Grean wrote:Sve to stoji ali ima primjera kao npr. u Rusiji gdje je percepcija snage bitnija od ekonomske situacije na osnovu cega Putin opstaje.A realno prije Erdogana Turska je bila qurac od ovce. Mozda ni danas situacija nije sjajna ali neuporedivo su jaci kao drzava nego 90' ih proslog vijeka.
veliki ekonomsko-infratskturni iskorak turske je apsolutno neupitan, ali tek sada, tacnije zadnje 2-3 godine se vidi da to nije bio rezultat promisljene politike, pogotovo ekonomske.
zapravo jedini njegov dobar potez je bio mir sa kurdima sto se podudarilo sa talasom globalizacije tako da je uz katastrofalnu polaznu osnovu turska explodirala bas kao sto je i kina, rusija, i masa drugih zemalja.
medjutim struktura tog rasta se ispostavila vrlo losa po nekoliko osnova - sva jaja je stavio u jednu kosaru, gradjevinski sektor - od stanogradnje do mega infrastrukturnih projekata. narod je sve te uspjehe logicno vezivao za njega jer on slavodobitno presijece vrpcu na otvaranju, a onda jos se i pohvali kako nema duga prema mmf.
to jeste istina, ali kako to obicno biva problem nije u onome sto se kaze, vec u onome sto se presuti. a presutio je da se sve to pravilo na kredit i od tudjih para, ali ne od mmf-a, vec od vanjskog zaduzivanja privatnih firmi, a radi se o stotinama milijardi dolara. osim sto se previse oslonio na gradjevinu, drugi mega problem je preveliko zaduzivanje u dolarima umjesto da je dug razgodio u razne valute da bude sto manje izlozen valutnim rizicima, a to sada sve dolazi na naplatu.
i onda mu je iz nekog razloga moc pomutila razum, umislio da je puno veci nego sto jeste, poceo se petljat u egipat, siriju, zakuho sa izraelom, pa amerikom, pa rusijom, sa evropom, postao tranzitna ruta za svakakav olos i pse rata na putu za siriju, a onda otvorio opet rat sa kurdima. onda su pocele i bombe koje su uz sranje s rusima sjebale turizam, sto je sjebalo gradnju turističke gradjevine i hotela, bombe su sjebale i masovnu kupovina nekretnina od strane zapadanjake koji su kupovali za penzionerske dane (a nije mala cifre 4-5 milijardi dolara su stranci kupovlai nekretnina godinje), njegove zapaljive izjave i prijetenje rastjeruju investitore, vojni udar, masovna hapsenja, vanredno stanje, kapital poceo bjezat, sve veci nedostatak deviza, skace kurs, inflacija...i domino efekat pocinje.
dok je uzimao tudje milijarde sve je bilo ok, a sad kada ih treba vracat sad su svi fasisti, nacisti, zavjera...svi su krivi sem njega, a covjek se bukvalno trudi vec 2-3 godine da preplasi i ljude i kapital.
do prosle godine mu je za jednu milijardu dolara duga koju je morao vratiti trebalo 3 milijarde lira. danas mu vec treba 3 milijarde i 700 miliona lira. a samo ove godine treba vratiti desetine milijardi dolara. sve to moze izbit samo iz narodnih dzepova. vec ih je naguzio sa onom zamjenom deviza za lire, onda je promjenio zakon da svaki stranac koji polozi milion dolara moze dobiti tursko drzavljanstvo i slicne stvari sto samo pokazuje ocaj i nedostatak ekonomske ideje i vizije.
prvi krug siromasenje stanovnistva je zavrsen. sljedeca faza ce vjerovatno biti siromasenje kroz ekonosmku stagnagnaciju u kombinaciji sa inflacijom sto ce biti smrtonosno.
prosle godine se desio jos jedan bitan momenat koji su mnogi previdjeli - turski zavod za statistiku je iznenada pormjenio metodologiju obracuna gdp. naravno ekonomisiti su itog trenutka primjetili nedoslijednosti i cudne simpotme koji se ne podudaraju sa drugim podacima.
ma moze se o tome satima pisati...on je jednostavno na putu bez povratka.
a sto se tice usporedbe s rusijom, i putin je diktator ali daleko namazaniji i pametniji jer je u vremenu krize ipak poslusao strucnjake - od upravljanja kursom do planiranja budzeta. osim toga rusija ima 2 ogromne prednosti - energetsku nezavisnost i zanemariv vanjski dug.