Ko su ti "avlijaneri"?zilla_ wrote:I ja sam u dilemi gdje uraditi mali a boga mi i veliki servis...pepeljara wrote:Raja gdje je najisplativije uodnosu na kvalitet raditi mali servis u sarajevu.
skoda fabia 2.
ulje,filteri
Meni je bitno da to bude ovlašteni servis iz razloga što kod prodaje auta imam dokaz da je prava kilometraža i sl. Ali u ovlaštenom cijena malog servisa je minimum 250 KM i to ako se mijenja samo ulje i filteri. Što se tiče velikog servisa za fabiu 1.9 TDi, u tuzli u kosmosu je oko 700 KM što je po meni mrvicu skuplje nego što rade ovi avlijaneri.
Opet kad se uzme u obzir da se mali servis radi jednom godišnje i nije baš prevelik trošak pljunuti 250 KM i uraditi ga u ovlaštenom. Za moju fabiu i da sam kupim ulje i filtere i odem kod nekog lijevog majstora opet će me sve izaći oko 150 KM što i nije neka pretjerana razlika...
Škoda all about
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
mahalas505
- Posts: 2783
- Joined: 08/10/2005 09:13
#1601 Re: Škoda all about
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#1602 Re: Škoda all about
valja li šta oktavija 1.4 16v, 2008. godište?
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#1603 Re: Škoda all about
Ne valja. Preteska je za taj motor...
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#1604 Re: Škoda all about
jurio sam 5 ili 6-cu gofa 1.4, nema ništa da valja a da bude povoljno...izletila ova škoda, gola ko pištolj ali mlada sa malo kilometara...e sad, ne znam koliko je teža od navedenih golfova...
8-10 milja godišnje, 6-7 u gradu, 3-4 hiljade van grada...ne volim da jurcam, ali ni da se peglam iza nekoga...ne treba mi ništa posebno, 80, 90 na sat ali konstantnih.
znači, ipak preslaba...
8-10 milja godišnje, 6-7 u gradu, 3-4 hiljade van grada...ne volim da jurcam, ali ni da se peglam iza nekoga...ne treba mi ništa posebno, 80, 90 na sat ali konstantnih.
znači, ipak preslaba...
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#1605 Re: Škoda all about
1.4 75ks je mrtvi prosjek i u klasi niže (fabia), a kamoli u kompakt klasi...zaobiđi radije.
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#1606 Re: Škoda all about
poslušaću...
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#1607 Re: Škoda all about
Ne moze ona meda druze.... Teorija je jedno praksa drugo.
- sparky
- Posts: 1910
- Joined: 23/01/2004 00:00
- Location: Obronak Trebevica
- Contact:
#1608 Re: Škoda all about
uz pravovremeno milovanje rucice mjenjaca, covjek bi se iznenadio sta sve moze tih 75 konjica.

- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#1609 Re: Škoda all about
Castrol edge takodje. Pokusat cu da pronadjem racun.zilla_ wrote:Da ali koje ulje ubace?
Kod mene je do sada stavljano castrol edge a 4l tog ulja je oko 70-80 KM + filter zraka + filter ulja + filter kabine + ruke. To dođe nekih 150 KM ako ne i malo više.
Edit: Evo racuna:

Ulje kao sa slike:

@sparky, ja imam kompakta 1.4 benzin sa 95 ks i ide pristojno kada sam sam. Cim ga malo opteretim, mogu zaboraviti na preticanje. Octavia moze biti samo gora, hem teza, hem slabija.
Last edited by Optimist on 22/02/2015 16:33, edited 3 times in total.
-
mahalas505
- Posts: 2783
- Joined: 08/10/2005 09:13
#1610 Re: Škoda all about
Dodaj jos ponekad i ukljucenu klimu.Optimist wrote:Castrol edge takodje. Pokusat cu da pronadjem racun.zilla_ wrote:Da ali koje ulje ubace?
Kod mene je do sada stavljano castrol edge a 4l tog ulja je oko 70-80 KM + filter zraka + filter ulja + filter kabine + ruke. To dođe nekih 150 KM ako ne i malo više.
@sparky, ja imam kompakta 1.4 benzin sa 95 ks i ide pristojno kada sam sam. Cim ga malo opteretim, mogu zaboraviti na preticanje. Octavia moze biti samo gora, hem teza, hem slabija.
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#1611 Re: Škoda all about
Na upaljenu klimu i optereceno vozilo haman da ne smijem ni pomisliti. 
- pepeljara
- Posts: 7354
- Joined: 22/08/2003 00:00
#1612 Re: Škoda all about
Pored filtera ulja i zraka, idel filter za gorivo kakav.
Ja sam radio u ovlastenom servisu u stolcu za 3 sata sa svim 490 me izasao veliki servis
1.4, 16v, 86hp fabia 2.
Mrsko mi sad ici dole radi malog servisa.
Jel ko cuo za ovaj servis.
https://www.facebook.com/riversarajevo
Kazu da su pravo dobri.. jel ko isao ?=
Ja sam radio u ovlastenom servisu u stolcu za 3 sata sa svim 490 me izasao veliki servis
1.4, 16v, 86hp fabia 2.
Mrsko mi sad ici dole radi malog servisa.
Jel ko cuo za ovaj servis.
https://www.facebook.com/riversarajevo
Kazu da su pravo dobri.. jel ko isao ?=
- sparky
- Posts: 1910
- Joined: 23/01/2004 00:00
- Location: Obronak Trebevica
- Contact:
#1613 Re: Škoda all about
kakvo je to auto koje sa 95ks ne moze preticati kad je optereceno? osim ako ne mislis preticanje pri 200+km/h.mahalas505 wrote:Dodaj jos ponekad i ukljucenu klimu.Optimist wrote:
@sparky, ja imam kompakta 1.4 benzin sa 95 ks i ide pristojno kada sam sam. Cim ga malo opteretim, mogu zaboraviti na preticanje. Octavia moze biti samo gora, hem teza, hem slabija.
-
goran16v
- Posts: 10140
- Joined: 20/09/2011 09:02
#1614 Re: Škoda all about
Ovo ulje sa PDV-om je nekih 73 KM sto je otprilike koliko je @zilla napisao. Na ovih 85 KM dodaj jos 50 KM za filter goriva i filter kabine, 20-ak KM za ruke i eto te na 150-ak KM.Optimist wrote:Castrol edge takodje. Pokusat cu da pronadjem racun.zilla_ wrote:Da ali koje ulje ubace?
Kod mene je do sada stavljano castrol edge a 4l tog ulja je oko 70-80 KM + filter zraka + filter ulja + filter kabine + ruke. To dođe nekih 150 KM ako ne i malo više.
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#1615 Re: Škoda all about
Izvini al suplja prica... Bez turba svi ti motori su mrtav konj... Samo frustraciju izazivaju... Iz iskustva pricamsparky wrote:uz pravovremeno milovanje rucice mjenjaca, covjek bi se iznenadio sta sve moze tih 75 konjica.![]()
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#1616 Re: Škoda all about
zar ovi novi motori 1.4 bezin nisu 80 konja (59 kw)?
e jbg sad, japr etičem sa dvicom od 75 konja sve što nema namjeru da ide brže od 80 na sat, bio pun, bio prazan, bez problema...
meni se dopalo to što je golo...mozak mi je dovoljno opterećen, ne trebaju mi nikakva razmišljanja o zamajcima i turbinama.
a 80.000 prešlo...
a da je glomazno na oko, za taj motor, i meni se čini...zna li neko kolika je razlika u težini, između oktavije i golfa V ili VI, istih motora, 1.4?
e jbg sad, japr etičem sa dvicom od 75 konja sve što nema namjeru da ide brže od 80 na sat, bio pun, bio prazan, bez problema...
meni se dopalo to što je golo...mozak mi je dovoljno opterećen, ne trebaju mi nikakva razmišljanja o zamajcima i turbinama.
a 80.000 prešlo...
a da je glomazno na oko, za taj motor, i meni se čini...zna li neko kolika je razlika u težini, između oktavije i golfa V ili VI, istih motora, 1.4?
-
goran16v
- Posts: 10140
- Joined: 20/09/2011 09:02
#1617 Re: Škoda all about
Ne mozes porediti 75KS u dvici i Octaviji jer je razlika u tezini nekih 300-njak kg sto je prakticno 4 putnika.radostan dan wrote:zar ovi novi motori 1.4 bezin nisu 80 konja (59 kw)?
e jbg sad, japr etičem sa dvicom od 75 konja sve što nema namjeru da ide brže od 80 na sat, bio pun, bio prazan, bez problema...
meni se dopalo to što je golo...mozak mi je dovoljno opterećen, ne trebaju mi nikakva razmišljanja o zamajcima i turbinama.
a 80.000 prešlo...
a da je glomazno na oko, za taj motor, i meni se čini...zna li neko kolika je razlika u težini, između oktavije i golfa V ili VI, istih motora, 1.4?
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#1618 Re: Škoda all about
ok...a kolika je razlika u težini između oktavije i petice, šestice, ako slučajno znaš?
i još jedno pitanje, šta je sa onim budget rac-om, jel puko, odselio, nema ništa na stanju odavno?
i još jedno pitanje, šta je sa onim budget rac-om, jel puko, odselio, nema ništa na stanju odavno?
- golfiista
- Posts: 4685
- Joined: 04/05/2012 14:48
#1619 Re: Škoda all about
U Cliju tih benzinskih 75 KS je premalo za iole ozbiljnije putovanje, a o preticanju da ne govorim. Mogu zamisliti kako bi to izgledalo u broj vecoj Octaviji.
Svojevremeno sam vozio A4 sa 1.9 tdi i 75 KS. Taj motor je odlicno vukao cijeli automobil zahvaljuci turbini naravno.
Svojevremeno sam vozio A4 sa 1.9 tdi i 75 KS. Taj motor je odlicno vukao cijeli automobil zahvaljuci turbini naravno.
-
goran16v
- Posts: 10140
- Joined: 20/09/2011 09:02
#1620 Re: Škoda all about
Octavia 1(Tour) 1,4 tezina prazno 1250 kg, max tezina 1750 kg
Octavia 2 (A5) 1,4 MPI tezina prazno 1230 kg, max tezina 1890 kg
Golf V 1,4 tezina prazno 1189 kg, max tezina 1780 kg
Golf VI 1,4 tezina prazno 1217 kg, max tezina 1750 kg
Sto bi reko nas narod, sve je to u 5 deka...
Octavia 2 (A5) 1,4 MPI tezina prazno 1230 kg, max tezina 1890 kg
Golf V 1,4 tezina prazno 1189 kg, max tezina 1780 kg
Golf VI 1,4 tezina prazno 1217 kg, max tezina 1750 kg
Sto bi reko nas narod, sve je to u 5 deka...
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#1621 Re: Škoda all about
otkud 75 konja audiju a4? misliš 74 kw?golfiista wrote:U Cliju tih benzinskih 75 KS je premalo za iole ozbiljnije putovanje, a o preticanju da ne govorim. Mogu zamisliti kako bi to izgledalo u broj vecoj Octaviji.
Svojevremeno sam vozio A4 sa 1.9 tdi i 75 KS. Taj motor je odlicno vukao cijeli automobil zahvaljuci turbini naravno.
- golfiista
- Posts: 4685
- Joined: 04/05/2012 14:48
#1622 Re: Škoda all about
55 kW 75 KS. A4 iz 1998.g.
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#1623 Re: Škoda all about
To ce te auto samo frustrirat. Ne ide a trosi... Puno sam ih probao od 0.9 iz clija do 1.4 hjundaija. Go k....c sve do jednog cim krenes van grada...
-
radostan dan
- Posts: 27324
- Joined: 31/01/2010 20:26
- Location: madera
#1624 Re: Škoda all about
jel se to iskustvo odnosi i na 5 i 6-ce golfove, isto 1.4, 80 konja?
-
goran16v
- Posts: 10140
- Joined: 20/09/2011 09:02
#1625 Re: Škoda all about
Taj B5 je imao oznaku 1,9 DI i radjen mislim samo za pojedina trzista, mozda cak samo za belgijsko, ja sam svojevremeno jednog srebrenog vidjao po Sarajevu...radostan dan wrote:otkud 75 konja audiju a4? misliš 74 kw?golfiista wrote:U Cliju tih benzinskih 75 KS je premalo za iole ozbiljnije putovanje, a o preticanju da ne govorim. Mogu zamisliti kako bi to izgledalo u broj vecoj Octaviji.
Svojevremeno sam vozio A4 sa 1.9 tdi i 75 KS. Taj motor je odlicno vukao cijeli automobil zahvaljuci turbini naravno.

