Od suplje o zdravstvenom
Gora mi je suplja o placanju poreza
Tako je u EU skoro svugdje. Korisnik bira kod koga ce dobiti uslugu, a onaj ljekar kod kojeg niko nece ostaje bez posla. Tako kad si dobar hirurg imas ogromnu platu i placa ti se po operaciji. Kad si mesar nece niko kod tebe. Jedini normalni nacin da se uvede red. I onda ce se realno znati koliko ko radi i kako radi. I to iskljucivo pracenjem tokova novca.palermo wrote: ↑08/02/2021 21:04Sto bih ja to.volio drug moj da se desi....pa da vidmo sta bi bilo....koliko bi bilo sretnih a koliko nesretnih....addem wrote: ↑08/02/2021 08:25Ovo je u biti jedino normalno rjesenje. Dok se ne ozjednace jzu i pzu i to u smislu da korisnik sam bira gdje ce i kod koga ce, nas zdravstveni sistem ce biti bezvezedrug_profi wrote: ↑07/02/2021 23:23 Kompletno rjesenje bi bilo da svi koji pune fond ZZO imaju pravo sa svojom knjizicom otici u kliniku, bilo JZU ili PZU, koja ima ugovor sa ZZO.
Meni svejedno....
Ima tu par detalja...al ne da.mi se.ponovno o ovome, ne.zamjeri....znaa onu, cuvaj ae da ti se zelje ne ostvareaddem wrote: ↑08/02/2021 21:09Tako je u EU skoro svugdje. Korisnik bira kod koga ce dobiti uslugu, a onaj ljekar kod kojeg niko nece ostaje bez posla. Tako kad si dobar hirurg imas ogromnu platu i placa ti se po operaciji. Kad si mesar nece niko kod tebe. Jedini normalni nacin da se uvede red. I onda ce se realno znati koliko ko radi i kako radi. I to iskljucivo pracenjem tokova novca.
Ako je zaista tako, onda poslodavci konstantno to spinuju da su to sve tereti na njih, i ponovljeno nebrojno puta do sada.kluz franjo wrote: ↑08/02/2021 21:04Pobogu, pa zar je teško jednom priznati da se pogriješilo i izvinuti se. Ne treba fakultet za čitanje.http://www.fipa.gov.ba/informacije/posl ... gTag=hr-HRUdio u doprinosima koji plaća zaposleni:
- FBiH: 17% za penzijsko i invalidsko osiguranje, 12,5% za zdravstveno osiguranje
Totalno si fulio poentu. Niko ne govori o promjeni solidarnog sistema, vec omogucivanju da se pregled obavi i u privatnim ordinacijama na racun ZZO. Doktor ti izda uputnicu, ti odes specijalisti. Na osnovu te uputnice se skine novac za taj pregled iz fonda ZZO. ZZO bi trebalo biti svejedno hoce li novac uplatiti drzavnoj ili privatnoj ustanovi. Oforme se cijene i privatnici konkurisu da budu dio tog sistema. Neki mogu traziti participaciju ako im je cijena neprihvatlljiva. (koji uposleni vec placaju i u drzavnim bolnicama i ordinacijama). Ni na koji nacin se ne dirasolidarni fond. Ti samo biras gdje ces raditi pregled.Dendrlix wrote: ↑08/02/2021 23:26 Meni je ovaj sistem ZO prihvatljiv. Ne znam znate li. U BiH je svakome kome je dijagnosticiran karcinom obezbjeđeno liječenje. Ko plaća? Zdravi ljudi. Sad, kako se pare troše, dali se pravilno troše, može se, i mora diskutovati. Generalno, solidarni sistem ZO-a je dobar
hebale ih cuke. sto budzet na pune kaznjavajuci babato parkirane aute. nema gdje ih nema. ne moze se proci normalno gradom.drug_profi wrote: ↑09/02/2021 09:19 Odgovorio sam jucer na tweet ministra Katice sa dobronamjernom primjedbom, vezano za maltretiranje vlasnika pasa od strane policije gdje se izdaju kazne od 500 maraka za neposjedovanje brnjice.
Zakon ne trazi da svaki pas ima brnjicu, ali policija je pocela tako da ga tumaci. Riječ je naravno o lovu u mutnom gdje će pokusati od neupucenih izbiti novac u svrhu punjenja budzeta KS.
Na moje iznenadjenje odgovor je obrisan.
koje nezadovoljstvo, bahate stoke. ma kazni ga da mi je rodjeni brat kad vidim da je parkirao na trotoaru, pjesackom, zelenoj poovrsini, na rapmi ili mjestu za invalide, ispred kontejnera, taktilnoj stazi za slijepe...drug_profi wrote: ↑09/02/2021 10:07 Upravo bi kaznjavnje parkiranja daleko brze punilo budzet i napravilo reda, ali bi i izazvalo vece nezadovoljstvo.
A na vlasnike pasa je lako udariti. Pas je inace kod modernih muslimana pogana zivotinja.
Sefik je izabran.
Mislim da imamo jedan od boljih sistema zdravstvene zastite u Evropi. Problem je kvalitet usluge i politicka prepucavanja koja cesto idu preko zdravlja gradjana. Gdje jos moze da jedan zaposleni clan porodice moze besplatno zdravstveno osigurati djecu i supruznika, ako je nezaposlen.Dendrlix wrote: ↑08/02/2021 23:26 Meni je ovaj sistem ZO prihvatljiv. Ne znam znate li. U BiH je svakome kome je dijagnosticiran karcinom obezbjeđeno liječenje. Ko plaća? Zdravi ljudi. Sad, kako se pare troše, dali se pravilno troše, može se, i mora diskutovati. Generalno, solidarni sistem ZO-a je dobar
Nazoves sef smjene nadlezne PU i prijavis nepropisno parkirano vozilo i kazes da si slikao auta i da ces se zaliti ako ne budu sankcionisana. Sef smjene ce odmah poslati pozornika ili patrolu da to sancionise. Dakle postoji nacin da se to rijesi.Control panel wrote: ↑09/02/2021 10:55podjebaji nekog drugog. ja sam mrtav ozbiljan kada govorim o parkiranju i tu me zaista ne interesuje ko je ko.