Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post Reply

Da li ce USA ukinuti entitete i diskriminatornu konstitutivnost naroda u BiH?

DA
55
31%
NE
123
69%
 
Total votes: 178

zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#176 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by zlajaBHF »

Dozer wrote: 17/12/2020 09:47
zlajaBHF wrote: 16/12/2020 23:43 Ja kad cujem da neko sve svodi na "ukrasti" i "obogatiti se", ja se najezim.

Moguce je da politicari kradu, ali srpske vodje od 1990 do danas kradju nisu imali kao svoj prioritet, nego cijepanje BiH.
Tom zadatku su bili i vise nego odani.

Kao Dodik ovo radi zbog kradje je toliko plitka prica, da mi se povraca.....

Volim Sarajevo, ali ta vasa carsijska malogradjanska prica mi toliko ie na k.....
Ova borba oko vlasti u KS me podsjeca na to....Sve se svodi na ba ovo, ba ono..... Ima ljudi kojima je ideologija mnogo vaznija od €
Srpski politicari su primjer toga......Srpska politika radi na ovom prijektu vec 150 godina, a ti o pokreadenim stvarima pricas :evil:
Srpska politika prije 150 ili 100 godina, kao i ljudi koji su je predvodili i koji je predvode danas - to su dvije razlicite stvari. I to upravo zbog ljudi.
Onda to sigurno jeste bila primarno ideoloska prica, ali danas je taj aspekt podredjen interesnom, i ta ideoloska prica se danas koristi samo kako bi se zadrzalo materijalno steceno na toj prici.

I ne samo kod Srba, nego kod svakoga. Ovo ne vidi samo neko totalno slijep i/ili zadojen upravo tom ideoloskom pricom. Jebe se Dodiku i za Srbe i za RS, vjeruj mi. To su price koje su mu posluzile da postane multimilioner, ako ne i milijarder. On je samo jos jedan u nizu pragmaticara koji su shvatili na koji nacin da najbolje izmanipulisu svoj narod s cijlem svog licnog blagostanja.
I dok se narod vrlo neinteligentno bavi tim ideoloskim budalastinama, on i njemu slicni na vrhu uzivaju sve materijalne blagodeti te narodne neinteligencije.

I sad mu se sve to zatreslo, sad se odjednom pojavljuje situacija i mogucnost da izgubi sve te privilegije. I radi toga on ovoliko pjeni, a ne radi Srba i RS.
Apsolutno se ne slazem. Radovan Karadzic je bio vodjen iskljucivo ideologijom, i kao ostatak tok vodstva, bio je spreman i platiti kaznu za svoj projekat.
Znaci, kao i prije 150 godina, tako i danas. Kad su nvci i bogatstvo u pitanju, niko ne ide all in, osim ako je ideologija u pitanju.

On sto je vama problem je sto ne razumijete da novac mozes zaraditi na milion laksih nacina od ovog. Frustrira me tvoje razmisljanje, jer ono nas ono odvlaci od realnosti i istine, i tako se fokusiramo na totalno pogresno mjesto.

Tacno je, da neko ko je zadojen ideoloskom pricom ovako nesto moze uvidjeti, lakse nego neko koga ne vodi nikakva ideologija, nego neko kome su svijet novac i sta ce pojest. U pravu si..... Zbog svega sto je ta ideologija uradila u zadnjem ratu, ja sam ideoloski nastrojen protiv iste.
'
Dok nama urusavaju drzavu, u dogovoru, sinhronizovano, kod nas se diskutuje o tome ko ce voditi vodovod u Sarajevu, hoce li tramvaj imati vise ili manje stanica i slicno....Gledate kako ce ko gdje koju marku usicariti.... To je taj mentalitet.

Ni jedan pravi bogatas ili rijetki su to uradili kroz politiku.....Mnogo lakse se obogatiti na druge nacine, osim ako mislimo o sitnom sicaru, u kojem ste vi majstori. Namjesti mi buraz posao, pa cu ti ja ba vratiti..... :run:
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#177 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by Dozer »

Jos da mi kazes ko smo to "mi", tj. u sta ili u koje me svstavas...? :D

Jer, nemam ti ja nikakve veze s politikom, u smislu da sam neciji, a niti sam se okoristio od toga na bilo koji nacin. Sve sto imam, zaradio sam sam,, i to posteno.
Cak stavise, kao veteran i dobrovoljac uredno moram platiti i studiranje svoje djece, dok istovremeno, recimo, djeca sandzaklija koji su ovdje dosli prije 5-10 godina idu na finansiranje s budzeta, i to onog koji punimo i ti i ja. A nemaju ni drzavljanstvo BiH, niti govore bosanski...

Mislim...o cemu pricamo...
detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#178 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by detroit-mercy »

Dozer wrote: 17/12/2020 14:18 Jos da mi kazes ko smo to "mi", tj. u sta ili u koje me svstavas...? :D

Jer, nemam ti ja nikakve veze s politikom, u smislu da sam neciji, a niti sam se okoristio od toga na bilo koji nacin. Sve sto imam, zaradio sam sam,, i to posteno.
Cak stavise, kao veteran i dobrovoljac uredno moram platiti i studiranje svoje djece, dok istovremeno, recimo, djeca sandzaklija koji su ovdje dosli prije 5-10 godina idu na finansiranje s budzeta, i to onog koji punimo i ti i ja. A nemaju ni drzavljanstvo BiH, niti govore bosanski...

Mislim...o cemu pricamo...
Pa dobro sad, moras pogurat strane studente :mrgreen:.
Ne slazem se da se Dodi vodi samo pukim materijalnim interesom, politika i moc koju ti daje su cudo. Moc odlucivanja, moc da utices na zivote mnogih, da vodis procese. Nije to samo para, da je samo para nakon sto je naklepao povukao bi se negdje sa lovom vani i lagano grickao sa familijom steceno. Ponse covjeka nije da nije. Sto se Trump drzi vlasti ko pijan plota, radi para, ne pa oni imaju da i 10 zivota da jos zive ne bi potrosili, jebena je moc.
User avatar
Dozer
Posts: 28530
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#179 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by Dozer »

TO je tako kod onih kojima ni narednih 5 generacija ne moraju brinuti o materijalnim stvarima, posto su ih ovi sad vec tako obezbijedili.
Njih onda vise ne zanimaju pare, nego samo - moc.
Oni tada imaju vremena da se zajabavaju s ljudskim sudbinama, da izigravaju velicine, itd., jer kod takvih ljudi je, po pravilu, ego trip do plafona i smatraju da su u rangu s bogovima, jer imaju moc da se igraju ljudima kako im se cejfne.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#180 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by zlajaBHF »

Dozer wrote: 17/12/2020 14:18 Jos da mi kazes ko smo to "mi", tj. u sta ili u koje me svstavas...? :D

Jer, nemam ti ja nikakve veze s politikom, u smislu da sam neciji, a niti sam se okoristio od toga na bilo koji nacin. Sve sto imam, zaradio sam sam,, i to posteno.
Cak stavise, kao veteran i dobrovoljac uredno moram platiti i studiranje svoje djece, dok istovremeno, recimo, djeca sandzaklija koji su ovdje dosli prije 5-10 godina idu na finansiranje s budzeta, i to onog koji punimo i ti i ja. A nemaju ni drzavljanstvo BiH, niti govore bosanski...

Mislim...o cemu pricamo...
Izvini, nemoj me pogresno shvatiti. Nije mi cilj vrijedjati ili se svadjati, ali mislim da je prica o bogacenju kao glavnom motivu ljudi koji zele da rasture BiH nista nego sljepilo koje nas moze kostati.

Da bi se protiv necega borili, moramo znati sa cime imamo posla.

Nikad, kao danas, su neprijatelji BiH odlucni da zavrse sto je davno zapoceto, a kod nas u medijima i politickim krugovima vec duze vremena pricamo o sarajevskim lokalnim problemima. Svi mediji pricaju o tome, svi politicari, kao da je to svima nama najvaznija stvar.

Ostatak BiH ne zanima vas vodovod, gas, gras, hadzibajric, Zeljo...... To raspravljajte po buredzinicama i gdje vec zelite. Prolazimo kroz tezak period kao drzava i umjesto da gledamo kako sacuvati ovo drzave sto je ostalo, i kako se suprostaviti neprijateljima iste, cijela drzva mora slusati o vasim lokalnim intersima i sitnim talovima.

Ovo sve ima veze sa tim mentalitetom i nacinom razmisljanja, koje se zove, bogacenje i lova.... Politika u BiH je mnogo vise nego bogacenje i lova. Lova se zaradjuje na drugi nacin. Ovdje je ideologija u pitanju, i protiv iste se treba boriti.


To o cemu ti pricas je neparavda, i valjda cemo se jednog dana rijesiti toga!
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#181 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by llull »

Ima i do toga sto ni u Tuzli, Mostaru, Banja Luci nikoga nije briga za Sarajevo, jer je isto to Sarajevo mnogim svojim postupcima tjeralo sve te ljude iz drugih sredina od sebe.
BIH treba i srbe i hrvate da privoli da je vole a ne da tjera ... jednostavno neke stvari se moraju precutati da bi se ostvarila jaka i kompaktna BIH.
A_A_AKCIJA
Posts: 6070
Joined: 16/11/2009 02:54

#182 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by A_A_AKCIJA »

Ukidanje entiteta je težak zadatak.

USA ako želi, ima puno jednostavniji, ali i svima prihvatljiviji način. Da putem viskokog predstavnika nametne set reformskih zakona koji postoje u svakoj državi, a koji bi onemogućili dosadašnje opstrukcije:

Zakoni koji se odnose na kriminal i korupciju: porijeklo imovine političara, sukob interesa, finansiranje kampanja, javne nabavke...

Zakoni koji se odnose na ljudska prava: bosanski jezik u RS i hrvatski većinskim kantonima, presude Sejdić-Finci, Pilav, Pudarić, izborni zakon

Zakoni koji se odnose na pravdu i pomirenje: zakon o negiranju genocida, zakon o poštivanju haških presuda i koji onemogućava ratne zločince da obavljaju javne funkcije

Zakoni koji se odnose na funkcioniranje države: vanredni izbori, ukidanje entitetskog glasanja, implementacija svih presuda Ustavnog Suda.


Poslije ovoga, apsolutno bi bilo nebitno kako se zove entitet, ako bi morao garantirati sva prava svim građanima. Ovoga se u RS i najviše plaše. Za njih je to pretvaranje RS u tzv. praznu ljušturu i svjesni su da je to najizgledniji scenarij koji ih očekuje.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#183 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by zlajaBHF »

A_A_AKCIJA wrote: 17/12/2020 16:33 Ukidanje entiteta je težak zadatak.

USA ako želi, ima puno jednostavniji, ali i svima prihvatljiviji način. Da putem viskokog predstavnika nametne set reformskih zakona koji postoje u svakoj državi, a koji bi onemogućili dosadašnje opstrukcije:

Zakoni koji se odnose na kriminal i korupciju: porijeklo imovine političara, sukob interesa, finansiranje kampanja, javne nabavke...

Zakoni koji se odnose na ljudska prava: bosanski jezik u RS i hrvatski većinskim kantonima, presude Sejdić-Finci, Pilav, Pudarić, izborni zakon

Zakoni koji se odnose na pravdu i pomirenje: zakon o negiranju genocida, zakon o poštivanju haških presuda i koji onemogućava ratne zločince da obavljaju javne funkcije

Zakoni koji se odnose na funkcioniranje države: vanredni izbori, ukidanje entitetskog glasanja.


Poslije ovoga, apsolutno bi bilo nebitno kako se zove entitet, ako bi morao garantirati sva prava svim građanima. Ovoga se u RS i najviše plaše. Za njih je to pretvaranje RS u tzv. praznu ljušturu i svjesni su da je to najizgledniji scenarij koji ih očekuje.
Ja ne vjerujem u ukidanje entiteta, i misim da do tog nikad nece doci, ali mislim da bi jedino to bilo ispravno. Ime entiteta znaci itekako....

Ono sto bi po meni proBH strana trebala da ima kao cilj, osim zakona koje si spomenuo je decentralizacija RS-a. Da se prave kantoni, koji bi Bosnjacima recimo u podrinju omogucili da se lakse vrate i opstanu na tom podrucju.
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#184 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by dzumandzic1 »

Postoje dvije opcije da se uredi BiH:
1. Ukinuti sve entitete i uspostaviti federaciju na cijeloj teritoriji BiH. Time bi BiH bila podijeljena na kantone koji bi imali neku vlast a BiH bi imala jedinstvenu vladu BiH koja bi se sastojala od svih naroda u BiH. Za presjednistvo ne znam kakvo bi bilo rjesenje ali jedno rjesenje je imati 1 predsjednik i dva potpredsjednika. Za ovo bi Bosnjaci i Hrvati bili "za" a srbi vecinom protiv. Ovo je najbolja solucija.

2. Ukinuti sve zivo i uspostaviti unitarnu RBIH. To znaci centralizirana vlast sa 1 predsjednik, 1 premijer, itd...
Problem ovdje je to sto vecina hrvata i skoro svi srbi bi bili protiv ovog.

Treca solucija je da sve bude kako je sad. Ovo je najsigurnije ali nista ne donosi.
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#185 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by dzumandzic1 »

A_A_AKCIJA wrote: 17/12/2020 16:33 Ukidanje entiteta je težak zadatak.

USA ako želi, ima puno jednostavniji, ali i svima prihvatljiviji način. Da putem viskokog predstavnika nametne set reformskih zakona koji postoje u svakoj državi, a koji bi onemogućili dosadašnje opstrukcije:

Zakoni koji se odnose na kriminal i korupciju: porijeklo imovine političara, sukob interesa, finansiranje kampanja, javne nabavke...

Zakoni koji se odnose na ljudska prava: bosanski jezik u RS i hrvatski većinskim kantonima, presude Sejdić-Finci, Pilav, Pudarić, izborni zakon

Zakoni koji se odnose na pravdu i pomirenje: zakon o negiranju genocida, zakon o poštivanju haških presuda i koji onemogućava ratne zločince da obavljaju javne funkcije

Zakoni koji se odnose na funkcioniranje države: vanredni izbori, ukidanje entitetskog glasanja, implementacija svih presuda Ustavnog Suda.


Poslije ovoga, apsolutno bi bilo nebitno kako se zove entitet, ako bi morao garantirati sva prava svim građanima. Ovoga se u RS i najviše plaše. Za njih je to pretvaranje RS u tzv. praznu ljušturu i svjesni su da je to najizgledniji scenarij koji ih očekuje.
Slazem se sa ovim. Rs-u je najveci strah da izgubi svoje nadleznosti. Izgubili su mnogo tih nadleznosti. Sto vise gube, to im je slabija tzv. Republika. A znamo da je spora smrt najgora smrt
User avatar
NeDirajSirotinju
Posts: 302
Joined: 30/07/2018 05:11

#186 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by NeDirajSirotinju »

Zahvalio bih se Dodiku na doprinosu koji je konstantno davao 15 godina. Sada dolazi sve na naplatu. Da je na čelu RS-a bio Šarović ili neko drugi umjereniji/perfidniji, jako teško bi se mogao otvoriti prostor za promjenu ili prenos nadležnosti sa RS na BIH.
Ovo je super ispalo, sabur se na kraju isplatio.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#187 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by General War »

dzumandzic1 wrote: 20/12/2020 20:00
A_A_AKCIJA wrote: 17/12/2020 16:33 Ukidanje entiteta je težak zadatak.

USA ako želi, ima puno jednostavniji, ali i svima prihvatljiviji način. Da putem viskokog predstavnika nametne set reformskih zakona koji postoje u svakoj državi, a koji bi onemogućili dosadašnje opstrukcije:

Zakoni koji se odnose na kriminal i korupciju: porijeklo imovine političara, sukob interesa, finansiranje kampanja, javne nabavke...

Zakoni koji se odnose na ljudska prava: bosanski jezik u RS i hrvatski većinskim kantonima, presude Sejdić-Finci, Pilav, Pudarić, izborni zakon

Zakoni koji se odnose na pravdu i pomirenje: zakon o negiranju genocida, zakon o poštivanju haških presuda i koji onemogućava ratne zločince da obavljaju javne funkcije

Zakoni koji se odnose na funkcioniranje države: vanredni izbori, ukidanje entitetskog glasanja, implementacija svih presuda Ustavnog Suda.


Poslije ovoga, apsolutno bi bilo nebitno kako se zove entitet, ako bi morao garantirati sva prava svim građanima. Ovoga se u RS i najviše plaše. Za njih je to pretvaranje RS u tzv. praznu ljušturu i svjesni su da je to najizgledniji scenarij koji ih očekuje.
Slazem se sa ovim. Rs-u je najveci strah da izgubi svoje nadleznosti. Izgubili su mnogo tih nadleznosti. Sto vise gube, to im je slabija tzv. Republika. A znamo da je spora smrt najgora smrt
:lol:
...I onda se presele na drzavni nivo :D
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#188 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by dzumandzic1 »

NeDirajSirotinju wrote: 20/12/2020 20:16 Zahvalio bih se Dodiku na doprinosu koji je konstantno davao 15 godina. Sada dolazi sve na naplatu. Da je na čelu RS-a bio Šarović ili neko drugi umjereniji/perfidniji, jako teško bi se mogao otvoriti prostor za promjenu ili prenos nadležnosti sa RS na BIH.
Ovo je super ispalo, sabur se na kraju isplatio.
Jeste, i ja to govorim. SNSD i Dodik su toliko pomogli BiH u mnogo stvari a rs oslabili.
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#189 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by dzumandzic1 »

General War wrote: 20/12/2020 20:19
dzumandzic1 wrote: 20/12/2020 20:00
A_A_AKCIJA wrote: 17/12/2020 16:33 Ukidanje entiteta je težak zadatak.

USA ako želi, ima puno jednostavniji, ali i svima prihvatljiviji način. Da putem viskokog predstavnika nametne set reformskih zakona koji postoje u svakoj državi, a koji bi onemogućili dosadašnje opstrukcije:

Zakoni koji se odnose na kriminal i korupciju: porijeklo imovine političara, sukob interesa, finansiranje kampanja, javne nabavke...

Zakoni koji se odnose na ljudska prava: bosanski jezik u RS i hrvatski većinskim kantonima, presude Sejdić-Finci, Pilav, Pudarić, izborni zakon

Zakoni koji se odnose na pravdu i pomirenje: zakon o negiranju genocida, zakon o poštivanju haških presuda i koji onemogućava ratne zločince da obavljaju javne funkcije

Zakoni koji se odnose na funkcioniranje države: vanredni izbori, ukidanje entitetskog glasanja, implementacija svih presuda Ustavnog Suda.


Poslije ovoga, apsolutno bi bilo nebitno kako se zove entitet, ako bi morao garantirati sva prava svim građanima. Ovoga se u RS i najviše plaše. Za njih je to pretvaranje RS u tzv. praznu ljušturu i svjesni su da je to najizgledniji scenarij koji ih očekuje.
Slazem se sa ovim. Rs-u je najveci strah da izgubi svoje nadleznosti. Izgubili su mnogo tih nadleznosti. Sto vise gube, to im je slabija tzv. Republika. A znamo da je spora smrt najgora smrt
:lol:
...I onda se presele na drzavni nivo :D
Pa ja. Na drzavnom su oni "mrtvi" jer ne zele drzavu BiH. To je smrt
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#190 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by General War »

dzumandzic1 wrote: 20/12/2020 20:30
General War wrote: 20/12/2020 20:19
dzumandzic1 wrote: 20/12/2020 20:00

Slazem se sa ovim. Rs-u je najveci strah da izgubi svoje nadleznosti. Izgubili su mnogo tih nadleznosti. Sto vise gube, to im je slabija tzv. Republika. A znamo da je spora smrt najgora smrt
:lol:
...I onda se presele na drzavni nivo :D
Pa ja. Na drzavnom su oni "mrtvi" jer ne zele drzavu BiH. To je smrt
Tamam posla, mogu srbovat koliko hoce, jos im i platis...ne zele se oni odcjepit vec dodat bosnu srbiji i hrvatskoj sto im odlicno ide.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#191 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by TDK-90 »

zlajaBHF wrote: 16/12/2020 23:43

Ja kad cujem da neko sve svodi na "ukrasti" i "obogatiti se", ja se najezim.

Moguce je da politicari kradu, ali srpske vodje od 1990 do danas kradju nisu imali kao svoj prioritet, nego cijepanje BiH.
Tom zadatku su bili i vise nego odani.

Kao Dodik ovo radi zbog kradje je toliko plitka prica, da mi se povraca.....

Volim Sarajevo, ali ta vasa carsijska malogradjanska prica mi toliko ie na k.....
Ova borba oko vlasti u KS me podsjeca na to....Sve se svodi na ba ovo, ba ono..... Ima ljudi kojima je ideologija mnogo vaznija od €
Srpski politicari su primjer toga......Srpska politika radi na ovom prijektu vec 150 godina, a ti o pokreadenim stvarima pricas :evil:
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Upravo to misija , ubijedjene ideologija vjerovanje smisao zivota smisao bitisanja svrha zivljenja je ovo sto su radili i rade ( misle i zele i sanjaju)
Slicna je mantra onih u Jermeniji/Armeniji kako god.
Ne zele da im bude bolje, ne zele napredak ako on iskljucuje ovu ideologiju jer bez nje nisu u stanju da zive. Oni ce jesti travu ne zbog neimastine vec ubijedjenja.

Kada prihvatimo da ovdje novac nije prioritet vec UBIJEDJENOST, nikad nam se nece ponoviti genocid.
Sitnosicarski interesi nasih politicara nam na zalost ne pomazu.
User avatar
astala_vistala
Posts: 1426
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#192 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by astala_vistala »

Ako ne naredne godine, do 2022 eto Bidena u Bosnu, izgubili su Siriju, pa i Irak iz jednog ugla i jos mnogo udaraca na globalnoj politici,savrsen nacin vracanja SAD-a na poziciju svjetskog policajca i da se pokaže ko je glavni baja na globalnoj politickoj sceni utjecaja.

Ono sto je Obama načeo,a Trump unistio jeste osjecaj gubljenja moći i utjecaja u svijetu, Joe je stari kov i Bosna mu je savrsen primjer gdje zube pokazati, na kraju krajeva njima ne treba novi Kaljingrad u srcu evrope, a boga mi ni neka dzamahirija, kad kazu multietnicka, liberalna i evropska Bosna to zaista i misle.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#193 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by Matijevic_Vlado »

astala_vistala wrote: 21/12/2020 23:59 Ako ne naredne godine, do 2022 eto Bidena u Bosnu, izgubili su Siriju, pa i Irak iz jednog ugla i jos mnogo udaraca na globalnoj politici,savrsen nacin vracanja SAD-a na poziciju svjetskog policajca i da se pokaže ko je glavni baja na globalnoj politickoj sceni utjecaja.

Ono sto je Obama načeo,a Trump unistio jeste osjecaj gubljenja moći i utjecaja u svijetu, Joe je stari kov i Bosna mu je savrsen primjer gdje zube pokazati, na kraju krajeva njima ne treba novi Kaljingrad u srcu evrope, a boga mi ni neka dzamahirija, kad kazu multietnicka, liberalna i evropska Bosna to zaista i misle.
Sta je po tebi dzamahirija? Bez guglanja.
300WinMag
Posts: 21
Joined: 20/12/2020 16:59

#194 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by 300WinMag »

90% da nema ukidanja entita, ali očekujem velike promjene i porast samoubistava među kršćanima.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4423
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#195 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by Pandakonda »

Entiteti se sigurno neće ukinuti jer situacija na terenu to ne dozvoljava ali vjerujem da će ici u pravcu:

1.) Jedan predsjednik koji se bira iz parlamenta (nadam se da neće biti dva potpredsjednika jer će opet neko biti izostavljen od naroda i ostalih)
2.) Veći broj zastupnika u PSBiH, što će stvarno biti super jer time će više stranaka imati priliku da uđe i koalicioni potencijal je veći
3.) Možda čak i Vlada BiH uz veće nadležnosti
4.) Simetrija između entiteta da ista pravila važe i u RS i FBiH
5.) Jasno definisanje kada entiteti i narodi mogu potegnuti entitetski veto i vitalni etnicki interes

I na kraju vjerujem da će možda i Ostali dobiti svoje mjesto u državnom domu naroda ali mislim da će to biti čisto simbolike radi jer vjerujem da će se sigurno smanjiti ovlaštenje Doma Naroda na stvari koje stvarno imaju veze sa narodnim pitanjima a ne kladionicama
foxlady
Posts: 52
Joined: 28/11/2020 19:28

#196 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by foxlady »

Ukinuti entitete nece ni mahati carobnim stapicem ali da hoce (ehh zeljo pusta :zoka: ) urediti sudove i tuziteljstava i podvuci 'refu'
....svi bi se pravili mrtvi kao Dodik :lol: :lol: :lol: :lol:
Sociolog
Posts: 4384
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#197 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by Sociolog »

Dolazi neki Šmit nijemac, proHdzov i proRuski covjek umjesto Inzka.
Zele izbaciti Amerikance iz igre.
Po pisanju Avde Avdica.
Izgleda pusha, ne pise nam se dobro.
Zele da sacuvaju R.Srpsku
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#198 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by dzumandzic1 »

Sociolog wrote: 23/12/2020 19:49 Dolazi neki Šmit nijemac, proHdzov i proRuski covjek umjesto Inzka.
Zele izbaciti Amerikance iz igre.
Po pisanju Avde Avdica.
Izgleda pusha, ne pise nam se dobro.
Zele da sacuvaju R.Srpsku
To su lazi. Avdo Avdic je lazov. On saradjuje sa SDA DF (ima nekih slika na netu koje to dokazuju)
foxlady
Posts: 52
Joined: 28/11/2020 19:28

#199 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by foxlady »

Po cemu to Insko nije bio proHDZ i proRuski ili po cemu je bio probosanski?

AA voli praviti historijske dogadjaje, skandale, .... , mali placeni seronjica.
User avatar
Arminovski
Posts: 1248
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#200 Re: Da li ce USA ukinuti entitete u BiH?

Post by Arminovski »

Zlaja je 100% u pravu u vezi ideologije i ciljeva. Jesu lopovi ali cilj i poštenog i lopova je isti. Pare dodju ko popratna pojava.

Mislim i da je Kljuić tako nešto govorio.
Post Reply