Republika Turska
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#17476 Re: Republika Turska
Pa logično, jer nestaju liberalne tendencije koje karakterišu EU mainstream.
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#17477 Re: Republika Turska
Ako se politički kurs Ankare promjeni u skladu sa željama političkog establismenta pojedinih centara na zapadu (najkonkretnije, da se okrenu protiv Rusije), utihnuce sve kritike a Turska ce ponovo biti promovisana u "demokratsku" državu. Primjedbe, osim časnih izuzetaka, svakako su izraz politickih odnosa a ne principa.
BTW, London i Jerusalim, vehabijski monarhije Zaliva, podržavaju aktuelnu antievropsku retoriku Erdogana, dok Berlin i Brisel to preziru. Erdogan igra tu neku svoju igru u kojoj iza scene ima 2:1 u svoju korist.
BTW, London i Jerusalim, vehabijski monarhije Zaliva, podržavaju aktuelnu antievropsku retoriku Erdogana, dok Berlin i Brisel to preziru. Erdogan igra tu neku svoju igru u kojoj iza scene ima 2:1 u svoju korist.
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#17478 Re: Republika Turska
Ima li mjesta principijelnoj kritici? Ima itekako. Da li je rijec o principijelnog kritici? Pa s obzirom da najznacajnije nazovi-demokratske zemlje svijeta ne iznose nikakav prigovor na zemlje koje finasiraju terorizam i plasiraju takfiristicku, terorističku ideologiju (Katar, Saudijska Arabija), šta vise, one su njihov temeljni partner, možemo reci sljedece... Kritike na račun Turske nisu principijelne prirode.
Last edited by Challenger__ on 17/04/2017 16:04, edited 1 time in total.
- Sara03
- Posts: 3336
- Joined: 22/02/2017 03:17
#17479 Re: Republika Turska
Suštinske razlike:smjesko071 wrote:onda ne kontam, cemu sva ova frka ako jedna zemlja uvodi ono sto je priznato kao jedan oblik vladanja u drugim demokratskim zemljama (sada ce se strucnjaci ufatiti Putina i Rusije!)?Challenger__ wrote:Nisam se udubljivao u detalje ali na prvu, "od oka", rekao bih da ove ustavne izmjene u Turskoj jesu na tragu polupredsjedničkog sistema.
- U SAD-u kao što znamo Kongres određuje budžet, što ovdje neće biti slučaj jer o tome odlučuje predsjednik.
- u Kongresu postoje indirektne mogućnosti da se ispita rad i odgovornost kabineta, a ovdje se to pravo u potpunosti gubi, tj. interpelacija parlamenta nad vladom nije moguća, pa time ni njena smjena.
- U Turskoj se uvodi i gotovo potpuna dominacija predsjednika nad zakonodavnim tijelom, jer će po svemu sudeći predsjednik i parlamentarna većina biti iz iste stranke.
- Shodno tome, on će biti i lider svoje političke partije, što nije slučaj u SAD-u, pa će tako određivati i izborne liste, tj. one koji će se potencijalno nalaziti u parlamentu.
- Vezano za to; impeachment - tj. pokretanje istog će biti gotovo nemoguće, jer se traži 2/3 većina za prvobitnu raspravu, a znajući ko već sjedi u parlamentu, to je praktički neizvodivo.
- Sve to dovodi do urušavanja sistema provjera i ravnoteža, a konsekventno i do nepostojanja nezavisnosti sudstva (ako znamo ko će birati dobar dio sudija u VSTV), kao i nezavisnosti medija.
- U biti je ovo slabašan i formalan pokušaj kopiranja sistema u SAD-u, no kad se određeni amandmani detaljnije analiziraju, uočava se da je onaj temeljni princip na kojem isti počiva u vidu separacije moći, čiji je SAD teoretski i praktički izumitelj, ovdje nepostojeći - jer se uvodi dijametralno suprotan princip u vidu unifikacije moći kroz titulu predsjednika Republike Turske.
- japin_mutapi
- Posts: 11829
- Joined: 11/06/2011 19:00
- Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
#17480 Re: Republika Turska
najjaci su ovi delegati koji prizeljkuju raspad eu, a ovamo se brinu i zale sto tursku eu nece primiti
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#17481 Re: Republika Turska
Za nas je od presudne vaznosti da EU opstane. Ako propadne, ko zna u kojem pravcu moze krenuti Balkan kada desnicari u Evropi preuzmu vlast...japin_mutapi wrote:najjaci su ovi delegati koji prizeljkuju raspad eu, a ovamo se brinu i zale sto tursku eu nece primiti
Bilo bi lijepo kada bi Turska bila na nivou civilizovanih EU drzava pa da moze uci u EU.
Medjutim... nazalost...
Kao sto kaze Dejvid Kameron, ako Turska nastvi ovim stopama u EU ce uci za 200 godina... mozda...
AA reports: "world leaders congrulated Erdogan" and leaders listed: Azerbaijan, Guinea, HAMAS, Bahrain, Jibuti, Qatar.
Nadanja Kurda, HDP parlementarac, jedan od rijetkih koji nije u zatvoru...
Naravno, od toga nece biti nista. Mentalitet turske politike je zlocinacki, nebitno ko bio na vlasti. Isti vrag.HDP MP Tan: "Tayyip should re-evaluate and pay back the Kurds for this loyalty."
- sunceKOtepsija
- Posts: 6841
- Joined: 14/06/2015 14:44
#17482 Re: Republika Turska
iz iraka je cestitao potpredsjednik navodno, a vrijedi istaci da su prvi cestitke uputili gospodin i gospođa-Predsjednik i potpredsjednica AlijevKikibombona wrote:Congratulated Erdogan:
Malo iznenadjujuce da je cestitao Irak ako se zna da su tenzije na vrhuncu...- Qatar
- KSA
- Azerbaijan
- Pakistan
- Iraq
- Djibouti
- Sudan
- Hungary
- PLO
- Hamas
- Macedonia
- Kenya
- Jaish al-Islam
- Ahrar al-Sham
Kurdski predjeli... znacajna podrska Erdoganu ovaj put u odnosu na prethodna dva referenduma...
Zanimljivo je, a to su turkski mediji i primjetili da su u svim podrucjima gdje je uhapsen i/ili smijenjen HDP/DBP-ov nacelnik doslo do povecanja podrske Vladi u vidu glasova-naravno oni pronicljiviji su odmah shvatili da je u pitanju tzv "okus slobode" nakon godina HDP/DBPovog terora
Sada ostaje da vidimo koga ce (ako ce ikog), kada za to dode vrijeme Predsjednik s.a.v.s. imenovati na mjesto Potpredsjednika-mozda je jedan od sretnih dobitnika stoji prvi desno ili krajnji lijevo od Predsjednika-gledajuci iz naseg ugla? Iako licno sumnjam da ce se zet micat s trenutnog ministarstva ali ostaje nam da vidimo...

- pici
- Posts: 46387
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#17483 Re: Republika Turska
bilo bi dobro za tursku da se ova dijasporcad EVET vrati u maticu i uziva u punim sultanovim slobodama 
- GeeTnT
- Posts: 5738
- Joined: 06/01/2015 10:15
- Location: ...u krompiru
#17484 Re: Republika Turska
Pici legendo, turska dijasporcad je imala ogromne koristi od Turske jer im je omogucila povoljne kredite za kupovinu nekretnina, a poduzetnicima turske banke su bili garanti za nabavku od masina do repromaterijala..zato se dijasporcad iz Turske ne odlucuju za promjenom drzavljanstva..pici wrote:bilo bi dobro za tursku da se ova dijasporcad EVET vrati u maticu i uziva u punim sultanovim slobodama
- SmokingMan
- Posts: 22597
- Joined: 08/07/2012 18:11
- Location: α / β Geminorum
#17485 Re: Republika Turska
Eno Russian times uživo prenosi protestnu anti-Erdogan povorku kroz Istambul.
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#17486 Re: Republika Turska
Jebo ti to. Koliko god se mi smatrali superiornim Turci su par dobrih stepenica iznad nas. Prvo izlazak na izbore u onolikom broju a sada i ovaj protest. Treba dobrih muda za dignuti glas u ovakvoj Tr

- pici
- Posts: 46387
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#17487 Re: Republika Turska
GeeTnT wrote:Pici legendo, turska dijasporcad je imala ogromne koristi od Turske jer im je omogucila povoljne kredite za kupovinu nekretnina, a poduzetnicima turske banke su bili garanti za nabavku od masina do repromaterijala..zato se dijasporcad iz Turske ne odlucuju za promjenom drzavljanstva..pici wrote:bilo bi dobro za tursku da se ova dijasporcad EVET vrati u maticu i uziva u punim sultanovim slobodama
tamam da napuste zapadno imperijalisticko hriscanske zemlje i u maticu donesu blagostanje
- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#17488 Re: Republika Turska
U nas bi izlaznost bila 60% a protesta ne bi bilo jer izborna komisija ne bi ni 10 dana poslije imala rezultateinsomnia78 wrote:Jebo ti to. Koliko god se mi smatrali superiornim Turci su par dobrih stepenica iznad nas. Prvo izlazak na izbore u onolikom broju a sada i ovaj protest. Treba dobrih muda za dignuti glas u ovakvoj Tr
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#17489 Re: Republika Turska
Ma valja stisnuti pa u okolnostima dje te odmah izbrisu iz istorije i geografije izaci pa protestvovatiKrokodajl wrote:U nas bi izlaznost bila 60% a protesta ne bi bilo jer izborna komisija ne bi ni 10 dana poslije imala rezultateinsomnia78 wrote:Jebo ti to. Koliko god se mi smatrali superiornim Turci su par dobrih stepenica iznad nas. Prvo izlazak na izbore u onolikom broju a sada i ovaj protest. Treba dobrih muda za dignuti glas u ovakvoj Tr
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#17490 Re: Republika Turska
Hoće li mi iko reći šta su nam turci valjali da se toliko ložimo na njih?
- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#17491 Re: Republika Turska
Boli Turčina briga, izlazili su na proteste i protiv Ataturka, kada su avioni po Tundželiju letali, i to Ataturkova Sabiha lično i personalno bombe bacala, Turčinu kad pukne, njemu baš pukne i ne razmišlja o posljedicama.
@Tepsija, ne mogu oni listića naštampat koliko mi moremo zaokružit
@PM72, svaku džumu dove upućivali, kud će ti veća pomoć
Jesmo opstali, jesmo
Šta misliš da nisu učili dove, kako bi tek prošli, od onih šiitskih dova ionako nema fajde, i metaka.
@Tepsija, ne mogu oni listića naštampat koliko mi moremo zaokružit
@PM72, svaku džumu dove upućivali, kud će ti veća pomoć
Jesmo opstali, jesmo
Šta misliš da nisu učili dove, kako bi tek prošli, od onih šiitskih dova ionako nema fajde, i metaka.
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#17492 Re: Republika Turska
Onaj celo stade pred tenk pa kasnije brku ovjekovjecise 
- kamen spoticanja
- Posts: 13126
- Joined: 08/11/2009 15:29
- Location: na tragu za Istinom
#17493 Re: Republika Turska
Crvena gerila nezvanicno najavljuje Gezi 2. dogadjanje narodaSmokingMan wrote:Eno Russian times uživo prenosi protestnu anti-Erdogan povorku kroz Istambul.
mada je jedan dobar broj ljudi danas pred sjedistem CHP trazio ostavku predsjednika stranke Kemala Kilicdaroglua
lik je uspio izgubiti i 8. izbore
- sunceKOtepsija
- Posts: 6841
- Joined: 14/06/2015 14:44
#17494 Re: Republika Turska
poznato je da su porazene protivnike ustavnih poromjena mnogi, pa i visoki duznosnici AKP-a, izmedu ostalih i Predsjednik i Premijer, uporedivali sa teroristima, gulenovcima itd, a kao slag na tortu, par dana pred referendum predsjendik ih je maestralno, u maniru jednog politicara iz manjeg B-H entiteta uporedio s (da izvinete)-govnima 
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83491
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#17495 Re: Republika Turska
Pocjteti meKikibombona wrote:Unaprijed se znalo da ce fasista dobiti izbore. Bosnjaci su se mudro priklonili i sada s pravom ocekuju da im se Vucic, koji je u medjuvremenu nabacio janjecu kozu, oduzi za podrsku. Da su bili protiv, ne bi se imali cemu nadati. Iako je mucno podrzati smrada, to se nekada mora uraditi. Politika se vodi mudroscu a ne emocijama.handžar88 wrote:..glasali za fasistu jer zele mir i stabilnostima logike ima
Slicno su birali Kurdi u Turskoj. Osjetili su da Erdogan uzima. Svi su mislili da ce podrska zapravo biti dosta veca, takva je atmosfera stvorena, da Erdogan sigurno uzima. Mnogi su se priklonili u nadi da ce podrska odobrovoljiti Erdogana i da ce doci period mira i stabilnosti. On je upravo to porucivao u kampanji, da ce njegov izbor za sultana osigurati mir i stabilnost. Ako izgubi, bice belaja.
Opet je vecina Kurda bila protiv. Sjecanja na zlocine turske vojske su svezja, iako, da paradoks bude veci, najvise zla na istoku su posijali 'pucisticki generali'. Dakle, za Kurde je potpuno svejedno, bio to Gulenovac, AKP, CHP, MHP, Harun Jahja ili neko deseti. Ljudi samo zele mir.
Izbor Erdogana je odlicna stvar za Kurde dugorocno. AKP je najveci neprijatelj Turske. Rade super posao na razgradnji drzave, zakuhavaju sa svima. Potpuni politicki amateri. Izgubili svaku vanjskopolotocku bitku. Da je umjesto AKP bio CHP, Kurdi u Siriji i Iraku ne bi mogli ostvartiti ovakav napredak. Savrseno im ide u prilog sto je AKP rezim zakuhao sa zapadom, pa sada zapad kao partnere uzima Kurde. Naravno, vecina naroda ne gleda dugorocno kada glasa, Erdogan je dobio odredjenu podrsku iz drugih, gore navedenih razloga...
Ima ona anegdota sa Vukom Draskovicem kad se kandidovao za predsjednika jal Srbije jal SRJ. I tako u razgovoru sa srpskim seljakom koji je osuo drvlje i kamenje na Slobu, upita ga za koga ce glasat. A ovaj ko iz topa: "Za Sloba"! Kao pa sta si sad pricao, zasto neces glasati za mene. Veli njemu ovaj: "Glasat cu za tebe kad budes na vlasti".
Balkanski politicki sistem in a nutshell. A ocigledno i sire
- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#17496 Re: Republika Turska
Hajd dobro je, Bajkal je birvaktile uspio ne ući u parlament pa je ostao predsjednik još 10 godina, i Kemo će makar do 2025.kamen spoticanja wrote:Crvena gerila nezvanicno najavljuje Gezi 2. dogadjanje narodaSmokingMan wrote:Eno Russian times uživo prenosi protestnu anti-Erdogan povorku kroz Istambul.
mada je jedan dobar broj ljudi danas pred sjedistem CHP trazio ostavku predsjednika stranke Kemala Kilicdaroglua
lik je uspio izgubiti i 8. izbore
- kamen spoticanja
- Posts: 13126
- Joined: 08/11/2009 15:29
- Location: na tragu za Istinom
#17497 Re: Republika Turska
Da mu Feto nije popularizirao filmic jos bi Deniz vladao kemalistimaKrokodajl wrote:Hajd dobro je, Bajkal je birvaktile uspio ne ući u parlament pa je ostao predsjednik još 10 godina, i Kemo će makar do 2025.kamen spoticanja wrote:Crvena gerila nezvanicno najavljuje Gezi 2. dogadjanje narodaSmokingMan wrote:Eno Russian times uživo prenosi protestnu anti-Erdogan povorku kroz Istambul.
mada je jedan dobar broj ljudi danas pred sjedistem CHP trazio ostavku predsjednika stranke Kemala Kilicdaroglua
lik jeuspio izgubiti i 8. izbore
kazu da su nakon toga brkine snage sabrale odakle dolazi najveca opasnost
- sunceKOtepsija
- Posts: 6841
- Joined: 14/06/2015 14:44
#17498 Re: Republika Turska
Erdogan: Turkish Referendum Results Victory Against 'Crusaders'
referendumska pobjeda-pobjeda nad krstasima i opozicijom koja bastini krstaski mentalitetTurkish President Recep Tayyip Erdogan said Monday that the outcome of a referendum on moving to a presidential system was achieved despite the opposition of "those with the worldview of crusaders."
https://sputniknews.com/politics/201704 ... crusaders/
- sunceKOtepsija
- Posts: 6841
- Joined: 14/06/2015 14:44
#17499 Re: Republika Turska
znaci opet erdo nesto s fetom muti pa prijeti kemi da ce "kao sto je dosao s kasetom otic s kasetom"kamen spoticanja wrote:Da mu Feto nije popularizirao filmic jos bi Deniz vladao kemalistimaKrokodajl wrote:Hajd dobro je, Bajkal je birvaktile uspio ne ući u parlament pa je ostao predsjednik još 10 godina, i Kemo će makar do 2025.kamen spoticanja wrote: Crvena gerila nezvanicno najavljuje Gezi 2. dogadjanje naroda
mada je jedan dobar broj ljudi danas pred sjedistem CHP trazio ostavku predsjednika stranke Kemala Kilicdaroglua
lik jeuspio izgubiti i 8. izbore
![]()
kazu da su nakon toga brkine snage sabrale odakle dolazi najveca opasnost
- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#17500 Re: Republika Turska
Pa ako se ne varam, bio je onaj pokušaj puča Kemala odma nekako nakon što je ovaj izabran, pričalo se da je Bajkal iza toga, a definitivno da je imao svoje ljude u stranci, možda ih ima i sada, ma daj i taj CHP od nastanka do danas u 100 godina 4 predsjednika, i oni neka demokratija.
Bajkala iz fotelje nisi mogao istjerat, fol dadne ostavku pa ga jednoglasno izaberu na kongresu bez protivnika
A tek ona vlada iz 1998-e nakon memoranduma
Kada je Bajkal rekao da će CHP podržati Jilmaza i rahmetli Edževita (koji je u mezar i otjerao onaj CHP od prije puča iz 80-e) i onda se nakon one afere Turkbank kao povukli, a na sljedećim izborima Edževit koji je u prethodnoj vladi bio zamjenik, postao premijer, pomogo ga Bajkal pravo.
I onda na izborima 99. CHP ne uđe u parlament a ANAP i DSP opet u parlamentu, i to ANAP najjača stranka bio.
A Kemalisti, opet Bajkala za predsjednika
komedija vazda bila oko Turske politike.
Bajkala iz fotelje nisi mogao istjerat, fol dadne ostavku pa ga jednoglasno izaberu na kongresu bez protivnika
A tek ona vlada iz 1998-e nakon memoranduma
Kada je Bajkal rekao da će CHP podržati Jilmaza i rahmetli Edževita (koji je u mezar i otjerao onaj CHP od prije puča iz 80-e) i onda se nakon one afere Turkbank kao povukli, a na sljedećim izborima Edževit koji je u prethodnoj vladi bio zamjenik, postao premijer, pomogo ga Bajkal pravo.
I onda na izborima 99. CHP ne uđe u parlament a ANAP i DSP opet u parlamentu, i to ANAP najjača stranka bio.
A Kemalisti, opet Bajkala za predsjednika
komedija vazda bila oko Turske politike.
Last edited by Krokodajl on 17/04/2017 20:11, edited 1 time in total.

