kao @nedim da su jedni savršeni i da imaju nepoderiv zatezač lanca po tom pitanju a drugi ko eto nemaju pojma, pa da vidim iskustva mehaničara sa tim sistemom pogonskim lancom.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17781 Re: Pitamo Mehanicare ?
par sati mi treba,a za te transfer case i mjenjace kad cujem da se ne mijenja uljeamar1994 wrote:[
Ma bas komplikovano za zamijenit pa zato,ne znam koliko je tebi trebalo.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17782 Re: Pitamo Mehanicare ?
napisao sam sve u postu ranije,zar je tesko procitati?condy wrote:Nakon koliko kilometara ili godina treba lanac planirati zamijeniti ?
mora pisati u manualu na koliko je inspekcija lanca ,obavlja je servis koji ima mjere i podatke kolike smiju biti tolerancije.
obicno se klizaci mogu vidjeti okom,jer su plasticni i zategnutost lanca na ugasenom autu provjeris prstom ako mlatara mijenjaj....
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#17783 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vidio sam da si napisao. Ti si već napisao dok sam ja ovo gore pisao, pa zato nisam odmah vidio.bitanga_sa_otesa wrote:napisao sam sve u postu ranije,zar je tesko procitati?condy wrote:Nakon koliko kilometara ili godina treba lanac planirati zamijeniti ?
mora pisati u manualu na koliko je inspekcija lanca ,obavlja je servis koji ima mjere i podatke kolike smiju biti tolerancije.
obicno se klizaci mogu vidjeti okom,jer su plasticni i zategnutost lanca na ugasenom autu provjeris prstom ako mlatara mijenjaj....
Hvala na pojašnjenju, provjerit ću ovo.
Last edited by condy on 25/10/2018 23:34, edited 1 time in total.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#17784 Re: Pitamo Mehanicare ?
bitanga_sa_otesa wrote:par sati mi treba,a za te transfer case i mjenjace kad cujem da se ne mijenja uljeamar1994 wrote:[
Ma bas komplikovano za zamijenit pa zato,ne znam koliko je tebi trebalo.
ko da je to tegla ulja staklena zatvorena u vakuumu,a ne 20 zupcanika koji se vrte i podlozni su trosenju...pogotovo onim sto saltaju s gumenim kvacilom....
- liaar
- Posts: 3945
- Joined: 29/11/2016 11:09
- Location: Grad zabranjenog imena
- Grijem se na: na suze
- Vozim: francusku nakazu
- Contact:
#17785 Re: Pitamo Mehanicare ?
Đeš to mijenjat, zar ne vidiš da je "LANAC" anagram za "NEMA VELIKOG SERVISA" . Pretumbaj slova i jasno se vidi 
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17786 Re: Pitamo Mehanicare ?
samo da znas da treba rastaviti dosta stvari da se dodje do lanca i provjeri stanje. vjerovatno je to skupo svima i zato malo ljudi to radi....condy wrote:
Hvala na pojašnjenju, provjerit ću ovo.
zbog toga pametni ljudi u razvijenim zemljama voze auto 3 god i zamjene za novo...
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#17787 Re: Pitamo Mehanicare ?
i ovaj se u transfer case ne mijenja dok ne pukneliaar wrote:Đeš to mijenjat, zar ne vidiš da je "LANAC" anagram za "NEMA VELIKOG SERVISA" . Pretumbaj slova i jasno se vidi
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17788 Re: Pitamo Mehanicare ?
to se mijenja tek kad lanac izadje napolje


- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17790 Re: Pitamo Mehanicare ?
znaci da sumiramo,lanac se ne mijenja ,kad pukne kupis nov motor na otpadu,zamijenis i to je to 
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#17791 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na pravim autima se ne mijenja i nikada se nije mijenjalo. Na danasnjoj konfekciji sve je moguce.bitanga_sa_otesa wrote:znaci da sumiramo,lanac se ne mijenja ,kad pukne kupis nov motor na otpadu,zamijenis i to je to
Koliko sam na brzinu pogledao knjigu od Suzukija, nije predvidjeno da se radi, gleda i mijenja bilo sta oko lanca.
Valja mi opet detaljno poruciti servisne knjige, kako Suzukija, tako i Kije, jer imaju lanac oba.
I takodjer ne vjerujem u pricu da lanac krene zveckat, i poslije 5 minuta havarija. Ipak sam stava, sve i da se desi da prozvecka, vlasnik mora ignorisati problem danima ili mjesecima da nastupi sranje.
- liaar
- Posts: 3945
- Joined: 29/11/2016 11:09
- Location: Grad zabranjenog imena
- Grijem se na: na suze
- Vozim: francusku nakazu
- Contact:
#17792 Re: Pitamo Mehanicare ?
Tako je, inače su vlasnici auta najpametniji, a mehaničari budale koje ih farbaju ne bil im uzeli 200 KM za ruke.
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#17793 Re: Pitamo Mehanicare ?
ma nije ovdje bas to rekao. I ja sam slusao da lanac ima redovne inspekcije i kad se malo pocne cuti ide servis, sad jel dotezanje ili zamjena, to ne znam.
Bitanga sigurno zna bolje, ali mi je novo ovo sto on govori.
Bitanga sigurno zna bolje, ali mi je novo ovo sto on govori.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17794 Re: Pitamo Mehanicare ?
takoe ,fabrika je glupa sto preporuci nesto,samo sipaj i vozi,zato mudolozi forumski mjere buku guma,odredjuju boju dima iz auspuha i slicno.NediM17 wrote:Na pravim autima se ne mijenja i nikada se nije mijenjalo. Na danasnjoj konfekciji sve je moguce.bitanga_sa_otesa wrote:znaci da sumiramo,lanac se ne mijenja ,kad pukne kupis nov motor na otpadu,zamijenis i to je to
Koliko sam na brzinu pogledao knjigu od Suzukija, nije predvidjeno da se radi, gleda i mijenja bilo sta oko lanca.
Valja mi opet detaljno poruciti servisne knjige, kako Suzukija, tako i Kije, jer imaju lanac oba.
I takodjer ne vjerujem u pricu da lanac krene zveckat, i poslije 5 minuta havarija. Ipak sam stava, sve i da se desi da prozvecka, vlasnik mora ignorisati problem danima ili mjesecima da nastupi sranje.
ne znam samo gledate li boju govneta kad se poserete ?
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17795 Re: Pitamo Mehanicare ?
nije to lada 1200 da se doteze,novi auti svi imaju hidraulicni natezac sa nepovratnim ventilom ,koji radi na pritisak ulja u motoru,najcesce on bude u kvaru.drug_profi wrote:ma nije ovdje bas to rekao. I ja sam slusao da lanac ima redovne inspekcije i kad se malo pocne cuti ide servis, sad jel dotezanje ili zamjena, to ne znam.
Bitanga sigurno zna bolje, ali mi je novo ovo sto on govori.
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#17796 Re: Pitamo Mehanicare ?
Moram to provjeriti već me neko vrijeme to peče nisam to nikad provjeravao a auto vozim već šesta godina. Auto već ide prema malo većoj kilometraži prešao je neki dan 200 kkmbitanga_sa_otesa wrote:samo da znas da treba rastaviti dosta stvari da se dodje do lanca i provjeri stanje. vjerovatno je to skupo svima i zato malo ljudi to radi....condy wrote:
Hvala na pojašnjenju, provjerit ću ovo.
zbog toga pametni ljudi u razvijenim zemljama voze auto 3 god i zamjene za novo...
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#17797 Re: Pitamo Mehanicare ?
a tek stelanje ventiladrug_profi wrote:ma nije ovdje bas to rekao. I ja sam slusao da lanac ima redovne inspekcije i kad se malo pocne cuti ide servis, sad jel dotezanje ili zamjena, to ne znam.
- Hemel
- Posts: 6605
- Joined: 08/11/2003 00:00
- Location: prije i poslije tobe ista
#17798 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pocelo nesto lupkati i majstor kaze, zamjena lanca sa svim ostalim. 300 eura i vozi misko.
-
preludezalude
- Posts: 7006
- Joined: 07/03/2012 00:09
#17799 Re: Pitamo Mehanicare ?
Bitango, jedno pitanje za tebe...
Kad se vec prica o lancu...da li je moguce da zbog rastegnutog lanca motor ne bude u fazi?
Kad se vec prica o lancu...da li je moguce da zbog rastegnutog lanca motor ne bude u fazi?
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#17800 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa ako se nategne lanac trebali bi lancanici bregastih kasnit za radilicom, onako laicki
