Turizam u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Klon
Posts: 268
Joined: 09/01/2005 14:09

#176 Re: Turizam u BiH

Post by Klon »

PipiDugaDevetka wrote:
Klon wrote:od turizma nema nista dok se troje stvari nerijese.

kao prvo: nasli ljudi moraju shvatiti da se sa turizmom mogu dobre pare zaraditi, i dabi bar zbog toga trebali cuvati prirodu, i ne bacati smece u Bosnu, Neretvu, Vrbas itd.

kao drugo: bez autoputa nema nikakvog turizma, svake godine milione turista koji putuju za Hrvatsku i Crnu Goru samo zaobilaze BiH, cak i Madari, Slovaci, Cesi itd idu okolo.

kao trece: Mine, dok se zemlja neocisti od mina, turizam se nece moci razvijati kako treba.
Pod 1. i 2. tačno.
Pod 3. djelimično tačno. Taj nedostatak, milion mina ili nešto manje posijanih da nekoga ubiju bi se mogao pokazati kao prednost da ima promućurnih političara, menadžera. Adrenalin, uzbudjenje, avanturizam,...to je što traže novi naraštaji, omladina... Da ne pišem dugo i široko, sve se svodi na pomalo humorističan slogan:
Skijajte na minskim poljima gdje je preživljavao Grills Bear!

Nedostatak ove ideje je to što omladina nema para koliko imaju penzioneri i sredovječni.
mine su malo preopasne za avanturizam.
nije nikome do toga da odmor provodi u miniranoj zemlji.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#177 Re: Turizam u BiH

Post by Toto »

Da li je drzavna intervencije jedini preduslov za razvoj neke poduzetniceke ideje ili privredne djelatnosti? Postoje li metode, tehnike, tehnologije da se neki poduzetnicki poduhvat realizira a da on ne podrzumjeva "drzavu" kao jedinog i najaktivnijeg subjekta?

Kanton od 400 000 stanovnika ima 250 vinarija 1100 registrovanih vinograda i vinogradara i obradjuju oko 250 km2 vinograda. Skrecem paznju da se radi 250 kilometara kvadratnih, ne hektara ili duluma. To je kao da se sa Ivana do Neuma neprestano vozi kroz vinograd sirine 2 km. Svaka vinarija, vinograd, vocnjak, farma je i turisticka destinacija iz oblasti izletnickog turizma. Usluga je u osnovi jako jednostavna, ali broj aplikacija i kombinacija je jako veliki.
Neko je uredio izletnicki kamp sa nekoliko drvenih klupa i suncobrana, travnjak za djecu, neke farme imaju male zoloske vrtove domacih zivotinja za djecu (zecovi, pilici, patkica), neko je uredio bocaliste ili biciklisticku stazu oko i u vinogradu, vocnjaku farmi, neko je poribio jezerce od par duluma i djeca i rekreativci dolzae da uce ribarenje..
Korisnici ovakvih izletnickih usluga su mahom lokalci ali u turistickoj sezoni dozae kolone turistickih grupe koje hoce da obidju vinograde, vocnjake, ranceve, farme.
Turistu namjerniku se ni jedan od ovih usluga ne naplacuje direktno. Posjetilac nije obavezan kupiti vino, dzemove, ili bilo koji proizvod kojeg nudi poljoprivredno gazdinstvo, jedino ako se izletiste rezervise za grupe.
Ovakav oblik usluge imaju svi vinogradar, vocari, povrtlari, farmeri, pcelari ..nema ogranicenja.
Ako je u blizini banjsko lijeciliste u sklopu vinograda se gradi i hotel, kod susjednog povrtlara je restoran , rancer ima raznanj (BBQ).
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Najveci probleme nase zajednice, pogotovo onog dijela koji bi trebali biti piioniri i lideri, je prevelika opsjednutost potrebom za obracunom sa drzavom i na najmanjem zarezu koji se negdje ukaze. 99 % tema na ovom portalu se zavrsi na drzavi ili politici.
Turisticki proizvod je u mnogim elementima specifican i tesko se moze koristiti metoda copy/paste. Mjenjac za golfa je u gram i milimetar isti bez obzira da li se proizvodio u Brezi, klagenfurtu ili Sangaju. MdDonaldsova pljeksavica isto.
Turizam je jako uslovljen lokalnim kontekstom i resursima sa jedne strane i potpuno nepoznatim kupcem.

Nas hedikep nije toliko u impotentnoj drzavi kolio u tome sto imamo ogroman deficit poduzetnih ljudi koji znaju dizjnirat konkurentan proizvod/uslugu i koji imaju hrabrosti da se ufate u poduzetnicko kolo.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#178 Re: Turizam u BiH

Post by KatarinaKosaca »

Toto wrote:Da li je drzavna intervencije jedini preduslov za razvoj neke poduzetniceke ideje ili privredne djelatnosti? Postoje li metode, tehnike, tehnologije da se neki poduzetnicki poduhvat realizira a da on ne podrzumjeva "drzavu" kao jedinog i najaktivnijeg subjekta?
Državna intervencija je ekonomski nešto drugo od onga što pokušavaš reći ;-) . Ali, hajde da sad ne idemo u terminologiju, odgovor na tvoje pitanje je... jeste sve dok i zato što je politika u svakoj pori . Od medija do banaka, a proširenje jedne privredne grane nije odluka individue, nego makrorazine.

Toto wrote:Nas hedikep nije toliko u impotentnoj drzavi kolio u tome sto imamo ogroman deficit poduzetnih ljudi koji znaju dizjnirat konkurentan proizvod/uslugu i koji imaju hrabrosti da se ufate u poduzetnicko kolo.
Ma, taman da imamo genije iz turizma, mora krenuti od Razvojne banke (komercijalne banke su skoro pa nemoguće za privatnu inicijativu te vrste), a tamo sjedi do juče garnitura SDA_HDZ od danas, vjerovatno netko drugi , ali sa istim ciljem da uradi.. NIŠTA.
Ima i u turizmu puno copy-paste, i ciljani tržišni segment koji ne mora uopće biti tako nepoznat.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#179 Re: Turizam u BiH

Post by Toto »

Jes ovo ti centralni komitet preselila u razvojnu banku.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#180 Re: Turizam u BiH

Post by ljubav_aha »

mine su definitivan problem
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#181 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

ljubav_aha wrote:mine su definitivan problem
Nije tačno. Koliko je turista stradalo do sada od mina? Nula.
Koliko turista je stradalo jer su zalutali u šum?
Ja znam za jednog Francuza jer se sam uputio u prašumu Peručica na Zelengori i onog drugog iz Australije što je pao sa Starog mosta u Mostaru.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#182 Re: Turizam u BiH

Post by amrica »

Sarajevo: Uz prijetnju nožem opljačkao Japanca
Nepoznata osoba napala je T. R, državljanina Japana i uz prijetnju novcem otuđila mu određenu sumu novca. Razbojništvo se dogodilo u nedjelju oko 11.45 sati u ulici Braće Begić.

(da ne razglabam o prijetnji novcem :roll: ) poenta je u pljackanju stranaca, i od strane lopova i revizora i konobara i...
phenix_usk
Posts: 67
Joined: 20/10/2010 22:11
Location: Una-Sana

#183 Re: Turizam u BiH

Post by phenix_usk »

U BiH jednostavno vlada princip pokradi i briši...pa pogledajte naše ceste evo recimo za usporedbu od jajca do bugojna je skoro citava dionica ponovo asvaltirana ili bugojno - novi travnik... nije proslo ni godina dana trake sa ceste su vec izbrisane (vjerojatno je netko nalozio slabije markiranje cesta a razliku novca uzeo sebi u dzep) dok u Hrvatskoj lokalino magistralni putevi, ma milina se za voziti posebno zadarska i sibenskokninska zupanija...

Sto se tice gradova mi moramo shvatiti da smo bili 500 godina pod turcima i doslovno sto smo od njih dobili su 3-4 ćuprije u drzavi i Blagaj... sve ostalo je austro ugarska izgradila za par godina, stoga se mozemo pozdraviti sa turizmom sto se tice posjecivanja gradova...

jedino nam je spas u prirodi i eko turizmu te adrenalinskom tuzirmu... imam prekrasnu i najbolje ocuvanu prirodu u Europi ( jedini mi jos imamo u Europi prašume) e sad je problem ekoloska neosvjestenost naseg naroda i fenomen baci odnjet ce sve voda pa ljudi i frizidere i šporete bacaju...

Vjerski turizam isto ima ogroman potencijal ali to nam je vise manje Hrvatska zbog nase nesposobnosti unistila...
u jedno medjugorje milijun putnika godisnje dolazi preko zarcnih luka iz splita i dubrovnika zbog nesposobnosti mostarske zracne luke...

ed, MINE... tuzna istina domovine nam (mada nekad u šali znam reci eto da one imaju i pozitivan dio a to je sto minirana priroda ostaje ocuvana od naseg smeca i ne kontrolirane sjece)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#184 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

phenix_usk wrote:U BiH jednostavno vlada princip pokradi i briši...pa pogledajte naše ceste evo recimo za usporedbu od jajca do bugojna je skoro citava dionica ponovo asvaltirana ili bugojno - novi travnik... nije proslo ni godina dana trake sa ceste su vec izbrisane (vjerojatno je netko nalozio slabije markiranje cesta a razliku novca uzeo sebi u dzep) dok u Hrvatskoj lokalino magistralni putevi, ma milina se za voziti posebno zadarska i sibenskokninska zupanija...

Sto se tice gradova mi moramo shvatiti da smo bili 500 godina pod turcima i doslovno sto smo od njih dobili su 3-4 ćuprije u drzavi i Blagaj... sve ostalo je austro ugarska izgradila za par godina, stoga se mozemo pozdraviti sa turizmom sto se tice posjecivanja gradova...

jedino nam je spas u prirodi i eko turizmu te adrenalinskom tuzirmu... imam prekrasnu i najbolje ocuvanu prirodu u Europi ( jedini mi jos imamo u Europi prašume) e sad je problem ekoloska neosvjestenost naseg naroda i fenomen baci odnjet ce sve voda pa ljudi i frizidere i šporete bacaju...

Vjerski turizam isto ima ogroman potencijal ali to nam je vise manje Hrvatska zbog nase nesposobnosti unistila...
u jedno medjugorje milijun putnika godisnje dolazi preko zarcnih luka iz splita i dubrovnika zbog nesposobnosti mostarske zracne luke...

ed, MINE... tuzna istina domovine nam (mada nekad u šali znam reci eto da one imaju i pozitivan dio a to je sto minirana priroda ostaje ocuvana od naseg smeca i ne kontrolirane sjece)
U svakom zlu ima zrno dobrote!
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#185 Re: Turizam u BiH

Post by dr.Gonzo »

Treba mine iskoristiti kao nasu kompetitivnu prednost. Ekstremni turizam, living on the edge, sa sloganom, Ako imas muda, dodji u Bosnu.

:lol:
phenix_usk
Posts: 67
Joined: 20/10/2010 22:11
Location: Una-Sana

#186 Re: Turizam u BiH

Post by phenix_usk »

hehe... ocito ih Bear Grylls nema, pa nije smio doći kod nas prezivjeti u prirodi :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#187 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

amrica wrote:Sarajevo: Uz prijetnju nožem opljačkao Japanca
Nepoznata osoba napala je T. R, državljanina Japana i uz prijetnju novcem otuđila mu određenu sumu novca. Razbojništvo se dogodilo u nedjelju oko 11.45 sati u ulici Braće Begić.

(da ne razglabam o prijetnji novcem :roll: ) poenta je u pljackanju stranaca, i od strane lopova i revizora i konobara i...
Ih, @amrice, pa nesigurnije je tamo po njihovim londonima, njujorcima, parizima, amsterdamima,...nego ovdje. Žena priča da je oko pola deset išla od Baščaršije sama do hotela, lizala sladoled i to ističe kao značajno. Pitam je ja da li tamo u svojoj zemlji, V.Britaniji, smije tako šetati predveče. Kaže, da smije samo se treba kloniti od pijanaca. Naročito vikendom.

Ovo je njen odgovor na moje pitanje o sigurnosti u Sarajevu:
In England, and the rest of the United Kingdom, we currently have 24 hours licensing laws, which means alcohol is on sale at all hours. There is what is called a 'binge drinking' culture, and in bars and clubs there are all sorts of deals on shots of spirits, which ultimately means that in the evenings and late at night there are lots of drunk people around.

Drunk people can be very aggressive and threatening. I have experienced this on occasion, and it wasn't at night but it was still very frightening.

So while it may be safe some of the time to walk in my town and other British towns and cities in the dark, at other times it can be asking for trouble.

In Sarajevo I felt safe.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#188 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

phenix_usk wrote:hehe... ocito ih Bear Grylls nema, pa nije smio doći kod nas prezivjeti u prirodi :D
Menščini da JESTE Bear Grylls bio u BiH, samo je od domaćina tražio što manje medijske pompe. Bio, snimio 2 epizode na Bjelašnici, sada čekamo emitovanje.
Nemam link da dokažem.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#189 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

dr.Gonzo wrote:Treba mine iskoristiti kao nasu kompetitivnu prednost. Ekstremni turizam, living on the edge, sa sloganom, Ako imas muda, dodji u Bosnu.

:lol:
Vidi prethodne diskusije šta sam ja tvrdio da je to čak i prednost, skijanje po minskim poljima.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#190 Re: Turizam u BiH

Post by KatarinaKosaca »

PipiDugaDevetka wrote:Vidi prethodne diskusije šta sam ja tvrdio da je to čak i prednost, skijanje po minskim poljima.
Morbidno zvuči, ali sam jednog stranca obiteljskog prijatelja morala slikati na Igmanu ispred table "Mine opasnost" jer mu je to zvučalo nekako opasno, zahebano i cool.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#191 Re: Turizam u BiH

Post by Comrad »

Eno mine sad problem. Koliko uopste postoji turista koji bi dosli ovdje da hodaju po neuredjenim stazama bilo koje planine gdje ima mina. Koliko postoji osoba evo koje bi sad otisle na neku planinu bubam u Italiji i hodale tek tako po neobiljezenim stazama, osim da su iskusni alpinisti i sta ja znam. Hodao sam stotinu puta po igmanu i bjelasnici i vidi cuda nikad ne nagazih na minu. Ima fino oznaceno kuda se mozes kretati i dovidjenja. I da nema mina, ne bih silazio sa markiranog puta...gdje cu? :roll:

Mine ne sprjecavaju da se naprave smjestajni kapaciteti i ostala infrastruktura. Eno Bjelasnica i Igman su vecinom ocisceni i sta se uradilo? Nista. Napravljeni apartmani za guzonje i to je to.

Nego sacekat jedno 15-ak godina da ovi nakradu, valjda im je to dovoljno vremena. Pa cemo fino sve izgradit, pa onda jos jedan rat za nekih 30-ak godina i onda idemo opet ponovo...

:bih:
User avatar
samo vas gledam
Posts: 6
Joined: 01/03/2009 10:02

#192 Re: Turizam u BiH

Post by samo vas gledam »

znam jednog lika onako positan,kaže razvijen ko seoski turizam. :evil:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#193 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

samo vas gledam wrote:znam jednog lika onako positan,kaže razvijen ko seoski turizam. :evil:
Ja sam o jednom čitao da je razvijen k'o Tadžikistan.
Klon
Posts: 268
Joined: 09/01/2005 14:09

#194 Re: Turizam u BiH

Post by Klon »

Comrad wrote:Eno mine sad problem. Koliko uopste postoji turista koji bi dosli ovdje da hodaju po neuredjenim stazama bilo koje planine gdje ima mina. Koliko postoji osoba evo koje bi sad otisle na neku planinu bubam u Italiji i hodale tek tako po neobiljezenim stazama, osim da su iskusni alpinisti i sta ja znam. Hodao sam stotinu puta po igmanu i bjelasnici i vidi cuda nikad ne nagazih na minu. Ima fino oznaceno kuda se mozes kretati i dovidjenja. I da nema mina, ne bih silazio sa markiranog puta...gdje cu? :roll:

Mine ne sprjecavaju da se naprave smjestajni kapaciteti i ostala infrastruktura. Eno Bjelasnica i Igman su vecinom ocisceni i sta se uradilo? Nista. Napravljeni apartmani za guzonje i to je to.

Nego sacekat jedno 15-ak godina da ovi nakradu, valjda im je to dovoljno vremena. Pa cemo fino sve izgradit, pa onda jos jedan rat za nekih 30-ak godina i onda idemo opet ponovo...

:bih:
pa naravno da su mine veliki problem.
nije pitanje dali je stvarno opasno za turiste dolaziti u BiH. tesko ce se desiti da neki turista naleti na minu.
ali problem je da ta cinjenica da je 3 % teritorije BiH minirano uzasno lose za imidz ove zemlje.
vidi, citao sam dosta turistickih vodica za BiH, nepostoji njih puno, ali u svakom je napisano da zbog minske situacije netreba napustati asfaltirane ceste.
na skoro svim internet stranicama ministarstava vanjskih poslova evropskih zemalja to isto mozes procitati.
ne zaboravi da smo mi navikli na mine vec 20 godina, a kad dodje neki njemac, francuz itd. on hoce da bude siguran kad stane pored ceste i posalje djete u sumu da obavi nuzdu.
i sad pogledaj jos koliko u zapadnim zemljama mladi ljudi samo sjedu na biciklo, i putuje kroz evropu. mislis da ce oni dolaziti u zemlje u kojoj moraju strahovati da se dignu u zrak.
phenix_usk
Posts: 67
Joined: 20/10/2010 22:11
Location: Una-Sana

#195 Re: Turizam u BiH

Post by phenix_usk »

tako sam ja jedne prilike imao ugostiti britanske studente i isli smo biciklima po planini i jedna dionica se nalazi uz minsko polje, znaci cesta sigurna ali postoje oznake uz cestu da se ne ide u šumu, oni su bili prestraseni.. slikali su to...
da bi kasnije citao njihov blog u kojem doslovno pise kako im je zivot bio u opasnosti... Mi smo sa takvim stvarima sazivjeli ali normalnom u narodu u Europi to je nepojmljivo isto i to da na bazenima nema spasilacke sluzbe pa im je to bilo really funny i unsafe! :D
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#196 Re: Turizam u BiH

Post by Comrad »

Klon wrote:
Comrad wrote:Eno mine sad problem. Koliko uopste postoji turista koji bi dosli ovdje da hodaju po neuredjenim stazama bilo koje planine gdje ima mina. Koliko postoji osoba evo koje bi sad otisle na neku planinu bubam u Italiji i hodale tek tako po neobiljezenim stazama, osim da su iskusni alpinisti i sta ja znam. Hodao sam stotinu puta po igmanu i bjelasnici i vidi cuda nikad ne nagazih na minu. Ima fino oznaceno kuda se mozes kretati i dovidjenja. I da nema mina, ne bih silazio sa markiranog puta...gdje cu? :roll:

Mine ne sprjecavaju da se naprave smjestajni kapaciteti i ostala infrastruktura. Eno Bjelasnica i Igman su vecinom ocisceni i sta se uradilo? Nista. Napravljeni apartmani za guzonje i to je to.

Nego sacekat jedno 15-ak godina da ovi nakradu, valjda im je to dovoljno vremena. Pa cemo fino sve izgradit, pa onda jos jedan rat za nekih 30-ak godina i onda idemo opet ponovo...

:bih:
pa naravno da su mine veliki problem.
nije pitanje dali je stvarno opasno za turiste dolaziti u BiH. tesko ce se desiti da neki turista naleti na minu.
ali problem je da ta cinjenica da je 3 % teritorije BiH minirano uzasno lose za imidz ove zemlje.
vidi, citao sam dosta turistickih vodica za BiH, nepostoji njih puno, ali u svakom je napisano da zbog minske situacije netreba napustati asfaltirane ceste.
na skoro svim internet stranicama ministarstava vanjskih poslova evropskih zemalja to isto mozes procitati.
ne zaboravi da smo mi navikli na mine vec 20 godina, a kad dodje neki njemac, francuz itd. on hoce da bude siguran kad stane pored ceste i posalje djete u sumu da obavi nuzdu.
i sad pogledaj jos koliko u zapadnim zemljama mladi ljudi samo sjedu na biciklo, i putuje kroz evropu. mislis da ce oni dolaziti u zemlje u kojoj moraju strahovati da se dignu u zrak.
Pa jbt svaka zemlja ima svojih nedostataka, pa ih ne stavlja u prvi plan. Ko je nama kriv sto se ne znamo promovisat. Kod nas ljudi gledaju na marketing i brendiranje kao na lopovluk i sl. Ne kazem da treba lagat sad kolko imamo mina, ali treba objasnit strancima da to nije situacija tipa da su mine po parkovima u gradu. Jer oni sigurno tako razmisljaju. Isto kao sto bih i ja razmisljao da sam stranac i da sam 4 godine gledao na tv-u strahote i onda jos poslije toga 15 god slusao kako je zemlja puna mina. Lose vijesti prebrzo putuju i vise se pamte od dobrih.

Inace, kao narod imamo takav pogan mentalitet da se stalno vadimo na neke stvari. Te rat, te mine, te ovo, te ono...ma daj ba, nesposobni ljudi vode zemlju sa ovcama u njoj i tacka.

Nije samo fazon napravit enjoy life i to je to, turisti ce sami doc. Trebas im nesto ponudit osim livade, rijeke i sume. Toga ima u svakoj zemlji.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#197 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

Stranci su otkrili i putovanje vozom od Sarajeva do Mostara kao ''breathtaking landscape'' kroz kanjon Neretve, pa su se interesovali za sigurnost putovanja vozom. Smirivao sam ih podatkom da za posljednjih četrdesetak godina nije bilo niti jedne željezničke nesreće u kojoj je bilo poginulih putnika. Jeste bilo nesreća, ali samo je jedan mašinovođa poginuo, koliko ja pamtim.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#198 Re: Turizam u BiH

Post by Toto »

U Egiptu ima mina, jos iz drugog svjetakog rata i to bas u dolini piramida. Posijali su ih najvise saveznici. Mina je vise vise vengo po BiH, pa to ne smeta da Egipat bude najpoznatije turisticka destinacije.
Mina ima i po Hrvatskoj, pa se to toliko ne buba glede 'rvackog turizma.
phenix_usk
Posts: 67
Joined: 20/10/2010 22:11
Location: Una-Sana

#199 Re: Turizam u BiH

Post by phenix_usk »

Da, ali Egipat i Hrvatska imaju ponudu koja nije usko vezana za mine... nas turizam bio bio baziran na rekreacijskom turizmu!
okolica Zadra je puna mina, ali to turistu ni najmanje ne smeta jer on nikad nece biti u prilici da dodje u okolicu zadra koja nema sto ponuditi, vec ce ici u Zadar!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#200 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

Image
Alma Suljević, kraljica za sva vremena.
Image
Alma Suljević 2000.g. prodaje zemlju sa minskih polja na pijaci Markale.
Četvrti entitet sarajevske umjetnice Alme Suljević - dijelovi zemlje sa minskih polja ponuđene na prodaju - ne samo da se uklapa u Odbranu prirode već i dodatno upozorava na fakat da je okolina Tuzle najminiraniji dio Bosne i Hercegovine, i da će, ukoliko tempo čišćenja ostane ovako spor, takvim ostati do vremena u kojem će se i krave pokazivati u zoo vrtovima.

ŠOKANTAN OGLAS: KUPUJEM VAŠA MINSKA POLJA U HRVATSKOJ
Post Reply