Maraschino wrote:U cemu je problem?
Ja i kazem da ih se lako moze porediti sa Srbima 90-tih. Gdje god su Srbi tu je njihova drzava.
U HR se pobunili, okupirali i nametnuli svoju vlast(isto u Iraku)i na kraju dobili po po guzici u BiH ih naoruzala druga sila pa su privremeno okupirali neke dijelove zemlje.
...i odakle vam ta paralela Turska/Kurdi, Izrael/Palestina...
Kurdi ne zele i nece da zive u Turskoj i niko ih ne dira. Prepusteni su sebi dok to sami ne shvate. Osnovali su teroristicke organizacije za ostvarivanje svojih ciljeva i zato im zelim sve najgore. Imao sam posla sa takvima...dok na drugoj strani imas sve moguce oblike nasilja nad starosjedeocima Palestine. Ubijanja, otimanja zemljista, represija svake vrste...kao sto to vidi i osudjuje cio svijet ali eto...
p.s. posto su jevreji zivjeli prije palestinaca na tom dijelu zemlje, ja sam cuo da je prije jevreja tamo zivio paramecium...i to ne moze opravdati izraelsko izivljavanje nad tim narodom bez obzira sti to vi proforme radi cinite.
U Istanbulu zivi preko 2 miliona Kurda i niko ne kaze da je to Kurdistan. Hej, 2 miliona!?? U Ankari zivi oko milion Kurda i opet niko ne kaze da je to Kurdistan. U Antaliji, Izmiru, Bursi i drugim gradovima zive stotine hiljada Kurda pa niko ne kaze da je to Kurdistan. U Alepu i Damasku zivi dosta Kurda pa niko ne kaze da je to Kurdistan. U Mosulu zivi 300 000 Kurda, a Mosul je tu nadomak ruke kurdskim snagama u Iraku, pa Kurdi opet ne zele Mosul, jer su Arapi u njemu vecina. Na obalama Kaspijskom mora, na velikom teritoriju, zivi veliki broj Kurda, pa niko ne kaze da ce to ikada biti Kurdistan, jer su svuda okolo Perzijanci. U Azerbejdzanu zivi veliki broj Kurda pa na taj teritorij ne racunaju ni najveci kurdski nacionalisti. Itd, itd.
Kurdi zele da vladaju na svojoj zemlji, gdje su apsolutna vecina. Ne zele da njihove resurse krcme Ankara, Damask, Bagdad i Teheran, dok njima bacaju mrvice, u pauzama asimilacije i zlocina. Radi se o homogenom, kompaktnom teritoriju. Na primjeru irackog Kurdistana se vidi kakav odnos imaju prema manjinama. Potpuno drugaciji nego turski fasisti. Manjinama su dali apsolutno sva prava kakva imaju manjine i civilizovanim drzavama svijeta.
Turski fasisti govore da im pripadaju Alep, Mosul i Kirkuk, iako u tim gradovima i oblastima uopste neka Turaka. Nesto ti se pomuckalo u glavi.
Da stvar bude smjesnija, posto vidim da ti nemas pojma o cemu pricas, PKK zeli opstanak Turske. PKK je jedina kurdaka stranka koja se protivi mijenjaju granica. PKK je jedina kurdska stranka koja se otvoreno protivi nezavisnosti irackog Kurdistana. U Turskoj uopste nema separatistickih teznji. Ljudi se bore za pravo na jezik, pravo na kulturu i nacionalno ime, pravo da im Ankara silom ne postavlja nacelnike itd. Turcima je prijetnja svako kurdsko organizovanje, bilo politicko, intelektualno, kulturno, sportsko. HDP je legalna i legitimna stranka, treca po snazi u turskom parlamentu. Turci su ih prosle godine sve smijenili i pohapsili. Svaku kurdsku politicku stranku su silom ugasili. Oni hoce da Kurdi budu Turci i da govore turskim jezikom. Oni su bolan blokirali Zarok TV, kurdski TV kanal za djecu koji program emituje na kurdskom jeziku. Zatvorili su sve skole koje predaju na kurdskom. Fasisti sa dna kace. Nema smisla nabrajati, mogao bih u nedogled.
Turska fasisticko-zlocinacka politika postoji od kada i Republika Turska. Bosnjake i mnoge druge narode su silom pretvorili u Turke. Kurdi na agresivnu asimilaciju nisu pristali, pa su odmah uslijedili masakri u Dersimu, Zilanu itd. Zlocinacka politika nikada nije prestala.
Palestina nikada nije bila samostalna drzava. Palestinci su Arapi, govore arapskim jezikom. Arapi vec imaju par desetina drzava a Kurdi nijednu. I? Zasto bi mali Palestinci imali pravo na drzavu a veliki kurdski narod, narod Saladina Ejubija, NE!???
I da, Kurde mozes porediti sa Albancima, nikako sa Srbima. Kurdi kao i Albanci ne zele sredine gdje nisu vecina. Srbi si zeljeli Sarajevo iako nisu vecina, zeljeli su Osijek, Dubrovnik, Zadar, iako su manjina itd. Kurdi i Albanci zele teritorij gdje su stroga vecina. I jedni i drugi saradjuju sa Amerikom i zapadom, dok Srbi mrze Ameriku i zapad. I jedni i drugi su dominatno muslimani, dok su Srbi pravoslavci. I Kurdima i Albancima je nacija na prvom mjestu, imas Kurda raznih konfesija, dok Srbi priznaju samo pravoslavnu vjeru. Dosta, dosta slicnosti.
I Kurdi imaju strasan natalitet upravo poput Albanaca, dok Srbi imaju izrazito los. Redzep Tajip Erdogan je iznimno zabrinut radi demografskog jacanja Kurda. Za 2038. godinu najavljuje katastrofu. Kurdi u narednim decenijama mogu postati vecina u Turskoj. Zato Turci kmece i ne znaju sta ce, ne mogu u danasnjem vrmenu pobiti 30-40 miliona ljudi. Oni ce morati kad-tad dopustiti odvajanje Kurda jer ce im ijace preuzeti cijelu drzavu. Zlocin se ne ispaliti. Tako su i Srbi popusili Kosovo.
Dakle, Kurde poredi sa Albancima, imaju dosta zajednickog i slican mentalitet. Dva izvrsna dominatno islamska, a sekularna naroda.
