Republika Turska

Post Reply
pemanapemani
Posts: 6065
Joined: 09/09/2008 15:12

#17676 Re: Republika Turska

Post by pemanapemani »

madner wrote:Kurdi nisu nacija, Bosanci jesu.
Po popisu iz 2013. Bosanci nisu nacija, nego su to Bosnjaci, Srbi i Hrvati.

Bosnjacima narodu/naciji se negira pravo na bosanski jezik u manjem entitetu, a nazalost ne Bosancima.
Fazon je u tome sto manji entitet nije drzava, nego samo manji entitet u drzavi BiH.
User avatar
Sara03
Posts: 3336
Joined: 22/02/2017 03:17

#17677 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

sunceKOtepsija wrote:
Sara03 wrote:Image
"Ko ubije jednog čovjeka, kao da je ubio čitav svijet." - Sultan Erdogan govoreći o Palestini

Kurdistan, uživo:
Image
:( :( :sad: :sad: :run:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17678 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Image
A high-caliber Turkish economic delegation recently attended the Egyptian-Turkish Business Forum held Jan. 29-30 in Cairo. The visit was the first by a Turkish delegation since June 2013, when mass protests in Egypt ended the Muslim Brotherhood’s rule.

The delegation was headed by Rifat Hisarciklioglu, the chairman of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey, who was invited by the head of the Federation of Egyptian Chambers of Commerce (FEDCOC), Ahmed El Wakeel.
Turkey has $5 billion worth of investments in Egypt, according to Wakeel. Alla Ezz, the secretary-general of the FEDCOC, told Daily News Egypt that Turkish companies in the delegation to Egypt plan to double that amount to $10 billion this year. Wakeel also noted Egyptian exports to Turkey have reached $1.2 billion, compared with $2.7 billion worth of Egyptian imports from Turkey.
On Aug. 20, Turkish Prime Minister Binali Yildirim said in a press statement, “We see that there is a need to develop economic and cultural relations with Egypt, as two Mediterranean countries, and to keep the Turkish and Egyptian peoples away from the repercussions of the existing political differences.”

In his last statement on Egypt, on Sept. 3, Yildirim said his government’s foreign policy is based on making many friends and fewer enemies and is seeking to improve relations with many countries, including Egypt, after normalization of ties with Russia and Israel. He noted that Turkey is making serious attempts to normalize relations with Egypt and Syria.
kao i sa Izraelom retorika je jedno (a i ona se stisava) a ekonomska saradnja se razvija...u zadnje vrijeme intenziviraju se kontakti dviju prijateljskih zemalja, vjerovatno ce sa zavrsenim referendumom otici korak dalje-mozda nakon "Turskoj treba izrael" dode i do izjave "Turskoj treba Egipat" :thumbup:
Image
kao sto vidimo Sisi je treci na listi za Izvinjenje :D :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#17679 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

sunceKOtepsija wrote:
Sara03 wrote:Image
"Ko ubije jednog čovjeka, kao da je ubio čitav svijet." - Sultan Erdogan govoreći o Palestini

Kurdistan, uživo:
Image
Ovih slika nema na vodecim medijima, valja istresti stotine miliona da se objavi. I tako nesretnici poput Drvojsece misle da je Izrael gori od Turske, samo zato sto se svaki izraelski zlocin nadje u medijima, zahvaljujuci neogranicenom budzetu arapskih monarhija. S druge strane, zlocini nad Kurdima su daleko od vodecih medija, uglavnom. I ne radi se o zavjeri. Nemaju love da plate. Koliko para - toliko muzike.

A Drvosjeca je poznat kao veoma principijelan covjek. Celicna principijelnost. Kako je onomad nosio tursku zastavu i bunio se zato sto svijet ne reaguje na terorizam u Istanbulu kao sto reaguje na terorizam u Parizu. Ne vidjeh ga poslije sa ruskom zastavom, ne vidjeh da kuka zato sto je teroristicki napad u Sent Peterzburgu privukao nikakvu paznju...!???

Samo me cudi kako ne digne glas za potlacene. Zasto ne napada medije, njihovo licemjerstvo, radi ignorantskog odnosa prema zlocinima turske drzave!??? Zasto ne napada licemjerni zapad koji to ne osudjuje!??? I Kurdi su muslimani, majku mu. Zasto Palestinac vrijedi vise od Kurda? Mogu misliti koliko naseg Drvosjecu i njemu slicne boli ova nepravda. Boli ih sto cijeli svijet ne skoci protiv zlocina turske drzave. Skocili bi da se ubijaju krscani, je li tako, a briga ih sto fasisticka AKP stoka ubija Kurde, jer su eto muslimani!?

E pravdoljupci, ko vas ne zna skupo bi vas platio...
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#17680 Re: Republika Turska

Post by JThomas »

kad sultan grmi, kjafiri i imperijalisti su na aparatima :thumbup:

kad se sultan sutra tim istim izvinjava i normalizuje odnose, to je njegova politička vještina i državnička mudrost :thumbup: :bih:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#17681 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Sara03 wrote:
sunceKOtepsija wrote:
Sara03 wrote:Image
"Ko ubije jednog čovjeka, kao da je ubio čitav svijet." - Sultan Erdogan govoreći o Palestini

Kurdistan, uživo:
Image
:( :( :sad: :sad: :run:
Za ovaj video bi odgulio najmanje pet godina u Turskoj radi 'teroristicke propagande'.

Ovo su uslikali Turci u Nusajbinu, nakon sto su ga teskom artiljerijom za samo tri mjeseca sastavili sa zemljom!

Image

A ovo je slika Zehre Dogan radi koje je dobila 3.5 godina zatvora radi 'teroristicke propagande'!

Image
https://pbs.twimg.com/media/C8GWfAMWsAA4ZaC.jpg

Nusajbin je poslije buldozerima poravnat, samo su pazili da dzamija ostane! Dakle, cilj je bio porusiti kurdske domove. Mission complete!

Image

Turski fasista, Sivi vuk, iznad porusenog grada Nusajbina!

https://twitter.com/nighttides/status/8 ... 8849055746

Ista prica u Sirnaku. Prvo artiljerijom unistili, a onda buldozerima poravnali. Opet su dobro pazili da ne ostete dzamije.

Image

Image
Image

Ista stvar u Suru, zasticenom od UNESCOa. Sve porusiti i onda konfiskovati zemljiste. Isprobana taktika.

Za tri mjeseca sukoba raseljeno je 500 000 ljudi.

O tome na vodecim medijima gotovo nista. Da je ovo radio Izrael, imali bi milijardu informacijama. Ovako, ovi ljudi su umirali i patili u tisini. Za bezbroj tragicnih sudbina se nikada nece saznati.

Hiljade ovakvih slika svijet nije vidio...

Image
Image
Image
Image
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#17682 Re: Republika Turska

Post by madner »

pemanapemani wrote:
madner wrote:Kurdi nisu nacija, Bosanci jesu.
Po popisu iz 2013. Bosanci nisu nacija, nego su to Bosnjaci, Srbi i Hrvati.

Bosnjacima narodu/naciji se negira pravo na bosanski jezik u manjem entitetu, a nazalost ne Bosancima.
Fazon je u tome sto manji entitet nije drzava, nego samo manji entitet u drzavi BiH.
Ne odlucuje popis o tome ko je nacija a ko ne.
pemanapemani
Posts: 6065
Joined: 09/09/2008 15:12

#17683 Re: Republika Turska

Post by pemanapemani »

Ko odlucuje?

Bez zajebancije pitam.
zrakomlat
Posts: 10370
Joined: 23/09/2012 17:22

#17684 Re: Republika Turska

Post by zrakomlat »

Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#17685 Re: Republika Turska

Post by Maraschino »

Kikibombona wrote:
Maraschino wrote: haman

kurdistan imao svoju drzavu i svoj jezik pa im turci na silu oteli i jos ih sada maltretiraju...

kurdi imaju pravo da participiraju u vlasti ali jok, bolje to terorizmom rjesavati. :roll:

kurdi su kao rsk ili ovaj nas brlog. isto bi kurdi uradili samo da imaju silu ako ne i gore.
Ne lupetaj!

Kurdi u Iraku imaju drzavu u drzavi i ove godine ce, inshAllah, raspisati referendum o nezavinosti. Uzeli su svaki pedalj zemlje gdje su Kurdi vecina. Ne zanima ih tudja zemlja. Djeluju u skladu sa ovom cuvenom pjesmom... :-D Nacionalne i vjerske manjine imaju sva moguca prava.
U cemu je problem?

Ja i kazem da ih se lako moze porediti sa Srbima 90-tih. Gdje god su Srbi tu je njihova drzava.
U HR se pobunili, okupirali i nametnuli svoju vlast(isto u Iraku)i na kraju dobili po po guzici u BiH ih naoruzala druga sila pa su privremeno okupirali neke dijelove zemlje.

...i odakle vam ta paralela Turska/Kurdi, Izrael/Palestina...

Kurdi ne zele i nece da zive u Turskoj i niko ih ne dira. Prepusteni su sebi dok to sami ne shvate. Osnovali su teroristicke organizacije za ostvarivanje svojih ciljeva i zato im zelim sve najgore. Imao sam posla sa takvima...dok na drugoj strani imas sve moguce oblike nasilja nad starosjedeocima Palestine. Ubijanja, otimanja zemljista, represija svake vrste...kao sto to vidi i osudjuje cio svijet ali eto...

p.s. posto su jevreji zivjeli prije palestinaca na tom dijelu zemlje, ja sam cuo da je prije jevreja tamo zivio paramecium...i to ne moze opravdati izraelsko izivljavanje nad tim narodom bez obzira sti to vi proforme radi cinite.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17686 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Ove fotografije iz Nusajbina su namještene, riječ je o kampovima za obuku PKK terorista koje su oni sami uništili kada su bježali od moćne Turske vojske, u želji da unište dokaze koji ih povezuju sa FETO organizacijom.

Ovi civili su Sirijske izbjeglice koje je PKK protjerao iz Sirije i koje su došle u Tursku i tamo će ih Turska naseliti u te nekadašnje kampove PKK.

Ova džamija u Nusajbinu je stvarna fotografija, ovaj prostor okolo kao što vidimo je nasip na kojem će biti izgrađen veliki park, možda i abdesthana.

Eto, objašnjeno.
User avatar
Sara03
Posts: 3336
Joined: 22/02/2017 03:17

#17687 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

Kad neko kaže "želim im sve najgore", tačno razmišljam da li da se ranim ili samoubijem...

I neki su izgleda promašili "ceo fudbal", govoreći o "opravdavanju" zločina u Palestini, ta demagogija nikako da shvati o kojem fenomenu uopće raspravljamo.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17688 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Krokodajl wrote:Ove fotografije iz Nusajbina su namještene, riječ je o kampovima za obuku PKK terorista koje su oni sami uništili kada su bježali od moćne Turske vojske, u želji da unište dokaze koji ih povezuju sa FETO organizacijom.

Ovi civili su Sirijske izbjeglice koje je PKK protjerao iz Sirije i koje su došle u Tursku i tamo će ih Turska naseliti u te nekadašnje kampove PKK.

Ova džamija u Nusajbinu je stvarna fotografija, ovaj prostor okolo kao što vidimo je nasip na kojem će biti izgrađen veliki park, možda i abdesthana.

Eto, objašnjeno.
pa i ne cudi-samo neki od natpisa u turskim medijima o akcijama turskih snaga sigurnosti protiv osumnjicenih pripadnika i/ili simpatizera PKK pri cemu su nadeni pravi mali depoi gulenovih kitaba ili ćitaba...
Isparta-
PKK Sempatizanlarının Evinden Fetö Kitabı Çıktı
http://www.haberler.com/pkk-sempatizanl ... 62-haberi/
Izmir-
PKK operasyonunda Fetullah Gülen'in kitapları çıktı
http://www.gazetevatan.com/pkk-operasyo ... 46-gundem/
Tekirdag-
PKK operasyonunda FETÖ kitapları ele geçirildi
http://www.hurriyet.com.tr/pkk-operasyo ... i-40365330
Mugla
PKK Sempatizanlarının Evinden Gülen'in Kitapları Çıktı
http://www.haberler.com/feto-liderinin- ... 96-haberi/
itd-dokazi su tu za one koji zele da vide...
Last edited by sunceKOtepsija on 18/04/2017 20:03, edited 1 time in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17689 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Maraschino wrote:
Kikibombona wrote:
Maraschino wrote: haman

kurdistan imao svoju drzavu i svoj jezik pa im turci na silu oteli i jos ih sada maltretiraju...

kurdi imaju pravo da participiraju u vlasti ali jok, bolje to terorizmom rjesavati. :roll:

kurdi su kao rsk ili ovaj nas brlog. isto bi kurdi uradili samo da imaju silu ako ne i gore.
Ne lupetaj!

Kurdi u Iraku imaju drzavu u drzavi i ove godine ce, inshAllah, raspisati referendum o nezavinosti. Uzeli su svaki pedalj zemlje gdje su Kurdi vecina. Ne zanima ih tudja zemlja. Djeluju u skladu sa ovom cuvenom pjesmom... :-D Nacionalne i vjerske manjine imaju sva moguca prava.
U cemu je problem?

Ja i kazem da ih se lako moze porediti sa Srbima 90-tih. Gdje god su Srbi tu je njihova drzava.
U HR se pobunili, okupirali i nametnuli svoju vlast(isto u Iraku)i na kraju dobili po po guzici u BiH ih naoruzala druga sila pa su privremeno okupirali neke dijelove zemlje.

...i odakle vam ta paralela Turska/Kurdi, Izrael/Palestina...

Kurdi ne zele i nece da zive u Turskoj i niko ih ne dira. Prepusteni su sebi dok to sami ne shvate. Osnovali su teroristicke organizacije za ostvarivanje svojih ciljeva i zato im zelim sve najgore. Imao sam posla sa takvima...dok na drugoj strani imas sve moguce oblike nasilja nad starosjedeocima Palestine. Ubijanja, otimanja zemljista, represija svake vrste...kao sto to vidi i osudjuje cio svijet ali eto...

p.s. posto su jevreji zivjeli prije palestinaca na tom dijelu zemlje, ja sam cuo da je prije jevreja tamo zivio paramecium...i to ne moze opravdati izraelsko izivljavanje nad tim narodom bez obzira sti to vi proforme radi cinite.
Kada skontaš sa kakvim diskutuješ onda ćeš se i povući. Kiki prima novac za propagandu koju širi prema tome samo gubiš vrijeme objašnjavajući nešto što je opće dobro poznato. Kikija mogu samo žaliti a ovu Aratet prezrjeti koja ne vidi ništa loše u odnosu Izraela prema Palestini i Palestincima.
Kat
Posts: 660
Joined: 19/12/2009 16:45

#17690 Re: Republika Turska

Post by Kat »

Krokodajl wrote:Ove fotografije iz Nusajbina su namještene, riječ je o kampovima za obuku PKK terorista koje su oni sami uništili kada su bježali od moćne Turske vojske, u želji da unište dokaze koji ih povezuju sa FETO organizacijom.

Ovi civili su Sirijske izbjeglice koje je PKK protjerao iz Sirije i koje su došle u Tursku i tamo će ih Turska naseliti u te nekadašnje kampove PKK.

Ova džamija u Nusajbinu je stvarna fotografija, ovaj prostor okolo kao što vidimo je nasip na kojem će biti izgrađen veliki park, možda i abdesthana.

Eto, objašnjeno.
Hvala na obavjestenju :thumbup: , ali zar ti mislis da Gulenovog placenika i ove druge hejtere istina interesuje.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17691 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

@tepsija, štamparije u Vanu i Hakkariju rade punom parom, sve u rukama PKK.
Vidit će oni svog Odžalana kada Bahčeli dođe na mjesto savjetnika, pa kad uvedu zakon po kojem Sivi Vukovi imaju status policije, kako će onda tek sudstvo raditi punom parom.

Kemo bi se ponosio, on je avionima tuko, da je znao da će neo-osmanlije uzdignutu džumhurijet u zrak, odma bi sa sultan Abdul Hamidom sklopio predizbornu koaliciju, CHP-MHP :lol:

User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#17692 Re: Republika Turska

Post by madner »

pemanapemani wrote:Ko odlucuje?

Bez zajebancije pitam.
Priznanje drugih nacija u biti.

East River fakticki.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#17693 Re: Republika Turska

Post by Maraschino »

Svakom teroristi koji je u stanju uci medju neduzni narod i pobiti ih zelim najgoru smrt. Ne vidim u cemu je problem?
Kat
Posts: 660
Joined: 19/12/2009 16:45

#17694 Re: Republika Turska

Post by Kat »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Kada skontaš sa kakvim diskutuješ onda ćeš se i povući. Kiki prima novac za propagandu koju širi prema tome samo gubiš vrijeme objašnjavajući nešto što je opće dobro poznato. Kikija mogu samo žaliti a ovu Aratet prezrjeti koja ne vidi ništa loše u odnosu Izraela prema Palestini i Palestincima.
Aratet je Izraelski placenik, valjda si to trebao upratiti do sada.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17695 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

@Kat, mnogima smeta što Turska rješava na ovaj način problem Kurdskog terorizma, kao što im je i smetalo to kako se bore protiv Armenskih separatista.

Niko se ne buni što Grčka i toliko godina nakon rata drži pod okupacijom južni dio Kibrisa :oops:

Ili to što u Iračkom dijelu tzv. Kurdistana nema medija na Turskom jeziku i što se hapse lideri Turkmenskih stranaka.
User avatar
Sara03
Posts: 3336
Joined: 22/02/2017 03:17

#17696 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

Maraschino wrote:Svakom teroristi koji je u stanju uci medju neduzni narod i pobiti ih zelim najgoru smrt. Ne vidim u cemu je problem?
Aha, samo si na to mislio. Pošto ovdje ima dosta delegata koji to znaju generalno reći i upotrebljavati.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#17697 Re: Republika Turska

Post by Maraschino »

Sara03 wrote:
Maraschino wrote:Svakom teroristi koji je u stanju uci medju neduzni narod i pobiti ih zelim najgoru smrt. Ne vidim u cemu je problem?
Aha, samo si na to mislio. Pošto ovdje ima dosta delegata koji to znaju generalno reći i upotrebljavati.
:kakoste:

:run:
rz brzotrz
Posts: 165
Joined: 30/04/2016 11:23

#17698 Re: Republika Turska

Post by rz brzotrz »

Krokodajl wrote:Ove fotografije iz Nusajbina su namještene, riječ je o kampovima za obuku PKK terorista koje su oni sami uništili kada su bježali od moćne Turske vojske, u želji da unište dokaze koji ih povezuju sa FETO organizacijom.

Ovi civili su Sirijske izbjeglice koje je PKK protjerao iz Sirije i koje su došle u Tursku i tamo će ih Turska naseliti u te nekadašnje kampove PKK.

Ova džamija u Nusajbinu je stvarna fotografija, ovaj prostor okolo kao što vidimo je nasip na kojem će biti izgrađen veliki park, možda i abdesthana.

Eto, objašnjeno.
Nije mi bilo mrsko malo proguglati jer fkt ne znam kome bih vjerovao. Pa nakon guglanja naidjoh na ovo http://icmu.nyc.gr/A-Country-On-The-Edg ... Torn-Syria ili ovo https://www.yahoo.com/news/eu-calls-imm ... 54881.html Čini se ipak da je Kiki u pravu. I nakon svega oni podrže Erdogana. Nisu ni oni dobri u glavi.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17699 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

@rz_brzotrz, ma jašta je nego u pravu, pisao sam i ja o tome na drugim temama, zadnjih par sedmica moji upisi na ovoj temi su, ne treba ih uzimati kao istinite, da ne kažem drugačije.

Ali, najžalosnije od svega, u Turskim medijima tako stoji, mada svi dobro znamo (bar oni koji prate) šta se u Džizreu i Nusajbinu desilo.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#17700 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Maraschino wrote:U cemu je problem?

Ja i kazem da ih se lako moze porediti sa Srbima 90-tih. Gdje god su Srbi tu je njihova drzava.
U HR se pobunili, okupirali i nametnuli svoju vlast(isto u Iraku)i na kraju dobili po po guzici u BiH ih naoruzala druga sila pa su privremeno okupirali neke dijelove zemlje.

...i odakle vam ta paralela Turska/Kurdi, Izrael/Palestina...

Kurdi ne zele i nece da zive u Turskoj i niko ih ne dira. Prepusteni su sebi dok to sami ne shvate. Osnovali su teroristicke organizacije za ostvarivanje svojih ciljeva i zato im zelim sve najgore. Imao sam posla sa takvima...dok na drugoj strani imas sve moguce oblike nasilja nad starosjedeocima Palestine. Ubijanja, otimanja zemljista, represija svake vrste...kao sto to vidi i osudjuje cio svijet ali eto...

p.s. posto su jevreji zivjeli prije palestinaca na tom dijelu zemlje, ja sam cuo da je prije jevreja tamo zivio paramecium...i to ne moze opravdati izraelsko izivljavanje nad tim narodom bez obzira sti to vi proforme radi cinite.
U Istanbulu zivi preko 2 miliona Kurda i niko ne kaze da je to Kurdistan. Hej, 2 miliona!?? U Ankari zivi oko milion Kurda i opet niko ne kaze da je to Kurdistan. U Antaliji, Izmiru, Bursi i drugim gradovima zive stotine hiljada Kurda pa niko ne kaze da je to Kurdistan. U Alepu i Damasku zivi dosta Kurda pa niko ne kaze da je to Kurdistan. U Mosulu zivi 300 000 Kurda, a Mosul je tu nadomak ruke kurdskim snagama u Iraku, pa Kurdi opet ne zele Mosul, jer su Arapi u njemu vecina. Na obalama Kaspijskom mora, na velikom teritoriju, zivi veliki broj Kurda, pa niko ne kaze da ce to ikada biti Kurdistan, jer su svuda okolo Perzijanci. U Azerbejdzanu zivi veliki broj Kurda pa na taj teritorij ne racunaju ni najveci kurdski nacionalisti. Itd, itd.

Kurdi zele da vladaju na svojoj zemlji, gdje su apsolutna vecina. Ne zele da njihove resurse krcme Ankara, Damask, Bagdad i Teheran, dok njima bacaju mrvice, u pauzama asimilacije i zlocina. Radi se o homogenom, kompaktnom teritoriju. Na primjeru irackog Kurdistana se vidi kakav odnos imaju prema manjinama. Potpuno drugaciji nego turski fasisti. Manjinama su dali apsolutno sva prava kakva imaju manjine i civilizovanim drzavama svijeta.

Turski fasisti govore da im pripadaju Alep, Mosul i Kirkuk, iako u tim gradovima i oblastima uopste neka Turaka. Nesto ti se pomuckalo u glavi.

Da stvar bude smjesnija, posto vidim da ti nemas pojma o cemu pricas, PKK zeli opstanak Turske. PKK je jedina kurdaka stranka koja se protivi mijenjaju granica. PKK je jedina kurdska stranka koja se otvoreno protivi nezavisnosti irackog Kurdistana. U Turskoj uopste nema separatistickih teznji. Ljudi se bore za pravo na jezik, pravo na kulturu i nacionalno ime, pravo da im Ankara silom ne postavlja nacelnike itd. Turcima je prijetnja svako kurdsko organizovanje, bilo politicko, intelektualno, kulturno, sportsko. HDP je legalna i legitimna stranka, treca po snazi u turskom parlamentu. Turci su ih prosle godine sve smijenili i pohapsili. Svaku kurdsku politicku stranku su silom ugasili. Oni hoce da Kurdi budu Turci i da govore turskim jezikom. Oni su bolan blokirali Zarok TV, kurdski TV kanal za djecu koji program emituje na kurdskom jeziku. Zatvorili su sve skole koje predaju na kurdskom. Fasisti sa dna kace. Nema smisla nabrajati, mogao bih u nedogled.

Turska fasisticko-zlocinacka politika postoji od kada i Republika Turska. Bosnjake i mnoge druge narode su silom pretvorili u Turke. Kurdi na agresivnu asimilaciju nisu pristali, pa su odmah uslijedili masakri u Dersimu, Zilanu itd. Zlocinacka politika nikada nije prestala.

Palestina nikada nije bila samostalna drzava. Palestinci su Arapi, govore arapskim jezikom. Arapi vec imaju par desetina drzava a Kurdi nijednu. I? Zasto bi mali Palestinci imali pravo na drzavu a veliki kurdski narod, narod Saladina Ejubija, NE!???

I da, Kurde mozes porediti sa Albancima, nikako sa Srbima. Kurdi kao i Albanci ne zele sredine gdje nisu vecina. Srbi si zeljeli Sarajevo iako nisu vecina, zeljeli su Osijek, Dubrovnik, Zadar, iako su manjina itd. Kurdi i Albanci zele teritorij gdje su stroga vecina. I jedni i drugi saradjuju sa Amerikom i zapadom, dok Srbi mrze Ameriku i zapad. I jedni i drugi su dominatno muslimani, dok su Srbi pravoslavci. I Kurdima i Albancima je nacija na prvom mjestu, imas Kurda raznih konfesija, dok Srbi priznaju samo pravoslavnu vjeru. Dosta, dosta slicnosti.

I Kurdi imaju strasan natalitet upravo poput Albanaca, dok Srbi imaju izrazito los. Redzep Tajip Erdogan je iznimno zabrinut radi demografskog jacanja Kurda. Za 2038. godinu najavljuje katastrofu. Kurdi u narednim decenijama mogu postati vecina u Turskoj. Zato Turci kmece i ne znaju sta ce, ne mogu u danasnjem vrmenu pobiti 30-40 miliona ljudi. Oni ce morati kad-tad dopustiti odvajanje Kurda jer ce im ijace preuzeti cijelu drzavu. Zlocin se ne ispaliti. Tako su i Srbi popusili Kosovo.

Dakle, Kurde poredi sa Albancima, imaju dosta zajednickog i slican mentalitet. Dva izvrsna dominatno islamska, a sekularna naroda. :thumbup: :thumbup:
Post Reply