Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#16251 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

citroen xm wrote: 04/02/2023 12:36 . Da nisu imala potrošače poput klime koja kada se upali poprilično optereti motor, a smio bih se kladiti i da zbog raznih propisa motori sada i tada nisu isto "živi".

Uzmimo recimo Golf 2 GTI koji je sa 115 KS otprilike bio sportista i realno bio uzbudljiv za vožnji, a i danas je. Danas vozim kompakta sa sasvim dovoljnih 110 KS, ali ne mogu reći ni da su sportski, niti uzbudljivi.
Auta su sad dosta teza a i apetiti su porasli. Ja se prije 10 godina nauzivao sa korsom c gsi 1.8 a sad vozim brze auto i nije ni blizu uzbudljivo. Dize kazaljku brzine brze al nema tog osjecaja ko na starijim autima, korsa sva vibrira kad je potegnes preko 170 :D a ona je bila 2001 godiste, kod starijih suta je to bilo jos vise izrazeno. 80e se nece nikad ponovit. Kad kockicu 2.0 a pogotovo 2.5 zavrnes do blokade pukne te adrenalin ko da vozis pagani danas :lol:
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#16252 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by EasyMan »

Sve neki starci na forumu, ubi vas nostalgija :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#16253 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Throttle wrote: 04/02/2023 13:37
citroen xm wrote: 04/02/2023 12:36 . Da nisu imala potrošače poput klime koja kada se upali poprilično optereti motor, a smio bih se kladiti i da zbog raznih propisa motori sada i tada nisu isto "živi".

Uzmimo recimo Golf 2 GTI koji je sa 115 KS otprilike bio sportista i realno bio uzbudljiv za vožnji, a i danas je. Danas vozim kompakta sa sasvim dovoljnih 110 KS, ali ne mogu reći ni da su sportski, niti uzbudljivi.
Auta su sad dosta teza a i apetiti su porasli. Ja se prije 10 godina nauzivao sa korsom c gsi 1.8 a sad vozim brze auto i nije ni blizu uzbudljivo. Dize kazaljku brzine brze al nema tog osjecaja ko na starijim autima, korsa sva vibrira kad je potegnes preko 170 :D a ona je bila 2001 godiste, kod starijih suta je to bilo jos vise izrazeno. 80e se nece nikad ponovit. Kad kockicu 2.0 a pogotovo 2.5 zavrnes do blokade pukne te adrenalin ko da vozis pagani danas :lol:
To je taj osjećaj.

Teško se to može izmjeriti kilowattima i njutnmetrima, realno.

Ja imao Passata B3 1.8 sa 90 KS, jebo mater išao je k'o da je imao duplo više :mrgreen:

Ja vjerujem da tu ima i do ovjesa i zvučne izolacije, a i do ove elektronike, danas je sve by wire, i nisi uopće povezan sa autom, bukvalno bivaš vožen, a ne voziš. Mehanika je čudo jbg.

Imao Fiestu iz 89. 1.6D išla k'o opaljena, al' zato što je bila šuplja isto sito i nije imala nikakvu opremu, ni servo. Mislim da je bila najmanje duplo lakša od današnjeg Fiata 500. :mrgreen:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#16254 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

A realno, taj passat je isao kad si se ganjao s dvicama sa 40kW :D ima malo i perspektive, malo i ocekivanja, malo i iskustva. Jednostavno sve postane preslabo a i snaga se konstantno dize i danas uvijek ima bolje i brze. Tada vecina brzih auta bila nedostupna. Danas 150KS standard a prije 20 godina to bilo samo u bmwima, ostalo skoro sve bilo slabije ili vrlo rijefko
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#16255 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

jbg sami su ljudi krivi. Nemoj da pedala ima osjecaj svoju tezinu, nemoj da volan ima tezinu, mjenjac. Pa naprave sve da je lagano i bljutavo da si skroz odjecen od osjecaja sve da bi se "lakse vozilo"
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#16256 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

kabal1337 wrote: 04/02/2023 14:02 jbg sami su ljudi krivi. Nemoj da pedala ima osjecaj svoju tezinu, nemoj da volan ima tezinu, mjenjac. Pa naprave sve da je lagano i bljutavo da si skroz odjecen od osjecaja sve da bi se "lakse vozilo"
Tačno.

Zato Mazda, BMW i Alfa! :mrgreen:
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#16257 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

mmmmmm alfa i njihova preciznost "rucice mjenjaca"
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#16258 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Joj joj...mazda. :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#16259 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Jinba Ittai :mrgreen:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#16260 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Throttle »

I ja tebi :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#16261 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Image
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#16262 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

konektovan wrote: 04/02/2023 14:09 Joj joj...mazda. :lol:
Vakat je da se cenzurise ta riječ na mjesec dana na forumu
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#16263 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by RagibUzoriti »

citroen xm wrote: 04/02/2023 12:36 Uzmimo recimo Golf 2 GTI koji je sa 115 KS otprilike bio sportista i realno bio uzbudljiv za vožnji, a i danas je...
To je jedno od dva automobila od mnogih drugih koje sam imao da mi je pricinjavalo uzitak u voznji.

Golf 2 GTI i BMW E30 325...

Daleko nakon njih imao sam mnogo brza i neuporedivo bolja vozila, ali niko kao GTI i 325

Danas sjednes u 300+ ks i 2 tone, ali nije to to... Nema tog zvuka i onog adrenalina...
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5105
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#16264 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by anex »

BMW 318i takozvana kocka benđo...auto moje mladosti...
Nije imao nikakvu opremu, osim da je bio dobar na gasu...i nije mi više ništa trebalo... :thumbup:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7102
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#16265 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

kako ide F16 je l startan dovoljno ?
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#16266 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

citroen xm wrote: 04/02/2023 11:03
konektovan wrote: 04/02/2023 10:53 Ovi što Japance prodaju,..k'o da su svi na gljivama ludarama... :-)
:lol: :lol:

Ne znaš ti paša moj šta je japanska pouzdanost, još na stejđu 3 ocam. Ma vrijedi ovo i više, sigurno...
Još sa felUgama...
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#16267 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

Evolution_IV wrote: 04/02/2023 09:44 stani malo, 16,500 za auto koji ima vidjlivu hrdju, sta onda ima ispod i gdje je zavuceno, ljudi fakat nisu normalni :lol:
+ na petoj slici smeće ispred suvozačevog sjedišta (ako dobro vidim, malo je mutno, limenka od Red Bulla i par kriški mandarina.

Image
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#16268 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

banjaluka078 wrote: 04/02/2023 11:36 Kad sam već na temi, da pitam stručnjake, pošto nisam vozila ispod 1.6 kubika (osim neke korse 1.2 prije hiljadu godina), kakva je sad fora s ovim 1.0 motorima, može li to bar po ravnom i ponekad uz kakvo brdo? Je li baš nejak? Ja volim malo više po gasu kad prilike dozvoljavaju, a i kad krenem nekud da nisam uvijek prvo auto u koloni kojem svi trube da ubrza. :D
Npr. ovaj https://www.olx.ba/artikal/49650506/cit ... gistrovan/

Je li bitno da gledam samo kubikažu ili i KS, KW?

I imate li iskustava sa C3 modelima inače? Vidim ih puno na cesti, ali mi rođak koji radi u servisu za Francuze kaže da izbjegavam Pežo i Citroen bezince 2007-2014 godište, da su motori poslije 2014. odlični, prije ne.
Ovaj mi se sviđa zbog boje, ali ne znam je li ova cijena mnogo ili ok. https://www.olx.ba/artikal/49370061/cit ... 8-09-2023/

Alfa koju sam gledala više nije opcija, imam i nekih privatnih stvari za srediti prvo, ali uletim ponekad u oglase da vidim šta propuštam.
Ovaj 1.0 50 kW jedino ako imaš nekog da te gura po ravnom i šlepa uzbrdo. Onaj 1.4 54 kW bi mogao proći i bez mom(a)ka za guranje.
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#16269 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

NediM17 wrote: 04/02/2023 12:07 Vidi se da niste vozili tetrapak sa 24 KS, Renault 4 sa 34 i Jugo 45.
Sa tetrapakom 4 putnika stizala do Pecuha, Dubrovnika, o okolnim planinama da ne pricam, gdje drugi zapnu u snijegu tetrapak drugom i blago podignutom rucnom kocnicom (blokada diferencijala :lol:)
stize do Satora na ljetnim Stomilkama.
Rene do Trsta, Graza, Jugo 45 trkaci
auto bio za ova dva.
Sad malo 50 kW.
Vozio sam Yuga 55, po snijegu i poledici sa iole dobrim gumama prolazi (jer je lak), ali kad ti u auto sjedne suvozač i četiri osobe nazad (ne pitaj kako su se ugurali) malo se muči uzbrdo (doduše, ove sam vozio samo nizbrdo, po pojedici).
User avatar
banjaluka078
Posts: 13180
Joined: 16/01/2007 23:38

#16270 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by banjaluka078 »

Laplace wrote: 04/02/2023 21:02
Ovaj 1.0 50 kW jedino ako imaš nekog da te gura po ravnom i šlepa uzbrdo. Onaj 1.4 54 kW bi mogao proći i bez mom(a)ka za guranje.
Pa pretpostavila sam, ali kako vidim dosta auta s 1.0, Fiesta, C3, kojekavih, skontam da pitam da vidim da nisam šta propustila. Nisam.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5105
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#16271 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by anex »

1.4 TSI izlazi na mjesec...barem kad sam ja za volanom.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#16272 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Vozio daćiju na plin 1.2 55kW i ne znam da sam negdje zaksanio, cak stavise :mrgreen:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#16273 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Ja bi volio probat neki elektricni auto :-D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#16274 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bitanga_sa_otesa »

biraj koji ces :D

Image
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#16275 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Eno onaj kinez u Bijeljini se ubio za probat, BYD Song plus, hiljadu konja, 50 kubika. :mrgreen:
Post Reply