Škoda all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#1601 Re: Škoda all about

Post by mahalas505 »

zilla_ wrote:
pepeljara wrote:Raja gdje je najisplativije uodnosu na kvalitet raditi mali servis u sarajevu.

skoda fabia 2.
ulje,filteri :D
I ja sam u dilemi gdje uraditi mali a boga mi i veliki servis...
Meni je bitno da to bude ovlašteni servis iz razloga što kod prodaje auta imam dokaz da je prava kilometraža i sl. Ali u ovlaštenom cijena malog servisa je minimum 250 KM i to ako se mijenja samo ulje i filteri. Što se tiče velikog servisa za fabiu 1.9 TDi, u tuzli u kosmosu je oko 700 KM što je po meni mrvicu skuplje nego što rade ovi avlijaneri.
Opet kad se uzme u obzir da se mali servis radi jednom godišnje i nije baš prevelik trošak pljunuti 250 KM i uraditi ga u ovlaštenom. Za moju fabiu i da sam kupim ulje i filtere i odem kod nekog lijevog majstora opet će me sve izaći oko 150 KM što i nije neka pretjerana razlika...
Ko su ti "avlijaneri"?
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1602 Re: Škoda all about

Post by radostan dan »

valja li šta oktavija 1.4 16v, 2008. godište?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#1603 Re: Škoda all about

Post by Ned071 »

Ne valja. Preteska je za taj motor...
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1604 Re: Škoda all about

Post by radostan dan »

jurio sam 5 ili 6-cu gofa 1.4, nema ništa da valja a da bude povoljno...izletila ova škoda, gola ko pištolj ali mlada sa malo kilometara...e sad, ne znam koliko je teža od navedenih golfova...
8-10 milja godišnje, 6-7 u gradu, 3-4 hiljade van grada...ne volim da jurcam, ali ni da se peglam iza nekoga...ne treba mi ništa posebno, 80, 90 na sat ali konstantnih.
znači, ipak preslaba...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1605 Re: Škoda all about

Post by 530i »

1.4 75ks je mrtvi prosjek i u klasi niže (fabia), a kamoli u kompakt klasi...zaobiđi radije.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1606 Re: Škoda all about

Post by radostan dan »

poslušaću...
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#1607 Re: Škoda all about

Post by Ned071 »

Ne moze ona meda druze.... Teorija je jedno praksa drugo.
User avatar
sparky
Posts: 1910
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#1608 Re: Škoda all about

Post by sparky »

uz pravovremeno milovanje rucice mjenjaca, covjek bi se iznenadio sta sve moze tih 75 konjica. :run: :bih:
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1609 Re: Škoda all about

Post by Optimist »

zilla_ wrote:Da ali koje ulje ubace?
Kod mene je do sada stavljano castrol edge a 4l tog ulja je oko 70-80 KM + filter zraka + filter ulja + filter kabine + ruke. To dođe nekih 150 KM ako ne i malo više.
Castrol edge takodje. Pokusat cu da pronadjem racun.

Edit: Evo racuna:

Image

Ulje kao sa slike:

Image

@sparky, ja imam kompakta 1.4 benzin sa 95 ks i ide pristojno kada sam sam. Cim ga malo opteretim, mogu zaboraviti na preticanje. Octavia moze biti samo gora, hem teza, hem slabija.
Last edited by Optimist on 22/02/2015 16:33, edited 3 times in total.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#1610 Re: Škoda all about

Post by mahalas505 »

Optimist wrote:
zilla_ wrote:Da ali koje ulje ubace?
Kod mene je do sada stavljano castrol edge a 4l tog ulja je oko 70-80 KM + filter zraka + filter ulja + filter kabine + ruke. To dođe nekih 150 KM ako ne i malo više.
Castrol edge takodje. Pokusat cu da pronadjem racun.

@sparky, ja imam kompakta 1.4 benzin sa 95 ks i ide pristojno kada sam sam. Cim ga malo opteretim, mogu zaboraviti na preticanje. Octavia moze biti samo gora, hem teza, hem slabija.
Dodaj jos ponekad i ukljucenu klimu.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1611 Re: Škoda all about

Post by Optimist »

Na upaljenu klimu i optereceno vozilo haman da ne smijem ni pomisliti. :lol:
User avatar
pepeljara
Posts: 7354
Joined: 22/08/2003 00:00

#1612 Re: Škoda all about

Post by pepeljara »

Pored filtera ulja i zraka, idel filter za gorivo kakav.

Ja sam radio u ovlastenom servisu u stolcu za 3 sata sa svim 490 me izasao veliki servis

1.4, 16v, 86hp fabia 2.

Mrsko mi sad ici dole radi malog servisa.
Jel ko cuo za ovaj servis.

https://www.facebook.com/riversarajevo

Kazu da su pravo dobri.. jel ko isao ?=
User avatar
sparky
Posts: 1910
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#1613 Re: Škoda all about

Post by sparky »

mahalas505 wrote:
Optimist wrote:
@sparky, ja imam kompakta 1.4 benzin sa 95 ks i ide pristojno kada sam sam. Cim ga malo opteretim, mogu zaboraviti na preticanje. Octavia moze biti samo gora, hem teza, hem slabija.
Dodaj jos ponekad i ukljucenu klimu.
kakvo je to auto koje sa 95ks ne moze preticati kad je optereceno? osim ako ne mislis preticanje pri 200+km/h.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#1614 Re: Škoda all about

Post by goran16v »

Optimist wrote:
zilla_ wrote:Da ali koje ulje ubace?
Kod mene je do sada stavljano castrol edge a 4l tog ulja je oko 70-80 KM + filter zraka + filter ulja + filter kabine + ruke. To dođe nekih 150 KM ako ne i malo više.
Castrol edge takodje. Pokusat cu da pronadjem racun.
Ovo ulje sa PDV-om je nekih 73 KM sto je otprilike koliko je @zilla napisao. Na ovih 85 KM dodaj jos 50 KM za filter goriva i filter kabine, 20-ak KM za ruke i eto te na 150-ak KM.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#1615 Re: Škoda all about

Post by Ned071 »

sparky wrote:uz pravovremeno milovanje rucice mjenjaca, covjek bi se iznenadio sta sve moze tih 75 konjica. :run: :bih:
Izvini al suplja prica... Bez turba svi ti motori su mrtav konj... Samo frustraciju izazivaju... Iz iskustva pricam
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1616 Re: Škoda all about

Post by radostan dan »

zar ovi novi motori 1.4 bezin nisu 80 konja (59 kw)?

e jbg sad, japr etičem sa dvicom od 75 konja sve što nema namjeru da ide brže od 80 na sat, bio pun, bio prazan, bez problema...

meni se dopalo to što je golo...mozak mi je dovoljno opterećen, ne trebaju mi nikakva razmišljanja o zamajcima i turbinama.
a 80.000 prešlo...
a da je glomazno na oko, za taj motor, i meni se čini...zna li neko kolika je razlika u težini, između oktavije i golfa V ili VI, istih motora, 1.4?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#1617 Re: Škoda all about

Post by goran16v »

radostan dan wrote:zar ovi novi motori 1.4 bezin nisu 80 konja (59 kw)?

e jbg sad, japr etičem sa dvicom od 75 konja sve što nema namjeru da ide brže od 80 na sat, bio pun, bio prazan, bez problema...

meni se dopalo to što je golo...mozak mi je dovoljno opterećen, ne trebaju mi nikakva razmišljanja o zamajcima i turbinama.
a 80.000 prešlo...
a da je glomazno na oko, za taj motor, i meni se čini...zna li neko kolika je razlika u težini, između oktavije i golfa V ili VI, istih motora, 1.4?
Ne mozes porediti 75KS u dvici i Octaviji jer je razlika u tezini nekih 300-njak kg sto je prakticno 4 putnika.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1618 Re: Škoda all about

Post by radostan dan »

ok...a kolika je razlika u težini između oktavije i petice, šestice, ako slučajno znaš?

i još jedno pitanje, šta je sa onim budget rac-om, jel puko, odselio, nema ništa na stanju odavno?
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#1619 Re: Škoda all about

Post by golfiista »

U Cliju tih benzinskih 75 KS je premalo za iole ozbiljnije putovanje, a o preticanju da ne govorim. Mogu zamisliti kako bi to izgledalo u broj vecoj Octaviji.

Svojevremeno sam vozio A4 sa 1.9 tdi i 75 KS. Taj motor je odlicno vukao cijeli automobil zahvaljuci turbini naravno.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#1620 Re: Škoda all about

Post by goran16v »

Octavia 1(Tour) 1,4 tezina prazno 1250 kg, max tezina 1750 kg
Octavia 2 (A5) 1,4 MPI tezina prazno 1230 kg, max tezina 1890 kg
Golf V 1,4 tezina prazno 1189 kg, max tezina 1780 kg
Golf VI 1,4 tezina prazno 1217 kg, max tezina 1750 kg

Sto bi reko nas narod, sve je to u 5 deka...
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1621 Re: Škoda all about

Post by radostan dan »

golfiista wrote:U Cliju tih benzinskih 75 KS je premalo za iole ozbiljnije putovanje, a o preticanju da ne govorim. Mogu zamisliti kako bi to izgledalo u broj vecoj Octaviji.

Svojevremeno sam vozio A4 sa 1.9 tdi i 75 KS. Taj motor je odlicno vukao cijeli automobil zahvaljuci turbini naravno.
otkud 75 konja audiju a4? misliš 74 kw?
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#1622 Re: Škoda all about

Post by golfiista »

55 kW 75 KS. A4 iz 1998.g.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#1623 Re: Škoda all about

Post by Ned071 »

To ce te auto samo frustrirat. Ne ide a trosi... Puno sam ih probao od 0.9 iz clija do 1.4 hjundaija. Go k....c sve do jednog cim krenes van grada...
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1624 Re: Škoda all about

Post by radostan dan »

jel se to iskustvo odnosi i na 5 i 6-ce golfove, isto 1.4, 80 konja?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#1625 Re: Škoda all about

Post by goran16v »

radostan dan wrote:
golfiista wrote:U Cliju tih benzinskih 75 KS je premalo za iole ozbiljnije putovanje, a o preticanju da ne govorim. Mogu zamisliti kako bi to izgledalo u broj vecoj Octaviji.

Svojevremeno sam vozio A4 sa 1.9 tdi i 75 KS. Taj motor je odlicno vukao cijeli automobil zahvaljuci turbini naravno.
otkud 75 konja audiju a4? misliš 74 kw?
Taj B5 je imao oznaku 1,9 DI i radjen mislim samo za pojedina trzista, mozda cak samo za belgijsko, ja sam svojevremeno jednog srebrenog vidjao po Sarajevu...

Image
Post Reply