_BataZiv_0809 wrote:belfy wrote:
evo me druze stari, a sada znam i nove stvari...
kad smo vec kod grijanja, prvo da napomenem da je neko ucinio ono sto sam pisao poodavno (da li se neko sam sjetio ili moja pisanija ima veze sa tim nemam pojma. volim misliti ovo drugo

). naime,
prikljucak parovoda kotlova Celicane je preusmjeren prema gradu i to je razlog boljeg grijanja u onom periodu prije nekoliko dana kada su se svi hvalili vrucim radijatorima (a i manje buke u Tetovu). elem, to jos uvijek nije ni blizu nivoa na kojem bi moglo biti. provjerio sam one paropregrijace i moram reci da sam podbacio sa informacijama. puni kapacitet im je oko 150 tona pare na sat, s tim da ne pregrijavaju svi paru na istu temperaturu, ali sam cak i tu podbacio. temperature izlazne pare sa istih je od 380C - 445C. prije 10 godina vrijednost ulaganja u iste je bila oko 20 miliona (ne sjecam se vise da li KM ili USD). imam i slike kao prilog, ali mi ih sada mrsko upload-ovati. ako koga inteteruje kako izgleda nek kaze.
sto se tice svijeca prvo se moramo razici u misljenju da mi ne bude mrsko tabiriti informacije.

Hoce li tako ostati i ako nece dje zapelo? Lova?
vec sam pisao o tome. nije isti rezim rada Celicane kao nekada i ne isporucuje konstantno paru - kao nekada. pri tome (ponavljam) ne znam koliko su paropregrijaci pomagali, jer iste nisam zatekao u radu, niti se previse raspitivao o istim. sigurno ce ostati trenutni prikljucak, jer je to i u interesu Mittala. vece je pitanje da li ce se raditi na ukljucenju paropregrijaca. ako bih zelio baciti onako laicko misljenje o ovome (paropregrijaci su pravljeni 1979.) onda danas mora postojati puno bolja opcija. da li se isplati ulagati u stare (jer su skoro besmrtni) ili u nove koji bi bili jos bolji - je pitanje na koje ja ne mogu dati odgovor. jednostavno znam premalo o tome, a nemam interesa da se bacim u tu i takvu tematiku.
no, na kraju je uvijek u pitanju ponajvise lova, ali ne i samo ona. sada cu pokusati malo dublje uci u temu,
ali ovo je samo moje razmisljanje! (dakle ne znam da li je izvodivo i kako i u kojem obimu).
Mittal pocinje prodaju svojih pogona. po mom saznanju jedan je vec prodat, a dva cekaju musteriju i povoljne uslove. po toj logici i ovaj dio pogona bi bilo moguce prodati, recimo Grijanju. uslove dogovore sa Mittalom i preuzmu taj dio pogona. tu je sada samo pitanje jako mnogo uslova koje bi postavili jedni drugima. po meni je najveci taj sto Celicana ne moze obezbijediti rad kotlova 24/7. da li to pogon paropregrijaca moze nadoknaditi - ne znam. koliko bi grad (ili Grijanje u mom primjeru)trebao uloziti da to bude konstantno - ne znam, ali sam siguran da bi bilo dosta jeftinije od KTG-a. jer bi Grad (ili Grijanje) trebalo da placa samo plin za dodatno zagrijavanje kotlova 8-12 sati sedmicno da bi cijeli sistem radio konstantno.
no, ovakav sistem bi trazio i neke rekonstrukcije kotlova (mada mislim ne prevelike), koje mislim da bi pasale i samom Mittalu i tu bi bilo mjesta za dogovor. cak i ako bi na same paropregrijace u tih 8-12 sati sedmicno trebalo da se koristi zemni plin mislim da bi bilo dosta isplativije Gradu i Grijanju od postojecih kotlova.
opet za kraj da napomenem da je ovo samo moje misljenje i da se nikada nisam upustao u ovu problematiku od kada sam znao da je pogon paropregrijaca otpisan. cak nisam vjerovao da ce se sjetiti ni ovu paru koja je bacana u zrak preusmjeriti prema Gradu...