Republika Turska

Post Reply
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17501 Re: Republika Turska

Post by kamen spoticanja »

Ma jok
nego bi s denizom baykalom na referendumu uzeli 86%
Ako im feto pokvario plan :mrgreen:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#17502 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

sunceKOtepsija wrote:referendumska pobjeda-pobjeda nad krstasima i opozicijom koja bastini krstaski mentalitet :thumbup:
:lol:

Kao da su mu Bibi ili ISIL pisali govor. Koji komad budaletine.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17503 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Image
Erdoğan: White means clean and you know what brown is…
Image
Erdoğan also talked about the design of the ballot papers that will be used in the referendum. The ballots were designed as the white side is reserved for “yes” and the brown part is reserved for “no”. After mentioning that in this referendum the ballots do not have party logos, Erdoğan claimed that the white part is associated with clean by saying that “you know, white means clean. And you know”, he added, “what the colour of brown is associated with” by referring to the color of poop.
dakle predsjednik maestralno 8-) uporedio0 protivnike promjena sa teroristima, gulenovcima, krstasima i na kraju govnima :thumbup:
Predsjednik se referirao na jednom pred-referendumskom skupu na dizajn referendumskih lsitica i rekao da je bijelo-cisto, a smeđe je -znate vec sta :lol:
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#17504 Re: Republika Turska

Post by JThomas »

znači taj kemal je turski lagumdžija :lol:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17505 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

@kamen spoticanja, pa sad da li je Deniz Redžepov igrač, pitanje je, ne bi me čudilo, ali Deniz je anti CHP igrač, čovjek u 20 godina vladavine strankom uspio da je vrati na političku scenu i da je izbriše sa političke scene :lol:
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#17506 Re: Republika Turska

Post by aratet »

JThomas wrote:znači taj kemal je turski lagumdžija :lol:
Jebi se, neces vjerovati usao sam na forum s namjerom da to napisem. :lol:
User avatar
Šveđanin
Posts: 5649
Joined: 13/06/2013 00:19

#17507 Re: Republika Turska

Post by Šveđanin »

Prica mog dobrog kolege Turcina, rodjen, odrastao na zapadu, porijeklom kao i 99% ostale turske dijaspore iz sela sa istoka zemlje:

Turska je nekada bila totalno elitisticka zemlja, podijeljena na klase, kaste, plus uz to siromasna. Mala istanbulska manjina, gradski sloj kojem je sve bilo podredjeno i koji je uzivao sve moguce privilegije. Erdogan je na vlast dosao na krilima, obicnog malog covjeka, Erdogana drzi provincija. Prica jednostavno, ljudi oko Erdogana su sve ljudi iz seljackih, obicnih porodica, ni traga nekom elitizmu. Ono sto je Erdogan omogucio malom covjeku nije sarena laza vec je stvarno opipljivo - mogucnost boljeg zivota. Sto se u Turskoj ide istocnije, to se slabije zivi, procenat obrazovanih manji, ukratko, losije. Losije, ali bolje nego nekada. Isto tako ide i podrska Erdoganu. Njega mnogo voli tursko selo, turska provincija, Andolija, dijaspora (koja opet u 99% slucajeva dolazi iz provincije)...

Turska nije samo Kadikoy, Sariyer, Bebek, Besiktas.... Turska je i Van, Kars, Hakkari, Diyarbakir, Tunceli.
Bosna nije samo od Carsije do Marin Dvora... Srbija nije samo Senjak, Dorcol i Dedinje...

Ukratko - dosao je covjek iz naroda, to shvatio, priblizio se obicnom covjeku bez mnogo filozofije, a taj obicni covjek ipak ima vecinu na izborima i po prvi put tog covjeka, koji da bi nesto napravio u zivotu u proslosti morao da se seli... e njega prvi put napravio bitnim.

U Istanbulu se od lokalaca Erdogan vecinom ne voli. Pogotovo od mladjih ljudi. Najjaca podrska je od ljudi koji su emigrirali sa strane. Mladi su nezadovoljni, vecinom bi htijeli da budu blize Evropi, nece da im "seljaci sa istoka" unistavaju buducnost. Tako da, ovo se na kraju pretvorilo u klasni i mjesni konflikt. Urbani protiv manje urbanih. Al poenta je sto u takvoj podjeli i danasnjoj Turskoj, ovih drugih je mnogo vise.

Ispasce sad da velicam Erdogana. :) Samo pisem sta mi je preneseno a vi potvrdite ili negirajte.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17508 Re: Republika Turska

Post by kamen spoticanja »

Krokodajl wrote:@kamen spoticanja, pa sad da li je Deniz Redžepov igrač, pitanje je, ne bi me čudilo, ali Deniz je anti CHP igrač, čovjek u 20 godina vladavine strankom uspio da je vrati na političku scenu i da je izbriše sa političke scene :lol:
Hocu da kazem da je baykal idealno odgovarao AK partijasima...
nesto kao Kemal sada
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17509 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

ono sto je zanimljivo je da je referendum pokazao da je AKP zajedno sa MHP-om osvojila skoro isto kao na zadnjim izborima AKP na ponovljenim (znamo kako i zasto) izborima 2015 osvaja 49 i kusur, sto ce rec s MHP om na referendumu 51 i kusur...pitanje je ima li potrebe da Predsjednik daje mjesto potpredsjednika Bahceliju s obzirom da mu je vecinu glasova odnijela struja predvodena nezadovoljnicima
mhp je osvjio oko 12% dakle trebali su imat minimum minimuma sezdesetak posto-s obzirom da jedan dio glasaca AKP nije glasao za promjene bahcelija je podrzalo najvise oko polovine MHP-ovih glasaca, ukoliko se nezadovoljnici odluce, dogovore i formiraju stranku MHP ide ispod praga, iako zavisice dosta i od novih pravila za formiranje izbornih jedinica ( mislim da ce se MHP i bez nezadovoljnika tesko odrzat) tako da ce to biti zanimljivo do 2019. jos ce mnogo vode protec
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17510 Re: Republika Turska

Post by kamen spoticanja »

Drzat ce tayyip bahcelija nad vodom
lakse je tako neg se s Meral zahebavat :mrgreen:
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#17511 Re: Republika Turska

Post by Us and them »

Znači Erdogana drži selo a SDA Sarajevo?
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17512 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

kamen spoticanja wrote:Drzat ce tayyip bahcelija nad vodom
lakse je tako neg se s Meral zahebavat :mrgreen:
ako se bahceli uspije odrzat u zivotu :lol: kad ga vidim kako sjedi kontam evo ga samo sto nije, vidim u zadnje vrijeme se ni ne dere ko prije, treba mu malo vitamina udarit...doduse ovakvi su najopasnij-zive sto godina :D
Image
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17513 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Gluho bilo da Bahčeli umre, pa Turkeš je umro u 80-oj, Bahčeliju nije još ni 70-a.

Valja 2023 doživit :D
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17514 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

:lol: ma tako mi djeluje-odmah mi ova pjesma na pameti zadnjih par mjeseci- al ko zna sta covjeka muci privatno-dozivice on 2053. kamol 2023. :lol:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17515 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

sunceKOtepsija wrote::lol: ma tako mi djeluje-odmah mi ova pjesma na pameti zadnjih par mjeseci- al ko zna sta covjeka muci privatno-dozivice on 2053. kamol 2023. :lol:
Kad smo kod Bahčelija, znamo da je Predsjednik usnio i da su mu nebesa u snu rekla da će biti EVET, Devlet se vodio ipak naukom, tačnije matematikom.

Image
User avatar
karanana
Posts: 50771
Joined: 26/02/2004 00:00

#17516 Re: Republika Turska

Post by karanana »

Izgubio je u svim gradovima dobio na selu. Kao trump, brexit....za nas se vise to ne moze reci niti nas uporediti jer su nam i gradovi postali sela.

Ali opet dobi sa samo 51-49....
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17517 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Krokodajl wrote:
sunceKOtepsija wrote::lol: ma tako mi djeluje-odmah mi ova pjesma na pameti zadnjih par mjeseci- al ko zna sta covjeka muci privatno-dozivice on 2053. kamol 2023. :lol:
Kad smo kod Bahčelija, znamo da je Predsjednik usnio i da su mu nebesa u snu rekla da će biti EVET, Devlet se vodio ipak naukom, tačnije matematikom.

Image
:thumbup: poznat je po matematici 2009=40 8-)
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17518 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Image
Altan Tan (HDP) ocijenio da je kurdska podrska odnijela prevagu te da bi Predsjednik trebao okrenuti se umjesto koaliranju sa MHP koaliciji sa HDP-om
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#17519 Re: Republika Turska

Post by vivaldi »

Šveđanin wrote:Ono sto je Erdogan omogucio malom covjeku nije sarena laza vec je stvarno opipljivo - mogucnost boljeg zivota.
bolji zivot je bez sumnje najvazniji razlog njegove popularnosti, ali ce isto tako prvo ekonomska stagnacija, a onda i nazadak biti i razlog njegovog pada. nepoznanica je koliko ce taj pad trajati i da li ce biti (ne)miran.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#17520 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Nevjernici iz Besiktasa, gori su od mekanskih musrika!

https://mobile.twitter.com/kroslav/stat ... 40/video/1

Hiljade demonstranata idu prema Taksimu koji je blokiran!
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#17521 Re: Republika Turska

Post by Grean »

vivaldi wrote:
Šveđanin wrote:Ono sto je Erdogan omogucio malom covjeku nije sarena laza vec je stvarno opipljivo - mogucnost boljeg zivota.
bolji zivot je bez sumnje najvazniji razlog njegove popularnosti, ali ce isto tako prvo ekonomska stagnacija, a onda i nazadak biti i razlog njegovog pada. nepoznanica je koliko ce taj pad trajati i da li ce biti (ne)miran.
Bas tako.

Brine sto ekonomija ide nizbrdo. Inflacija je 11%, nezaposlenost najveca u zanjih sedam godina. Bar tako pise dw.com. Vjerujem da je razlog prije svega u ratu u Siriji, teret izbjeglica , politicka nestabilnost ali vjerujem i da zapad vuce poteze koji doprinose tome jer je ocito da su protiv Erdogana.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17522 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Kikibombona wrote:Nevjernici iz Besiktasa, gori su od mekanskih musrika!

https://mobile.twitter.com/kroslav/stat ... 40/video/1

Hiljade demonstranata idu prema Taksimu koji je blokiran!


:D :D :D :D

Yeni Safak ne piše ništa o protestima, znači da se ni ne dešavaju, kreirano u Holandskim medijima finansirano Gulenovskim i PKK kapitalom, stažisti Kurdske dijaspore. :lol: :lol:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#17523 Re: Republika Turska

Post by vivaldi »

Grean wrote:Bas tako. Brine sto ekonomija ide nizbrdo. Inflacija je 11%, nezaposlenost najveca u zanjih sedam godina. Bar tako pise dw.com. Vjerujem da je razlog prije svega u ratu u Siriji, teret izbjeglica , politicka nestabilnost ali vjerujem i da zapad vuce poteze koji doprinose tome jer je ocito da su protiv Erdogana
ma najveci je krivac on prije svega. ne mora covjek nista znati ni o politici ni o ekonomiji, ali dovoljno je da kao poptuni laik samo slusas njegove izjave i poteze koji u u rangu onog kadirova. iz nebuloze u nebulozu.

nije od jedini diktator na svijetu, ali je on jedini koji se odreko savjeta pametnih ljudi. on odredjuje fiskalnu, ekonomsku, vanjsku, unutrasnju politiku, a srlja iz greske u jos vecu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17524 Re: Republika Turska

Post by insomnia78 »

Krokodajl wrote:
Kikibombona wrote:Nevjernici iz Besiktasa, gori su od mekanskih musrika!

https://mobile.twitter.com/kroslav/stat ... 40/video/1

Hiljade demonstranata idu prema Taksimu koji je blokiran!


:D :D :D :D

Yeni Safak ne piše ništa o protestima, znači da se ni ne dešavaju, kreirano u Holandskim medijima finansirano Gulenovskim i PKK kapitalom, stažisti Kurdske dijaspore. :lol: :lol:
Direktno iz katarskih studija
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17525 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Dobro je nek protestuju, bolje i to nego da kolju narandže.

Proće i ovo, ostat će Bešiktaš šampion :D
Post Reply