Republika Turska

Post Reply
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#17476 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

Pa logično, jer nestaju liberalne tendencije koje karakterišu EU mainstream.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#17477 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

Ako se politički kurs Ankare promjeni u skladu sa željama političkog establismenta pojedinih centara na zapadu (najkonkretnije, da se okrenu protiv Rusije), utihnuce sve kritike a Turska ce ponovo biti promovisana u "demokratsku" državu. Primjedbe, osim časnih izuzetaka, svakako su izraz politickih odnosa a ne principa.

BTW, London i Jerusalim, vehabijski monarhije Zaliva, podržavaju aktuelnu antievropsku retoriku Erdogana, dok Berlin i Brisel to preziru. Erdogan igra tu neku svoju igru u kojoj iza scene ima 2:1 u svoju korist.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#17478 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

Ima li mjesta principijelnoj kritici? Ima itekako. Da li je rijec o principijelnog kritici? Pa s obzirom da najznacajnije nazovi-demokratske zemlje svijeta ne iznose nikakav prigovor na zemlje koje finasiraju terorizam i plasiraju takfiristicku, terorističku ideologiju (Katar, Saudijska Arabija), šta vise, one su njihov temeljni partner, možemo reci sljedece... Kritike na račun Turske nisu principijelne prirode.
Last edited by Challenger__ on 17/04/2017 16:04, edited 1 time in total.
User avatar
Sara03
Posts: 3336
Joined: 22/02/2017 03:17

#17479 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

smjesko071 wrote:
Challenger__ wrote:Nisam se udubljivao u detalje ali na prvu, "od oka", rekao bih da ove ustavne izmjene u Turskoj jesu na tragu polupredsjedničkog sistema.
onda ne kontam, cemu sva ova frka ako jedna zemlja uvodi ono sto je priznato kao jedan oblik vladanja u drugim demokratskim zemljama (sada ce se strucnjaci ufatiti Putina i Rusije!)?
Suštinske razlike:
- U SAD-u kao što znamo Kongres određuje budžet, što ovdje neće biti slučaj jer o tome odlučuje predsjednik.
- u Kongresu postoje indirektne mogućnosti da se ispita rad i odgovornost kabineta, a ovdje se to pravo u potpunosti gubi, tj. interpelacija parlamenta nad vladom nije moguća, pa time ni njena smjena.
- U Turskoj se uvodi i gotovo potpuna dominacija predsjednika nad zakonodavnim tijelom, jer će po svemu sudeći predsjednik i parlamentarna većina biti iz iste stranke.
- Shodno tome, on će biti i lider svoje političke partije, što nije slučaj u SAD-u, pa će tako određivati i izborne liste, tj. one koji će se potencijalno nalaziti u parlamentu.
- Vezano za to; impeachment - tj. pokretanje istog će biti gotovo nemoguće, jer se traži 2/3 većina za prvobitnu raspravu, a znajući ko već sjedi u parlamentu, to je praktički neizvodivo.
- Sve to dovodi do urušavanja sistema provjera i ravnoteža, a konsekventno i do nepostojanja nezavisnosti sudstva (ako znamo ko će birati dobar dio sudija u VSTV), kao i nezavisnosti medija.
- U biti je ovo slabašan i formalan pokušaj kopiranja sistema u SAD-u, no kad se određeni amandmani detaljnije analiziraju, uočava se da je onaj temeljni princip na kojem isti počiva u vidu separacije moći, čiji je SAD teoretski i praktički izumitelj, ovdje nepostojeći - jer se uvodi dijametralno suprotan princip u vidu unifikacije moći kroz titulu predsjednika Republike Turske.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#17480 Re: Republika Turska

Post by japin_mutapi »

najjaci su ovi delegati koji prizeljkuju raspad eu, a ovamo se brinu i zale sto tursku eu nece primiti
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#17481 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

japin_mutapi wrote:najjaci su ovi delegati koji prizeljkuju raspad eu, a ovamo se brinu i zale sto tursku eu nece primiti
Za nas je od presudne vaznosti da EU opstane. Ako propadne, ko zna u kojem pravcu moze krenuti Balkan kada desnicari u Evropi preuzmu vlast...

Bilo bi lijepo kada bi Turska bila na nivou civilizovanih EU drzava pa da moze uci u EU.

Medjutim... nazalost...

Kao sto kaze Dejvid Kameron, ako Turska nastvi ovim stopama u EU ce uci za 200 godina... mozda...
AA reports: "world leaders congrulated Erdogan" and leaders listed: Azerbaijan, Guinea, HAMAS, Bahrain, Jibuti, Qatar.
:lol: :lol:

Nadanja Kurda, HDP parlementarac, jedan od rijetkih koji nije u zatvoru...
HDP MP Tan: "Tayyip should re-evaluate and pay back the Kurds for this loyalty."
Naravno, od toga nece biti nista. Mentalitet turske politike je zlocinacki, nebitno ko bio na vlasti. Isti vrag.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17482 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Kikibombona wrote:Congratulated Erdogan:
- Qatar
- KSA
- Azerbaijan
- Pakistan
- Iraq
- Djibouti
- Sudan
- Hungary
- PLO
- Hamas
- Macedonia
- Kenya
- Jaish al-Islam
- Ahrar al-Sham
Malo iznenadjujuce da je cestitao Irak ako se zna da su tenzije na vrhuncu...

Kurdski predjeli... znacajna podrska Erdoganu ovaj put u odnosu na prethodna dva referenduma...

Image
iz iraka je cestitao potpredsjednik navodno, a vrijedi istaci da su prvi cestitke uputili gospodin i gospođa-Predsjednik i potpredsjednica Alijev :thumbup:
Zanimljivo je, a to su turkski mediji i primjetili da su u svim podrucjima gdje je uhapsen i/ili smijenjen HDP/DBP-ov nacelnik doslo do povecanja podrske Vladi u vidu glasova-naravno oni pronicljiviji su odmah shvatili da je u pitanju tzv "okus slobode" nakon godina HDP/DBPovog terora :thumbup: naravno bespredmetne su HDP-ove optuzbe o izbornim malverzacijama itd. mozda je ovo pokazatelj puta kojim se treba ici i u drugim gradovima-prije svega mislim na Istanbul i Ankaru, pa zasto ne i Izmir...koliko povjerenje gradani imaju u Vladin program pokazalo se i juce-a mali dio atmosfere prenesen je putem virtualnih mreza svima nama sirom planete :thumbup: mnogi gradani/clanovi i predsjednici birackih odbora su-i vise puta glasali ZA-jer jedan glas za Odabranog nikad nije dovoljan :thumbup:



Sada ostaje da vidimo koga ce (ako ce ikog), kada za to dode vrijeme Predsjednik s.a.v.s. imenovati na mjesto Potpredsjednika-mozda je jedan od sretnih dobitnika stoji prvi desno ili krajnji lijevo od Predsjednika-gledajuci iz naseg ugla? Iako licno sumnjam da ce se zet micat s trenutnog ministarstva ali ostaje nam da vidimo...
Image
User avatar
pici
Posts: 46387
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#17483 Re: Republika Turska

Post by pici »

bilo bi dobro za tursku da se ova dijasporcad EVET vrati u maticu i uziva u punim sultanovim slobodama :bih:
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#17484 Re: Republika Turska

Post by GeeTnT »

pici wrote:bilo bi dobro za tursku da se ova dijasporcad EVET vrati u maticu i uziva u punim sultanovim slobodama :bih:
Pici legendo, turska dijasporcad je imala ogromne koristi od Turske jer im je omogucila povoljne kredite za kupovinu nekretnina, a poduzetnicima turske banke su bili garanti za nabavku od masina do repromaterijala..zato se dijasporcad iz Turske ne odlucuju za promjenom drzavljanstva.. ;-)
User avatar
SmokingMan
Posts: 22597
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#17485 Re: Republika Turska

Post by SmokingMan »

Eno Russian times uživo prenosi protestnu anti-Erdogan povorku kroz Istambul.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17486 Re: Republika Turska

Post by insomnia78 »

Jebo ti to. Koliko god se mi smatrali superiornim Turci su par dobrih stepenica iznad nas. Prvo izlazak na izbore u onolikom broju a sada i ovaj protest. Treba dobrih muda za dignuti glas u ovakvoj Tr
:thumbup:
User avatar
pici
Posts: 46387
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#17487 Re: Republika Turska

Post by pici »

GeeTnT wrote:
pici wrote:bilo bi dobro za tursku da se ova dijasporcad EVET vrati u maticu i uziva u punim sultanovim slobodama :bih:
Pici legendo, turska dijasporcad je imala ogromne koristi od Turske jer im je omogucila povoljne kredite za kupovinu nekretnina, a poduzetnicima turske banke su bili garanti za nabavku od masina do repromaterijala..zato se dijasporcad iz Turske ne odlucuju za promjenom drzavljanstva.. ;-)

tamam da napuste zapadno imperijalisticko hriscanske zemlje i u maticu donesu blagostanje :bih:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17488 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

insomnia78 wrote:Jebo ti to. Koliko god se mi smatrali superiornim Turci su par dobrih stepenica iznad nas. Prvo izlazak na izbore u onolikom broju a sada i ovaj protest. Treba dobrih muda za dignuti glas u ovakvoj Tr
:thumbup:
U nas bi izlaznost bila 60% a protesta ne bi bilo jer izborna komisija ne bi ni 10 dana poslije imala rezultate :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17489 Re: Republika Turska

Post by insomnia78 »

Krokodajl wrote:
insomnia78 wrote:Jebo ti to. Koliko god se mi smatrali superiornim Turci su par dobrih stepenica iznad nas. Prvo izlazak na izbore u onolikom broju a sada i ovaj protest. Treba dobrih muda za dignuti glas u ovakvoj Tr
:thumbup:
U nas bi izlaznost bila 60% a protesta ne bi bilo jer izborna komisija ne bi ni 10 dana poslije imala rezultate :lol:
Ma valja stisnuti pa u okolnostima dje te odmah izbrisu iz istorije i geografije izaci pa protestvovati
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#17490 Re: Republika Turska

Post by PM72 »

Hoće li mi iko reći šta su nam turci valjali da se toliko ložimo na njih?
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17491 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Boli Turčina briga, izlazili su na proteste i protiv Ataturka, kada su avioni po Tundželiju letali, i to Ataturkova Sabiha lično i personalno bombe bacala, Turčinu kad pukne, njemu baš pukne i ne razmišlja o posljedicama.

@Tepsija, ne mogu oni listića naštampat koliko mi moremo zaokružit :D

@PM72, svaku džumu dove upućivali, kud će ti veća pomoć :D
Jesmo opstali, jesmo :D :D :D

Šta misliš da nisu učili dove, kako bi tek prošli, od onih šiitskih dova ionako nema fajde, i metaka.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17492 Re: Republika Turska

Post by insomnia78 »

Onaj celo stade pred tenk pa kasnije brku ovjekovjecise :lol:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17493 Re: Republika Turska

Post by kamen spoticanja »

SmokingMan wrote:Eno Russian times uživo prenosi protestnu anti-Erdogan povorku kroz Istambul.
Crvena gerila nezvanicno najavljuje Gezi 2. dogadjanje naroda
mada je jedan dobar broj ljudi danas pred sjedistem CHP trazio ostavku predsjednika stranke Kemala Kilicdaroglua
lik je uspio izgubiti i 8. izbore
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17494 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

poznato je da su porazene protivnike ustavnih poromjena mnogi, pa i visoki duznosnici AKP-a, izmedu ostalih i Predsjednik i Premijer, uporedivali sa teroristima, gulenovcima itd, a kao slag na tortu, par dana pred referendum predsjendik ih je maestralno, u maniru jednog politicara iz manjeg B-H entiteta uporedio s (da izvinete)-govnima :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83491
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#17495 Re: Republika Turska

Post by _BataZiv_0809 »

Kikibombona wrote:
handžar88 wrote:..glasali za fasistu jer zele mir i stabilnost :D ima logike ima
Unaprijed se znalo da ce fasista dobiti izbore. Bosnjaci su se mudro priklonili i sada s pravom ocekuju da im se Vucic, koji je u medjuvremenu nabacio janjecu kozu, oduzi za podrsku. Da su bili protiv, ne bi se imali cemu nadati. Iako je mucno podrzati smrada, to se nekada mora uraditi. Politika se vodi mudroscu a ne emocijama.

Slicno su birali Kurdi u Turskoj. Osjetili su da Erdogan uzima. Svi su mislili da ce podrska zapravo biti dosta veca, takva je atmosfera stvorena, da Erdogan sigurno uzima. Mnogi su se priklonili u nadi da ce podrska odobrovoljiti Erdogana i da ce doci period mira i stabilnosti. On je upravo to porucivao u kampanji, da ce njegov izbor za sultana osigurati mir i stabilnost. Ako izgubi, bice belaja.

Opet je vecina Kurda bila protiv. Sjecanja na zlocine turske vojske su svezja, iako, da paradoks bude veci, najvise zla na istoku su posijali 'pucisticki generali'. Dakle, za Kurde je potpuno svejedno, bio to Gulenovac, AKP, CHP, MHP, Harun Jahja ili neko deseti. Ljudi samo zele mir.

Izbor Erdogana je odlicna stvar za Kurde dugorocno. AKP je najveci neprijatelj Turske. Rade super posao na razgradnji drzave, zakuhavaju sa svima. Potpuni politicki amateri. Izgubili svaku vanjskopolotocku bitku. Da je umjesto AKP bio CHP, Kurdi u Siriji i Iraku ne bi mogli ostvartiti ovakav napredak. Savrseno im ide u prilog sto je AKP rezim zakuhao sa zapadom, pa sada zapad kao partnere uzima Kurde. Naravno, vecina naroda ne gleda dugorocno kada glasa, Erdogan je dobio odredjenu podrsku iz drugih, gore navedenih razloga...
Pocjteti me :D

Ima ona anegdota sa Vukom Draskovicem kad se kandidovao za predsjednika jal Srbije jal SRJ. I tako u razgovoru sa srpskim seljakom koji je osuo drvlje i kamenje na Slobu, upita ga za koga ce glasat. A ovaj ko iz topa: "Za Sloba"! Kao pa sta si sad pricao, zasto neces glasati za mene. Veli njemu ovaj: "Glasat cu za tebe kad budes na vlasti".

Balkanski politicki sistem in a nutshell. A ocigledno i sire :wink:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17496 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

kamen spoticanja wrote:
SmokingMan wrote:Eno Russian times uživo prenosi protestnu anti-Erdogan povorku kroz Istambul.
Crvena gerila nezvanicno najavljuje Gezi 2. dogadjanje naroda
mada je jedan dobar broj ljudi danas pred sjedistem CHP trazio ostavku predsjednika stranke Kemala Kilicdaroglua
lik je uspio izgubiti i 8. izbore
Hajd dobro je, Bajkal je birvaktile uspio ne ući u parlament pa je ostao predsjednik još 10 godina, i Kemo će makar do 2025. :D
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17497 Re: Republika Turska

Post by kamen spoticanja »

Krokodajl wrote:
kamen spoticanja wrote:
SmokingMan wrote:Eno Russian times uživo prenosi protestnu anti-Erdogan povorku kroz Istambul.
Crvena gerila nezvanicno najavljuje Gezi 2. dogadjanje naroda
mada je jedan dobar broj ljudi danas pred sjedistem CHP trazio ostavku predsjednika stranke Kemala Kilicdaroglua
lik je :| uspio izgubiti i 8. izbore
Hajd dobro je, Bajkal je birvaktile uspio ne ući u parlament pa je ostao predsjednik još 10 godina, i Kemo će makar do 2025. :D
Da mu Feto nije popularizirao filmic jos bi Deniz vladao kemalistima :mrgreen:
kazu da su nakon toga brkine snage sabrale odakle dolazi najveca opasnost :mrgreen:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17498 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Erdogan: Turkish Referendum Results Victory Against 'Crusaders'
Turkish President Recep Tayyip Erdogan said Monday that the outcome of a referendum on moving to a presidential system was achieved despite the opposition of "those with the worldview of crusaders."
referendumska pobjeda-pobjeda nad krstasima i opozicijom koja bastini krstaski mentalitet :thumbup:
https://sputniknews.com/politics/201704 ... crusaders/
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#17499 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

kamen spoticanja wrote:
Krokodajl wrote:
kamen spoticanja wrote: Crvena gerila nezvanicno najavljuje Gezi 2. dogadjanje naroda
mada je jedan dobar broj ljudi danas pred sjedistem CHP trazio ostavku predsjednika stranke Kemala Kilicdaroglua
lik je :| uspio izgubiti i 8. izbore
Hajd dobro je, Bajkal je birvaktile uspio ne ući u parlament pa je ostao predsjednik još 10 godina, i Kemo će makar do 2025. :D
Da mu Feto nije popularizirao filmic jos bi Deniz vladao kemalistima :mrgreen:
kazu da su nakon toga brkine snage sabrale odakle dolazi najveca opasnost :mrgreen:
znaci opet erdo nesto s fetom muti pa prijeti kemi da ce "kao sto je dosao s kasetom otic s kasetom"
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17500 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Pa ako se ne varam, bio je onaj pokušaj puča Kemala odma nekako nakon što je ovaj izabran, pričalo se da je Bajkal iza toga, a definitivno da je imao svoje ljude u stranci, možda ih ima i sada, ma daj i taj CHP od nastanka do danas u 100 godina 4 predsjednika, i oni neka demokratija.

Bajkala iz fotelje nisi mogao istjerat, fol dadne ostavku pa ga jednoglasno izaberu na kongresu bez protivnika :lol:

A tek ona vlada iz 1998-e nakon memoranduma :lol: :lol: :lol:

Kada je Bajkal rekao da će CHP podržati Jilmaza i rahmetli Edževita (koji je u mezar i otjerao onaj CHP od prije puča iz 80-e) i onda se nakon one afere Turkbank kao povukli, a na sljedećim izborima Edževit koji je u prethodnoj vladi bio zamjenik, postao premijer, pomogo ga Bajkal pravo.

I onda na izborima 99. CHP ne uđe u parlament a ANAP i DSP opet u parlamentu, i to ANAP najjača stranka bio.

A Kemalisti, opet Bajkala za predsjednika :lol: :lol: :lol:

komedija vazda bila oko Turske politike.
Last edited by Krokodajl on 17/04/2017 20:11, edited 1 time in total.
Post Reply