Narodna skupština RS

Post Reply
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#176

Post by cogni »

Tarikh1 wrote:
O kakvoj racunici pricas, ako meni neko ne dozvoljava da poslujem iz Sarajeva u Banjaluci , uslovljava me da otvaram poslovnicu u BL.
Il da bude paradoks veci, Lukavica-Sarajevo. Ogranicava trziste.
Nije problem u tome sto ti trazi poslovnicu, vec sto pola firmi nema dovoljno resursa, sto ljudskih sto finansijskih da bi moglo izdrzati tako nesto. Mjesecni obracuni, pa onda kvartalni, pa podjeliti sta je uradjeno u FBiH , sta u RS, pa tek onda da mozes poravnat sta ti je poreska osnovica. Znas koji je to posao.
Razumijem da nekog iz Hrvatske, italije , itd itd. uslovi na taj nacin. Al sto to rade prema FBiH , Jednostavno, prave drzavu u drzavi
Po tvom opisu to djeluje kao uzasno mnogo posla, barem za malu i/ili lose oraganizovanu firmu sa nejakom IT infrastrukturom.
Ne vidim kako te poteskoce govore u prilog tome da od RS treba ocekivati da se sasvim odrekne novaca od poreza.
Ako se firma iz FBiH ne moze izboriti sa dodatom kompleksnoscu prilikom vodjenja knjiga rjesenje je preregistriranje u RS pa nek placa sav porez tamo. Po uvjetom da je FBiH spremna da se odrekne svog dijela poreza u korist RS, u sto nisam siguran.
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#177

Post by cogni »

kijameta wrote: Kojim cinom je iko iz Bosne osporio rs pred zasjedanje skupstine rs :? :? :? :?
Jesi li ti prespavao zadnjih godinu dana?
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#178

Post by feral.tribune »

cogni wrote:
kijameta wrote: Kojim cinom je iko iz Bosne osporio rs pred zasjedanje skupstine rs :? :? :? :?
Jesi li ti prespavao zadnjih godinu dana?
Nije .Citam i tvoje i njegove postove .Ti si prespavao zadnjih 500 godina .
Kad se probudis imaces sta da vidis .
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#179

Post by cogni »

Orbini wrote: Nezavisnost RS je nemoguce izvesti po ovim granicama, opcenito podjelu BiH. Dok je Dejtona, imate svojih 49 %, u slucaju podjele, zaboravi na 49% BiH. Pa bujrum.
Kako si dosao do 49%?
Ovako odokativno, rekao bih da si racunao samo povrsinu teritorije, sto je vishe nego nezadovoljavajuce i jako neozbiljno. Jedan banalan primjer, iako je tesko definirati 'vrijednost' teritorije u nekom generalnom smislu, opcina Sipovo svakako vrijedi neuporedivo manje od iste povrsine Sarajevskih opcina.

Umjesto povrsine bolje je uzeti u obzir broj stanovnika, a mozda i ekonomske i neke druge kriterije koji mi ovog trena ne padaju na pamet. Ako neko ima volje i znanja moze pokusati da definira odredjene kriterije i njihove relativne tezine i da proba da agregira neku 'vrijednost' BiH entiteta. Mene to ne zanima jer mislim da je ocevidno da racunajuci na bilo kakav smisleni nacin dobijamo da je RS negdje oko 1/3 BiH, a FBiH negdje oko 2/3.
teco
Posts: 96
Joined: 24/08/2005 08:35

#180 Narodna skupština RS

Post by teco »

@za sve vas iz RS:nemam licno nista protiv srba i njihovih prava ali imam protiv skupstine RS jer je skupstina RS jos jedan veliki izdatak za malu drzavu od 4 milona ljudi jer previse politicara koji zive na grbaci i ovako slabe ekonomske razvijene zemlje da i bogatije drzave ne bi mogle ovo da finansijski da podnesu.od dvije skupstine u jednoj drzavi, dva predjednika nekoliko stotina clanova skupstine i jednog i drugog entiteta je za moj pojam i previse ..izracunati koliko to kosta nije lako jer se radi o milijunima mjesecno.ako srbi nece u Sarajevo ja bih skupstinu BiH prebacio u Banja luku.. zasto mora vlada da bude u BAS u glavnom gradu BiH??tako da bi im pred nosom bilo sve dostupno..druga stvar je da ta ista skupsina cini sve da saplete,oduzi i onemogucu dalji razvitak BiH a samim tim i srba u njoj.sto ta ista skupstina vise vezuje za beograd i srbiju,tamo trazi rjesenja za opstanak i razvoj srba u BiH a ne u Sarajevu sto im sam predsjednik RS-Dodik kaze da mrzi muslimane i Sarajevo i da se bolje osjeca u Bg nego u Sa..i onda imate obraza da na muslimane prebacujete sve vase probleme,konfuzije i ne ostvarene zelje..druga tvar srbi iz BiH su se 92 izjasnili sta zele i od te zelje ni dan dan nisu odustali zato vam "ovliko i vjerujemo"...razlozi zasto to nisu uspjeli se i dan danas vide.to koliko je stalo srbskim politicarima za RS se vidi da nakon karijere politicara u RS odlaze u debele ozidane vile na dedinju od para za dobrobit RS sa bankovnim racunom na swiss bank i kriminalnim-politickim vezama koje se nikad ne prekidaju jer tu je lova do krova..na kraju ce te jesti kosti od vasih predaka a najgore je sto i nas u muslimane u tom i na tom putu vucete sa sobom jer nam je tako zapisano da jedni bez drugog ne mozemo koliko se vi ili mi trudili da to negiramo.nasa sudbina je nazalost ne podjeljena tj. ista manje ili vise
Last edited by teco on 24/02/2008 13:04, edited 1 time in total.
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#181

Post by feral.tribune »

sarajlija86 wrote:Ja shvatam ljude koji misle da sve mora da bude status kvo ili da nam bude R. Bosne i Hercegovine. I ja sam za jednu Bosnu jednu multietnicku bosnu i hercegovinu. Ali nemozemo mi ovdje govoriti narodu kako da se osjeca. Prije nekoliko dana je postojalo nesto sto se zove pravo i jedan svejtsi poredak koji se nije mjenja vise desetljeca. Ali neki dan kad je amerika priznala nezavisno "kosova" to je znacilo pocetak jedne nove ere.

Ovo naravno neide svakom u prilog ali zbog toga sto amerika moze da radi kako hoce ona je nama nanjela najvece stetu koju je mogla. Jadnoj Bosni i Hercegovina srca polako prestaje da kuca! Zbog cega zbog tga sto ameri hoce baze na nezavisnom kosovu.

Znalo se je odmah da kad ameri priznaju kosovo to ce znaciti kraj ove bosne koja nam je poznata. Ovo znaci podjela po etnickim granicama. To znaci prestanaka projekta multietnicnosti i sasvim jedan novi pocetak svjetskog prava.

Dalice nam biti mnogo bolje? To neznam i bojim se da idemo na gore, zbog toga sto na kosovu moze ibit rat a takodjer i ovdje u BiH. Pa ljudi zna se da nam zapad ovdje pusta probne balone koje ce kasnije pusiti u svijet.

Ja mislim da ce ovako da se razvije situacija:
Kosovo nezavisno ali sjeverno kosovo ostaje u sastvu srbije jer su tu vecinom srbi. Sto znaci da granaca je Ibra.

Kasnije Republika Srpska (koja nema pravo na ocjepljenje ali ni to nije imalo ni Kosovo på rezolucij 1244 a kamal po svjetskom pravo jer su tamo siptari manjina a ovdje su srbi konstitutivni narod sto znaci da srbi i onako imaju vece pravo iako ga nemaju po dejtonu) Sto znaci ako se moze krsiti sve moze i dejton. Ovo je cista logika.

Potom ce i hravti traziti svoj status u federacij i tu mozda vec isto kao srbi se odcijepiti i prikljuiti majci hrvatskoj.

Nastava je logican, 40% makedonije postaje dio albanije, takodjer i sjeverna grcka se odcijepi od grcke.

Mislio sam mozda i Vojvodina od srbije ali tamo je velika vecina srba tako nemoze da nisu hravti protjerali onoliko srba iz hrvatske mozda bi i madjari mogli sta ali sada nista od toga...

Crna gora se podjeili, sjeverni dio se odcijepi i pripoji srbij, takodjer i boka kotorska koja ima 70% srba.

Ali ako se sve ovo desi pitanje je hocemoli svi ratovati i jeli ovo pocetak jednog novog svjetskograta? WW3? Ovo je samo bila mala analiza balkana a sada ima koliko god mjesta na svijetu gdje se ovako nesto moze desiti.

Ali tako nam je, svi hoce da podje ovdje pa da se onda siri po planeti...
Ovo je moje misljenje i ja ovako mislim da ce da bude ukoliko pobjedi politika podjele po etnickim granicama. Ovo nije dobro za nikoga ali ako nam amerika ovo uradi onda ce se obogatiti, do njih nece doi oni ce nam samo prodavati oruzije ili ce nas porobiti i mi cemo biti njihova kolonija..
Kad si stavio tri tacke je li ti zazvonio digitalni sat ili budilnik . :) :sad:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#182

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

cogni wrote:
Orbini wrote: Nezavisnost RS je nemoguce izvesti po ovim granicama, opcenito podjelu BiH. Dok je Dejtona, imate svojih 49 %, u slucaju podjele, zaboravi na 49% BiH. Pa bujrum.
Kako si dosao do 49%?
Ovako odokativno, rekao bih da si racunao samo povrsinu teritorije, sto je vishe nego nezadovoljavajuce i jako neozbiljno. Jedan banalan primjer, iako je tesko definirati 'vrijednost' teritorije u nekom generalnom smislu, opcina Sipovo svakako vrijedi neuporedivo manje od iste povrsine Sarajevskih opcina.

Umjesto povrsine bolje je uzeti u obzir broj stanovnika, a mozda i ekonomske i neke druge kriterije koji mi ovog trena ne padaju na pamet. Ako neko ima volje i znanja moze pokusati da definira odredjene kriterije i njihove relativne tezine i da proba da agregira neku 'vrijednost' BiH entiteta. Mene to ne zanima jer mislim da je ocevidno da racunajuci na bilo kakav smisleni nacin dobijamo da je RS negdje oko 1/3 BiH, a FBiH negdje oko 2/3.
Milorad Dodik se ne bi slozio sa tvojom tvrdnjom, on vec odavno govori da je R.S bolji dio BiH pa shodno tome ne poklapa ti se ta racunica. :D
bhxxl
Posts: 229
Joined: 14/10/2007 14:38

#183

Post by bhxxl »

recept jednostavan ukinuti je kako su je i napravili . smijesno je citati kako se srbi pozivaju i velicaju medjunarodno pravo.pa gdje je to medjunarodno pravo bilo od 92 do 95. FUJJJ
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#184

Post by feral.tribune »

cogni wrote:
Orbini wrote: Nezavisnost RS je nemoguce izvesti po ovim granicama, opcenito podjelu BiH. Dok je Dejtona, imate svojih 49 %, u slucaju podjele, zaboravi na 49% BiH. Pa bujrum.
Kako si dosao do 49%?
Ovako odokativno, rekao bih da si racunao samo povrsinu teritorije, sto je vishe nego nezadovoljavajuce i jako neozbiljno. Jedan banalan primjer, iako je tesko definirati 'vrijednost' teritorije u nekom generalnom smislu, opcina Sipovo svakako vrijedi neuporedivo manje od iste povrsine Sarajevskih opcina.

Umjesto povrsine bolje je uzeti u obzir broj stanovnika, a mozda i ekonomske i neke druge kriterije koji mi ovog trena ne padaju na pamet. Ako neko ima volje i znanja moze pokusati da definira odredjene kriterije i njihove relativne tezine i da proba da agregira neku 'vrijednost' BiH entiteta. Mene to ne zanima jer mislim da je ocevidno da racunajuci na bilo kakav smisleni nacin dobijamo da je RS negdje oko 1/3 BiH, a FBiH negdje oko 2/3.
Volje imam na pretek a znanja na bacanje .Samo mi molim te ovaj tekst prevedi na srpski smori brate ovaj bosanski ...tri puta procitah i nista te bre be razumem :)
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#185

Post by cogni »

kojot_genije wrote: A što se tiče nekih priča da ne može biti muslimanska država u Evropi to su gluposti.
Ne samo da su gluposti, nego to cak imlicira da su muslimani, na neki meni nejasan nacin, manje sposobni da imaju normalnu drzavu od ostalih. Ono sto je zacudjujuce je da takvi stavovi uglavnom dolaze iz redova Bosnjaka.

Ono od cega Europa strahuje je nestabilnost u njenom okruzenju, tj. postojanje drzava koje nemaju snagu da se izbore sa pretnjama kao sto su terorizam, organizirani kriminal i sl. Takve drzave postaju utocista za takve prijetnje, a BiH, Srbija i Kosovo su tako geografski pozicionirane da Europa ne smije dopustiti potpuni kolaps tih drzava.
Tarikh1
Posts: 23
Joined: 04/12/2007 17:22
Location: Sarajevo

#186

Post by Tarikh1 »

cogni wrote:
Tarikh1 wrote:
O kakvoj racunici pricas, ako meni neko ne dozvoljava da poslujem iz Sarajeva u Banjaluci , uslovljava me da otvaram poslovnicu u BL.
Il da bude paradoks veci, Lukavica-Sarajevo. Ogranicava trziste.
Nije problem u tome sto ti trazi poslovnicu, vec sto pola firmi nema dovoljno resursa, sto ljudskih sto finansijskih da bi moglo izdrzati tako nesto. Mjesecni obracuni, pa onda kvartalni, pa podjeliti sta je uradjeno u FBiH , sta u RS, pa tek onda da mozes poravnat sta ti je poreska osnovica. Znas koji je to posao.
Razumijem da nekog iz Hrvatske, italije , itd itd. uslovi na taj nacin. Al sto to rade prema FBiH , Jednostavno, prave drzavu u drzavi
Po tvom opisu to djeluje kao uzasno mnogo posla, barem za malu i/ili lose oraganizovanu firmu sa nejakom IT infrastrukturom.
Ne vidim kako te poteskoce govore u prilog tome da od RS treba ocekivati da se sasvim odrekne novaca od poreza.
Ako se firma iz FBiH ne moze izboriti sa dodatom kompleksnoscu prilikom vodjenja knjiga rjesenje je preregistriranje u RS pa nek placa sav porez tamo. Po uvjetom da je FBiH spremna da se odrekne svog dijela poreza u korist RS, u sto nisam siguran.
Ti il si glup il se pravis glup, znas li sta znaci raditi mjesecne izvjestaje pa onda kvartalne pa onda godisnje. Pa sve to radis u FBiH pa onda te uslovi i u RS ako hoces da napravis neki posao.
To ti je ogromni dodatni trosak. I IT nema veze s tim. Za to trebaju prije svega ogromni ljudski resursi, i vrijeme, a valja sve to poplacat. Zamisli da u jednoj firmi moras zaposliti jos 5 ljudi s VSS-om (a to je neki minimum, za velike firme bi trebao jedan ogroman aparat da pohrani sve to), napravit im radna mjesta, svu opremu im nabaviti koja im je potrebna. Izracunaj koliki onda imas mjesecni dodatni trosak, zbog nekog posla koji su ti nepotrebno natovarili.
A sve je u cilju toga da se pravi drzava u drzavi.
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#187

Post by cogni »

feral.tribune wrote:
Nije .Citam i tvoje i njegove postove .Ti si prespavao zadnjih 500 godina .
Kad se probudis imaces sta da vidis .
Veci dio tog perioda nisam bio tu.
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#188

Post by cogni »

Tarikh1 wrote: Ti il si glup il se pravis glup, znas li sta znaci raditi mjesecne izvjestaje pa onda kvartalne pa onda godisnje. Pa sve to radis u FBiH pa onda te uslovi i u RS ako hoces da napravis neki posao.
To ti je ogromni dodatni trosak. I IT nema veze s tim. Za to trebaju prije svega ogromni ljudski resursi, i vrijeme, a valja sve to poplacat. Zamisli da u jednoj firmi moras zaposliti jos 5 ljudi s VSS-om (a to je neki minimum, za velike firme bi trebao jedan ogroman aparat da pohrani sve to), napravit im radna mjesta, svu opremu im nabaviti koja im je potrebna. Izracunaj koliki onda imas mjesecni dodatni trosak, zbog nekog posla koji su ti nepotrebno natovarili.
A sve je u cilju toga da se pravi drzava u drzavi.
OK, priznacu da sam glup, dijelom jer to i nije tako daleko od istine, a dijelom sto ne bih da ulazim u procjene koliki je overhead u pitanju.

Ostaje drugo rjesenje,
Ako se firma iz FBiH ne moze izboriti sa dodatom kompleksnoscu prilikom vodjenja knjiga rjesenje je preregistriranje u RS pa nek placa sav porez tamo. Po uvjetom da je FBiH spremna da se odrekne svog dijela poreza u korist RS, u sto nisam siguran.
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#189

Post by cogni »

feral.tribune wrote: Volje imam na pretek a znanja na bacanje .Samo mi molim te ovaj tekst prevedi na srpski smori brate ovaj bosanski ...tri puta procitah i nista te bre be razumem :)
Ocesh li srpski ili srbijanski, cirilicu ili latinicu?

Ukratko, poanta je da RS nije 1/2, vec nedje oko 1/3 BiH.
Tarikh1
Posts: 23
Joined: 04/12/2007 17:22
Location: Sarajevo

#190

Post by Tarikh1 »

Tarikh1 wrote:
cogni wrote:
Tarikh1 wrote:
O kakvoj racunici pricas, ako meni neko ne dozvoljava da poslujem iz Sarajeva u Banjaluci , uslovljava me da otvaram poslovnicu u BL.
Il da bude paradoks veci, Lukavica-Sarajevo. Ogranicava trziste.
Nije problem u tome sto ti trazi poslovnicu, vec sto pola firmi nema dovoljno resursa, sto ljudskih sto finansijskih da bi moglo izdrzati tako nesto. Mjesecni obracuni, pa onda kvartalni, pa podjeliti sta je uradjeno u FBiH , sta u RS, pa tek onda da mozes poravnat sta ti je poreska osnovica. Znas koji je to posao.
Razumijem da nekog iz Hrvatske, italije , itd itd. uslovi na taj nacin. Al sto to rade prema FBiH , Jednostavno, prave drzavu u drzavi
Po tvom opisu to djeluje kao uzasno mnogo posla, barem za malu i/ili lose oraganizovanu firmu sa nejakom IT infrastrukturom.
Ne vidim kako te poteskoce govore u prilog tome da od RS treba ocekivati da se sasvim odrekne novaca od poreza.
Ako se firma iz FBiH ne moze izboriti sa dodatom kompleksnoscu prilikom vodjenja knjiga rjesenje je preregistriranje u RS pa nek placa sav porez tamo. Po uvjetom da je FBiH spremna da se odrekne svog dijela poreza u korist RS, u sto nisam siguran.
Ti il si glup il se pravis glup, znas li sta znaci raditi mjesecne izvjestaje pa onda kvartalne pa onda godisnje. Pa sve to radis u FBiH pa onda te uslovi i u RS ako hoces da napravis neki posao.
To ti je ogromni dodatni trosak. I IT nema veze s tim. Za to trebaju prije svega ogromni ljudski resursi, i vrijeme, a valja sve to poplacat. Zamisli da u jednoj firmi moras zaposliti jos 5 ljudi s VSS-om (a to je neki minimum, za velike firme bi trebao jedan ogroman aparat da pohrani sve to), napravit im radna mjesta, svu opremu im nabaviti koja im je potrebna. Izracunaj koliki onda imas mjesecni dodatni trosak, zbog nekog posla koji su ti nepotrebno natovarili.
A sve je u cilju toga da se pravi drzava u drzavi.
Jos nesto, sta se s tim postize? Samo to da ce RS otjerati privrednike iz FBiH da posluju na njenom teritoriju (mislim na fizicko prisustvo, poslovnice podruznice, itd), jer to iziskuje ogromne troskove, a na drugoj strani svi poslovi koji se zakljuce sa pravnim i fizickim licima s teritorije RS-a prikazivat ce se kao da su se zakljucili u FBiH i te poslove onda nisu duzni prijavljivati kao da su nastali u RS.
Na taj nacin ne treba poslovnica, podruznica, filijala, vodit ce se u knjigama koje vodi firma iz FBiH i zavrsena stvar. A RS ostaje bez ciste racunice. Zaposljavanje ljudi u tim poslovnicama, jer nece se zaposliti covjek iz Sarajeva u filijalu u Banjaluci , vec je normalno da se primi neko sto zivi tamo.
Tako ti je masu primjera.
Ja sam prosle sedmice bio na jednom sastanku gdje su 3 sarajevske firme u potpunosti iskljucile svoje postojanje na teritoriji RS-a iz tih razloga koje sam navodio. Nemaju dovoljno resursa kojima bi mogli na taj nacin ispostovati sve i poslovati uspjesno.
Jedna od njih je i moja firma koja je definitivno zatvorila prestavnistvo u B.Luci.
Ljudi koji su tamo radili u poslovnici , njih 5 ostali su bez posla.
Kome je sad to na stetu?

Nama jeste samo iz razloga sto fizicki nismo prisutni tamo, a ionako vecina tih velikih poslova se desavala da ljudi iz RS-a dodju ovdje kod nas, da ne idu preko filijale. Tako da nam nece biti toliki gubitak. Vama je ogroman.
5 novih ranika na birou.

To je samo jedan primjer , a takvih je jako puno.
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#191

Post by cogni »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Milorad Dodik se ne bi slozio sa tvojom tvrdnjom, on vec odavno govori da je R.S bolji dio BiH pa shodno tome ne poklapa ti se ta racunica. :D
I nije neka racunica vec sasvim odokativna i vrlo gruba procjena. Slobodni ste prikazati i druge racunice, vjerujem da ce biti bolje od moje, izuzev ako su namjerno bias-ovane.
Kakve to sve ima veze sa Dodikom i zar se nismo josh ranije dogovorili da se za pominjanje Dodika otvori novi topik?
User avatar
PasoDzigera007
Posts: 472
Joined: 27/01/2007 21:57

#192

Post by PasoDzigera007 »

Pitanje za sve one istomisljenike Dodika o cijepanju BIH,
RECITE MI: kako bi izveli RS iz BIH i kako bi stvorili drzavu,kad znamo da taj entitet nije spojen,da je odvojen DISTRIKTOM BRCKO BIH,eto kako bi to vi izveli?

Jos da dodam da RS nije 49% teritorije BIH,jer to je bilo po Daytonu prije nego je Distrikt Brcko BIH stvoren ,RS ima nekih 46%.
User avatar
pici
Posts: 43839
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#193

Post by pici »

PasoDzigera007 wrote:Pitanje za sve one istomisljenike Dodika o cijepanju BIH,
RECITE MI: kako bi izveli RS iz BIH i kako bi stvorili drzavu,kad znamo da taj entitet nije spojen,da je odvojen DISTRIKTOM BRCKO BIH,eto kako bi to vi izveli?

Jos da dodam da RS nije 49% teritorije BIH,jer to je bilo po Daytonu prije nego je Distrikt Brcko BIH stvoren ,RS ima nekih 46%.
:D jos nisu skontali ,a vamo frcaju se brojevimaImage
Tarikh1
Posts: 23
Joined: 04/12/2007 17:22
Location: Sarajevo

#194 Re: Narodna skupština RS

Post by Tarikh1 »

teco wrote:@za sve vas iz RS:nemam licno nista protiv srba i njihovih prava ali imam protiv skupstine RS jer je skupstina RS jos jedan veliki izdatak za malu drzavu od 4 milona ljudi jer previse politicara koji zive na grbaci i ovako slabe ekonomske razvijene zemlje da i bogatije drzave ne bi mogle ovo da finansijski da podnesu.od dvije skupstine u jednoj drzavi, dva predjednika nekoliko stotina clanova skupstine i jednog i drugog entiteta je za moj pojam i previse ..izracunati koliko to kosta nije lako jer se radi o milijunima mjesecno.ako srbi nece u Sarajevo ja bih skupstinu BiH prebacio u Banja luku.. zasto mora vlada da bude u BAS u glavnom gradu BiH??tako da bi im pred nosom bilo sve dostupno..druga stvar je da ta ista skupsina cini sve da saplete,oduzi i onemogucu dalji razvitak BiH a samim tim i srba u njoj.sto ta ista skupstina vise vezuje za beograd i srbiju,tamo trazi rjesenja za opstanak i razvoj srba u BiH a ne u Sarajevu sto im sam predsjednik RS-Dodik kaze da mrzi muslimane i Sarajevo i da se bolje osjeca u Bg nego u Sa..i onda imate obraza da na muslimane prebacujete sve vase probleme,konfuzije i ne ostvarene zelje..druga tvar srbi iz BiH su se 92 izjasnili sta zele i od te zelje ni dan dan nisu odustali zato vam "ovliko i vjerujemo"...razlozi zasto to nisu uspjeli se i dan danas vide.to koliko je stalo srbskim politicarima za RS se vidi da nakon karijere politicara u RS odlaze u debele ozidane vile na dedinju od para za dobrobit RS sa bankovnim racunom na swiss bank i kriminalnim-politickim vezama koje se nikad ne prekidaju jer tu je lova do krova..na kraju ce te jesti kosti od vasih predaka a najgore je sto i nas u muslimane u tom i na tom putu vucete sa sobom jer nam je tako zapisano da jedni bez drugog ne mozemo koliko se vi ili mi trudili da to negiramo.nasa sudbina je nazalost ne podjeljena tj. ista manje ili vise
Evo ti ono boldirano pa pocisti prvo malo u svojoj avliji. KOliko skupstina ima u FBiH?
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#195

Post by kijameta »

cogni wrote:
Orbini wrote: Nezavisnost RS je nemoguce izvesti po ovim granicama, opcenito podjelu BiH. Dok je Dejtona, imate svojih 49 %, u slucaju podjele, zaboravi na 49% BiH. Pa bujrum.
Kako si dosao do 49%?
Ovako odokativno, rekao bih da si racunao samo povrsinu teritorije, sto je vishe nego nezadovoljavajuce i jako neozbiljno. Jedan banalan primjer, iako je tesko definirati 'vrijednost' teritorije u nekom generalnom smislu, opcina Sipovo svakako vrijedi neuporedivo manje od iste povrsine Sarajevskih opcina.

Umjesto povrsine bolje je uzeti u obzir broj stanovnika, a mozda i ekonomske i neke druge kriterije koji mi ovog trena ne padaju na pamet. Ako neko ima volje i znanja moze pokusati da definira odredjene kriterije i njihove relativne tezine i da proba da agregira neku 'vrijednost' BiH entiteta. Mene to ne zanima jer mislim da je ocevidno da racunajuci na bilo kakav smisleni nacin dobijamo da je RS negdje oko 1/3 BiH, a FBiH negdje oko 2/3.
Htio bih samo da podsjetim na rijeci meni izuzetno drage Predsjednice PC i svakolikog srpstva negdje iz Bijeljine 92,kaze nasa carica;Morate znati da se drzava pravi sabljom i nato je onako drazesno zamahnula rukom kao da sablju drzi u njoj,spika sam se zaljubio i zapamtio njene rijeci.
Kontam predloziti u mojoj mjesnoj zajednici da pokrenemo akciju davanja naziva jedne ulice ; Branitelja Kosova :D :D :D ali dosad nismo nasli jos nijednog branitelja.
A za nasu bracu bosanske Srbe predlazem da ponudimo svakom branitelju PC sa puskom u ruci po stan u Sarajevu. Siguran sam da bi svi stali u barake na Breci. :D :D :D :D
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#196

Post by cogni »

Tarikh1 wrote:
To je samo jedan primjer , a takvih je jako puno.
Jeste primjer iz koga mozemo nauciti neke stvari, ali nisam siguran da nam puno pomaze oko dileme koju imamo.
Ako sam dobro razumio nasa dilema je oko toga zasto RS trazi da firme koje posluju u RS placaju porez u RS-u. Da li zato da bi napravila drazavu u drzavi ili zato da bi naplatila porez i dosla do novaca.
To sto u nekim slucajevima ipak ostaje bez poreza ne znaci da treba ocekivati da se sasvim odrekne poreza.

Ono sto bi nam mozda pomoglo je da saznamo kakav odnos FBiH ima prema istoj toj stvari. Da li dozvoljavaju da firme iz RS koje posluju u FBiH placaju sav porez RS-u?

Cini mi se da vlasti u oba entiteta vishe energije trose na neke druge stvari i da problemi firmi u poslovanju na teritoriji onog drugog entiteta, kao i uostalom cijela ekonomska politika, nisu visoko na listi prioriteta.
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#197

Post by cogni »

kijameta wrote: Htio bih samo da podsjetim na rijeci meni izuzetno drage Predsjednice PC i svakolikog srpstva negdje iz Bijeljine 92,kaze nasa carica;Morate znati da se drzava pravi sabljom i nato je onako drazesno zamahnula rukom kao da sablju drzi u njoj,spika sam se zaljubio i zapamtio njene rijeci.
Kontam predloziti u mojoj mjesnoj zajednici da pokrenemo akciju davanja naziva jedne ulice ; Branitelja Kosova :D :D :D ali dosad nismo nasli jos nijednog branitelja.
A za nasu bracu bosanske Srbe predlazem da ponudimo svakom branitelju PC sa puskom u ruci po stan u Sarajevu. Siguran sam da bi svi stali u barake na Breci. :D :D :D :D
Iz cega zakljucujemo sta? Kakve to ima veze sa onim sto si citirao?

Jasno je meni da drzanje teme prilikom razgovora nije poriv koji postoji kod svakoga, ali ako ga vec nema, vrijedi pokusati nadomjestiti ga mentalnom disciplinom.
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#198

Post by artzy »

cogni wrote:
feral.tribune wrote: Volje imam na pretek a znanja na bacanje .Samo mi molim te ovaj tekst prevedi na srpski smori brate ovaj bosanski ...tri puta procitah i nista te bre be razumem :)
Ocesh li srpski ili srbijanski, cirilicu ili latinicu?

Ukratko, poanta je da RS nije 1/2, vec nedje oko 1/3 BiH.
jedno 1/4 ili jos blize 3/16 ...
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#199

Post by 1gorstak »

sarajlija86 wrote:nemozemo mi ovdje govoriti narodu kako da se osjeca.
Naravno da mozes. Vidi kako se Nijemcima i Japancima transformisalo emocije.
User avatar
frakson
Posts: 517
Joined: 24/10/2007 11:40

#200

Post by frakson »

Da li neko zna da li skupstina RS-a ima pravo na proglasenje nezavisnosti (pravno) :?
Post Reply