Republika Turska

Post Reply
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#17326 Re: Republika Turska

Post by megaman4 »

Fudo387 wrote:
megaman4 wrote:
Better Man wrote:Erdogan je pobjedio, ali vrlo tijesno i mislim da ne može biti zadovoljan rezultatom referenduma, jer je očekivao znatno ubjedljiviju pobjedu. Ono što je najvažnije, veliki urbani centri su rekli ne njegovoj uspostavi apsolutizma, diktature i terora. Čovjek jednostavno želi da on bude taj koji će kazati šta valja, a šta ne i da može ubijati ljude za krivu riječ. Sve sam više ubjeđen da je prošlogodišnji pokušaj vojnog udara u Turskoj u stvari Erdoganovo djelo kako bi dao sebi za pravo da napravi ovakav referendum i poveća svoje ovlasti. Ne bi me čudilo da nije bilo i malo izbornog inžinjeringa i da ova pobjeda nije regularna. Daleko mu kuća od moje. Ljudi koji žele da gaze ljudska prava i da budu novi Staljini, Hitleri itd trebaju biti izolovani od normalnog svijeta i staviti im jasno do znanja da nisu nigdje dobrodošli, pa ni u BiH.
:thumbup:

Što se Bosne i Hercegovine tiče, najplodonosnije njeno doba je bilo u vrijeme srednjeg vijeka i u vrijeme socijalizma i nikada se više neće to vrijeme ponoviti, jer imamo političare koji svršavaju na Erdogana kao što je debil Riđobradi, umjesto da BiH vrate na nivo iz 1991. godine, kada je još koliko-toliko bilo normalno vrijeme, sa kakvom-takvom stabilnom ekonomijom, jebla ih Turska. :evil: Daleko im kuća bila od Bosne i Hercegovine...
Genijalna ideja, vratiti se na nivo iz 1991.
Kako?
Da nisu privatizovali fabrike koje su preživjele rat i koje su nakon te privatizacije pokradene i ugašene, mogli smo dosad imati stabilnu privredu, koja bi se modernizovala novim tehnologijama i pretkvalifikacijom ljudi koji bi radili u tim firmama. Ali politika je razjebala i te fabrike, a radnici završili na ulici.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#17327 Re: Republika Turska

Post by Fudo387 »

Koje fabrike?
Da nisu izgorile, samo da si ih ugasio pet godina mogao bi se na njih popisat, ne vrijedi nista.
Staro zeljezo.
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#17328 Re: Republika Turska

Post by animals »

Dati apsolutnu vlast jednom ludaku je
kolektivno ludilo..
ajd nek im je sa srecom u toj ludnici..
on je samo pobijedio jer su Turci vecinom nepismeni glasovali za njega..
oni 49 procenata pismeni je porazeno uz pomoc nepismene dijaspore..
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17329 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

animals wrote:Dati apsolutnu vlast jednom ludaku je
kolektivno ludilo..
ajd nek im je sa srecom u toj ludnici..
on je samo pobijedio jer su Turci vecinom nepismeni glasovali za njega..
oni 49 procenata pismeni je porazeno uz pomoc nepismene dijaspore..
Pa kod nas je Dodik uradio nešto slično prije par godina uvođenjem funkcije predsjednika entiteta i prebacivanjem gotovo sve ovlasti na tu funkciju pa se niko nije bunio, pogotovo ne Srbi iz RS-a. :oops: Nisam vidio natpise da time Srbi pucaju sebi u koljeno...itd.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 16/04/2017 22:35, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17330 Re: Republika Turska

Post by insomnia78 »

Mohamad Sissoko wrote:Svi koji su protiv "azijskih shvatanja" i za "europske vrijednosti" nek dignu tri prsta. :mrgreen:
Image
Nebojša Djordjevic Šuca. UbiVen 96-e. Kasnije mu Legija kitovo udovicu
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#17331 Re: Republika Turska

Post by aratet »

megaman4 wrote:
Da nisu privatizovali fabrike koje su preživjele rat i koje su nakon te privatizacije pokradene i ugašene, mogli smo dosad imati stabilnu privredu, koja bi se modernizovala novim tehnologijama i pretkvalifikacijom ljudi koji bi radili u tim firmama. Ali politika je razjebala i te fabrike, a radnici završili na ulici.
Fabrike su najmanji problem, steta je pravljena na razne nacine, najveca steta je ucinjena u glavama ljudi.

Erdogan je ista skola, najveca steta koju ce naciniti ce tek biti vidljiva poslije njega.
Last edited by aratet on 16/04/2017 22:39, edited 1 time in total.
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#17332 Re: Republika Turska

Post by animals »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
animals wrote:Dati apsolutnu vlast jednom ludaku je
kolektivno ludilo..
ajd nek im je sa srecom u toj ludnici..
on je samo pobijedio jer su Turci vecinom nepismeni glasovali za njega..
oni 49 procenata pismeni je porazeno uz pomoc nepismene dijaspore..
Pa kod nas je Dodik uradio nešto slično prije par godina uvođenjem funkcije predsjednika entiteta i prebacivanjem gotovo sve ovlasti na tu funkciju pa se niko nije bunio, pogotovo ne Srbi iz RS-a. :oops: Nisam vidio natpise da time Srbi pucaju sebi u koljeno...itd.
Imas temu o Dodiku..
a Dodik nije predsjednik drzave, niti ima kakve slicnosti sa ovom temom..
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17333 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

animals wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
animals wrote:Dati apsolutnu vlast jednom ludaku je
kolektivno ludilo..
ajd nek im je sa srecom u toj ludnici..
on je samo pobijedio jer su Turci vecinom nepismeni glasovali za njega..
oni 49 procenata pismeni je porazeno uz pomoc nepismene dijaspore..
Pa kod nas je Dodik uradio nešto slično prije par godina uvođenjem funkcije predsjednika entiteta i prebacivanjem gotovo sve ovlasti na tu funkciju pa se niko nije bunio, pogotovo ne Srbi iz RS-a. :oops: Nisam vidio natpise da time Srbi pucaju sebi u koljeno...itd.
Imas temu o Dodiku..
a Dodik nije predsjednik drzave, niti ima kakve slicnosti sa ovom temom..
Kako nema, uradio je gotovo pa isto kao i Erdogan. On za sebe veli da jeste predsjednik srpske države. Ja ne namjeravam o Dodiku na ovoj temi već samo pravim komparaciju onoga što je uradio i onoga što radi Erdogan. Konstatujem da tada nije bilo ovakve histerije. :oops:
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#17334 Re: Republika Turska

Post by megaman4 »

aratet wrote:
megaman4 wrote:
Da nisu privatizovali fabrike koje su preživjele rat i koje su nakon te privatizacije pokradene i ugašene, mogli smo dosad imati stabilnu privredu, koja bi se modernizovala novim tehnologijama i pretkvalifikacijom ljudi koji bi radili u tim firmama. Ali politika je razjebala i te fabrike, a radnici završili na ulici.
Fabrike su najmanji problem, steta je pravljena na razne nacine, najveca steta je ucinjena u glavama ljudi.

Erdogan je ista skola, najveca steta koju ce naciniti ce tek biti vidljiva poslije njega.
Dokrajcit ce ga njegovi. Turci žele u EU, ali sa ovim, šanse su im svedene na minimum.
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#17335 Re: Republika Turska

Post by animals »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kako nema, uradio je gotovo pa isto kao i Erdogan. On za sebe veli da jeste predsjednik srpske države. Ja ne namjeravam o Dodiku na ovoj temi već samo pravim komparaciju onoga što je uradio i onoga što radi Erdogan. Konstatujem da tada nije bilo ovakve histerije. :oops:
I ti stvarno branis Erdogana i njegovu politiku :-)
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#17336 Re: Republika Turska

Post by animals »

,
Last edited by animals on 16/04/2017 22:48, edited 1 time in total.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#17337 Re: Republika Turska

Post by japin_mutapi »

mozda ce erdoan ostaviti funkciju predsjednika sinu u naslijedstvo, morace doduse opet mijenjati ustav

svi koji su protiv ovih reformi, ne vide nista sporno u naslijednom „predsjednikovanju" u arapskim diktatorskim feudima ili ruskim premijer/predsjednik izborno/postizbornim fazonima
kazu zao im turskog naroda
User avatar
Sara03
Posts: 3336
Joined: 22/02/2017 03:17

#17338 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Pa Evropa je gotovo izbrisala dva naroda genocidom tako da ti to nije nikakva argument. "Genocid" bez sudske presude nije genocid.
Pa i Turska je jednim udarcem gotovo izbrisala dva naroda.

Što ne mogu ovih duplih standarda, uz još krajnje iracionalan argument "pa boli Armence dupe za nas". Nije naše da gledamo koga boli ili ne boli ona stvar za nama, nego da krajnje objektivno i racionalno sagledamo sve činjenice kao i mišljenja struke. Ako oni kažu da je bio genocid; uz postojanje svih elemenata koji prate isti, a naročito onog posljednjeg, onda je nažalost po neke isti i bio, te nijedna presuda to ne bi mogla osporiti. U ovom slučaju nije ni moguće dobiti takvu; zbog retroaktivnosti.
Last edited by Sara03 on 16/04/2017 22:52, edited 1 time in total.
User avatar
Pandakonda
Posts: 6118
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#17339 Re: Republika Turska

Post by Pandakonda »

Image
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#17340 Re: Republika Turska

Post by japin_mutapi »

megaman4 wrote:

Dokrajcit ce ga njegovi. Turci žele u EU, ali sa ovim, šanse su im svedene na minimum.
pa pokusali su jednom
tek sa vojnom huntom ne bi usli u eu nikad, i ovako ih koce na svakom koraku, sa ili bez ovih reformi
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#17341 Re: Republika Turska

Post by animals »

japin_mutapi wrote:mozda ce erdoan ostaviti funkciju predsjednika sinu u naslijedstvo, morace doduse opet mijenjati ustav

svi koji su protiv ovih reformi, ne vide nista sporno u naslijednom „predsjednikovanju" u arapskim diktatorskim feudima ili ruskim premijer/predsjednik izborno/postizbornim fazonima
kazu zao im turskog naroda
Te Arapske drzave su dno svijeta..
zar ne..
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#17342 Re: Republika Turska

Post by animals »

japin_mutapi wrote:
megaman4 wrote:

Dokrajcit ce ga njegovi. Turci žele u EU, ali sa ovim, šanse su im svedene na minimum.
pa pokusali su jednom
tek sa vojnom huntom ne bi usli u eu nikad, i ovako ih koce na svakom koraku, sa ili bez ovih reformi
Pa sta ce oni u EU..
da dodje 20 miliona odmah u Evropu.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1426
Joined: 27/04/2008 21:24

#17343 Re: Republika Turska

Post by drunken tiger »

japin_mutapi wrote:
megaman4 wrote:

Dokrajcit ce ga njegovi. Turci žele u EU, ali sa ovim, šanse su im svedene na minimum.
pa pokusali su jednom
tek sa vojnom huntom ne bi usli u eu nikad, i ovako ih koce na svakom koraku, sa ili bez ovih reformi
Ti i dalje poslije svega ovoga vjeruješ da je u Turskoj stvarno bio vojni udar a ne da ga je Erdogan izrežirao kako bi dobio ovo što je danas referendumom završio?
Kat
Posts: 660
Joined: 19/12/2009 16:45

#17344 Re: Republika Turska

Post by Kat »

Isti likovi sto su plakali kad puc nije uspio, sad kukaju sto je referendum prosao.
Sta se promijenilo od 15.07.2016?
A protiv referenduma su najglasniji bili PKK, Gulenovci, Kemalisti, US, EU....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83469
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#17345 Re: Republika Turska

Post by _BataZiv_0809 »

animals wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
animals wrote:Dati apsolutnu vlast jednom ludaku je
kolektivno ludilo..
ajd nek im je sa srecom u toj ludnici..
on je samo pobijedio jer su Turci vecinom nepismeni glasovali za njega..
oni 49 procenata pismeni je porazeno uz pomoc nepismene dijaspore..
Pa kod nas je Dodik uradio nešto slično prije par godina uvođenjem funkcije predsjednika entiteta i prebacivanjem gotovo sve ovlasti na tu funkciju pa se niko nije bunio, pogotovo ne Srbi iz RS-a. :oops: Nisam vidio natpise da time Srbi pucaju sebi u koljeno...itd.
Imas temu o Dodiku..
a Dodik nije predsjednik drzave, niti ima kakve slicnosti sa ovom temom..
Lupa Drvosjeca. Ali Dodik je jak argument :-)
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#17346 Re: Republika Turska

Post by animals »

Kat wrote:Isti likovi sto su plakali kad puc nije uspio, sad kukaju sto je referendum prosao.
Sta se promijenilo od 15.07.2016?
A protiv referenduma su najglasniji bili PKK, Gulenovci, Kemalisti, US, EU....
A da ti svatis da nas zaboli za Turskom, jer nama ce biti isto..
a, kako je onoj polovini Turaka koji bi zivjeli u normalnoj drzavi..
mi samo ubijamo dosadu na ovoj temi..
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17347 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

animals wrote:
Kat wrote:Isti likovi sto su plakali kad puc nije uspio, sad kukaju sto je referendum prosao.
Sta se promijenilo od 15.07.2016?
A protiv referenduma su najglasniji bili PKK, Gulenovci, Kemalisti, US, EU....
A da ti svatis da nas zaboli za Turskom, jer nama ce biti isto..
a, kako je onoj polovini Turaka koji bi zivjeli u normalnoj drzavi..
mi samo ubijamo dosadu na ovoj temi..
Previše emocija, vremena i energije neku ulažu da bi to bila istina. :oops:
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#17348 Re: Republika Turska

Post by animals »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
animals wrote:
Kat wrote:Isti likovi sto su plakali kad puc nije uspio, sad kukaju sto je referendum prosao.
Sta se promijenilo od 15.07.2016?
A protiv referenduma su najglasniji bili PKK, Gulenovci, Kemalisti, US, EU....
A da ti svatis da nas zaboli za Turskom, jer nama ce biti isto..
a, kako je onoj polovini Turaka koji bi zivjeli u normalnoj drzavi..
mi samo ubijamo dosadu na ovoj temi..
Previše emocija, vremena i energije neku ulažu da bi to bila istina. :oops:
Nama ni gore ni bolje..
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#17349 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Doza ljudi koji nemaju pojma o čemu se radi je ogromna.

Trabunja se o sekularizmu a u isto vrijeme se traži od Evrope da jačaju kršćanske tradicije.

Govoriti o ukidanju demokratije o ovom referendumu može samo glup čovjek, na stranu sve, ali konačno stavljanje Turske vojske pod kontrolu vlasti, to je demokratski, to je moderno, vlast izabrana od strane naroda, kakva takva da je, ima pravo da kontroliše i svoju vojsku, a ne da ta vojska pravi paralelne strukture kada god hoće, ili što reče forumaš iznad kad im se digne hašim.

Ove ustavne promjene su postavile temelj za buduću Tursku, ne mora ona biti pod Erdoanom, šta više, nije tu pitanje ni o sekularizaciji ni o islamizaciji, Turska politika će konačno u potpunosti moći kreirati put Turske, bez uplitanja vojske.

Budućnost Turske je u rukama Turskog naroda, a oni kako odluče, bilo je i u prošlosti progresivnih i pro-evropskih ideja ali su uvijek sputavane razno raznim vojnim udarima i petljanjima vojske u vlast države.

Toga više ako Bog da neće biti.

Turcima sada široko polje, ako hoće Erdoana, eto im, ako hoće Kenana, eto im, ako hoće Bahčelija eto im, ako hoće nekog četvrtog, eto im i on.

Ima naravno tu i loših stvari, mada na kraju krajeva, neće Turska biti ni prva ni posljednja zemlja sa predsjedničkim sistemom, a opet, Turci su danas odlučili, ova odluka kao ni sve druge nisu vječne, vjerujem da će neke buduće vlasti smanjiti ovlasti predsjednika, ali nikada i niko više neće vraćati ovlast vojsci koju je ona imala na pitanju kreiranja unutrašnje politike.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#17350 Re: Republika Turska

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Krokodajl wrote:Doza ljudi koji nemaju pojma o čemu se radi je ogromna.

Trabunja se o sekularizmu a u isto vrijeme se traži od Evrope da jačaju kršćanske tradicije.

Govoriti o ukidanju demokratije o ovom referendumu može samo glup čovjek, na stranu sve, ali konačno stavljanje Turske vojske pod kontrolu vlasti, to je demokratski, to je moderno, vlast izabrana od strane naroda, kakva takva da je, ima pravo da kontroliše i svoju vojsku, a ne da ta vojska pravi paralelne strukture kada god hoće, ili što reče forumaš iznad kad im se digne hašim.

Ove ustavne promjene su postavile temelj za buduću Tursku, ne mora ona biti pod Erdoanom, šta više, nije tu pitanje ni o sekularizaciji ni o islamizaciji, Turska politika će konačno u potpunosti moći kreirati put Turske, bez uplitanja vojske.

Budućnost Turske je u rukama Turskog naroda, a oni kako odluče, bilo je i u prošlosti progresivnih i pro-evropskih ideja ali su uvijek sputavane razno raznim vojnim udarima i petljanjima vojske u vlast države.

Toga više ako Bog da neće biti.

Turcima sada široko polje, ako hoće Erdoana, eto im, ako hoće Kenana, eto im, ako hoće Bahčelija eto im, ako hoće nekog četvrtog, eto im i on.

Ima naravno tu i loših stvari, mada na kraju krajeva, neće Turska biti ni prva ni posljednja zemlja sa predsjedničkim sistemom, a opet, Turci su danas odlučili, ova odluka kao ni sve druge nisu vječne, vjerujem da će neke buduće vlasti smanjiti ovlasti predsjednika, ali nikada i niko više neće vraćati ovlast vojsci koju je ona imala na pitanju kreiranja unutrašnje politike.
:thumbup: To pola ovih na forumu ne vidi.
Post Reply