Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#1776 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

hercegovac_pravi wrote: Čuj da su je našli prije 10 godina? Pa samo bi i te resurse pokrali i raskrčmili. Ovako su bar malo zadovoljili svoje prohtjeve sa onih 7-8 milijardi koliko li je već nestalo od poslijeratne pomoći..Nemam ni trunke sumnje da bi se isto desilo i sa ovim potencijalnim prihodima..
Možda će i "ovi" pokrasti ako bude šta bilo, ne znam ali se bar nešto pokrenulo.
Zar i Haris da pokrade?
Zar nije on jedini nas politicar koji ima maksimalisticke zahtjeve i gura ih do kraja?
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#1777 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

hercegovac_pravi wrote:
Optimus Prime wrote:
CaCO3 wrote:Molio bi jednog od ovdje sveprisutnih sa minimunom 30 upisa dnevno onako prodemokratski orjentisanom i neprijateljski nastrojenom prema bivsem sazivu Vlade FBiH ili barem jednog njegovog dijela, da mi onako u duhu sa-x forumastva iz proslih vremena napise post koji bi se odnosio na ovo danas potpisano ali u prijasnjem sazivu Vlade FBiH.Dakle da se ovo dogodilo recimo prije dvije godine kako bi ovdje reagovali.
Hvala.
Oni nako sposobni, da to urade!
Bajke su na drugom spratu.

Imali su 15 godina fore a nista nisu uradili, ovim novim nije trebalo ni 6 mjeseci.
Kamo srece da je SHELL dosao prije 10 godina. Biti ce tragikomicno ako se uspostavi da nafte ima u izobilju i da smo je mogli iskoristiti u rekonstrukciji ratom poharane zemlje te da se nismo morali patiti 20 najtezih godina.
Čuj da su je našli prije 10 godina? Pa samo bi i te resurse pokrali i raskrčmili. Ovako su bar malo zadovoljili svoje prohtjeve sa onih 7-8 milijardi koliko li je već nestalo od poslijeratne pomoći..Nemam ni trunke sumnje da bi se isto desilo i sa ovim potencijalnim prihodima..
Možda će i "ovi" pokrasti ako bude šta bilo, ne znam ali se bar nešto pokrenulo.
Pa nije bas sva pomoc zavrsila u mracnim kanalima. Iako je SDA-SBiH-HDZ osovina do bola koruptna mi kao drzava imamo neke mehanizme da se zastitimo.
Recimo hipoteticki gledano, Shell otkrije da u Dreznici stvarno postoji leziste od 2 milijarde barela koji su komercijalno isplativi. Vrijednost te nafte je nekih 160 milijardi dolara, a vrijednost koncesija recimo izmedju 60 i 120 milijardi. Rok eksploatacije 15 godina. Znaci drzava je mogla godisnje dobijati izmedju 3 i 6 milijardi dolara.
To bi u periodu od zadnjih 10 godina znacilo 30 do 60 milijardi. Pa haman da su i pola pokrali, sa ostatkom od 15-30 milijardi smo do sada mogli izgraditi drzavu.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#1778 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

Optimus Prime wrote: Pa nije bas sva pomoc zavrsila u mracnim kanalima. Iako je SDA-SBiH-HDZ osovina do bola koruptna mi kao drzava imamo neke mehanizme da se zastitimo.
Recimo hipoteticki gledano, Shell otkrije da u Dreznici stvarno postoji leziste od 2 milijarde barela koji su komercijalno isplativi. Vrijednost te nafte je nekih 160 milijardi dolara, a vrijednost koncesija recimo izmedju 60 i 120 milijardi. Rok eksploatacije 15 godina. Znaci drzava je mogla godisnje dobijati izmedju 3 i 6 milijardi dolara.
To bi u periodu od zadnjih 10 godina znacilo 30 do 60 milijardi. Pa haman da su i pola pokrali, sa ostatkom od 15-30 milijardi smo do sada mogli izgraditi drzavu.
Po nigerijskom modelu ili ...?
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#1779 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

VjecitiStudent wrote:
Optimus Prime wrote: Pa nije bas sva pomoc zavrsila u mracnim kanalima. Iako je SDA-SBiH-HDZ osovina do bola koruptna mi kao drzava imamo neke mehanizme da se zastitimo.
Recimo hipoteticki gledano, Shell otkrije da u Dreznici stvarno postoji leziste od 2 milijarde barela koji su komercijalno isplativi. Vrijednost te nafte je nekih 160 milijardi dolara, a vrijednost koncesija recimo izmedju 60 i 120 milijardi. Rok eksploatacije 15 godina. Znaci drzava je mogla godisnje dobijati izmedju 3 i 6 milijardi dolara.
To bi u periodu od zadnjih 10 godina znacilo 30 do 60 milijardi. Pa haman da su i pola pokrali, sa ostatkom od 15-30 milijardi smo do sada mogli izgraditi drzavu.
Po nigerijskom modelu ili ...?
Ne Nigerijci zdipe nekih 80%, samo na srecu mi zivimo u demokratiji i mozemo svako malo smijeniti one koji upravljaju nasim budzetima, ako nismo zadovoljni preraspodjelom novca.

Volio bi da se ispostavi tacnim da lezimo na komercijalno isplativim lezistima nafte, ali ponavljam da bi se u tom slucaju radilo o tragikomediji, sa obzirom na 20 najtezih godina koje smo eventualno mogli izbjeci (barem onih 15 nakon rata).
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#1780 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

Optimus Prime wrote:
Ne Nigerijci zdipe nekih 80%, samo na srecu mi zivimo u demokratiji i mozemo svako malo smijeniti one koji upravljaju nasim budzetima, ako nismo zadovoljni preraspodjelom novca.

Volio bi da se ispostavi tacnim da lezimo na komercijalno isplativim lezistima nafte, ali ponavljam da bi se u tom slucaju radilo o tragikomediji, sa obzirom na 20 najtezih godina koje smo eventualno mogli izbjeci (barem onih 15 nakon rata).
Rekao bih da zdipe 99%, ne 80%.
Bit ce da se salis, koga smo mi to smijenili, zbog sklonosti korupciji, u ovih 20 godina bh. demokratije?
Nije valjda da i do sada nismo imali razloga????
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#1781 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

VjecitiStudent wrote:
Optimus Prime wrote:
Ne Nigerijci zdipe nekih 80%, samo na srecu mi zivimo u demokratiji i mozemo svako malo smijeniti one koji upravljaju nasim budzetima, ako nismo zadovoljni preraspodjelom novca.

Volio bi da se ispostavi tacnim da lezimo na komercijalno isplativim lezistima nafte, ali ponavljam da bi se u tom slucaju radilo o tragikomediji, sa obzirom na 20 najtezih godina koje smo eventualno mogli izbjeci (barem onih 15 nakon rata).
Bit ce da se salis, koga smo mi to smijenili, zbog sklonosti korupciji, u ovih 20 godina bh. demokratije?
Nije valjda da i do sada nismo imali razloga????
Pa recimo na zadnjim izborima smijenili smo SBiH koji su se pokazao kao vrlo koruptan, i uvelike smo smanjili utjecaj SDA i HDZ-a koji ne zaostaju mnogo za SBiH-om. Demokratija na djelu.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#1782 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

Optimus Prime wrote: Pa recimo na zadnjim izborima smijenili smo SBiH koji su se pokazao kao vrlo koruptan, i uvelike smo smanjili utjecaj SDA i HDZ-a koji ne zaostaju mnogo za SBiH-om. Demokratija na djelu.
Grohotom se smijem na ovo.
Imal' korupcije u SDP-u?
Kakve je koristi ijedna nasa lokalna zajednica npr. od malih hidroelektrana, a napravljeno ih je na desetine?
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#1783 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

VjecitiStudent wrote:
Optimus Prime wrote: Pa recimo na zadnjim izborima smijenili smo SBiH koji su se pokazao kao vrlo koruptan, i uvelike smo smanjili utjecaj SDA i HDZ-a koji ne zaostaju mnogo za SBiH-om. Demokratija na djelu.
Grohotom se smijem na ovo.
Imal' korupcije u SDP-u?
Kakve je koristi ijedna nasa lokalna zajednica npr. od malih hidroelektrana, a napravljeno ih je na desetine?
Pa sa obzirom da je vecina clanova SDP-a podrzavala tu stranku dugi niz godina dok su bili u opoziciji ja sam siguran da su znatno manje koruptni nego osovina SDA-SBiH-HDZ. Naime svi oni koji su po svaku cijenu htjeli da unovce svoj politicki angazman sigurno nisu trazili clanstvo u SDP-u tokom 20 najtezih godina.

A ti ako imas osjecaj da su SDP-ovci koruptniji od ovih ostalih, pokazi svoje nezadovoljstvo na sljedecim izborima.
Moj glas za sada imaju, i nakoon ovog poteza danas sam sve sigurniji da ce to biti ispravno.

A sto se tice minihidrocentrala, sve to sto je do sada napravljeno je pic_in dim. Ukupna snaga ne prevazilazi 100 MW.
Siguran sam da svaka od njih placa odredjenu naknadu drzavi, ili da ce u odredjenom roku pripasti drzavi, sve zavisno od ugovora kojeg su napravili. Za izgradnju tih objekata se uglavnom angazuje domaca operativa, a i poneki lokalac nadje zaposlenje na odrzavanju. Placaju se porezi i donosi kupovna moc.
Mi moramo ciniti sve da iskoristimo nas hidropotencijal.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#1784 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by hercegovac_pravi »

VjecitiStudent wrote:
hercegovac_pravi wrote: Čuj da su je našli prije 10 godina? Pa samo bi i te resurse pokrali i raskrčmili. Ovako su bar malo zadovoljili svoje prohtjeve sa onih 7-8 milijardi koliko li je već nestalo od poslijeratne pomoći..Nemam ni trunke sumnje da bi se isto desilo i sa ovim potencijalnim prihodima..
Možda će i "ovi" pokrasti ako bude šta bilo, ne znam ali se bar nešto pokrenulo.
Zar i Haris da pokrade?
Zar nije on jedini nas politicar koji ima maksimalisticke zahtjeve i gura ih do kraja?
Trolaš i to besmisleno. Kakve veze ima "lepi" i maksimalistički zahtjevi sa istraživanjem nafte? Imaš temu o "lepom" pa opleti do mile volje.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#1785 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

Ovo moje pitanje je malo potonulo:
Mene interesuje da li vec nakon preeliminarnih rezultata koji ce vjerovatno biti dostupni vec sljedece godine (u pozitivnom slucaju) postoji mogucnost masivnih kreditnih zaduzenja od strane vlade FBiH u cilju finansiranja velikih strateskih projekta, tipa izgradnje koridora Vc, autoceste Tuzla-Orasje, brze ceste Lasva-Donji Vakuf, subvencija poljoprivredi, jacanja skolstva i viskog skolstva. Taj novac bi se mogao bez problema vratiti u slucaju da je naftno leziste u Drznici komercijalno isplativo.
Zna li iko da li bi to bila dovoljna garancija da se vec 2013 zaduzimo (barem u vidu obveznica) sa nekih 10 milijardi KM po niskim kamatama. Moze li komentar od nekog ekonomiste?
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1786 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Ja licno nemam nista protiv besplatnog dostupanja dokumentacije, kao sto nemam nista protiv besplatnog dostupanja zemljista investitorima i na njihovu inicijativu (vidi primejer Preventa u Gorazdu 1KM za komad livade i dobise tvornicu sa 600 radnih mjesta).

Ipak memorandum bih volio procitati radi svoje radoznalosti i nadam se da ce biti objavljen i da ne moram cekati da ga TI BiH ili CCI ili CIN iskopavaju.

Jedna stvar sto me non stop buni u ovim izvjestajima jer ovo potenciranje "digitalizacije postojecih podataka". Nece digitalizacija naci naftu hebem li je nego probne busotine na potencijalnim lokacijama.


Evo nesto vezano za ovu temu sto sam prije par dana procitao pa me podsjetilo na ovu situaciju:

http://www.economist.com/node/21534794

BUSINESS could scarcely be better for the supermajors, as the world’s biggest listed international oil companies are known. A barrel of Brent crude has changed hands for $100 or more for most of the year and cash is gushing in. On October 25th BP announced quarterly profits of $5.1 billion. Two days later Shell reported profits of $7 billion and Exxon Mobil of $10.3 billion. But the tide of the oil business is turning.

Half a century ago life was simple for the world’s oil giants. Countries with lots of oil often lacked the technology, capital and management skills to find and extract it. Western oil firms supplied all of the above, and did rather well out of it. But then OPEC was born, and petrostates started their own state-backed national oil companies to take charge of their reserves.

State-backed firms now dominate the business. Exxon may be the world’s biggest listed company by market capitalisation, but it is a tiddler beside the National Iranian Oil Company or Saudi Aramco (see chart). Measured by the reserves it controls, it is only the 11th-largest oil and gas firm in the world. Shell and BP scrape into the top 20. State-backed firms control around 80% of the world’s oil.

Obviously, private oil companies have to work with the national giants. But the state firms are often unreliable partners. If the government suddenly turns nasty, as in Venezuela, contracts can be torn up and private oil firms sent packing. In some other cases, the state oil firm is simply incompetent—many are expected to provide sinecures for politicians’ useless nephews. After the huge Kashagan oilfield was discovered in 2000 in Kazakhstan, Exxon, Shell, Total, Eni and ConocoPhillips all jumped at the chance of working with the Kazakh state oil company. Billions of dollars later, the field has produced delays and arguments but no oil.

Not all state oil firms are badly run, however. And the smart ones are arguably a bigger problem for the supermajors, since they are muscling onto their turf. They have pockets deeper than any well. And after years of working with the supermajors, their technical expertise is growing. Norway’s Statoil is a match for almost anyone. Brazil’s Petrobras is developing its own technologies to exploit ultra-deep water. Both are forming partnerships with other state-backed firms.

As if that were not trouble enough for the supermajors, they also face competition from smaller private companies. Oil-service firms, the ones that supply rigs and technical support, are starting to broaden their horizons. A few are offering “full-service” contracts, aping the approach of the supermajors. Some, such as Petrofac, are taking stakes in oilfields too.

State firms that don’t control domestic reserves, such as those from China and South Korea, are bidding for licences that once would have been regarded as on the supermajors’ turf. These firms have patient shareholders who see oil as a matter of national security rather than a source of profits. In 2010 China’s CNOOC bought a stake in Chesapeake Energy. The deal gave it not only access to the Eagle Ford shale in Texas but also better technology to extract unconventional oil and gas from recently discovered shale beds back home in China.

Even utilities are joining the scramble. Most of Europe’s big power companies have bought stakes in upstream oil and gas businesses, though for now they are doing so in partnership with supermajors.

With oil prices high, the scramble to pin down reserves is vicious. Supermajors and state firms vie to buy small independent oil and gas firms for their fields and drilling licences. And when it comes to discovering new barrels, the supermajors find that smaller and nimbler firms (such as Britain’s Tullow and Cairn and America’s Anadarko) are often better at it. In years gone by the supermajors would typically find four or five of the largest new oilfields every year, says David Branson of Booz and Company, a consultancy. Now they discover one or two. On October 25th Exxon said it had struck oil and gas off Vietnam; it was not clear how much.

Supermajors are still needed

Not all is gloom for the supermajors. Their cash and technology are still in demand. Middle Eastern oil firms such as Kuwait Oil Company, Abu Dhabi’s ADNOC and even Saudi Aramco, though technically quite advanced, still need help, particularly in refining and other downstream activities. And newer petro-states such as Uganda and Ghana need lots of help. Their first priority is not technology transfer but reliability. They may prefer to do deals with firms with a long track record of funding and managing big projects from start to finish. That favours the supermajors.

Because oil is so expensive, it makes sense to pump it from difficult places. That too gives an edge to the supermajors. For all Petrobras’s efforts, the supermajors still have the best technology for finding and extracting oil from harsh environments such as the Arctic or deep oceans, and from unconventional sources such as oil sands.

The supermajors also have an advantage over smaller firms when it comes to the biggest and most capital-intensive projects—such as huge liquefied natural gas (LNG) projects. Examples include Prelude, Shell’s mammoth Australian floating LNG facility, and the Shtokman gas project, in which Total and Statoil are helping Gazprom, Russia’s state-backed gas firm.

As the quest for oil intensifies, supermajors will probably take on more risks, both political (tie-ups with dodgy regimes) and geological (investing billions to extract hydrocarbons the Earth is reluctant to give up). They are already doing a fair bit of both. Even Exxon, renowned for its capital discipline, has struck riskier-than-usual deals in the Arctic and the Black Sea with Russia’s state oil firm, Rosneft.

Life is getting harder for the supermajors. Their edge over their rivals—the ability to extract oil from difficult places—is terrifically useful while prices are high. But since it is terrifically costly to extract oil from difficult places, their competitive advantage fizzles if oil prices fall. If it does, their bumper profits could vanish like a pool of petrol into which a lighted match has been carelessly dropped.

Image

Otvaraju se tu znaci jos neke opcije koje nisu postojale prije 20ak godina. U svakom slucaju cekam rezultate istrazivanja ali ne brojim nista unaprijed.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1787 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by KatarinaKosaca »

Evo kaže NIkšić da nije bilo javnog poziva, jer nije zakonski bilo potrebno, pa da će se znati za tri godine. Na pitanje da li će Shell imati povlasticu u tom slučaju, otišao je od novinara onako transparentno :D
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1788 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Hemel »

KatarinaKosaca wrote:Evo kaže NIkšić da nije bilo javnog poziva, jer nije zakonski bilo potrebno, pa da će se znati za tri godine. Na pitanje da li će Shell imati povlasticu u tom slučaju, otišao je od novinara onako transparentno :D
zar nafta ne bi trebala da bude na drzavnom nivou...ja pitam onako k'o laik :roll: :?
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1789 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Hemel wrote:
KatarinaKosaca wrote:Evo kaže NIkšić da nije bilo javnog poziva, jer nije zakonski bilo potrebno, pa da će se znati za tri godine. Na pitanje da li će Shell imati povlasticu u tom slučaju, otišao je od novinara onako transparentno :D
zar nafta ne bi trebala da bude na drzavnom nivou...ja pitam onako k'o laik :roll: :?
U teoriji svasta nesto jeste. U praksi potencijalno ako nalaziste koje se nalazi pod oba entita ce vjerovatno biti od onoga ko ga prvi ispumpa.

Taman posla sad se jos i sa laktaskim cobanom raspravljati i oko ovoga.
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1790 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by detroit-mercy »

heckler wrote:Ja licno nemam nista protiv besplatnog dostupanja dokumentacije, kao sto nemam nista protiv besplatnog dostupanja zemljista investitorima i na njihovu inicijativu (vidi primejer Preventa u Gorazdu 1KM za komad livade i dobise tvornicu sa 600 radnih mjesta).

Ipak memorandum bih volio procitati radi svoje radoznalosti i nadam se da ce biti objavljen i da ne moram cekati da ga TI BiH ili CCI ili CIN iskopavaju.

Jedna stvar sto me non stop buni u ovim izvjestajima jer ovo potenciranje "digitalizacije postojecih podataka". Nece digitalizacija naci naftu hebem li je nego probne busotine na potencijalnim lokacijama.


Evo nesto vezano za ovu temu sto sam prije par dana procitao pa me podsjetilo na ovu situaciju:

http://www.economist.com/node/21534794

BUSINESS could scarcely be better for the supermajors, as the world’s biggest listed international oil companies are known. A barrel of Brent crude has changed hands for $100 or more for most of the year and cash is gushing in. On October 25th BP announced quarterly profits of $5.1 billion. Two days later Shell reported profits of $7 billion and Exxon Mobil of $10.3 billion. But the tide of the oil business is turning.

Half a century ago life was simple for the world’s oil giants. Countries with lots of oil often lacked the technology, capital and management skills to find and extract it. Western oil firms supplied all of the above, and did rather well out of it. But then OPEC was born, and petrostates started their own state-backed national oil companies to take charge of their reserves.

State-backed firms now dominate the business. Exxon may be the world’s biggest listed company by market capitalisation, but it is a tiddler beside the National Iranian Oil Company or Saudi Aramco (see chart). Measured by the reserves it controls, it is only the 11th-largest oil and gas firm in the world. Shell and BP scrape into the top 20. State-backed firms control around 80% of the world’s oil.

Obviously, private oil companies have to work with the national giants. But the state firms are often unreliable partners. If the government suddenly turns nasty, as in Venezuela, contracts can be torn up and private oil firms sent packing. In some other cases, the state oil firm is simply incompetent—many are expected to provide sinecures for politicians’ useless nephews. After the huge Kashagan oilfield was discovered in 2000 in Kazakhstan, Exxon, Shell, Total, Eni and ConocoPhillips all jumped at the chance of working with the Kazakh state oil company. Billions of dollars later, the field has produced delays and arguments but no oil.

Not all state oil firms are badly run, however. And the smart ones are arguably a bigger problem for the supermajors, since they are muscling onto their turf. They have pockets deeper than any well. And after years of working with the supermajors, their technical expertise is growing. Norway’s Statoil is a match for almost anyone. Brazil’s Petrobras is developing its own technologies to exploit ultra-deep water. Both are forming partnerships with other state-backed firms.

As if that were not trouble enough for the supermajors, they also face competition from smaller private companies. Oil-service firms, the ones that supply rigs and technical support, are starting to broaden their horizons. A few are offering “full-service” contracts, aping the approach of the supermajors. Some, such as Petrofac, are taking stakes in oilfields too.

State firms that don’t control domestic reserves, such as those from China and South Korea, are bidding for licences that once would have been regarded as on the supermajors’ turf. These firms have patient shareholders who see oil as a matter of national security rather than a source of profits. In 2010 China’s CNOOC bought a stake in Chesapeake Energy. The deal gave it not only access to the Eagle Ford shale in Texas but also better technology to extract unconventional oil and gas from recently discovered shale beds back home in China.

Even utilities are joining the scramble. Most of Europe’s big power companies have bought stakes in upstream oil and gas businesses, though for now they are doing so in partnership with supermajors.

With oil prices high, the scramble to pin down reserves is vicious. Supermajors and state firms vie to buy small independent oil and gas firms for their fields and drilling licences. And when it comes to discovering new barrels, the supermajors find that smaller and nimbler firms (such as Britain’s Tullow and Cairn and America’s Anadarko) are often better at it. In years gone by the supermajors would typically find four or five of the largest new oilfields every year, says David Branson of Booz and Company, a consultancy. Now they discover one or two. On October 25th Exxon said it had struck oil and gas off Vietnam; it was not clear how much.

Supermajors are still needed

Not all is gloom for the supermajors. Their cash and technology are still in demand. Middle Eastern oil firms such as Kuwait Oil Company, Abu Dhabi’s ADNOC and even Saudi Aramco, though technically quite advanced, still need help, particularly in refining and other downstream activities. And newer petro-states such as Uganda and Ghana need lots of help. Their first priority is not technology transfer but reliability. They may prefer to do deals with firms with a long track record of funding and managing big projects from start to finish. That favours the supermajors.

Because oil is so expensive, it makes sense to pump it from difficult places. That too gives an edge to the supermajors. For all Petrobras’s efforts, the supermajors still have the best technology for finding and extracting oil from harsh environments such as the Arctic or deep oceans, and from unconventional sources such as oil sands.

The supermajors also have an advantage over smaller firms when it comes to the biggest and most capital-intensive projects—such as huge liquefied natural gas (LNG) projects. Examples include Prelude, Shell’s mammoth Australian floating LNG facility, and the Shtokman gas project, in which Total and Statoil are helping Gazprom, Russia’s state-backed gas firm.

As the quest for oil intensifies, supermajors will probably take on more risks, both political (tie-ups with dodgy regimes) and geological (investing billions to extract hydrocarbons the Earth is reluctant to give up). They are already doing a fair bit of both. Even Exxon, renowned for its capital discipline, has struck riskier-than-usual deals in the Arctic and the Black Sea with Russia’s state oil firm, Rosneft.

Life is getting harder for the supermajors. Their edge over their rivals—the ability to extract oil from difficult places—is terrifically useful while prices are high. But since it is terrifically costly to extract oil from difficult places, their competitive advantage fizzles if oil prices fall. If it does, their bumper profits could vanish like a pool of petrol into which a lighted match has been carelessly dropped.

Image

Otvaraju se tu znaci jos neke opcije koje nisu postojale prije 20ak godina. U svakom slucaju cekam rezultate istrazivanja ali ne brojim nista unaprijed.
Nego Hecklere, kako ovja tekst ide u korak sa svim onim teorijama o velikim, zlim naftnim kompanijama i kako samo jedna zemlja profitira od nafte a ostali kupe mrvice sa stola :mrgreen:. Mislim, veoma intresantan text obzirom sta sve nece covjek procitati ovdje na internetu :mrgreen: .
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1791 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

To treba pobornike tih teorija pitati ja ne bih znao objasniti :)
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#1792 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by BASS »

@ins - energoinvest? ovdje poziva partnere da sa njima sudjeluju u istraživanju.
Znači to dovodi na dva pitanja :
- Kako neko drugi (Shell) sada provodi istraživanje kada je u pozivu Energoinvest ovlašten da to čini u periodu od 10 godina,hoće li Energoinvest ustati u zaštitu svojih prava,jer mu je naloženo čak i da dostavi dokumentaciju - što ga praktično razvlašćuje ili da li će Energoinvest (smjeti) bar da traži svoj udio?
- Kako onda potpisnik Vlada a ne Energoinvest

Pored toga,ako rezultati budu pozitivni - kaže eksploatacija počinje već 2015 - od strane koga?
Kako se može to nazvati "memorandum o razumjevanju" kada Shell već stekao određena prava,a Vlada obaveze?
Između redova vidljivo je da se radi o čistoj koncesiji ni manje ni više.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1793 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Treba insistirati na transparentnosti ali bez pretjerane paranoje.

Iz dosadasnjih izvjestaja ja koliko sam razumio na Energoinvestov poziv su se javile tek marginalne firme. Na upit Vlade moze li ili ne moze samostalno ovaj posao izgurati Ei je odgovorio da ipak nije realno da oni to sprovedu do kraja te se preko Ei-ovih kontakata doslo do nekog na dovoljno visokom polozaju u Shellu da se razgovori pocnu.

Iz dosadasnjih izvjestaja se ne moze zakljuciti da obaveze vlade postoje mimo da dostave rezultate dosadasnjeg istrazivanja. Ta dokumentacija sama od sebe nije nista vise nego ogrijevni materijal ako je nema ko iskoristiti.

Svaki drugi komentar cu da zadrzim dok ne procitam sam memorandum i ne vidim konkretne rezultate te saradnje.



PS Jos nesto sto je meni interes pobudilo je da koliko sam vidio do sada Shell nije dao ni jednu izjavu za javnost pa taman ni standardno palamudjenje.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1794 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/886/ ... dal-trhulj

Ok intervju (osim mozda one metafore sa Ligom Prvaka i cifre od 20-30 miliona).

Nije ovo nikakvo istrazivanje nafte nego digitalizacija postojece dokumentacije. U slobodnom prijevodu, kurcu sviranje ali neophodan prvi korak ako ce se ista pametno ikad raditi.
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#1795 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ins »

heckler wrote:Treba insistirati na transparentnosti ali bez pretjerane paranoje.

Iz dosadasnjih izvjestaja ja koliko sam razumio na Energoinvestov poziv su se javile tek marginalne firme. Na upit Vlade moze li ili ne moze samostalno ovaj posao izgurati Ei je odgovorio da ipak nije realno da oni to sprovedu do kraja te se preko Ei-ovih kontakata doslo do nekog na dovoljno visokom polozaju u Shellu da se razgovori pocnu.

Iz dosadasnjih izvjestaja se ne moze zakljuciti da obaveze vlade postoje mimo da dostave rezultate dosadasnjeg istrazivanja. Ta dokumentacija sama od sebe nije nista vise nego ogrijevni materijal ako je nema ko iskoristiti.

Svaki drugi komentar cu da zadrzim dok ne procitam sam memorandum i ne vidim konkretne rezultate te saradnje.



PS Jos nesto sto je meni interes pobudilo je da koliko sam vidio do sada Shell nije dao ni jednu izjavu za javnost pa taman ni standardno palamudjenje.
I moj je stav slican.

Koncept bi bio:

1. Energoinvest posjeduje dokumentaciju u vlasnistvu i vec godinama trazi partnera
2. Shell je zainteresiran ali ne zeli da radi sa EI vec samostalno a sa Vladom FBiH kao partnerom (iz sasvim razumljivih razloga u ovoj zemlji)
3. Dogovara se metod po kojem EI za simbolicnu sumu novca ustupa svoja istrazivanja i izlazi iz ovog posla
4. Shell i Vlada FBiH sklapa ugovor po kojem ce Shell istrazivati i rezultate predati Vladi FBiH
5. Nakon sto Shell dostavi rezultate, i ako nafte bude, raspisuje se poziv za koncesionara.
6. Koncesionar ce najvjerovatnije biti obavezan da nadoknadi troskove istrazivanja Shellu.

Shell zna svoj posao, tako da nema potrebe da o njihovom tehnickom dijelu posla polemisemo.

Njihova PR direktorica za Centralnu i Istocnu Evropu je bila jucer u Sarajevu.
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1796 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by detroit-mercy »

heckler wrote:Treba insistirati na transparentnosti ali bez pretjerane paranoje.

Iz dosadasnjih izvjestaja ja koliko sam razumio na Energoinvestov poziv su se javile tek marginalne firme. Na upit Vlade moze li ili ne moze samostalno ovaj posao izgurati Ei je odgovorio da ipak nije realno da oni to sprovedu do kraja te se preko Ei-ovih kontakata doslo do nekog na dovoljno visokom polozaju u Shellu da se razgovori pocnu.

Iz dosadasnjih izvjestaja se ne moze zakljuciti da obaveze vlade postoje mimo da dostave rezultate dosadasnjeg istrazivanja. Ta dokumentacija sama od sebe nije nista vise nego ogrijevni materijal ako je nema ko iskoristiti.

Svaki drugi komentar cu da zadrzim dok ne procitam sam memorandum i ne vidim konkretne rezultate te saradnje.



PS Jos nesto sto je meni interes pobudilo je da koliko sam vidio do sada Shell nije dao ni jednu izjavu za javnost pa taman ni standardno palamudjenje.
Ono sto je za nas posao stoljeca :mrgreen: za Shell je samo jos jedno istrazivanje pored stotina drugih koje provode diljem plantete :mrgreen: , prema tome nije ni vrijedno komentiranja.
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#1797 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by brzica »

[/quote]
Ono sto je za nas posao stoljeca :mrgreen: za Shell je samo jos jedno istrazivanje pored stotina drugih koje provode diljem plantete :mrgreen: , prema tome nije ni vrijedno komentiranja.[/quote]


Ne znam brate što se ovoliko raspravlja o ovome, niti je Vlada napravila neki posao,
niti je neki lopovluk bilo komu omogućen (za sada ga ne vidim). Vlada u nedostatku kvalitetnih
poteza daje više na PR, na to se ulove dežurni kritičari i lupaju kao Maksim po diviziji.
Samo trošenje vremena.

Pozitivno je to što je mogući posao izbijen iz ruku dokazanih mešetara (mislim na SBiH, ali
to ne implicira da ovi novi nemaju takvih)), barem za sada (eventualnog eksploatiranja neće
biti do 2015. koliko sam vidio), jer tko zna tko će biti na vlasti nakon sljedećih općih izbora.

Loše je to što se priča o digitalizaciji dokumentacije jednog projekta postavlja kao
vrhunsko dostignuće Vlade :-)
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1798 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by detroit-mercy »

brzica wrote:
Ono sto je za nas posao stoljeca :mrgreen: za Shell je samo jos jedno istrazivanje pored stotina drugih koje provode diljem plantete :mrgreen: , prema tome nije ni vrijedno komentiranja.[/quote]


Ne znam brate što se ovoliko raspravlja o ovome, niti je Vlada napravila neki posao,
niti je neki lopovluk bilo komu omogućen (za sada ga ne vidim). Vlada u nedostatku kvalitetnih
poteza daje više na PR, na to se ulove dežurni kritičari i lupaju kao Maksim po diviziji.
Samo trošenje vremena.

Pozitivno je to što je mogući posao izbijen iz ruku dokazanih mešetara (mislim na SBiH, ali
to ne implicira da ovi novi nemaju takvih)), barem za sada (eventualnog eksploatiranja neće
biti do 2015. koliko sam vidio), jer tko zna tko će biti na vlasti nakon sljedećih općih izbora.

Loše je to što se priča o digitalizaciji dokumentacije jednog projekta postavlja kao
vrhunsko dostignuće Vlade :-)[/quote]
U principu se slazem, tek kada vidim konkretnu investiciju (da zakopaju temlje) i konkretna radna mjesta sve drugo je sviranje kurcu i kupljenje jeftinih politickih bodova.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1799 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Fala krtzu vise i ovo je doslo, ja mogu 50 ljudi nabrojati po fakultetima, osnovnim, srednjim skolama koje treba penzionisati.

Pokretanje procedure penzionisanja
Penzioneri zauzimaju radna mjesta mladima u FBiH
Federalne institucije ne poštuju zakonske propise o penzionisanju zaposlenih, zbog čega je Vlada Federaciji BiH (FBiH) bila primorana da zaključkom obaveže sve rukovodioce ovih institucija da odmah pokrenu proceduru penzonisanja službenika koji za to ispunjavaju zakonske uslove.
U federalnim institucijama radi 63 ljudi koji su već ispunili ili krajem ove godine ispunjavaju jedan ili oba zakonska uslova za odlazak u penziju, piše današnje "Oslobođenje".

Najviše zaposlenih koji imaju uslove za penzionisanje, a još zauzimaju radno mjesto radi u Poreskoj upravi FBiH, čak devetoro, a jedan od njih je još prije četiri godine ispunio zakonski limit od 65 godina starosti.

Slijedi Služba za zajedničke poslove organa i tijela FBiH sa sedmoro zaposlenih koji su ispunili uslov za penziju, od kojih većina u ovoj godini puni 40 godina radnog staža, jedno lice navršava 65 godina starosti, a jedno puni čak 44 godine radnog staža, četiri više od zakonskog limita.

Prekoračenja zakonskih limita za odlazak u penziju ima i u Ministarstvu pravde FBiH.
Image
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1800 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

ReD aka Socijalista wrote:Fala krtzu vise i ovo je doslo, ja mogu 50 ljudi nabrojati po fakultetima, osnovnim, srednjim skolama koje treba penzionisati.

Pokretanje procedure penzionisanja
Penzioneri zauzimaju radna mjesta mladima u FBiH
Federalne institucije ne poštuju zakonske propise o penzionisanju zaposlenih, zbog čega je Vlada Federaciji BiH (FBiH) bila primorana da zaključkom obaveže sve rukovodioce ovih institucija da odmah pokrenu proceduru penzonisanja službenika koji za to ispunjavaju zakonske uslove.
U federalnim institucijama radi 63 ljudi koji su već ispunili ili krajem ove godine ispunjavaju jedan ili oba zakonska uslova za odlazak u penziju, piše današnje "Oslobođenje".

Najviše zaposlenih koji imaju uslove za penzionisanje, a još zauzimaju radno mjesto radi u Poreskoj upravi FBiH, čak devetoro, a jedan od njih je još prije četiri godine ispunio zakonski limit od 65 godina starosti.

Slijedi Služba za zajedničke poslove organa i tijela FBiH sa sedmoro zaposlenih koji su ispunili uslov za penziju, od kojih većina u ovoj godini puni 40 godina radnog staža, jedno lice navršava 65 godina starosti, a jedno puni čak 44 godine radnog staža, četiri više od zakonskog limita.

Prekoračenja zakonskih limita za odlazak u penziju ima i u Ministarstvu pravde FBiH.
Image
Penzionisace ih, primit mlade, perspektivne zelatince, koji nemaju veze o poslu, a onda ce ove metuzaleme placat po ugovoru... Takva je praksa... Bice skuplja pita, nego tepsija...
Post Reply