Republika Turska

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 16906
Joined: 12/12/2011 11:28

#17201 Re: Republika Turska

Post by ElRe »

Novi ustav vazi od 2019 godine. Tada se odmah odrzavaju i novi izbori i to predsjednicki i parmalentarni istog dana.
User avatar
ElRe
Posts: 16906
Joined: 12/12/2011 11:28

#17202 Re: Republika Turska

Post by ElRe »

Lopez1981 wrote: Ako su Turci duboko podjeljeni jer ih vodi covjek koga podrzava 50% Turaka sta bi onda rekli za mnoge Europske drzave gdje pobjednici izbora imaju po 25%.
Turci jesu podjeljeni oko ovih ustavnih promjena to je ocigledno, ali nemoj misliti da ce Turcin pucati na Turcina u nekom eventualnom zapadnjackom mesetarenju. Svakom Turcinu je drzava na prvom mjestu bio on pristalica Akp, Chp ili Mhp to smo vrlo dobro vidjeli kod pokusaja drzavnog udara ako mislis da je drugacije nemas pojma o Turcima i njihovom mentalitetu.
:thumbup:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17203 Re: Republika Turska

Post by kamen spoticanja »

Kikibombona wrote:
kamen spoticanja wrote:
Kikibombona wrote:Pola drzave FETA, PKK i drugi izdajnici!

Ocekivao sam izmedju 55-60%. Ovako, bice procenat ili dva iznad 50%. Duboko podijeljena drzava. Ubila se za zapadnjackog mesetarenja. Samo sankcije uvesti i eto protesta ovih 50% radi neimastine.

Erdogan je mogao otici kao legenda da se povukao prije 5 godina. Ovako ce otici kao diktator i iza sebe ostaviti sjebanu zemlju. Sto ti je reci glad za vladanjem.
Kontam da je za zemlju ovako polarizovanu bolji ovaj sistem vladanja oslobodjen bolesnih koalicija i parlamentarne matematike
osim ako nisi PKK ,feto i slicno :mrgreen:
Ne bih rekao. Izborni prag je 10%. Max 4-5 partija ima realnu sansu uci u parlament. Od toga, samo jedna moze biti kurdska (mogu podici izborni prag na 20% pa da ne bude nijedna). Dakle, turska vlada je neupitna, jedino je pitanje hoce li biti AKP-CHP, AKP-MHP ili MHP-CHP. Ili eventualno neka treca turska partija.

Za jedinstvo drzave je bolje da imaju jaku vladu nego da imaju polarizovano drustvo, velike pobjednike i velike gubitnike. A znamo kako prolaze gubitnici u divljim drzavama istoka. Represija.

Zapad drzave u dobroj mjeri zivi od zapadne Evrope. Bice belaja ako se zaostri i dodje do ekonomskog urusavanja. Bice tu dosta previranja u buducnosti.
Pa kazem jeste ako si kurd ili Feto :mrgreen:
ja zaista ocekujem unutrasnju rahatizaciju ali strasnu vanjsku elektrizaciju
User avatar
Sara03
Posts: 3334
Joined: 22/02/2017 03:17

#17204 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

- Anadolu Agency is reporting 98.5% of the boxes counted. Yes at 51.49%. No at 48.51%.

- TRT World have called it for Yes. These are still unofficial figures.
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#17205 Re: Republika Turska

Post by sarajevoxxxx »

51,49
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#17206 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

Challenger__ wrote:Na 95.9 prebrojanih evet ima 51.6. Izvor TRT.
Na 96.7 prebrojanih evet spao na 51.5 %.

Teško da može spasti ispod 51 %.
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#17207 Re: Republika Turska

Post by farisovo »

Lopez1981 wrote:
Kikibombona wrote:Pola drzave FETA, PKK i drugi izdajnici!

Ocekivao sam izmedju 55-60%. Ovako, bice procenat ili dva iznad 50%. Duboko podijeljena drzava. Ubila se za zapadnjackog mesetarenja. Samo sankcije uvesti i eto protesta ovih 50% radi neimastine.

Erdogan je mogao otici kao legenda da se povukao prije 5 godina. Ovako ce otici kao diktator i iza sebe ostaviti sjebanu zemlju. Sto ti je reci glad za vladanjem.
Ako su Turci duboko podjeljeni jer ih vodi covjek koga podrzava 50% Turaka sta bi onda rekli za mnoge Europske drzave gdje pobjednici izbora imaju po 25%.
Turci jesu podjeljeni oko ovih ustavnih promjena to je ocigledno, ali nemoj misliti da ce Turcin pucati na Turcina u nekom eventualnom zapadnjackom mesetarenju. Svakom Turcinu je drzava na prvom mjestu bio on pristalica Akp, Chp ili Mhp to smo vrlo dobro vidjeli kod pokusaja drzavnog udara ako mislis da je drugacije nemas pojma o Turcima i njihovom mentalitetu.
Ma, stipu ga. On voli filozofirati.
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#17208 Re: Republika Turska

Post by farisovo »

Ludzak wrote:
ElRe wrote:Svaka promjena je teska i normalno je da postoje skeptici. Ovo je veliki dan za muslimane u cijelom svijetu.
#Evet
Turčine, ni jedne!
Nakon ovoga ćete samo biti u rasulu. Smiješi vam se građanski rat.
Ma, nemoj.
Grohotom se smijem :lol:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#17209 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

kamen spoticanja wrote:ja zaista ocekujem unutrasnju rahatizaciju ali strasnu vanjsku elektrizaciju
Prema kome?

Šta ti znači "rehatizacija"?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#17210 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

Challenger__ wrote:
Challenger__ wrote:Na 95.9 prebrojanih evet ima 51.6. Izvor TRT.
Na 96.7 prebrojanih evet spao na 51.5 %.

Teško da može spasti ispod 51 %.
51.4 % na 96.9 % prebrojanih.

TRT
User avatar
Sara03
Posts: 3334
Joined: 22/02/2017 03:17

#17211 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

Challenger__ wrote:
Challenger__ wrote:Na 95.9 prebrojanih evet ima 51.6. Izvor TRT.
Na 96.7 prebrojanih evet spao na 51.5 %.

Teško da može spasti ispod 51 %.
Pada, no i ja isto vjerujem da će biti oko 51%, ne manje.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17212 Re: Republika Turska

Post by kamen spoticanja »

Challenger__ wrote:
kamen spoticanja wrote:ja zaista ocekujem unutrasnju rahatizaciju ali strasnu vanjsku elektrizaciju
Prema kome?

Šta ti znači "rehatizacija"?
"Europa je danas bolestan covjek" RTE
rahatizacija je izvedenica od rahat :mrgreen:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#17213 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

Sara03 wrote:Pada, no i ja isto vjerujem da će biti oko 51%, ne manje.
Da,da, evet, evet.
User avatar
Ludzak
Posts: 6985
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#17214 Re: Republika Turska

Post by Ludzak »

farisovo wrote:
Ludzak wrote:
ElRe wrote:Svaka promjena je teska i normalno je da postoje skeptici. Ovo je veliki dan za muslimane u cijelom svijetu.
#Evet
Turčine, ni jedne!
Nakon ovoga ćete samo biti u rasulu. Smiješi vam se građanski rat.
Ma, nemoj.
Grohotom se smijem :lol:
I ti neki Turčin izgleda.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17215 Re: Republika Turska

Post by kamen spoticanja »

Challenger__ wrote:
Challenger__ wrote:Na 95.9 prebrojanih evet ima 51.6. Izvor TRT.
Na 96.7 prebrojanih evet spao na 51.5 %.

Teško da može spasti ispod 51 %.
bice s dijasporom 52%
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#17216 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

kamen spoticanja wrote:"Europa je danas bolestan covjek" RTE
rahatizacija je izvedenica od rahat :mrgreen:
Uh, izvini, učinilo mi se da si napisao rEhatizacija. Do mene.
OK i kakvo zapštravanje očekuješ, prema kome konkretno?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#17217 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

kamen spoticanja wrote:bice s dijasporom 52%
Čekaj, ako sam dobro razumio, već su prebrojani i pridruženi glasovi iz dijaspore? Jesam li pogrešno čuo??
Kat
Posts: 660
Joined: 19/12/2009 16:45

#17218 Re: Republika Turska

Post by Kat »

farisovo wrote:
Ludzak wrote:
ElRe wrote:Svaka promjena je teska i normalno je da postoje skeptici. Ovo je veliki dan za muslimane u cijelom svijetu.
#Evet
Turčine, ni jedne!
Nakon ovoga ćete samo biti u rasulu. Smiješi vam se građanski rat.
Ma, nemoj.
Grohotom se smijem :lol:
Grijeh ti se Ludzaku smijati.
Last edited by Kat on 16/04/2017 19:03, edited 1 time in total.
User avatar
ElRe
Posts: 16906
Joined: 12/12/2011 11:28

#17219 Re: Republika Turska

Post by ElRe »

https://ikcpg.me/akida/predznak-sudnjeg ... a-svijeta/

Krscani ce biti porazeni, ovo je samo djelic bitke koja ce se desiti.
User avatar
Sara03
Posts: 3334
Joined: 22/02/2017 03:17

#17220 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

Problemi u Istanbulu ili nešto drugo?

"Turkish news outlet Hürriyet are reporting that the main opposition CHP deputy leader Erdal Aksünger is alleging manipulation in state-run Anadolu Agency’s reporting on votes in Istanbul - saying they had falsely said more votes had been counted than was actually the case. He said the real number of opened ballot boxes was just 57 percent."

Anadolu said the “yes” side was at 51.0 percent while the “no” side was at “49.0” percent.
User avatar
pici
Posts: 46366
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#17221 Re: Republika Turska

Post by pici »

ElRe wrote:https://ikcpg.me/akida/predznak-sudnjeg ... a-svijeta/

Krscani ce biti porazeni, ovo je samo djelic bitke koja ce se desiti.

Image
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#17222 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Lopez1981 wrote:
Kikibombona wrote:Pola drzave FETA, PKK i drugi izdajnici!

Ocekivao sam izmedju 55-60%. Ovako, bice procenat ili dva iznad 50%. Duboko podijeljena drzava. Ubila se za zapadnjackog mesetarenja. Samo sankcije uvesti i eto protesta ovih 50% radi neimastine.

Erdogan je mogao otici kao legenda da se povukao prije 5 godina. Ovako ce otici kao diktator i iza sebe ostaviti sjebanu zemlju. Sto ti je reci glad za vladanjem.
Ako su Turci duboko podjeljeni jer ih vodi covjek koga podrzava 50% Turaka sta bi onda rekli za mnoge Europske drzave gdje pobjednici izbora imaju po 25%.
Turci jesu podjeljeni oko ovih ustavnih promjena to je ocigledno, ali nemoj misliti da ce Turcin pucati na Turcina u nekom eventualnom zapadnjackom mesetarenju. Svakom Turcinu je drzava na prvom mjestu bio on pristalica Akp, Chp ili Mhp to smo vrlo dobro vidjeli kod pokusaja drzavnog udara ako mislis da je drugacije nemas pojma o Turcima i njihovom mentalitetu.
Razlike izmedju CHP/Kemalista/sekularista i AKP/islamista su puno vece nego izmedju Angele Merkel i Gerharda Sredera. Razlike su ideoloske prirode, ne ekonomske, kao u slucaju Evropljana.

Zamisli da u Austriji imas stranku koja se zalaze vracanje zakona iz Biblije u Ustav/zabranu promoviranja gej pokreta/itd. sa jedne i ateisticku stranku sa druge strane... dobio bi jaku polarizaciju drustva, podijeljenost...

Turci su prosle godine pucali jedni na druge. Vojni udari su normala u Turskoj. Erdogan ima veliku podrsku sirotinje iz unutrasnjosti koja je osjetila malo bolji zivot za vrijeme njegove vlasti. Ako se sa zapadom dodatno zaostri, ekonomija ce stagnirati i krenuti padati. Tako ce se stvoriti uslovi za pobunu protiv vlasti i masovne proteste, narocito na zapadnoj obali. Zapadna obala zivi od turizma i Evrope. Erdogana trenutno cuvaju ekonomske zasluge iz proslosti. Cim se razvoj zaustavi, on ce biti izlozen milionima Turaka koji ga preziru iz ideoloskih razloga. Jos ako im otanji dzep, eto belaja.

Ne mislim da je moguc gradjanski rat poput onog u Siriji, ali nasilna smjena vlasti jeste, itekako. Ne vidim kako se vladavina AKP i Erdogana moze zavrsiti pozitivno po Turke.
User avatar
Sara03
Posts: 3334
Joined: 22/02/2017 03:17

#17223 Re: Republika Turska

Post by Sara03 »

Don't forget: Anadolu Agency numbers show 99% of ballot boxes opened. The Supreme Election Committee official number is 65% opened. :-)
User avatar
Ludzak
Posts: 6985
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#17224 Re: Republika Turska

Post by Ludzak »

ElRe wrote:https://ikcpg.me/akida/predznak-sudnjeg ... a-svijeta/

Krscani ce biti porazeni, ovo je samo djelic bitke koja ce se desiti.
I Haris Zahiragić bi ti pozavidio tvom glupom mozgu.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17225 Re: Republika Turska

Post by kamen spoticanja »

Challenger__ wrote:
kamen spoticanja wrote:bice s dijasporom 52%
Čekaj, ako sam dobro razumio, već su prebrojani i pridruženi glasovi iz dijaspore? Jesam li pogrešno čuo??
Nisu jos uvijek svi
ali nisu uopste integrisani u ove rezultate koje prikazujemo
Post Reply