Islam - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.
Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1751 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Da li podržavanje šerijata znači da si pravi musliman? Teško pitanje... :mrgreen:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1752 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:Da li podržavanje šerijata znači da si pravi musliman? Teško pitanje... :mrgreen:
Nije teško uopšte, evo ovi forumski muslimani ili podržavaju ili pak sanjaju potajno o šerijatu.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1753 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

fatamorgana wrote:
arzuhal wrote:Da li podržavanje šerijata znači da si pravi musliman? Teško pitanje... :mrgreen:
Nije teško uopšte, evo ovi forumski muslimani ili podržavaju ili pak sanjaju potajno o šerijatu.
Nema muslimana, ako je stvarno musliman (ponaša se i živi islamski, koliko-toliko: klanja, ne krade, posti, u braku je, ne jede haram, ne kocka, itd. itd.), a da svojim životom već ne podržava, živi i svjedoči šerijat. Zato ponovo pitam, a ti se koncetriši malo, pobogu... :mrgreen:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1754 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
fatamorgana wrote:
arzuhal wrote:Da li podržavanje šerijata znači da si pravi musliman? Teško pitanje... :mrgreen:
Nije teško uopšte, evo ovi forumski muslimani ili podržavaju ili pak sanjaju potajno o šerijatu.
Nema muslimana, ako je stvarno musliman (ponaša se i živi islamski, koliko-toliko: klanja, ne krade, posti, u braku je, ne jede haram, ne kocka, itd. itd.), a da svojim životom već ne podržava, živi i svjedoči šerijat. Zato ponovo pitam, a ti se koncetriši malo, pobogu... :mrgreen:
Zar nisi ti pravi musliman? :wink:

Doduše Arzo ti npr. pušiš, i to je porok iako ga Džibril iz pećine nije pomenuo, ti eto truješ sebe i ljude oko sebe otrovim I kancerogenim nikotinskim isparenjima. :kiss:
Last edited by fatamorgana on 20/05/2015 11:07, edited 1 time in total.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1755 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Ja ti rekoh da se koncetrišeš malo a ti opet po starom, kako si naučio: bez veze :mrgreen:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1756 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:Ja ti rekoh da se koncetrišeš malo a ti opet po starom, kako si naučio: bez veze :mrgreen:
Ništa bez mektebske koncentracije! :wink:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1757 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

:!:
arzuhal wrote:Da li podržavanje šerijata znači da si pravi musliman? Teško pitanje... :mrgreen:
A moze li se biti "pravi" musliman a da se podrzava serijat kao verozakon?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1758 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Towelie wrote::!:
arzuhal wrote:Da li podržavanje šerijata znači da si pravi musliman? Teško pitanje... :mrgreen:
A moze li se biti "pravi" musliman a da se podrzava serijat kao verozakon?
Samo ako se sEku ruke! :wink:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1759 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

fatamorgana wrote:
Towelie wrote::!:
arzuhal wrote:Da li podržavanje šerijata znači da si pravi musliman? Teško pitanje... :mrgreen:
A moze li se biti "pravi" musliman a da se podrzava serijat kao verozakon?
Samo ako se sEku ruke! :wink:
Ti izgleda od celog serijata najvise volis propis o odsecanju ruke za kradju. Sto li to? :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1760 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Towelie wrote: Ti izgleda od celog serijata najvise volis propis o odsecanju ruke za kradju. Sto li to? :D
Ja nisam nikom odsEko ruke, tvoji jesu, neznam ko to onda voli, :wink:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1761 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

fatamorgana wrote:
Towelie wrote: Ti izgleda od celog serijata najvise volis propis o odsecanju ruke za kradju. Sto li to? :D
Ja nisam nikom odsEko ruke, tvoji jesu, neznam ko to onda voli, :wink:
Ne znam*
Ne voli ni majka da udari svoje dete, samo sto je to ponekad neophodno za njegovo dobro.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1762 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Towelie wrote:
fatamorgana wrote:
Towelie wrote: Ti izgleda od celog serijata najvise volis propis o odsecanju ruke za kradju. Sto li to? :D
Ja nisam nikom odsEko ruke, tvoji jesu, neznam ko to onda voli, :wink:
Ne znam*
Ne voli ni majka da udari svoje dete, samo sto je to ponekad neophodno za njegovo dobro.
Joj ti analogije, šta vjersko pranje mozga uradi od ljudi .... :roll:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#1763 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Towelie »

Nisi ti razumeo sta sam ja hteo da kazem.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1764 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

fatamorgana wrote:
Doduše Arzo ti npr. pušiš, i to je porok iako ga Džibril iz pećine nije pomenuo, ti eto truješ sebe i ljude oko sebe otrovim I kancerogenim nikotinskim isparenjima. :kiss:
Eto vidiš: da se više posvetiš samome sebi, radu na popravljanju sebe, umjesto što se baviš (svakako pogrešnim) pretpostavkama o nekome drugome, koje te navedu na pogrešne zaključke, te se usput malo a tebi svojstveno hinjski i ljigavo pokušaš poigrati i sa islamom (Džibril iz pećine :wink: ), ne bi ovako ispadao patetičan... :mrgreen:

Naime, ja jesam pušio, tačno, i to lijep broj godina, i to nisam krio, zato i ti to znaš, ali sam ostavio duhan ima više od dvije godine kako ne pušim. Za razliku od mene, ti nastavljaš da truješ svojim budalešćinama i trolanjem...Idi barem prošetaj na lijepom vremenu umjesto što iz forumskog grmlja zaskačeš svakog muslimana koji prođe ovim temama, pročitaj šta o Budi, budi koristan društvu... :mrgreen:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1765 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
fatamorgana wrote:
Doduše Arzo ti npr. pušiš, i to je porok iako ga Džibril iz pećine nije pomenuo, ti eto truješ sebe i ljude oko sebe otrovim I kancerogenim nikotinskim isparenjima. :kiss:
Eto vidiš: da se više posvetiš samome sebi, radu na popravljanju sebe, umjesto što se baviš (svakako pogrešnim) pretpostavkama o nekome drugome, koje te navedu na pogrešne zaključke, te se usput malo a tebi svojstveno hinjski i ljigavo pokušaš poigrati i sa islamom (Džibril iz pećine :wink: ), ne bi ovako ispadao patetičan... :mrgreen:

Naime, ja jesam pušio, tačno, i to lijep broj godina, i to nisam krio, zato i ti to znaš, ali sam ostavio duhan ima više od dvije godine kako ne pušim. Za razliku od mene, ti nastavljaš da truješ svojim budalešćinama i trolanjem...Idi barem prošetaj na lijepom vremenu umjesto što iz forumskog grmlja zaskačeš svakog muslimana koji prođe ovim temama, pročitaj šta o Budi, budi koristan društvu... :mrgreen:
Budaleśćinama? Žali bože fakulteta .... :sax:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#1766 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan »

arzuhal wrote:
fatamorgana wrote:
arzuhal wrote:Da li podržavanje šerijata znači da si pravi musliman? Teško pitanje... :mrgreen:
Nije teško uopšte, evo ovi forumski muslimani ili podržavaju ili pak sanjaju potajno o šerijatu.
Nema muslimana, ako je stvarno musliman (ponaša se i živi islamski, koliko-toliko: klanja, ne krade, posti, u braku je, ne jede haram, ne kocka, itd. itd.), a da svojim životom već ne podržava, živi i svjedoči šerijat. Zato ponovo pitam, a ti se koncetriši malo, pobogu... :mrgreen:
Samo se postavlja pitanje koji ili čiji šerijat, koji halal i haram i čiji, ljudski ili Božiji, vehabijski ili Poslanikov a.s., izmišljeni ili stvarni, dogmatski i ideološki ili Bogom dat, onaj baziran na lažnim hadisima ili na Kur'anu, baziran na ideološkim tefsirima,prijevodima,nagađanjima,špekulacijama ili na Ehli Bejtskom a.s. tumačenju?
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#1767 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan »

arzuhal wrote:
fatamorgana wrote:
Doduše Arzo ti npr. pušiš, i to je porok iako ga Džibril iz pećine nije pomenuo, ti eto truješ sebe i ljude oko sebe otrovim I kancerogenim nikotinskim isparenjima. :kiss:
Eto vidiš: da se više posvetiš samome sebi, radu na popravljanju sebe, umjesto što se baviš (svakako pogrešnim) pretpostavkama o nekome drugome, koje te navedu na pogrešne zaključke, te se usput malo a tebi svojstveno hinjski i ljigavo pokušaš poigrati i sa islamom (Džibril iz pećine :wink: ), ne bi ovako ispadao patetičan... :mrgreen:

Naime, ja jesam pušio, tačno, i to lijep broj godina, i to nisam krio, zato i ti to znaš, ali sam ostavio duhan ima više od dvije godine kako ne pušim. Za razliku od mene, ti nastavljaš da truješ svojim budalešćinama i trolanjem...Idi barem prošetaj na lijepom vremenu umjesto što iz forumskog grmlja zaskačeš svakog muslimana koji prođe ovim temama, pročitaj šta o Budi, budi koristan društvu... :mrgreen:
čovjek radi ništa drugo nego ti - proganja hinje, kao što si ti drugog proganjao i vidio hinju u njemu, e sad kad netko drugi vidi hinju u tebi to je nešto drugo, to je napad na muslimane I nisi trebo prestajat pušiti, ne boj se nije haram :D
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#1768 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by kritichar »

Diwan wrote: Samo se postavlja pitanje koji ili čiji šerijat, koji halal i haram i čiji, ljudski ili Božiji, vehabijski ili Poslanikov a.s., izmišljeni ili stvarni, dogmatski i ideološki ili Bogom dat, onaj baziran na lažnim hadisima ili na Kur'anu, baziran na ideološkim tefsirima,prijevodima,nagađanjima,špekulacijama ili na Ehli Bejtskom a.s. tumačenju?
može li šijski?
zašto šije ne jedu zeca?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26894
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1769 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by fatamorgana »

Diwan wrote:
arzuhal wrote:
fatamorgana wrote:
Doduše Arzo ti npr. pušiš, i to je porok iako ga Džibril iz pećine nije pomenuo, ti eto truješ sebe i ljude oko sebe otrovim I kancerogenim nikotinskim isparenjima. :kiss:
Eto vidiš: da se više posvetiš samome sebi, radu na popravljanju sebe, umjesto što se baviš (svakako pogrešnim) pretpostavkama o nekome drugome, koje te navedu na pogrešne zaključke, te se usput malo a tebi svojstveno hinjski i ljigavo pokušaš poigrati i sa islamom (Džibril iz pećine :wink: ), ne bi ovako ispadao patetičan... :mrgreen:

Naime, ja jesam pušio, tačno, i to lijep broj godina, i to nisam krio, zato i ti to znaš, ali sam ostavio duhan ima više od dvije godine kako ne pušim. Za razliku od mene, ti nastavljaš da truješ svojim budalešćinama i trolanjem...Idi barem prošetaj na lijepom vremenu umjesto što iz forumskog grmlja zaskačeš svakog muslimana koji prođe ovim temama, pročitaj šta o Budi, budi koristan društvu... :mrgreen:
čovjek radi ništa drugo nego ti - proganja hinje, kao što si ti drugog proganjao i vidio hinju u njemu, e sad kad netko drugi vidi hinju u tebi to je nešto drugo, to je napad na muslimane I nisi trebo prestajat pušiti, ne boj se nije haram :D
Ma Arzo ovdje pokušava da glumi n'akog forumskog šejha .... umišljenko, može fascinirati samo par fanova vjernica koje mu jedu kukuruz iz ruke, k'o golubovi na Sebilju, :lol:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#1770 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by Diwan »

kritichar wrote:
Diwan wrote: Samo se postavlja pitanje koji ili čiji šerijat, koji halal i haram i čiji, ljudski ili Božiji, vehabijski ili Poslanikov a.s., izmišljeni ili stvarni, dogmatski i ideološki ili Bogom dat, onaj baziran na lažnim hadisima ili na Kur'anu, baziran na ideološkim tefsirima,prijevodima,nagađanjima,špekulacijama ili na Ehli Bejtskom a.s. tumačenju?
može li šijski?
zašto šije ne jedu zeca?
Šije i Ehli Bejt a.s. su dvije različite stvari. To moraš pitati njih
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#1771 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by kritichar »

Diwan wrote: Šije i Ehli Bejt a.s. su dvije različite stvari. To moraš pitati njih
toliko znam
nego u čemu je razlika između šeriata Ehli Bejta a.s. i šeriata Selefa?
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1772 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Diwan wrote:
čovjek radi ništa drugo nego ti - proganja hinje, kao što si ti drugog proganjao i vidio hinju u njemu, e sad kad netko drugi vidi hinju u tebi to je nešto drugo, to je napad na muslimane I nisi trebo prestajat pušiti, ne boj se nije haram :D
Ja sam reagovao oštrije zbog ''Džibril iz pećine'' (a mene može proganjati svako, to je baška i to je u redu) jer ne poštujem nikoga ko ne poštuje moju vjeru, odnosno odnosim se prema svakome onako kako to sam želi i pokaže da želi. Ako to ne dira tebe (kao što ja, ovakav slab, odmah reagujem), to je tvoja stvar, tvoje pameti, snage vjere i svega ostalog (sigurno želiš mudrošću i blagošću da djeluješ spram takvih, za razliku od mene koji tako sirovo reaguje), ne berem.

Što se tiče mog ostavljanja duhana, ostavio sam ga, elhamdulillahi, zbog vlastite svijesti o ovisnosti o bezbojnoj uljastoj supstanci koja nas podstiče da i dalje pušimo, kada već jednom počnemo, pa nisam htio da se dalje igram u toj nepoštenoj igri. Nego, ne reče mi najvažnije: jel duhan halal (ili šta god da je, ako već nije haram) po vehabijskom ili Božijem šerijatu, jel to nekakvo i nečije nagađanje i tružćanje ili pravo ehlibejtsko učenje? To mi kaži, da i ja drugima mogu prenijeti...
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#1773 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej »

:meza1:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1774 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zijancer »

5-6 kloniranih likova
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#1775 Re: Islam - pitanja i odgovori

Post by zagortenej »

zijancer wrote:5-6 kloniranih likova
Tu je moderacija da reaguje, ako je tvoja tvrdnja tačna :sax:
Post Reply