Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#17676 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Seawolf wrote:
amar1994 wrote:
Seawolf wrote: Hvala ti!

Kontaktirat ću sutra i jedne i druge. Javim rezultat.
nista,ovi sa linka su imali i azija modele,tako da bi trebali imati tu koju trazis :)
Image

Kupio sam. Hvala ti! :thumbup:
I koliko je bio para?
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#17677 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hemel »

Seawolf wrote:
amar1994 wrote:
Seawolf wrote: Hvala ti!

Kontaktirat ću sutra i jedne i druge. Javim rezultat.
nista,ovi sa linka su imali i azija modele,tako da bi trebali imati tu koju trazis :)
Kupio sam. Hvala ti! :thumbup:
Koristis li start/stop sistem ili ga iskljucujes po paljenju?
User avatar
Averus
Posts: 21284
Joined: 13/02/2008 17:07

#17678 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Averus »

Uputili su me u to da Insignia ima tu neku manu na motoru, pa malo-malo rikne ili tako nešto. Je li to istina?

Je li se odnosi na sve motore, ili samo određeni (vidim najviše je 2.0CDTI na olx.ba na prodaju)


Nije da ću je kupiti, nego čisto me onako zanima šta se dešava i je li kod sve tri Insignije ili samo prva/druga?
User avatar
konektovan
Posts: 51417
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#17679 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Averus wrote:Uputili su me u to da Insignia ima tu neku manu na motoru, pa malo-malo rikne ili tako nešto. Je li to istina?

Je li se odnosi na sve motore, ili samo određeni (vidim najviše je 2.0CDTI na olx.ba na prodaju)


Nije da ću je kupiti, nego čisto me onako zanima šta se dešava i je li kod sve tri Insignije ili samo prva/druga?
Radilica je slaba tacka na tim motorima, posebno cini mi se kod jace verzije od 116 kw. Posjeti neki od opel foruma, naci ces dosta tema o tim motorima, vrlinama i manama. Kazu da je od facelifta sve poboljsano.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#17680 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Seawolf »

preludezalude wrote: I koliko je bio para?
280,00 KM.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#17681 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Seawolf »

Hemel wrote: Koristis li start/stop sistem ili ga iskljucujes po paljenju?
Prva stvar koju uradim nakon startanja motora je da pritisnem dugme za isključivanje start/stop sistema.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#17682 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hemel »

Seawolf wrote:
Hemel wrote: Koristis li start/stop sistem ili ga iskljucujes po paljenju?
Prva stvar koju uradim nakon startanja motora je da pritisnem dugme za isključivanje start/stop sistema.
:thumbup:

Koliko je izdrzao taj stari akumulator?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17683 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

Seawolf wrote: 280,00 KM.
znaci 2x skuplji od obicnog :shock: ,crkao a jos ne koristis start/stop :zoka:

jos je i dobar, yuasa YBX7030 (S85) 12V 72Ah 760A je oko 500KM :run:
Last edited by amar1994 on 22/10/2018 23:17, edited 1 time in total.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#17684 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Seawolf »

Hemel wrote:
Seawolf wrote:
Hemel wrote: Koristis li start/stop sistem ili ga iskljucujes po paljenju?
Prva stvar koju uradim nakon startanja motora je da pritisnem dugme za isključivanje start/stop sistema.
:thumbup:

Koliko je izdrzao taj stari akumulator?
Tvornički ugrađen, 55 mjeseci.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#17685 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hemel »

Seawolf wrote: Tvornički ugrađen, 55 mjeseci.
Nemam znakove slabosti istog ali eto da imam neki orjentir a starost je priblizna. :D
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#17686 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by UmaX »

Averus wrote:Uputili su me u to da Insignia ima tu neku manu na motoru, pa malo-malo rikne ili tako nešto. Je li to istina?

Je li se odnosi na sve motore, ili samo određeni (vidim najviše je 2.0CDTI na olx.ba na prodaju)


Nije da ću je kupiti, nego čisto me onako zanima šta se dešava i je li kod sve tri Insignije ili samo prva/druga?
Mora se redovno mijenjat gumena brtva od uljne pumpe ako se ne varam, uglavnom ako je auto odrzavano propisno i ako ga ti pazis, nema frke. Inace havarije su bile u pravilu kod onih koji nisu isli u ovlasteni na servise, a majstori po garazama to prije nisu znali. Sad znaju naravno, mada ni sad ne svi.

Facelift je to rijesio u svim 2.0CDTI verzijama jer je promijenjen dizajn.

Inace Insignia A prije facelifta se znala zapalit, problem je bio sto bi u slucaju curenja tecnosti od hidraulike volana to islo po DPF-u. Facelift ima elektricni servo pa ni tog straha nema.

Zakljucak, kupit facelift. :mrgreen:

Isto kao Astra J, treba ganjat facelift jer je sve popeglano, narocito notorni M32 mjenjac.
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#17687 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sale07 »

Dobro vodite računa o tome kakve primjerke birate, jer se otklanjanje pojedinih kvarova može riješiti isključivo uz upotrebu specijalnih alata. Ovako izgleda dio kompleta...
Ovo sam na jednom portalu procitao vezano za Volvo vozila, mozel neko potvrditi ili negirati ovo, i generalno kakva je situacija u sarajevu sa odrzavanjem Volvo vozila. Da li ima nekih pouzdani servisa i to
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#17688 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mali_milojica »

sale07 wrote:
Dobro vodite računa o tome kakve primjerke birate, jer se otklanjanje pojedinih kvarova može riješiti isključivo uz upotrebu specijalnih alata. Ovako izgleda dio kompleta...
Ovo sam na jednom portalu procitao vezano za Volvo vozila, mozel neko potvrditi ili negirati ovo, i generalno kakva je situacija u sarajevu sa odrzavanjem Volvo vozila. Da li ima nekih pouzdani servisa i to
Nije to slučaj samo kod Volva. Razni proizvodjaci odavno koriste svoje specijalizirane alate za popravku svojih vozila.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17689 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

recimo niko u BiH nema alat za uzubljivanje tfsi motora iz passata B6
nookey
Posts: 1058
Joined: 13/10/2010 21:42

#17690 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nookey »

jedno konkretno pitanje, da bih vozio bebu na suvozačevom sjedišto mora biti ugašen airbag a na Golfu 4 se ne može ručno ugasiti. Ukoliko izvučem osigurač je li ugašen airbag odnosno hoće li se aktivirati u slučaju ne daj Bože sudara?
LikeLike
Posts: 2301
Joined: 10/09/2013 15:59

#17691 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by LikeLike »

nookey wrote:jedno konkretno pitanje, da bih vozio bebu na suvozačevom sjedišto mora biti ugašen airbag a na Golfu 4 se ne može ručno ugasiti. Ukoliko izvučem osigurač je li ugašen airbag odnosno hoće li se aktivirati u slučaju ne daj Bože sudara?
Po novom zakonu je zabranjeno voziti bebu naprijed na suvozacevom sjedistu. A za airbag ne znam :)
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#17692 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Netačno!
Član 34

(1) Vozač motornog vozila i lica koja se prevoze tim vozilom dužna su da koriste bezbjednosne pojaseve za vrijeme dok se vozilo kreće u saobraćaju na javnom putu.

(2) U putničkom automobilu na prednjem sjedištu do vozača ne smije da se prevozi lice koje je očigledno pod uticajem alkohola ili opojnih sredstava.

(3) U putničkom automobilu na prednjem sjedištu do vozača ne smije se prevoziti dijete mlađe od 12 godina.

Član 34a

(1) Izuzetno od člana 34. stav (3) ovog Zakona, u putničkom automobilu vozač može prevoziti dijete mlađe od dvije godine na prednjem sjedištu ako vozilo nema vazdušni jastuk za suvozača ili je vazdušni jastuk za suvozača isključen i ako se dijete prevozi u sigurnosnoj sjedalici postavljenoj suprotno smjeru kretanja vozila, a koja je pričvršćena za sjedište pomoću sigurnosnog pojasa u tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu. Dijete u sigurnosnoj sjedalici mora biti vezano.

(2) U putničkom automobilu na zadnjem sjedištu vozač smije prevoziti dijete mlađe od pet godina samo kada je dijete ispravno vezano u sigurnosnoj sjedalici koja je za sjedište pričvršćena pomoću sigurnosnog pojasa u tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu.

(3) Vozač u putničkom automobilu smije prevoziti dijete starije od pet a mlađe od 12 godina na zadnjem sjedištu samo kada dijete sjedi na posebnom podmetaču prilagođenom njegovoj visini koji omogućava upotrebu sigurnosnog pojasa i kada je ispravno vezano sigurnosnim pojasom, ili je ispravno vezano u sigurnosnoj sjedalici koja je za sjedište pričvršćena pomoću sigurnosnog pojasa u tri tačke vezivanja ili posebnim kopčama u vozilu.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17693 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

LikeLike wrote:
nookey wrote:jedno konkretno pitanje, da bih vozio bebu na suvozačevom sjedišto mora biti ugašen airbag a na Golfu 4 se ne može ručno ugasiti. Ukoliko izvučem osigurač je li ugašen airbag odnosno hoće li se aktivirati u slučaju ne daj Bože sudara?
Po novom zakonu je zabranjeno voziti bebu naprijed na suvozacevom sjedistu. A za airbag ne znam :)
evo ti je postvaio @profi ,a samo mi objasni kako ljudi u dvosjedima vozaju djecu,na krovu ili u gepeku ? :)

sto se tice airbaga,kad izvadis osigurac nece radit jer si prekinuo strujni krug,al ci raditi lampica na int.tabli.,ako ces vadit osigurac,preporucljivo je prije toga odspojiti akumulator.


Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#17694 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Samo je tesko sranje to sto nema off/on prekidac za suvozaca.
Svaki dan se pitam sto je taj falšvagen toliko omiljen.
User avatar
hopi
Posts: 7258
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#17695 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

nejmam ga ni ja u fordilaku
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#17696 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Meni se čini da sam ga ja imao i na astri F i na G. Nije mi nikad trebao, ali čini mi se da je bio sa strane table iza suvozačevih vrata.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17697 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

ja preventivno na svakom autu ugasim suvozacki airbag :D
User avatar
konektovan
Posts: 51417
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#17698 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Čuj nemaju puljku za iskljućiti ajrbag..... :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#17699 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

Možda nemaju ajrbag :D
User avatar
nepass1
Posts: 14677
Joined: 06/07/2017 07:35

#17700 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

drug_profi wrote:Samo je tesko sranje to sto nema off/on prekidac za suvozaca.
Svaki dan se pitam sto je taj falšvagen toliko omiljen.
Imao sam ja u skodi, sa kljucem se iskljuci
Post Reply