Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1701 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

heckler wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Vidjece se sutra. Jesi li pokusao na stranicama Vlade FBiH?
Jesam tamo prvo potrazio.
*Molimo da TV i Foto snime čin potpisivanja sa početkom u 11,00 sati.

Skrećemo pažnju da će o ovom događaju Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću pripremiti i blagovremeno dostaviti saopćenje za javnost.
:D
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1702 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

ReD aka Socijalista wrote:
heckler wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Vidjece se sutra. Jesi li pokusao na stranicama Vlade FBiH?
Jesam tamo prvo potrazio.
*Molimo da TV i Foto snime čin potpisivanja sa početkom u 11,00 sati.

Skrećemo pažnju da će o ovom događaju Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću pripremiti i blagovremeno dostaviti saopćenje za javnost.
:D

Necu saopstenje hocu kopiju memoranduma :D
User avatar
CaCO3
Posts: 727
Joined: 18/03/2011 12:58

#1703 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by CaCO3 »

Ima smisla ovo sto ti trazis da vidis sta pise.
Mozda pise da u slucaju ako se ustanovi da je BiH tj 51 % za koiko imaju dozvolu :-) nova Saudijska Arabija prema naftnim i pluinskim resursima Shell ima ekskluzivno pravo na crpljenje i iskoristavanje istih naredne 4.000 godine sa mogucnostcu produzenja ugovora nakon isteka :D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1704 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

heckler wrote:Necu saopstenje hocu kopiju memoranduma :D
Ja sam sve provjerio, u službenom izvještaju za medije sa jedne od sjednica Vlade je spomenut ovaj Memorandum, rečeno je da ga je Vlada usvojila, ali nikad nije objavljen u Službenim novinama FBiH, što izaziva sumnju... :?

Jedini način da ga "javnost" dobije na uvid je, izgleda, zahtjevom za pristup informacijama :(
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1705 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Potpisan ugovor u Vladi FBiH
Ako Shell utvrdi postojanje nafte i plina, eksploatacija kreće 2015.
"Geološka istraživanja nafte i plina predstavljaju poslove od strateškog interesa za Federaciju. Implementacijom aktivnosti predviđenih u ovom Memorandumu osigurat će se pretpostavke za vrlo moguću eksploataciju nafte i plina u FBiH. Na ovaj način Vlada FBiH realizira svoje opredjeljenje ka intenziviranju ekonomskog razvoja i privlačenju međunarodnih investicija, ovog puta u istraživanje i razvoj resursa hidrokarbonata, u čemu upravo Shell ima najbolja iskustva stečena širom svijeta“, naglasio je premijer Nikšić.

Obaveze Vlade FBiH koje proističu iz Memoranduma su da Shellu učini dostupnim podatke kojima raspolažu Federalni zavod za geologiju i preduzeće Energoinvest, a na osnovu kojih će Shell uraditi digitalizovani geološki i geofizički prikaz ovih podataka, kao i strukturalnu rekonstrukciju tektonskog vijenca. Rezultati dosadašnjih istraživanja provedenih u našoj zemlji, ali i istraživanja u okolnim zemljama ukazuju na realnu mogućnost postojanja isplativih zaliha nafte i gasa u BiH a saradnjom sa gigantom naftne industrije kao što je Shell, razvoj ove oblasti diže se na potpuno novi, viši nivo.

Angažman Shella na ovim poslovima je utoliko značajniji, ako se ima u vidu da su za izradu ove dokumentacije potrebna velika finansijska sredstva ali i veliko stručno iskustvo što, zbog specifičnosti vrste poslova, nije moguće osigurati lokalno. Shell će, angažovanjem svjetskih stručnjaka i najmodernijih tehnologija, osigurati vrlo precizan uvid u stanje rezervi gasa, nafte i ostalih fosilnih goriva, kao i potpunu procjenu komercijalne isplativosti eksploatacije na području Federacije BiH.

Shell je vodeća evropska i druga po veličini svjetska kompanija koja se bavi istraživanjem i eksploatacijom gasa i nafte. U trećem kvartalu 2011. godine su, prema izvještaju Finacial Timesa, ostvarili profit od 7,2 milijardi dolara, na globalnom nivou upošljavaju oko million radnika, a jedan od novih dvadeset razvojnih projekata predstavlja upravo istraživanje područja Federacije. Shell je preduzeće sa izraženom orijentacijom ka društveno odgovornom i okolišno prihvatljivom poslovanju

Nakon što Shell utvrdi koliko i gdje ima nafte i plina, u slučaju pozitivnih nalaza, prve istraživačke bušotine u FBiH se mogu očekivati u 2013. godini, a eksploatacija početkom 2015.godine. Paralelno sa ovim istraživačkim aktivnostima, u toku je intenzivno zaokruživanje pravnog okvira, kako za istraživanje, tako i eksploataciju fosilnih goriva, ali i niz drugih zakona koji će u potpunosti regulisati sektor energije u FBiH, a u skladu sa međunarodnim standardima i najboljim svjetskim praksama. Nosioci ovih aktivnosti su Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije i Federalni zavod za geologiju.

Današnjem događaju u Vladi Federacije BiH prisustvovale su brojne istaknute ličnosti političkog i ekonomskog života Federacije BiH koje su svojim prisustvom potvrdile bezrezervnu podršku ovom strateškom projektu.
Image
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1706 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Konačno smo doznali da je famozna platforma, u stvari Shell-ova.

Image
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1707 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by KatarinaKosaca »

Corto Maltese wrote:Konačno smo doznali da je famozna platforma, u stvari Shell-ova.

Image
:lol: :lol: :lol: :thumbup: Popravi mi dan.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1708 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

Corto Maltese wrote:Konačno smo doznali da je famozna platforma, u stvari Shell-ova.

Image
Je...a ono halebovo hovno na njoj, to je NS.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1709 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

seln wrote:
Corto Maltese wrote:Konačno smo doznali da je famozna platforma, u stvari Shell-ova.

Je...a ono halebovo hovno na njoj, to je NS.
Mora biti da je pravo mučenje kad po vazdan piskaraš po forumu, a fond riječi ti se sveo na jednu skraćenicu od dva slova. :sad:

Platformaši, platformaši.
Image
Leftist
Posts: 233
Joined: 04/10/2011 09:28

#1710 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Leftist »

"Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i federalni ministar finansija Ante Krajina upoznali su danas delegaciju Svjetske banke, na čelu s direktoricom i regionalnom koordinatoricom za zemlje jugoistočne Evrope i centralne Azije Jane Armitrage, s reformama koje se provode u Federaciji BiH.

Napominjući da su na snazi mjere kojima su ograničeni svi troškovi u Vladi, premijer Nikšić je kazao kako je počela ozbiljna reforma u oblasti braniteljskih privilegija.

„Odlučni smo da reforme provedemo do kraja. Brojni su otpori, ali nismo spremni odustati od reformi“, kazao je federalni premijer.

Složivši se s ocjenom kako su reforme bolne i teške, Jane Armitage je kazala kako je ohrabrena potezima Federalne vlade čiji je cilj smanjenje javnih rashoda.


Ona je ukazala i na činjenicu da problemi u eurozoni ne idu u prilog ni Bosni i Hercegovini.

„Vaša ekonomska budućnost ovisi o Evropi i, nažalost, postoje stvari koje su izvan vaše kontrole. No, bitno je da nastavite fiskalnu konsolidaciju, a reforme su nužne i radi povećanja konkurentnosti vaše privrede“, kazala je Armitrage."

Radio sarajevo . ba
Nemojte biti slijepi ljudi i cuditi se sto nam rezu javnu potrosnju (zdravstvo, obrazovanje, komunalije, struju, vodu, gas itd.) jer ocito je da je to ono sto je dogovoreno sa glavesinama u evropi i ono sto im oni diriguju.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1711 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Cak sta vise, to je i podpisano. :roll:
Pa to su ti uslovi bili za transe IMF.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1712 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

Hoće li ovaj Nikšićev Sporazum ići na parlamentarnu raspravu?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1713 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

poznanik wrote:Hoće li ovaj Nikšićev Sporazum ići na parlamentarnu raspravu?
Zasto bi isao?
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#1714 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

Cestitke vladi na ovom vrlo uspjesnom potezu.
Nadam se da ce se uskoro konacno (nakon 20 godina diskusije u prazno) ustanoviti da li u BiH postoje naftna lezista koja su komercijano isplativa.
Novac od koncesija nam je prijeko potreban za razvojne projekte pomocu kojih mozemo povecati konkurentnost a time i zivotni standard nasih gradjana.

Tragicno je to da je AMOCO jos i prije rata kada je cijena nafte bila visestruko niza trazio koncesije za eksploataciju, a da se bivsa vlast u 15 godina nije ni jednom upitala sta se moze uraditi na tom planu.

A ovi zajedljivi komentari dezurnih kriticara SDP-a su tragikomicni.
Jos kad bi ustvari znao sta kritikuju. Da im se mozda ne svidja SHELL-ov logo?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1715 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

madner wrote:
poznanik wrote:Hoće li ovaj Nikšićev Sporazum ići na parlamentarnu raspravu?
Zasto bi isao?
Pa ako ništa drugo, onda iz razloga da poslanike upozna o "najznačajnijem strateškom potezu za ovu državu", jer i poslanici Federalnog parlamenta imaju pravo da znaju o čemu se radi :-)
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1716 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

poznanik wrote:
madner wrote:
poznanik wrote:Hoće li ovaj Nikšićev Sporazum ići na parlamentarnu raspravu?
Zasto bi isao?
Pa ako ništa drugo, onda iz razloga da poslanike upozna o "najznačajnijem strateškom potezu za ovu državu", jer i poslanici Federalnog parlamenta imaju pravo da znaju o čemu se radi :-)
I mogu zatraziti informaciju od vlade.

Ali ti govoris o parlamentarnoj raspravi, sta ti je sporno?
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1717 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

Optimus Prime wrote:Cestitke vladi na ovom vrlo uspjesnom potezu.
Nadam se da ce se uskoro konacno (nakon 20 godina diskusije u prazno) ustanoviti da li u BiH postoje naftna lezista koja su komercijano isplativa.
Novac od koncesija nam je prijeko potreban za razvojne projekte pomocu kojih mozemo povecati konkurentnost a time i zivotni standard nasih gradjana.

Tragicno je to da je AMOCO jos i prije rata kada je cijena nafte bila visestruko niza trazio koncesije za eksploataciju, a da se bivsa vlast u 15 godina nije ni jednom upitala sta se moze uraditi na tom planu.

A ovi zajedljivi komentari dezurnih kriticara SDP-a su tragikomicni.
Jos kad bi ustvari znao sta kritikuju. Da im se mozda ne svidja SHELL-ov logo?
Možda mi se ne sviđa što je Energoinvestova projektna dokumentacija besplatno predata stranoj firmi , bez ikakvog tendera, objave namjera, prikupljanja ponuda i sve što u to spada?

Možda me jebe što ne znam, ko je i koliko u ovome dobar, čiji se račun u Švici napunio?

Možda mi se ne sviđa što iz teksta ne mogu da provalim koje su obaveze Shell-a prema BiH, a do memoranduma ne mogu da dođem?

Možda mi se ne sviđa što neću gledati i slušati: "SKANDALOZNO, EXKLUZIVNO, ZAPANJUJUĆE, KRIMINALNA HOBOTNICA, CRVENA BANDA, PLAČKAŠI dok POŠTENA RADNIČKA KLASA ROVI PO KONTEJNERIMA, NAJNOVIJI PRILOG AVDE AVDIĆA. Niđe tendera, ups, izvinte ovo su naši, briši ovo sve Redakcija 60 min."

Možda ne volim Shell. 'Nako: http://www.ekoakcija.com/content/tim-cl ... ella-u-bih

Možda samo zato što nisam dovoljno naivan da povjerujem da će Shell će to sve besplatno uraditi, a kasnije će ići tender, pa ko da bolju ponudu za eksploataciju.
Last edited by Corto Maltese on 03/11/2011 13:54, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1718 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Sto se tice Energoinvesta, oni si ti koji su uveli Shell i ostvarili kontakte.

Sto se tice reketa, posto se moze i ispostaviti da nemamo nista vrijedno eksplotacije, sav rizik je trenutno na Shellu.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1719 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

madner wrote:I mogu zatraziti informaciju od vlade.

Ali ti govoris o parlamentarnoj raspravi, sta ti je sporno?

Da, na raspravu na tematskoj sjednici Parlamenta o ovom Sporazumu.

Ili misliš da se informacija o "Shellu" i "strateškom sporazumu od najvećeg uznačaja" federalnim poslanicima dostavi na kućnu adresu, ili negdje u gradu na kafi, možda i preko dnevnih novina :-)
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1720 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Ne ali svaki poslanik moze na sjednici traziti informaciju od vlade u vezi ovoga. I vlada mu je duzna odgovoriti javno i u razumnom roku.

Ne vidim ni raspravu o drugim odlukama koje su iskljucivo u domenu vlade.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1721 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

madner wrote: Sto se tice reketa, posto se moze i ispostaviti da nemamo nista vrijedno eksplotacije, sav rizik je trenutno na Shellu.
Da, to je opštepoznato u međunarodnoj sudskoj praksi, kada uzmeš pare ispod stola, a davalac mita nije pronašao naftu, to ti je k'o da si abdest uz'o, a ne mito.
Leftist
Posts: 233
Joined: 04/10/2011 09:28

#1722 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Leftist »

Optimus Prime wrote:Cestitke vladi na ovom vrlo uspjesnom potezu.
Nadam se da ce se uskoro konacno (nakon 20 godina diskusije u prazno) ustanoviti da li u BiH postoje naftna lezista koja su komercijano isplativa.
Novac od koncesija nam je prijeko potreban za razvojne projekte pomocu kojih mozemo povecati konkurentnost a time i zivotni standard nasih gradjana.

Tragicno je to da je AMOCO jos i prije rata kada je cijena nafte bila visestruko niza trazio koncesije za eksploataciju, a da se bivsa vlast u 15 godina nije ni jednom upitala sta se moze uraditi na tom planu.

A ovi zajedljivi komentari dezurnih kriticara SDP-a su tragikomicni.
Jos kad bi ustvari znao sta kritikuju. Da im se mozda ne svidja SHELL-ov logo?

A zasto bi im dali koncesiju pa da nam opet naplacuju nasu naftu i gas po cijenama koje su njima po cejfu? Zasto se drzava ne bi pobrinula za to ?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1723 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Corto Maltese wrote:
madner wrote: Sto se tice reketa, posto se moze i ispostaviti da nemamo nista vrijedno eksplotacije, sav rizik je trenutno na Shellu.
Da, to je opštepoznato u međunarodnoj sudskoj praksi, kada uzmeš pare ispod stola, a davalac mita nije pronašao naftu, to ti je k'o da si abdest uz'o, a ne mito.
Hocu reci da je reket srazmjeran interesu. Ponasate se kao da svi znamo da ce ovo biti puni pogodak. Ili, da obrnemo logiku, da li je vlada podmitila nekog iz shella kako bi isti uradio nesto sto moze biti potpuno neisplativo?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1724 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Leftist wrote:
Optimus Prime wrote:Cestitke vladi na ovom vrlo uspjesnom potezu.
Nadam se da ce se uskoro konacno (nakon 20 godina diskusije u prazno) ustanoviti da li u BiH postoje naftna lezista koja su komercijano isplativa.
Novac od koncesija nam je prijeko potreban za razvojne projekte pomocu kojih mozemo povecati konkurentnost a time i zivotni standard nasih gradjana.

Tragicno je to da je AMOCO jos i prije rata kada je cijena nafte bila visestruko niza trazio koncesije za eksploataciju, a da se bivsa vlast u 15 godina nije ni jednom upitala sta se moze uraditi na tom planu.

A ovi zajedljivi komentari dezurnih kriticara SDP-a su tragikomicni.
Jos kad bi ustvari znao sta kritikuju. Da im se mozda ne svidja SHELL-ov logo?

A zasto bi im dali koncesiju pa da nam opet naplacuju nasu naftu i gas po cijenama koje su njima po cejfu? Zasto se drzava ne bi pobrinula za to ?
Zato sto drzava nema para za inicijalna ulaganja i preuzimanje rizika. Da ima, ne bi 15 godina cekali na prvi korak.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#1725 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

Corto Maltese wrote:
Optimus Prime wrote:Cestitke vladi na ovom vrlo uspjesnom potezu.
Nadam se da ce se uskoro konacno (nakon 20 godina diskusije u prazno) ustanoviti da li u BiH postoje naftna lezista koja su komercijano isplativa.
Novac od koncesija nam je prijeko potreban za razvojne projekte pomocu kojih mozemo povecati konkurentnost a time i zivotni standard nasih gradjana.

Tragicno je to da je AMOCO jos i prije rata kada je cijena nafte bila visestruko niza trazio koncesije za eksploataciju, a da se bivsa vlast u 15 godina nije ni jednom upitala sta se moze uraditi na tom planu.

A ovi zajedljivi komentari dezurnih kriticara SDP-a su tragikomicni.
Jos kad bi ustvari znao sta kritikuju. Da im se mozda ne svidja SHELL-ov logo?
Možda mi se ne sviđa što je Energoinvestova projektna dokumentacija besplatno predata stranoj firmi , bez ikakvog tendera, objave namjera, prikupljanja ponuda i sve što u to spada?
Možda me jebe što ne znam, ko je i koliko u ovome dobar, čiji reket se napunio?
Možda mi se ne sviđa što iz teksta ne mogu da provalim koje su obaveze Shell-a prema BiH, a do memoranduma ne mogu da dođem?
Možda mi se ne sviđa što neću gledati i slušati: "SKANDALOZNO, EXKLUZIVNO, ZAPANJUJUĆE, KRIMINALNA HOBOTNICA, CRVENA BANDA, PLAČKAŠI dok POŠTENA RADNIČKA KLASA ROVI PO KONTEJNERIMA, NAJNOVIJI PRILOG AVDE AVDIĆA. Niđe tendera, ups, izvinte ovo su naši, briši ovo sve Redakcija 60 min."
Možda ne volim Shell. 'Nako: http://www.ekoakcija.com/content/tim-cl ... ella-u-bih
Možda samo zato što nisam dovoljno naivan da povjerujem da će Shell će to sve besplatno uraditi, a kasnije će ići tender, pa ko da bolju ponudu za eksploataciju.
Umjesto da budes sretan da se ovo pitanje konacno pomaklo sa mrtve tacke nakon 20 godina diskusije u prazno i cestitas SDP-u, ti kritikujes. Valjda su trebali po uzoru na bivsu vlast odgoditi istrazivanja jos nekih 20 godina.

Naravno da SHELL ima svoj interes ali ja sam siguran da ce svi dokumenti biti transparentni i da ce javnost imati uvid u poslovanje. Jer vrlo lako se moze doci do podataka koje procenti od prodaje nafte idu drzavi, i to uporediti sa drzavama koje se nalaze u slicnoj situaciji.

Ono sto u svakom slucaju ohrabruje je to da je partner jedna od najvecih svjetskih naftnih kompanija, a ne neke dubiozne firme iz Kazahstana. Mi jednostavno nemamo vise vremena. Moramo pod hitno ustanoviti kojim resursima raspolazemo, i ako se ustanovi da se eksploatacija isplati sto prije poceti sa njom.
Ja sam siguran da ce svi dokumenti biti prilicno transparentni.
Post Reply