ŠVEDSKA

Post Reply
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#176 Re: ŠVEDSKA

Post by BatoS »

klavirdžija wrote:Nije tema, ali mislim da tu postoji ogromna razlika između dvije iranske "kaste", one tada vladajuće, Pahlavijeve (koja je uostalom i završila po bijelom svijetu, o njima ovdje pričamo) i običnog naroda. Potpuno različit mentalitet...
Da, Irance koje spominjem su vecinom napustili Iran prije revolucije.
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#177 Re: ŠVEDSKA

Post by BatoS »

eman wrote:Oni su ponosan narod,imaju jaku predislamsku historiju i uvijek su smatrali da ih je islam unistio.
:roll:

Koji oni? Govorimo o iranskoj dijaspori koja je sluzila prethodnom rezimu i koja je napustila Iran prije ili odmah nakon revolucije 1979.
semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#178 Re: ŠVEDSKA

Post by semirizsvemira »

Jedan veliki dio iranaca su poklonici vatre a jedan dio su ateisti a jedan mali dio su kao neki vjernici . Koliko sam ih do sada sreo , vecina ne voli raditi i lijeni su , vazda se izvlace i najvise sto ne volim kod njih je da se vole pravit pametni
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#179 Re: ŠVEDSKA

Post by akcid »

Pa nisu tema iranski muslimani, već ulične domonstracije u Švedskoj :?

Imate pdf. Religija pa tamo opletite po Irancima i sličnim reliogioznim interesima :oops:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#180 Re: ŠVEDSKA

Post by hAZNADAR »

klavirdžija wrote:Da te Hans naučio čitati a ne samo tamburati po toj tastaturi, nakon dvadeset postova bi shvatio da sam čitavo vrijeme pričao o asimilaciji, ne integraciji, kao što je više puta naznačeno.

Što se tvog "savjeta" tiče, poslušaću te jedino ako mi bude trebao savjet vezano za voli li Hans glatke ili malo hrapavije jezike i tako to. Živio, i daleko ti kuća od moje. Slobodno ostani tamo, što se mene tiče.
Opet on o muskim analnim otvorima. :roll: Pa postenije je da otvoris temu o tome a ne da ovdje trolas.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#181 Re: ŠVEDSKA

Post by uglavnomja »

hebote ovo kao da je klon anamo onog :D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#182 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

Ja samo ne kontam sta je asimilacija. Dakle ako govorimo o imigrantkma a ne djeci rodjenoj tamo sta je to? Jezik ne mozes zaboraviti. Jel to sto ti je lijepo u uredjenom sistemu? Sto volis raditi 12 jer vidis korist i zelis napredovati? Sto se mozes skolovati na dobrom faksu sa mogucnoscu razmjena? Naucis par jezika? Koje su to negativne strane, hoce mi neko reci?
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#183 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Ako ne znaš šta znači, ne koristi termin dok bar ne zaguglaš.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#184 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

Ajde bolan objasni, kako si to ti bio integrisan ali nisi asimiliran a ponasao se kao 90% nasig imigranata za koje tvrdis da lizu otvor hansu :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#185 Re: ŠVEDSKA

Post by hAZNADAR »

Bodkin wrote:Ajde bolan objasni, kako si to ti bio integrisan ali nisi asimiliran a ponasao se kao 90% nasig imigranata za koje tvrdis da lizu otvor hansu :D
Ne hrani trolove i pshiopate,.. ako vec moderacija dopusta trolanje i ovakav ton diskusije, mozemo barem to ignorisati.


Ima li novih vijesti - izgleda mi kao da se stisava bura u Svedskoj.
Samo - ostace bojim se goleme posljedice. Zajebano za vecini nasih koji nisu ni svedsko drustvo a nisu ni bliskoistocno. Kako god okrenes ne valjamo niti jednima ni drugima - jednima smo previse mrki a drugima previse bijeli.
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#186 Re: ŠVEDSKA

Post by BatoS »

hAZNADAR wrote:Samo - ostace bojim se goleme posljedice. Zajebano za vecini nasih koji nisu ni svedsko drustvo a nisu ni bliskoistocno. Kako god okrenes ne valjamo niti jednima ni drugima - jednima smo previse mrki a drugima previse bijeli.
Ma Svedjani su to... nije njima svaki Emir isti... :oops:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#187 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

BatoS wrote:
hAZNADAR wrote:Samo - ostace bojim se goleme posljedice. Zajebano za vecini nasih koji nisu ni svedsko drustvo a nisu ni bliskoistocno. Kako god okrenes ne valjamo niti jednima ni drugima - jednima smo previse mrki a drugima previse bijeli.
Ma Svedjani su to... nije njima svaki Emir isti... :oops:
naravno da nije samo ne mozes ti to skontati
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#188 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

hAZNADAR wrote:
Bodkin wrote:Ajde bolan objasni, kako si to ti bio integrisan ali nisi asimiliran a ponasao se kao 90% nasig imigranata za koje tvrdis da lizu otvor hansu :D
Ne hrani trolove i pshiopate,.. ako vec moderacija dopusta trolanje i ovakav ton diskusije, mozemo barem to ignorisati.


Ima li novih vijesti - izgleda mi kao da se stisava bura u Svedskoj.
Samo - ostace bojim se goleme posljedice. Zajebano za vecini nasih koji nisu ni svedsko drustvo a nisu ni bliskoistocno. Kako god okrenes ne valjamo niti jednima ni drugima - jednima smo previse mrki a drugima previse bijeli.
kako god svedjani i druge evropske zemlje ce morati promijeniti politiku. nisu vise bogati da stavljaju sve na socijalu niti je ta ista socijala dobra za sve ljude...
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#189 Re: ŠVEDSKA

Post by animals »

Nikad necu svatiti te emigrante..dodjes u jednu uredjenu drzavu, ne zelis uciti jezik, ne zelis se uklopiti u njihovu kulturu, hoces sve svoje..pa koji si k... dolazio, to si sve imao u svojoj zemlji..
User avatar
muha_sa
Posts: 128933
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#190 Re: ŠVEDSKA

Post by muha_sa »

animals wrote:Nikad necu svatiti te emigrante..dodjes u jednu uredjenu drzavu, ne zelis uciti jezik, ne zelis se uklopiti u njihovu kulturu, hoces sve svoje..pa koji si k... dolazio, to si sve imao u svojoj zemlji..
razumijem ja te ljenguze i lezihljebovice al ne razumijem Švede koji sve to tolerišu i trpe--umjesto da ih šutnu u dupe i vrate u njihove vukojebine oni im još tetoše.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#191 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

muha_sa wrote:
animals wrote:Nikad necu svatiti te emigrante..dodjes u jednu uredjenu drzavu, ne zelis uciti jezik, ne zelis se uklopiti u njihovu kulturu, hoces sve svoje..pa koji si k... dolazio, to si sve imao u svojoj zemlji..
razumijem ja te ljenguze i lezihljebovice al ne razumijem Švede koji sve to tolerišu i trpe--umjesto da ih šutnu u dupe i vrate u njihove vukojebine oni im još tetoše.
to je to za obojicu ( osim za onog gore za kojeg je to lizanje otvora :D ) a @muha ne mogu jer neki odavno imaju drzavjanstva. ne mozes svoje gradjane otjerati...ako se dobro sjecam svica je spominjala uvodjenje nekog zakona po kojem mogu oduzimati drzavljanstva zbog ovakvih stvari. ne sjecam se da li je proslo
User avatar
muha_sa
Posts: 128933
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#192 Re: ŠVEDSKA

Post by muha_sa »

U Švici se ne dobija baš tako lako državljanstvo kao u Švedskoj--znam ih hejbet koji se prstom potpisuju a imaju Švedski pasoš--i nek imaju i nek su na socijali dok god poštuju pravila, red i zakon te države, al sam za to da se naturalizovanim gradjanima po kratkom postupku oduzme državljanstvo ako krivicna djela prave a posebno za ove majmune koji pale imovinu i nerede prave u Štokholmu.

-samo se ja ne pitam, tako da mi ostaje da se ibretim i ibretim :-)
rtdze4z
Posts: 1
Joined: 22/05/2013 17:05

#193 Re: ŠVEDSKA

Post by rtdze4z »

muha_sa wrote:U Švici se ne dobija baš tako lako državljanstvo kao u Švedskoj--znam ih hejbet koji se prstom potpisuju a imaju Švedski pasoš--i nek imaju i nek su na socijali dok god poštuju pravila, red i zakon te države, al sam za to da se naturalizovanim gradjanima po kratkom postupku oduzme državljanstvo ako krivicna djela prave a posebno za ove majmune koji pale imovinu i nerede prave u Štokholmu.

-samo se ja ne pitam, tako da mi ostaje da se ibretim i ibretim :-)
ko tebi slaga da se u švicarskoj ne može dobit državljanstvo, i dan danas najlakše je u švici dobit status i azil
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#194 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

muha_sa wrote:U Švici se ne dobija baš tako lako državljanstvo kao u Švedskoj--znam ih hejbet koji se prstom potpisuju a imaju Švedski pasoš--i nek imaju i nek su na socijali dok god poštuju pravila, red i zakon te države, al sam za to da se naturalizovanim gradjanima po kratkom postupku oduzme državljanstvo ako krivicna djela prave a posebno za ove majmune koji pale imovinu i nerede prave u Štokholmu.

-samo se ja ne pitam, tako da mi ostaje da se ibretim i ibretim :-)
nnaravno ali gdje ce sa njima? jel u svedskoj ima pravilo da se odreknes drugog drzavljanstva kad uzimas svedsko?
User avatar
muha_sa
Posts: 128933
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#195 Re: ŠVEDSKA

Post by muha_sa »

Bodkin wrote:
muha_sa wrote:U Švici se ne dobija baš tako lako državljanstvo kao u Švedskoj--znam ih hejbet koji se prstom potpisuju a imaju Švedski pasoš--i nek imaju i nek su na socijali dok god poštuju pravila, red i zakon te države, al sam za to da se naturalizovanim gradjanima po kratkom postupku oduzme državljanstvo ako krivicna djela prave a posebno za ove majmune koji pale imovinu i nerede prave u Štokholmu.

-samo se ja ne pitam, tako da mi ostaje da se ibretim i ibretim :-)
nnaravno ali gdje ce sa njima? jel u svedskoj ima pravilo da se odreknes drugog drzavljanstva kad uzimas svedsko?
vratit ih u njihove vukojebine pa nek se tamo kurce.

znam da naši mogu imat oba.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#196 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Vidim jezici kompleksaša united i dalje ne mogu bez mog otvora. :D

Ne možeš čoporativno izbacivati strance onako odokalno a da to nije diskriminacija, nisu to vukojebine na koje ste navikli. Teško je nekom maskiranom, u grupi dokazati krivično djelo, mada će ih pokojeg i pohvatati. Što se državljanstva tiče, neki ga sigurno imaju, drugi ne, ali bar Švedi iz nekog razloga ne praktikuju izbacivanje nakon odsluženja kazne (za ove koji nemaju), osim kad se radi o baš teškim i to ponovljenim krivičnim djelima (oružana pljačka, pokušaj ubistva ili ubistvo itd).

Ovo što se dešava je svakako pretjerano i za osudu, ali je istovremeno i pokazatelj stvarnih problema. Stranci se u Švedskoj uglavnom sistematski grupišu u geta u kojima se sve i ovo dešava, tamo imaju socijalu, ali realno male šanse za posao i za tu integraciju o kojoj se toliko mudruje, za nekakvu erspektivu u životu. Za to se trebaš baš dobro potruditi, a ni onda nisi "njihov", džaba sva demokratija i folovi. Dakle, prosječna omladina koja, realno, nije za fakulteta ni u svojoj zemlji i na svom jeziku je manje-više prepuštena ulici.

Gro Šveda je fol za integraciju, ovo ono, a kada im predložiš da se i sami presele u naselja sa preko 30 posto stranaca, samo te blijedo pogledaju. U ovakvim naseljima, Fittja, Husby, Rinkeby, Rosengard, Angered itd i tih par posto Šveda koji tamo žive su sami alkosi ili narkosi, socijalni slučajevi. Dakle, sve se ovo godinama taložilo, problemi povećavali, država ih "rješavala" izolacijom problema (novopridošlih stranaca) u za to određenim naseljima, vještačkim poslovima gdje se zapošljavaju stranci da bi se, uglavnom, opet bavili drugim strancima i time skinuli sa spiskova dugoročno nezaposlenih, proglasio "uspjeh", i tako u krug. Dok nije puklo.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#197 Re: ŠVEDSKA

Post by Bodkin »

pa sta ako nisi njihov. normalno da nisi. kod nas se ne podnose po gradovima, a da ne kazem kako ne podnose sandzaklije, albance i ostalo.
ako si otisao gore stranac si i uvijek ces biti stranac. to drkanje da ces biti isti je za malu djecu. ides gore zato sto ce ti i kao strancu biti bolje, a ne da prosipas svoju filozofiju ljudima koji su stvorili tu drzavu.
i cuj tesko za posao. koliko god da je tesko nije teze nego u njihovim vukojebinama. na kraju krajeva ako neces da se utopis na bilo koji nacin trebaju te nabiti nogom jer te niko nije zvao. sam si dosao
i na kraju ako vec hoces da te gledaju malo ravnopravnije onda pravac usa samo sto tamo nema socijale, besplatne skole, jezika ili zdravstva pa se ovim neradnicima i ne zuri pretjerano
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#198 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Gro tih stranaca nije išao da se tamo "utopi", već da živi, radi, bude ko je i šta je, eventualno nakon X godina vrati kući (makar ih se većina nikad za prave ne vrati). Tvoj cilj je bio da se utopiš, nek ti je sretno sa Hansom :D , mada ako si se već "utopio" pitanje je što li posjećuješ bosanske forume. Utopiti se može eventualno druga generacija i dalje, a i to dok "prebrojavanje" ne počne.

Drugo je Amerika, mada se i tamo generacijama nakon dolaska po određenim gradovima tačno zna gdje su Irci, gdje Italijani, gdje poljski Židovi itd, makar ne znali tri riječi jezika kojim su im se preci služili. A da je sve i u Americi bajno, nije, rasizma koliko hoćeš, posebno po Bible beltu, mada naravno više prikrivenog nego otvorenog.
User avatar
muha_sa
Posts: 128933
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#199 Re: ŠVEDSKA

Post by muha_sa »

klavirdžija :)

poštujem--ti si gore živio i sigurno da poznaješ mnogo bolje situaciju od mene koji odem u posjetu na mjesec il maksimalno 3 kad sam unucad cuvo al jedno znam--znam da sam protiv ovih majmuna koji pale imovinu i nerede prave po Štokholmu---nema šanse da promil mog mozga to opravda a posebno ne da odobri. ako im se ne svidja u Švedskoj nek se pokupe i vrate u mjesta iz kojih su šljegli pa nek ganjaju svoja prava. moj jaran koji živi vec 20 godina u Štokholmu nema ama baš nikakvih problema--covjek radi svoj poso--živi u Fašti (mislim da se tako naselje zove) volio bi i on u centru Štokholma živjet al za istu kvadraturu moro bi izdvojit dvije mjesecne plate za kiriju :-)
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#200 Re: ŠVEDSKA

Post by klavirdžija »

Farsta je solidno naselje u odnosu na ova, u ovima bukvalno ima po par posto Šveda i to redom onih problematičnih. Kada se rodiš u takvom okruženju, ni jezik ne savladaš kako treba (gro omladine rođene u takvim naseljima ima baš specifične naglaske, to je još i "kul"), a kamoli šta drugo. Posla nema, ulica te uzme pod svoje, za drugačije ni ne znaš, i zdravo, manjina se nekako izvuče kroz školu ili recimo fudbal kao Zlatan i to je to.

PS. Svi pričate o tome kako bi ih istjerali, a većina ih je i rođena tamo, za Iran, Bosnu, Siriju, znaju s kratkih ljetovanja i preko ćevapa. Tamo još manje pripadaju nego u Švedskoj, gdje su rođeni.
Post Reply