Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1651 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

vee-jay wrote:
supervizor wrote:Federalna vlast je konstituirana u skladu sa zakonom jačeg.
ne, nego u skladu sa ustavom, zakonom i demokracijom.
od nas nesmijes ni postovati ustav, ako to slucajni radis onda si takodje los. Sta ovaj narod hoce vise? :roll:
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1652 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Skijaš »

Entitetska vlast, sa samo pet glasova podrške iz kluba Hrvata nije uspostavljena u skladu sa Ustavom i ne trebamo nikog lagati da jeste. To mogu političari koji to moraju, ali ispod tog javnog nivoa, mi svi znamo da se stvar maksimalno nategnulo.

Kako god, takva uspostava vlasti je bila neophodnost jer je HDZ, svojom blokadom imenovanja delegata izašao van ustavom definisane dimenzije, upravo je HDZ otvorio vrata ovakvoj uspostavi vlasti i da se vlast formiralo sa samo dva glasa Hrvata u Domu naroda, takva bi vlast bila legalna i prihvatljiva. Znači, je li vlast uspostavljena u skladu sa Ustavom ? Nije. Zašto ? Zato što nas je HDZ uveo u vanustavnu dimenziju u kojoj se moralo improvizovati, pa i sa izborom vlasti sa dva, tri ili u ovom slučaju pet glasova Hrvata u Domu naroda.

A što se tiče ovog stava kako je vlast uspostavljena zakonom jačeg, na taj odnos snaga se upozorava Čovića godinama. Sarajevo je dovoljno jako da ne mora prihvatati ultimatume HDZ-a i boljitak hrvatskog naroda se može obezbjediti samo saradnjom sa Sarajevom. HDZ mora okrenuti leđa Dodiku i u tandemu sa Sarajevom raditi na slabljenju etnoteritorijalizacije, a tu saradnju debelo naplatiti čitavim nizom rješenja koja bi poboljšavala status Hrvata u ovoj zemlji. Ali, šlihtati se šovinističkim elementima koji Bošnjake smatraju nižom vrstom, kao što to Dodik radi, a čuditi se kao zašto nekom smeta monopol HDZ-a nad hrvatskim narodom, zašto se osporilo "pravo" HDZ-a na to jedno od pet hrvatskih pozicija u Vladi FBiH, to može samo neinformisan ili zlonamjeran.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1653 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

vee-jay wrote:
supervizor wrote:Federalna vlast je konstituirana u skladu sa zakonom jačeg.
ne, nego u skladu sa ustavom, zakonom i demokracijom.

Ne, nego voljom Visokog predstavnika UN.
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1654 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Skijaš »

poznanik wrote:Ne, nego voljom Visokog predstavnika UN.
To je izlaskom političara van ustavne dimenzije na kraju krajeva i nebitno. Lekciju koju treba usvojiti je ta da HDZ nije u stanju nametnuti bilo šta Sarajevu. Evo na primjer imaćemo opšte izbore za 3 godine i doći će do pregovora o novoj vlasti FBiH. HDZ će imati slične zahtjeve a Sarajevo će to opet odbiti. I šta ? Ništa, ostaje ova aktuelna vlast do dogovora o formiranju druge. Gdje to ostavlja HDZ ? U opoziciji.

Šta HDZ-ovci imaju od savezništva sa šovinistom Dodikom ? Evo, može li im Dodik pomoći u vezi sa aktuelnom čistkom kadrova HDZ-a iz javnih preduzeća u FBiH ?

Svi mi imamo želje, problem su oni ograničavajući faktori koji nam sužavaju broj raspoloživih opcija. Život, pa ni politika, nije supermarket, pa da uzmeš sa police šta poželiš.
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#1655 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

Suljo i Srpska

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/koment ... rpska.html

Image
Autor Faruk VELE 2011-10-17 06:00:00

Danas je cijela Federacija BiH pred kolapsom, a Alijini heroji ili ruju po kontejnerima ili se ubijaju u mraku neimaštine
Republika Srpska mnogo je funkcionalniji i jeftiniji entitet od Federacije BiH! Ne, ovo nije dio opservacije predsjednika RS Milorada Dodika, koji u zanosu iznova objašnjava zašto manji bh. entitet, napokon, treba napustiti BiH. Ovo su riječi čovjeka kojeg je rahmetli Alija Izetbegović ostavio u amanet Bošnjacima da im dođe glave - Sulejmana Tihića. Njih je, znakovito, izgovorio u subotnjem intervjuu za "Glas Srpske".

Nastranu Tihićeva podanička ljubav prema Dodiku, kojeg je, sjetimo se, upravo on doveo na vlast. No, ako RS danas jeste u boljoj poziciji nego FBiH, to je, nesporno, ponajviše zasluga predsjednika SDA, čija stranka već 20 godina vrijedno pljačka i uništava sve što joj dođe pod ruku.

Jer, ko je ekonomski uništavao FBiH i Bošnjake ako ne Tihić, koji u desetogodišnjoj vladavini nikada nije ni spomenuo riječ ekonomija. Ali, zato je taj besramni i poniženi pravnik znao otvoriti vrata državnih firmi privatizacijskoj mafiji, koja ih je jeftino preuzimala, pljačkala i satirala, a uboge Bošnjake izbacivala na ulicu. Stoga danas favorit Izetbegovića starijeg, ali i onog mlađeg, s oduševljenjem otvara Dodikove firme po genocidnoj tvorevini. I to je nešto.

Ne tako davno samo budžet Kantona Sarajevo bio je veći od ukupnog iznosa u kasi RS. Danas je cijela FBiH pred kolapsom, a "Alijini heroji" ruju po kontejnerima, ubijaju se u mraku neimaštine ili, naprosto, umiru u tišini. Tek ako imaju nešto sreće, onda rade kao hamali na Trgu Alije Izetbegovića u Međugorju. Kopaju vinograde, cijepaju drva, tucaju kamen i pjevaju "Šehidski rastanak" koliko ih grlo nosi.

Eto, pred tim Alijinim herojima, koje je doveo na prosjački štap, predsjednik "najveće bošnjačke partije" (kako to gordo zvuči) slavi i Republiku Srpsku, najavljujući da je na dobrom putu da od ekonomski slomljenih Bošnjaka ponovo učini podanike Beograda i Zagreba. Aferim, Suljo! Fakat, dobro ti ide.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1656 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Skijaš wrote:Entitetska vlast, sa samo pet glasova podrške iz kluba Hrvata nije uspostavljena u skladu sa Ustavom i ne trebamo nikog lagati da jeste. To mogu političari koji to moraju, ali ispod tog javnog nivoa, mi svi znamo da se stvar maksimalno nategnulo.

Kako god, takva uspostava vlasti je bila neophodnost jer je HDZ, svojom blokadom imenovanja delegata izašao van ustavom definisane dimenzije, upravo je HDZ otvorio vrata ovakvoj uspostavi vlasti i da se vlast formiralo sa samo dva glasa Hrvata u Domu naroda, takva bi vlast bila legalna i prihvatljiva. Znači, je li vlast uspostavljena u skladu sa Ustavom ? Nije. Zašto ? Zato što nas je HDZ uveo u vanustavnu dimenziju u kojoj se moralo improvizovati, pa i sa izborom vlasti sa dva, tri ili u ovom slučaju pet glasova Hrvata u Domu naroda.

A što se tiče ovog stava kako je vlast uspostavljena zakonom jačeg, na taj odnos snaga se upozorava Čovića godinama. Sarajevo je dovoljno jako da ne mora prihvatati ultimatume HDZ-a i boljitak hrvatskog naroda se može obezbjediti samo saradnjom sa Sarajevom. HDZ mora okrenuti leđa Dodiku i u tandemu sa Sarajevom raditi na slabljenju etnoteritorijalizacije, a tu saradnju debelo naplatiti čitavim nizom rješenja koja bi poboljšavala status Hrvata u ovoj zemlji. Ali, šlihtati se šovinističkim elementima koji Bošnjake smatraju nižom vrstom, kao što to Dodik radi, a čuditi se kao zašto nekom smeta monopol HDZ-a nad hrvatskim narodom, zašto se osporilo "pravo" HDZ-a na to jedno od pet hrvatskih pozicija u Vladi FBiH, to može samo neinformisan ili zlonamjeran.

Nije vrag da i ti padas na ove trikove? Trecina se racuna od ukupnog bora izabranih delegata doma naroda a ne od maksimalne kvote koja moze biti izabrana. U momentu glasanja hrvatski klub NIJE brojao 17 delegata NAKON isteka ustavnog roka za konstituiranje Doma Naroda pa se ni trecina ne moze racunati od te imaginarne cifre. Ta "5 nije trecina od 17" mantra koju su kradeze fasisti ponavljali ne pije vode nigdje. Inace ne bi povlacili provjeru ustavnosti jer nema tog sudije ustavnog suda koji bi mogao potvrditi tako ocigledno krsenje ustava.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1657 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

poznanik wrote:
vee-jay wrote:
supervizor wrote:Federalna vlast je konstituirana u skladu sa zakonom jačeg.
ne, nego u skladu sa ustavom, zakonom i demokracijom.

Ne, nego voljom Visokog predstavnika UN.
Dokazi tvrdnju?
Bosnensis
Posts: 46
Joined: 07/10/2011 14:13

#1658 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Bosnensis »

Skijaš wrote:
poznanik wrote:Ne, nego voljom Visokog predstavnika UN.
To je izlaskom političara van ustavne dimenzije na kraju krajeva i nebitno. Lekciju koju treba usvojiti je ta da HDZ nije u stanju nametnuti bilo šta Sarajevu. Evo na primjer imaćemo opšte izbore za 3 godine i doći će do pregovora o novoj vlasti FBiH. HDZ će imati slične zahtjeve a Sarajevo će to opet odbiti. I šta ? Ništa, ostaje ova aktuelna vlast do dogovora o formiranju druge. Gdje to ostavlja HDZ ? U opoziciji.

Šta HDZ-ovci imaju od savezništva sa šovinistom Dodikom ? Evo, može li im Dodik pomoći u vezi sa aktuelnom čistkom kadrova HDZ-a iz javnih preduzeća u FBiH ?

Svi mi imamo želje, problem su oni ograničavajući faktori koji nam sužavaju broj raspoloživih opcija. Život, pa ni politika, nije supermarket, pa da uzmeš sa police šta poželiš.
Predsjedavajuceg vijeca ministara, minimalno dva ministarska mjesta u vijecu ministara, nekoliko zamjenika, direktora agencija itd... Ovo mozda i nije nesto ali da nisu u saveznistvu sa Dodikom sigurno nebi imali ni ovo. :)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1659 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

supervizor wrote:Federalna vlast je konstituirana u skladu sa zakonom jačeg.
vee-jay wrote:ne, nego u skladu sa ustavom, zakonom i demokracijom.
poznanik wrote:Ne, nego voljom Visokog predstavnika UN.
heckler wrote:Dokazi tvrdnju?
Poznato je već od 24. marta, ove godine:
Odluka Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine donesena na njenoj 21. sjednici, održanoj 24. marta 2011. godine, kojom se utvrđuje da izbor predsjednika i potpredsjednikâ Federacije Bosne i Hercegovine, izvršen Odlukom oba doma Parlamenta Federacije BiH br. 01,02-05-183/11 od 17.03.2011. godine, objavljenom u (“Službenim novinama Federacije BiH”, br. 12/11), nije proveden u skladu sa Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine i prema kojoj se poništava izbor predsjednika i potpredsjednikâ Federacije Bosne i Hercegovine, te utvrđuje da će se, nakon pravosnažnosti, ova Odluka objaviti u Službenom glasniku BiH, Službenim novinama Federacije BiH, Službenom glasniku RS i Službenom glasniku Brčko Distrikta BiH, kao i svi postupci u vezi s navedenom Odlukom ovim se privremeno suspendira dok visoki predstavnik ne odluči drugačije.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1660 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

poznanik wrote:
supervizor wrote:Federalna vlast je konstituirana u skladu sa zakonom jačeg.
vee-jay wrote:ne, nego u skladu sa ustavom, zakonom i demokracijom.
poznanik wrote:Ne, nego voljom Visokog predstavnika UN.
heckler wrote:Dokazi tvrdnju?
Poznato je već od 24. marta, ove godine:
Odluka Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine donesena na njenoj 21. sjednici, održanoj 24. marta 2011. godine, kojom se utvrđuje da izbor predsjednika i potpredsjednikâ Federacije Bosne i Hercegovine, izvršen Odlukom oba doma Parlamenta Federacije BiH br. 01,02-05-183/11 od 17.03.2011. godine, objavljenom u (“Službenim novinama Federacije BiH”, br. 12/11), nije proveden u skladu sa Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine i prema kojoj se poništava izbor predsjednika i potpredsjednikâ Federacije Bosne i Hercegovine, te utvrđuje da će se, nakon pravosnažnosti, ova Odluka objaviti u Službenom glasniku BiH, Službenim novinama Federacije BiH, Službenom glasniku RS i Službenom glasniku Brčko Distrikta BiH, kao i svi postupci u vezi s navedenom Odlukom ovim se privremeno suspendira dok visoki predstavnik ne odluči drugačije.

Vrhovni tumac ustava BiH utvrdio da je CIK izasla iz svojih okvira i dopustio da jedina mjerodavna ustanova tojest Ustavni Sud donese odluku o tome.
HDZ odbio izaci pred ustavni sud jer je citavu strategiju bazirao na tome da ce njihovi ljudi korumpirani clanovi CIKa odraditi posao za njih. I bez odluke visokog predstavnika ova odluka CIKa bi pala jer je pred ustavnim sudom pokrenuta peticija koja je povucena nakon odluke visokog predstavnika.

Citava strategija HDZa je zasnovana na tome da pravnim gimnastikama i lazima taman dovoljno sumnje unesu u proces nikad ne ideci do krajnje pravosudne instance na provjeru svojih teza.

Na kraju im se strategija nije isplatila. Prijetili su iz prazne, blefom isli na sve ili nista i dobili jedno veliko nista. Ne mogu ni u Livanjskom kantonu vlast da formraju a htjeli bi ucjenjivati na sve i jednom nivou. Kriticno im je potrebno da se saberu i dodju malo sebi.

Jedina stvar na koju HDZ moze dugorocno da igra je da budu onaj jezicak koji ce napraviti prevagu nakon nekih izbora. Sa svojih 7-8% glasova oni ne mogu nikad ali bas nikad biti politicki faktor. Jedina uloga koju mogu igrati je ona o "najpozelnijem" partneru koji ce izmedju 2 struje prevagnuti.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1661 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

heckler wrote:Vrhovni tumac ustava BiH utvrdio da je CIK izasla iz svojih okvira i dopustio da jedina mjerodavna ustanova tojest Ustavni Sud donese odluku o tome...
Ko je vrhovni tumač Ustava BiH i čime je dopustio Ustavnom sudu da donese odluku, iz konteksta Odluka CIK-a?


Po mom mišljenju Odluke CIK-a postaju apsolutno pravosnažne u onom momentu kada Visoki Predstavnik poništi važnost svog Naloga (koji je inače privremenog karaktera) kojim ih je suspenzirao. Krišto i Bevanda su podnijeli, i ubrzo povukli, pojedinačne zahtjeve za ocjenu ustavnosti načina i izbora predsjednika i dopredsjednika Doma naroda Parlamenta FBiH, i osim Naloga, ne postoji druga pravna prepreka za sprovođenje Odluka.

A Odluke CIK-a poništavaju izbor predsjednika i potpredsjednika Federacije BiH, kao i izbor rukovodstava i radnih tijela Doma naroda Federalnog parlamenta. CIK je jedini tumač Izbornog zakona, i jedino nadležno tijelo za provođenje izbora, i ako je CIK poništio izbor i sastav Parlamenta, to onda znači da je Parlament FBiH nelegitiman. U sadašnjem sastavu i validnosti drži ga taj privremeni Nalog OHR-a.

Analogno tome, kako Zastupnički dom Parlamenta FBiH bira predsjednika i potpredsjednika FBiH, a ovaj predlaže mandatara Vlade, onda je ovaj sastavlja, nelegitimni će biti i predsjednik i potpredsjednik, kao i Vlada FBiH, te svi zakoni i propisi koji su doneseni u trajanju njihovog mandata.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1662 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Ustav BiH = Aneks 4 Dejtonskog Mirovnog Sporazuma.
Po Aneksu 10 DMS PIC kroz OHR je jedino relavantno tijelo za provedbu DMS-a a kroz njega i Ustava BiH.

Nakon oktobarskih izbora FBiH izlazi van ustava nakon opstrukcija HDZa u formiranju kantonalnih skupstina sa ciljem blokade delegiranja u Dom Naroda. Ustav FBiH ni u jednom mjestu ne specificira pravilo da za konstituisanje DN treba konstituisati sve kantonalne skupstine. Za ovu tvrdnju postoje ne jedan nego dva pravna presedana iz 2001. i 2006.

Nova vlast planira vec pocetkom godine konstituisati DN i izabrati predsjednika FBiH i tako pokrenuti proces konstituisanja vlasti kada Visoki Predstavnik iz samo njemu znanih razloga daje jos jednu sansu HDZu i namece privremeno tromjesecno financiranje Federacije i tako kupuje vrijeme HDZu da se uvuce u vlast. Medjutim ni to im nije bilo dovoljno.

HDZ (i njihovi partneri SNSD) kroz kontrolu nad vecinom u CIKu forsiraju nepostojece pravilo oko konstituisanja DNa i izlaze sa kontraverzom i ilegalnom odlukom o nelegalnosti izbora predsjednika FBiH. CIK je tu da vrsi nadzore nad izbornim procesom a nikako da komentarise cinove parlamentarsnih skupstina. Visoki Predstavnik koji je i sam odgovoran za dodatno tromjesecno odugovlacenja konstituisanja vlasti ukida kontraverznu odluku i daje prostor Ustavnom Sudu da se oglasi oko ustavnosti cina formiranja vlasti. HDZ u pateticnom i ocajnickom pokusaju da i dalje zadrzi neki nivo pravne nejasnoce za narodne mase i tako veseli neuke, radikale i dezurne "zrtve".

HDZ i dalje u svakom momentu moze pokrenuti postupak pred ustavnim sudom i da pokusa da obori ovu vlast ako misle da je neustavna.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#1663 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by hercegovac_pravi »

Skijaš wrote:Entitetska vlast, sa samo pet glasova podrške iz kluba Hrvata nije uspostavljena u skladu sa Ustavom i ne trebamo nikog lagati da jeste. To mogu političari koji to moraju, ali ispod tog javnog nivoa, mi svi znamo da se stvar maksimalno nategnulo.
Konkretno koja odredba Ustava je prekršena?
p.s. ne znam šta "vi svi" znate ali "mi svi znamo" da Ustav nije prekršen ni u jednoj tačci. Ako sam u krivu, nek HDZ obnovi sudski proces i riješe se dileme... :mrgreen:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1664 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

Bosnensis wrote:
Skijaš wrote:
poznanik wrote:Ne, nego voljom Visokog predstavnika UN.
To je izlaskom političara van ustavne dimenzije na kraju krajeva i nebitno. Lekciju koju treba usvojiti je ta da HDZ nije u stanju nametnuti bilo šta Sarajevu. Evo na primjer imaćemo opšte izbore za 3 godine i doći će do pregovora o novoj vlasti FBiH. HDZ će imati slične zahtjeve a Sarajevo će to opet odbiti. I šta ? Ništa, ostaje ova aktuelna vlast do dogovora o formiranju druge. Gdje to ostavlja HDZ ? U opoziciji.

Šta HDZ-ovci imaju od savezništva sa šovinistom Dodikom ? Evo, može li im Dodik pomoći u vezi sa aktuelnom čistkom kadrova HDZ-a iz javnih preduzeća u FBiH ?

Svi mi imamo želje, problem su oni ograničavajući faktori koji nam sužavaju broj raspoloživih opcija. Život, pa ni politika, nije supermarket, pa da uzmeš sa police šta poželiš.
Predsjedavajuceg vijeca ministara, minimalno dva ministarska mjesta u vijecu ministara, nekoliko zamjenika, direktora agencija itd... Ovo mozda i nije nesto ali da nisu u saveznistvu sa Dodikom sigurno nebi imali ni ovo. :)
A sada to imaju?
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#1665 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ins »

Erdal Trhulj:
Shell će istraživati od Bihaća do Trebinja

Objavljeno 18.10.2011 u 09:08

U roku dvije godine bit će istraženo 26.000 kilometara teritorija FBiH u području Dinarida, od Bihaća do Trebinja, nakon čega će se sa 90 posto tačnosti znati gdje, koliko i kakve nafte i prirodnog gasa imamo kazao je između ostalog Erdal Trhulj, federalni ministar energetike, rudarstva i industrije, u intervjuu za Oslobođenje.

Oslobođenje: Potpisivanjem memoranduma između Vlade FBiH i holandske kompanije za istraživanje i eksploataciju nafte Shell praktično počinju konkretne aktivnosti na istraživanju zaliha nafte i gasa u FBiH o kojima se duže priča. Otkud ideja da stupite u pregovore baš s ovom svjetskom kompanijom?

Erdal Trhulj: Mi smo htjeli da dovedemo jednu veliku kompaniju, da pokažemo da BiH, pored toga što ima svoje probleme, nije tamni vilajet za velike kompanije. I, evo, dovođenjem najveće svjetske naftne kompanije, to smo i dokazali. Mislim da će potpisivanje memoranduma biti jedna nova stranica u BiH.

Shell je trenutno najveća i najpoznatija kompanija za istraživanje nafte u svijetu i ima najveći rejting. Ideja je potekla u maju, kad smo o tome razgovarali sa ljudima iz Energoinvesta. Oni su kazali da, objektivno, ne mogu i nemaju finansijski kapacitet da bi iznijeli aktivnosti koje im je Vlada dala u nadležnost.

Pokušali su da nađu određene partnere, ali činjenica je da su to bile manje kompanije koje bi sjele s Energoinvestom i onda bi se opet došlo do priče o NN kompanijama koje bi uzele pravo da to rade, pa bi sutra došli u konflikt prodaje tog prava itd. Direktor Energoinvesta Džemail Vlahovljak je kazao da postoji jedna konekcija sa Shellom i zahvaljujući tome, i nekim mojim kontaktima, uspjeli smo doći do predstavnika Shella i obaviti prve razgovore.

Oslobođenje: Najavili ste da bi memorandum mogao biti potpisan početkom novembra.

Erdal Trhulj: Već je definitivno da će potpisivanje memoranduma biti 3. novembra. Nakon što je Vlada dala saglasnost za potpisivanje memoranduma, predstavnici Shella su napravili rezervaciju i dolaze 2. novembra, a 3. ćemo organizirati potpisivanje.

Oslobođenje: Iako su ranije rađena istraživanja zaliha nafte u BiH, još ne znamo pouzdano na čemu leže BiH i FBiH. Hoćemo li nakon realizacije ovog ugovora konačno tačno znati ima li nafte i gasa i kolike su zalihe?

Erdal Trhulj: Na osnovu dokumentacije koja je rađena u periodu od 1970. do 1990, jasno je da nafte ima. Prve procjene, na osnovu onog što je istraženo u Tuzlanskom bazenu, kažu da postoje četiri prospekta (lokacije) na kojima je utvrđeno postojanje zaliha na dubini od 1.000 do 1.300 metara. To je relativno plitko mada se ne radi o velikim zalihama i pitanje je da li bi veliki proizvođači imali interes da crpe tu naftu iako izgleda da je ta nafta prilično kvalitetna. Ne znamo šta se nalazi na većim dubinama.

Na osnovu dokumentacije, koja je u proteklih šest mjeseci detaljno analizirana u saradnji sa federalnim Zavodom za geologiju, područje Dinarida je neophodno istražiti - od Bihaća do Trebinja, duž teritorije FBiH. Zato je naš zahtjev Shellu bio da se praktično svaki milimetar teritorije FBiH istraži. Radi se o 26.000 kilometara koji će biti istraženi na bazi dokumentacije rađene od 1970. do 1990.

U prvoj godini Shell će svu dokumentaciju pretvoriti u digitalni format i na osnovu toga uraditi digitalizaciju geomehanike i geofizike teritorije FBiH. To je nešto što smo davno trebali uraditi, ali za to su nam uvijek nedostajala sredstva.

Oslobođenje: Šta očekujete od tih istraživanja?

Erdal Trhulj: Dobićemo kompletnu geološku strukturu teritorije FBiH, a kad se u drugoj godini uradi geofizika, dobićemo i simulaciju nastanka teritorije FBiH, kažu, da to može biti i milion godina unazad. Kroz simulaciju nastanka moći će se odrediti stvarne zalihe nafte i gasa. Sam pristanak Shella za ulazak u posao sa federalnom Vladom, i to da će u ove dvije godine vlastitim sredstvima sve to finansirati, predstavlja dobar znak, jer to je kompanija koja ima najveće svjetsko iskustvo i ona se ne bi angažirala da ne postoje kvalitetne indicije.

U svijetu su se u zadnje vrijeme dogodile značajne promjene, pogotovo u Evropi, što se tiče nalazišta nafte. Na jugu u Italiji, u Val d Agri otkriveno je nalazište od pet milijardi i 200 miliona barela nafte, kao i nalazište u Albaniji, koje je nedavno otkriveno, od 5,6 milijardi barela i, praktično, predstavlja najveće evropsko nalazište. Teritorija Dinarida predstavlja jedinstveni bazen. Prvobitno se krenulo metodom analogije, a sad već postoje i određene indikacije, na bazi dokumentacije koju imamo, da zaista možemo očekivati jedno značajno nalazište u području Dinarida.

To nalazište bi moglo biti na dubini od pet do osam hiljada metara, što je prilično duboko, ali da bismo to utvrdili, treba nam prava, ozbiljna kompanija za taj posao. Nedvojbeno je da će tu biti i kvalitetne zalihe gasa. Kroz memorandum, za dvije godine mi bismo sa 90 posto tačnosti trebali da dobijemo jasne količine i lokacije nalazišta gasa. Nakon toga bi uslijedilo bušenje.

Oslobođenje: Ovakva istraživanja su jako skupa, primjerice, ono što se trenutno dešava u području Arktika vrijedi milijarde dolara. Koji bi bio interes svjetske kompanije, poput Shella, da dođe u BiH?

Erdal Trhulj: Indikatori kao što su nalazište u Albaniji i trenutna eksploatacija u Italiji, i ljudi koji su u tom poslu i sa iskustvom, koji su napravili prvobitnu simulaciju, smatraju da su naše procjene dobre i da vrijedi uložiti značajna sredstva da se ovo uradi. Da li će nakon dvije godine Shell imati interesa za bušenje, znaćemo nakon što se utvrdi kolike su zalihe. Ali, Shell je najbolja kompanija da ovo utvrdi. Da li će biti najbolja da vrši eksploataciju, to će zavisiti od zaliha.

Velike kompanije, pogotovo kad se radi o nafti na velikim dubinama, ponekad nemaju interesa za bušenje, pošto je u tom slučaju mala zarada. Tad nastupaju manje kompanije koje imaju interesa i da žive od manje zarade. Shell je zaista prevelika kompanija, ali nas raduje da dolazi zato što izgleda da je ovo jedna velika priča i da su oni spremni da to finansiraju. A proces bušenja trebao bi da krene već 2013. ili 2014.

Oslobođenje: Najavili ste da će u međuvremenu biti donesen zakon o crpljenju nafte i prirodnog gasa.

Erdal Trhulj: To je zakon ko ji imaju sve zemlje u svijetu u kojima su nalazišta nafte i gasa. Kod nas će to biti zakon o istraživanju i eksploataciji nafte i radimo na njemu paralelno s ovim procesom. Očekujem da ćemo do kraja godine pred Vladu izaći s tim zakonom. Njime će biti uređena kompletna oblast istraživanja, eksploatacije, davanja prava na istraživanje i eksploataciju, način ustupanja itd.

Kod nas je specifično da imamo općine, kantone i FBiH, pa ćemo tim zakonom odmah definisati i raspodjelu dobiti. Dobili smo već 15-ak zakona iz različitih dijelova svijeta - Tunisa, Kurdistana, Bugarske, Irske, Italije, Velike Britanije itd. Namjeravamo oba svjetska principa unijeti u zakon. Jedan je koncesija, a drugi purchuase sale agreement.

Najkvalitetniji način je da onaj ko vrši istraživanje ili eksploataciju ima odgovarajući procenat od prihoda, a drugi dio pripada državi. Koliko je to, zavisi od uvjeta, ako je nafta na velikoj dubini, manji je prihod države. Recimo, u Libiji država ima 95 posto zato što se nafta nalazi odmah ispod površine zemlje, dok u Irskoj država ima 55 posto zato što se radi o bušotinama od 7 do 8 kilometara.

Sigurno je da ćemo morati angažovati nekog konsultanta kad se budu vodili pregovori, ne samo sa Shellom, nego imaćemo i lokaliteta, nadam se, gdje će drugi raditi. Zakonom ćemo definisati da od prihoda koji pripada FBiH tačno znamo procenat koji pripada općini, odnosno kantonu. Mislim da će raspodjela morati biti ravnomjerna, jer će prihod morati da bude usmjeren u razvoj FBiH, zaključio je ministar Trhulj u intervjuu za Oslobođenje.

Kao sto rekoh: da vise nista ne urade do kraja mandata, dosta je! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

A Trhulj se ponovo pokazao kao covjek za sistemska rjesenja, ide polako ali melje sve pred sobom... :thumbup:

:bih: :bih: :bih:
User avatar
vee-jay
Posts: 9893
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#1666 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vee-jay »

ins wrote: Kao sto rekoh: da vise nista ne urade do kraja mandata, dosta je!
nije dosta, nikad nije dosta, pogotovo ne ako znamo da:
"Oko 48 posto stanovništva u BiH živi na granici siromaštva"
http://www.sarajevo-x.com/bih/drustvo/clanak/111017085

SDP je na vlasti i ako su cifre do sada izgledale ovako, SDP je tu da radi da situacija kontinuirano, iz dana u dan bude bolja.
Bosnensis
Posts: 46
Joined: 07/10/2011 14:13

#1667 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Bosnensis »

seln wrote: Predsjedavajuceg vijeca ministara, minimalno dva ministarska mjesta u vijecu ministara, nekoliko zamjenika, direktora agencija itd... Ovo mozda i nije nesto ali da nisu u saveznistvu sa Dodikom sigurno nebi imali ni ovo. :)
A sada to imaju?[/quote]

Pa imaju sve osim predsjedavajuceg vijeca ministara. Kako sada stvari stoje i to ce dobiti
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1668 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

Predsjedavajuceg vijeca ministara, minimalno dva ministarska mjesta u vijecu ministara, nekoliko zamjenika, direktora agencija itd... Ovo mozda i nije nesto ali da nisu u saveznistvu sa Dodikom sigurno nebi imali ni ovo.
seln wrote:A sada to imaju?
Pa imaju sve osim predsjedavajuceg vijeca ministara. Kako sada stvari stoje i to ce dobiti
A to sto sada imaju su dobili na osnovu sporazuma s Dodikom? 2006?
Eto, ja sve do sada mislio da ih 2006 Dodik nije zarezivao ni za suhu sljivu.
P.S. Jesi li sa "poskoka" ili iz "glasa srpske"?
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1669 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Evo malo i auslenderi o nama :D

Transmission
Bosnia Hopes To Become World Energy Player
October 18, 2011
Hopes are running high in Bosnia that a soon-to-start search will confirm long-suspected reserves of oil and natural gas and put the country on the world's energy map.

The mountainous Balkan country is already rich in hydropower, which helps it earn hard currency though the export of electricity, but it will have to wait several more years to find out whether it will become a player in fossil fuels, as well.

Its two autonomous regions have teamed up with renowned foreign partners to start the search for oil in the north and the south of the country, which some local geologists estimate could be hundreds of millions of barrels.

For comparison, world leader Saudi Arabia's reserves of oil are 270 billion barrels, while Balkan neighbors Serbia and Croatia are in the lower reaches with 70 million barrels apiece, respectively. Total world reserves are 1.3 trillion barrels.

Esad Trhulj, the energy minister of the Muslim-Croat Federation, said last week that the region should sign in November a preliminary deal with Royal Dutch Shell for a two-year research project.

"After an estimated two-year period, we should have a clear indication about the potential oil and gas reserves," Trhulj said, adding that Shell would first conduct a digital screening of the territory, followed by geophysical and seismic research.

Meanwhile, in Republika Srpska, the country’s other half, a joint venture between a unit of Russia's state-owned Zarubezhneft, which owns Bosnia's only oil refinery, and Serbia's Naftna industrija Srbije, majority-owned by Russia's Gazprom, announced the start of its search for oil and gas reserves in the north of the country.

The first explorations in the north, in the Sava River basin, were conducted more than a century ago and then intermittently over the next several decades, but yielded meager results.

In the 1980s, Bosnia's former engineering and energy conglomerate Energoinvest conducted some further search, partly financed by U.S. oil giant Amoco, that found some oil. But all activities ceased with the onset of Bosnia's 1992-95 war.

Bosnian geologists estimate potential reserves in the north at between 20 and 70 million barrels.

In the south, potential reserves are said to be in the mountainous limestone area of Herzegovina. There have never been explorations in this region, and some local estimates put potential reserves there at 500 million barrels.

One reader who commented on the website of Sarajevo daily "Dnevni avaz" was already convinced: "If Shell is interested, then it means there is a lot of oil in our country."
Image
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#1670 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

Koji auslenderi kad je clanak potpisao Nedim Dervisbegovic?

http://www.rferl.org/content/bosnia_oil ... 63812.html
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1671 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Clanak je smijesan.

Nafte ce ili biti ili nece. Ako ima onda koliko, kako, gdje i koliko bi koristi imali ce istrazivanja da zakljuce. Svaki komentar prije rezultata studije je suvisan.

Nego, pokusao sam naci kopiju tog memoranduma za koji Niksic kaze da je javno dostupan. Nisam uspio. Moze li me ko uputiti ka kopiji tog teksta?
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1672 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

VjecitiStudent wrote:Koji auslenderi kad je clanak potpisao Nedim Dervisbegovic?

http://www.rferl.org/content/bosnia_oil ... 63812.html
Pa malo sarkazma nije na odmet :D Nadam se da vidis smajlice. :-D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1673 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

heckler wrote:...pokusao sam naci kopiju tog memoranduma za koji Niksic kaze da je javno dostupan. Nisam uspio. Moze li me ko uputiti ka kopiji tog teksta?
Nisam siguran da ćeš taj memorandum naći u javnom prostoru :oops:

Štaviše, premijer Nikšić i ministar Trhulj su dali u javnost informaciju da je Vlada donijela odluku o prihvatanju Memoranduma o razumijevanju sa Shell Exploration Company B.V., te da je izdala ovlaštenje za njegovo potpisivanje. Međutim, na zvaničnoj stranici Vlade FBiH uopšte nema takve informacije, a ni službeno glasilo FBiH nije objavilo takvu odluku. Neko laže - premijer i ministar Vlade FBiH, ili Službeni list FBiH :-)


Dodatno pitanje: Da li je i Vlada FBiH u obavezi poštovati Zakon o javnim nabavkama BiH kada se radi o geološkim ispitivanjima rudnih bogatstava, ili ova Vlada FBiH ima moć i pravo da samovoljno određuje nosioce istražnih radova?
supervizor
Posts: 243
Joined: 18/05/2010 12:19

#1674 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by supervizor »

Gdje se izgubi obećana transparentnost? Da je to uradila neka druga partija, SDP bi grmio: neko je uzeo proviziju, neko se ugradio, to je pljačka nacionalnih resursa, to je korupcija.Tražili bi vanrednu sjednicu Federalnog parmamentna, Lagumdžija se ne bi skidao s FTV-a a ona amazonka iz Goražda, Elma Karagić ili Kadragić (znam da počinje s kara, ali nisam siguran za nastavak) zaskakala bi osumnjičene ministre pitanjima koliko su uzeli na ime provozije...
User avatar
Za i Protiv
Posts: 462
Joined: 26/09/2010 22:08

#1675 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Za i Protiv »

supervizor wrote:Gdje se izgubi obećana transparentnost? Da je to uradila neka druga partija, SDP bi grmio: neko je uzeo proviziju, neko se ugradio, to je pljačka nacionalnih resursa, to je korupcija.Tražili bi vanrednu sjednicu Federalnog parmamentna, Lagumdžija se ne bi skidao s FTV-a a ona amazonka iz Goražda, Elma Karagić ili Kadragić (znam da počinje s kara, ali nisam siguran za nastavak) zaskakala bi osumnjičene ministre pitanjima koliko su uzeli na ime provozije...
Jes jes... Ovi su 100% i 100 puta gori od onih ZagraBiH-ovaca... Ta je Heco htio da proda samo elektroenergetski sektor, a ovi cak geoloska ispitivanja ce nekome da daju... BRezobRazluk :run:
Post Reply