Republika Turska
-
Us and them
- Posts: 379
- Joined: 11/03/2017 16:23
#17376 Re: Republika Turska
Ne volim Erdogana, Erdoganovu Tursku a posebno domaće turkofile ali ko je to u Europi primjer naspram Turske? Možda Austrijanci koji su na posljednim predsjedničkim izborima dali 46.2% glasova potvrđenom fašisti i islamofobu?
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#17377 Re: Republika Turska
Veoma naivno Kroki!Krokodajl wrote:Doza ljudi koji nemaju pojma o čemu se radi je ogromna.
Trabunja se o sekularizmu a u isto vrijeme se traži od Evrope da jačaju kršćanske tradicije.
Govoriti o ukidanju demokratije o ovom referendumu može samo glup čovjek, na stranu sve, ali konačno stavljanje Turske vojske pod kontrolu vlasti, to je demokratski, to je moderno, vlast izabrana od strane naroda, kakva takva da je, ima pravo da kontroliše i svoju vojsku, a ne da ta vojska pravi paralelne strukture kada god hoće, ili što reče forumaš iznad kad im se digne hašim.
Ove ustavne promjene su postavile temelj za buduću Tursku, ne mora ona biti pod Erdoanom, šta više, nije tu pitanje ni o sekularizaciji ni o islamizaciji, Turska politika će konačno u potpunosti moći kreirati put Turske, bez uplitanja vojske.
Budućnost Turske je u rukama Turskog naroda, a oni kako odluče, bilo je i u prošlosti progresivnih i pro-evropskih ideja ali su uvijek sputavane razno raznim vojnim udarima i petljanjima vojske u vlast države.
Toga više ako Bog da neće biti.
Turcima sada široko polje, ako hoće Erdoana, eto im, ako hoće Kenana, eto im, ako hoće Bahčelija eto im, ako hoće nekog četvrtog, eto im i on.
Ima naravno tu i loših stvari, mada na kraju krajeva, neće Turska biti ni prva ni posljednja zemlja sa predsjedničkim sistemom, a opet, Turci su danas odlučili, ova odluka kao ni sve druge nisu vječne, vjerujem da će neke buduće vlasti smanjiti ovlasti predsjednika, ali nikada i niko više neće vraćati ovlast vojsci koju je ona imala na pitanju kreiranja unutrašnje politike.
Ovo je uvod u islamisticku dikaturu koja ce se na srecu slobodarskog svijeta zavrsiti kobno po zlocinacku Republiku Tursku. Ova referendumska pobjeda ce oznaciti cistku neislamista iz turske politike. Brutalna represija tek slijedi. Tek slijedi obracun sa neislamistickim medijima, intelektualcima i ostalim uticajnim polugama turskog drustva. Sada je u fazi nastanka islamisticki rajh, koji za cilj ima proizvodnju Erdogana, kao sto kaze jedan AKP islamista.
Nece Kenan imam nikakve sanse kada ga okarakterisu kao Armena i izdajnika, kada poklope sve moguce medije, kada u korijenu sasijeku druge i drugacije... ovo je uvod u kvazi sultanat...
Turska drzava je na pocetku kraja... vrijeme ce to pokazati... islamisticka diktatura ce samo ubrzati neminovno...
Inace, cestitam forumskim islamistima na referendumskoj pobjedi. I meni je drago, najiskrenije!
Fasisti iz CHP i MHP su puno gori od AKP zato jer su lukaviji. Vjerski fanatici su dokazano budale odvojene od realnosti. Sami ce sebe pokopati, kao sto se pokopavaju na cijeloj kugli zemaljskoj. Cim to uzima pouke iz drevne mitologije, propast je neminovnost.
- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#17379 Re: Republika Turska
@Kiki, moguće da je i to jedan put kojim bi Turska mogla krenuti, kažem moguće da će krenuti ali sumnjam da će uspjeti.
Ipak ja se nadam da neće, i da će ovo pokrenuti neke druge procese, prije svega na političkoj sceni.
I nije naivno od mene, nego ne želim da u to vjerujem što ti pišeš, nije da odbacujem to, već zbog velike doze subjektivnostni koju imam po pitanju Turske ne želim da vjerujem da će te stvari da se dese.
Ti si sa druge stane dosta pesimističan.
Kada bi bilo na sredini mog i tvog predviđanja, ja bi opet bio sretan
Ipak ja se nadam da neće, i da će ovo pokrenuti neke druge procese, prije svega na političkoj sceni.
I nije naivno od mene, nego ne želim da u to vjerujem što ti pišeš, nije da odbacujem to, već zbog velike doze subjektivnostni koju imam po pitanju Turske ne želim da vjerujem da će te stvari da se dese.
Ti si sa druge stane dosta pesimističan.
Kada bi bilo na sredini mog i tvog predviđanja, ja bi opet bio sretan
Last edited by Krokodajl on 17/04/2017 01:41, edited 1 time in total.
-
sarajevoxxxx
- Posts: 26435
- Joined: 28/11/2004 08:05
- Location: Sarajevo
#17380 Re: Republika Turska
Ja sam očekivao između 60 i 70 % za. Ovako tijesan rezultat je pa malo uznemirujući. Uzeti 48 % glasova u tako strašnoj diktaturi je vrhunski podvig i teško se oteti dojmu da nije bilo namještanja. Mislim da AKP nakon toliko godina da po prvi put imaju zaista ozbiljan problem, nije to ni blizu ona podrška koju su imali na zadnjim izborima. I te kako imaju razloga za brigu. Meni nakon svega i rezultata referenduma rukovodstvo AKP-a djeluje jetimski. Daleko je ovo od pobjede.
-
sarajevoxxxx
- Posts: 26435
- Joined: 28/11/2004 08:05
- Location: Sarajevo
#17381 Re: Republika Turska
Može li neko objasniti zašto je zadnjih nekoliko procenata stalno bilo u padu u korist "ne". Zar na svakim izborima ne bude ta jedna konstanta koja se održava do kraja. Ako je neriješeno tako je od početka. Ako jedna strana pobjeđuje na početku trend se nastavi i na kraju prebrojavanja itd.
- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#17382 Re: Republika Turska
Više je razloga.sarajevoxxxx wrote:Može li neko objasniti zašto je zadnjih nekoliko procenata stalno bilo u padu u korist "ne". Zar na svakim izborima ne bude ta jedna konstanta koja se održava do kraja. Ako je neriješeno tako je od početka. Ako jedna strana pobjeđuje na početku trend se nastavi i na kraju prebrojavanja itd.
Jedan je taj što su glasačka mjesta na istoku Turske zatvorena sat vremena ranije u odnosu na zapad koji je tradicionalno više uz CHP.
Tako da su rezultati iz provincija tipa Rize, Trabzon, Osmanije, već izbrojani dok na zapadu još nisu ni počeli brojati, kada su počeli dodavati i glasove na zapadu Turske gdje je uglavnom pobjedila opcija protiv onda se ta razlika počela smanjivati.
Drugi razlog je što su ruralne sredine bez obzira o kojem dijelu Turske se radi uglavnom podržale referendum a urbane u dosta slučajeva odbile, to se najbolje vidi na primjeru Ankare i Hataja recimo gdje su rezultati prvo obrađeni sa sela pa su te provincije bile za referendum, ali kada su počeli stizati rezultati iz gradova onda se ta razlika opet počela smanjivati.
A što se tiče rezultata referenduma, mislim da je očekivano, s obzirom na prognoze dobro je referendum i prošao po Erdoana, do prije koju sedmicu i nije se davala neka velika šansa, po meni maksimalno što je mogao i dobiti je 55% mada ovo je bilo dosta izglednije, ne bi bilo iznenađenje ni da nije prošao.
Kampanja je tek u foto finišu odlučila, da je referendum bio prije mjesec dana, vjerovatno bi bilo par procenata više za protiv.
A sumnjam iskreno da je bilo namještanja, i ako je bilo to je neznatno i bilo je na objema stranama.
- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#17383 Re: Republika Turska
Nisam primjetio da je bilo.
Kako su glasali Turski državljani u BiH.
ZA - 750 glasova, 61,8%
PROTIV - 463 glasa, 31,2%
Kako su glasali Turski državljani u BiH.
ZA - 750 glasova, 61,8%
PROTIV - 463 glasa, 31,2%
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#17384 Re: Republika Turska
Predsjednicki sistem sam po sebi nije sporan. Sporne su pretenzije koje su u pozadini a koje su isplivale u proteklih par godina. AKP i Erdogan stvaraju preduslove za islamisticku imperiju a ne domokratsku Tursku. Zar islamisti uopste vjeruju u demokratiju?Krokodajl wrote:@Kiki, moguće da je i to jedan put kojim bi Turska mogla krenuti, kažem moguće da će krenuti ali sumnjam da će uspjeti.
Ipak ja se nadam da neće, i da će ovo pokrenuti neke druge procese, prije svega na političkoj sceni.
AKP i Erdogan se ostro obracunavaju sa neistomisljenicima, pustaju korijenje u svaku poru drustva i agresivno sijeku svaki opozicioni korijen. Cilj je potpuno ovladati sistemom.
Sutra mogu biti 'demokratski izbori', sa dva glavna kandidata, AKP Muratom i CHP Selimom. 1 000 medija ce ponavljati da je Selim agent stranih sila koje zele razvaliti Tursku, da ima kontakte sa PKK i FETO, da sa njima radi na rusenju Turske, i bla bla. Jedan medij ce biti na strani Selima. I sve to ce biti ispraceno AKP sistemom koji ce biti usmjeren protiv protivnika. Ako treba, tu je i izborna kradja, za svaki slucaj. I kakve su onda sanse CHP Selimu? Nikakve.
AKP jos uvijek nije 100% ovladao sistemom. Nakon ovog referenduma, proces ce biti ubrzan. Kao sto kaze AKP zvanicnik, sa dosadasnjim hapsenjima 'tek smo zagrebali povrsinu, veliki broj neprijatelja obnasa funkcije u sistemu'. Cistka se nastavlja.
Dolaze crni dani za AKP opoziciju. AKP ne zanima demokratija. To je valjda jasno iz njihovog djelovanja u proteklom periodu. Zanima ih apsolutna kontrola svega i svacega.
U Americi imamo vladavinu dvije partije uz snazne institucije. Tramp je predajednik koga se niko ne plasi. Erdogan je bog i batina. I zeli biti apsolutni vladar. Ima neke snove o obnovi 'islamskog religijskog carstva', sto bi rekao Abdel Sisi. Covjek izgubljen u vremenu i prostoru. Bez saradnje sa zapadom, Turska jednostavno ne moze napredovati dosadasnjim tempom. Posebno ce najebati zapad zemlje koji je bio protiv. Nece proci dugo do prvih velikih protesta. Vidjet ces.
-
sarajevoxxxx
- Posts: 26435
- Joined: 28/11/2004 08:05
- Location: Sarajevo
#17385 Re: Republika Turska
Mislim da opozicija po prvi put nakon dugo vremena ima razloga za optimizam bez obzira što se AKP smatra pobjednikom. Turci su pokazali da imaju jaku volju i da ih je teško uplašiti i da će Turčin na izborima pokazati šta misli bez obzira šta mu drugi serviraju pri tome mislim na vladajuću stranku. Ovih 48 % je možda teže bilo izvuči nego ona prva pobjeda AKP-a kada su prvi put dobili izbore. Imati sve medije protiv sebe, policija, vojska, tolike čistke, i opet za dlaku izbjegneš poraz je fascinantno. Ovaj procenat od 48 % i kusur je vrhunski rezultat, vrijedan divljenja, poštovanja. Ništa AKP nije dobila ovim referendumom osim jednu jaku poruku da to što rade nije nikako dobro.
-
muzicar_iz_parka
- Posts: 3949
- Joined: 02/06/2012 18:59
#17386 Re: Republika Turska
Sad samo cekati 2023 godinu.
- listopad
- Posts: 800
- Joined: 18/10/2016 19:14
#17387 Re: Republika Turska
Opet smo imali priliku vidjeti stanje ponosnog bosnjastva. 
- ElRe
- Posts: 16923
- Joined: 12/12/2011 11:28
#17389 Re: Republika Turska
Sve receno i pogodjeno u srz. Ko je procitao knjigu "Radjanje lidera" vidi se koliko je Erdoanu i AKPu bitan "mali" covjek i sa kakvom paznjom se gleda na te ljude.Krokodajl wrote:U Turskoj sam svake godine, i to ne na moru, imam prijatelje od Edirnea do Artvina na Gruzijskoj granici, prošao sam i Tursko selo i Turski grad, i Turska je uvijek po svakom pitanju bila podjeljena, u Istanbulu će te izbosti ako navijaš za drugi klub, izbost će te ako si iz te i te porodice, izbost će te ako si iz te i te stranke, to su Turci, to je taj Anadolski mentalitet, vjerujem da je na jugu drugačije, Izmir i taj dio, oni su kao što Chelli kaže etnički Grci, ovaj dio Anadolija i Crno More, to su krvavi i prgavi ljudi.animals wrote:Problem je sto je vama draza Turska od vase domovine..
Većina ljudi koje znam su zagriženi CHP-ovci, na spomen Ataturka se ustaje, svaki protesti, obavezno na njih, znam ih i AKP-ovaca, MHP-ovaca, uglavnom ljudi sa sela koji su došli u grad, ili potomci izbjeglica, bilo iz Gruzije, Bugarske ili Kipra.
Ono što ih sve veže, ama baš sve, je to da su za vrijeme Erdoana, Turska a i oni, ekonomski procvali.
Ne znam kad si zadnji put bio i da li si ikad bio u Turskoj, ali Turska provincija, gradovi poput Kodžaelija, Bolua, Bartina, Zonguldaka, to su gradovi koji se nalaze na 50-100 kilometara od Istanbula, tako blizu a uvijek su bili tako daleko, godinama je Turska bila podijeljena po toj liniji, grada i provincije, godinama, desetinama godina Istanbul, Izmir, Ankara su bili nedodirljivi za te provincijalce.
Dok je Istanbul bio svjetska metropola sa hotelima, turističkim destinacijama, milionima turista, ljudi u jednom Bolu'u nisu imali struje u kućama, ulice makadamske, sa trošnim malim uličicama.
Danas odeš u Zonguldak, u kraj koji je do prije 20-30 godina bio sinonim za koze, mljekare i ostale poljoprivredne grane i glavnom ulicom kupuješ volja ti u butiku koji prodaje Dior, Victoria's Secret, voze se novi Nissani, obavezni bijeli... da ne nabrajam.
Erdoan je tog malog čovjeka, provincijalca, učinio vidljivim, prodavač đevreka iz Istanbulske Luke porijeklom Gruzijac iz vukojebine Rize koja osim čaja ništa drugo nije Turskoj dala postao je predsjednik TUrske, u parlamentu imaš ljude koji su iz najvećih selundri, ljudi iz te provincije sada dolaze u Istanbul, Izmir, Ankaru, otvaraju firme, pokreću biznise, ali ne samo tamo, već i u svojim gradovima i selima.
Turska više nije samo Istanbul i Ankara.
Ko je izgradio autoputeve u Turskoj, pa do prije 20 godina jedini autoput koji si imao je bio Edirne - Istanbul, da gospoda iz Istanbula može ići put Njemačke, dok si po Anadoliji vozio Ford Tranzit kozijim stazama.
O Erdoanu možemo govoriti kao diktatoru, možemo govoriti kao diplomati koji o tome nema pojma, o čovjeku koji je neprincipijelan po pitanju vanjske politike, na kraju krajeva raja sa teme Sirija zna šta mislim o Turskoj vanjskoj politici.
Ali ono što znam, Erdoan je milione Turaka učinio vidljivim, možda je skrenuo sa puta Evropskih vrijednosti, ali poserem se ja na te Evropske vrijednosti ako su one dostupne uskom krugu ljudi u Istanbulu i Ankari, Erdoan je omogućio milionima Turaka po selima i gradovima da budu jednaki Istanbulu i Ankari, na kraju krajeva današnji rezultati ovog referenduma su to i pokazali, snaga Turske i leži u ovim krajevima, to su mjesta koja prije 20-30 godina u izbornim trkama nisu bila ni bitna.
Ove ustavne promjene su pokazatelj Turcima da mogu sa svojom državom upravljati, historija će pokazati da li su ove promjene donijele dobrog ili lošeg, ali ono što je neminovno, i na kraju krajeva i što je najbitnije u svemu je to da Turski narod konačno ima svu vlast u svojim rukama.
Sutra neće biti ni Erdoana, ni AKP, ali će ostati moć Turskog naroda da bez pisama i nekih Džemala Gursela i Kenana Evrena donose odluke bile one dobre ili loše po njih.
- ElRe
- Posts: 16923
- Joined: 12/12/2011 11:28
#17390 Re: Republika Turska
Pa kazu nece biti stranih investicija
https://www.dailysabah.com/business/201 ... r-tozmetal
http://www.hurriyetdailynews.com/vodafo ... sCatID=345
https://www.dailysabah.com/business/201 ... r-tozmetal
http://www.hurriyetdailynews.com/vodafo ... sCatID=345
- mayab
- Posts: 30846
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
#17391 Re: Republika Turska

Someone corrected Erdogan's title on Wikipedia (i.redd.it)
- pirpa
- Posts: 3832
- Joined: 22/02/2012 18:16
#17392 Re: Republika Turska
Kiki, nek se sad spreme tvoji Kurdi i nek nabave enormne količine vazelina 
- Krokodajl
- Posts: 8276
- Joined: 27/01/2016 12:36
#17393 Re: Republika Turska
@Tepsija i dalje u šok sobi 
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#17394 Re: Republika Turska
ja ne sumnjam da on sprema jedan pohvalni esej sa epskim elementima... 
-
Ponosan
- Posts: 692
- Joined: 26/02/2011 14:09
#17395 Re: Republika Turska
Turska je ovim referendumom o ustavnim promjenama pokazala da je zrelo demokratsko drustvo, ma sta o tome neki zapadnjaci mislili. U Turskoj vjerovatno ima vise demokratije nego u nekim zapadnim evropskim zemljama, znaju to i ti zapadnjaci, ali....problem je ekonomski jaka Turska, dok si slabasan i siromasan, onda si za Zapad dobar i prihvatljiv, jer mogu tobom manipulisati, ali problem je kad si jak i snazan u ekonomskom, vojnom smislu, kada ne zavisis od MMF-a ili kada tom istom MMF-u posudjujes pare, tada ti prave spinovanje, skretanje paznje na nevazne stvari..Medjutim, narod Turske je prepoznao spletkarenje zapada, prepoznao je da je san o EU samo sarena laza i da Evropa Tursku jednostavno ne zeli kao punopravnu clanicu, iz jednog jedinog razloga, Turska bi ekonomski progutala vecinu zemalja u EU, a drugi razlog i ne manje bitan je taj da je EU krscanska unija, i to cak ovi ne kriju. Turska i bez EU ce biti jos jaca i razvijenija, vrlo brzo ce biti u top 10 ekonomija svijeta, ako vec nije.. Za BIH je vazno da ima prijatelje i na isotku i na zapadu, ali sasvim sigurno da jednog od najiskrenijih prijatelja pored Amerike ima upravo u Turskoj. Ta zemlja zadnjih 15-20 godina je dozivjela renesansu, upravo pod vodstvom Erdoana i AKP partije, i ko ima pravo reci nesto protiv tog nacina upravljanja? u toj zemlji svako ima pravo da zivi kako hoce, bez bilo kakvih smetnji, i sekularisti i oni malo vise vjerski orjentirani, medjutim trazi se dlaka u jajetu, skrece se paznja sa vaznih na nevazne stvari, klasicno spinovanje i zna se vec koga..
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#17396 Re: Republika Turska
mogao si kraće napisati, turska se saginjati neće... 
-
The 51st State
- Posts: 16743
- Joined: 12/01/2008 12:06
#17397 Re: Republika Turska
Velika stvar za tursku, losa vijest za pkk i puppet mastere, brko ojacao svoju poziciju prema svijetu osiguravajuci unutrasnje zaledje, bice dilova za iznenaditi se u bliskoj buducnosti.
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#17398 Re: Republika Turska
Zna se to manje-više, nije EU odavno ono za šta se prodavala na žalost. Osnova ideje EU je dobra i ja je osobno podržavam ali EU je odavno skrenula sa tog puta. Danas EU više liči na kršćanski klub nego za ono šta je trebala postati. Danas u EU se nakupilo toliko desničarskih govana da će EU polako prestati da postoji ili će ostati samo prazna ljuštura. I danas je na dobrom putu da to postane tako da Turska nema za čime žaliti.Ponosan wrote:Turska je ovim referendumom o ustavnim promjenama pokazala da je zrelo demokratsko drustvo, ma sta o tome neki zapadnjaci mislili. U Turskoj vjerovatno ima vise demokratije nego u nekim zapadnim evropskim zemljama, znaju to i ti zapadnjaci, ali....problem je ekonomski jaka Turska, dok si slabasan i siromasan, onda si za Zapad dobar i prihvatljiv, jer mogu tobom manipulisati, ali problem je kad si jak i snazan u ekonomskom, vojnom smislu, kada ne zavisis od MMF-a ili kada tom istom MMF-u posudjujes pare, tada ti prave spinovanje, skretanje paznje na nevazne stvari..Medjutim, narod Turske je prepoznao spletkarenje zapada, prepoznao je da je san o EU samo sarena laza i da Evropa Tursku jednostavno ne zeli kao punopravnu clanicu, iz jednog jedinog razloga, Turska bi ekonomski progutala vecinu zemalja u EU, a drugi razlog i ne manje bitan je taj da je EU krscanska unija, i to cak ovi ne kriju. Turska i bez EU ce biti jos jaca i razvijenija, vrlo brzo ce biti u top 10 ekonomija svijeta, ako vec nije.. Za BIH je vazno da ima prijatelje i na isotku i na zapadu, ali sasvim sigurno da jednog od najiskrenijih prijatelja pored Amerike ima upravo u Turskoj. Ta zemlja zadnjih 15-20 godina je dozivjela renesansu, upravo pod vodstvom Erdoana i AKP partije, i ko ima pravo reci nesto protiv tog nacina upravljanja? u toj zemlji svako ima pravo da zivi kako hoce, bez bilo kakvih smetnji, i sekularisti i oni malo vise vjerski orjentirani, medjutim trazi se dlaka u jajetu, skrece se paznja sa vaznih na nevazne stvari, klasicno spinovanje i zna se vec koga..
- ElRe
- Posts: 16923
- Joined: 12/12/2011 11:28
#17399 Re: Republika Turska
EU je projekat koji je imao fenomenalnu ideju, ali u zadnjih 5 godina je postao fasisticko-krscanska unija (ili je to oduvijek bio, ali dobro skrivan).
Ovdje neke brine 49% Ne glasaca, a ne brine ih 49% ultra desnicara u Austriji, preko 40% u Francuskoj i Holandiji, 20% nacista u Njemackoj.
Ovdje neke brine 49% Ne glasaca, a ne brine ih 49% ultra desnicara u Austriji, preko 40% u Francuskoj i Holandiji, 20% nacista u Njemackoj.
https://www.dailysabah.com/energy/2017/ ... -in-turkeyAs part of Turkey's latest renewable energy project, a series of wind power plants will be built with an investment of $1.2 billion in seven regions across Turkey. They will have an installed capacity of 1,000 MW
Last edited by ElRe on 17/04/2017 09:30, edited 1 time in total.
-
Ci-Nick
- Posts: 6887
- Joined: 15/03/2015 17:38
#17400 Re: Republika Turska
"Republika Turska",.. treba li mjenjati naziv teme u samo: " Turska" ?
I mi smo samo BiH, od kad nas prcaju gospodari života i smrti.

I mi smo samo BiH, od kad nas prcaju gospodari života i smrti.


