Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#17726 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

svaka čast, momački si se potrudio :thumbup: :mrgreen:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17727 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

RJ57 wrote: 11/03/2020 10:33 svaka čast, momački si se potrudio :thumbup: :mrgreen:
Gospodin @LOTR sa Skyscrapercitya ... :bih:
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#17728 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Meni nije jasno ovo oko tunela Ivan.
Spominje se da je u izgradnji (gledamo slike), a onda se spominje da je tender.
Bilo je to nedavno i u medijima, da su obezbijeđene pare, fakat mi je nejasno, ako može pojašnjenje?
User avatar
bude
Posts: 1099
Joined: 10/11/2008 13:26

#17729 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by bude »

Koliko ja vidim, sam tunel je u fazi izgradnje (kao sto smo imali priliku vidjeti i u medijima), a pristupna cesta je tender
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#17730 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Gray »

To je tender za dionicu Tarčin do ulaza u tunel ivan, a sam tunel se već gradi.
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#17731 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

:thumbup:
HVALA!
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17732 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Nastavlja se izgradnja Koridora 5C - Završetak mosta Svilaj do ljeta, uskoro početak radova na tunelu Ivan
Image

Šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik EU ambasador Johann Sattler bio je domaćin sastanka na visokom nivou o Koridoru 5C održanom u četvratak, 12. marta, u Sarajevu, na kojem su prisustvovali nadležni zvaničnici sa državnog i entitetskih nivoa, te predstavnici Evropske investicijske banke (EIB) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), kako bi razgovarali o ubrzavanju radova.

Kako je saopšteno iz Delegacije EU u BiH, radovi su u toku na nekoliko aktivnih gradilišta u zemlji, i BiH je posvećena tome da se privedu kraju.

- Projekat povezivanja u kojem je ostvaren najveći napredak u regionu je most u Svilaju koji će biti dovršen do ovog ljeta. Dugo iščekivani radovi su napokon započeli na izgradnji mosta u Gradišci, kao i autoputa između Rudanke i Johovca. Gradilište tunela u Zenici je nedavno otvoreno, te će krajem ovog mjeseca biti obilježen i početak radova na iskopu tunela na Ivanu - dodali su.

Koridor 5C je najambiciozniji investicijski program u Bosni i Hercegovini, koji zahtijeva značajna finansijska sredstva i ljudske resurse. Do sada je Evropska unija osigurala više od 200 mil EUR grantva kroz Investicijski okvir Zapadnog Balkana (WBIF) za izgradnju 11 poddionica autoputa na Koridoru 5C u BiH, nadopunjavajući zajmove EIB-a i EBRD-a.

Ambasador Johann Sattler izjavio je da su se pet godina nakon pokretanja Agende za povezivanje i u susret Samitu EU-Zapadni Balkan koji će se održati u Zagrebu 6. i 7. maja 2020. godine, sastali kako bi napravili pregled trenutnog stanja i razgovarali o budućim planovima za razvoj i završetak radova na autoputu Koridor 5C u BiH.

- Nastavak investiranja u Koridor 5C je prioritet koji će obezbijediti moderne transportne veze koje povezuju zemlju sa regionom i EU za dobrobit građana i ekonomije. Bosna i Hercegovina može mobilizovati resurse i tehničke kapacitete za ubrzavanje radova - dodao je Sattler.

Tokom sastanka, predstavnici relevantnih vlasti potvrdili su opredjeljenje za ubrzavanje pripreme i provedbe dosadašnjih ulaganja u Koridor 5C.
eKapija
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#17733 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

nažalost kako stvari stoje nećemo se tako skoro provozati ničim, ne vidim ništa dobro za gradilišta kad ova epidemija bukne. šteta, baš sad kad su neke stvari krenule sa mrtve tačke koju smo bili dostigli u par prethodnih godina
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#17734 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

RJ57 wrote: 15/03/2020 09:38 nažalost kako stvari stoje nećemo se tako skoro provozati ničim, ne vidim ništa dobro za gradilišta kad ova epidemija bukne. šteta, baš sad kad su neke stvari krenule sa mrtve tačke koju smo bili dostigli u par prethodnih godina
Ako se ista radi sada, radi se Vc...
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#17735 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Q_Line »

kurty wrote: 24/03/2020 13:27
RJ57 wrote: 15/03/2020 09:38 nažalost kako stvari stoje nećemo se tako skoro provozati ničim, ne vidim ništa dobro za gradilišta kad ova epidemija bukne. šteta, baš sad kad su neke stvari krenule sa mrtve tačke koju smo bili dostigli u par prethodnih godina
Ako se ista radi sada, radi se Vc...
Jug se radi, bio sam danas "dole", miniranja terena svakodnevna... bagera i kamiona ko u priči... čak mislim da koriste manju zagušenost saobraćaja da rade brže.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#17736 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Q_Line wrote: 24/03/2020 20:55
kurty wrote: 24/03/2020 13:27
RJ57 wrote: 15/03/2020 09:38 nažalost kako stvari stoje nećemo se tako skoro provozati ničim, ne vidim ništa dobro za gradilišta kad ova epidemija bukne. šteta, baš sad kad su neke stvari krenule sa mrtve tačke koju smo bili dostigli u par prethodnih godina
Ako se ista radi sada, radi se Vc...
Jug se radi, bio sam danas "dole", miniranja terena svakodnevna... bagera i kamiona ko u priči... čak mislim da koriste manju zagušenost saobraćaja da rade brže.
Zenica takodje, mi radimo... Radimo od sutra, prekosutra opet i na Ivanu
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#17737 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

@kurty ,
Danas prođe kroz hodnik vijest da se svaki čas čeka poruka od strane investitora da se obustavljaju radovi, navodno da je pismo napisano, čeka se potpis. Bar za KDG.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#17738 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Naslovnica wrote: 24/03/2020 22:02 @kurty ,
Danas prođe kroz hodnik vijest da se svaki čas čeka poruka od strane investitora da se obustavljaju radovi, navodno da je pismo napisano, čeka se potpis. Bar za KDG.
Aha... Nisam u toku. Juce sam isprebacivao masine. Jutros ljudi bezze otisli u Ze. Vidjet ćemo sta ce se zbiti.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17739 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

kurty wrote: 24/03/2020 22:21
Naslovnica wrote: 24/03/2020 22:02 @kurty ,
Danas prođe kroz hodnik vijest da se svaki čas čeka poruka od strane investitora da se obustavljaju radovi, navodno da je pismo napisano, čeka se potpis. Bar za KDG.
Aha... Nisam u toku. Juce sam isprebacivao masine. Jutros ljudi bezze otisli u Ze. Vidjet ćemo sta ce se zbiti.
Iako sam jako tužan, što će ovo zaustaviti izgradnju autoputeva, pogotovo Zeničke obilaznice koja je počela dobivati konture, treba ipak naglasiti da radnici moraju biti svakako na prvom mjestu.

Ako je moguće, javljajte nam kako stvari stoje. Lijep pozdrav :)
kakaljin
Posts: 13497
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#17740 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

Posto ovdje ima upucenih u gradjevinu i radove, interesuje me kolika je razlika u cijeni ako se nesto uzecu primjer radi godinu dana u jednoj smjeni, i ako se to isto radi 4 mjeseca u tri smjene? Dali je velika razlika pa niko ne radi u tri smjene ili je kako ja mislim da je rad krace u tri smjene skoro isto kosta kao rad u jednoj smjeni puno duze?

Hvala
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#17741 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Pa za tri smjene ti treba tri puta više ljudi. Jer gubi se smisao trenutnu jednu smjenu podjeliš na tri smjene. Noćni rad, terenski rad, organizacija ishrane za noćnu smjenu, pitanje je ima li radnika koji bi pristali na taj režim...

Zanima i mene sa građevinske strane koji su problemi.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17742 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Da ubacim pregled novosti vezanih za autoput, koje su prethodile ovoj katastrofi ...

Za autoput Rača-Bijeljina potrebno eksproprisati 640 parcela
Image

Za dionicu autoputa Rača-Bijeljina potrebno je obilježiti i eksproprisati oko 640 parcela, odnosno oko 175 hektara većinom poljoprivrednog zemljišta, rečeno je Srni u Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove /RUGIPP/.

U RUGIPP-u očekuju da geodetsko-tehnički radovi za dionicu auto-puta Rača-Bijeljina, koji su počeli 11. marta, budu završeni za dva mjeseca, ukoliko to vremenske prilike budu omogućavale.

"Za ovu dionicu u dužini od 20 kilometara formirano je pet timova geodetske struke, ukupno 10 geodetskih stručnjaka, za obilježavanje trase auto-puta", rečeno je u RUGIPP-u.

Nakon što se završe geodetsko-tehnički radovi na terenu ide se u postupak eksproprijacije i rješavanja imovinsko-pravnih odnosa za utvrđenu trasu.

U Upravi su naveli da je za dionicu auto-puta Brčko-Rača usvojen plan parcelacije, te da su spremno dočekali stupanje na snagu Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje auto-puta i gasovoda dionice Vukosavlje-Brčko i Brčko-Rača.

"Ovim zakonom predviđeno je da geodetsko-tehničke radove vrši RUGIPP", podsjetili su u Upravi i dodali da je RUGIPP obezbijedio sva potrebna materijalno-tehnička sredstva i formirao timove iz reda zaposlenih geodeta koji će izvoditi radove.

Za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa u postupku eksproprijacije takođe su formirani timovi koje čine geodete i diplomirani pravnici, za koje je održana edukacija u petak, 13. marta, u Bijeljini.

Na zvaničnoj internet stranici grada Bijeljina postavljena je konačna trasa dionice auto-puta i gasovoda od Rače do granice Bijeljine sa distriktom Brčko.

U sekciju "geografski informacioni sistem" na linku https://bit.ly/38NHeTU nalazi se detaljan prikaz parcela koje će biti obuhvaćene eksproprijacijom.
Akta
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#17743 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Nema samoizolacije za radnike na gradilištu autoputa: Pogledajte kako teku radovi na izgradnji nadvožnjaka u Zvirovićima
Image

Iako je na početku bilo velike pompe oko radnika iz Kine koji grade autoput da su mogući prenositelji koronavirusa jer dolaze iz područja zaraženim koronavirusom, te da bi zbog toga izgradnja mogla trajati duže zbog samoizolacije izgleda da to nije točno. Dok je većina svjetske populacije u karanteni, ovi marljivi radnici rade punom parom na izgradnji dionice Počitelj – Zvirovići.
Prema današnjim podacima u Kini je od početka epidemije do danas zabilježen 80.881 slučaj zaraze koronavirusom a smrtno je stradalo 3.226 osoba. Broj izliječenih od koronavirusa je 68.679, što znači da je 84.91% zaraženih izliječeno.

Danas smo obišli gradilište u Zvirovićima. Trenutno radnici tvrtke “China State Construction Engeering Company“ rade na pripremi terena za izgradnju nadvožnjaka iznad regionalne ceste R425a Zvirovići – Tromeđa.

Image

Podsjetimo se da je izgradnja ovog dijela autoputa jako važna za spajanje juga Hercegovine s Europskom Unijom ali i za lakši dolazak turista u vjersko središte Međugorje.
Image

Image

Image

Image

Image
kakaljin
Posts: 13497
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#17744 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

Haris.ba wrote: 27/03/2020 10:14 Pa za tri smjene ti treba tri puta više ljudi. Jer gubi se smisao trenutnu jednu smjenu podjeliš na tri smjene. Noćni rad, terenski rad, organizacija ishrane za noćnu smjenu, pitanje je ima li radnika koji bi pristali na taj režim...

Zanima i mene sa građevinske strane koji su problemi.
Naravno podrazumjeva se vise radnika, vise sam mislio duzina rada jedne smjene ili krace rad u tri smjene radi dnevnica i tako tih stvari. Da li je isplativije raditi godinu dana nesto ili u tri smjene da to sve isto zavrsis za 4 mjeseca.
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#17745 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Pa po ekonomskoj logici, finansijski, trebalo bi biti finansijski bolje raditi godinu dana u jednoj smjeni. Ima tu masa razloga, ali su generalno troškovi 3 smjene veći. U krajnjoj liniji, tu plaćaš određenim radnicima rad u specijalnim noćnim uslovima, što je odmah više.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#17746 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

kakaljin wrote: 27/03/2020 10:01 Posto ovdje ima upucenih u gradjevinu i radove, interesuje me kolika je razlika u cijeni ako se nesto uzecu primjer radi godinu dana u jednoj smjeni, i ako se to isto radi 4 mjeseca u tri smjene? Dali je velika razlika pa niko ne radi u tri smjene ili je kako ja mislim da je rad krace u tri smjene skoro isto kosta kao rad u jednoj smjeni puno duze?

Hvala
dio odgovora si vec dobio...
onda imas i neke "rokove"...
bubam sad... uhvatis takt sa jednom smjenom, neki potporni zid... kampada ti 12 metara..
dana armatura, dan oplata, dan betoniranje... dan armatura, dan oplata, dan betoniranje... ovako beton bude u oplati bar 36h, a teoretski, u tri smjene ispalo bi, da nakon betoniranja, 8h poslije skidas oplatu...
onda mostovi... znam recimo mss, hering je uhvatio takt, svakih 12 dana.... i tako dalje...
uglavnom, postoje pozicije koje bi se mogle raditi non stop, a postoje i pozicije koje ipak moraju malo "odlezati"
kakaljin
Posts: 13497
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#17747 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

kurty wrote: 27/03/2020 12:47
kakaljin wrote: 27/03/2020 10:01 Posto ovdje ima upucenih u gradjevinu i radove, interesuje me kolika je razlika u cijeni ako se nesto uzecu primjer radi godinu dana u jednoj smjeni, i ako se to isto radi 4 mjeseca u tri smjene? Dali je velika razlika pa niko ne radi u tri smjene ili je kako ja mislim da je rad krace u tri smjene skoro isto kosta kao rad u jednoj smjeni puno duze?

Hvala
dio odgovora si vec dobio...
onda imas i neke "rokove"...
bubam sad... uhvatis takt sa jednom smjenom, neki potporni zid... kampada ti 12 metara..
dana armatura, dan oplata, dan betoniranje... dan armatura, dan oplata, dan betoniranje... ovako beton bude u oplati bar 36h, a teoretski, u tri smjene ispalo bi, da nakon betoniranja, 8h poslije skidas oplatu...
onda mostovi... znam recimo mss, hering je uhvatio takt, svakih 12 dana.... i tako dalje...
uglavnom, postoje pozicije koje bi se mogle raditi non stop, a postoje i pozicije koje ipak moraju malo "odlezati"
Razumijem da neki poslovi ne mogu da se rade brzo, ali poslovi koji se mogu raditi u tri smjene da se rade da bi se prije nesto zavrsilo na to sam mislio, sada koliko je to skuplje ali opet neki poslovi se vuku duzi vremenski period a mogli bi se zavrsiti ranije. I onda taj dugi period ima puno dnevnca, a da ide krace onda ce manje dnevnica biti nocne dnevnice koje su skuplje, pa zato mislim da bi se neki poslovi mogli zavrsiti ranje za isto para ili mozda malo skuplje, a konkretno kod autoputa kada se ranije zavrsi onda se i ranije moze koristiti i naplacivati putarina i prije vratiti to placeno vise radi ranijeg zavrsetka.


Mozda se ne iizjasnim pravilno ali vjerovatno kontas sta zelim da napisem.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#17748 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

kakaljin wrote: 27/03/2020 11:09
Haris.ba wrote: 27/03/2020 10:14 Pa za tri smjene ti treba tri puta više ljudi. Jer gubi se smisao trenutnu jednu smjenu podjeliš na tri smjene. Noćni rad, terenski rad, organizacija ishrane za noćnu smjenu, pitanje je ima li radnika koji bi pristali na taj režim...

Zanima i mene sa građevinske strane koji su problemi.
Naravno podrazumjeva se vise radnika, vise sam mislio duzina rada jedne smjene ili krace rad u tri smjene radi dnevnica i tako tih stvari. Da li je isplativije raditi godinu dana nesto ili u tri smjene da to sve isto zavrsis za 4 mjeseca.
Nocni rad moras platiti vise nego dnevni. (Dobro, u Bosni smo, znamo da bas i ne moras al eto). Onda tu je problem sa vecom radnom snagom sto ih moras zaposliti, a kasnije otpustati (ako nemas kontinuitet projekata da ih sve drzis zaposlene), vise mjesecne izdatke na veci broj plata. Nocni rad ima i veci rizik od greske, potrebno je dobro osvjetljenje za gradiliste itd.. ima tu zavrzlama. Sigurno je da 4 u 3 (mjeseca u smjene) vs 12 u 1 kosta znatno vise. Ali nije to toliko strasna stvar, koliko potreba za kontinuitetom u projektima i otvorenim prostorom za dalja predizborna obecanja. Sta bi pricali sad da je AP gotov.. ovako bar jos 10-15 izbora cemo naredne godine biti najvece gradiliste u Evropi :lol:
Naslovnica
Posts: 35443
Joined: 20/03/2013 15:38

#17749 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Bolje držati radnike na gradilištu od 06 ujutro do 17-18 popodne, uključujući i vikende, nego u 3 smjene šljakati. 8-)
Samo ka'em.
detroit-mercy
Posts: 16988
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#17750 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by detroit-mercy »

kakaljin wrote: 27/03/2020 11:09
Haris.ba wrote: 27/03/2020 10:14 Pa za tri smjene ti treba tri puta više ljudi. Jer gubi se smisao trenutnu jednu smjenu podjeliš na tri smjene. Noćni rad, terenski rad, organizacija ishrane za noćnu smjenu, pitanje je ima li radnika koji bi pristali na taj režim...

Zanima i mene sa građevinske strane koji su problemi.
Naravno podrazumjeva se vise radnika, vise sam mislio duzina rada jedne smjene ili krace rad u tri smjene radi dnevnica i tako tih stvari. Da li je isplativije raditi godinu dana nesto ili u tri smjene da to sve isto zavrsis za 4 mjeseca.
Pa zavisi i koliko unaprijed ugovorenog posla imas i koliki je obim tih poslova, ako nisi bas nesto ugovorio pokrij se i suti i radi sa jednom smjenom ako te ceka hrpa poslova onda ces halaiti i vise troskove 2 i 3 smjene i nadomjestiti ih kroz povecanu aktivnost.
Post Reply