EGR je iza motora , nije bas pristupacan , pogtovo na pezou i citroenu , i moj glas za AS dedovic .Kataklinger wrote:Imal ko da bi mogo/htio ocistit EGR na P308 1.6 eHDI? Pit'o "svog" majstora, ili ne zna ili mu je mrsko jer misli da ne moze dovoljno novca izvuc :/
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#17326 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
LikeLike
- Posts: 2301
- Joined: 10/09/2013 15:59
#17327 Re: Pitamo Mehanicare ?
Passat 5 facelift 2000. godina motor 1.9 tdi 101 konjska snaga presao 240.000 km. Izmedju 2500 i 3000 obrtaja se gasi turbina, gubi snagu... Ocistili su EGR ali nije pomoglo. Sta moze biti uzrok?
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#17328 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja citao EGR da ne pomaze puno kad se ocisti, vec da on vecinom novi ide.LikeLike wrote:Passat 5 facelift 2000. godina motor 1.9 tdi 101 konjska snaga presao 240.000 km. Izmedju 2500 i 3000 obrtaja se gasi turbina, gubi snagu... Ocistili su EGR ali nije pomoglo. Sta moze biti uzrok?
Imao sam slican problem, ali samo u vecim brzinama, i rijetko se desavalo... Zamjenio egr jer je los bio i cijev do turbine isto ostecena bila, sad nemam problem.
Majstor najvise sumnjao u turbinu i predlagao njenu reparaciju. Mislim da je do turbine tu problem
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#17329 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zaprljana turbina. Treba je ocistiti ili mozda reparirati. To treba uraditi sto prije.LikeLike wrote:Passat 5 facelift 2000. godina motor 1.9 tdi 101 konjska snaga presao 240.000 km. Izmedju 2500 i 3000 obrtaja se gasi turbina, gubi snagu... Ocistili su EGR ali nije pomoglo. Sta moze biti uzrok?
-
LikeLike
- Posts: 2301
- Joined: 10/09/2013 15:59
#17330 Re: Pitamo Mehanicare ?
Majstor mu rekao da je prljava turbina ili protok zraka cini mi se. Ima li neko da radi ciscenje ili reparaciju u Sarajevu da je za preporuku?condy wrote:Zaprljana turbina. Treba je ocistiti ili mozda reparirati. To treba uraditi sto prije.LikeLike wrote:Passat 5 facelift 2000. godina motor 1.9 tdi 101 konjska snaga presao 240.000 km. Izmedju 2500 i 3000 obrtaja se gasi turbina, gubi snagu... Ocistili su EGR ali nije pomoglo. Sta moze biti uzrok?
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#17331 Re: Pitamo Mehanicare ?
Izucavao sam i ja sve to pa evo ti iz prve ruke sto sam ja od par majstora sakupio i u konačnici sta dodje.LikeLike wrote:Majstor mu rekao da je prljava turbina ili protok zraka cini mi se. Ima li neko da radi ciscenje ili reparaciju u Sarajevu da je za preporuku?condy wrote:Zaprljana turbina. Treba je ocistiti ili mozda reparirati. To treba uraditi sto prije.LikeLike wrote:Passat 5 facelift 2000. godina motor 1.9 tdi 101 konjska snaga presao 240.000 km. Izmedju 2500 i 3000 obrtaja se gasi turbina, gubi snagu... Ocistili su EGR ali nije pomoglo. Sta moze biti uzrok?
Majstor kaze ocistiti turbinu, to je nekih cca 100 KM. Drugi majstor kaze da je to prazan posao i da ce se ona brzo opet zaprljati, a problem ce se ponoviti ili kad tad vratiti.
U sustini kaze dat ces meni 100 KM da je skinem i postavim, dat ces njima 100 KM da je ociste, a nece ti rijesiti problem. Najbolje je reparacija, koja je mislm oko 500 KM
Na kraju se meni ispostavi da je turbina veoma dobra i da ne treba nista od tog raditi, nego samo mali dio na njoj, al nebitno.
Ja sam bio za to da je vozim u Vogoscu kod Gabeljica, jer oni navodno imaju najbolje i najsavremenije mašine u BiH. Nude garanciju godinu dana cini mi se, a na ciscenje ti nece kaze dati garanciju, jer ne stavlja nikakav novi dio u njega, nego samo čisti.
Eto to ti je to iz mog iskustva
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#17332 Re: Pitamo Mehanicare ?
Cuo sam za jedan turbo servis da je dobro opremljen mislim kod aerodroma dok pogledam na netu kako se zove.LikeLike wrote:Majstor mu rekao da je prljava turbina ili protok zraka cini mi se. Ima li neko da radi ciscenje ili reparaciju u Sarajevu da je za preporuku?condy wrote:Zaprljana turbina. Treba je ocistiti ili mozda reparirati. To treba uraditi sto prije.LikeLike wrote:Passat 5 facelift 2000. godina motor 1.9 tdi 101 konjska snaga presao 240.000 km. Izmedju 2500 i 3000 obrtaja se gasi turbina, gubi snagu... Ocistili su EGR ali nije pomoglo. Sta moze biti uzrok?
Ja znam da je dobar servis za turbine turbo servis Ivan iz Nove Bile-Vitez.
Edit
http://turboservice.ba
Ovo je taj kod aerodroma...nemam iskustva.
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#17333 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da nije Swedish? Radio sam za golfa trojku kod njih. 450 KM reparacija, 3 puta bio na reklamaciji. Majstor mi 3 puta skidao turbinu, ja ko budala placao. Da bi mu oni nakon treceg puta rekli, sljedeci put je od nas skidanje i postavljanje, covjek im fino rekao mi se vise necemo ni vidjeticondy wrote: Cuo sam za jedan turbo servis da je dobro opremljen mislim kod aerodroma dok pogledam na netu kako se zove.
Ja znam da je dobar servis za turbine turbo servis Ivan iz Nove Bile-Vitez.
edit: a eto stavio si, jeste.. a mislim samo jos da je kod njih garancija 2 god to je razlika , mada jebes ti to ako ces morati opet u te 2 godine sredjivati to
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#17334 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ovaj iz Sarajeva kod aerodroma jeste. Nista onda ako je tako neka ih zaobidje. Kazem nemam iskustva. Neka ide kod tog u Vogoscu. Ciscenje turba je korisno i oni tacno znaju kad skinu turbo treba li ga ocistiti ili reparirati.JavierBosnia wrote:Da nije Swedish? Radio sam za golfa trojku kod njih. 450 KM reparacija, 3 puta bio na reklamaciji. Majstor mi 3 puta skidao turbinu, ja ko budala placao. Da bi mu oni nakon treceg puta rekli, sljedeci put je od nas skidanje i postavljanje, covjek im fino rekao mi se vise necemo ni vidjeticondy wrote: Cuo sam za jedan turbo servis da je dobro opremljen mislim kod aerodroma dok pogledam na netu kako se zove.
Ja znam da je dobar servis za turbine turbo servis Ivan iz Nove Bile-Vitez.
edit: a eto stavio si, jeste..
- Maraschino
- Posts: 18997
- Joined: 10/11/2006 16:15
- Location: ...
#17335 Re: Pitamo Mehanicare ?
mozel kod njih zamjena staro za novoamar1994 wrote:ovlasteni to ima i trebalo bi kostat u pola cijene citave metliceMaraschino wrote:vise me interesuje samo guma u rifuzi. skupi ti u bimgu a konstrukcija mi dobra.
-
aktivacija
- Posts: 265
- Joined: 10/03/2014 15:12
#17336 Re: Pitamo Mehanicare ?
C klasa 2001 dizel automatik...kaze majstor pusta ulje na turbini i da treba uraditi “dihtovanje turbine”. Mene sad zanima u kojoj mjeri je to neko ulje mozda zaprljalo turbinu i ima li je potrebe i cistiti?
A to sam primjetio kad sam htio zamijeniti filter zraka i vidim plasticnu cijev koja ulazi u kuciste filtera da je poprilicno prljava od ulja koje se nakupilo. Te mi onda rekose da pusta na turbini itd itd...
Pa me zato interesuje imal potrebe vise cackati oko turbine ili samo staviti nove dihtunge i preporuka za majstora....
A to sam primjetio kad sam htio zamijeniti filter zraka i vidim plasticnu cijev koja ulazi u kuciste filtera da je poprilicno prljava od ulja koje se nakupilo. Te mi onda rekose da pusta na turbini itd itd...
Pa me zato interesuje imal potrebe vise cackati oko turbine ili samo staviti nove dihtunge i preporuka za majstora....
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#17337 Re: Pitamo Mehanicare ?
Maraschino wrote: mozel kod njih zamjena staro za novo
moze uz tvoju doplatu
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#17338 Re: Pitamo Mehanicare ?
Niko na kraju nije umio iskodirati ECU, a nisam se ni ja htio zajebavati s tim.Throttle wrote:@Nedim: Ne znam pravi li taj ECU problem, znam da inace Siemensovi brljave, kod mene nije prijavljivao senzor bregaste ako palis auto vruc, ako ga upalis hladnog ide bez problema, ako je vruc izbaci gresku na senzoru i baci ga u safe mod. Ono, moglo se vozit bez problema samo ne da preko 4000 obrtaja i gore 2-3 lampe na tabli
Problem rijesili majstor i ja tako sto smo komadom zice doveli masu na relej pumpe benzina koja inace dolazi sa ECU-a kada je kod kljuca uredu. Imobilizator nije funkcionalan (gori lampica imobilizatora), i pumpa benzina radi cim se da kontakt (nije samo bzzzz, nego bez prestanka). To su dva problema, ali auto radi kao sat i nema nikakvih drugih poteskoca.
Uzeli filozofiju pravit. Jebo vas imobilizator i kod kljuca i kodiranje, nije Merecedes 2018.g.. Tako da smo na kraju odlucili da isti zaobidjemo komadom zice.
Ako bude lampica imobilizatora nervirala, skinucemo i instrument tablu pa cemo je paralelno prespojiti sa nekom od lampica, pritisak ulja, alternator, check engine, svejedno.
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#17339 Re: Pitamo Mehanicare ?
Super da je rijeseno. Svakako auto nije vrijedno nekih velikih para, bitno je da vozi. 550KM je fakat previse
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#17340 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da vidi Svabo kako mu je Bosnjak prespojio imobilizator, ubio bi se. 
Najbitnije da je auto u potpunosti operativan!
Najbitnije da je auto u potpunosti operativan!
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#17341 Re: Pitamo Mehanicare ?
It ain't stupid if it works 


-
shheff
- Posts: 820
- Joined: 22/07/2013 14:11
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#17343 Re: Pitamo Mehanicare ?
Drug vidi ovo, zovem SiM Impex sad i pitam za BOSCH Aerotwin, kazu da je to serija samo prednjih, a za zadnji ima neki kao Bosch rear, 14 KMcondy wrote:Jesu dobri. I cijena im je korektna. Zadnji mozda oko 20-25 KM za Golf V
Znas li jel to neki obicni, valja li sta? Gledam po slikama imaju i kao zaoblljeni i oni obični ravni, oba rear, sad na koje je on mislio ne znam.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#17344 Re: Pitamo Mehanicare ?
najobicniji je toJavierBosnia wrote:Drug vidi ovo, zovem SiM Impex sad i pitam za BOSCH Aerotwin, kazu da je to serija samo prednjih, a za zadnji ima neki kao Bosch rear, 14 KMcondy wrote:Jesu dobri. I cijena im je korektna. Zadnji mozda oko 20-25 KM za Golf V
Znas li jel to neki obicni, valja li sta? Gledam po slikama imaju i kao zaoblljeni i oni obični ravni, oba rear, sad na koje je on mislio ne znam.
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#17345 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kupi ga, dobar je.JavierBosnia wrote:Drug vidi ovo, zovem SiM Impex sad i pitam za BOSCH Aerotwin, kazu da je to serija samo prednjih, a za zadnji ima neki kao Bosch rear, 14 KMcondy wrote:Jesu dobri. I cijena im je korektna. Zadnji mozda oko 20-25 KM za Golf V
Znas li jel to neki obicni, valja li sta? Gledam po slikama imaju i kao zaoblljeni i oni obični ravni, oba rear, sad na koje je on mislio ne znam.
- konektovan
- Posts: 51435
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#17346 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zasto ne odes na lice mjesta, i uporediš koji tebi odgovara????JavierBosnia wrote:Drug vidi ovo, zovem SiM Impex sad i pitam za BOSCH Aerotwin, kazu da je to serija samo prednjih, a za zadnji ima neki kao Bosch rear, 14 KMcondy wrote:Jesu dobri. I cijena im je korektna. Zadnji mozda oko 20-25 KM za Golf V
Znas li jel to neki obicni, valja li sta? Gledam po slikama imaju i kao zaoblljeni i oni obični ravni, oba rear, sad na koje je on mislio ne znam.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39556
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#17347 Re: Pitamo Mehanicare ?
pa jbga tesko je otici,lakse na forumu popraviti i zamijeniti 
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#17348 Re: Pitamo Mehanicare ?
Najlakse je meni otici, 5 minuta mi je od kuce. Al je cu to isto sutra vidjeti kad odem, kad se ne razumijem u to, niti imam iskustva. Mogao bih birati samo po dizajnu kutije koji mi je ljepsi nista vise.konektovan wrote:
Zasto ne odes na lice mjesta, i uporediš koji tebi odgovara????
Ti suti vidis ni ovi da se dogovorebitanga_sa_otesa wrote:pa jbga tesko je otici,lakse na forumu popraviti i zamijeniti
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#17349 Re: Pitamo Mehanicare ?
samo ako su crne boje neka odma uzimabitanga_sa_otesa wrote:pa jbga tesko je otici,lakse na forumu popraviti i zamijeniti
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#17350 Re: Pitamo Mehanicare ?
Joj frke oko brisaca... brate ako hoces da je sigurno dobar odes kupis u ovlastenom originalni brisac. Ovako odes u prodavnicu, kupis Bosch, postavis, ako ne skripi dobar je. Sta ima tu da se filozofira. Nije zadnji brisac 1000 maraka.
Za covjeka koji pita za EGR na Pezou, Dedovic ce ocistiti ali na tvoju odgovornost, tj. ako ga sjebe nije njegova krivica. To je iz prve ruke. Prvo treba ustanoviti sta je s EGRom, ako ne otvara mozes ga cistiti do nove godine.
Za covjeka koji pita za EGR na Pezou, Dedovic ce ocistiti ali na tvoju odgovornost, tj. ako ga sjebe nije njegova krivica. To je iz prve ruke. Prvo treba ustanoviti sta je s EGRom, ako ne otvara mozes ga cistiti do nove godine.
