IRAN

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17401 Re: IRAN

Post by славянин »

Challenger_ wrote:Ni današnja Rusija koja je konvecionalno superiornija od USA nije u stanju da okupira Iran. Koji je vama vrag.
Konvencionalno superiornija :lol: u cemu ??? U CEMU ?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#17402 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

USA, naravno, mogu uništiti Iran, ali to bi bio nezapamćen ratni zločin sa nesagledivim svjetskim posljedicama. Ali, okupirati ga čizmom ne može. Ni u crtanom filmu.

Toliko.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17403 Re: IRAN

Post by славянин »

Challenger_ wrote:
славянин wrote:Jesi dosadan sa Nevskim - jes rusi su sami bez koalicija ulazili u pariz i berlin,usli su i njima poljaci u moskvu :lol: , i pricas o vjerovatno najmocnijoj ratnoj masineriji (Njemacka u II sv. ratu) i nesto kao omalovazavas .... :lol: geopoliticki magu .
Poserem se na Hitlera, sve njegove satelite, sve njegove trabante.

Image

Amin.

Kada je Napoleon krenuo, imao je uz sebe cijelu Evropu a sama Francuska je tada imala više stanovnika od Rusije. Ušao je sa 700.000 vojnika, izašao sa 50.000. Tada su se i drugi pridružili Rusima a ruski car je ušao u Pariz.

Ma budala sam ja što sa neznalicama uopšta raspravljam.
Da tvoje misljenje ce ostati zapisano u historiji ... o veliki magu :lol: amin :lol:

usao je sa 700k vojnika dosao pred moskvu - porazio ruse na borodinovu i usao u istu koju su prije toga rusi zapalili... krenuo nazad i izgubio 500 000 ljudi od zime,bolesti i gladi. A drugi su vec ratovali sa francuzima po spaniji,u njemackoj je rasla netrpeljivost protiv napoleona i tako... o politicko historijski magu :lol:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#17404 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Poserem vam se na Adolfa (i moji su, sutra nam je praznik), posrem se na Napoleona, pride. I na Donalda ako napadne Iran.

Vozdra.


______
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17405 Re: IRAN

Post by славянин »

Challenger_ wrote:Poserem vam se na Adolfa (i moji su, sutra nam je praznik), posrem se na Napoleona, pride. I na Donalda ako napadne Iran.

Vozdra.


______
Zapisano u knjigu "historiae mundi" :D :lol:

Sta ako ja napisem "pos*rem ti se na mulu" jel to uvreda ? ili je prihvatljivo ?
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17406 Re: IRAN

Post by sumirprimus »

opa izgleda jedna azdaJa manje...
putin se oglasio :D :skoljka: :run:
Ruski predsjednik Vladimir Putin "rekao je da nepromišljene i samovoljne mjere koje vode do nerazumnog pritiska na Iran" dovode do protumjera..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17407 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Kako kome. Meni je danas
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#17408 Re: IRAN

Post by mirsek »

Challenger_ wrote:USA, naravno, mogu uništiti Iran, ali to bi bio nezapamćen ratni zločin sa nesagledivim svjetskim posljedicama. Ali, okupirati ga čizmom ne može. Ni u crtanom filmu.

Toliko.
Tako nekako. S tim da bi to unistenje platila petocifrenim brojem mrtvih na svojoj strani.
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17409 Re: IRAN

Post by sumirprimus »

mirsek wrote:
Challenger_ wrote:USA, naravno, mogu uništiti Iran, ali to bi bio nezapamćen ratni zločin sa nesagledivim svjetskim posljedicama. Ali, okupirati ga čizmom ne može. Ni u crtanom filmu.

Toliko.
Tako nekako. S tim da bi to unistenje platila petocifrenim brojem mrtvih na svojoj strani.
sto? i kako tacno?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#17410 Re: IRAN

Post by madner »

Strasno sta ovaj lupa. Rusija ne moze pertle svezati konvencionalno USA. Doktrina im to priznaje, kazu mi cemo prvi koristiti nuklearno oruzje, da ne bude niste znali.

1812 je Napoleon izgubio veliku vojsku. Do 1812 je Rusija izgubila toliko puta od Napoleona da su im dogurali do granice.
Samo Napoleon nije porazen 1812. 1813 u najvecim bitkama Rusi su imali najvise trecinu vojnika u Njemackoj, bez Italije, bez Spanije. Svakako bitan dio koalicije, ali daleko od toga da bi bilo ko od njih sam pobjedio Francuze.

Ista prica u WW2, da nije bilo anglosaksonce koalicije, koja je djelila Njemacke resurse, 1942 bi Njemci odrzali paradu u Moskvi. Inace nisu ih tukli dva puta, 1917 su potpisali kapitulaciju od koje su spaseni 1918 porazom Njemacke od Francuske i pomagaca.

Sta jos reci.
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#17411 Re: IRAN

Post by mirsek »

sumirprimus wrote:
mirsek wrote:
Challenger_ wrote:USA, naravno, mogu uništiti Iran, ali to bi bio nezapamćen ratni zločin sa nesagledivim svjetskim posljedicama. Ali, okupirati ga čizmom ne može. Ni u crtanom filmu.

Toliko.
Tako nekako. S tim da bi to unistenje platila petocifrenim brojem mrtvih na svojoj strani.
sto? i kako tacno?
Nemaju adekvatnu odbranu od preciznih balsitickih projektila koji pokrivaju cijeli BI sa svim americkim bazama, Iran ima podmornice, puno mini podmornica, Iran ima puno planina, a na tim planinama puno protivoklopnih navodjenih sistema, stotine njih sa hiljadama raketa, Iran ima vrlo solidnu PVO, jacu od Sadamove ako poredimo, Iran ima ogromnu flotu UAV-a, jednu od najvecih na svijetu, citava odbrana im se zasniva na tome da naprave nepodnosljive gubitke napadacu a ne da frontalno ratuju. To ne bi bio boj na kosovu na livadi pa udri svako sa svim sto ima, vec dugotrajni polugerilski nacin ratovanja sa IED-ima, napadima dronovima, balistickim projektilima i krstarecim raketama po izabranim ciljevima.
Recimo kao Talibani, Huti i Hezbulah na steroidima.
User avatar
geralt
Posts: 6435
Joined: 14/09/2017 12:45

#17412 Re: IRAN

Post by geralt »

Sta kaze, americka vojska konvencionalno slabija od Rusije i Kine :lol:

Hvala ti sto si me nasmijao i uljepsao mi dan.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#17413 Re: IRAN

Post by madner »

Preduslov za gerilsko ratovanje je da si popusio vec konvencionalni dio.

Iranska PVO je relativno puno slabija od Iracke 1990, koja doduse jeste oborila 20+ aviona. Sto bi bio i vise nego solidan rezultat za Iransku.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#17414 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Hajde ba Madneru, ne fantaziraj. Švabe i njihovu evropsku koaliciju pregazio Nevski, Romanov pa Staljin ušli u Berlin a ti pričaš šta bi bilo kad bi bilo. Ljudi su shvatili lekciju i na istok neće pogledati narednih hiljadu godina.

Ovo me posebno iritira u ove dane jer je i moj predak mogao hladno da srče kahvu i nezainteresovano gleda kako mu komšiluk u logore i na klanje odvode pod patronatom tog majmuna. Mogao je, ali nije, pa se ispalio iz grada i u njega se vratio 6. aprila 1945 a njegov prvi rođak u sastavu Crvene armije ušao u Berlin.


Sretan mi praznik a vama koji patite za majmunom, doboko saučešće.


Allahimanet lažni ljevičari.


_______
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#17415 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

geralt wrote:Sta kaze, americka vojska konvencionalno slabija od Rusije i Kine :lol:
Na kopnu inferiornija, da.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#17416 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Prijateljima slobode i Irana, želim lijep dan.


________
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17417 Re: IRAN

Post by sumirprimus »

ma paradigma ba :lol: !
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17418 Re: IRAN

Post by славянин »

Challenger_ wrote:Prijateljima slobode i Irana, želim lijep dan.


________
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17419 Re: IRAN

Post by славянин »

Challenger_ wrote:
geralt wrote:Sta kaze, americka vojska konvencionalno slabija od Rusije i Kine :lol:
Na kopnu inferiornija, da.
U CEMU ?
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#17420 Re: IRAN

Post by sumirprimus »

car celi oduvijek sam znao
Slobodo mi te volimo, na Istoku vjecno stojimo :izet: :lol:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#17421 Re: IRAN

Post by madner »

Challenger_ wrote:Hajde ba Madneru, ne fantaziraj. Švabe i njihovu evropsku koaliciju pregazio Nevski, Romanov pa Staljin ušli u Berlin a ti pričaš šta bi bilo kad bi bilo. Ljudi su shvatili lekciju i na istok neće pogledati narednih hiljadu godina.

Ovo me posebno iritira u ove dane jer je i moj predak mogao hladno da srče kahvu i nezainteresovano gleda kako mu komšiluk u logore i na klanje odvode pod patronatom tog majmuna. Mogao je, ali nije, pa se ispalio iz grada i u njega se vratio 6. aprila 1945 a njegov prvi rođak u sastavu Crvene armije ušao u Berlin.


Sretan mi praznik a vama koji patite za majmunom, doboko saučešće.


Allahimanet lažni ljevičari.


_______
Ako ces gledati duzi period, Njemci sve sto su naselili istocno od Elbe su uzeli od Slavena.

Staljin usao, nije sporno. Samo je platio strasan ceh i ne bi usao da nije bilo saveznika. Ne bi ni saveznici da Rusi nisu platili krvlju vojnu inferiornost.

Odkud ti znas gdje je koji predak bio? Neko nije ni imao sansu da srce kafu, zarobljen u Aprilu 1941.
Nema to veze sa poricanjem cinjenica. A cinjenice su jasne, Njemci su vojno bili sposobniji, saveznici su ekonomski bili jaci. Zato je trajalo toliko dugo koliko jeste, valjalo je tu masinu zaustaviti.
Isto kao sto Rusija nije danas konvencionalno jaca od USA.


Moras skinuti navijacke naocale, govoris da je Zeljo bolji od Barcelone.
User avatar
geralt
Posts: 6435
Joined: 14/09/2017 12:45

#17422 Re: IRAN

Post by geralt »

Challenger_ wrote:
geralt wrote:Sta kaze, americka vojska konvencionalno slabija od Rusije i Kine :lol:
Na kopnu inferiornija, da.
Jako diskutabilna tvrdnja sama po sebi. No, tvoja prva izjava se nije ogranicavala samo na jedan rod vojske, vec na konvencionalni nacin ratovanja (odnosno rat u kojem se ne koristi nuklearno oruzje). Hoce li to sudija diskvalifikovati Amerikance i ponistiti utakmicu ako u rat ukljuce avijaciju i mornaricu?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#17423 Re: IRAN

Post by madner »

Za Salika, 1988 su u Bagdadu imali paradu sa zarobljenom Iranskom opremom. Na istoj su pokazali vise tenkova nego sto je Iranu ostalo u tom momentu. Gotovo, bio kraj, ispuhali.

https://csis-prod.s3.amazonaws.com/s3fs ... chap10.pdf
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17424 Re: IRAN

Post by славянин »

Image
Uz ovo napomene: Rusija koristi pretezno zastarjele T72 tenkove (tj. oni su im vecina u arsenalu)
Rusi imaju vise samohodne artiljerije (ameri racunaju na avijaciju tu)
Ruski MLRS su pretezno ne navodjeni i vecinu cine sistemi tipa GRAD - Americki MLRS (proguglati pa pogledati :D )
13 500+ aviona i to pretezno superiornijih u svakom pogledu vs 3500...
Amerika skoro duplo vise profesionalnih vojnika....

Ali celi je rekao i to je zapisano :lol:
User avatar
geralt
Posts: 6435
Joined: 14/09/2017 12:45

#17425 Re: IRAN

Post by geralt »

славянин wrote:Image
Uz ovo napomene: Rusija koristi pretezno zastarjele T72 tenkove (tj. oni su im vecina u arsenalu)
Rusi imaju vise samohodne artiljerije (ameri racunaju na avijaciju tu)
Ruski MLRS su pretezno ne navodjeni i vecinu cine sistemi tipa GRAD - Americki MLRS (proguglati pa pogledati :D )
13 500+ aviona i to pretezno superiornijih u svakom pogledu vs 3500...
Amerika skoro duplo vise profesionalnih vojnika....

Ali celi je rekao i to je zapisano :lol:
Uz sve ovo dodati industrijske i finansijske kapacitete za proizvodnju novih tenkova, aviona, municije, itd. Americka pobjeda u WWII je ostvarena u fabrikama i brodogradilistima puno vise nego u bitkama.
Post Reply