Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1676 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Gojeni H »

sumirprimus wrote:Ovo je uvreda za obracuna.zna se koji je najnolji smoki i orginal smoki na dunjaluku.corn flips.
Srebrenik rules. Otimaju nam brand.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1677 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Gojeni H »

5 0 5 wrote:
burger_pasa wrote: Pa bolan nebio, kako god stvari da okrenes, kako god da zabusis, dolazis do pocetne tacke da nam nevalja drzavno uredjenje, da je cetnitet rs rak rana razvoja drzave itd... itd... sve te tvoje price o neulaganjima, o krcmjenju budzeta, kradjama itd... omogucava ovakvo uredjenje drzave... pa i da smo uredjeniji, toga ce biti, ali u ovako uredjenoj drzavi je to nemoguce...
U bivskoj srboslaviji je bila diktatura, morao si sutit inace na Goli Otok... to je bilo vrijeme prije 50 godina, kada je svijet izgledao drugacije, kada su zaprezna kola vozila po putevima.
Zato su danasnji uspjesi firmi poput Bimal, Violeta, BektoPreciza itd primjer kako smo mi radna i talentovana zemlja u kojoj je uspjeh moguc, pa cak i u neurednom kvazi sistemu.
A da je kod nas kojim slucajem drzava bila jedinstvena imali bi mi i 500 km autoputa... a ta hrvatska je jarane izgradila autoput od stranog kredita koji danas grca vracajuci... a vidis mi taj problem nemamo, jer smo ga gradili sopstvenim znanjem i sopstvenim novcem...
Bilo bi dobro da malo ohanes sa tom srboslavijom i da pozitivnije gledas na okruzenje u kom zivis, ako vec zivis ovdje
a ko stavi potpis na ovakav sistem? republika bosna i hercegovina nije imala ni entitete ni kantone. nasljedili iz srboslavije? kako izgradise shopping centre koje hvalis? srbi se nisu protiv toga bunili. jedino im smetaju fabrike? :lol: :lol: :lol:
Stoji i ta prica, ali i stoji da investitoru garanciju mora dati pravna drzava. Ukoliko jedan (ili vise) visokopozicionirani politicar stalno prijeti secesijom, onda potencijalni investitor bjezi od takve drzave makar imala sve resurse svijeta, i imala 100% obrazovano stanovnistvo.

Nije da su se Izetbegovic i Lagumdzija pretrgli pisajuci ekonomske programe i utvrdjujuci sisteme za lakse otvaranje poslova, manje poreze, ...
Just saying.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1678 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

Dozer wrote: Oooooo pateticaru neprevazidjeni :lol: :lol: :lol:
Ima 740, ako te bas zanima, a to je predaleko od tvojih "ni metra" Image Image

@piupiu
Deder nam zrakni da ovaj Fudo i Burgeras nisu jedan te isti sreco :D
Bio je samo Ljubljana -Postojina ...obilaznica kod Zagreba i jedan dio od Beograda prema HR granici ...gdje namotaste 740 km
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#1679 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by PM72 »

Sto se tice bosanskog sela, daleko je bolja infrstruktura nego sto je bila u SFRJ.
Gojeni H,

Niko od nas nije znao ko je predsjednik opštine u kojoj smo živjeli.Tada je bila skupština opštine XY a načelnik se zvao sekretar SO.Sad znamo i ko nam je predsjednik MZ jer smo ga mi birali a on nam svašta obećao zauzvrat.Znaš i sam priču " ako me izaberete i podržite asfaltiraću vam put ","provesti kanalizaciju,dovesti vodu,rasvjetu" i slične stvari.Načelnik opštine je mali Bog u sredini u kojoj živi jer može sve da ti sredi,od posla do seoske infrastrkuture.Naravno,ne od svojih para nego zahvati iz opštinske sehare a najsmješnije mi je opravdanje jednog načelnika kako je sredio nekom donaciju od 5000 KM jer to nisu pare iz budžeta nego iz "rezerve načelnika"???.Čuj ima i svoju rezervu? Naravno,nije uštedio tako što je ostavljao platu sa strane nego zahvatio 50 000 iz budžeta da bi mogao drugima začepljavati usta i ispunjavati data obećanja.

E zato je sad bolja seoska infrastruktura jer ako je načelnik iz neke vukojebine,lokalna firma koja postavlja asfalt potrudiće se da do načelnikove straćare dođe asfalt jer znaju da će zauzvrat pogurati kakav tender...
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10263
Joined: 12/10/2014 01:12

#1680 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

AleksoMKD wrote: Al eto, imamo stadion i 1864 antickih statua i 10ak baroknih zgrada.
Imali ste dobru tahan halvu što je Takovo pravilo i Skopje simpatična čaršija, ali dovoljno da odeš na aerodrom do Skopskog Petrovca pa ona sela okolo aerodroma da te u depresiju bace. Jel' se šta gradilo i mijenjalo?
User avatar
Dozer
Posts: 32997
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1681 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

Meni je Fudo kralj, Tita mi :D
Polomio se da nam dokaze kako je BiH danas bolja od Juge, pa kad nije uspio, sad se prebacio na Makedoniju i da dokaze da su oni tamo, jadni, krepavali od gladi u Jugi :lol: :lol: :lol: :lol:
A i to mu ne ide, ne ide, pa stane :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#1682 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by PM72 »

Hebeš zemlju kojoj je Albanija zapad...ovo je naravno šala,makedonci su mi uvijek bili simpatični osim u ratnom periodu jer su podržavali Slobinu politiku prema Bosni.Iskreno govoreći,nisu nam se pokazali kao neki golemi prijatelji,više su nam valjali bugari (prvi nas priznali).izbjeglice iz Bosne su šutali kao i ove jadnike iz Sirije.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#1683 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by sabina1 »

Gojeni H wrote:
tvsabina wrote:
U BIH je 1945 godine Fudo bilo JEDVA dvadesetak kilometara asfaltnog druma uopšte a po gradovima - kaldrma.
Uzmi Fudo historijske knjige i komunističke i antikomunističke , uzmi Fudo popise i pročitaj.

Četrdeset godina poslije svako selo je imalo asfaltni put a mi smo bili domaćini Zimskih Olimpijskih Igara i BEZ autoputa.
Ma nije ba tacno. Ne cudi me da ne znas, drugarice komesarka, nisam ni ja, dok nisam poslom morao upoznavati svoju domovinu.

Sto se tice bosanskog sela, daleko je bolja infrstruktura nego sto je bila u SFRJ.
:lol: druže politički , samo činjenice....

Do kraja Drugog Svjetskog Rata kod nas su bile samo pruge uzanog kolosijeka , one šireg smo uspješno pravili sami počevši od legendarne brčko-Banovići.

Asfalt.....asfalt je bio nepoznat pojam a asfaltni put naučna fantastika.

Komunisti :thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1684 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Gojeni H »

PM72 wrote:
Sto se tice bosanskog sela, daleko je bolja infrstruktura nego sto je bila u SFRJ.
Gojeni H,

Niko od nas nije znao ko je predsjednik opštine u kojoj smo živjeli.Tada je bila skupština opštine XY a načelnik se zvao sekretar SO.Sad znamo i ko nam je predsjednik MZ jer smo ga mi birali a on nam svašta obećao zauzvrat.Znaš i sam priču " ako me izaberete i podržite asfaltiraću vam put ","provesti kanalizaciju,dovesti vodu,rasvjetu" i slične stvari.Načelnik opštine je mali Bog u sredini u kojoj živi jer može sve da ti sredi,od posla do seoske infrastrkuture.Naravno,ne od svojih para nego zahvati iz opštinske sehare a najsmješnije mi je opravdanje jednog načelnika kako je sredio nekom donaciju od 5000 KM jer to nisu pare iz budžeta nego iz "rezerve načelnika"???.Čuj ima i svoju rezervu? Naravno,nije uštedio tako što je ostavljao platu sa strane nego zahvatio 50 000 iz budžeta da bi mogao drugima začepljavati usta i ispunjavati data obećanja.

E zato je sad bolja seoska infrastruktura jer ako je načelnik iz neke vukojebine,lokalna firma koja postavlja asfalt potrudiće se da do načelnikove straćare dođe asfalt jer znaju da će zauzvrat pogurati kakav tender...
Stoji ali i prije je bilo privilegovanih sela i dijelova grada.
Kladanj, Gracanica i Krajina se nisu mogli razvijati tamo do 80-ih jer su ocijenjeni kao ustaska mjesta/krajevi ... da se ne lazemo.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1685 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Gojeni H »

tvsabina wrote:
Gojeni H wrote:
tvsabina wrote:
U BIH je 1945 godine Fudo bilo JEDVA dvadesetak kilometara asfaltnog druma uopšte a po gradovima - kaldrma.
Uzmi Fudo historijske knjige i komunističke i antikomunističke , uzmi Fudo popise i pročitaj.

Četrdeset godina poslije svako selo je imalo asfaltni put a mi smo bili domaćini Zimskih Olimpijskih Igara i BEZ autoputa.
Ma nije ba tacno. Ne cudi me da ne znas, drugarice komesarka, nisam ni ja, dok nisam poslom morao upoznavati svoju domovinu.

Sto se tice bosanskog sela, daleko je bolja infrstruktura nego sto je bila u SFRJ.
:lol: druže politički , samo činjenice....

Do kraja Drugog Svjetskog Rata kod nas su bile samo pruge uzanog kolosijeka , one šireg smo uspješno pravili sami počevši od legendarne brčko-Banovići.

Asfalt.....asfalt je bio nepoznat pojam a asfaltni put naučna fantastika.

Komunisti :thumbup:
Tacno, ali pricali smo o selu.
Sto se tice pruge Brcko-Banovici, da je poslijeratna vlast to pokusala napraviti doslo bi do "revolucije roditelja" te "slomiste ledja nasoj djeci".
A i ovi mlitavi eUropski demokrati nam ne bi dozvolili "upotrebu robovske radne snage". Da se i tu ne lazemo.
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#1686 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by PM72 »

Gojeni H wrote:
PM72 wrote:
Sto se tice bosanskog sela, daleko je bolja infrstruktura nego sto je bila u SFRJ.
Gojeni H,

Niko od nas nije znao ko je predsjednik opštine u kojoj smo živjeli.Tada je bila skupština opštine XY a načelnik se zvao sekretar SO.Sad znamo i ko nam je predsjednik MZ jer smo ga mi birali a on nam svašta obećao zauzvrat.Znaš i sam priču " ako me izaberete i podržite asfaltiraću vam put ","provesti kanalizaciju,dovesti vodu,rasvjetu" i slične stvari.Načelnik opštine je mali Bog u sredini u kojoj živi jer može sve da ti sredi,od posla do seoske infrastrkuture.Naravno,ne od svojih para nego zahvati iz opštinske sehare a najsmješnije mi je opravdanje jednog načelnika kako je sredio nekom donaciju od 5000 KM jer to nisu pare iz budžeta nego iz "rezerve načelnika"???.Čuj ima i svoju rezervu? Naravno,nije uštedio tako što je ostavljao platu sa strane nego zahvatio 50 000 iz budžeta da bi mogao drugima začepljavati usta i ispunjavati data obećanja.

E zato je sad bolja seoska infrastruktura jer ako je načelnik iz neke vukojebine,lokalna firma koja postavlja asfalt potrudiće se da do načelnikove straćare dođe asfalt jer znaju da će zauzvrat pogurati kakav tender...
Stoji ali i prije je bilo privilegovanih sela i dijelova grada.
Kladanj, Gracanica i Krajina se nisu mogli razvijati tamo do 80-ih jer su ocijenjeni kao ustaska mjesta/krajevi ... da se ne lazemo.
Da se ne lažemo,
Da smo kojim slučajem pobjedili u ovom ratu,ko bi uložio marku na Palama ili Vozući? Da li bi oni bili obilježeni za sva vremena ?
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#1687 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ali Kemal »

Gojeni H wrote:Sto se tice pruge Brcko-Banovici, da je poslijeratna vlast to pokusala napraviti doslo bi do "revolucije roditelja" te "slomiste ledja nasoj djeci".
A i ovi mlitavi eUropski demokrati nam ne bi dozvolili "upotrebu robovske radne snage". Da se i tu ne lazemo.
Zato je najbolje nista ne radit, osim krast. :oops:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1688 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Gojeni H »

PM72 wrote: Da se ne lažemo,
Da smo kojim slučajem pobjedili u ovom ratu,ko bi uložio marku na Palama ili Vozući? Da li bi oni bili obilježeni za sva vremena ?
Ode ti u "sta bi bilo, kad bi bilo". Mozemo i tako, ali 'nas ...
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1689 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo387 »

spreca wrote:
Dozer wrote: Oooooo pateticaru neprevazidjeni :lol: :lol: :lol:
Ima 740, ako te bas zanima, a to je predaleko od tvojih "ni metra" Image Image

@piupiu
Deder nam zrakni da ovaj Fudo i Burgeras nisu jedan te isti sreco :D
Bio je samo Ljubljana -Postojina ...obilaznica kod Zagreba i jedan dio od Beograda prema HR granici ...gdje namotaste 740 km
Ma izmisljaju bezveze, samo se jos vise ukopavaju.
Danasnja Bosna je za onu budalastu zemlju strogi zapad.
Recimo, na sarajevski aerodrom slijecu austrian airlines, lufthansa, turkish airlines, united itd...prije jarane svake prestupne sleti jat i najdalja destinacina podgorica.
Mislim, ne znam kojeg su vraga i to imali, ko bi normalan letio do podgorice kad si mogao u onim makedonskim autobusima :D
Sad sam nesta guglao, oni original autobusi sto ih aleksa reklamira isti iz ko to tamo peva.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#1690 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Klavikula »

bori se Fudo ko lav :D

Fudo ne daj da te ovi zajebavaju. uz tebe smo :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83482
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1691 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

AleksoMKD wrote:
I ko sto napisa kolega Dozer, duhan, poljoprivreda (ljudi su kuce izgradili i decu iskolovali od poloprivrede), celik, rudnici, sve sto je sada propalo.
Hvala vam braco Makedonci za Kafetin i Bekutan :kiss:
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1692 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by sumirprimus »

I to je sve losa konkurencija domachoj proizvodnji.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1693 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ommadawn »

A hajde mi objasnite ovo:
U Jugoslaviji je sluzbeni jezik bio srpskohrvatski/hrvatskosrpski, zatim slovenacki te makedonski a nesto kasnije je i Albancima kao vecinskoj manjini donekle priznat albanski jezik i ako su zeljeli da se akademski obrazuju odnosno napreduju, mogli su to samo na srpskohrvatskom jeziku.
Mi, u Bosni i Hercegovini, ucili smo srpskohrvatski jezik te dva pisma, cirilicu i latinicu. Kako to da, ukoliko smo se smatrali i zvali civilizovanom i ravnopravnom drzavom nismo u skolama ucili niti slovenacki niti makedonski jezik? Koliko ja znam, a znam po tome sto sam dobar broj Slovenaca i Makedonaca upoznao, Slovenci odnosno Makedonci su ucili srpskohrvatski jezik.

Kosovske Albance sam tek upoznao u izbjeglistvu u Svedskoj, neki od njih su znali a neki nisu znali srpskohrvatski jezik (uglavnom djeca sa ruralnih podrucja Kosova) i kada bi god dosli na temu o zivotu SFRJ prema kojem su imali tada (a govorimo o devedesetim) jako negativno misljenje (mada se ono nije znatno promijenilo ni danas) oni bi meni znali reci "A eto kad smo vec zivjeli u istoj drzavi, sta znas ti o Kosovu?". Sta sam znao o Kosovu, osim da su tamo zivjeli Albanci i Srbi i da je to bila najsiromasnija regija. Ono sto sam cuo preko TV-a sto nam je servirano iz Beograda o tome kako su Srbi tamo ugrozeni od krvozednih albanskih terorista nije moglo nikako biti ispravno, sto sam srecom vrlo brzo shvatio te nisam postavio barijeru prema tim ljudima. Oni su znali za nase pop/rock grupe, te narodnjake, a ja nisam ni za jednu njihovu grupu. Moj dobri prijatelj Gëzim mi je tokom zajednickog putovanja pustio kasetu njihovog rock benda Gjurmët, da se covjek posrami da nije znao za njih. Ako se uzme u obzir da sam ja dozivio ono najlosije doba socijalizma, dakle kada su sve socijalisticke greske polako isplivale na povrsinu, mozda ne bih trebao biti referentan.

Ali ni moji roditelji nisu previse znali o Albancima niti nekim drugim manjinama. Njihov susret s tim ljudima bio je kroz JNA (moj otac), te kroz radni odnos po terenu (gradila se Rilindja u Prishtini) i kroz buregdzinice i slasticarne. I to je to.

Druzeci se tako sa Albancima, pokazivali su mi fotografije Prishtine iz tog vremena, zgrade poput Grand Hotela, gradske biblioteke te sportskom dvoranom Boro i Ramiz, koje su mi (tad) izazivale divljenje toj modernoj arhitekturi. No jedan od njih, a odrastao je u selu kod Vucitrna, je to sve prokomentarisao "A kakvu sam ja korist imao od toga na selu? Kod nas pola kuca nije imalo struju ni vodu a telefon i asfalt samo pojam" na sto su ovi drugi usutjeli.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10263
Joined: 12/10/2014 01:12

#1694 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

Ommadawn wrote:A hajde mi objasnite ovo:
U Jugoslaviji je sluzbeni jezik bio srpskohrvatski/hrvatskosrpski, zatim slovenacki te makedonski a nesto kasnije je i Albancima kao vecinskoj manjini donekle priznat albanski jezik i ako su zeljeli da se akademski obrazuju odnosno napreduju, mogli su to samo na srpskohrvatskom jeziku.
Albanci su mogli diplomirati na mnogo fakulteta u Prištini, a da nisu morali znati riječi srpskog. Mi u Bosni smo morali učiti srpsko-hrvatski. Studentske demonstracije 1981. u Prištini su dijelom i zbog toga što su Albanci odjednom dobili veliki broj visoko obrazovanih koje nisu imali gdje zaposliti jer je Kosovo bilo izuzetno pasivno. Što se tiče te tri zgrade, Priština je samo to i imala i donekle se moglo prošetati Sunčanim brijegom koji je bio elitno naselje poslastičara rasutih po cijeloj SFRJ. Iza gimnazije uz prugu si imao naselja od lima i kartona. Ubilo se za Kusturicinih filmova. Većina ostalih mjesta je bila poput Vučitrna.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1695 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ommadawn »

skupljac_zeljeza wrote:
Ommadawn wrote:A hajde mi objasnite ovo:
U Jugoslaviji je sluzbeni jezik bio srpskohrvatski/hrvatskosrpski, zatim slovenacki te makedonski a nesto kasnije je i Albancima kao vecinskoj manjini donekle priznat albanski jezik i ako su zeljeli da se akademski obrazuju odnosno napreduju, mogli su to samo na srpskohrvatskom jeziku.
Albanci su mogli diplomirati na mnogo fakulteta u Prištini, a da nisu morali znati riječi srpskog. Mi u Bosni smo morali učiti srpsko-hrvatski. Studentske demonstracije 1981. u Prištini su dijelom i zbog toga što su Albanci odjednom dobili veliki broj visoko obrazovanih koje nisu imali gdje zaposliti jer je Kosovo bilo izuzetno pasivno. Što se tiče te tri zgrade, Priština je samo to i imala i donekle se moglo prošetati Sunčanim brijegom koji je bio elitno naselje poslastičara rasutih po cijeloj SFRJ. Iza gimnazije uz prugu si imao naselja od lima i kartona. Ubilo se za Kusturicinih filmova. Većina ostalih mjesta je bila poput Vučitrna.
U pravu si, do mene je, zajeb´o sam se tu kod akademika na Kosovu. Nisam imao priliku jos da posjetim Prishtinu (i Kosovo), za sve to znam samo sa slika i prica.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#1696 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: Mi u Bosni smo morali učiti srpsko-hrvatski.
kako mislis, mi smo morali uciti sh-hs jezik? pa to je nas maternji jezik. jesi li ti albanac, pa si bio primoran da ucis sh-hs, a nisi imao mogucnost da studiras na svom maternjem, (albanskom) jeziku u sarajevu? to mi jedino ima smisla.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10263
Joined: 12/10/2014 01:12

#1697 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Mi u Bosni smo morali učiti srpsko-hrvatski.
kako mislis, mi smo morali uciti sh-hs jezik? pa to je nas maternji jezik. jesi li ti albanac, pa si bio primoran da ucis sh-hs, a nisi imao mogucnost da studiras na svom maternjem, (albanskom) jeziku u sarajevu? to mi jedino ima smisla.
Od kada je srpski ili hrvatski jezik moj jezik? Moji djedovi su učili bosanski. Piše ti lijepo redom: Vjeronauka, Bosanski, Njemački....i to na Stipinom Svjedočanstvu u Livnu školske 1900/01.

Image
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4105
Joined: 28/01/2012 11:38

#1698 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by kamberovica polje »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Mi u Bosni smo morali učiti srpsko-hrvatski.
kako mislis, mi smo morali uciti sh-hs jezik? pa to je nas maternji jezik. jesi li ti albanac, pa si bio primoran da ucis sh-hs, a nisi imao mogucnost da studiras na svom maternjem, (albanskom) jeziku u sarajevu? to mi jedino ima smisla.
Ma zajebano je to kad moraš učit strani jezik, nije jednostavno izbacit h iz riječi tek tako.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10263
Joined: 12/10/2014 01:12

#1699 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

Ommadawn wrote: U pravu si, do mene je, zajeb´o sam se tu kod akademika na Kosovu. Nisam imao priliku jos da posjetim Prishtinu (i Kosovo), za sve to znam samo sa slika i prica.
Dosta si iznio tačnog i zanimljivog samo sam imao potrebu da ovaj dio ispravim. Albanski jezik je bio prvi na Kosovu pa srpski i turski. Mnoge kasirke nisu htjele pričati srpski iako su shvatale da im mušterija ne zna albanski.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10263
Joined: 12/10/2014 01:12

#1700 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

kamberovica polje wrote:
5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Mi u Bosni smo morali učiti srpsko-hrvatski.
kako mislis, mi smo morali uciti sh-hs jezik? pa to je nas maternji jezik. jesi li ti albanac, pa si bio primoran da ucis sh-hs, a nisi imao mogucnost da studiras na svom maternjem, (albanskom) jeziku u sarajevu? to mi jedino ima smisla.
Ma zajebano je to kad moraš učit strani jezik, nije jednostavno izbacit h iz riječi tek tako.
Ako si tih godina išao u Hrvatskoj u školu ili na fakultet zbog napisane ili izgovorene tačke umjesto točke ili avgusta umjesto kolovoza, mogao si dobiti jedinicu ili pasti. Te su ti riječi obavezno podvlačene crvenom kao netačne. U Smederevu prodavačce nisu znale šta je podkošulja. :wink: Ako kreneš i kino i kažeš da hoćeš dvije karte obavezno te upita...jel' mislite dve? :wink:
Post Reply