SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
- liaar
- Posts: 3945
- Joined: 29/11/2016 11:09
- Location: Grad zabranjenog imena
- Grijem se na: na suze
- Vozim: francusku nakazu
- Contact:
#17201 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Miljacka je ljeti strašna, i kad je mirna. Nije opasna ko sad kad su kiše i kad se topi snijeg, pa visina joj sad 1.70+.
Znam da je bilo situacija da ljudi uredno ljeti siđu u Miljacku, izvuku cuku ili nešto. Al' ovakav poduhvat zimi je zeznut čak i sa svom opremom kojom raspolaže FUCZ.
Znam da je bilo situacija da ljudi uredno ljeti siđu u Miljacku, izvuku cuku ili nešto. Al' ovakav poduhvat zimi je zeznut čak i sa svom opremom kojom raspolaže FUCZ.
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#17202 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
lako je sad pametovat...
teske su to situacije...
puno faktora je u igri.i tako zali boze zivota..
uglavnom u panici najgore se borit sa rijekom.ako si pri svijesti.
teske su to situacije...
puno faktora je u igri.i tako zali boze zivota..
uglavnom u panici najgore se borit sa rijekom.ako si pri svijesti.
-
nema me tamo
- Posts: 13597
- Joined: 30/10/2013 18:58
#17203 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
sumirprimus wrote:lako je sad pametovat...
teske su to situacije...
puno faktora je u igri.i tako zali boze zivota..
uglavnom u panici najgore se borit sa rijekom.ako si pri svijesti.
Bio sam jedno vrijeme u klubu spasavalaca 2000 i uglavnom na obuci prvo što ti kazu je da se opustiš i da pustiš gdje god da te vodi, mlataranje zaboravi gotov si..
Najbolji plivac nema nikakvu šansu..
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#17204 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Sad se pitam nakon sto ovdje nabrajamo zrtve u posljednjih par godina, ne bi li bilo moguće neko jeftino i jednostavno rješenje za spašavanje budućih davljenika?
Tipa kao čelična sajla zategnuta i razapeta između obala, a malo ispod slapa na nekoj procjenjenoj visini proljetno-jesenjeg vodostaja. Tako da onaj koga slap uhvati i vrti ipak ima šansu da je rukom dohvati. Ne plivaju baš stabla miljackom pa da se nešto na to može zakačiti. Mislim lupam možda, ali imaš situaciju da u sred urbanog područja imamo smrtonosne klopke iz kojih te niko ne može izvući na vrijeme.
Tipa kao čelična sajla zategnuta i razapeta između obala, a malo ispod slapa na nekoj procjenjenoj visini proljetno-jesenjeg vodostaja. Tako da onaj koga slap uhvati i vrti ipak ima šansu da je rukom dohvati. Ne plivaju baš stabla miljackom pa da se nešto na to može zakačiti. Mislim lupam možda, ali imaš situaciju da u sred urbanog područja imamo smrtonosne klopke iz kojih te niko ne može izvući na vrijeme.
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#17205 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
upravo tako.ako si pri svijesti.nema me tamo wrote:sumirprimus wrote:lako je sad pametovat...
teske su to situacije...
puno faktora je u igri.i tako zali boze zivota..
uglavnom u panici najgore se borit sa rijekom.ako si pri svijesti.
Bio sam jedno vrijeme u klubu spasavalaca 2000 i uglavnom na obuci prvo što ti kazu je da se opustiš i da pustiš gdje god da te vodi, mlataranje zaboravi gotov si..
Najbolji plivac nema nikakvu šansu..
stim da je ovde problem kaskada i noci...
-
al-em
- Posts: 3174
- Joined: 01/03/2014 00:26
#17206 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Nazalost oni su mrtvi bili par minuta nakon sto su upali, nema sile no tehnologije koja bi ih izvukla u ovim uslovima. Pitanje je hoce li ih naci uopste, one momke iz zenice nikad ne nadjose.
-
nema me tamo
- Posts: 13597
- Joined: 30/10/2013 18:58
#17207 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Par minuta bi možda i to možda izdržao najspremniji plivac..al-em wrote:Nazalost oni su mrtvi bili par minuta nakon sto su upali, nema sile no tehnologije koja bi ih izvukla u ovim uslovima. Pitanje je hoce li ih naci uopste, one momke iz zenice nikad ne nadjose.
Eh zamisli sad neko neiskusan koga panika uhvati prvu sekundu i krene mlatarat rukama misleci da ce se izvuc...
30 sekundi maksimum.
- Hajlac
- Posts: 5807
- Joined: 15/02/2012 15:08
- Location: Chris Hedges!
#17208 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Nazalost, za nabujalu planinsku rijeku, onakvi pretanki prsluci i premali kajaci koje su imali pri tom avanturistickom poduhvatu govore u prilog teze da su lakomisleno organizovali i strasno potcijenili situaciju ONOLIKO nabujale Miljacke. A tada je zaista jako puno nadosla zbog naglih i rekordnih padavina.shalla wrote:Naravno, i ne shvatam kao izrugivanje. Pa alpinist al ti kažem znaš koliku je sirovu snagu imao, jedan od najspremnijih ljudi koje sam ikad vidio. Kad se on nije uspio izboriti sa Miljackom kud ćeš dalje. Jer dovoljan je jedan udarac glavom u kaskadu da te grogira, usto nastaje i hipotermija i tijelo nevjerovatnom brzinom slabi...sumirprimus wrote:da.ali je bio alpinist.shalla wrote:Ma svi odreda pametni a pojma nemaju kakva je realnost. Ljudi podcjenjuju Miljacku tj snagu tekuće vode generalno. Rahmetli Ćata je bio prvi rođak od moje supruge, počesto smo se viđali i znam koliko je momak jak bio (jbt penjao se golim rukama na Babin Zub) i zijani maltene u potoku što bi rekao njegov otac...
ako se razumijemo.bez ikakve zelje da pametujem ili nekoga vrijedjam.
- Zejnep
- Posts: 10319
- Joined: 10/08/2017 22:38
#17209 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Da li se neko sjeća da su se prije nekih 5-6 godina na istom mjestu utopila dvojica muškaraca? Ne mogu da nađem na internetu.
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#17210 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
eto momci ti pisu vec stranicu o tome..Zejnep wrote:Da li se neko sjeća da su se prije nekih 5-6 godina na istom mjestu utopila dvojica muškaraca? Ne mogu da nađem na internetu.
- Zejnep
- Posts: 10319
- Joined: 10/08/2017 22:38
#17211 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ne pišu o tome, znam šta pitam, jedan od utupljenika se prezivao Podrimija.sumirprimus wrote:eto momci ti pisu vec stranicu o tome..Zejnep wrote:Da li se neko sjeća da su se prije nekih 5-6 godina na istom mjestu utopila dvojica muškaraca? Ne mogu da nađem na internetu.
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#17212 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
aha ok izvini.
- Zejnep
- Posts: 10319
- Joined: 10/08/2017 22:38
#17213 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
U redu jesumirprimus wrote:aha ok izvini.
Ovo mi je komšija bio. Ni danas se ne zna kako su on i još jedan komšija upali u Miljacku. Nisam 100% sigurna ali čini mi se na istom mjestu se desila nesreća.
-
MAN-lion's coach
- Posts: 3323
- Joined: 16/01/2010 02:45
#17214 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Čovjek koji je sletio sa džetom jedinicom kod Istiklal džamije ( kasnije su na kraju one ulice stavili ogradu) prije možda 7-8 godina je pronađen u rijeci Bosni kod Vranduka nizvodno od Zenice nakon otprilike mjesec dana. To je isto tako bilo nekad u decembru.
- klaki
- Posts: 2371
- Joined: 15/02/2013 17:49
- Location: 榛名山峠
#17215 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ne bi bilo lose da spasilacke sluzbaju imaju omanji helikopter radi ovakvih situacija...
-
fyllon
- Posts: 40
- Joined: 07/05/2011 23:39
#17216 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Svako ko misli da je jednostavno izvuci nekoga iz vode neka se prisjeti i pogleda https://www.youtube.com/watch?v=tz9qqm8dipw
Mene jedino zabrinjava kako to da spasioci u CZ-u nemaju nikakve planove. Uvijek se mogu napraviti neki opsti planovi rasporeda za utapanja, pozare, rusenja nekih objekata, saobracajne nesrece, nesrece na planinama. Naravno da je svaka nesreca prica za sebe, ali valjda treba imati neki osnovni plan ko gdje ide, sta ko radi, neki bazni planovi. Ovi jutros po dojavi se skupili i diskutuju sta ce i kako ce, ko ce gdje, odakle ce uopce poceti i na koji nacin raditi. Valjda je to nesto sto se unaprijed treba znati unutar dezurne ekipe ili kako su vec organizovani. Imaju toliko vremena u stanici da mogu napraviti planove za svaku nesrecu zasebno kako ce djelovati, a na terenu samo da vide specificnosti i brzi dogovor kako se prilagoditi na te specificnosti. Razumijem ja da i njima nije jednostavno, ovakvi uslovi, a zivoti i njih i nesrecnika su u pitanju, ali mislim da bi trebala postojati bolja organizovanost i razradjenost planova.
Realno gledajuci, da su dosli za 10 minuta od poziva, voda je tijela vec odnijela najmanje do RTV-a i ovo njihovo trazenje na mjestu nesrece u ovoliko velikom broju nakon 6+ sati nema nekog smisla

Mene jedino zabrinjava kako to da spasioci u CZ-u nemaju nikakve planove. Uvijek se mogu napraviti neki opsti planovi rasporeda za utapanja, pozare, rusenja nekih objekata, saobracajne nesrece, nesrece na planinama. Naravno da je svaka nesreca prica za sebe, ali valjda treba imati neki osnovni plan ko gdje ide, sta ko radi, neki bazni planovi. Ovi jutros po dojavi se skupili i diskutuju sta ce i kako ce, ko ce gdje, odakle ce uopce poceti i na koji nacin raditi. Valjda je to nesto sto se unaprijed treba znati unutar dezurne ekipe ili kako su vec organizovani. Imaju toliko vremena u stanici da mogu napraviti planove za svaku nesrecu zasebno kako ce djelovati, a na terenu samo da vide specificnosti i brzi dogovor kako se prilagoditi na te specificnosti. Razumijem ja da i njima nije jednostavno, ovakvi uslovi, a zivoti i njih i nesrecnika su u pitanju, ali mislim da bi trebala postojati bolja organizovanost i razradjenost planova.
Realno gledajuci, da su dosli za 10 minuta od poziva, voda je tijela vec odnijela najmanje do RTV-a i ovo njihovo trazenje na mjestu nesrece u ovoliko velikom broju nakon 6+ sati nema nekog smisla
- shalla
- Posts: 9496
- Joined: 31/01/2006 09:12
- Location: so close no matter how far
#17217 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
@ Hajlac
Ma sve to stoji i Murga je na kraju sam i rekao, "jbg preračunali smo se" tako da je nažalost i Ćata podcijenio tu istu Miljacku, to nije sporno. Ja samo poredim Ćatu kao snažnog momka sa ovim momcima od sinoć, pogotovo kad uzmemo u obzir da je A.M. vjerovatno bio pijan
Ma sve to stoji i Murga je na kraju sam i rekao, "jbg preračunali smo se" tako da je nažalost i Ćata podcijenio tu istu Miljacku, to nije sporno. Ja samo poredim Ćatu kao snažnog momka sa ovim momcima od sinoć, pogotovo kad uzmemo u obzir da je A.M. vjerovatno bio pijan
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#17219 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /101223093
Meščini da je ovo onaj što je up'o kod Robota.
Meščini da je ovo onaj što je up'o kod Robota.
-
splinter
- Posts: 8721
- Joined: 08/10/2011 12:28
#17220 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ljudi prežive i planinske brzake i manje vodopade ali mislim da je nabujalu Miljacku gotovo nemoguće preživjeti. Čak i da neko hipotetički preživi prvi udar i ostane na površini te se zakači za neku barijeru, gotovo je nemoguće izaći iz strmog i klizavog korita bez nečije pomoći, što zbog iscrpljenosti što zbog konfiguraicje terena a nemožeš ni ostati dugo vrmenena negdje zakačen il sklonjen jer će te snaga vode prije ili kasnije odnijeti dalje. Rijeke su čudo, a ono što boli jeste činjenica da ljudi ginu usred grada i što evo sad u sred bijela dana da neko nedaj bože upadne ja ne znam da bi mu bilo pomoći.nema me tamo wrote:Par minuta bi možda i to možda izdržao najspremniji plivac..al-em wrote:Nazalost oni su mrtvi bili par minuta nakon sto su upali, nema sile no tehnologije koja bi ih izvukla u ovim uslovima. Pitanje je hoce li ih naci uopste, one momke iz zenice nikad ne nadjose.
Eh zamisli sad neko neiskusan koga panika uhvati prvu sekundu i krene mlatarat rukama misleci da ce se izvuc...
30 sekundi maksimum.
- mk ultra
- Posts: 24038
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#17221 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
trenirao sam plivanje 10+ godina... i 3 puta sam potegao vode
i vjerujte mi, da je dovoljno bukvalno kap da nezgodno u pluća uđe i da ti ne da da dišeš... ne ulazi zrak u pluća i bog... smirivanje toga kreće tek nakon 30-40s, a do tad stenjes ko konj i pokusavas da udahnes a nece...
naravno sve u mirnom bazenu
vrlo je teško sačuvati da voda ne uđe u usta, pogotovo nespremnom čovjeku koji to nije ni očekivao a odjednom u vodi
kad non stop zapljuskuje, game over...
i vjerujte mi, da je dovoljno bukvalno kap da nezgodno u pluća uđe i da ti ne da da dišeš... ne ulazi zrak u pluća i bog... smirivanje toga kreće tek nakon 30-40s, a do tad stenjes ko konj i pokusavas da udahnes a nece...
naravno sve u mirnom bazenu
vrlo je teško sačuvati da voda ne uđe u usta, pogotovo nespremnom čovjeku koji to nije ni očekivao a odjednom u vodi
kad non stop zapljuskuje, game over...
- shbc
- Posts: 3770
- Joined: 20/07/2012 12:13
#17222 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Prijatelj mi je pricao da je imao situaciju gdje ga je rijeka bacala na stijenu i da se uspio izvuci tek nakon sto je pustio da ga sama izbaci na mirniji dio. Covjek je odlican plivac, ali dzaba, sam kaze da nije mogao nista. Jednostavno je rijeka bila prejaka.nema me tamo wrote:sumirprimus wrote:lako je sad pametovat...
teske su to situacije...
puno faktora je u igri.i tako zali boze zivota..
uglavnom u panici najgore se borit sa rijekom.ako si pri svijesti.
Bio sam jedno vrijeme u klubu spasavalaca 2000 i uglavnom na obuci prvo što ti kazu je da se opustiš i da pustiš gdje god da te vodi, mlataranje zaboravi gotov si..
Najbolji plivac nema nikakvu šansu..
Eh sad je samo stvar smirenosti i srece. On je imao oboje pa se izvukao bez posljedica. Ova dvojica nazalost nisu.
- mali_milojica
- Posts: 14185
- Joined: 02/09/2012 17:42
- Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.
#17223 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Iz nabujale Miljacke te samo sreca moze spasiti. Ja sam dobar plivac,ja mogu ovo ili ono,ostaviti za suplju ispred granapa.
- Haris.ba
- Posts: 35324
- Joined: 08/09/2005 20:08
#17224 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Maloprije sam vidio da pretražuju u Bosni oko Reljeva.
I rijeka kad te nosi to nije kao na sankanje, da gledaš kuda udaraš. I pri tim brzinama mislim da čovjek koji i zna gdje je sajla ne bi se mogao zadržati.
Mene je povukao brzac planinskog potoka dubokog 30 cm, širine 2 metra, pa sam jedva preživio. 30 cm nije voda ni do koljena, a sasvim dovoljno da se udaviš.drugi profil wrote:Sad se pitam nakon sto ovdje nabrajamo zrtve u posljednjih par godina, ne bi li bilo moguće neko jeftino i jednostavno rješenje za spašavanje budućih davljenika?
Tipa kao čelična sajla zategnuta i razapeta između obala, a malo ispod slapa na nekoj procjenjenoj visini proljetno-jesenjeg vodostaja. Tako da onaj koga slap uhvati i vrti ipak ima šansu da je rukom dohvati. Ne plivaju baš stabla miljackom pa da se nešto na to može zakačiti. Mislim lupam možda, ali imaš situaciju da u sred urbanog područja imamo smrtonosne klopke iz kojih te niko ne može izvući na vrijeme.
I rijeka kad te nosi to nije kao na sankanje, da gledaš kuda udaraš. I pri tim brzinama mislim da čovjek koji i zna gdje je sajla ne bi se mogao zadržati.
- plain vanilla
- Posts: 70318
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
