Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
smurf
Posts: 70214
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1601 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Rahmetli Plisko je poginuo ispred pozicije 12 a "krmetnjak" je prema rijeci. I ja cesto u prici znam pomijesati krmetnjak i karingtonku...
alidedo
Posts: 76
Joined: 17/07/2012 14:29

#1602 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by alidedo »

kinzekonze wrote:
alidedo wrote:
Nekako s proljeća wrote:Desno od ceste su bile snage VRS-e (plava boja),na slici je to od pozicije broj 12 pa tamo do tzv ''Krmetnjaka'' pod brojem 9, naše snage iz Olimpijskog naselja su već u Junu prilazile do ceste, napadajući poziciju broj 12. Nisu u fukusu naše pozicije iz pravca Olimpijskog i Vojničkog, tražene su pozicije D5 :)
Sa pozicije broj 7, kontrolisali smo dubinom tu cestu sa PAT-om koji smo skinuli sa uništenih oklopa na rezervoaru Mojmilo. Naravno, slika je projekcija zapamćenih pozicija iz sredine 1992.

Edit: Skontah šta te zbunjuje :D , Žuta linija označena brojem 9 je linija koja označava tzv ''Barikadu'' odnosno dio ceste na ulazu u Dobrinju , ili njenom izlazu kako već neko posmatra. Po tom dijelu ceste su izuzetno aktivno djelovale snage VRS-e iz pozicija svoje prve linije (markirano plavom bojom) ali i artiljerijom i mitraljezima različitih kalibara (npr Bofors :mrgreen: ) iz dubine ....
Nekoliko ispravki;"krmetnjak" nije pod brojem 9,vec se na ovoj slici i nevidi(on je uz rijeku nize broja 10),ovo su njihove linije na pocetku 1992 jer su poslije pomjerene(znam iz licnog iskustva)11 i 12 vise nisu drzali a ni ove oznake VRS, drzali i zadrzali cjelo vrijeme su poziciju 10,najvise na "barikadu" se pucalo pat-om sa teologije iz nedjarica preko puta preduzeca park,eto tek toliko da dopunim vec receno
Mislim da je Nekako s proljeca u pravu, ustvari koliko znam krmetnjak je bio malo ispod broja 9, gdje je nacrtao plavi kvadratić. U blizini mjesta gdje je Pliško poginuo. U tim kućama su prije rata stanovali Aleksići. Poslije je komplet plac prodan, pa je bilo stovarište građevinskog materijala, a sada je MHS brza pošta.
Koliko znam nije al eto,"neko" je"neke" ratne godine pravio akciju(nebitno)i upravo je "pod" tim krmetnjakom ostao jedan nas momak cjeli dan i do dug u noc te se izvukao ziv(doduse sjed preko noci al ziv) i danas zivi na dobrinji 3
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#1603 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Referent za ONO i DSZ »

Uvijek sam se pitao a evo sad se ukaza prilika, kako to da poslije osvajanja rezervoara-mojmila nisu ukite ove VRS pozicije koje smo onda imali "ko na dlanu"
Mozda se nije imalo ispocetka s cim ali kasnije....ili mozda zbog kao sto je dozer negdje spominjao...
alidedo
Posts: 76
Joined: 17/07/2012 14:29

#1604 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by alidedo »

evo sad sam vidjeo uvecanu sliku i plavu 9 ,to se odnosilo na crvenu 9,e sad opet krmetnjak nije ni kod plave 9 vec u produzetku 10 do zelenog mostica,a plava 9 je nas bunker naspram krmetnjaka odakle je i krenula akcija koju spomenuh u ranijem postu
User avatar
kinzekonze
Posts: 845
Joined: 05/02/2013 23:23
Location: MOJ GRAD MOJ KLUB

#1605 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by kinzekonze »

smurf wrote:Rahmetli Plisko je poginuo ispred pozicije 12 a "krmetnjak" je prema rijeci. I ja cesto u prici znam pomijesati krmetnjak i karingtonku...
U pravu si :thumbup:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1606 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Referent za ONO i DSZ wrote:Uvijek sam se pitao a evo sad se ukaza prilika, kako to da poslije osvajanja rezervoara-mojmila nisu ukite ove VRS pozicije koje smo onda imali "ko na dlanu"
Mozda se nije imalo ispocetka s cim ali kasnije....ili mozda zbog kao sto je dozer negdje spominjao...
Pa mi smo ih i sa zgrada imali ''na dlanu'' , kao i oni nas sa Gavrića brda ili Trebevića... :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1607 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

alidedo wrote:evo sad sam vidjeo uvecanu sliku i plavu 9 ,to se odnosilo na crvenu 9,e sad opet krmetnjak nije ni kod plave 9 vec u produzetku 10 do zelenog mostica,a plava 9 je nas bunker naspram krmetnjaka odakle je i krenula akcija koju spomenuh u ranijem postu
Ok, to (tu poziciju) ćete ti i @repetitor već obraditi kako treba. :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1608 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by vjesticanametli »

karanana wrote:a jesu na pocetku rata drzali i ovaj dio ceste ispod mojmila (je li tu bila ta tzv barikada?) pa su potisnuti dalje i tako je deblokirana dobrinja?
drzali su od pocetka te kuce i resetali pancirku a onda ujutru fino u hiper krenu po hljeb i jos se ispitaju s nama i pitaju ko je pucao :x
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1609 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Evo ovako,ja samo bio malo zbrzao sa onom prvom slikom pa nisam je detaljno objasnio i izvinjavam se zbog toga. Sada cu pokusati da objasnim neke detalje vezane za taj ''famozni'' krmetnjak,ako opet negdje budem pogrijesio neka me neko ispravi.Dosta je vremena proslo,ovo sto mi danas gledamo na ovim mapama nije ni blizu rasporeda koji je bio u periodu 92-95ta godina pa eto pokusat cemo da budemo sto precizniji i sto detaljniji u opisu,a sve na osnovu sjecanja,mada ja jos negdje u Bosni mozda cak i imam slike tog dijela linije,ali otom-potom.
Na sledecoj mapi sam pokusao da oznacim koja su koja mjesta,cisto zbog onih koji bi danas dole nekad u suncanim danima otisli da se prosetaju tim prostorima.(koliko me zelja vuce da se nekad prosetam tim putem,ali daljina ubi :( )

Image

ZELENIM KRUGOM oznacena je kuca koja je vecini Dobrinjaca poznata kao ''Nailina kuca''. Sada je poznatija pod ''vila Hadzihalilovica'',nakon sto je obnovljena iza rata.
ZUTA KRIVA LINIJA predstavlja zuti most koji spaja lijevu i desnu obalu rijeke Dobrinje,a nalazi se kao sto se vidi u neposrednoj blizini te kuće-vile
PLAVA RAVNA LINIJA oznacava isto jedan most,koji se nalazi stotinjak metara nizvodno,i jedan je od mostića koji su spajali Nedzarice sa Mahalom
CRVENA ZVIJEZDA na mapi predstavlja poziciju tog njihovog krmetnjaka i CRVENA LINIJA pokazuje znaci u kojem smjeru je okrenut,da se iz njega dejstvuje.Takodje iz njega je bilo pokriveno i korito rijeke Dobrinje.
CRVENE STRELICE pored krmetnjaka na mapi oznacavaju pozicije postavljenih njihovih MRUDova,i ti MRUDovi su bili postavljeni cijelom duzinom asfaltne ceste koja vodi od plavog mosta pa dalje u naselje.Nakon nekih mozda par desetina metara,dodje se do jedne raskrsnice,kad se ide iz pravca mosta ka dubini naselja,i tu je bio parkiran FAP kao barikada i bile su postavljene PT mine.
Takodje bitno je napomenuti da se ovom duzinom asfaltnog puta nalazio jedan drvored,sa gustim sibljem,koji je pogodovao cetnicima zbog toga,sto se njihovi bunkeri koji su se nalazili u kucama pored tog puta,bili na neki nacin sticeni od direktnih pogodaka nekih projektila sa nase strane,jer bi se nase mine aktivirale na tom grmlju i šiblju ispred kuca,a sa druge strane njih je stitilo da bezbjedno i konstantno mogu da obnavljaju svoje minsko polje,postavljaju MRUDove i PM-2(ili paštetice)kojih je bilo u izobilju posijano.
ROZA ZVIJEZDA i zvjezdice predstavljaju njihove bunkere na livadi,lijeve obale rijeke.To je bio brisani prostor-livada gdje su oni napravili 3 bunkera koja su bila povezana transejom.Krmetnjak i ovaj bunker koji se nalazio pored rijeke,pokrivali su jedan drugi u slucaju eventualnog napada-upada nas u jedan od njih,a isto tako kontrolisali su i prostor ispred sebe sto je razumljivo.
ROZA LINIJA predstavlja transej,izmedju bunkera.
CRVENE TACKE ispred roze zvijezde su posijane mine PTM-4 i PM-3(protivtenkovske mine,vizuelno izgledaju sa 3 upaljaca na gornjoj nagaznoj strani i pjesadijske klackalice)
CRVENE LINIJE u blizini rozih zvijezda predstavljaju postavljene PMR2-A (rasprskavajuce) mine,povezane medjusobno u sajlu.

Dalje nisam nista oznacavao,znaci samo sam se vezao usko za podrucje oko krmetnjaka.Nase linije nisam oznacavao.Sto se tice njihove linije,znaci bila je 100% popunjena ispred minama,i svaki ''partizanski juris'' bi predstavljao samoubistvo.Izuzetno dobro utvrdjena linija.Kuce koje su se nalazile oko krmetnjaka i cijelim nizom uz asfaltni put vodile u Nedzarice,bile su unutra dobro zasticenje sa nasipima od zemlje,sigurno debljine nekih metar plus zid od kuce,tako da u slucaju da se unutra nalazi neki lik sa mudima,bilo bi ga nemoguce istjerati i direktnim pogotkom tenka.U bunkerima oznacenim roze bojom nalazili su se M-53 sa postoljima i periskopima.

Naravno pricam za ovaj dio linije,medjutim bilo je dijelova linije gdje gotovo i nisu bili utvrdjeni i gdje se moglo proci ko bez sale.Ali eto...
alidedo
Posts: 76
Joined: 17/07/2012 14:29

#1610 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by alidedo »

Repetitor wrote:Evo ovako,ja samo bio malo zbrzao sa onom prvom slikom pa nisam je detaljno objasnio i izvinjavam se zbog toga. Sada cu pokusati da objasnim neke detalje vezane za taj ''famozni'' krmetnjak,ako opet negdje budem pogrijesio neka me neko ispravi.Dosta je vremena proslo,ovo sto mi danas gledamo na ovim mapama nije ni blizu rasporeda koji je bio u periodu 92-95ta godina pa eto pokusat cemo da budemo sto precizniji i sto detaljniji u opisu,a sve na osnovu sjecanja,mada ja jos negdje u Bosni mozda cak i imam slike tog dijela linije,ali otom-potom.
Na sledecoj mapi sam pokusao da oznacim koja su koja mjesta,cisto zbog onih koji bi danas dole nekad u suncanim danima otisli da se prosetaju tim prostorima.(koliko me zelja vuce da se nekad prosetam tim putem,ali daljina ubi :( )

Image

ZELENIM KRUGOM oznacena je kuca koja je vecini Dobrinjaca poznata kao ''Nailina kuca''. Sada je poznatija pod ''vila Hadzihalilovica'',nakon sto je obnovljena iza rata.
ZUTA KRIVA LINIJA predstavlja zuti most koji spaja lijevu i desnu obalu rijeke Dobrinje,a nalazi se kao sto se vidi u neposrednoj blizini te kuće-vile
PLAVA RAVNA LINIJA oznacava isto jedan most,koji se nalazi stotinjak metara nizvodno,i jedan je od mostića koji su spajali Nedzarice sa Mahalom
CRVENA ZVIJEZDA na mapi predstavlja poziciju tog njihovog krmetnjaka i CRVENA LINIJA pokazuje znaci u kojem smjeru je okrenut,da se iz njega dejstvuje.Takodje iz njega je bilo pokriveno i korito rijeke Dobrinje.
CRVENE STRELICE pored krmetnjaka na mapi oznacavaju pozicije postavljenih njihovih MRUDova,i ti MRUDovi su bili postavljeni cijelom duzinom asfaltne ceste koja vodi od plavog mosta pa dalje u naselje.Nakon nekih mozda par desetina metara,dodje se do jedne raskrsnice,kad se ide iz pravca mosta ka dubini naselja,i tu je bio parkiran FAP kao barikada i bile su postavljene PT mine.
Takodje bitno je napomenuti da se ovom duzinom asfaltnog puta nalazio jedan drvored,sa gustim sibljem,koji je pogodovao cetnicima zbog toga,sto se njihovi bunkeri koji su se nalazili u kucama pored tog puta,bili na neki nacin sticeni od direktnih pogodaka nekih projektila sa nase strane,jer bi se nase mine aktivirale na tom grmlju i šiblju ispred kuca,a sa druge strane njih je stitilo da bezbjedno i konstantno mogu da obnavljaju svoje minsko polje,postavljaju MRUDove i PM-2(ili paštetice)kojih je bilo u izobilju posijano.
ROZA ZVIJEZDA i zvjezdice predstavljaju njihove bunkere na livadi,lijeve obale rijeke.To je bio brisani prostor-livada gdje su oni napravili 3 bunkera koja su bila povezana transejom.Krmetnjak i ovaj bunker koji se nalazio pored rijeke,pokrivali su jedan drugi u slucaju eventualnog napada-upada nas u jedan od njih,a isto tako kontrolisali su i prostor ispred sebe sto je razumljivo.
ROZA LINIJA predstavlja transej,izmedju bunkera.
CRVENE TACKE ispred roze zvijezde su posijane mine PTM-4 i PM-3(protivtenkovske mine,vizuelno izgledaju sa 3 upaljaca na gornjoj nagaznoj strani i pjesadijske klackalice)
CRVENE LINIJE u blizini rozih zvijezda predstavljaju postavljene PMR2-A (rasprskavajuce) mine,povezane medjusobno u sajlu.

Dalje nisam nista oznacavao,znaci samo sam se vezao usko za podrucje oko krmetnjaka.Nase linije nisam oznacavao.Sto se tice njihove linije,znaci bila je 100% popunjena ispred minama,i svaki ''partizanski juris'' bi predstavljao samoubistvo.Izuzetno dobro utvrdjena linija.Kuce koje su se nalazile oko krmetnjaka i cijelim nizom uz asfaltni put vodile u Nedzarice,bile su unutra dobro zasticenje sa nasipima od zemlje,sigurno debljine nekih metar plus zid od kuce,tako da u slucaju da se unutra nalazi neki lik sa mudima,bilo bi ga nemoguce istjerati i direktnim pogotkom tenka.U bunkerima oznacenim roze bojom nalazili su se M-53 sa postoljima i periskopima.

Naravno pricam za ovaj dio linije,medjutim bilo je dijelova linije gdje gotovo i nisu bili utvrdjeni i gdje se moglo proci ko bez sale.Ali eto...
TO JE TO!!
sabanss
Posts: 4710
Joined: 13/08/2006 11:20

#1611 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by sabanss »

alidedo wrote: Nekoliko ispravki;"krmetnjak" nije pod brojem 9,vec se na ovoj slici i nevidi(on je uz rijeku nize broja 10),ovo su njihove linije na pocetku 1992 jer su poslije pomjerene(znam iz licnog iskustva)11 i 12 vise nisu drzali a ni ove oznake VRS, drzali i zadrzali cjelo vrijeme su poziciju 10,najvise na "barikadu" se pucalo pat-om sa teologije iz nedjarica preko puta preduzeca park,eto tek toliko da dopunim vec receno
Sa Teologije na barikadu na Mojmilu? Pa te dvije lokacije nemaju opticku vidljivost ili ja negdje grijesim?
obelix1
Posts: 288
Joined: 06/04/2009 09:55

#1612 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by obelix1 »

Nekako s proljeća wrote:
dweia wrote:Pozdrav svima.


Takodje me zanima da li su postojale veze, tj. tuneli izmedju zgrada ?!

Hvala unaprijed.
Image

Fotografija iznad je samo ilustracija vezana za jedno od tvojih pitanja, dakle nije autentičan primjer sa područja Dobrinje. Ali gotovo da 90% slikovito govori o komunikaciji stanara u nekom bloku zgrada (povezane-naslonjene jedna uz drugu) u tzv ''podrumskom dijelu'' . Takav primjer je bio u dijelu naselja Dobrinja 5, a to je prvi red zgrada u odnosu na Nedzariće (pod kontrolom snaga VRS-e). Uzgred rečeno, snage branilaca su bile u tim zgradama. Tuneli su imali za cilj da osiguraju svakodnevno kretanje domicilnih stanara i branilaca koji su na tom području bili angažovani. U principu, ovi tuneli su obično imali početak u podrumskom dijelu neke zgrade a kraj im je bio negdje izvan zgrade-a , mahom se nastavljao u neki tranše (prokop u zemlji ) ili također zaštićen objekat (zgrada, kompleks garaža i sl.) . Stanovništvo je u svakodnevnim nastojanjima da osigura pitku vodu, hranu , ljekarsku uslugu i sl, na taj način bilo puno bolje zaštićeno u odnosu na početni period opsade.
uh i sam sam štemao 92 ovakav prolaz od Kedaša do burekdžinice Naš Mujo slomili se taj dan.
JBT sad nešto razmišljam baš smo se dobro nakopali i naštemali (silne šube) u aerodromskom
ovaj niz me podsjeća na prolaze koje smo ištemali u podrumu ovih poslovnih prostora
alidedo
Posts: 76
Joined: 17/07/2012 14:29

#1613 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by alidedo »

sabanss wrote:
alidedo wrote: Nekoliko ispravki;"krmetnjak" nije pod brojem 9,vec se na ovoj slici i nevidi(on je uz rijeku nize broja 10),ovo su njihove linije na pocetku 1992 jer su poslije pomjerene(znam iz licnog iskustva)11 i 12 vise nisu drzali a ni ove oznake VRS, drzali i zadrzali cjelo vrijeme su poziciju 10,najvise na "barikadu" se pucalo pat-om sa teologije iz nedjarica preko puta preduzeca park,eto tek toliko da dopunim vec receno
Sa Teologije na barikadu na Mojmilu? Pa te dvije lokacije nemaju opticku vidljivost ili ja negdje grijesim?
Grijesis,na vrhu teologije napravljen bunker i instaliran PAT koji je pokrivao barikadu,mozda ovako laicki izgleda nidje veze al to je istina.
sabanss
Posts: 4710
Joined: 13/08/2006 11:20

#1614 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by sabanss »

alidedo wrote: Grijesis,na vrhu teologije napravljen bunker i instaliran PAT koji je pokrivao barikadu,mozda ovako laicki izgleda nidje veze al to je istina.
Ma nije nigdje veze ali da me neko sada pita ja bih se zakleo da se sa Teologije ne vidi Dom zdravlja na VP recimo...

Pozdrav...
alidedo
Posts: 76
Joined: 17/07/2012 14:29

#1615 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by alidedo »

sabanss wrote:
alidedo wrote: Grijesis,na vrhu teologije napravljen bunker i instaliran PAT koji je pokrivao barikadu,mozda ovako laicki izgleda nidje veze al to je istina.
Ma nije nigdje veze ali da me neko sada pita ja bih se zakleo da se sa Teologije ne vidi Dom zdravlja na VP recimo...

Pozdrav...
Ni ja nisam vjerovao,isao maksuzije po reintegraciji,penjao se(bio bunker u zivotu naravno bez PAT-a)ma vide se "limovi"ko na dlanu ba
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1616 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Danas procitah,nadjoh,i potvrdih prijasnje informacije da je prilikom borbi u Aerodromskom naselju 17-tog juna izginuo veliki broj četnika koji su napadali.Informacije do kojih sam ja bio dosao su govorile o cifri od 36 mrtvih taj dan.Preko 20-tak sam licno vidio.

Cifra koju sam danas procitao je 56 poginulih. :-)

Halal im bio svaki metak.

17-ti juni im dodje kao 4-vrti najcrnji dan korpusa po broju poginulih u jednom danu.
Prije njega na trecem mjestu je 4-ti juni,sa 59 poginulih u mjestu Budicin potok,Podzeplje...
PM72
Posts: 18004
Joined: 30/04/2012 16:54

#1617 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Nemoj puno vjerovati tom sokolačkom četniku na "privremenom radu" u Kanadi.U više navrata je bubao cifre a sajt mu vrvi od laži i falsifikata koje i malo djete može skontati.Na Glođanskom brdu je poginulo 126 četnika a u Žepi 45.Glođansko brdo je mjesto gdje je stradalo najviše četnika u proteklom ratu za jedan dan.
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#1618 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by djes_ba »

posto se ovdje dosta pisalo o krmacama i lanserimna istih i posto je jedna pala na alipasino slucajno naletih na ovu sliku
nakon pada izvlacenje
dio tjela se vidi u doljnjem ljevom uglu

Image

Uploaded with ImageShack.us
Bepanthen
Posts: 12
Joined: 15/01/2013 17:57

#1619 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bepanthen »

Sinoc na HR televziji gledam neku reportazu o Sarajevu pa se tu jednim djelom dotaknuse i Dobrinje,naveli su podatak da je u okupiranoj Dobrinji bili 35.000 stanovnika? :shock: :shock: :shock: jel moguce da je toliko bilo,i koliko sad ima odprilike ne uzimajuci u obzir AN.
PM72
Posts: 18004
Joined: 30/04/2012 16:54

#1620 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

djes_ba wrote:posto se ovdje dosta pisalo o krmacama i lanserimna istih i posto je jedna pala na alipasino slucajno naletih na ovu sliku
nakon pada izvlacenje
dio tjela se vidi u doljnjem ljevom uglu

Image

Uploaded with ImageShack.us
Žena koja je poginula zvala se Gordana Baticeli.Pokoj joj duši.Bila je jako fina,kulturna i poštena žena,komšinica za poželjeti.
User avatar
smurf
Posts: 70214
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1621 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Dodje covjeku da se sazali na njihovu neorganizovanost i neopremljenost :angry:

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45839
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1622 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Chmoljo »

Bepanthen wrote:Sinoc na HR televziji gledam neku reportazu o Sarajevu pa se tu jednim djelom dotaknuse i Dobrinje,naveli su podatak da je u okupiranoj Dobrinji bili 35.000 stanovnika? :shock: :shock: :shock: jel moguce da je toliko bilo,i koliko sad ima odprilike ne uzimajuci u obzir AN.
pa toliko manje-više, do 40.000. Dobrinja je veliko naselje.
User avatar
smurf
Posts: 70214
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1623 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

I ja sam cuo da je Dobrinja brojala cca 40.000 stanovnika, ali prije rata. Za vrijeme istog nije bilo ni blizu. Hem sto je vecina pravoslavnog stanovnistva otislo na drugu stranu, hem sto je masa nasih patriota otislo preko "barikade"... Rijetki su bili naseljeni stanovi na vrhu zgrada, oni koji su bili izlozeni direktnoj neprijateljskoj vatri... Kada vratim film, rijetki punoljetni muskarci su bili van aktivnosti vezanih za Armiju ili Civilnu Zastitu, prije ce biti tacnija brojka deset hiljada, 'nako odokativno.
User avatar
smurf
Posts: 70214
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1624 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

:lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup:
Bosna_ponosna
Posts: 270
Joined: 19/10/2012 15:13

#1625 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bosna_ponosna »

Nije možda pitanje uopšte vezano za historiju, ali ne znam gdje drugo stavim. Eto pišem za Dobrinju jer čini mi se da ima veze s tim dijelovima. Naime, zanima me za jednu osobu da li je uistinu bila u Armiji kao što mislim da se za nju tvrdi. Ako ima neko ko je bio lično ili ima neke podatke pa bi mogao znati, da mi se javi na pp ili preporuči gdje da tražim, hvala.
Post Reply