Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#16426 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Truba »

Patton44 wrote: 08/02/2021 20:51 Ima jedan na birou,zena ga hrani i prica kako mu se odbija za zdravstveno :lol: :lol:
Od suplje o zdravstvenom
Gora mi je suplja o placanju poreza
User avatar
addem
Posts: 2863
Joined: 13/02/2004 00:00

#16427 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by addem »

palermo wrote: 08/02/2021 21:04
addem wrote: 08/02/2021 08:25
drug_profi wrote: 07/02/2021 23:23 Kompletno rjesenje bi bilo da svi koji pune fond ZZO imaju pravo sa svojom knjizicom otici u kliniku, bilo JZU ili PZU, koja ima ugovor sa ZZO.
Ovo je u biti jedino normalno rjesenje. Dok se ne ozjednace jzu i pzu i to u smislu da korisnik sam bira gdje ce i kod koga ce, nas zdravstveni sistem ce biti bezveze
Sto bih ja to.volio drug moj da se desi....pa da vidmo sta bi bilo....koliko bi bilo sretnih a koliko nesretnih....

Meni svejedno....
Tako je u EU skoro svugdje. Korisnik bira kod koga ce dobiti uslugu, a onaj ljekar kod kojeg niko nece ostaje bez posla. Tako kad si dobar hirurg imas ogromnu platu i placa ti se po operaciji. Kad si mesar nece niko kod tebe. Jedini normalni nacin da se uvede red. I onda ce se realno znati koliko ko radi i kako radi. I to iskljucivo pracenjem tokova novca.
palermo
Posts: 25349
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#16428 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

addem wrote: 08/02/2021 21:09
palermo wrote: 08/02/2021 21:04
addem wrote: 08/02/2021 08:25

Ovo je u biti jedino normalno rjesenje. Dok se ne ozjednace jzu i pzu i to u smislu da korisnik sam bira gdje ce i kod koga ce, nas zdravstveni sistem ce biti bezveze
Sto bih ja to.volio drug moj da se desi....pa da vidmo sta bi bilo....koliko bi bilo sretnih a koliko nesretnih....

Meni svejedno....
Tako je u EU skoro svugdje. Korisnik bira kod koga ce dobiti uslugu, a onaj ljekar kod kojeg niko nece ostaje bez posla. Tako kad si dobar hirurg imas ogromnu platu i placa ti se po operaciji. Kad si mesar nece niko kod tebe. Jedini normalni nacin da se uvede red. I onda ce se realno znati koliko ko radi i kako radi. I to iskljucivo pracenjem tokova novca.
Ima tu par detalja...al ne da.mi se.ponovno o ovome, ne.zamjeri....znaa onu, cuvaj ae da ti se zelje ne ostvare
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#16429 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _Reds_ »

kluz franjo wrote: 08/02/2021 21:04
_Reds_ wrote: 08/02/2021 20:58
kluz franjo wrote: 08/02/2021 20:46
Hebiga...

To su obaveze poslodavca, i kad se govori i rasterecenju privrede, poslodavci traze upravo ta umanjenja, ne da bi uvecali platu radnicima, nego eto da bi mogli vise zaposljavatim ta formulacija nije tacna.
Pobogu, pa zar je teško jednom priznati da se pogriješilo i izvinuti se. Ne treba fakultet za čitanje.
Udio u doprinosima koji plaća zaposleni:
- FBiH: 17% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 12,5% za zdravstveno osiguranje
http://www.fipa.gov.ba/informacije/posl ... gTag=hr-HR
Ako je zaista tako, onda poslodavci konstantno to spinuju da su to sve tereti na njih, i ponovljeno nebrojno puta do sada.

@drug_profi moje izvinjenje
Horke
Posts: 536
Joined: 20/11/2019 13:43

#16430 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Horke »

Primate li vi platne liste? Pogledate li ih ikad? Na njima, uz sve rubrike, imaju i dvije stavke. Jedna je teret na racun poslodavca, a druga je teret na racun uposlenika. I uposlenik i poslodavac uplacuju doprinose za zzo i pio.
Dendrlix
Posts: 1136
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#16431 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Dendrlix »

Meni je ovaj sistem ZO prihvatljiv. Ne znam znate li. U BiH je svakome kome je dijagnosticiran karcinom obezbjeđeno liječenje. Ko plaća? Zdravi ljudi. Sad, kako se pare troše, dali se pravilno troše, može se, i mora diskutovati. Generalno, solidarni sistem ZO-a je dobar
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#16432 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Prpa.ba »

Ne ide nista na teret poslodavca, sve je to poslodavcu na kontu "ukupni trosak po zaposlenom". Kako ce otici i na koliko uplatnica prema drzavi i zaposleniku ce se razbiti, "ukupni trosak po zaposlenom" je toliki koliki je i sve je to zaradjeni novac nas radnika odnosno nasa vrijednost poslodavcu.

Ove gluposti tipa "na bruto platu", "iz bruto plate" i slicno su tu samo da zamute vodu i lakse kuhaju zabu. Sreca pa slabo ko pogleda formulare koje im poslodavci podijele u februaru i martu, a jos veca sreca pa se tu ne vidi jos desetke parafiskalnih nameta i ove "troskove na teret poslodavca", pa bi se mnogi za glavu hvatali kad skontaju koliko kosta cak i minimalac. :mrgreen:

Apropo zdravstvenog osiguranja, prvi korak je da zavodi prestanu biti bankomati javnim zdravstvenim ustanovama, i da se prebijanje troskova radi po realizovanim uslugama, a ne po "okvirnim planovima" koji dovode do "visemilionskih usteda" raznih najmendzera i najmenadzerica, dok fali repromaterijala i za najosnovnije nalaze. Dakle, mogucnost da se uz elektronsku uputnicu realizuje usluga bilo u privatnoj bilo u javnoj zdravstvenoj ustanovi je prvi i osnovni korak. To ne narusava nacelo solidarnosti, ali narusava mogucnost cuclanja budzeta.

Omoguciti zdravstvene stedne racune koji nece biti oporezivi porezom na dohodak je sljedeci korak. Dakle, ko zeli privatno zdravstveno osiguranje, ili zeli stediti novac za ne daj boze na posebnom racunu sa kojeg moze placati medicinske troskove, da ostvaruje povrat poreza.
User avatar
Janjicar
Posts: 5605
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#16433 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Janjicar »

Ovi iz Helikopterske jedinice, ako budu dobri mozda im Katica i helikopter nabavi :run:
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#16434 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Odgovorio sam jucer na tweet ministra Katice sa dobronamjernom primjedbom, vezano za maltretiranje vlasnika pasa od strane policije gdje se izdaju kazne od 500 maraka za neposjedovanje brnjice.
Zakon ne trazi da svaki pas ima brnjicu, ali policija je pocela tako da ga tumaci. Riječ je naravno o lovu u mutnom gdje će pokusati od neupucenih izbiti novac u svrhu punjenja budzeta KS.

Na moje iznenadjenje odgovor je obrisan.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 3719
Joined: 14/01/2019 04:56

#16435 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Porodice Foht »

Janjicar wrote: 08/02/2021 23:49 Ovi iz Helikopterske jedinice, ako budu dobri mozda im Katica i helikopter nabavi :run:
Sto se bolan rugas? Navijas da se vrate zeleni termiti, je li?
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#16436 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by bunk »

Jel to ovaj sto je bio u vstv sa telegtijom?
Horke
Posts: 536
Joined: 20/11/2019 13:43

#16437 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Horke »

Dendrlix wrote: 08/02/2021 23:26 Meni je ovaj sistem ZO prihvatljiv. Ne znam znate li. U BiH je svakome kome je dijagnosticiran karcinom obezbjeđeno liječenje. Ko plaća? Zdravi ljudi. Sad, kako se pare troše, dali se pravilno troše, može se, i mora diskutovati. Generalno, solidarni sistem ZO-a je dobar
Totalno si fulio poentu. Niko ne govori o promjeni solidarnog sistema, vec omogucivanju da se pregled obavi i u privatnim ordinacijama na racun ZZO. Doktor ti izda uputnicu, ti odes specijalisti. Na osnovu te uputnice se skine novac za taj pregled iz fonda ZZO. ZZO bi trebalo biti svejedno hoce li novac uplatiti drzavnoj ili privatnoj ustanovi. Oforme se cijene i privatnici konkurisu da budu dio tog sistema. Neki mogu traziti participaciju ako im je cijena neprihvatlljiva. (koji uposleni vec placaju i u drzavnim bolnicama i ordinacijama). Ni na koji nacin se ne dirasolidarni fond. Ti samo biras gdje ces raditi pregled.

Ni dodatni trosak za ovo ne treba, samo malo volje i truda. A smanjila bi se cekanja i guzve.
gold'n'brown
Posts: 1960
Joined: 20/02/2007 16:20

#16438 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by gold'n'brown »

bunk wrote: 09/02/2021 09:36 Jel to ovaj sto je bio u vstv sa telegtijom?
Jel Sefik onaj sto je s Dodikom u predsjednistvu?
User avatar
Control panel
Posts: 5965
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#16439 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Control panel »

drug_profi wrote: 09/02/2021 09:19 Odgovorio sam jucer na tweet ministra Katice sa dobronamjernom primjedbom, vezano za maltretiranje vlasnika pasa od strane policije gdje se izdaju kazne od 500 maraka za neposjedovanje brnjice.
Zakon ne trazi da svaki pas ima brnjicu, ali policija je pocela tako da ga tumaci. Riječ je naravno o lovu u mutnom gdje će pokusati od neupucenih izbiti novac u svrhu punjenja budzeta KS.

Na moje iznenadjenje odgovor je obrisan.
hebale ih cuke. sto budzet na pune kaznjavajuci babato parkirane aute. nema gdje ih nema. ne moze se proci normalno gradom.

halo cetvorka hocete li sta poduzimati po tom pitanju. to vam je po zakonu. samo trebate priomjenjivati zakon. nikakve vam pare za to ne trebaju.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#16440 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Upravo bi kaznjavnje parkiranja daleko brze punilo budzet i napravilo reda, ali bi i izazvalo vece nezadovoljstvo.
A na vlasnike pasa je lako udariti. Pas je inace kod modernih muslimana pogana zivotinja.
User avatar
Control panel
Posts: 5965
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#16441 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Control panel »

drug_profi wrote: 09/02/2021 10:07 Upravo bi kaznjavnje parkiranja daleko brze punilo budzet i napravilo reda, ali bi i izazvalo vece nezadovoljstvo.
A na vlasnike pasa je lako udariti. Pas je inace kod modernih muslimana pogana zivotinja.
koje nezadovoljstvo, bahate stoke. ma kazni ga da mi je rodjeni brat kad vidim da je parkirao na trotoaru, pjesackom, zelenoj poovrsini, na rapmi ili mjestu za invalide, ispred kontejnera, taktilnoj stazi za slijepe...
ovako samo izazivaju moje nezadovoljstvo jer oni nista ne rade. i ponasaju se kao i prethodni.

osim toga kad vidim kako profesorica durakovic parkira sve mi je jasno. i ona vlast pa misli da moze parkirati gdje hoce i kako hoce.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#16442 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Iker C »

Gdzo Durakovic je izabrala pravu stranu, tako da moze parkirati gdje god hoce. Da ste i vi bili na strani pravde i naroda danas bi imali benefite.
User avatar
Control panel
Posts: 5965
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#16443 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Control panel »

Iker C wrote: 09/02/2021 10:46 Gdzo Durakovic je izabrala pravu stranu, tako da moze parkirati gdje god hoce. Da ste i vi bili na strani pravde i naroda danas bi imali benefite.
podjebaji nekog drugog. ja sam mrtav ozbiljan kada govorim o parkiranju i tu me zaista ne interesuje ko je ko.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#16444 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Ja cijenim po uticaju na moj zivot.
Zasada mi uticaj nije dobar.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#16445 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by bunk »

gold'n'brown wrote: 09/02/2021 09:45
bunk wrote: 09/02/2021 09:36 Jel to ovaj sto je bio u vstv sa telegtijom?
Jel Sefik onaj sto je s Dodikom u predsjednistvu?
Sefik je izabran.
Ovaj je izabrao da ide tamo..
Nevermind.
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#16446 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _Reds_ »

Ovi i klix na platnom spisku fb Vlade ?
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#16447 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

Dendrlix wrote: 08/02/2021 23:26 Meni je ovaj sistem ZO prihvatljiv. Ne znam znate li. U BiH je svakome kome je dijagnosticiran karcinom obezbjeđeno liječenje. Ko plaća? Zdravi ljudi. Sad, kako se pare troše, dali se pravilno troše, može se, i mora diskutovati. Generalno, solidarni sistem ZO-a je dobar
Mislim da imamo jedan od boljih sistema zdravstvene zastite u Evropi. Problem je kvalitet usluge i politicka prepucavanja koja cesto idu preko zdravlja gradjana. Gdje jos moze da jedan zaposleni clan porodice moze besplatno zdravstveno osigurati djecu i supruznika, ako je nezaposlen.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#16448 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Kako ba imamo?
Imamo iz aspekta parazita, koji ima veca prava od onog ko puni fond.

Jeste li pokusali bez stele zavrsiti sistematski, ili brzi niz pretraga i pregleda koji su nuzni za pravovremenu dijagnozu?
Ko zeli sebi dobro na kraju plati privatno.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#16449 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Iker C »

Control panel wrote: 09/02/2021 10:55
Iker C wrote: 09/02/2021 10:46 Gdzo Durakovic je izabrala pravu stranu, tako da moze parkirati gdje god hoce. Da ste i vi bili na strani pravde i naroda danas bi imali benefite.
podjebaji nekog drugog. ja sam mrtav ozbiljan kada govorim o parkiranju i tu me zaista ne interesuje ko je ko.
Nazoves sef smjene nadlezne PU i prijavis nepropisno parkirano vozilo i kazes da si slikao auta i da ces se zaliti ako ne budu sankcionisana. Sef smjene ce odmah poslati pozornika ili patrolu da to sancionise. Dakle postoji nacin da se to rijesi.
Horke
Posts: 536
Joined: 20/11/2019 13:43

#16450 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Horke »

I sistem u kojem ne postoje preventivni pregledi, gdje ti za svaku uputnicu treba debelo opravdanje i preporuka nekog doktora. Kako da dobijem preporuku ako mi je moze dati samo ako imam uputnicu.

Imam visok pritisak, glavobolje svakodnevne, prvo cekam termin kod svog doktora 10 dana (gospodjo svi imaju visok pritisak), i onda termin kod interniste za pola godine?!?!
Locked